Primeur Frans Molenaar met mannencouture Mart Visser overstijgt alle verwachtingen Mode MAANDAG 22 SEPTEMBER 1997 CONNY VAN GERVEN 'Geweldig', 'fantastisch' en zelfs: 'Dit is de mooiste show die ik ooit heb gezien'. Laai end enthousiast was het pu bliek van couturier Mart Vis ser na afloop van de negende coutureshow die hij toonde in het voormalige kantoor van de Belastingdienst aan de Amsterdamse Wibautstraat. Vorig seizoen had Mart zijn trouwe fans ietwat teleurge steld, maar ditmaal oversteeg hij alle verwachtingen met veel drama, kleur en fantasie. En dat alles getoond op me tershoge trappen aan weers zijde van een lang plankier voor ramen met uitzicht op het drukke verkeer. Toen het donker werd, werd de raampartij een grote spiegel wand zodat de modellen op het plankier van alle kanten te bekijken waren. I let was druk, heel druk bij Visser met beroemdheden als Ellen Vogel, Vivian Boelen en Astrid Engels op de voorste rij. Visser opende zijn show 'Mood, fabric movement' met stoere dansers, waarna twee mannequins hun entree maakten door van de trappen af te dalen in een zwarte en een witte A-lijn jas waar me ters maraboe op was gezet. Voor zwierige A-lijnjassen zit ten zijn klanten goed deze winter. Want behalve van ma raboe maakte Visser ze ook van kasmier of wol, bouclés in bizarre mixen van plastic en zilverdraad. En hij versiert ze zo nodig met grote plastic pailletten. Applaus kregen de dramatisch aandoende lange jassen met kragen voor Sibe rische winters die vaak mooi ton-sur-ton werden gecombi neerd met strakke mantelpak ken met brede ceintuurs of broekpakken in klassieke snit en krijtstreepje. Visser durft te experimenteren met stoffen en houdt van bijzondere de tails: asymmetrische sluitin gen, puntkragen, grote corsa ges van vilt en oorbellen tot aan de taille. Hij had zijn show 'mood, fabric move ment' genoemd omdat hij het materiaal en haar beweging als uitgangspunt had geno men en driftig aan de slag was gegaan met combinaties van authentiek couturemateriaal en hightech vezels. Alles behalve saai was daar om ook zijn avondkleding. Geplastificeerd raffia had hij gemoulineerd, in elkaar ge draaid, tot opvallende tops die hij liet dragen op hoogge sloten pantalons. Maar hij maakte er ook een wijd uit staande lange rok van, gedra gen op een zwart mouw- en kraagioos jasje. Grote 'smaragden' sierden korte avondjurkjes met wijde rokjes van satin duchesse en hand- gebreide truien in nutria-wol kregen een kraag die ook als capuchon over het hoofd ge trokken kan worden. De bruid droeg transparant met veertjes en sloot daarmee de coutureshow net zo mooi dramatisch af als die was be gonnen. ■i 1 1 K t&n - P U Z Z E L H P A H C S D E E R E G T A N E Z 1 u V A L P M L s K R K N A K 0 M E N E 1 A K L E B A L K E N f T A W E F U T W A L 1 S D S R K N N E S A K E 0 R P E S N E R E 0 L W L A 1 N L E E R E U E R A A R 1 A A J K E 0 S A T H T H A N A T A D V K 1 N S C 1 J ij R 0 M L F E E N A R S E Z N 0 N 1 A P E M E A 0 S 0 A R 0 H 0 E R T L M A 0 K L H 0 C T 0 A G 1 D N A H P C H S 0 M E T S E L E N C s C B N G N 1 D A R D E B s S mam afvoer klus plan balken kozijn plavuizen bedrading kwast rail boormachine lak schilderen gereedschap lawaai schoonmaken glas materiaal schoorsteen hakken metselaar schroef handig metselen schrootjes isolatie nakomen steenstrips karwei open haard water OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. CITAAT Slop, vlok, spaak, prop. haas, pook, drab. moot, baron, kies, slak, spot, karaf. Het citaat is van James Thurber: 'Men kan beter enkele vragen stellen dan alle ant woorden weten'. HEINZ IT'S SPftlMTlME t //V EDCKtES l't-L BZ BACK TO YOU. y sn TRIP s «fi \,rrw£ sweetheart Cf THg WW/TAlKf ƒ3 wVTff Your, bonny eyes jps oFBLue/ r f NE HÈDAT V Lua-fT op A TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Tom Poes bracht de vogel naar zijn huisje en daar hing hij de kooi aan een balk op. Vervolgens stak hij zijn kachel aan, zette thee, gaf het schel dende dier een homp kaas en ging tenslotte in een gemakkelijke stoel zitten. ,,Heer Bommel begrijpt het