Groot applaus voor vluchtelingenfestival Cultuur Kunst childerij Van Gogh i België gevonden eel humor met 'Pretpakket' voor de jeugd Herkenbare sprookjesmix van Artemis Jiskefet in stad van de Lullo's The Kelly Family verovert Nederland ANDAG 22 SEPTEMBER 1997 CHEF JAN RIJSDAM. 071 jn Wolkers in Alphen aan den Rijn >hen aan den rijn» Jan Wolkers is zaterdag 4 oktober te gast in Cultuur en politiek blijken moeilijk te scheiden [Literair Café van Alphen aan den Rijn. De schrijver is bekend azijn boeken Turks Fruit' en 'Terug naar Oegstgeest'. Minder kend is dat Wolkers ook gedichten, foto's en zeefdrukken lakt. Het Literair Café wordt gehouden in het Parktheater aan Comelis Geellaan 2. Bekje 'Waar gebeurd in Leiden' in Stedelijk Museum De Lakenhal heeft een boekje op zak- maat uitgegeven over de Leidse geschiedenis. Het boekje aar gebeurd in Leiden', is te gebruiken als gids op de histori- tie afdeling in De Lakenhal en als wandelroute door de stad. •uitgave is voor 15 gulden te koop in het museum, bij de VW de Leidse boekhandel. ntwerpwedstrijd voor Rode Kruis iwuk Dune Reclameburo uit Katwijk heeft samen met Bruik in Kok Grafisch Full-service uit Leidschendam en drukkerij iciënta uit Krimpen aan den IJssel een ontwerpwedstrijd ge- w ;aniseerd. Grafische opleidingen in de Randstad zijn uitgeno- ;d om een wenskaart te maken met als thema 'Zorg voor el- ar'. Van de zes winnende kaarten zullen 5.000 setjes worden maakt. De opbrengst komt ten goede aan het Rode Kruis, meer inlichtingen: Dune Reclameburo 071-4071961. lueszanger Witherspoon overleden j [anceles De Amerikaanse blueszanger Jimmy Witherspoon is „Ik wil terug naar Afrika. Ik mis mijn broers en mijn zus sen, mijn ooms en mijn tantes, maar ik ben bang voor de dictatuur." Wie er 1,50 gulden voor over had, hoorde de Congolese theatermakers Mangobo Mpeti Mpeya en Marcel Bikouta dat zaterdag in hun minicaravan voor De Waag zingen. leiden «suzanne barbierdertoon. Het was onmogelijk niet te lachen om deze perfor- Onder de eenvoudige begelei- mers uit Kinshasa, die de taal ding van trom en tamboerijn en aanpassingsproblemen van brachten de twee komische een Afrikaan in Nederland met scetches met een droevige on- veel humor uitbeeldden. Tege- yj nderdag op 74-jarige leeftijd overleden. Dat is zaterdag be- i idgemaakt. Witherspoon begon zijn carrière in 1944. Zijn eer single, Ain't nobody's business, werd in 1949 in de VS direct ir ihit. Later had hij hits met Blues around the clock, Some of best friends are the blues en Blue spoon. Ook tourde hij met irist Robben Ford, tot hij halverwege de jaren '80 een operatie iest ondergaan wegens keelkanker. Begin jaren '90 ging hij sg er met Ford spelen. Hun album 'Live at the Mint' werd in Q 15 genomineerd voor een Grammy in de categorie traditione- l; ilues. h erpen )i Belgische politie heeft vrij- 2! vond het doek De Aardap- joister van Van Gogh on- chept. Agenten troffen het aan bij twee Antwerpena- 11 die zich in de buurt van een lerps station ophielden, schilderij was veertien da geleden geroofd uit het Mu seum voor Schone Kunsten, sa men met een kunstwerk van Monticelli, dat ook werd gevon den. De Aardappelrooister van Vincent Van Gogh zat nog in de lijst en vertoonde geen enkele beschadiging. Personages in het Park van Adolphe Joseph Mon- ticilli is licht beschadigd omdat het bij de roof uit zijn kader was gedrukt. Zanger van het levenslied Hassan Zanoussi met 'Schaduw van een schreeuwend hart'. foto henkbouwman