'Je kan zien dat zo'n dorp leeft' Alphens pannenkoekhuis in conflict met lunchroom Je moet de school niet uit elkaar halen Leiden Regio Iets minder deelnemers Bouw complex Splinterlaan kan beginnen CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Veens bloemencorso trekt weer duizenden toeschouwers rerstoorbaar laat deze jongen zich tijdens het drukbezochte bloemencorso voorttrekken door een bok. foto henk bouwman «itenlandse breker op de ncht in Ter Aar een garagebedrijf in Ter Aar beerde een 21-jarige buiten- dse jongen zaterdagochtend lebreken in een auto. Toen daarbij werd betrapt, sloeg p de vlucht. De politie wist even later toch in te reke- !e man bleek vorige week betrokken te zijn geweest een dergelijke inbraaic. Hier- ivas hij door de vreemdelin* idienst uit Nederland gezet, trein was de man echter Iweer terug. andaag wordt de verdachte derom per vliegtuig uitgezet. Afkickverschijnselen zegggen ze te hebben. ,,Tien jaar lang deden we mee aan het Veense bloe mencorso. Dit jaar voor het eerst niet. We worden te oud." De broers Peter en Paul van 't Hart en Marcel van der Meer, allen rond de dertig, hebben een bre de grijns op hun gezicht. Op het kruispunt van de Langeweg en het Noord einde laten ze zich de kof fie met vlaai goed smaken. ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT Met nog een groepje vrienden installeren ze zich op de plek waar de voorbijkomende praal wagens en andere versierde au to's, trekkers en fietsen het bes te te zien zijn. Een kratje pils er bij ('om het verdriet weg te drinken') en deze zonovergoten zaterdagochtend kan niet meer stuk. Zo tegen elven staan er overal langs het parcours in het kilo meterslange Veense centrum mensen rijendik te wachten op het schouwspel dat komen gaat. Om een goede plek te kunnen bemachtigen, zaten sommigen al anderhalf uur van tevoren op een meegebrachte klapstoel. „Je kan toch zien he, dat zo'n dorp echt leeft", zegt toeschouwer Henk Zonderop uit het buur dorp Rijpwetering. ,,Ik denk dat de hele Veen is leeggestroomd. Trouwens, ik zie ook veel 'Oud- aiers' en 'Rippers'." Nog voordat er ook maar één versierd voertuig voorbij is, is de bloemencorso onder het pu bliek al onderwerp van gesprek. „Het is eigenlijk bedoeld voor kinderen", weet Paul Straathof. „Maar het is uit de hand gelo pen. Ook veel volwassenen doen mee, hele vriendenclubs, de kruising van het Noordeinde en de Langeweg steken. Een van de drukste kruispunten in de Veen verandert voor één keer in één grote feestende massa. Even na twaalven zit het Veense bloemencorso er weer op en is het bewijs wederom ge leverd: een klein dorp kan groot zijn. De kinderen hebben dolle pret op een van de praalwagens van het bloemencorso. foto henkbouwman straten en buurten. Deze corso is wel wat minder professioneel dan het Aalsmeerse. Maar dat is niet gek. Als je ziet wat een geld daar in een wagen wordt gesto ken, ik geloof wel 20 tot 25.000 gulden en ze krijgen nog bijna alles vergoed ook. Ik denk dat een wagen hier niet veel meer dan duizend gulden kost." Het wachten wordt beloond. Een omroeper op een versierde, zwarte en oerdegelijke fiets doet de nekken van de menigte aan de kant strekken. Een uit Fries land afkomstig zeemanskoor 'De Pöllesjongers' loopt voorop en zingt oude Hollandse mee zingers. Aarzelend wiegt het pu bliek met de heupen. Een uur lang volgt er een bonte stoet van met allerlei bloemen versierde praalwagens, muziekkorpsen, kinderen op fietsen en heel vertederend: een jongetje op een wagentje dat wordt voortgetrokken door een bok. Algemene thema's worden uitgebeeld: Koning Voetbal, de vrijgezellen die in de aanbie ding zijn en speeltuin 'Luilekkerveen'. Maar ook wordt ingehaakt op gebeurtenisssen van het afgelopen jaar. Zo komt er een huis voorbij dat is ge taxeerd en nu dus goud waard is, waarbij wordt gedoeld op de in Alkemade omstreden her taxatie die vorig jaar plaatshad. De Geestweg heeft de Elfste dentocht uitgebeeld op de wa gen met de naam 'It giet oan'. De plaatselijke brandweer haakt met teksten op hun versierde wagens in op een discussie over de nieuwe locatie voor de ka zerne die momenteel