Ten Kate wacht vergeefs op opvolgers ■lure blunder Schumacher Sport 8 ronstring verslikt zich in Samen Sterk ZÜHe steviger in het zadel olleybalsters plaatsen eh met pijn en moeite ANDAG 22 SEPTEMBER 1997 chef* willem spierdijk, 071-5356464. plv -chef rob onderwater, 071 -5356463 Kenyaan Koech vestigt officieus wereldrecord bij Dam tot Damloop ierdam gpd litmatig hieven de Neder- volleybalsters de han- De illusie van een feestje geschapen, maar de ge len van de speelsters vertel- een ander verhaal nadat de iificatie voor het WK, in no- ber 1998 in Japan, gisteren een 3-1 zege op Polen ge- 3, e had gekregen. Het verhaal spanning. Van een moeiza- )j jntsnapping, van angst ook. n et was wel snel over. Toen eblesseerde spelverdeelster Fokkens, die het hele /jkeinde op krukken door de 31 ithallen Zuid hobbelde, bij il estiviteiten betrokken werd, er even vrolijkheid te ont- Het kon evenwel de ge le gevoelens die in drie n WK-kwalifïcatie postvat bij de Nederlandse speel- niet meer wegnemen. De v rende Europese kampioen h ilt een week voor het begin het EK in Tsjechië niet uit het een poging wil doen die ie prolongeren. lf2t team kan het niet, be- 'e bondscoach Bert Goed- gisteren. ,,Als ik dat had gewild, had ik Henriëtte Weer- sing moeten oproepen. Dan had ik Marjolein de Jong nog een jaar bewaard en was Fran- cien Huurman een jaar langer in de ijskast gebleven." Voor Goedkoop en zijn speelsters was de WK-kwalificatie hét doel van de huidige jaargang. „Als we het WK hadden gemist was dat dramatisch geweest voor onze ontwikkeling", aldus Goedkoop. Het gevolg van zo nadrukkelijk willen pieken in Amsterdam was dat de speel sters gespannen als een veer in het veld stonden. Letland, met oud WC-speel- ster Andra Apine in de gelede ren, won zaterdag brutaal de eerste set van Oranje. Pas daar na toonde de ploeg van Goed koop aan waartoe zij in staat is: 3-1 (10-15, 15-4, 15-4, 15-4). Drie indrukwekkende sets, maar wel de enige drie van het toernooi. De wedstrijd gisteren tegen Polen was opnieuw een moei zame aangelegenheid. Neder land won, na weer de eerste set te hebben ingeleverd, maar haalde nooit het niveau van het duel met Letland. „De winnaar laat ik maar buiten beschouwing." Marti ten Kate, al decennia lang een voorbeeld voor Neder landse wegatleten, slaat met die opmerking de spijker op zijn kop. De 38-jarige Tukker kan in de dertiende Dam tot Damloop 16.090 meter lang zijn concurrenten in het vizier houden, behalve de ontketende Paul Koech. Met zijn winnende tijd van 44 minuten en 45 seconden ver brijzelt de 28-jarige Kenyaanse luitenant het officieuze wereldrecord op de 10 Engelse Mijl en haalt hij boven dien als enige alle vrouwen in die 6.40 minuten eerder zijn gestart. trainingsronde op de Holter- berg zelfs de snelste van de ma rathonselectie van coördinator Gerard Nijboer. Nog frappanter was, dat Ten Kate en passant zijn recordtijd van 1988 verbe terde. „Maar ik verkeer in de ge lukkige omstandigheid dat ik in geen 15 maanden meer last heb gehad van een hardnekkige hamstring- en bilblessure. Ver der is het een kwestie van hard trainen. Ik weet alleen niet of de huidige generatie marathonlo pers dat beseft. Bovendien heb ben de Nederlandse jongens het nadeel dat zij bij dit soort sterk bezette wedstrijden nauwelijks in de beeld komen. Tonnie Dirks, John Vermeule en ik had den er destijds baat bij dat wij zo vaak met onze kop op televi sie kwamen. Mij gaf het altijd