'Karadzic zal Den Haag zien Ugandese kinderen vallen ten prooi aan 'godsdienaars' Buitenland Zes doden bij treinbotsing Londen ïgrijpen van politie 'De tegenstellingen zijn niet onoverbrugbaar' 'as geen verrassing lERDAG 20 SEPTEMBER 1997 AFP Agence Fra [oord-Ierse protestanten praten mee 0U De belangrijkste protestantse partij in Noord-Ierland, UUP, neemt dinsdag deel aan de onderhandelingen over een ilitieke regeling voor Noord-Ierland. Dat is gisteren in kringen nde partij vernomen. De Ulster Unionistische Partij zal tij- nsde bijeenkomst erop aandringen dat Sinn Féin, de politieke mgel van het verboden Ierse republikeinse leger IRA, uit het erleg wordt gezet. De protestanten willen alleen met Sinn Féin aten als het IRA de wapens inlevert. rouw reageert sneller op lonkende man |£N_» Vrouwen reageren veel sneller op lonkende mannen n mannen respons geven op de doordringende oogopslag van nvrouw. Vrouwen zouden reeds na 0,4 seconde een verleide- mannelijk blik beantwoorden met een oogopslag, mannen men daar 1,2 seconde voor. Dat blijkt uit een onderzoek naar jiverbale communicatie van de Duitse Universiteit in Keulen, ouwen reageren ook sneller op lichaamstaal van de man dan dersom. Volgens professor Gary Bente komt dat omdat vrou- flhet belangrijker vinden om te kijken en bekeken te worden. [urkse politie getraind door Mossad' De Israëlische geheime dienst Mossad heeft de Turkse ilitie getraind in guemlla-oorlogvoering. Dat meldde de Turk krant Milliyetgisteren. Tijdens een speciaal onderzoek naar il- jale activiteiten van de speciale eenheden van de Turkse poli- is gebleken dat veertig agenten door de Mossad zijn getraind 1994, aldus Milliyet. De Israëlische ambassade in Ankara ont- nt het bericht, een officiële Turkse reactie bleef uit. Indergrondse kernproef in Amerika rington De Verenigde Staten hebben donderdag een on- igrondse kernproef gehouden in de Nevada-woestijn. Dit eft het ministerie van Energiezaken gisteren meegedeeld. Het sde tweede nucleaire test sinds begin juli, toen critici zeiden dit soort proeven Rusland en China een argument geeft om or te gaan met volwaardige ondergrondse kernproeven. De «explosie werd gehouden 290 meter onder de grond. Twee ge- lijdige ontploffingen vonden plaats in een kamer die door n zestig centimeter dikke plaat van beton en ijzer was afgeslo- omaanslag na beschieting politicus wa» Het hoofdkwartier van de Albanese Socialistische partij Shkoder is getroffen door een bomexplosie, enkele uren nadat nsocialistische parlementariër een politieke rivaal neerschoot het parlementsgebouw in Tirana. Bij de zware explosie vielen or zover bekend geen gewonden. De aanslag is waarschijnlijk «reactie op het neerschieten van Azem Hajdari, lid van de op- jsitionele Democratische partij, door de socialist Gafur Mazre- Dinsdag waren Hajdari en Mazreku al op de vuist gegaan fij ns een verhit parlementsdebat. usiand maakt toeristische onderzeeër it-Petersburg Russische militaire ingenieurs hebben een on- rzeeër ontwikkeld voor toeristische tochten. Het gevaarte heet dko en is gereed voor ingebruikname na ruim twee maanden oelvaren in de Finse Golf, aldus kapitein Ivan Konik.De inge- eurs van het bureau Roebin in Sint-Petersburg bouwden voor- en onderzeeërs voor de marine. De bouwers wollen Sadko in nen in de Middellandse Zee of het Caribisch Gebied. lestraald eten is lekker en gezond' ivt» Door een intensievere bestraling van voedingsmiddelen het gevaar voor besmetting met salmonella en E. Coli via ei- in, vlees en zuivelproducten vrijwel tot nul worden geredu- trd. Dit is de conclusie van een vijfdaagse conferentie van de field Gezondheidsorganisatie, de Voedsel- en Landbouworga- atie van de VN en het Internationale Agentschap voor Atoom- ergie in Genève, die gisteren werd afgesloten. Salmonella en Coli 157 hebben de laatste jaren veel dodelijke slachtoffers onder vooral oudere patiënten en kinderen. onn wil betere uitleg over aanslag NN-CAiROBonn neemt geen genoegen met de verklaring van te voor de aanslag waarbij donderdag in Cairo negen Duit- oeristen en hun chauffeur om het leven kwamen. Volgens is de hoofddader een geestelijk gestoorde die niets met isme te maken heeft. De Duitse regering noemt deze uitleg aanfluiting. Egypte-kenners in Duitsland noemen de lezing de geesteszieke 'een primitieve afleidingsmanoeuvre', om alse indruk wekken dat verder alles in orde is in Egypte. De toorde man heeft overigens in 1993 al eens vijf buitenlandse ósten i VS-ambassadeur voor oorlogsmisdaden David Scheffer in Den Haag Karadzic en Mladic 'zullen Den Haag zien'. „Er is geen uitweg. Er zijn geen deals mogelijk, geen alternatieven." Die stellige overtuiging heeft David J. Scheffer, 'speciaal ambassadeur' van de Verenigde Staten inzake oorlogs misdaden. Tijdens een persbijeenkomst gisteren in Den Haag wilde hij niet ingaan op geheime arrestatieplannen voor vermeende oorlogsmisdadigers uit ex-Joegoslavië, waarover deze week in de Amerikaanse pers werd gerept. den haag gpdlaat daar geen onzekerheid over bestaan. Iedere aangeklaagde „We hopen dat veel verdachten moet zich zorgen maken of hij zullen onderkennen dat het zin- rustig kan gaan slapen aldus vol is om zichzelf aan te geven. Scheffer. Uiteindelijk ook voor hun eigen Als adviseur van de toenmali- veiligheid. Anders zijn ze de rest ge Amerikaanse ambassadeur van hun leven op de vlucht. En bij de Verenigde Naties Made- op den lange duur kunnen zij leine Albright was Scheffer zich ook niet meer verschuilen, nauw betrokken bij de oprich ting van oorlogstribunalen voor Rwanda en ex-Joegoslavië. Hij bezocht onlangs het Rwanda - tribunaal in Tanzania, waar na beschuldigingen van wanbeleid en nepotisme het ergste puin nu lijkt te zijn geruimd onder de nieuwe hoofdaanklager Louise Arbour. „Zij is zeer betrokken bij de nieuwe strategie om op collectieve processen te mikken a la Neurenberg, waarbij de sa menzwering tot volkenmoord kan worden aangetoond. Onge twijfeld zal een nieuwe golf aan klachten volgen." Hoewel de werkruimte van het Ruanda-tribunaal op dit moment volgens Scheffer nog 'onbegrijpelijk' slecht is, zitten er in de gevangenis in Arusha op dit moment al meer en ho ger geplaatste verdachten vast dan in Den Haag. Onder hen de Karadzic van Arusha', kolonel Bagosora, die tijdens de volken- moord kabinetschef was op het Ruandese ministerie van defen sie. In Congo heeft president Ka bila Scheffer toegezegd dat de VN onderzoek kan doen naar de massamoorden die zijn ge pleegd bij de machtsovername in het land, maar ondertussen wordt de onderzoekers het wer ken nog steeds onmogelijk ge maakt. Scheffer: „Het fiat van Kabila is niet vertaald in de bu reaucratische kanalen." De stagnatie wordt veroorzaakt doordat op vele praktische ni veaus voor de kleinste dingen weer apart toestemming moet worden gevraagd en de onder zoekers daarbij vaak tegen een muur oplopen. Volgens Scheffer moeten onderzoekers in situa ties als deze vooral pragmatisch te werk gaan en niet ten koste van alles op complete onafhan kelijkheid staan. „Ze moeten er voor oppassen dat ze geen stap pen nemen die nodeloos provo cerend zijn. Het grootste belang is dat ze zo snel mogelijk het veld ingaan om de massagraven te onderzoeken." londen Zes mensen zijn om het leven gekomen en 163 raakten gewond (van wie dertien ernstig) toen gisteren bij Londen een sneltrein met meer dan 130 km per uur frontaal op een goederentrein inreed. Zestien passagiers in de propvolle sneltrein zat urenlang beklemd voor reddingswerkers hen konden verlossen. De materiële schade was enorm. Ooggetuigen ver telden dat rijtuigen in de lucht werden geworpen door de kracht van de botsing. De sneltrein was afkomstig uit Swansea in Wales en naderde het station Paddington in Londen toen ter hoogte van de westelijke wijk Southall de goederentrein door nog onopgehelderde oorzaak het baanvak kruiste. foto epa michael crabtree 'onesische autoriteiten dwarsbomen SBSI Nieuwe Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Mary Robinson: ia» RONALD FRISART —lutoriteiten hebben het de door de regering erkende •fganisatie SBSI de afgelo- tijd onmogelijk gemaakt 'tweede congres in een ho- ii Jakarta te houden. Daar- week de bond uit naar het de ruim 150 congresgan- en journalisten veel te peSBSI-hoofdkantoor in de Tebet in de hoofdstad. van vertegenwoordigers tal van internationale vak- nisaties en afgevaardigden diverse ambassades in Ja- waaronder de Nederland- Onder de genodigden was de van oorsprong Neder- le mensenrechtenactivist iePrincen. jndat de SBSI principieel tdt aan het recht op vrije tganisatie was de bond er aangelegen het tweede Jes in de volle openbaar- in Jakarta te houden. Met IPen an de politie werd 'ernstig rekening gehou- eerste congresdag werd *nd met het zingen van ®esia Raya, het volkslied. "Igens werd een toespraak de gevangenzittende en in- dels herkozen SBSI-leider h'ar Pakpahan voorgele- waarbij het 'merdeka! mer- (vrij) door de ruimte golf- Het bestuurslid dat de rede droeg, kreeg de laatste zin- tnet een door tranen ver stem nauwelijks hoorbaar haar lippen. De rest van de ^erd in beslag genomen Toespraken van afgevaar digden van vakorganisaties uit de hele wereld die hun solidari teit met de SBSI betuigden. Tijdens de middagzitting ver schenen gehelmde en van wa penstokken voorziene agenten bij het SBSI-kantoor. De politie gaf opdracht de vergadering ui terlijk om drie uur te beëindi gen. Nadat alle buitenlandse vakbondsmensen het kantoor hadden verlaten, brak de in middels tot ongeveer zeventig manschappen opgevoerde poli tiemacht het hek open en door zocht het pand. Daarna werd het ontruimd. De SBSI-leden wilden wachten op een bus die hen zou komen ophalen. De politie dreigde echter alle aan wezigen te arresteren als ze het kantoor niet onmiddellijk zou den verlaten. Tijdens kleine incidenten zijn bij de ontruiming tien vak bondsleden gearresteerd en per vrachtwagen afgevoerd. Politie mensen haalden vervolgens en kele stapels papieren uit het kantoor. Vannacht verbleven nog slechts twee SBSI-leden in het kantoor om een oogje te houden op door anderen ach tergelaten tassen en bezittin gen. Eén van de twee is een zwangere vrouw. De politie heeft een cordon om het pand gelegd. Op straat voor het kan toor raakte de politie tijdens de ontruiming steeds geïrriteerder. Van het Amerikaanse tv-station CNN werden beeldbanden in beslag genomen en een aantal