in het ge meentehuis wordt gevoerd. Voor hen is er maar een moge lijkheid: de Wilgenstraat. Het kleurrijke bloemenlint wordt afgesloten met de carna valeske club DDO (Door Dorst Ontstaan) bestaande uit muzi kanten en majorettes. Met hun hoempapamuziek blijven ze op ROELOFARENDSVEEN Met 120 was het totaal aantal deelnemers aan het Veense bloemencorso iets minder groot dan andere jaren. Wel waren er meer grote wagens, waardoor de lengte van het corso (anderhalf tot twee ki lometer) ongeveer hetzelfde was. De publieksprijs ging naar de vriendengroep 't Veen met de praalwagen Ugh '97, een indianendorp. De originaliteitsprijs werd gewonnen door Desiree Honders en Indy van Eg- mond met de roze babyke ver. De eerste prijzen in de ze ven verschillende categorie- en gingen naar 'It gaet on' van de Geestwegbewoners (categorie grote praalwa gens); Waterwereld van Deb- by Wolken (kleine praalwa gens); de kaasdragers Tim en Luuk van der Meer (kleine karretjes); het hobbelpaard met bloemen van Susanne van Rhoon (fietsen); de Ma- riaschool en de Roelevaer (scholen); Straathof auto's (reclame) en de Ijskoningin van toneelvereniging Sint Theodulphus (verenigingen) LEIDERDORP - JUDY NIHOF De bouw van een complex met 32 huurwoningen voor oude ren en meervoudig gehandi capten aan de Splinterlaan in Leiderdorp kan eindelijk begin nen. De Leiderdorpse familie Kok, die de bouw met het voe ren van juridische procedures maandenlang wist tegen te houden, heeft zijn verzet nu opgegeven. Directeur A. Verdoes van de Algemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp (AWL) is enorm opgelucht. „En met mij velén. Er zitten gewoon heel veel mensen op deze woningen te wachten." In november start de bouw. De vertraging heeft geen ge volgen voor de hoogte van de huren van de woningen. Vol gens Verdoes zijn de woningen op tijd klaar om een rijkssubsi die van 30.000 gulden per wo ning binnen te halen. De AWL heeft al een paar keer uitstel gekregen van het rijk op de re geling die bepaalt dat huizen voor een bepaalde datum klaar moeten zijn om voor subsidie in aanmerking te komen. Bij het laatste uitstel is de opleve ringsdatum van het complex vastgesteld op december vol gend jaar. Door de vertraging is aan de Splinterlaan een rare situatie ontstaan. Terwijl voor het com plex geen paal de grond in kon, ging de bouw van de overige huizen van het project 'Zijlgaarde' gewoon door. Deze huizen zijn nu bijna klaar. Waar het appartementencom plex had moeten komen, ligt een gapend gat. Om de nieuwe bewoners zo min mogelijk overlast te bezor gen, wil Verdoes het heien en het leggen van funderingen klaar te hebben voordat de eer ste woningen worden opgele verd. Maar enige overlast is volgens hem niet uit te sluiten, omdat de bouw van het com plex tien a twaalf maanden duurt. De familie Kok heeft zich lange tijd hevig verzet tegen het complex. De Leiderdorpers hadden tegenover het complex een eengezinswoning gekocht, waarin door de makelaar vrij uitzicht vanuit het keukenraam was toegezegd. Later bleek dat de architect een fout had ge maakt in de situatietekening die de makelaar in zijn folder had gebruikt. De familie bleek genoegen te moeten nemen met uitzicht op een blinde muur. Bij de Raad van State vonden de bezwaarmakers ge hoor, waarop de AWL besloot om de twee blokken waaruit het complex bestaat, dichter naar elkaar toe te bouwen. Maar ook daarna stapten Kok en zijn vrouw naar de rechter omdat ze er nog steeds niet ge rust op waren dat ze hun uit zicht zouden krijgen. Vorige week besloten ze echter om de rechtszaak niet door te laten gaan. DEN HAAG /ALPHEN recteur Johannes-23-college vecht voor uitbreiding bestaand pand iQFARENDSVEEN MARIETA KROFT ibibliotheek is er al lang niet er. De ruimte was nodig om te geven. De fietsenstal- ;in de kelder is nu een tech- Hokaal. Gezamenlijke activi- en in de aula zijn uitgeslo- De ruimte is er te klein En als vestigingsdirecteur Beurze (46) van het Johan- •23-college zijn neus om de i van de krappe ruimte van amanuensis steekt, merkt hij azend op: „Het is maar goed de arbo-dienst dit niet ziet." gaat de voormalige ge- iedenisleraar