Weekje Bali voor Toerisme 'BIRMA, Drielanden-trips Stormloop op zuidelijk Afrika stedenreizen REDACTIE: ROB V. Fortenmaand Zestien forten van de voormalige Hollandse Wati in Utrecht zijn tot eind september voor het publi opend. In enkele van die verdedigingswerken vin bijzondere activiteiten plaats, waaronder rondlei en tentoonstellingen. Wandel- en fietsroutes rijg forten aaneen. Een gratis overzicht van alle activ - ligt bij de grotere VW-kantoren. Informatie: 09 00 - 41 41 41 4. Oost-Duitsland Omdat hij veertig jaar in het reisvak zit, organise! h Oost-Europa specialist Dolf Went van 15 tot en n oktober een trip naar het voormalige Oost-Duitsl Daarbij worden onder meer steden bezocht als L Potsdam en Dessau. Tijdens de reis, die door Wei wordt begeleid, zal vooral veel aandacht worden - steed aan architectuur en cultuur. Informatie: telefoon 020 - 64 30 07 7. Land zonder horizon De bloedige burgeroorlog in Rwanda kostte naai ting aan een half miljoen mensen het leven en jo ruim een miljoen Rwandezen op de vlucht. Hetl en het lijden in het verminkte Midden-Afrikaans staat centraal op twee tentoonstellingen in het A Museum in Berg en Dal (bij Nijmegen). Een kleii j( maar ontroerende tentoonstelling, geeft tot eind tember een gezicht aan duizenden kinderen die slachtoffer werden van het geweld in Rwanda. In zelfde museum is tot eind dit jaar een tweede fot toonstelling over de gevolgen van de burgeroorlc V( zien: 'Rwanda, land zonder horizon'. De expositi een beeld van een journalistieke speurtocht naai ven en lijden in Rwanda. Journalist Jeroen Cordu en fotograaf Chris Keulen reisden daarvoor weke 1( door het land en interviewden en fotografeerden gewone mensen. Informatie: 024 - 68 41 21 1. Goedkoper In de reeks festiviteiten, waarmee de Efteling ha; jarig bestaan viert, staan tot eind september de 5 sers centraal. Voor 11,25 gulden kunnen seniorei - alleen opnieuw kennismaken met de sprookjes i kinderjaren, maai' ook met de moderne sprookje ren die aan de fantasie van de Efteling ontsprote voorbeeld Hugo van den Loonsche Duynen. Leg a tie verplicht. Zoals gewoonlijk in september verl; tis in Amsterdam de toegangsprijzen met zo'n 35 cent, een traditie die al sinds 1852 bestaat. Actief in 't groen Staatsbosbeheer, VW's en nog een aantal natuui r, nisaties organiseren in het weekeinde van 18 en tober een wandel- en fietsevenement dat 'Actief groen' is geheten. Overal in het land kan worden genomen aan tochten door de natuur of het nul jj Landgoed Twickel in Overijssel is, het Lauwersm tussen Friesland en Groningen of de uiterwaard^', Meinerswijk bij Arnhem. In Noord-Holland kani0| Waterland worden gewandeld; Zuid-Holland hei e men met de Koninklijke Maatschappij voor Tuin j en Plantkunde een route uitgezet door het oude Dordrecht. Meer informatie is te verkrijgen bij al kantoren. Toeristische kaart Michelin Bij Michelin is een landkaart van Frankrijk uitgel waarop 68 toeristische routes zijn uitgezet. Ze zij sen de 140 en 550 kilometer lang en voeren de to langs onder meer de belangrijkste musea, kastelf kloosters, meren en grotten van la douce France. '1 route heeft een nummer, een titel en in de korte l! schrijving zijn onder meer de overnachtingsmogn heden opgenomen. De kaart (Weekends Découv 8 France, nummer 920) kost 15,50 gulden en is ver baar bij ANWB-bureaus, VW-kantoren, boekhan en warenhpizen. de glimlach van een dat ,,Als we willen weten wat er in het buitenland ge beurt, luisteren we wel naar de BBC. We hebben echt geen toeristen nodig om ons uit te leggen hoe een democratie werkt. Als u ons werkelijk wilt hel pen, steunt u ons in onze strijd om toeristen uit Bir ma weg te houden." Zo kapittelt Aung San Suu Kyi, Nobelprijswinnares en oppositieleidster in Birma, de Nederlander Thijs Hes- lenfeld, die bij haar op de thee mag komen aan het slot van zijn reis door Bir ma. De journalist Heslenfeld voelt zich door de kritiek opgelaten, want 'de dame met de glimlach' be schouwt hem als ordinaire toerist. Vanwege de veilig heid houdt hij zijn riskante beroep de hele reis zorg vuldig geheim. Hij over weegt tijdens het gesprek open kaart te spelen, maar durft het niet aan. Een