persfotografen moest fotorolle tjes inleveren. In die gespannen situatie werden de arrestaties verricht. Het SBSI-congres wordt vandaag voortgezet op een geheime plaats ten zuiden van Jakarta. GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT Mary Robinson, de nieuwe Ho ge Commissaris voor de Men senrechten van de Verenigde Naties, tot voor kort presidente van Ierland, zegt uit te zien naar haar nieuwe missie als 'verdedi ger en promotor van de men senrechten in de hele wereld' waar ze deze week aan is be gonnen. „Over de definitie van mensenrechten bestaan diep gaande conflicten. Derde-We reldlanden zien mensenrechten als recht op ontwikkeling en niet in de eerste plaats als be scherming van het individu. Maar ik denk niet dat die tegen stelling onoverbrugbaar is en ik zal er voor vechten alles onder één noemer te brengen", aldus mevrouw Robinson. Gezien de jaarlijkse kortslui ting in de Commissie voor de Mensenrechten, waar landen als China en Indonesië de Wes terse opvattingen over mensen rechten beschouwen als een aantasting van hun soevereini teit of zelfs neo-kolonialistische manoeuvres, lijkt dit gemakke lijker gezegd dan gedaan. Toch ziet Mary Robinson wel degelijk 'raakvlakken'. Ze wil begrip to nen voor de nadruk op 'collec tieve rechten' in Derde-Wereld landen en ziet wel degelijk ver band tussen individuele men senrechten en 'economische, culturele en sociale ontwikke ling, die wij in het Westen als vanzelfsprekend beschouwen, maar die andere landen nog moeten ontberen'. „Ik ben pas vijf dagen in dienst, maar ik heb hier in mijn nieuwe kantoor al gesproken met alle regionale groeperingen en daarbij bleek dat dit inder daad een uiterst explosieve zaak is", geeft zij toe. „Maar mijn mandaat vloeit voort uit de We reldconferentie over Mensen rechten, die in 1994 in Wenen besliste dat de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens ons geloofsartikel is en blijft. Met dat in gedachten zal ik mij inzetten voor alle slacht offers van geweld, martelingen, onderdrukking en discriminatie, waar ook ter wereld Mary Robinson lijkt niet afge schrikt door de verlammende bureaucratie van de Verenigde Naties. „Wij Ieren hebben een vechtersmentaliteit en dat zul len ze merken ook." Tezelfder tijd weet zij dat het hele VN-be stel aan elkaar hangt van com promissen. „Daarmee zal ik als mensenrechtenmanager reke ning moeten houden. Maar Ie ren zijn geen machtswelluste lingen en ik, Mary Robinson, ga niet in een ivoren toren zitten." Haar voorganger, de kleurloze Ecuadoriaanse diplomaat José Ayala Lasso, gaf de voorkeur aan 'een kalme overredingspoli- tiek', waardoor hij de bijnaam 'de onzichtbare man' kreeg. Mary Robinson daarentegen is duidelijk van plan misstanden openlijk aan de kaak te stellen. „De heer Lasso heeft op zijn manier zijn best gedaan, maar ik heb mijn eigen stijl", zegt ze vastberaden. „Bovendien is het mensenrechtencentrum hier Lijfwacht Di kan zich ongeluk niet herinneren PARUS CEES V CORRESPONDENT De enige overlevende van het ongeluk waarbij prinses Diana omkwam, herinnert zich niets meer van de toe dracht ervan. Een onder zoeksrechter verklaarde gis teren dat Trevor Rees-Jones, Diana's lijfwacht, lijdt aan (gedeeltelijk) geheugenver I lies. De rechters hadden hun hoop gevestigd op Trevor Rees-Jones, nadat hun on derzoek meer vragen had op geroepen dan beantwoord. De spectaculaire verbetering j in diens toestand maakte gis teren een eerste ondervra ging mogelijk, maar