Mestaarde Tuinieren Balkon- en terrasbakken in het najaar Vraag en antwoord (TERDAG 20 SEPTEMBER 1997 hter het trefwoord compost j atin Van Dale: mestaarde, duidelijke omschrijving, nt compost is aarde met tegelijkertijd. Volgens on- jek bevat een gemiddelde mposthoop 0.35 procent stik- jf(N) en fosfor (P), een pro nt kali (K) en een minimum eveelheid sporenelementen Js bijvoorbeeld magnesium Verder heeft recent on- rzoek uitgewezen dat bij goe- 'compostering bacteriën >rkzaam zijn die de compost orzien van antibiotica, met gevolg dat planten die met elcompost zijn opgegroeid ier weerstand hebben tegen iten. percentages aan meststoffen ;en op het eerste gezicht ont- Jlend laag. Alles wordt begrij- lijker als men bedenkt dat ncompost tussen de dertig vijftig kilo per tien vierkante t, Eter wordt gebruikt en van mi voorbeeld een samengestelde !jj 5t rond de twee kilo voor tzelfde oppervlak. Maar voor clgroeiende gewassen blijft bij royaal gebruik van mest- le bijmesten van belang. ><je omdat de meststoffen uit JJ mpost langzaam vrijkomen. halve mest bevat compost er veel humus. De grond jirdt dus beter vochthoudend. jI vendien donkerder van kleur, dat warmte goed vastgehou- n wordt en de losse structuur rgt ervoor dat er voldoende - htin de grond komt. Niets ngoedsdusoverdemestaar- ekunnen het zelf maken en el gemeenten juichen het toe 1 idat zelf composteren de reveelheid afval vermindert. naantal gemeenten geeft GREET BUCHNER daarom korting op compost- silo's of verkoopt ze onder eigen beheer. Eerst informeren dus! Overigens zijn ze in alle tuin centra in velerlei uitvoeringen te koop. Hierbij moet men een duidelijk onderscheid maken tussen een silo waarbij de kant en-klare compost aan de onder kant uitgeschept wordt en een silo waarvan men een wand moet verwijderen eer men de hele compost kan gebruiken. In het laatste geval verdient het aanbeveling om twee silo's of twee losse composthopen te hebben. Een in opbouw, een voor gebruik. Dat een goede composthoop in lagen opgebouwd wordt uit on gekookt organisch afval, liefst met af en toe wat aarde ertus sen en dat kattenbakkorrels, be drukt papier, maaltijdresten en dergelijke nimmer op de hoop mogen kan men momenteel overal lezen. Want composteren is 'in'. Maar leuker is te weten hoe het werkt. Dat is een heel bijzonder proces waarvoor vooral lucht en vocht nodig is. Daarom nimmer op elkaar plakkend spul op de compost zoals dikke lagen pas- gemaaid gras. Dan krijgen de bacteriën, virussen en schim mels, die de eerste omzetting bewerkstelligen, geen kans. Die zorgen ervoor dat een pas opge zette compost binnen drie we ken binnenin een temperatuur heeft van rond 60 graden. Net niet genoeg om onkruidzaad onschadelijk te maken. Geen nood. We helpen een beetje met zelf gemaakte compostver- sneller: 5 liter water, 400 gram suiker en een blokje bakkersgist. Af en toe hiermee gieten ver hoogt de temperatuur. Als de micro-organismen het eerste werk hebben gedaan, zakt de temperatuur en komen de klei ne beestjes, springstaarten, oor wormen, pissebedden, regen wormen, eencellige diertjes. Die gaan door met omzetten. Neen, ze komen niet op balkon of ter ras! Vinden compost veel te lek ker en gaan gewoon dood als al le organisch materiaal verteerd is. Dat kunnen we controleren door een beetje ervan op een schaal te doen. Sterrekers zaai en en kijken of die gezond op komt. Is dat zo dan is de com post gaar en klaar voor gebruik. Mestaarde van eigen makelij. Nog even wat écht niet mag en stank veroorzaakt: vlees, vis, pa pieren luiers, alle gekookte res ten. Schillen van aardappelen en van citroenen en sinaasappel werken vertragend. Te veel gif op de schil. Wanneer de nazomer overgaat in de herfst wordt de tuin meer vanuit het huis bekeken. Als het goed is bloeit er nog van alles, maar ook dichtbij het huis? Een goed gevulde plantenbak of grote pot kan een goede aanvul ling zijn. Als de planten goed worden gekozen, kunnen zij nog maanden kleur geven. Een mooi bolvormig, groenblij- vend struikje is Hebe Emerald Green', die ook wel 'Green Glo be' heet. De plant heeft heel klein, fris groen blad en wordt niet hoger dan 30 cm. 