lijkertijd was het ook onmoge lijk om er naar te luisteren, zon der je te realiseren dat zij niets liever zouden willen dan in hun eigen land en in hun eigen taal op te treden. Het vluchtelingenfestival 'Cultuur op Drift' dat voor het eerst werd georganiseerd, moest in de eerste plaats een cultureel evenement worden. Zoals echter te verwachten viel, waren cultuur en politiek moei lijk te scheiden. Op de een of andere manier schemerde bij de meeste voorstellingen toch de politieke context door. In het geval van de Congolese band Alliance Nord-Sud bijvoorbeeld, omdat de asielaanvraag van de zanger en tekstschrijver Ndinga nog in behandeling is. Ook als gevolg van het thema van de proza- en poëzieavond 'aanko men en weggaan', konden poli tieke elementen niet uitblijven. Al zijn het maar de vragen 'Van wie moet ik weg en waar ben ik nog welkom?' Een probleem was dit niet in het minst. Ook voor hen die lie ver geen politiek aan het hoofd hebben, was er namelijk veel te genieten. In De Waag bijvoor beeld. Die was voor de gelegen heid omgetoverd in een pop tempel waar iedereen het pu bliek in zijn smart kon laten de len. Een jury onder leiding van wethouder Alexander Pechtold luisterde naar de levensliederen van elf kandidaten, waarbij leef tijd geen rol speelde. De 69-jari- ge Koerdische oma uit het Bel gische Mechelen oogstte net zo veel enthousiasme van de goed gevulde zaal als de vier 15-jarige Iraanse meiden van 'Fire from the sky'. De meidengroep die afkomstig was van het asielzoe kerscentrum in Laren zou zo naar het Eurovisie Songfestival kunnen. Blijkbaar vond de jury dat ook, want de groep kreeg de eerste prijs. In het Volkshuis probeerden kinderen en volwassenen de he le middag de Bosnische en Iraanse dans onder de knie te Hamama speelde voor het Waaggebouw Algerijnse Gnaumuziek. krijgen, wat er gemakkelijker uitziet dan het is. Hoe sierlijk en verleidelijk de Iraanse dans is, kon men later zelf bekijken in een van de vele demonstraties in de grote zaal. Aan de drukbezochte avond programma's te zien had Lei den 's middags de smaak goed te pakken gekregen. Het enige probleem was aanvankelijk dat er een keuze moest worden ge maakt: naar het toneel in het Imperiumtheater of toch naar de schrijversavond met binnen- en buitenlandse prominenten in De Waag? De gelijktijdige planning droeg er waarschijnlijk aan bij, dat beide locaties niet tot de nok toe waren gevuld. De bezoekers waren echter niet voor niets gekomen. Het komt niet elke dag voor dat je Irakese of Chinese poëzie kunt beluiste ren. Bovendien gaven Korteweg, Koenegracht, Van Hoore en Kousbroek ook commentaar op het werk van één van de vluch telingen-dichters. Kousbroek maakte in dit verband een rake opmerking over de Chinese schrijver DuoDuo. „Het is toch raar dat iemand die tot de grootste cultuur be hoort, in de kleinste cultuur zijn werk aan de man moet bren gen." Stilte op de literaire avond werd de bezoekers van de voor stelling 'Cynici of de straat van de dode helden' niet gegund. De zes acteurs uit Rusland, Ge orgië en Nederland van toneel groep 'De Imagerie' vulden de bühne met hun wervelend spel. In een decor dat louter uit kran ten bestond, loodsten zij het publiek door de turbulente ge beurtenissen van het revolutio naire Rusland. Het publiek zat zo naar adem te happen, dat het niet in de gaten had dat de voorstelling was afgelopen. Mis schien dat het Imperiumtheater nog plek in zijn agenda heeft voor wie deze kans heeft ge- foto