na een half uur constateerden de onderzoekers dat hun hoop ijdel was gebleken. Rees-Jones raakte zwaar gewond toen de Mercedes met daarin prinses Diana op 31 augustus te pletter sloeg tegen een tunnelwand. Art sen sluiten niet uit dat Rees- Jones zich de komende maanden sommige dingen weer kan herinneren. Afgelopen woensdag ont dekten de onderzoekers dat de Mercedes mogelijk een blauwe Fiat Uno heeft ge raakt alvorens te verongeluk ken. Eerder al hadden ze de len van het achterlicht van een andere auto gevonden vlak bij het wrak van de Mer cedes. Maar inmiddels zijn ze er in geslaagd vast te stel len dat die stukken afkomstig waren van een Fiat Uno. De weg die de tunnel in loopt, maakt vlak voor de ingang ervan een flauwe bocht, zo dat de snelrijdende Mercedes wellicht de tragere Fiat Uno niet heeft opgemerkt. Arafat verwerpt V compromis over - kolonistenactie CAIRO AFP-ANP-Rtr De Palestijnse leider Yasser Arafat heeft gisteren in Cairo het Israëlische compromis over een omstreden woning in Oost- Jeruzalem verworpen. Eerder hadden Palestijnse woordvoer ders al aangekondigd met de 'oplossing' van Netanyahu geen genoegen te nemen. Netanyahu maakte donder dagavond een afspraak met een groep joodse kolonisten die zondag een woning in de Pales tijnse wijk Ras al-Amoud be trokken. Deze 'kraker-kolonis ten' ontruimden daarom het pand en in hun plaats zijn er or thodoxe studenten ingetrokken, officieel om voor het onder houd zorgen. Netanyahu erken de in zijn compromis wel meteen het recht van de ortho dox-joodse kolonisten om in de wijk te wonen. De Verenigde Staten toonden zich tevreden over het compro mis. volledig geherstructureerd bij de hervormingen van de nieu we secretaris-generaal, Kofi An- Geldgebrek blijft evenwel een onopgelost probleem en de nieuwe Hoge Commissaris gaat daarom komende week naar New York, om duidelijk te ma ken dat 'hooggespannen ver wachtingen onvervulbaar zullen blijven als ik niet de middelen krijg om ze waar te maken'. „We kunnen niet alleen leven van bijdragen van een dozijn landen, zoals Engeland, Neder land en de Scandinavische lan den. Ik wil hierover ook praten met Madeleine Albright (de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken - red.) en an dere leiders bij de Algemene Vergadering in New York." Noodtoestand in Maleisië wegens luchtvervuiling KUALA LUMPUR AP De regering van Maleisië heeft gisteren in Sarawak, op het ei land Borneo, de noodtoestand uitgeroepen, omdat de lucht vervuiling waar het land al een week mee kampt in die regio gevaarlijke concentraties heeft bereikt. In het gebied wonen 1,9 miljoen mensen. De smog in Maleisië en buur land Singapore is een gevolg van de honderden bosbranden in Indonesië. Eerder deze week heeft de Indonesische president Suharto de buurlanden al zijn verontschuldigingen aangebo den voor de enorme overlast die de branden hebben veroor zaakt. NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT In de naam van de Heer sleuren ze 13- jarige schoolmeisjes uit hun klaslokaal, dwingen hen honderden kilometers door het oerwoud te lopen om hen uit eindelijk jarenlang als seks-slavinne- tjes te misbruiken. Het zijn de rebellen van het Ugandese Verzetsleger van de Heer {Lord's Resistance Army, LRA), die, zo hebben de mensenrechtenor ganisaties Amnesty International en Africa Rights deze week bekend ge maakt, de afgelopen drie jaar zeker achtduizend meisjes en jongens ont voerd, mishandeld en misbruikt. Het noorden