een kick. Daardoor zaten we ja renlang in een positief cirkel tje." Marco Gielen zit dat ook, zo lang hij zich maar niet aan ma rathons waagt. Op het WK op de halve afstand, waaraan hij over twee weken als enige Ne derlander deelneemt, kan de Limburger met de besten mee. In het najaar wil hij zich in Flo rence of Lissabon profileren in een hele marathon. Bij eerdere pogingen bleef hij echter ver verwijderd van het niveau van Ten Kate. Nijboer weet een half jaar na zijn aantreden nog niet wat voor vlees hij met Gielen in de kuip heeft. „Maar hem leer ik tijdens het WK halve marathon wel beter kennen. Het enige wat ik van hem en de andere wegat leten eis is dat zij zichzelf dui delijke doelen stellen. Ik ben voorwaardescheppend bezig en geef iedereen een kans. Dat tim brouwer de koning Koech raast op de eerste prach tige herfstzondag volgens Ten Kate 'schofterig hard' over het kronkelige parcours tussen de Amsterdamse IJ-tunnel en Zaandam. De grijzende atleet uit Enschede kan het weten, want toen hij grote wegwedstrij den met vergelijkbare over macht won, benaderde hij het genadeloze tempo van de Koech, die ruim een minuut eerder finishte dan zijn landge noot Ismael Kirui. „In 1991 liep ik hier nog zo'n twee minuten sneller dan vandaag", aldus de glimmende Ten Kate, die tot zijn plezier slechts één landge noot (Marco Gielen) voor zich moest dulden. „Toch peins ik er niet over om met hardlopen te stoppen. In een land als Kenya of Ethiopië had ik dat allang ge daan, maar in eigen land kan ik nog steeds met de besten mee." Of de njeuwe lichting (Gielen, Luc Krotwaar, Berthold Berger en Peter van der Velden) dat ook kan, betwijfelt Ten Kate. „Bij de marathon van Eindho ven moet over drie weken blij ken of zij eindelijk eens onder de 2.15 uur kunnen duiken. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat deze lichting al in 1996 naar de Olympische Spelen zou gaan. Met tijden van 1.03 op de halve marathon moeten zij de vertaalslag naar 2.14 op de ma rathon kunnen maken. Dat de den wij destijds toch ook?" Ten Kate verwacht van zich zelf op het NK in elk geval een tijd van onder de 2.15. Hoewel hij zichzelf geen druk meer op legt, is hij dan de te kloppen man. Onlangs was hij bij een geldt ook voor Bert van Vlaan deren, die vandaag ontbrak we gens een blessure. Hij heeft mij dat niet persoonlijk gezegd. Hij gaat zijn eigen gang. Ik zou hem ook nooit hoeven vragen of hij het WK halve marathon en de marathon van Eindhoven zou willen combineren. Marti zou dat meteen doen, maar met slechts één week ertussen heb ik hem dat toch maar afgera den." Hoewel Ten Kate in een bloedvorm verkeert, wil Nijboer („Marti is met een toegift be zig") zijn generatiegenoot niet over de kling jagen. Daarvoor heeft hij hem nog te hard nodig als inspiratiebron voor de nieu we lichting Nederlandse wegat leten. In een lucratieve wedstrijd als de Dam tot Damloop - met 25.000 gulden voor winnaar Koech - past de jonge atleten vooralsnog bescheidenheid. Na Koech kwam een hele tijd nie mand, daarna wat andere Afri kanen, de Brit Evans, de Utrechtse Palestijn Mohammed Baket (7), Gielen (10) en Ten Kate (12). En dan te bedenken dat de winnaar van vorig jaar Machuka (blessure) en zijn ver vanger Skah (die daags tevoren een bruiloft van een vriend vier de) nog op het appèl ontbraken. Toch kan het allemaal nog er ger. Dat ervaart Tegla Loroupe, tot de laatste kilometer koplo per van de 20.000 deelnemers. Zij