hard interview met deze strijdvaardige tante is het daardoor niet geworden. Maar het past uitst in de weergave var r loze gesprekken di s zijn vriendin met 11 zen hebben gevoel reizen wekenlang! i houtje door 'het go land', genieten van maat, het lekkere e adembenemende! schappen, tempels leizen. Allemaal inj ten voor een gelukl ven in een exotiscl 1 De bewoners die u weg spreken, verte1 echter hele andere len. Ze zijn elke daf voor het militaire b dat niet terugschri1 arrestaties, onderdi en dwangarbeid. H feld schreef een pe lijk verhaal over Bi1 waarin ieder die hi moet flink de ruims Het boek is niet op1 als reisgids. THEO VAN DER KAAL) 'Birma, de glimlach vi me'; auteur Thijs Hcsl uitgeverij BZZTöH; IS 3 9055013676; prijs 27, De Nederlandse reisbranche lijkt nauwelijks of geen twijfels te hebben. Het aantal vakan tietrips zal de komende winter - in vergelijking met vorig jaar - opnieuw 'aanzienlijk' stijgen. De meeste touroperators ver wachten een plus van vijf pro cent, maar er zijn er ook die het fluitend over zeven of zelfs tien procent hebben. De Alpen en de Canarische Eilanden - zo wordt voorspeld - gaan op nieuw het meest van die onge breidelde Hollandse reislust profiteren. Maar ook voor ste dentrips en vliegvakanties naar verre, vreemde stranden - is ieders stellige overtuiging - zullen de Nederlanders in de rij staan. Op het eerste gezicht een vreemde gedachte. De hoge dollar en pond joegen de prijs voor bijvoorbeeld een weekje winterzon - zo blijkt uit de brochures - niet zelden met ruim twintig procent omhoog. En ook de calculaties voor bij voorbeeld drie dagen shoppen in Londen dienden aanzienlijk te worden bijgesteld. Vanwaar dan toch dat onvoorwaardelijke optimisme? Directeur Coby van Dongen van De Jong Intra Va kanties de hallelujah-stemming enigszins temperend: „Omdat touroperators zich te vaak laten leiden door de waan van de dag." Als koffiedik-kijkster heeft Van Dongen een naam op te hou den. Toen begin deze zomer de computers op de reserverings afdelingen door alle drukte bij na op tüt sloegen, voorzag zij al dat er aan het eind van de rit een plus zou resteren van 'toch niet meer dan een procentje of vier'. Hetgeen uitkwam. En ook nu trapt ze de jubelende colle ga's opnieuw hard op de staart door vast te stellen dat 'we straks, in april, uiteindelijk heel blij mogen zijn met een kleine stijging.' Halt Zij zegt dat ondanks het feit dat ook bij De Jong Intra de 'run' op winterreizen al in augustus be gon. Met als meest opvallende aspect dat de gestage teruggang van het aantal vakantievierende wintersporters een halt lijkt te zijn toegeroepen. Waarschijnlij ke oorzaken: stabilisering van het overigens nog altijd hoge prijsniveau in de Alpen en het onverminderde enthousiasme van een door niemand en niets tegen te houden vast ski-leger, dat wordt geschat op zo'n mil joen mensen. Het merendeel daarvan (55 pro cent) zal zich straks opnieuw in Oostenrijk melden, maar Frank rijk lijkt op de loer te liggen. Het seizoen daar voldeed vorige winter niet aan de verwachtin gen. Piepkleine hondenhokken die als appartement worden verhuurd, de hoge prijzen die al Bali is dé grote hit voor de komende winter. FOTO PETER HORREE voor de eenvoudigste consump ties moeten worden betaald en het slechte imago van de Franse dienstverlening, werden als oor zaak opgegeven. Maar nu het aantal vakantiegangers in Frankr ijk de afgelopen zomer plotseling terugkeerde op het niveau van 1994 (en daarvóór), wordt zonder meer aangeno men dat het winterseizoen zich naadloos aan dat patroon zal aanpassen. Een verwachting die in de brochures duidelijk tot uiting komt: Frankrijk rukt op, zoveel is duidelijk. Zonder dat er overi gens echt nieuwe bestemmin gen in het aanbod zijn opgeno men. Andorra in de Pyreneeën (Hotelplan en De Jong Intra), Argentière bij Chamonix (Hol land International) en Doucy- Combelouvière op zes kilome ter van het veel bekendere Val- morel (zowel Holland Interna tional als NBBS) worden bij voorbeeld aangekondigd als no viteiten. Maar ze zaten eerder natuurlijk ook al bij andere reis- organisaties in het programma en/of staan daar nog altijd in. Veel aantrekkelijker