'Emerald Green' is heel geschikt om apart in een pot te zetten. Maar hij kan natuurlijk ook met andere planten worden gecombineerd. Een andere soort is Hebe odora, ook wel buxifolia genoemd, die donkergroene blaadjes heeft. Doordat ze dakpansgewijs over elkaar vallen, ontstaat een apart effect. Deze plant blijft even eens laag en bloeit van juni tot augustus. Om bakken te beplanten kan heel goed struikheide of Calluna worden gebruikt. Deze plant is door zijn fijne blad heel aardig om van dichtbij te bekijken. De planten blijven in de winter groen of verkleuren iets. C. 'Au- rea' (roodpaars bloeiend, 30 cm hoog) heeft geelgroen blad dat in de winter iets donkerder wordt. Van C. 'Cuprea' (licht paars, 15 cm hoog) is het blad eerst geel en later geelgroen. Mooie combinaties van Calluna zijn te maken met andere zuur- minnende heesters, zoals Pieris, Hebe 'Emerald Green', heel ge schikt om in een aparte pot te zet- Kalmia angustifolia, de kleinste Rhododendrons of Erica. Zet ze in een mengsel van half-om- half potgrond en tuinturf. Struikheide moet ieder voorjaar, eind februari, begin maart, zo'n vijf centimeter worden terugge snoeid om de struiken bossig te houden. Ze bloeien daardoor ook beter. Besdragende planten en hees ters maken de sfeer in de herfst. Het is zonde om ze niet te ge bruiken en gelukkig zijn ze er ook in kleine maten. Pernettya mucronata is een van de mooi ste: de kleine, stekelige gepunte blaadjes zijn glanzend groen. In mei en juni bloeit Pernettya met kleine witte bloempjes, maar het opvallendst zijn de grote bessen, tot meer dan anderhal ve cm doorsnee, die in de herfst verschijnen. Het is een struikje voor zure grond. Hij is daarom goed te combineren met hier boven genoemde soorten. Door hem op een zonnige plek te zet ten blijft hij mooi bossig. <j| twintig jaar oude peren- 2, iom van José Tieken uit Kou- üa kerk aan den Rijn baart zor- Bladval, takken die afster- d. Weg ermee zou ik zeggen, fintig jaar is voor menig ge- eekt soort al redelijk oud. 6 is omzagen, uitgraven en - lil !itop een andere plek- een - om die 'resistent' is tegen de 0 sest voorkomende kwalen, ui is, bestellen bij een goede inetei (e itde hortensia aangaat, ik M njaloers. De mijne hebben tniet tot bloei gebracht. An- rzijds heb ik ook geen last nwolluis. Aangetast blad zo :1 mogelijk verwijderen 1 rbranden en eventueel spui- w nmet milieuvriendelijk 58 xlron. Daarmee worden geen 3 tuurlijke vijanden om zeep e> iwlpen. wouw De Jong uit Haarlem eft enige jaren geleden een k biscus gekocht. Haar werd wijsgemaakt dat je deze winter harde Hibiscus niet mag snoei en. Weer eens een van de vele verkeerde voorlichtingspraatjes die ik her en der opvang. Ver kondigd door verkopers die al les weten van kassa, kassa, maar niets van planten. In Frankrijk heb ik hem zelfs gezien in de vorm van een bolletje: met bloemen. In de praktijk blijkt een struik die flink gesnoeid wordt grotere, maar minder bloemen voort te brengen dan een weinig gesnoeide struik. Kiezen of delen dus en voortaan planten kopen bij adressen waar ze weten wat een plant is. Tja, wat moet ik antwoorden op een schrijven van de familie Geleijn uit Oegstgeest. De druif Boskoopse Glorie draagt slecht, heeft misvormde trosjes en een aantal ervan valt af. Het moge een uiterst schrale troost zijn, maar mijn witte