nog een tijdje ar. Het liefst zou hij gisteren ajn begonnen met het uit- iden van zijn schoolgebouw 1 de P. de Jongstraat in dofarendsveen. Een flinke abel is echter nog te nemen, oor het college van burge- ftter en wethouders van emade ligt een relatief goed- oplossing voor de ruimte- •dvoor de hand: de sinds en- maanden leegstaande Sint afschool aan het Pastoor On- fin. Onaanvaardbaar, vindt "ze. „We zouden op zeer organisatorische proble- P stuiten." •nds drie jaar kent de school explosieve groei. Van 230 fg het leerlingenaantal naar buidige 360. De verklaring is de mavo werd uitgebreid de eerste drie jaar havo en Voor Beurze kwam de gro- 'oeloop als een aangename ^ing. „Ik had verwacht dat mensen in het begin de "it de boom zouden kijken", fa hij op. „Ik schat dat nu n80 tot 90 procent van de ^gen die van de Alkemade- Cees Beurze: „De ruimtenood moet oplosbaar zijn. Wij hebben goede argumenten." foto dick hocewoninc se basisscholen afkomen, naar ons komt. Het is het bewijs dat mensen voortgezet onderwijs in de eigen gemeente waarderen." Om de toeloop op te vangen, plaatste de school drie noodlo- kalen. Het zijn de mooiste en ruimste lokalen die het college nu heeft, zegt Beurze tijdens een rondleiding. Twee noodlo- kalen had de school al, maar zijn eigenlijk aan dringende ver vanging toe. „Die zijn zo oud en al jaren afgeschreven dat ik de leerlingen heb verboden om te gen de muur aan te staan", glimlacht de schooldirecteur. „Want daavalt die om." Leslokalen zijn er 'door al het geïmproviseer' nu net genoeg. Voor de rest blijft het behelpen. En dat wordt als er niet snel iets gebeurt, de komende jaren met de op handen zijnde verande ringen in het onderwijs alleen maar erger, voorspelt Beurze. „Om de leerlingen beter voor te bereiden op het middelbaar- of hoger beroepsonderwijs of de universiteit, komt er een hele andere manier van lesgeven. De leerlingen moeten zelf actief worden, iets kunnen opzoeken en kunnen toepassen. De do cent zal veel minder de stof klassikaal voorschotelen. Daarmee is de in directeur aanbeland bij het belangrijkste argument waarom de noodza kelijke uitbreiding bij het be staande schoolgebouw moet plaatshebben. „Leerlingen moeten weer terecht kunnen in een bibliotheek of computer ruimte. Ze moeten met Internet kunnen omgaan en ook moeten ze ergens rustig kunnen zitten voor studie. Die bibliotheek en computerruimte ga je niet ver delen over twee gebouwen. Dat wordt wel erg duur." Hij illustreert het probleem met een voorbeeld. „Stel de aardrijkskundeleraar zit in de Jozefschool en hij wil met zijn klas gebruik maken van de computerruimte. Dan moet de hele klas naar het hoofdgebouw komen. Je krijgt enorm veel heen en weer gefiets." Na een korte stilte zegt hij strijdbaar: „Het uit elkaar halen van een school betekent dat je in de klem komt met het geven van faciliteiten aan de vakken die je in modern onderwijs constant ter beschikking moet hebben." Begrip voor het standpunt van de gemeente zegt hij wel enigszins te hebben. „Het is ge woon een geldkwestie." De uit breiding van het Johannes-23- college kost grofweg twee mil joen gulden. Hij noemt het be drag met grote aarzeling omdat het plan dat hij heeft liggen nog aan alle kanten kan worden bij gesteld. „Ik ga uit van een nieu we aula en een uitbreiding van zeven a acht lokalen", licht hij toe. „Het is ook denkbaar om de drie noodlokalen te behou den en met vier en vijf lokalen uit te breiden." Cees Beurze blijft optimistisch over een voor hem goede afloop. „Ik weet dat de gemeente het voortbestaan van voortgezet onderwijs be langrijk vindt. Dit probleem moet daarom oplosbaar zijn. Wij hebben zulke goede argu menten.' Winkelverhuurbedrijf VIB BV en Ijs- en Pannenkoekhuis 'Arty' in winkelcentrum de Aarhof in Al phen krijgen twee weken de tijd om hun geschil over een huur overeenkomst op te lossen. Zo niet. dan velt de rechtbank hoogstwaarschijnlijk een vonnis waar lunchroom Cakewalk in de Aarhof de dupe van wordt. Dat was het voorlopige oor deel van rechter F. Robbers na de zitting van een kort geding voor de Haagse rechtbank. De eigenaar van Pannenkoekhuis 