henk bouwman mist. Daarna was er muziek, veel muziek in het LVC. Op de zol der creërden Kamil Abbas uit Oost-Turkmenistan en Max Tanzany uit West-Afrika een unieke sfeer van afwisselend in getogenheid en uitbundigheid. Vooral Tanzany, de mannelijke Tracy Chapman, kreeg het pu bliek mee met een eenvoudige gitaar. Beneden op het hoofd podium stonden laat op de avond twee big bands: Samar uit Soedan en Alliance Nord- Sud uit Congo. Samar speelde een swingende combinatie van traditionele en moderne mu ziek, waarbij de accordionist broederlijk naast de basgitarist stond. Ook de Congolese band speelde met ritme-sessies de sterren van de hemel. Het LVC stond op zijn kop, compleet met een pogoënd publiek. De toekomst van het nieuwe cultu rele festival is hopelijk na zater dag niet meer onzeker. recensie ruk van rotterdam vorstelling 'Pretpakket' door Introdans Ensemble "ieJeugd. Gezien: 20/9 Schouwburg Arnhem. Ver leer te zien: 15/10 De Meerse, Hoofddorp, 16/11 Stadstheater Zoetermeer, -jJJ is een beetje als zappen. In de stelling 'Pretpakket' van Introdans En- 8 ile voor de Jeugd, die zaterdagmiddag :houwburg Arnhem in première ging, ilen in snel tempo duetten en ensem- 10 likken elkaar af. De meeste choreogra- van gerenommeerde dansmakers zit- '0(4ol humor, maar af en toe is er ook een v lek-romantisch accent. 'Pretpakket' zal !lli r scoren bij de doelgroep, de jeugd. ook de generatie die deze doelgroep .h r de hoede heeft kan zich er volop mee 31 aken. directeur van het Ensemble, Roel 21 intholt, koos voor de opening van het we programma 'The lady in red' Wiggers op muziek van Jill Gomez. Een jongen zit verveeld in een uitvergrote schoolbank. Een meisje probeert zijn aan dacht te trekken, maar hij heeft weinig inte resse. Uiteindelijk krijgt ze toch kusjes als ze de slagroom van een taart op haar wang morst, maar dan hoeft het voor haar niet meer zo. Aan het giechelen van de kinderen valt de herkenbaarheid van het ballet af te leiden. Dat geldt ook voor het duet uit 'Sols a soles' van Ramon Oiler op muziek van Michael Nyman en René Aubry. Twee kin deren zijn alleen thuis. Ze dollen op en rond de bank en kijken televisie. Wat daar op is te zien blijft voor het publiek geheim, maar bij de geluiden (Donald Duck en spannende muziek) en met de reacties van de dansers kan iedereen zich een voorstel ling maken van wat er wordt uitgezonden. Het zappen komt optimaal voor in 'Bits en pieces' van Hans van Manen op muziek van Mea Venema. Na een duet komt een ensemble op dat de droom van een choreo graaf moet zijn. Met afstandsbediening kan hij de groep Stil zetten en in allerlei bewe gingen manoeuvreren. De droom keert zich evenwel tegen de choreograaf, want een van de dansers weet aan zijn manipulaties te ontsnappen en krijgt de afstandsbedie ning te palcken. 'Pretpakket' bevat teveel om alles in kort bestek te beschrijven. Er is 'Zin' van Nils Christe op muziek van Philip Glass. Koste lijk is 'Sans réponse', waarin twee dansers een welles-nietes duet brengen met behulp van plastic watervaten waarop ze drummen (muziek Ali Farka Toure en Ry Cooder). De afsluiter wordt gevormd door delen uit 'Dream dances' van Jiri Kyli-an op 'Folk songs' van Luciano Berio, een ballet met meer poëzie dan pret. Mooi, maar het was in 'Pretpakket' voor het jeugdige publiek wellicht beter geweest in de programma volgorde 'Dream dances' met 'Bits and pie ces' te verwisselen, terwille van een dave rende uitsmijter. Hoe dan ook, Introdans Ensemble voor de Jeugd laat kinderen (en volwassenen) zien dat er veel valt te beleven bij ballet. Draken, heksen en prinsessen door elkaar jeugdtheater recensie paulien koopmans Voorstelling 'Soms verdwaal ik in een draak' door Theater Artemis Gezien: 21/9, LAKtheater, Leiden. Deftige schoenen, heksenvoe- ten, drakenpoten stappen ach ter een scherm voorbij. Plotse ling rennen de drakenpoten achter twee meisjessandalen aan. Met een snerpende gil ver dwijnt het schoeisel in de lucht. Zelf noemt Theater Artemis de voorstelling 'Soms verdwaal ik in een draak' een visueel hoor spel. Maar eigenlijk werkt het stuk op bijna alle zintuigen. In nog geen uur tijd zet Arte- mis een verhaal op de planken dat een mix is van allerlei sprookjes van Grimm. Zo is er bijvoorbeeld het eenzame ster renmeisje uit 'De twaalf zwa nen' die haar twaalf betoverde broers zoekt. En het Snijdertje (Kleinduimpje) die in z'n eentje twee hongerige reuzen verslaat, Hans en Grietje die een boos aardig heksenduo tegen het lijf lopen, en Domoor die het le venswater voor zijn zieke vader probeert te vinden. Al deze verschillende scènes vloeien naadloos in elkaar over. De vier acteurs maken ieder hun eigen sprookje. En spelen tegelijk in dat van elkaar. Daar bij is het spel op een bijzonde re manier vormgegeven en de dialogen van regisseur Moniek Merkx zijn grappig en vol dub bele bodems. Met geluidsappa ratuur en ingenieuze instru mentjes bootsen de spelers bij voorbeeld vogels na en krijgen de reuzen een angstaanjagend diep stemgeluid. Elk verhaal speelt in hetzelfde grote ver- dwaalbos. Maar het perspectief verandert telkens. Zo is er voor de reuzen een bos op mini-for maat. Het spel is vaak wreed. Arte- mis kent geen censuur op de sprookjes. Daarom slaan de reuzen elkaar dood en vreet de draak prinsessen op. Het pu bliek griezelt vooral als vier dappere helden de vierkoppige draak verslaan. Als bewijs ont vouwen ze hun witte zakdoe ken en tonen vier bloederige drakentongen. Soms is het moeilijk om alle verschillende sprookjes uit el kaar te houden. Waar kwamen die glazen muiltjes ook al weer vandaan? En welke kikker was nu die betoverde prins? Toch stoort dat niet erg. Het gaat bij sprookjes om een variatie op hetzelfde thema. Artemis speelt daarmee met herkenning en geeft aan elk verhaal een on verwachte wending. uziekleraren lan mogelijk tie voeren k* cht«anp vakorganisaties uit de stonderwijswereld gaan r tot het voeren van actie de werkgeversorganisatie e|! fniet op hun looneisen iat. Dit is zaterdag beslo- een bijeenkomst van Kunstenbond FNV, de ttJ 'en de NTB. De stakings- ien worden opengetrok- maar over de inhoud de acties moeten nog af- ken moeten gemaakt, bonden willen een sala- irbetering van 2,5 pro- over 1996 en een even- structurele salarisverbe lg voor 1997 van 3 pro- l en een 36-urige werk- y k. De werkgevers hebben nu toe nul komma nul cent geboden, aldus een irdvoerder van de Kun- bond. W medewerkers van de ekscholen en creativi- scholen (6000 mensen) ben de werkgeversorga- tie VKV tot 5 oktober de gegeven met een nieuw te komen „dat recht aan de eisen". De FNV- idvoerder wees er zater- op dat voor een andere p kunstdocenten die in st zijn van gemeenten 0 mensen) inmiddels wel tweejarige CAO van in il 5,25 procent is afgeslo- 'a Hij zei niet te begrijpen 5/ torn dat ook niet voor de p van 6000 niet-gemeen- mbtenaren kan gelden. leiden Oorspronkelijk zouden ze een week eerder komen, alleen toen hadden ze opeens elders