druif tegen een zuidmuur, die jarenlang fantas tisch heeft gedragen, vertoont precies dezelfde verschijnselen. Ik maak me er niet druk om en wijt een en ander aan twee jaar te droge grond, een abnormaal koude winterperiode, enkele weken te nat en dan ineens een abnormale hitte. Dat veroor zaakt stress bij veel planten, niet alleen bij de druif. En aan gezien planten, evenals dieren en mensen, gevoelig zijn voor kwalen en ziekten in dergelijke situaties, ben ik ervan overtuigd dat volgend jaar alles normaal is... indien het weer een beetje normaal wenst te wezen. Overi- Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting gens is bemesting met ECO-sty- le producten prima. Tegen meeldauw kan men ook Bio S, Sulphon en een dergelijk pro duct gebruiken. Ik ben ertoe overgegaan om elk voorjaar re delijk veel zwavelpoeder in de grond te doen, daar waar de wortels zijn. Met succes. Fantastisch, een vingerhoeds kruid dat aan de top ineens een compleet andere bloem ver toont zoals bij Th. Kenselaar in Driehuis. Alleen vrees ik dat de zaden niet 'zaadvast' zullen blij ken. Ik vermoed dat de mutatie ontstaan is door ingreep van buitenaf, een insect of iets van dien aard. Desondanks valt het te proberen met zaad, tegen be ter weten in. Nu, zo snel moge lijk zaaien, dan is er een kans om volgend jaar nog te kunnen zien welke bloemen er aan de plant komen. Vingerhoedskruid is tweejarig, vandaar de haast. Ben benieuwd te horen of het P. Pinheiro uit Heemstede heeft een Solanum capsicas- trum die dit jaar weliswaar veel groen heeft gemaakt, maar geen bloem en dus ook geen vruch ten. Ik veronderstel tenminste dat het de S. capsicastrum is, er zijn meerdere S. soorten in de handel. De capsicastrum met de oranje vruchten moet in het voorjaar, voor hij naar buiten gaat. vier tot vijf weken rust hebben. Weinig water, geen voeding. Dan nieuwe grond, iets voeding en naar buiten in de halfschaduw. Dit jaar zal hij wel groen blijven, dus straks weer opnieuw beginnen en .vooral niet te veel stikstof (N). Dat bevordert de bladgroei ten koste van de bloemvorming. 1 S M L E N O K P 2 A V N L O B E K 3 S T P E A A R K 4 P E N R O K P E 5 L H E A V R A S 6 P A O G O E K N 7 F S O T R E U M 8 L D L R E A N B 9 M D O A O N T A 10 L B L A R E O N 11 K A I N T E w S 12 O S O L R A K D 13 S E P N O W E T 14 K T A E R A N F PGAVE «AT top op elke regel de letters 1. die samen het woord vor- dat overeenkomt met de schrijving. De resterende Iers vormen van boven naar "eden en van links naar %een citaat. frontaal: 1. Nauwe steeg; 2. fcuwdruppel; 3. wielstaaf; 4. erballetje; 5. knaagdier; 6. Wijzer; 7. panel; 8. koffiedik; schijf vis: 10. adelijke titel; 11. "Hand; 12. weekdier; 13. iro- 14. tafelfles. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL privilege reno-ogam el-ego-te n-drugs-1 tra-l-lot -ene-dal- kei-b-ama r-grief-r ei-aks-am eden-leie topklasse HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer „Ze snappen geen van allen hoe be langrijk de kraai is", dacht hij. „Maar misschien kan ik het heer Ollie uit leggen, als ik de goede woorden ge bruik." Daar was echter weinig kans op. Heer Bommel had het hoofd van zijn borstbeeld opgeraapt en keek er droefgeestig naar. „Ach" sprak hij. „Het is ver met mij gekomen. Toen ik als eenzaam heer dit huis bewoonde, was ik omringd door schoonheid en gemak. Doch toen ik mij het lot van een ongelukkig schepsel aantrok, verviel mijn aanzien in puin, als ie mand begrijpt wat ik bedoel." „Dolgat!" kraste de vogel. „Krot huis." „Zwijg mormel!" riep heer Ol lie rood. „En jij ook, Tom Poes! Je loopt daar maar rond met dat beest en mij, je vriend en je beschermer, die het goede zoekt, laat je in de steek. Eenzaam waar ik door de puinhopen en