niet", zei hij. „Hij denkt, dat ik jou voor de grap beter wil leren praten." „Kale halfsleet!" riep het dier ont stemd. „Maar het is geen grap", hernam Tom Poes. „Ik ga je beleefdheid le ren." „Vezel!" gilde de vogel. „Prakvezel!" „Juist", vervolgde zijn leermeester. „Zulke taal maakt ie mand vervelend; je moet die woor den dus afleren." „Gelukkig zijn wij nu van die ruwe woorden af, met uw welnemen", zei Joost. „De razer is in vertrouwde handen en die betreurenswaardige vogel is door de jongeheer meegeno men. Scheldwoorden werken verru wend, als u mij toestaat!" „Ja, ja", mompelde heer Ollie. Hij liet zijn droefgeestige blik door de lege kamer dwalen en zuchtte diep. „Erg verru wend", gaf hij toe. „Alles is kort en klein geslagen. Het is heel droevig, Joost." „Zegt u dat wel, heer Olivier", zei de trouwe knecht. „Een ogenblik dacht ik zelfs, dat het opruimen mij te veel zou worden, wanneer ik zo vrij mag zijn. Maar nu is alles weer fris aan kant. We kunnen met een schone lei beginnen." „Ach wat, schone lei", riep heer Bommel droevig uit. „Het is hier nu wel erg kaal geworden. En ik heb het monster niet kunnen hel pen." REDACTIE CONNY VAN GELDER 0299 HET WEE DOOR JAN VISSER De nachten zijn de laatste dagen veel kouder geweest dar verwacht. In de heldere, uit de poolstreken afkomstige luchtmassa's zakte het kwik zaterdagochtend in alle vroej te op Schiphol naar 3,3 graad. Nabij de grond was het slechts 0,3 graad. Gisternacht vergelijkbare minima. De marinebasis Valkenburg rapporteerde 4,4 en op 10 centi meter boven het aardoppervlak 0,4 graad. In het binnen land werd op de Veluwe zelfs lichte vorst waargenomen. Overdag was het zowel zaterdag als zondag zonnig weer. De temperaturen kwamen echter met hoger uit dan maxi maal 16-17 graden maar dankzij de sterke instraling was het buiten goed uit te houden. Zo waren op de stranden veel mensen op de been en er waren ook diverse personen die zich nog in zee waagden. De temperatuur van het watf is overigens nog 18 graden. Het fraaie weer wordt veroorzaakt door een krachtig hoge- drukgebied boven de Noordzee. Dit gebied weet voorlopig van geen wijken waardoor het droge en zonnige weer aan houdt. De temperaturen lopen langzaam nog iets op tot waarden omstreeks 20 graden. De stabiliteit van het nazomerse weer is dit jaar bijzonder te noemen maar perioden van mooi weer tussen half en eind september komen vaker voor. De Volksweerkunde heeft het over 'Oudewijvenzomer'. Dat klinkt oneerbiedig maar kijken we naar de achtergronden van dit begrip dan valt het allemaal wel mee. In de noordse mythologie wer den noodlotsgodinnen spinnend of wevend afgebeeld. In deze tijd van het jaar maken veldspinnetjes bij rnooi weer van die lange draden waaraan ze zich door de lucht laten zweven. In de latere christelijke cultuur werden deze dra den niet meer toegedacht aan godinnen maar aan oude wijven die op mooie septemberdagen hun stoel op het erf plaatsten en aan het spinnen of weven sloegen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vooral in het noorden en westen wolken, wind en regen, in de bergen kans op sneeuw. Naar het zui den toe droger en een en kele opklaring. Middag- temperatuur van een graad of 7 in het noord westen tot rond 15 in de omgeving van Oslo. Zweden: Bewolkt en winderig, in het noorden en midden af en toe regen of sneeuw. In het zuiden meest droog en wat zon. Maxima uiteenlo pend van 5 graden in Noord-Lapland tot plaat selijk 17 in het zuiden. Denemarken: Afwisselend wolkenvelden en wat zon. Bijna overal droog. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met aardig wat zon en in de nacht en ochtend kans op mist. Van daag in het zuidwesten van Ierland kans op regen, verder droog. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. België en Luxemburg: Overwegend zonnig met in de nacht en ochtend hier en daar mist. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Aan het begin van de dag kans op mist banken, verder veel zon en droog. Van daag in het zuidoosten meer wolken en een enkele bui Middagtemperatuur on geveer 22 graden. Portugal: Droog en overwegend zonnig. Maxima meest tussen 25 en 30 graden, morgen overal wat warmer. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden en toenemende kans op een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje: Flink wat zon, maar in de oostelijke helft vandaag nog wolken en een enkele re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee uiteenlopend van een graad of 22 langs de Golf van Biskaje tot rond 26 in het oosten en zuiden, landinwaarts plaatselijk nog 30 graden. CanarischeEilanden: In het noorden wolkenvelden en kans op een bui, maar op de zuidelijke stranden veelal zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Wisselend bewolkt en enkele fikse re gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur iets boven 25 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon, maar vooral vandaag ook wolkenvelden en een plaatselijke regen- of onweersbui. Middagtemperatuur on geveer 24 graden. Mallorca en Ibiza: Geregeld zon, maar vooral vandaag ook een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 26 graden Italië: Flinke zonnige perioden en droog. Van daag in het westen toename vam wolken en morgen in de zuidelijke helft een pit tige regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden. Corsica en Sardinië: Afwisselend wolken en zon en ook een stevige regen- of onweersbui, plaatselijk met erg veel regen. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Malta: Toename van wolken en groeiende bui enkans. Beide dagen hier en daar een pittige onweersbui, met flink wat regen. Middagtempertuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. Voor al morgen in het westen kans op onweer. Op de Egeische Zee een straffe noorden wind. Middagtemperatuur aan zee 24 graden, in het binnenland enkele graden lager Turkije en Cyprus: Flink veel zon en droog. Er waait een stevige noordelijke wind en 's middags wordt het iets boven de 20 graden aan de noordwestkust en bijna 25 op Cyprus en ten oosten van Antalya. Duitsland: Rustig nazomerweer met flinke zonnige perioden en droog. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Zwitserland: Zowel zon als stapelwolken en kans op een lokale regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur omstreeks 22 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden en droog. In Tirol kans op een bui Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Aan het begin van de dag pla mist, maar verder geregeld z uiterste noorden kans op een soms een stevige noordwestenwii met een middagtemperatuur tus 14 aan zee en 18 graden in hetzu Tsjechië en Slowakije: Droog en zonnige perioden n ochtend hier en daar mist. Mida peratuur ongeveer 18 graden. Hongarije: Droog en flink wat zon. Misschiet selijk mist. Middagtemperatuur veer 18 graden. DINSDAG 23 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.28 Zon onder Maan op 24.00 Maanondei Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.09- 21.29 08.42» Laag 05.10- 17.16 04.51» Weerrapporten 21 september 20 m Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Rotterdam onbew. Twente onbew Vlissmgen onbew Maastricht onbew Aberdeen zwaar bei Athene licht bew Barcelona onweer Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève licht bew Helsinki half bew. Innsbruck licht bew Istanbul licht bew Klagenfurt licht bew Kopenhagen zwaar bew Lissabon licht bew. Londen Luxemburg half bew. half bew. Madric half bew licht bew licht bew. half bew. licht bew licht bew. onbew. licht bew. split6 Stockholm Warschau Wenen ZGrich Bangkok Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar t Johannesburg onbew Los Angeles onbew. New Orleans onbew New York half be okyo half bew De drieling Viktor, Erik en Stephen Steyger zorgden voor vervreemding bij het grotendeels uit heren in black tie bestaande publiek. fotos peter schat „Het schijnt dat Frans Molenaar al twintig jaar een kledinglijn voor mannen heeft. Nooit ge weten. Voor deze gelegenheid toch maar een pak van hem aangetrokken.Televisiecele- brity Reinout Oerlemans draai de een rondje in gedistingeerd