een klusje te doen. Maar zaterdagmiddag stonden ze er dan, de heren van Jiskefet. Om in de stad van de Lullo's eerst bij de Free Record Shop en later bij Van Leest hun nieuwe cd 'Buil' te signeren. Echt storm liep het niet, al was het drukker dan normaal. Misschien was het wel te mooi weer, daar buiten op de Haarlemmerstraat? „Ja, zo is er altijd wel wat," reageerde Herman Koch (midden) quasi-gepikeerd. „Dan heb je de begrafenis van Dia na, dan dit weer. Wat dat betreft was het gisteren in Eindhoven leuker. Daar stond een rij van 150 man. Die wilden, met nog een kwartier te gaan in de sessie, allemaal tegelijk naar binnen. Een compleet gekkenhuis." Op de vraag van wie hij eventueel zelf een handtekening zou willen, aarzelt Koch geen moment. John Lennon. Maar ja, dat zit er helaas ook niet meer in." Van welke muziek houdt collega Michiel Romeyn trouwens? „Iron Maiden", klinkt het zonder aarzeling. En wat is zo aardig aan hun nieuwe liedjes-cd? „D'r staat een hele- bull op". foto henk bouwman EO-achtige braafheid en jeugdherbergsfeer recensie «louis du moulin The Kelly Family in Ahoy'. Gezien: 21/9. Ook nog in de MECC in Maastricht op zondag 13/12. The Kelly Family kan op haar wereldkaart Nederland inkleu ren bij de voorgoed veroverde gebieden. De Iers-Amerikaanse muziekfamilie bracht dit week einde tijdens vier geoliede con certen (tweemaal zaterdag in de Groningse Martinihal, twee maal gisteren in Ahoy') zo'n 30.000 fans in vervoering en mocht tussendoor nog eens een gouden exemplaar van het jongste album 'Almost Heaven' in ontvangst nemen. De vanuit Keulen opererende broers-en- zussen-band is zodoende in ons land net zo 'mega' als in zoveel andere Europese landen. Het internationale succes van de voormalige straatmuzikan ten is om twee redenen bijzon der te noemen. In de eerste plaats omdat het geheel op ei gen kracht vanaf pa Daniels woonboot (die ooit in Amster dam heeft gelegen, maar alweer jaren Keulen als vast adres heeft) werd bewerkstelligd. Op basis van een steeds verder rei kende live-reputatie, met be hulp van een zelfopgericht pla tenlabel, een beetje a la Grateful Dead, maar dan wel geheel drugsvrij. Uniek aan de Kelly's is verder het contrast tussen hun uiterlijk en hun muziek. Het negental oogt als een stel middeleeuwse vrijbuiters met hier en daar een stevige 'glittertic' van de meest recente jaren zeventig, maar klinkt vrijwel voortdurend als de EO-achtige braafheid zelve. Want ook wanneer de veelal door folk en country geïnspi reerde zoetigheid wordt inge wisseld voor het ruigere (gitaar- )werk overheerst toch een ou derwetse jeugdherbergsfeer. Zoals gistermiddag in Ahoy' werd herbevestigd, bezit de bui tenbenige groep (dit keer als achttal optredend) één absolute hartenbreker: de negentienjari ge Paddy, de superlangharige zanger-gitarist van de recente nummer-een-hit Fell In Love With An Alien'. Evenals zijn ze ven jaar oudere zus Patricia waagde hij zich af en toe aan een 'mondje steenkool-Neder lands', om de dikke pret nog verder op te voeren èn om te wijzen op de rondgedeelde, naar Keulen te sturen info-kaar- ten. Op de tribunes en in de arena werd er weer 'als vanouds' ge collecteerd voor het eigen aids- fonds. Waaruit mag worden ge concludeerd dat de Kelly's 'hun Grote Schandaal' over het niet afdragen van de ingezamelde centen - naar eigen zeggen van Duitse boulevardpers-makelij - intussen ver achter zich hebben gelaten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27