voor de wintersporter lijken de toeters en bellen waarmee veel skirei- zen zijn opgedirkt. Een paar voorbeelden uit de rijstebrij: Hotelplan biedt vroegboekers kortingen van 50 tot 100 gulden; Vrij Uit lokt beginners met een arrangement waarin alles, maar dan ook alles wordt verzorgd (tot les, materiaal en kleding aan toe); de NBBS aapt het suc ces van Frantour na door voor het eerst zogenoemde 'catered chalets' aan te bieden (chalets met personeel dat kookt en lichte huishoudelijke werk zaamheden verricht) en De Jong Intra introduceert Ski-Life- weken voor skiërs die wel eens wat anders willen dan die afda ling van steeds weer hetzelfde heilinkje. Arke ten slotte zocht toenadering met de specialisten van de Nederlandse Ski Vereni ging en offreert speciale arran gementen voor onder meer car ve-, safari- en offpiste-skiën. Poolcirkel Naast Frankrijk ligt - veel meer dan voorheen - ook Scandinavië in de schijnwerpers. Gevolg on der meer van de dienst die luchtvaartmaatschappij Transa- via tijdens de wintermaanden in opdracht van Oad Reizen uit voert op het Noorse Fagerness. Noorwegen staat vooral bekend als een uitnemend land voor langlaufers, maar plaatsen als Geilo, Hemsedal, Trysil, Voss en de omgeving van het Olympi sche Lülehammer bieden voor treffelijke afdalingsfaciliteiten. Oad Reizen heeft daar op inge speeld met een uitgebreid pro gramma dat dit jaar al vóór de kerst begint. Kenners skiën lie ver omstreeks Pasen in Noor- wegen (het wordt dan immers een stuk minder koud), maar het blijft een feit dat de omstan digheden er ook in januari he mels kunnen zijn. In Finland lijkt het op de pool cirkel liggende Rovaniemi zich tot een belangrijke wintersport bestemming te gaan ontwilcke- len. Alpineskiën is in de 'enige echte' woonplaats van de kerst man slechts bij mondjesmaat mogelijk, maar bijna nergens anders ter wereld ligt een zo uit gebreid net van langlaufsporen. Bovendien biedt Rovaniemi tal van andere wintersportgenoe gens zoals sneeuwscooter-safa ri's door Lapland, meerdaagse tochten met door husky's ge trokken sleden en wandeltoch ten op sneeuwschoenen. Va kanties in Rovaniemi worden aangeboden door zowel Hol land International als Vrij Uit. Dat die laatste touroperator een vliegvakantie in z'n pakket heeft opgenomen, doet vreemd aan. Maar het van oudsher in auto- reizen gespecialiseerde Vrij Uit begint op meer gebieden z'n vleugels uit te slaan. Voor de ko mende winter bijvoorbeeld wordt nauw samengewerkt met Belvilla Vakantiewoningen bv, een onderneming die luxueuze chalets en landhuizen aanbiedt in onder meer Oostenrijk, Italië, Zwitserland en uiteraard Frank rijk. Vorig jaar al introduceerde Vrij Uit de Global City-steden- reizen. In het schitterend uitge voerde nieuwe wintergidsje staan nu 33 bestemmingen met Dublin en Lyon als nieuwelin gen. Kleurloos Ook andere touroperators lijken de wereld af te struinen naar 'bijzondere steden'. Bij Hotel plan maken Warschau en Kra- kau voor het eerst hun opwach ting, bij Arke is Sevilla een nou veauté (Warschau trouwens ook) en Holland International pronkt met een range aan Ame rikaanse steden als (natuurlijk) New York, Boston, Chicago, San Francisco, New Orleans en Washington. Wat een kleurloze stad als Atlanta tussen dit ver der zo aantrekkelijke rijtje doet, is overigens volstrekt onduide lijk. Maar wie weet, is het de hang naar volledigheid. Geen plek in de wereld of een Nederlandse touroperator heeft er wel een hotelbed gereserveerd. Wie zo dom is laat op de avond wat 'winterzon-brochures' door te bladeren, is verzekerd van een onrustige nacht. Suizebollend zal hij tot aan het ochtendglo ren de namen van exotische be stemmingen proberen te herha len als Negombo, Koh Samui, Cabarete, Bulawayo, Los Ro- ques, Ixtapa, Tham Ting, Hua- tajata... Je kunt geen onder palmbomen verborgen gat be denken, of er gaat een reis naar toe. Maar natuurlijk zijn Bali en Goa - als er tenminste niets tussen komt - de grote hits voor de ko mende winter. Oad ging (na het enonne succes met het Mexi caanse Puerto Vallarta) op nieuw in zee met Martinair en huurde een vliegtuig af dat we kelijks rechtstreeks (met één tussenstop) naar Bali