grijs van 'Signé by Frans Mole naar', terwijl hij de in feestelijk gala gestoken medepersoonlijk heden uit de wereld van soaps, kleinkunst, media en industrie welkom heette in de Spiegelzaal van het Amstelhotel voor een Nederlandse primeur: de pre sentatie van een couturelijn louter voor de man. Signé, was getekend: Frans Molenaar. Molenaar voorziet kennelijk niet in sokken, want Oerlemans stak barrevoets in zijn lakschoe nen. „Die draagt hij nooit", wist een fotograaf van de glossy's te melden, terwijl hij toch maar voor de zekerheid zijn telelens in positie bracht. „Zogenaamd cool. Allemaal show", voegde een dame hem toe. Societyfotograaf Ronald Smul ders vond het opvallende zwart witte schoeisel van een vak broeder wel wat voor Privé, maar dat ging roddelbladjour naliste Barbara Plugge te ver. „Ik schrijf niet over collega's." Die collega in smoking had het kledingvoorschrift 'blacktie' trouwens wel netjes opgevolgd, in weerwil van een recente sneer in 'de bladen' van de zich na de dood van Frank Govers nummer 1 wetende vaderlandse couturier, dat de pers altijd in vodden gehuld zijn shows be zoekt. Veel black tie op de goudkleuri ge stoeltjes in de Spiegelzaal, de vaste 'showroom' van de Am sterdamse ontwerper. En opval lend veel leden van het manne lijk geslacht, beduidend meer dan tijdens de coutureshows voor de dames. Regilio Tuur, Bill van Dijk, Ben Cramer, Peter van Holland, Robert ten Brink en de illusionist Hans Klok ke ken vanaf de eerste rij toe hoe gelegenheidsdressman Gerard Joling met vastberaden tred de pakken van zijn vriend Mole naar aan de man bracht. De schreden op het van hoog polig geel voorziene plankier van de Barendrechtse drieling Viktor, Erik en Stephen Steyger zorgden voor vervreemding bij het publiek. Het identieke drie tal mikt met hun handelsmerk van 'leuk, een tweeling, kijk nou, nog één' op een interna tionale carrière als model en is inmiddels op avontuur, vertrok ken naar Milaan. Molenaar mikt op de markt in eigen land, maar waarmee is niet meteen duidelijk gewor den. Zijn als couture voor de man gepresenteerde kledinglijn zweemt meer naar exclusieve confectie. Voor couture zaten niet alle naadjes en zoompjes precies waar ze horen, ander zijds zal de geringe oplage van de tijgerprintjasjes en de klas sieke krijtstreepjes dit stempel van exclusiviteit wel een beetje rechtvaardigen. Molenaar begon de show met grofgebreide truien en parka's in roze en lichtblauw om snel over te gaan op klassieke kos tuums in zwart, grijs en bruin. De eenvoud in belijning die zo kenmerkend is voor zijn dames mode was ook hier terug te vin den. Hetzelfde geldt voor het gebruik van felle kleuren in combinatie met zwart. Gerard Joling opende in een knalgeel jasje met kleine klepzakjes een rij van voor Molenaar typerende variaties. Allemaal dezelfde mo dellen in alle denkbare felle kleuren, stijlvol afkledend op een zwarte broek. Met broeken van theedoeken- ruit met bijpassende shirts en jasjes in tijgerprint deed Mole naar een geslaagde poging uit de band te springen. Zijn kle ding laat het toe op een eigen tijdse manier gedragen te wor den. Met de mouwen kort en de sluiting van boven dichtge- Gelegenheidsmodel Gerard Jo ling in een grijs pak met roze kleuraccenten. knoopt en van onder open, zo dat de oufit strak om het li chaam sluit en welhaast een maat te klein ogen kan. Zijn avondcollectie was als uit gangspunt conventioneel met klassieke smokings, die door fel gekleurde gilets en zijden strop dassen of strikken een jonge en flitsende indruk maakten. Schreeuwerig werd het echter nooit, omdat Molenaar zijn pa let aan felle kleuren slechts ge bruikt om van in beginsel saaie combinaties net even dat opval lende mee te geven, dat van de ze ontwerper zo bekend is. Geen overdadig effectbejag maar een simpel accent, bijna net zo afgemeten als de een voudige snit van zijn pakken. Van hetzelfde effect profiteer den ook de omvangrijke strakke halssieraden van de Zaanse kunstenaar Gert Engels, die me nig model iets eigens meega ven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12