iedereen loopt over me heen. Is het dan fout om een monster goed te willen doen?" „Nee', zie Tom Poes haastig. „Maar dat goed moet u goed doen. En daarom moeten we deze kraai..." „Kraai!" kreet heer Bommel met overslaande stem. „Jij met je kraai! Wie ben ik nog?" „Krotenkruier!" riep de vogel. Nu werd het heer Ollie te veel. „Ga weg!" zei hij moeilijk. „Dit is meer dan een heer van mijn stand verdragen kan." H W R DOOR JAN VISSER Als gevolg van de warmwaterstroom El Nino in het equatoriale deel van de Pacific is het weer mondiaal behoorlijk van streejc Voor de kust van Peru is het zeewater zelfs 4 graden warmer dan normaal. Dat is in zeker 50 jaar niet voorgeko men. De effecten van El Nino op ons winterweer zijn moeilijk aan te tonen maar mocht er een effect zijn dan gaat dit vol gens klimaatanalist Van Mourik in de richting van een koude re winter. Het actuele weer heeft een vriendelijk karakter dankzij een krachtig gebied van hoge barometerstanden. Het zwaartepunt van het luchtdrukmaximum ligt dit weekein de boven de Noordzee, daarna schuifelt het hoog langzaam naar het noorden van Duitsland en later Polen of de Karpaten. Onder invloed van het hogedrukgebied is het vandaag rustig weer. Hooguit waait er een matige wind uit richtingen tussen noordoost en oost. Verder is het uiteraard droog met perioden met zon en middagtemperaturen omstreeks 17 graden. De komende nacht is het meestentijds helder en daalt het kwik naar plaatselijk 8 graden. Alleen dichtbij zee en in de buurt van grote meren koelt het minder sterk af. Morgen is het vrijwel hetzelfde weer als vandaag. Wel stroomt er rond het hogedrukgebied vochtige lucht naar het zuiden en oosten. Daardoor gaan er enkele wolkenvelden ontstaan maar de kans dat deze in westelijk de zon gaan afschermen is niet groot. Na het weekeinde wordt de atmosfeer enkele graden warmer. Op dinsdag/woensdag zijn maximumtemperaturen mogelijk tot rond 20 graden. Doordat de lucht vochtiger is worden in de nacht en ochtend de mistkansen groter. Gisteren heeft de zon geschenen: met name tijdens de mid daguren. De temperaturen bereikten evenwel geen hogere waarden dan 18 graden maar dankzij de sterke instraling (droge lucht) deed het vooral op plekjes gelegen in de luwte heerlijk warm aan. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Veel wind, bewolking en vooral langs de kust enige tijd regen, in de bergen misschien sneeuw. In het zuidoosten droger en nu en dan zon. Middagtem- peratuu r uiteenlopend van een graad of 7 in het noordwesten tot rond 15 m de omgeving van Oslo. Zweden: Wolkenvelden en vooral in het noorden en midden af en toe regen; in het zuiden droger en soms zon. Vooral zondag veel wind Maxima uiteenlopend van een graad of 8 in Lapland tot 15 of meer in het zuiden. Denemarken: Zaterdag zonnige perioden en droog. Zondag meer wolkenvelden en mis schien wat regen. Middag- temperatuur ongeveer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij rustig weer met afwisselend zon en wolkenvelden; in de nacht en vroege ochtend ook kans op mist. Zaterdag in het zuidwesten misschien nog wat re gen; verder vrijwel overal droog. Middag temperatuur rond 18 graden maar zater dag in Schotland wat frisser. België en Luxemburg: Zonnige perioden en in de nacht en och tend hier en daar mist. Droog. Tempera tuur in de middag rond 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Aan het begin van de dag kans op mist banken, Verder zonnige perioden en vrij wel overal droog. Zaterdag maxima rond 23 graden, zondag een fractie lager. Portugal: Flink wat zon maar zaterdag eerst ook nog wolkenvelden en misschien een re gen- of onweersbui; zondag droog. Maxi ma bijna overal tussen 25 en 30 graden Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Middagtempera- tuur