eidsch Dagblad 0 5 27 Solidariteit winnaar in Polen BEL: 071-5128030 Griezel Vechtpartijen op straat na protest tegen geweld Veldslag in oude stijl Alle werknemers Padox ontslagen zonnig Vernietigend rapport over kinderdagverblijf TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1ANDAG 22 SEPTEMBER 1997 Binnenland Specialisten moeten toontje lager zingen OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Leiden Politie escorteert chauffeur Diana naar begrafenis Wethouder Pechtold: je 9 moet in het leven zelf iets bereiken Cultuur en Kunst Cultuur en politiek blijken moeilijk te scheiden LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Nog geen abonnee? itwijk wint net 1-2 van Joordwijk dordwuk rob onderwater iverwachtingen bij j oordwijk waren hoogge- annen. Maar eenmaal in itveld bakten de roodwit- nvan Ruud Bröring er et veel van. Katwijk was iterdag heer en meester in zaterdagtopper: 1-2. arcus Keane was de uit te inker en scoorde beide effers. ARC won van Ko kken Boys en staat mede in kop in de zaterdag- lofdklasse. igina 15: Katwijk maatje groot voor Noordwijk larco Kleyn aat weg bij )uick Boys 1twuk gertjan van geen arco Kleyn speelt niet eer voor Quick Boys. De llegommer keerde afgelo- ïi week terug van een sta in Engeland. Daar kwam aanvaller niet in aan- erking voor een contract. «'ck Boys stelde de voet- er verplicht om de rest m het seizoen voor de za- rdaghoofdklasser uit te itnen. Die verplichting ilde Kleyn niet aangaan. [t gina 15: Marco Kleyn niet eer welkom bij Quick iys iuropese titel oor softballers tlphians ihqorn pieter van der vliet e softballers van Alphians n gisteren in Uithoorn iropees kampioen gewor- ;n. In een serie van drie edstrijden met het Deense illerup Bandals wonnen Alphenaren met 2-1 en roverden daarmee de ti- Regeringscoalitie verliest meerderheid Polen krijgt vrijwel zeker een centrum-rechtse regering. De uit de vakbond Solidariteit voortgekomen AWS (Ver- kiezings Campagne Solidariteit) kwam bij de gisteren ge houden parlementsverkiezingen met ruim 33 procent van de stemmen als grootste uit de bus. De regerende co alitie, waarbinnen ex-communisten de toon aangeven, verloor haar meerderheid. boedapest hans gertsen procent van de stemmen haal- correspondent de, beschikt de AWS over een ruime meerderheid in het nieu- Samen met de liberale Vrij- we parlement, de Sejm. Volgens heidsunie (UW), die ruim 15 prognoses krijgen de twee par tijen samen zeker 250 van de 460 zetels. De definitieve uitslag wordt pas woensdag verwacht. „Als de officiële resultaten dit bevestigen, kunnen we begin nen met het herstellen van de talloze blunders", zo hield Ma rian Krzaklewski, de leider van Solidariteit, zijn jubelende aan hang vanochtend in Warschau voor. De wijziging van de on langs aangenomen nieuwe Poolse Grondwet staat hoog op de prioriteitenlijst van de AWS. Die is volgens Solidariteit te li beraal, terwijl ook het belang en de positie van de rooms-katho- lieke kerk onvoldoende wordt erkend. De uitslag is bijzonder zuur voor de vroegere communisten van president Kwasniewski, die Polen de afgelopen vier jaar sa men met de Boerenpartij (PSL) hebben geregeerd. De SLD (De mocratische Linkse Alliantie) werd met ruim 26 procent voor bijgestreefd door de AWS. De Boerenpartij, in 1993 nog de tweede partij van het land, werd vrijwel gehalveerd. De PSL kreeg volgens de prognoses slechts 7,8 procent van de stem men tegen ruim 15 procent in 1993. Politiek Warschau ging er vanochtend van uit dat de AWS en de UW samen een nieuwe regering gaan vormen. De kabi netsformatie belooft, ondanks de ruime meerderheid die de twee partijen hebben gekregen, lastig te worden. Tussen de AWS en de UW bestaan grote politieke en culturele verschil len. ieuw-Vennep (geschrikt tor bom w-vennep janette luichies Bng. De bom zat in een af- ontainer bij een bedrijfs- i in de Boekweitstraat. De Ie knal was tot aan de ande- ant van het dorp te horen, chade bleef beperkt tot een al gesneuvelde ramen, een ivende gevel en een uitge- ide container. Door de klap ien de deksels van de con- er dertig meter weg geslin- 1 Even voor de