Academici na stoomcursus snel voor de klas zetten Binnenland WONEN MET ALLURE BIJ VAN TIL Vrouwen uit Srebrenica komen hun verhaal halen 'Zoon van Limburg' Van der Linden verlaat de Kamer Dijkstal 'te laks' in zaak-Brinkman Kok ontzet over geweld van tilWEÏGin IRDAG 20 SEPTEMBER 1997 oef met tolheffing bij Coentunnel mm» Op de snelweg A 8, tussen knooppunt Zaandam en loentunnel. wordt in maart volgend jaar de eerste grote f genomen met elektronische tolheffing voor automobilis- Rijkswaterstaat installeert daarvoor radiografische appara- op de al bestaande 'portalen' die boven de weg hangen, viüigers krijgen een apparaatje aan boord dat per passage ruiden van een chipkaart afboekt. Na gebleken succes kan 'ningrijden landelijk worden ingevoerd. De proefopstellingen den ook bij De Meern op de A12 en bij Delft op de A13 aan- gd. Gelijk met het invoeren van de tolheffing worden belas- maatregelen genomen waardoor automobilisten, die in de sde weg de weg mijden, per saldo een financieel voordeel issluis bij NEC - Ajax ;en» Om morgen een confrontatie tussen de supporters *JEC en Ajax te voorkomen, heeft de gemeente bij het Nij- gse Goffertstadion een bussluis aangelegd. Bovendien krij- de 54 Nijmeegse aanhangers die een stadionverbod hebben, morgen ook een betredingsverbod opgelegd wat inhoudt .e zich zondag tussen twaalf en zes uur 's avonds niet in een il van één kilometer rond het stadion mogen bevinden. Met laatregel wil NEC voorkomen dat partijen afspraken maken een treffen op de Goffertweide vlak bij het stadion. NEC racht twaalfduizend toeschouwers. In het stadion zijn zoals likelijk 75 stewards van de thuisclub actief. Bovendien zet ilitie 150 man ME in. httien jaar cel voor moord studente 'Hengelo» Achttien jaar cel en het betalen van ruim elf end gulden aan begrafeniskosten. Die straf heeft de Almelo- :htbank gisteren opgelegd aan een 24-jarige man uit Hen voor de doodslag op een alleenwonende studente. De man igop 6 februari de flatwoning van zijn 24-jarige buurvrouw ibracht haar met messteken om het leven. Daarna haalde net haar pinpas 950 gulden van haar girorekening. De man een van de zwaarste straffen die ooit in het arrondisse- it Almelo is opgelegd. Bovendien is het zeer waarschijnlijk de tekeer dat een moordenaar meteen in het strafproces wordt edragen de begrafeniskosten van het slachtoffer te betalen. oot verongelukt in bietenveld ilpe» Een 52-jarige piloot uit Almere is gisteravond om het gekomen toen hij met zijn ultralichte sportvliegtuigje stortte in een suikerbietenveld in de gemeente Zeewolde. vliegtuigje was kort daarvoor opgestegen vanaf vliegveld Le- d en kwam terecht in een bietenveld bij de A6, de verbin- sweg tussen Lelystad en Almere. De politie weet niet waar- het vliegtuigje is neergestort. euwe tientje krimpt in de was ;n» Het gloednieuwe biljet van tien gulden dat op 1 sep- ier in omloop is gebracht blijkt te krimpen in de was. Oor- is volgens maker Joh. Enschede uit Haarlem waarschijnlijk kleine hoeveelheid katoenvezels in het muntpapier. Dat is ken nadat op 12 september in Nijmegen een vermeend tientje opdook. Het biljetje was kleiner dan het al vrij kleine inele exemplaar. Bovendien voelde het papier anders aan. cundigen oordeelden dat het om een falsificatie moest gaan. iruit nader onderzoek bleek dat niet het geval. ugsbende opgerold 31 istad Het rechercheteam van de regio Zaanstreek-Water- )0 I heeft een grote slag geslagen in het onderzoek naar een cri- lele organisatie. Deze organisatie hield zich bezig met de i rvan en handel in harddrugs als cocaïne en heroïne. Er wer- n imede als gevolg van eerdere aanhoudingen de afgelopen en verschillende invallen gedaan. Op diverse plaatsen in ■J1 nstad, Oostknollendam, Uitdam, Amsterdam en Weesp wer- huiszoekingen verricht. )ut- en bouwbond CNV zelfstandig k» De Hout- en Bouwbond CNV blijft zelfstandig. De vak- idzal voorlopig geen aansluiting zoeken bij de CNV Bedrij- b bond, de fusie van vervoers- en industrie- en voedingsbon- s die op 1 januari van start gaat. Dit heeft het bestuur van de ni ld gisteren besloten. Het bondsbestuur onderschrijft i |u ifdlijnen een advies van de Erasmusuniversiteit dat de fusies nen de vakbeweging geen bedreiging vormen voor de hout- louwbond. De CNV-bond kan het best zelfstandig blijven itbestaan. Wel moet de bond zijn strategie, structuur en hvijze de komende jaren aanpassen, zo luidt het advies. De erzoekers constateren dat een strategische samenwerking de Dienstenbond CNV niet onmogelijk is. Maar de voorde van zo'n samenwerking zullen marginaal zijn. en miljoen extra voor sport ndal» De sport kan volgend jaar rekenen op tien miljoen n len extra van het Rijk. