Emotie moet vrouwen verleiden \r% ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1997 lommen weert. ..Ik wil geen gossip in het blad", benadrukt Allard. „Juist omdat we be trouwbaarheid en integriteit zo belangrijk vinden. Als je verhalen leest over bekende Nederlanders, zijn ze doorgaans aangedikt of goeddeels verzonnen. Op het moment dat je over zulke mensen gaat schrijven, roep je die zweem ook over je eigen interviews af'. En dat willen we niet. Er zijn al genoeg bladen die dat doen. Het heeft geen zin een halve Story te maken." Wim Schaap is het daar deels mee eens. „Je moet er voor waken geen nieuw roddel blad te maken. Ons blad bestaat voor slechts tien procent uit verhalen of foto's van natio nale of internationale sterren. Ze zijn niet meer dan bescheiden vaste waarden. Ze vor men een herkeningspunt voor lezers. Om die reden - en natuurlijk ook uit commerciële overwegingen - staan bekende mensen bij ons altijd op de cover." Echt opgetogen over eikaars product zijn de bladenmakers niet. „Vriendin", legt Allard uit. „is een mix van wat andere bladen ook al doen. Niet echt ver rassend en spannend dus." Steinmetz pa reert die aanval met de overtuiging die bij een gedreven hoofdredacteur past. „Ik vinei ons blad veel warmer en leuker, gemaakt vanuit het buikgevoel. Vrouw Vandaag oogt een beetje als een reclamefolder. Het onder scheid tussen advertenties en redactionele tekst is nauwelijks te zien." Geen zorgen Bij VNU dat het grootste deel van de vron- wenbladenmarkt beheerst, heeft de entree van Vrouw Vandaag en Vriendin niet voor onrust gezorgd. „Ik denk niet dat onze for mule lezers wegtrekt van de vier vrouwenti tels die we in dit huis maken", meent Allard. „We hadden nooit het groene licht gekregen als Vrouw Vandaag kannibaliserend zou heb ben gewerkt." Allard gaat er van uit dat binnen het eigen concern alleen Story last van Vrouw Vandaag zou kunnen hebben. Buiten het bedrijf ko men Weekend, Privé of Party in aanmerking. „Omdat emotie - net als bij ons - de pijlers zijn van deze bladen. Mensen die deze tijd schriften kopen, doen dat impulsief. Ze zien iets op de cover en denken: ja, dat wil ik le zen. Dat is het moment waarop je 'em uit het schap pakt. Bij Libelle en Margriet maakt het niet uit wat je daar voorop zet. Die bladen kopen de mensen bij wijze van spreken blind. Voor Viva en Flair geldt dat veel min der. Die moeten ook scoren met interessante items op de cover. Vrouw Vandaag is in dat opzicht typisch een boodschappenhlad. Ie ziet het liggen in de supermarkt, de prijs is laag, de onderwerpen spreken je aan en hup, in het winkelkarretje." Bij Story maken ze zich niet druk over VNU's jongste paradepaardje. „Vrouw Van daag heeft verhalen over gewone mensen", zegt chef redactie Ellen Stokman. „Wij rich ten ons op het sterrendom. Dat is van een heel andere orde. We wachten wel af of we er iets van merken." Bij Viva heerst zelfs een sfeer van oplich ting. „Nu ik beide bladen gezien heb", aldus hoofdredactrice Tineke Verhoeven, „be schouw ik ze allerminst als een bedreiging. Wij hebben een andere formule, een andere doelgroep en een andere uitstraling. We blij ven rustig onze eigen koers varen. Zelfs wan neer die bladen lezers bij ons zouden weg trekken." Net als een jaar geleden valt de introductie van VNU's lovebaby samen met een jubile um. Toen vierden de samenstellers van het jongerenblad Yes de restyling en het tien-ja rig bestaan in de schaduw van de presentatie van Break Out! Twaalf maanden later óver komt Viva, dat deze maand haar 25-jarig ju bileum luister bijzet met 'een serie ijzersterke nummers en diverse wereldacties', min of meer hetzelfde. Er was een leuker jubileum geschenk denkbaar geweest. Maar echt boos is Verhoeven daar niet over. Ze kijkt liever vooruit. „Viva is een blad voor ondernemen de vrouwen die openlijk uitkomen waar ze in het leven voor staan. We nemen geen blad voor de mond. Dat hebben we nooit gedaan en zullen we ook in de toekomst niet doen." Matthias Boswinkel van Libelle maakt zich evenmin zorgen. „Mogelijk dat door het in troductiegeweld beide bladen wat kopers van Margriet en Libelle wegsnoepen. Maar echt ongerust ben ik niet. Als je van Vrouw Van daag of Vriendin houdt, hield je nooit van Li belle. En omgekeerd." Irpa Allard trekt zich de bespiegelingen van haar collega's niet aan. „We maken een blad waar vrouwen op zitten te wachten. Daar is twee jaar over nagedacht. Werkt het niet dan hebben we blijkbaar een inschattingsfout ge maakt. In dat geval heeft falen ook een func tie gehad. Maar daar gaan we niet vanuit. We geloven heilig in succes." De Nederlandse lezersmarkt is twee vrouwenweekbladen rijker. Nog geen tieek nadat uitgeverij Audax Vriendin met het nodige reclamegeweld in troduceerde, lanceerde bladenmagiwat VNU afgelopen woensdag met minstens evenveel bombarie Vrouw Vandaag. Beide mcerns hebben hun pijlen gericht op ie 1,3 miljoen lezeressen die zelden of :i ooiteen vrouwenblad kopen en of zich niet (meer) verbonden voelen met Libelle, Margriet, Viva, Flair en de glossy's. Emotie is het sleutelwoord waarmee de makers de rituele dans om de »i indacht van de vrouw in hun voordeel open te beslechten. Echt opgetogen zijn ie niet over eikaars product. Collega's uit de bladen wereld hebben weinig vertrouwen in beide periodieken. „Ik 'ifyloof niet dat degenen die nooit verleid konden worden een vrouwenblad te kopen ofte lezen, ineens in zijn voor Hart van Nederland-achtige tijdschriften. ent e toon is na de eerste kennisma- is king snel gezet. De reacties van vrouwen die Vriendin en Vrouw e 0 'iidaag zappend aan een nader kijk- en eki sonderzoek onderwerpen, variëren van ipervlakkig', 'hap-snap', 'meer van hetzelf- en 'rommelige opmaak'. „Wie zulke bla- op de markt gooit, neemt vrouwen niet [ieus", is de meest boude stelling. Slechts ie, l n enkeling herkent zich in de aanpak, de Gs derwerpen en de vormgeving. 'Leuk, ei- I95 ntijds en afwisselend'. Echt een blad om ke„ ker onderuitgezakt op de bank of in bad te ierj en." sla De hoofdredacteuren Vincent Steinmetz lS'® i Vriendin en Irpa Allard van Vrouw Van- jol) ig zijn nauwelijks geschokt door de uit kopende opvattingen over hun geestes- 00 ideren. Na allerlei gezamenlijke bezoekjes ii medialand is het tweetal inmiddels ge- nd geraakt aan vooringenomen houdin- [g™ i van kridkasters. Zij het dat -Frits Spits, n sentator van het radioprogramma Tijd 5.0 or Twee, en Hanneke Groenteman, tv-pre- 01jj itatrice van Middageditie, volgens het duo kroon spanden. „De neerbuigende manier rleg arop ze over beide bladen spraken, heeft 001 enorm gestoken", blikt Steinmetz terug, leen al dat toontje van Groenteman toen i de orde kwam dat Karin Bloemen voor "j s een column zou gaan schrijven. Zo van: ,gr li, dat die Bloemen dat kan en zich voor ats ets leent." Allard: „Kennelijk is het in de "li imalistieke wereld not-done om dit soort J[! Ischriften te maken. Wat mij het meeste t) Eft gestoord, zijn die vragen over wie deze idenoorlog gaat winnen en wie de-langste 00 !m heeft. Wij zijn daar totaal niet mee be- Naar ons idee is er best plek voor twee uwe vrouwenweekbladen. En als er al ake zou zijn van een gevecht dan beperkt h dat hooguit tot de strijd om de aandacht ide consument." Verwachtingen iuw Vandaag probeert in het eerste num- htei 1 die interesse onder meer op te wekken 1 va it rubrieken over koken, mode en gezond- •Vl,id. En met verhalen over een 17-jarige ietiuw die niet wist dat ze zwanger was, een 10i «der en een zoon die elkaar na 33 jaar te- vapi zien en een vrouw die drie maanden der- 68( kilo afviel. Vriendin schrijft in de laatste ekeditie onder meer over een gezin dat de otste tweeling van Nederland heeft gekre- DOj lover de 65-jarige filmdiva Liz Taylor en uwen met je buurjongen. Verder staan er ierwerpen in over gezondheid, winkelen, en en wonen. 'as over een paar maanden zal duidelijk ileti lof beide bladen naast elkaar kunnen be- *2.( in en of de miljoenen-investeringen zich- 'terugbetalen. Vriendin gokt in die zin op ,jS' mijn op een stabiel bestand van 200.000 fressen. Vrouw Vandaag zet met 225.000 00; hoger in. De signalen op zo'n voorsp'oe- E toekomst zijn volgens het duo bemoedi- id. Het eerste nummer van Vriendin, dat zje(i ir de introductie-stuntprijs van een gulden vvorden aangeschaft, was in een mum ntó itijd uitverkocht. Liefst 270.000 exempla- ro* vlogen binnen een week als warme jdki odjes over de toonbank van de kiosken. m unicum in Nederland", aldus mede- 00, tfdredacteur Wim Schaap van Vriendin. len om de oplage van het tweede nummer If: te hogen tot 500.000. „En daarvan", weet inmetz, „is een paar dagen na het ver enen de helft al weer weg." Vat dat betreft heeft Vrouw Vandaag een 12j Uerstand op Vriendin dat een week eerder levenslicht zag. Een bewuste keuze van Audax-concern dat aartsrivaal VNU graag dwarszitten. In de jongste editie van u 'te geeft directeur Jacques de Leeuw dat s ruiterlijk toe. „Anderhalf jaar geleden hen we de plannen voor dit blad ge- akt, We hebben het idee alleen effekes in ■naïEÉEETl Gratis Mcr<- n uil»o' ►"Na 33 jaar - ».,mi >U |.«r to. v.it imi», zoon terug V'°U»V Va a8- Ev, Irpa Allard, hoofdredactrice van 'Vrouw Vandaag': „Kennelijk is het in de journalistieke wereld not-done om dit soort tijdschriften te maken. Wat mij het meeste heeft ge stoord, zijn die vragen over wie deze bladenoorlog gaat winnen en wie de langste adem heeft. Naar ons idee is er best plek voor twee nieuwe vrouwenweekbladen." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENGELCHOR Drukte op de bladenmarkt blijft groeien de kast gelegd. Maar als de grote VNU met al zijn onderzoek denkt dat de tijd rijp is, waar om zouden we daar dan niet een stukje van meepikken? Laat ze (lees VNU-red) maar lek ker fietsen. Wij springen wel achterop." Irpa Allard geeft toe dat die 'slag' hard is aangekomen. „Het was best even slikken", erkent ze. „Aan de andere kant is VNU zo groot en goed in het maken van vrouwenbla den dat we ons geen seconde onder druk hebben laten zetten om de formule en de verschijningsdatum aan te passen. Wij gelo ven in Vrouw Vandaag. Een week later maakt niet zoveel uit. Dat weet over een maand nie mand meer. Vriendin is goed verkocht. Wij zullen ook goed gaan verkopen." VNU ligt dan ook niet wakker van het feit dat Vriendin dank zij een forse hoeveelheid radio- en tv-spotjes - met cabaretier Karin Bloemen in de hoofdrol - een flinke naams bekendheid heeft opgebouwd. Het concern hoopt die achterstand snel in te lopen met commercials die onder regie van actrice Wil- leke van Ammelrooy tot stand zijn gekomen, en andersoortige reclameuitingen. Daarnaast heeft de Haarlemse bladenmagnaat 350.000 exemplaren van Vrouw Vandaag in de strijd geworpen om de aanval van de concqrrent te pareren. „We hebben nog geen duidelijk beeld van wat er is afgezet", aldus Allard. „Maar gelet op de overweldigende respons op het proefnummer dat we vorige week bij 2,5 miljoen huishoudens hebben bezorgd, en afgaande op de onderzoekcijfers wordt Vrouw Vandaag een topper. Onderzoeken die beide uitgevers afzonder lijk hebben laten doen naar de behoefte bij vrouwen aan een afwijkend weekblad zijn de pijlers waarop dat vertrouwen is gebaseerd. Daaruit zou volgens Allard en Steinmetz blij ken dat 1,3 miljoen vrouwen de bestaande vrouwenbladen laten liggen. 'Te duur, te tra ditioneel, te ver van mijn bed, niet realistisch genoeg en te weinig emotie' waren de be langrijkste conclusies uit die lijvige rapporta ges. „Dit is het goede moment om een nieuw blad in de markt te zetten", luidde het advies. Hoofdredacteur Matthias Boswinkel van Libelle, het grootste vrouwenblad uit VNU's stal (700.000 exemplaren), heeft ernstige twij fels over die gevolgtrekkingen van de markt - verkenners. „Ik geloof niet dat degenen die nooit verleid konden worden een vrouwen blad te kopen of te lezen, nu ineens wél in zouden zijn voor deze Hart van Nederland achtige tijdschriften. Sterker: ik heb nog ner gens het bewijs gezien dat grote groepen le zeressen vervreemden van de traditionele bladen. Daar is pas sprake van wanneer de oplagen van Libelle en Margriet in de loop der jaren fors zouden zijn gedaald. Dat is niet het geval. Integendeel zelfs. We hebben ons marktaandeel iets vergroot. En dat in een pe riode waarin we in algemene zin met een krimpende markt van de vrouwenweekbla den te maken hebben." Die ontwikkeling schrijft Boswinkel onder meer toe aan de concurrentie met andere media. „Het tv-aanbod is enorm. Dat heeft in de slag om de vrije tijd veel lezers gekost. Verder heeft binnen de tijdschriftenwereld een verschuiving plaatsgevonden van general interest naar special interest-bladen. Die ver snippering van het aanbod heeft onze sector in het hart geraakt." Desondanks creërde eerst Audax op grond van de aanbevelingen een bladformule voor vrouwen uit alle lagen van de bevolking tus sen de 25 en 35. VNU deed vervolgens het zelfde, maar koos voor een bredere doelgroep (25-35) om het eigen segment vrouwenbla den (onder meer Margriet, Libelle, Flair en Viva) niet in het hart te raken. Inhoudelijke opzet Alweer twee vrouwenweekbladen erbij, wa ren de eerste reacties bij de lancering van Vriendin en Vrouw Vandaag. „Ik begrijp dat best", aldus Irpa Allard. „De bladenmarkt zit zó vol dat je als lezer soms door de bomen het bos niet meer ziet. Dat komt omdat er re gelmatig titels worden gelanceerd die meer van hetzelfde brengen. In die zin is Vrouw Vandaag zoals onze reclameslogan aangeeft, echt even wat anders." Hoewel beide tijdschriften uiterlijk nauwe lijks van elkaar verschillen, zijn er volgens het hoofdredactionele duo inhoudelijk weinig of geen raakvlakken. Bij Vrouw Vandaag ligt het accent in de optiek van Allard op emotie en actualiteit. Terwijl Vriendin naar de mening van Steinmetz heel nadrukkelijk met de lezer meedenkt en veel praktische tips geeft. „Wij brengen", legt Allard uit, „waargebeurde arti kelen, gebaseerd op wat vrouwen in hun om geving zien, horen of meemaken. Reality-tv scoort, omdat je ziet dat het echt is, je ziet de mensen er bij, je ziet de pijn, het verdriet, het geluk. Dat vind je ook in ons blad terug, met de gezichten en namen er bij. We geven mensen de ruimte hun verhaal te doen, ne men vooroordelen weg en stellen maat schappelijke problemen aan de kaak. In die zin presenteren we een blad met weinig ta boes. En we doen dat op een integere manier en minder vluchtig dan op tv. Daarnaast zijn we actueel. We leveren pas twee dagen voor sluiting aan. We brengen niet het harde nieuws, maar we beschrijven de achtergron den ervan. Het overlijden van Diana zou bij voorbeeld voor ons aanleiding kunnen zijn aandacht te besteden aan een sterfgeval van een jonge moeder, die een man met twee jonge kinderen achterlaat. We brengen het wereldnieuws terug naar de straat." Vriendin richt zich vooral op vrouwen in de gezinsvormende fase. Oftewel de doel groep die verantwoordelijk is voor de dage lijkse boodschappen en meebeslist bij de aanschaf van duurzame gezinsproducten en dien sten. Snel, toegankelijk, realistisch, vriendelijk en gezellig zijn voor het blad de kernbegrippen. „Emo tie", benadrukten Schaap en Steinmetz, „heeft bij ons ook een belangrijke plek. Maar onze verhalen zijn vooral vanuit een praktische invalshoek ge maakt. Je kunt met deze Vriendin winkelen, koop jes uitzoeken, een goed gesprek voeren en ze draagt kant- en klare op lossingen aan voor proble men. Kortom, een blad dat zich plezierig laat lezen en aansluit op de hedendaag se cultuur van Neder land." Het meest opvallende verschil is dat Vrouw Van daag showbizz en beken de Nederlanders uit de ko-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 41