is met een select groepje at letes 6.40 minuten eerder ge start dan de mannen. Die tijd bedraagt het gemiddelde ver schil van de afgelopen tien jaar tussen de snelste man en vrouw. De winnaar van de on gelijke 'battle of the sexes' krijgt een diamant van 10.000 gulden en een extra prijs van 15.000 piek. Die raakt de kleine Key- aanse in het zicht van de haven kwijt aan haar landgenoot, die na een indrukwekkende jacht van 15 kilometer zijn prooi te pakken heeft. „Was ik maar sneller gestart", zei Loroupe bij de prijsuitreiking. En ze from melde even aan haar opzichtige roze mantelpakje, waarop een flonkerende diamant bepaald niet had misstaan. vitser verspeelt grote voorsprong op Villeneuve l /eg ivo op den camp 51ïerslaggever Michael Schumacher is menselijks vreemd. De^ a^ser is doorgaans een toon- van perfectie, maar bij de Prijs van Oostenrijk ging ijl umi' echter helemaal nat. ;si onvergeeflijke blunder (in- 2i n onder gele vlag) kan hem et einde van het seizoen le- ipbreken en de wereldtitel Terwijl Schumacher v stens vijf WK-punten ver- lde, haalde concurrent Jac- Villeneuve met zijn zege ralet circuit van Zeltweg on- ei idig hard uit. direct leidde een incident 1 bij Schumachers teamge- Eddie Irvine betrokken de catastrofe in. De Ferrari de Ier kwam in botsing met Benetton van Jean Alesi, i ma de Fransman in de bak belandde. Onmiddel- ferd ter plaatse de gele vlag a taaid, ten teken van een ge- isl lijke situatie. De regels zijn t ie Formule 1-coureur over- onder de gele vlag mag ingehaald worden. Precies deed Schumacher echter later bij zijn landgenoot iz-Harald Frentzen. De race-leiding greep in en bestrafte Schumacher met de gebruikelijke straf: een verplich te stop in de pit van tien secon den. Daarmee ging de mogelijk heid op de tweede plaats, in het kielzog van Villeneuve, in rook op. Uiteindelijk restte slechts de zesde plaats en één schamel WK-punt, op de valreep ver overd na een inhaalmanoeuvre bij wereldkampioen Damon Hill. Voor Schumacher waren de druiven zuur. Hoe kon uitgere kend hij, de perfecte Formule 1- coureur, zo'n flater begaan? Woedend, met een gezicht dat op onweer stond, trok hij zich na afloop van de race terug in het Ferrari-motorhome. „Ik zweer je dat ik geen gele vlag gezien heb", stak hij van wal, zich geel en groen ergerend. „Ik ben toch niet zo idioot om in te gaan halen onder de gele vlag. Dit is een drama. Het kost me misschien wel de wereldtitel." Al of niet gezien, feit blijft dat de gele vlag gezwaaid werd. De tv-beelden toonden dat duide lijk aan. „Maar er werd zeker niet met geel aan beide kanten van de baan gezwaaid", ging Schumacher woedend verder. „Dan had ik het zeker gezien. Nu was ik bezig met inhalen en dan kijk je niet om je heen of er aan de andere kant nog een gele vlag te zien is." Villeneuve was in alle opzich ten de grote winnaar. De Willi- ams-rijder profiteerde optimaal, ofschoon hij weer eens de ge bruikelijk belabberde start had. Gestart vanaf pole- position, moest hij Jarno Trulli en Ru bens Barrichello in de beginfase laten voorgaan. Vooral het optreden van de 23-jarige Trulli was impone rend. In zijn veertiende Grand Prix deelde de verlegen Italiaan, die twee jaar geleden nog op skelters zijn kunsten vertoonde, de lakens uit alsof het de nor maalste zaak van de wereld was. Ook na de gebruikelijke pitstops halverwege de race leek er geen vuiltje aan de lucht, ofschoon hij zijn leidende positie kwijt