ontploffing de politie gewaarschuwd, itreeks half tien belde een het politiebureau in fddorp met de mededeling in de Boekweitstraat een ainer in brand stond met bom erin. Vlak daarna ont- te de bom. De technische erche heeft de zaak in on- oek. Van de daders ont- h vooralsnog ieder spoor. ru swu k/uitgeest anp Ondanks het massale protest vrijdagavond tegen de geweld dadige dood van Meindert Tjoelker (30), waren er het afge lopen weekeinde in onder meer Groningen, Utrecht en Den Haag toch weer de nodige ge welddadigheden op straat. In het Groningse Foxhol raak ten vannacht twee mannen ge wond, van wie één ernstig, bij een .vechtpartij. De politie gaat ervan uit dat de aanleiding een soortgelijke is geweest als die bij Meindert Tjoelker in Leeuwar den. De slachtoffers zagen de daders een fiets vernielen en maakten een opmerking in de trant van „moet dat nou, jon gens". Eén van de slachtoffers is in zorgwekkende toestand naar Wij feliciteren Coopers Lybrand en Price Waterhouse met de fusie ACCOUNTANTS COENENIHEUNENI VAN DE VEN ELASTINGADVISEURS Wagenweg 208, 2012 NM Haarlem, Tel. 023-5319381 "blijvende partner in Accountancy en Belastingadviezen Wij fuseren niet het Academisch Ziekenhuis in Groningen gebracht. Zijn leef tijd is bij de politie nog niet be kend. Het andere slachtoffer, een 32-jarige man, kon ter plaatse door een arts worden behandeld. Hoeveel daders er waren is niet bekend. Van hen ontbreekt elk spoor. Een 23-jarige Groninger ging zaterdagavond flink over de schreef, nadat hij nog geen 24 uur eerder een minuut stilte in acht had genomen voor Mein dert Tjoelker. Dat medeleven weerhield hem er niet van om in de binnenstad van Gronin gen een 24-jarige inwoner van Bolsward zomaar in elkaar te slaan. Hij deed dat samen met een 22-jarige vriend. Het slacht offer kwam er wonderwel met lichte verwondingen vanaf. In Bob's Party Saloon in Uit geest is zaterdagavond een massale vechtpartij uitgebro ken. Daarbij vielen zeker vier gewonden. Zes vechtersbazen werden aangehouden en over gebracht naar het bureau in Velsen. In het uitgaanscentrum streek zaterdagavond een groep van 35 feestvierders uit Woerden neer 'voor een vrijge- zellenparty. In de discotheek waren rond 22.50 uur al ruim 600 mensen aanwezig, toen de groep met elkaar en met bezoe kers op de vuist ging en daarbij ook tafels en glazen vernielde. De portiers konden de situatie niet meer aan en riepen de hulp van de politie in. oldebroekOude tijden herleefden zaterdag tijdens de open dag van het opleidingscentrum Vuursteun op de Oldebroekerheide. Daar hield de artillerie een ware veldslag in oude stijl. Ruim tienduizend bezoe kers genoten daarvan het 'toneelstuk' dat de artillerie opvoerde. fotowfa bram VANDt biezen warmond marijn kramp De vijftig werknemers van het twee weken geleden failliet ver klaarde Padox Warmohd zijn ontslagen. Het personeel kreeg vrijdag te horen dat de bank geen boedelkrediet verschaft. Padox kan totdat een overna me-partner is gevonden niet meer doordraaien. De tijd dringt nu volgens curator M. Aukema. Binnen één a twee dagen moet Padox rond zijn met een koper. Anders ligt het bedrijf te lang stil en kan het al leen nog maar worden opge doekt. Aukema is zeer onaangenaam verrast door de beslissing van de bank. „Ik had werkelijk niet venvacht dat de bank geen kre diet zou verschaffen." Waarom het krediet niet is goedgekeurd is Aukema niet bekend. De vijf tig personeelsleden blijven van daag voor het eerst thuis. Hoe veel mensen er kunnen terug komen als er op tijd een overna me-partner wordt gevonden, is onduidelijk. Volgens Aukema, die het woord voert voor Padox zal een deel van het personeel zeker afvloeien. „Maar wie is niet bekend. Het is echter niet de bedoeling dat dat alleen de oudere, werknemers zijn. Dat is onacceptabel." Aukema: „Er zijn twee poten tiële kopers. Met één van hen verkeren we in een vergevor derd stadium." Noordwijkse wethouder weigert ontslag noordwuk wim wegman anmaruke den hollander Er is opnieuw een motie tegen de Noordwijkse wethouder Frans van der Veen in aantocht. De linkse partijen in de raad vragen het