'Artv', R. Bourgogne, wil met het kort geding verhinderen dat J. Advocaat een horecabedrijf aan het overdekte plein in de Aarhof mag uitbaten. Bourgogne zei tijdens de zit ting dat hij in 1992 met de toen malige eigenaar van het winkel centrum een overeenkomst had gesloten waarbij hij zijn pan nenkoekhuis, dat nu aan de rand van de Aarhof ligt, naar het centrale plein mocht verplaat sen zodra er winkelruimte vrij kwam. Omdat de horecaonder nemer het recht kreeg om naar een betere plek te verhuizen, stemde hij in 1992 in met een huurverhoging van 75 procent. Intussen heeft VIB BV het winkelcentrum overgenomen en begin dit jaar constateerde Bourgogne tot zijn grote schrik dat J. Advocaat bezig was zijn geflopte cadeauwinkel om te bouwen tot lunchroom Cake walk. Behalve de lunchroom met 40 zitplaatsen mag Advo caat op het plein een terras met 50 zitplaatsen beginnen. VIB BV liet de ombouw van de cadeau winkel tot lunchroom onge moeid, waarop de eigenaar van 'Arty' een kort geding tegen VIB aanspande. Rechter Robbers was tijdens de zitting niet erg onder de in druk van het betoog van de ad vocaat van VIB. De rechter wees erop dat VIB in het afgelopen jaar twee brieven aan Advocaat heeft geschreven waarin toe stemming werd geweigerd om de cadeauwinkel tot lunchroom te verbouwen. Aan de andere kant ging Advocaat gewoon door en is zijn lunchroom in tussen geopend zonder dat VIB hem een strobreed in de weg heeft gelegd. Volgens de rechter gaat het om schertsbrieven van VIB. Advocaat F. Weekers van VIB protesteerde fel tegen de vi sie van de rechter: 'Met de brie ven wilde VIB zich alleen maar indekken tegen eventuele risi co's.' De rechter fronste zijn wenkbrauwen: 'Waarom stuurt u die brieven als VIB nu voor stander van Advocaats lun chroom is.' Advocaat Weekers vindt hoe dan ook dat Bourgogne niet in aanmerking komt voor Advo caats zaak aan het plein, omdat de winkel niet is vrijgekomen. M. van Donge, advocaat van het pannenkoekhuis 'Arty', bena drukt dat het huurcontract van Advocaat vernieuwd is, wat ge lijk staat aan het vrijkomen van de zaak. Advocaat Weekers van VIB verwijt Bourgogne alleen uit concurrentieoverwegingen Ad vocaat dwars te zitten. 'Bourgogne wil helemaal niet naar het plein. Een eerder aan bod heeft hij laten lopen,' zegt de advocaat van VIB. Advocaat Van Donge ontkent de aantij ging en stelt dat Bourgogne be reid is om naar het plein te ver huizen. Hij wil zelfs zijn zaak met die van Advocaat ruilen. De rechter schorste de zaak om de partijen de gelegenheid te geven een oplossing te vin den. Na de schorsing blijkt VIB alleen bereid het terras, op 50 meter van het pannenkoekhuis, aan Bourgogne te gunnen. Bourgogne neemt daar geen ge noegen mee. De licht ontstem de rechter besluit het geding tot 4 oktober aan te houden zodat de partijen mogelijk toch nog tot overeenstemming kunnen komen. Vrouwenoverleg Leiderdorp niet langer dakloos LEIDERDORP JAAP VAN SANDIJK Het Vrouwenoverleg, het over koepelende orgaan van de Lei derdorpse vrouwenorganisaties, km ^ii i i -y is na een lange strijd niet 2^" dakloos meer. In gebouw De Kameleon aan de Ericalaan vond de organisatie onderdak. Dien Wamsteker, die tien jaar geleden aan de wieg stond van het Vrouwenoverleg, mocht de ruimte van de vrouwenorgani satie zaterdag openen. De roep om een eigen onderkomen klinkt al vijf jaar. „Dit moet een bruisend plekje worden", zei voorzitter Mienke van Noort in haar openingspraatje. Vrouwen moeten volgens haar nog steeds vechten tegen ongelijkheid. Met 55 °™fhonl<oll|ko ..dvio-,buro.,u.v voor partl- En ondortu.»on kunt u /ich concontroron op de verkiezingen in het vooruit- cul,or on b"d"iu,-vun GwP*cl,"I#«fd in d- 9ro«»b»d"i' wit u moor mfor zicht voert het Vrouwenoverleg "nanc"*!? p°Z,*2mTkon ^Tuur^t8,1 °r"'* '7 daq*n nu bijvoorbeeld actie voor meer n" uu,p°'c vrouwen in de politiek. De stichting wil in De Kameleon cursussen voor vrouwen organi- ft0 i>|/\cinrv nrck' seren en denkt verder aan het 1 1 openen van een theecafé voor M)0Kj.R\ mied mi \him.\ter allochtone vrouwen. Hoolddorp. Voorburg"Vw^oun! Zoot.rwo

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11