was. Achter Villeneuve was de tweede plaats in vaste handen van Trulli, die dankbaar gebruik maakte van de op het stoffige circuit goed functionerende Bridgestone-banden. Amper een kwartier voor het vallen van de finishvlag kwam het trieste einde voor de Italiaan, omdat de motor zijn diensten met een flinke plof staakte. Jarno Trulli (links) neemt in zijn Prost-Mugen-Honda direct na de start de leiding. Villeneuve was het allemaal een zorg. Hij verkleinde de kloof tot Schumacher tot één scha mel WK-puntje. Bernie Eccle- stone, de 'baas' van het Formu le 1-circus, wreef vergenoegd in zijn handen, want met nog maar drie races op het pro gramma dreigt een Hitchcock- achtige ontknoping van het we reldkampioenschap. „Ik denk dat ik de betere pa pieren heb", blikte Villeneuve vooruit op de volgende race, de GP van Luxemburg, komende zondag op Duits grondgebied. „Op de Nürburgring heb ik Schumacher vorig jaar ook al verslagen. Ik denk dat het to taalpakket van ons beter is dan dat van Ferrari. Dat moet vol doende zijn om Michael het le ven zuur te maken." Jos Verstappen had minder aanleiding om tevreden te zijn. De Limburger haalde weliswaar de finish, maar de twaalfde plaats met twee ronden achter stand op de winnaar was geen aanleiding om de vlag uit te ste ken. Positief was slechts dat hij het hele weekeinde sneller was dan teamgenoot Mika Salo. Verstappen moest zijn str ate gie, die gebaseerd was op slechts één pitstop, omgooien toen de banden hem in de steek lieten. „De auto brak constant uit aan de achterkant als ik gas gaf bij het uitkomen van de bochten. Daarop hebben we besloten een extra pitstop te maken en de afstelling van de voorvleugel te veranderen. Het ging daarna weliswaar beter, maar ik moest nog wel een tweede keer naar de pit om te tanken." Verstappen snakt naar het einde van het seizoen. „Natuur lijk wordt er niets meer aan de ontwikkeling van de huidige au to gedaan. Alle werk wordt ge stoken in de wagen van volgend jaar. De laatste races gaat het niet beter dan hier. Alleen als het regent, kunnen we nog voor vuurwerk zorgen." Precies dat zou ook Schumacher van pas komen. Drie van zijn vier over winningen dit jaar waren op nat asfalt, terwijl Villeneuve zes keer de snelste was onder 'normale' omstandigheden. (men karin piters werker et nen Sterk is de damcompe- d begonnen. De Ha- n|swoudenaren versloegen 2 met 10-6. RDC 2 won de lig by van KDC. HDC behaalde d Krimpen na een 6-0 achter in ld alsnog de overwinning, amen Sterk trof op het eer bord bij het tweede team het Leids Dam Genoot- ap Evert Bronstring. Ronald Egmond had tot dan toe tejd verloren van de sterke «string, maar maakte daar- >d i een eind. Hoewel de Ha ïti noudenaar nog slechts een ra >e minuut had voor vijftien e m, tegen het uur dat Bron- I ag nog restte, won Van Eg- j Dd. Bronstring tuinde on- zjn reputatie in een Zet. Jan Fase won daarop van Leo Mulder en ook Cees van Gelder zette Sam van de Kwartel opzij. Samen Sterk had daarmee een ruime 6-0 voorsprong opgebouwd. Ri chard Treur verloor echter van Peter Bronstring en Louis de Frankrijker speelde remise te gen Harrie Dekker. De marge werd krapper toen ook Jan Commandeur verloor van de zeventiger Wim Heemskerk die, sluw als hij is, altijd een ge vaarlijk tegenstander is. Martin Out besliste met zijn overwin ning op Wim Kleijn de wed strijd. Ruud de Kooter deelde daarop de punten met Fred Slingerland. Samen Sterk wil dit jaar kam