ongeveer 23 graden. Spanje: Zonnige perioden en daarnaast kans op een regen- of onweersbui. Zondag van het westen uit geleidelijk droog. Mid- dagtempertuur aan zee uiteenlopend van een graad of 22 langs de Golf van Biskaje tot rond 27 in het oosten en zui den. landinwaarts hier en daar nog rond 30 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden maar met name op de zuidstranden flinke zonnige perioden Vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur rond 27 graden. Marokko: Westkust geregeld zon en zo goed als overal droog. Aan zee middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden Tunesië: Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, vooral zondag met plaat selijk veel neerslag. Middagtemperatuur Iets boven 25 graden Zuid-Frankrijk: Geregeld zon maar met name zondag hier en daar wat meer bewolking en in het zuidoosten een kleine kans op een bui Middagtemperatuur omstreeks 25 graden Mallorca en Ibiza: Geregeld zon, maar nu en dan ook een onweersbui. Geleidelijk iets minder warm met op zondag maxima rond 26 graden. Italië: Flinke zonnige perioden. Zaterdag in het noorden kans op een enkele regen- of onweersbui, zondag misschien ook el ders. Middagtemperatuur omstreeks 24 graden maar zaterdag hier en daar nog Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, vooral op zaterdag; zondag kans op een bui. ook met on weer Middagtemperatuur ongeveer 26 graden Malta: Flink wat zon en tot zondagavond waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur omstreeks 27 graden Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Op de Egeische Zee voor zon dag opnieuw een stevige noordenwind Middagtemperatuur rond 25 graden maar later in het noorden wat frisser. Turkije en Cyprus: Geregeld zon maar hier en daar ook een bui, misschien met onweer Middagtem peratuur uiteenlopend van iets boven 20 graden in Noordwest-Turkije tot ruim 25 op Cyprus en langs de Turkse zuidkust. Duitsland: Zonnige perioden maar soms ook wol kenvelden en in het zuiden zaterdag misschien nog wat regen Inde nachten ochtend plaatselijk mist. Middagtempe ratuur uiteenlopend van een graad of 1 7 in de omgeving van Berlijn tot boven 20 plaatselijk in het Rijndal, zaterdag in het noorden nog iets frisser Zwitserland- Zaterdag flinke zonnige perioden en droog Zondag wat meer bewolking en mogelijk een regen- of onweersbui Mid dagtemperatuur omstreeks 22 graden, zaterdag in Tessin wat warmer Oostenrijk: Zonnige perioden. Zaterdag overal kans op een regen- of onweersbui; zondag al leen nog in Tirol. Maxima rond of net on der 20 graden. Polen: Aan het begin van de dag plaatselijk mist maar verder geregeld zon. Zaterdag nog een kleine kans op een enkele bui en tamelijk fris met maxima rond 14 graden; zondag droog en een fractie warmer. Tsjechië en Slowakije: Zaterdag misschien nog een enkele bui Verder droog en zonnige perioden met in de ochtend hier en daar mist. Middag temperatuur rond 18 graden maar zater dag vooral in Tsjechië hier en daar wat lager Hongarije: Zaterdag wisselend bewolkt en enkele buien, misshien met onweer Zondag droog en flink wat zon. Temperatuur ii de middag omstreeks 18 graden ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.23 Zon onder 19.42 Maan op 21.56 Maan onder 11.56 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06 42 19.06 06.15 18.39 Laag 02.25 14.34 02.06 14.15 Weerrapporten 18 september 20 uur: Amsterdam onbew. D« Bilt onbew Deelen licht bew Eelde hall bew Eindhoven onbew. 23 11 0.0 17 10 0.0 22 11 0.0 Athene Berlijn Boedapest Bo'deaui r I 25 9 0.0 '7 21 18 0.1 r 1 23 7 0.0 5 16 10 IO 2 24 11 0.0 Wenen Zurich Bangkok Buenos Air.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7