college morgen om de wethouder te ontslaan. Van der Veen zou tot nu toe hebben geweigerd zelf ontslag te nemen. Tegen de wethouder werd eind augustus een motie van wantrouwen ingediend en door 11 van de 21 raadsleden aangenomen. Van der Veen moest weg om dat hij ambtenaren zou hebben gemanipuleerd en de terugkeer van de gemeentesecretaris na een langdurige ziekte zou blok keren. Volgens J. van Rijnswou van D66 zal G. Klein Gunnewiek van collegepartij WD zijn va kantie afbreken om de nieuwe motie te kunnen ondersteunen. Donderdag vertrok Klein Gun newiek naar Kreta. Morgenoch tend vliegt hij alweer terug om tijdig in Noordwijk zijn stem te kunnen uitbrengen. Frans van der Veen vindt het 'logisch' dat hij niet zelf zijn ontslag indient. „Dat doe je pas als je vindt dat je iets verkeerd heb gedaan. En dat vind ik niet. Dus laat het college me maar ontslaan. Of nog beter: de bur gemeester, want die heeft des tijds een belangrijke aanzet ge geven in de kwestie." Overigens ontkent de wethouder dat hij van plan is stilletjes aan te blij ven als wethouder. Autovrije zondag Deventer succes deventer anp De vrijwillig autovrije zondag in Deventer is een groot succes ge worden. Bewoners hadden achttien straten afgesloten. Ook een groot deel van de Deventer binnenstad, inclusief de Welle langs de IJsselkade, was voor auto's verboden gebied. Op straat waren tal van festivitei ten, die vele duizenden bezoe kers trokken. Ook in tal van an dere gemeenten zijn comités gevormd die een autovrije dag voorbereiden. HET WOORD IS AAN O.W. Holmes De eenvoudigste van geest neemt het scherpste waar. 19° 1 - nSfTmSS. 7 /18° 8719° «719° 10% 10% 10% 50% 60% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 27 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,9,11 RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips12 Uitgaan26 Mylène d'Anjou treedt op in het Stadstheater Zoetermeer met haar programma 'Plati na', waarvooreen kortings bon. leiden Voor sommigen gewoon een huisdier. Voor de meesten echter een exoot, of een griezel. De groene leguaan trok dit weekeinde veel bekijks, tijdens Beestenspul in de Leidse Groenoordhallen. Net als tal van andere dieren trouwens. Pagina Leiden: 'O, ik geloof dat ze net opgevreten zijn'. foto henk bouwman den bosch anp De GGD in Den Bosch heeft een vernietigend rapport uitge bracht over het particuliere kin derdagverblijf 't Kinderhof. Vol gens wethouder drs. R. Rottier is er sprake van onaanvaardbare toestanden. Een woordvoerder van de gemeente heeft dit be vestigd. Het onderzoek is ingesteld nadat enkele ouders bij de ge meente hadden geklaagd over misstanden. Als het dagverblijf ni^t onmiddellijk een aantal veranderingen doorvoert, trekt de gemeente de vergunning in, aldus de zegsman. Uit het GGD-rapport blijkt onder meer dat baby's vanaf drie maanden liggend in een wiegje worden gevoed. Dat ge beurt op een wijze die medisch verwerpelijk is en die gemakke lijk leidt tot middenoorontste king of verslikken, aldus het rapport. Ouders mochten de babykamer niet in. I Iet dagverblijf heeft een aan tal keren veel meer kinderen aangenomen dan de vergun ning toestond. Ook was er een structureel tekoj't aan gekwalifi ceerd personeel. Verder liet de hygiëne te wensen over. Wethouder Rottier geeft toe dat er in het verleden te weinig is gecontroleerd. De kritiek van de GGD richt zich ook op het functioneren van de eigenaresse. Zij zou zijn opgetreden als directrice, terwijl ze niet gediplomeerd is. Vorige week heeft een van de ouders bij de politie aangifte ge daan wegens verwaarlozing en oplichting. Hun kind zou in het dagverblijf als gevolg van een behandeling een nierbekken- stoornis hebben opgelopen. )a, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam:Voorl-mf.M/V 1 Adres: i i Pnstr ode: Plaats: 'Tel (I.v olc bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: (□Per maand □Perkwartaal Oauiomatisuh (1.92,05) l i automatisch II 31.95) jOarrefjtglro (f. 93,05) - Handtekening: - l Nr, bank/giru: i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'flop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1