pioen worden. Ook RDC 2 is met een aantal jeugdspelers ti telkandidaat. De Rijnsburgers maakten dat waar met een rui me overwinning op de Katwijk- se Damclub, KDC. KDC moest het in de eerste wedstrijd doen met vier invallers. Invaller Ge rard Berbee zat aan het eerste bord tegen de Rijnsburger Mi- chiel Kloosterziel en hoewel Berbee minimaal een remise had kunnen spelen, verloor hij van Kloosterziel. Albert Huis man won voor Rijnsburg op bord twee tegen de tweede in valler bij KDC, Theo Zwetsloot. Ook jeugdspeler Arjen de Mooij pakte de volle winst tegen Jac van der Plas, die daarmee de remisekansen verspeelde. Op de onderste vijf borden werden de punten gedeeld: Kees van de Bosch en Jan Passchier (KDC) op bord vier, Arie Schoneveld (RDC) en Hans Klinkenberg op vijf, Rijnsburger Bas Messema- ker zat op zes tegenover Jan Schijff, Casper Vroegop kwam tegen Arend van Beelen in tijd nood op zeven en Jaap van Duijvenbode (KDC) hield na vier uur stand tegen Arjen Ho- gewoning. HDC uit Alphen aan de Rijn trof in de eerste ronde het Krimpense KDV dat al snel op een 6-0 voorsprong kwam. Ko van Dam verloor in recordtijd op het eerste bord en ook Klaas Vergunst had snel twee verlies- punten aan zijn broek. Nog twee verliespunten werden toe gevoegd toen Wim Meijer, die bijna de hele wedstrijd met een schijf achter spelend door in een standaardzet te zijn gelo pen, van het bord ging. Invaller Henk Brunt (voor André Vene- ma) zette daarop voor HDC weer iets recht toen hjj een fout van zijn tegenstander genade loos afstrafte. Nico van der Ent speelde remise. Erik-Jan van Reenen, Richard Meijer en in valler Henk Bruinsma wonnen achtereenvolgens en bogen de stand naar een 9-7 overwin ning. lagos de covadonga anp Alex Ziille weerstond dit week einde niet alleen de aanvallen op zijn leiderspositie in de Ron de van Spanje, de Zwitser nam in de bergritten naar Alto del Naranco en Lagos de Covadon- ga zelfs ruimer afstand van zijn rivalen. De dappere Spanjaard Fernando Escartin klom welis waar naar de tweede plaats in het algemeen klassement, maar zag zijn achterstand tot bijna drie minuten groeien. Zülles landgenoot Laurent Dufaux zakte naar de derde plaats en staat op ruim drieëenhalve mi nuut. De dagprijs ging zaterdag naar de Spanjaard Garcia Acos- ta. De renner uit de Banesto- ploeg arriveerde solo op de Alto del Naranco. Danny Nelissen fi nishte als vijfde op 2.35. Giste ren boekte de Rus Pavel Tonk- ov, na vrijdag op de Valgrande Pajares, op de top van de Lagos de Covadonga zijn tweede ritze- ge. Hij had achttien seconden voorsprong op Zülle. Een week voor het einde van de Vuelta a Espana lijkt Zülle de tweede achtereenvolgende zege niet meer te kunnen ontglip pen. De 29-jarige kopman van ONCE, volgend seizoen in dienst van Festina, heeft nogal eens de neiging van zijn fiets te vallen, maar bleef fier overeind. Hij sloeg de aanvallen op zijn positie af, al had hij het zater dag niet zo lastig als gisteren. Zaterdag waren de vijf vluchters onder aanvoering van Garcia Acosta en Danny Nelissen on gevaarlijk voor het klassement. De directe belagers van de Hel- veet kwamen kracht te kort, Zülle liep elf seconden uit op Escartin en 41 tellen op zijn landgenoot Dufaux. Die kampte met een geweldi ge inzinking, zoals de complete Festina-ploeg. Het waren niet de Festina's die in de klim de aanval openden, maar Domin- guez, ploegmakker van Escartin, na üen kilometer. Hij effende het pad voor