vliegt. En naar Goa, dat hier in de winter van '91 '92 al door Holland In ternational werd geïntrodu ceerd (de belangstelling was matig) vliegen de komende winter zelfs twee Nederlandse chartermaatschappijen: Transa- via en Air Holland. Maar of dat gezien de prijs (een tiendaagse reis naar de voormalige Por tugese kolonie in India is er al voor onder de duizend gulden) lang zo kan blijven...? In 1996 (van januari tot en met april en van oktober tot en met december) werden door Nederlanders ruim 4,5 miljoen wintervakanties van vijf dagen of meer geboekt. Dat was - zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS) - iets meer dan in het jaar daar voor. De Alpen vormen in de wintermaanden nog steeds de belangrijkste vakantiebestemming, de Canari sche Eilanden staan op de tweede plaats. Opvallend is de zich nog steeds voortzettende opmars van de steden- reizen. Exacte cijfers zijn niet voorhanden, maar vast staat dat de enorme belangstelling voor een trip naar metropolen als Parijs, Londen en Praag, de belangstel ling voor de 'winterzon' al lang heeft overtroffen. Bij de wintersportbestemmingen is Oostenrijk nog steeds veruit favoriet. Ruim 540.000 Nederlanders trok ken vorig jaar naar dat land, maar het marktaandeel loopt wel vrij snel terug: van 61 procent in 1994 tot 50 procent vorig jaar. Frankrijk (170.000) is tweede en Duitsland (130.000) slaagde erin Zwitserland (120.000) van de derde plaats te verdringen. De wintersportgebie den in Amerika trekken al drie jaar lang een vast peloton getrouwen van circa 7.000 Nederlandse skiërs en dat is minder dan Italië (20.000). Op het gebied van de winterzon bleven de Canarische Eilanden (340.000 Nederlanders) 'el nummero uno' en dat zal gezien de hoge dollarkoers voorlopig nog wel even zo blijven. De interesse voor een vakantie in het Caribisch gebied, Mexico en Florida (94.000) nam op nieuw enigszins toe, maar de komende winter zal dat ongetwijfeld anders zijn. In deze categorie trekt de pijl snelle opkomst van het Midden-Oosten (Rode Zee) de aandacht. Met 68.000 Nederlandse toeristen passeerde het zelfs Portugal (65.000). Naast de met veel tromgeroffel en schetterend koper aangekondigde goedkope chartervluchten naar Bali en Goa, valt er ook voor fijnproe vers wel wat nieuws te vinden in de wintergidsen van de Nederlandse touroperators. Zo organiseert Rotunda Tours de komende maan den kleinschalige rondreizen (maxi maal zeven personen) door Zuid- Afrika en introduceert datzelfde bu reau in november drielanden-trips door Botswana, Zuid-Afrika en Zimbabwe. Ook nieuw zijn de zoge naamde 'click-reizen' van De Jong Intra Vakanties, speciaal bestemd voor ski-solisten die op de piste de 'warmte' van een groep prefereren boven het alleen naar beneden sui zen. Arke heeft voor het eerst Panama als winterzonbestemming en wie dat nog niet exotisch genoeg vindt, kan bij dezelfde touroperator boe ken voor een reis naar de Cook Ei landen (bij Australië). Travel Unie- partner wilde daar niet voor onder doen en stelt zijn klanten in staat van Phuket (Thailand) langs een aantal koraaleilanden naar Singapore te zeilen. Eveneens op het programma staat hier een 18- daagse rondreis door Jordanië, Sy rië en Libanon. Die laatste bestem ming staat ook in de gids van Isropa dat tevens rondreizen door Israël organiseert, waarbij de toerist lo geert in het huis van een kib boetsbewoner en niet - zoals tot nu toe te doen gebruikelijk - in een guesthouse. De NBBS beperkte zich vooral tot uitbreiding van het reeds redelijk exclusieve programma en heeft voor de komende winter slechts het in het Midden-Oosten liggende Oman als nieuwe bestemming. Maar dat land kan indien gewenst dan wel per terreinwagen worden verkend. Bij Kras - om deze lang niet volledige reeks af te sluiten - kan je kamperend door Zuid-Afrika trekken en Evenements Reizen komt voor de naturisten de komen de winter met een aanbieding bloot aan de Costa del Sol te recreëren. Hetgeen in januari trouwens nog knap koud kan zijn. Een populaire stedenreis-bestemming is Istanbul dat in de omgeving van de Galatabrug een fascinerend centrum heeft. FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 28