>SV nog dizzy na knock-out tegen Kiev Niemand weet wat er mis is met FC Utrecht (oda JC weer terug op aarde na tweede thuisnederlaag 'alekx hoopt op en snelle rentree Betaald Voetbal In de eerste divisie gaat de strijd om plaats twee 1ANDAG 22 SEPTEMBER 1997 itluisterend gekrakeel na wedstrijd tegen Sparta (4-2) 31 HOVEN. MARC HOEBEN posant was de stilte, slechts verstoord door het geroe- b noes van een handjevol fans in het jeugdvak van PSV. verzoek van de voorzitter van de landskampioen, '9rry van Raaij, zette het bijna uitverkochte Philips-sta- n zaterdagavond gedurende een minuut de 'nationa- actie tegen het straatgeweld kracht bij. Ontluisterend het gekrakeel, na negentig minuten PSV n> parta (4-2) en enkele akkefietjes op het veld. halter zien spugen en ontstak in woede. Ondertussen begaf de Amerikaan zich dreigend rich ting Petrovic, daarbij net op tijd van een wraakactie weerhouden door Spartas assistent-trainer Adri Vein Tiggelen. Het tumult na afloop deed za terdagavond een beetje vreemd aan. Door een glaszuiver bui- tenspeldoelpunt van Gilles de Bilde, een harde pegel van de Belg in het dak, een fraaie, ge krulde vrije trap van Wim Jonk en door een minstens zo fraaie omhaal van Cocu stond PSV al in de 57ste minuut op een 4-0 voorsprong. De landskampioen had de wedstrijd in de knip, kon zich een gemiste strafschop van Jonk permitteren en sleepte zich slap en nonchalant naar het einde. „PSV was in alle li nies beter", zo luidde de terech te constatering van Sparta-trai- ner Hans van der Zee. „Het leek VERSLAGGEVER van beide partijen .7 ikten elkaar in feite uit voor ie t vis, om zo de avond in Ihoven alsnog een geheel e wending te geven. „We in één minuut stilte tegen is geweld gehouden", ik PSV-middenvelder Phillip i. „Nou, als je het over zin- geweld hebt, dan was dit vel." p fat er zich precies had afge- Ls eld? Diep in de tweede helft, een hoekschop voor PSV, /iff Cocu enige tijd roerloos ,flde grond liggen. Later wees international met de be- ïldigende vinger naar Spar- Mark Noorlander. „Hij mij vast, vervolgens voel- ik een slag in mijn gezicht. irlijk gebeuren er in een 2 jstrijd altijd gekke dingen, is uitdelen én incasseren. heb ik normaal geen 'ite mee. Maar dit was écht indalig. Voor hetzelfde geld :kik alles in mijn gezicht." in lisschien lag de waarheid eens in het midden. Noor- Ier bestreed de visie van Co- Misschien heb ik hem ge- bij het omdraaien. Maar lat al zo is, ben ik mij daar- niet bewust geweest." De lediger van Sparta stormde ifloop wél op scheidsrechter k af, maar dat was weer om geheel andere reden. Noor- Ier had de Montenegrijn to Petrovic een paar keer rzijn ploeggenoot Greg Ber- CHEF •WILLEM M'lfk'l'llK o"' 1 A PIV -CHEF ROB ONDERWATER 071- Leek, want in alle gemakzucht incasseerde PSV toch nog twee tegentreffers, door een verwoes tende uithaal van Maikel Ren- furm en een kopbal van Noor lander. Bijna werd het nog 4-3, maar invaller Yurtcan Kayis trof bij het scheiden van de markt slechts de paal. Voor PSV moet het een irri tante afsluiting van de avond zijn geweest. „Iedereen ging een beetje voor zichzelf lopen rommelen en uit de organisatie rennen", zei trainer Dick Advo caat, die opnieuw een ophierke- lijke mildheid aanjde dag legde. „Ik zal de spelers maandag op de training maar vragen waar het aan lag." De mildheid van Advocaat stond haaks op de wrijving op het veld. PSV dacht de frustratie van het 1-3 verlies tegen Dyna mo Kiev in de Champions Lea gue weg te kunnen spoelen en had tijdens het 'tussendoortje' tegen Sparta ook gedeeltelijk re den tot optimisme. De twee doelpunten van De Bilde, met beide keren Arnold Bruggink als verdienstelijk aangever, wezen op een groeiende vorm bij de Belg. „Als voetballer maak je een altijd wel een mindere pe riode door", bekende hij. „Ik moest gewoon hard blijven wer ken. Dan zou het vanzelf goed komen, had de trainer mij ge- zegd." Maar het kwam nog niet hele maal goed met PSV. Hoe zeer ook De Bilde daarop had ge hoopt. „We zijn tegen Kiev in de val gelopen. Het belangrijkste was vanavond te winnen, zodat we die klap te boven zouden komen." Gezien de onderhuid se irritatie, het missen van vele kansen en de gemakkelijke wij ze waarop de ploeg van Advo caat opnieuw de tegentreffers incasseerde is PSV ook na zater dagavond nog niet helemaal hersteld van de Oekraïnse knock-out. EINDHOVEN» ANP Het is niet altijd sprankelend wat AZ laat zien, maar zelfs dan wint de ploeg van trainer Van Hanegem. Eindhoven was giste ren het vijfde slachtoffer van de Alkmaarse dadendrang. Alleen Emmen wist tot dusver de aan staande kampioen op een ge lijkspel te houden. Tegen Eind hoven was Van der Weert de man van de wedstrijd, hij maak te zijn zesde seizoentreffer. De strijd in de eerste divisie gaat in feite om plaats twee. FC Zwolle staat één punt voor op Emmen en Heracles. De Alme- loërs gaan steeds beter draaien en wonnen zondag met 2-1 van Helmond Sport. Klaver maakte in de 62ste minuut de beslissen de treffer, doelpuntenmaker Hofstede van Helmond Sport kreeg de rode kaart. Haarlem is bezig met een fraaie opmars. Na drie nederla gen behaalde de formatie van trainer Bonsink al weer de der de zege op rij. Excelsior verloor met 2-1 van de Noord-Hollan ders. Met dank aan twee spelers die jarenlang samen bij De Graafschap speelden: Van de Brink en Oosterhuis. De routi niers maakten beide doelpun ten. Cambuur mag zich voor even weer de kampioen van het noorden in de eerste divisie noemen. De Friezen versloegen de Groningers met 2-1. Van der Laan maakte zijn achtste treffer van het seizoen en staat nu bo venaan de topscorerslijst. Abma maakte het beslissende doel punt. Met ADO Den Haag gaat het de laatste weken minder. De ploeg verloor van FC Den Bosch. Waterink trof tweemaal doel voor de Brabanders. Go Ahead Eagles behaalde de twee de zege op rij. Dordrecht'90 werd met 2-0 verslagen. Sikora en Tammer maakten de doel punten. HOVEN GPD iValckx hoopt in de tweede Istrijd van PSV in de Cham- S League, volgende week n nsdag tegen Barcelona, fit genoeg te zijn om te :n. De verdediger brak afge- 'f n donderdag zijn schouder- ,Als de pijn eenmaal weg ri in ik weer spelen. Dat is nu niet het geval. Wel gaat het 'it moment alweer een stuk rdan twee dagen geleden." t PSV'er liep het kwetsuur ijdens een spelletjesmiddag iet attractiepark Piet Plezier listerwijk, een dag na het les tegen Kiev. Tijdens een Strijdje hard rijden op kin derfietsjes vloog de routinier uit de bocht. De fysieke gesteldheid van topschutter Luc Nilis, de stro halm waaraan PSV zich vooral in de Champions League vast klampt, is een van de belang rijkste kopzorgen van trainer Dick Advocaat. De Belg, die langdurig buitenspel stond van wege een enkelblessure, viel za terdagavond tegen Sparta in de 59ste* minuut in, maar het blijft voorlopig nog tobben met de aanvaller. „Luc is duidelijk nog niet de oude. Het draaien en ke ren gaat hem goed af, maar hij heeft nog steeds last met lopen. Luc voelt een verkramping in de pezen", aldus Advocaat. Positie Ronald Spelbos is niet in gevaar WAALWUK GPD Wat is de oorzaak van het falen van FC Utrecht? Wie het weet mag het zeggen. Ook na de 3-1 nederlaag tegen RKC kan nie mand de vinger op de zere plek leggen. De spelers niet, de trai ner niet en de leiding niet. Ook het aangetekend schrij ven van twee weken geleden bracht geen kentering teweeg. In die brief van het.bestuur werden de profs na de bekeraf gang tegen Noord wijk op hun verantwoordelijkheden gewe zen. Maar de prestatiecurve vertoont sindsdien nauwelijks een stijgende lijn. De voetballers van FC Utrecht (die op 30 september oefenen tegen FC Lisse) kun nen wel maar willen niet, of willen wel maar kunnen niet. Het is en blijft een raadsel wat zich in de 'koppies' van de spe lers afspeelt. Ook gisteren tegen RKC zakten de hoofden opval lend laag tussen de schouder bladen. Ondanks de 1-0 voor sprong die in de negende mi nuut na rust door een kopbal van Tom van Mol op het score bord kwam. Maar twee ople vingen van RKC-aanvaller Hans van Arum zorgden vijftien mi nuten later voor een fatale ach terstand. De genadeklap werd vlak voor tijd door Tom van der Leegte uitgedeeld. En dat tegen een opponent 'die we onder ons moeten houden', zoals technisch directeur Hans van Breukelen vorige week na de 5- 0 nederlaag bij Vitesse ver woordde. RKC, een vereniging met een voor eredivisiebegrip pen minimale begroting, bleek uiteindelijk te sterk voor de ambitieuze fusieclub uit de Domstad waar jaarlijks vijftien miljoen door de handen van de penningmeester gaat. Tot wan hoop van trainer Ronald Spel bos, tot ontzetting van de spe lers en leiding. Een ding is zeker: met slechts één overwinning, één remise, vier nederlagen, de uitschake ling in het toernooi om de Am- stel Cup en de zeventiende po sitie op de ranglijst is het sei zoen ver beneden de verwach ting begonnen. Moet de hulp van buitenaf komen? „Gezien de stand op ranglijst zo snel mogelijk, zou je zeggen", aldus voorzitter Hans Herremans. „Dit had eigenlijk niemand voorzien. Voor het seizoen hoop je op een plaats onder de subtop, enkele weken later speel je onderin de eredivisie." De positie van de trainer is niet in gevaar, betoogt Herre mans. „Ontslag zou niets ver anderen en dat zouden we ook niet willen. We hebben ook geen zak geld om nieuwe spe lers te kopen. We hebben onze middelen opgesoupeerd. De spelers hebben de hand al eens in eigen boezem gestoken. Je hoort vaak dat het ook tussen de oren zou zitten. Nou, mis schien moeten we ze daarbij helpen, in de vorm van een mental-coach. We zijn die mo gelijkheid op het ogenblik seri eus aan het onderzoeken." „Dat klopt", beaamt tech nisch directeur Hans van Breu kelen. „De plannen zijn alleen nog niet zo concreet. We bekij ken hoe we dat vorm moeten geven. Binnenkort hoop ik de eerste gesprekken te voeren. Maar mentale begeleiding is iets wat ik al langer wil. Het staat los van onze slechte posi tie op dit moment." Van Breukelen wil de 'mentale ondersteuning', in welke vorm ook, opnemen in de professionele staf van FC Utrecht. „Ik zie het als aanvul ling. Het moeten geen uitge breide praatsessies worden. Wat ik me ervan voorstel is dat de handreikingen geïntegreerd worden in de oefenstof. Zonder dat de spelers het in de gaten hebben." erenveen tweede na winst op Limburgers eer Sheva had Roda JC don- lag nog het gevoel een goe- te zijn, maar tegen renveen bleken gisteren de ttkomingen. Na de 4-1 op de Israeli's volgde een lederlaag tegen de Friezen, was de tweede opeen vol- Ie thuisnederlaag van Roda, u eerder met dezelfde cijfers »r van Volendam. de Limburgers is onrust de etie binnengeslopen. Van contingent Belgen stelt trai- lol de laatste weken slechts Houdt op in de basis. Dat na terugkomst uit Israël invrede bij de andere Bel- ,Wie niet tevreden is, mag fekken", reageerde Nol driks, bestuurslid techni- zaken. Jol zei wat elke trai- cou roepen: „Ik kan er maar pstellen, de anderen moe hun plaats afdwingen en steeds zeuren." «ondanks begon Roda aan de wedstrijd. De ploeg - ansen af, maar Ooijer rede coorden niet. Na rust en de teams gelijkwaardig, r waar de Limburgers de elijkheden niet omzetten in irs, deden de Friezen dat In de 70ste minuut maakte ir Schops bij Roda een De Friese invaller El-Khat- profiteerde: 0-1. In de 82ste nut bepaalde de Nigeriaan de de eindstand op 0-2. t nog steeds ongeslagen renveen klom door de vier de zege dit seizoen naar de tweede plaats op de ranglijst. Roda bleef staan op de zevende plaats. Willem II - Volendam Willem II heeft eindelijk de eer ste competitieoverwinning te pakken. De Tilburgers wonnen in eigen stadion met 5-2 van Volendam. Dat betekent niet dat de problemen voor trainer Co Adriaanse ineens opgelost zijn. Zijn team speelde opnieuw zonder geloof in eigen kunnen en gaf ontstellend gemakkelijk doelpunten weg. „Onvolkomenheden zijn, er nog steeds. Dat komt vooral door een gebrek aan vertrou wen. Hopelijk verbetert dat per overwinning", aldus de Tilburg- se oefenmeester. Zijn Volen- damse collega, Dick de Boer. heeft zo mogelijk nog meer pro blemen. Na de afstraffing tegen Sparta (5-0 nederlaag) kreeg zijn elftal zaterdag weer vijf tref fers te verwerken. Zelfs een na drie minuten verkregen voorsprong via Tu- mani gaf de Noord-Hollandse ploeg geen zekerheid. Kenmer kend was de manier waarop de gelijkmaker viel. Persijn gaf een mislukte terugspeelbal, de ra zendsnelle Kolkka strafte dat af. De Tilburgers drukten daarna door, al kregen ze weinig kan sen. Het meeste gevaar kwam voort uit standaardsituaties. Ceesay scoorde de 2-1 uit een afgeslagen hoekschop. Vlak na rust kwam Volendam nog op Roda JC verloor zondag van Heerenveen dankzij twee doelpunten van de Friezen in de tweede helft. gelijke hoogte via wederom Tu- mani. Maar Arts besliste de wedstrijd door tweemaal te sco ren uit vrije trappen. Willem II ging daarna beter voetballen, zeker nadat Persijn met zijn tweede gele kaart kon inrukken. Uitblinker Kolkka zorgde voor de verdiende maar geflatteerde eindstand: 5-2. FC Groningen - Vitesse Vitesse uit of thuis is dit seizoen een wereld van verschil. De in het eigen stadion vaak zo goed spelende ploeg van trainer Henk ten Cate, maakt in uit wedstrijden bijzonder weinig indruk. Tegen het verzwakte FC Groningen was het niet anders. Het gemakzuchtig spelende Vi tesse mocht zelfs uiteindelijk de handen dichtknijpen met de 1 -1 eindstand. En Vitesse was nog wel zo goed begonnen. Al na vijf minu ten kwam de ploeg op 1 -0 door een goal van Machlas die opti maal profiteerde van een beoor delingsfout van Schoenmakers. Machlas en Trustfull lieten daarna echter kansen op 2-0 lig- foto gpd gen. De tweede helft was gro tendeels voor FC Groningen. Een kwartier na rust scoorde Huizingh de verdiende gelijk maker, al was de treffer onregle mentair. Op weg naar Wester- veld nam de routinier de bal na melijk met zijn hand mee. Schamel Twente blijft ongeslagen ENSCHEDE «ANP FC Twente is in de huidige competitie nog altijd ongesla gen. Maar vraag niet hoe. Het spel van de ploeg van trainer Hans Meyer ziet er met het duel slechter uit. De wedstrijd tegen MW was een triest dieptepunt. De Tukkers wonnen wel weer, met 1-0 door een kopbal van Hoogma. De Enschedeërs speelden zonder bezieling en vooral zon der creativiteit. „We voetballen veel te onrustig", constateerde trainer Meyer. „Een doelpunt in de eerste twintig minuten had kunnen helpen." Twente had toen twee kansen op een treffer, maar Ten Caat en Petrov faal den oog in oog met Van Duyn- Gaande het duel zakte Twen te steeds verder weg, zonder dat het kwalitatief arme MW daar van kon profiteren. De Limbur gers creëerden in negentig mi nuten niet één kans Wat de ploeg van Körver wel goed deed was het Twente moeilijk maken. De creatieve spelers bij de thuisploeg werden vakkundig uit de wedstrijd gehouden. „We hebhen goed stand ge houden", meende Körver ach teraf. „Als we in deze competitie eindelijk een punt hadden kun den pakken, was het hier." Ge meten naar de kansen, zes om nul, was de zege van Twente verdiend. De Tukkers staan nu (op doelsaldo) derde in de rang schikking. Gezien het betrekke lijk eenvoudige programma dat zij achter de rug hebben is die klassering verklaarbaar. „Woensdag bij Heerenveen wordt voor ons een graadme- ter", besloot Meyer.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17