zijn kopman, die op zeven kilometer vim de top bijna 25 seconden voorsprong had op een groepje van vier. Met op kop Jalabert als knecht voor Zülle en de Spanjaard Ji menez en Tonkov als aanklam- pers. Escartin hield geen stand, Tonkov mim de leiding over en de moedige Spanjaard zag tot zijn teleurstelling ook nog eens Zülle en Jimenez voorbij fietsen. „Ik heb veel te danken aan Jala bert. Ik had hem de dagzege ge gund", zei Zülle. „De Vuelta is nog niet voorbij, maar ik heb wel een goed gevoel na deze vier zware bergetappes." Van de Bilt ook snel op de weg zaandam wilmar kortleever atletiekmedewerker De eerste serieuze test van het wegseizoen is voor Erika van de Bilt goed uitgepakt. In de sterk- bezette Dam tot Damloop scoorde de Leidse atlete van Leiden Atletiek de elfde plaats als zesde Nederlandse. Van de Bilt liep tevens een nieuwe per soonlijke toptijd van 56.52. Afgezien van duatlete Irma Heeren en veterane Carla Beurskens was van Amsterdam tot Zaandam de nationale vrou- wentop present. Ver achter de ongenaakbare Kenyaanse win nares Tegla Loroupe vochten zij hun duels uit. „Ik had zelfs vijf de Nederlandse kunnen wor den", beweerde Van de Bilt. „Maar Marian van der Linde kwam me nog net voorbij. Ik had haar al ingehaald, dus ver wachtte ik haar niet meer." Van de Bift deed goede zaken in het wegcircuit dat tot en met 1998 tien wedstrijden omvat. Wel mist ze de volgende wed strijd in Breda vanwege een on gelukkig geplande vakantie. In het wegcircuit wordt een zo breed prijzenschema gehan teerd dat Huub Pragt er zelfs nog van profiteerde. Als 43ste maar dertigste Nederlands inge zetene nam de Hilversummer van Leiden Atletiek honderd gulden mee naar huis. Dat was éénvijfde van de bonus van Van de Bilt en precies evenveel als echtgenote Joke Kleijweg, die 21ste en elfde Nederlandse was (1.01.49). Leny van der Plas (eerste V45) en Henk van Velzen (tweede M45) vielen namens Leiden Atletiek ook in de prijzen met tijden van 54.08 en 1.05.02. HZC De Robben wint Leids waterpolotoernooi HZC De Robben is winnaar ge worden van het jaarlijkse het Zilveren Sleuteltoernooi. De wa- terpoloërs van het organiseren de LZ 1886 werden vierde. In het 'Leidse onderonsje' tegen Vivax behaalde de Leidse club een 10-3 zege. De Oegstgeeste- naren werden laatste. De vrou wen van LZ pakte gistermiddag de Galghewaterbokaal. De vrou wen van coach Gerard van der Kolk bleven ongeslagen. aringa neemt afscheid met zilver ilun Ingrid Haringa chieffoto) heeft met de veren medaille afscheid nomen van de actieve elersport. De renster idigde gisteren op het baanwielrennen op het derdeel omnium als eede. De titel ging naar Italiaanse Bellutti. Het Dns was voor de Engelse yden. De Nederlandse butante Mariëlle van heppingen eindigde op elfde plaats. Haringa am uiteindelijk vijf nten te kort voor de titel. Uutti behaalde 59 punten, jen 54 voor Haringa. De Nederlandse verspeelde het goud op afvalkoers. Ze kwam onder de rode streep terecht waarna de y haar terugzette naar de vijfde plaats. itel cross-country voor Pallhuber vteau-d'oex De Italiaan Hubert Pallhuber is gisteren in het iitserse Chateau-d'Oex wereldkampioen mountainbike op het derdeel cross-country geworden. Het zilver was voor de Deen nrik Djernis, het brons voor Pallhubers landgenoot Luca Bra- iti. De Nederlander Bait Brentjes, olympisch kampioen in At- ita, eindigde op de elfde plaats.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25