van Uganda is ondanks de positieve ontwikkelingen in de rest van het land, nog altijd een slagveld. Vanuit hun bases in Zuid-Sudan lan ceren rebellen in de districten Kitgum en Gulu al jaren bloedige aanvallen op burgers die hoofdzakelijk tot dezelfde stam als zijzelf behoren, de Acholi. Re den: de stam moet worden gezuiverd en vervangen worden door een nieu we, betere generatie. Huizen worden geplunderd, hele dorpen platgebrand, mensen op brute wijze afgeslacht en opmerkelijk veel kinderen ontvoerd. „Kinderen tussen de 13 en 16 jaar wor den uit school gehaald, van hun bed gelicht of gewoon langs de weg opge pikt", meldt een medewerker van Am nesty. „De kinderen vallen ten prooi aan extreme brutaliteiten. Ze worden gemarteld en gedood, als slaven inge zet en seksueel mishandeld of in het geval van de jongens, als soldaten op geleid en naar hun dorpen terugge stuurd om soms eigen familieleden te vermoorden." Om te voorkomen dat ze vroegtijdig de benen nemen, worden nieuw ontvoer de jongeren blootgesteld aan allerlei gruwelijke initiatie-riten en wordt hen angst ingeboezemd. De 15-jarige Jane Okello vertelt: „We moesten in een kring zitten en in het midden werd een van ons, een meisje uit mijn klas, af geranseld met een geweer. Overal stroomde bloed. Pas toen ze niet meer bewoog, hielden de LRA-soldaten op. Het enige wat ze tegen ons zeiden was: jullie zijn gewaarschuwd." Ondanks dergelijke intimidatiepraktij ken hebben honderden kinderen de LRA-kampen weten te ontvluchten. Een aantal van hen bevindt zich nu in rehabilitatiecentra in Noord-Uganda, waar ze kunnen bijkomen van de ver schrikkingen die ze hebben meege maakt. Ze worden hier door deskundi gen opgevangen en psychologisch be geleid om de opgelopen trauma's be ter te kunnen verwerken. In een reactie op de rapporten van de mensenrechtenorganisaties liet een LRA-medewerker weten dat zijn orga nisatie 'er absoluut geen beleid op na houdt dat het ontvoeren van kinderen nastreeft'. Volgens hem zit het zo: „Toen Museveni (de president van Uganda) een oorlog tegen de bevol king in het noorden van het land ont ketende, ontstonden grote groepen in de steek gelaten en van hun ouders beroofde kinderen. Het LRA voelde zich verplicht zich over deze kinderen te ontfermen. Dat we ook wel eens met een groep schoolmeisjes de grens met Sudan zijn overgegaan, komt vanwege beschietingen die op dat moment plaatshadden. Wij meenden dat we hen tegen de kogels moesten bescher men." Weinig of geen hout snijdende verkla ringen van een organisatie die, sinds zij in 1988 actief werd, de buitenwereld heeft getoond er geen enkele politieke of maatschappelijke filosofie op na te houden en bruut en zinloos geweld nimmer uit de weg te gaan. Het enige wat de beweging drijft, is de aan het brein van LRA-leider Joseph Kony ont sproten gedachte dat hij in direct con tact staat met de Heilige Geest, die hem influistert wat hij moet doen en hoe hij en zijn gevolg moeten leven. En dat alles gebaseerd op de bijbelse Tien Geboden. Omdat Kony steeds met wapens, munitie, mankracht en voedsel ge steund is door het militaire bewind in Sudan en vrijelijk vanaf Sudanees grondgebied heeft kunnen opereren, is de Ugandese regering er nimmer in geslaagd het LRA uit te schakelen. Maar het tij lijkt te keren. De Ugandese pers meldde begin deze week dat Kony door de autoriteiten Sudan was uitge gooid en nu Kenya probeert binnen te komen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5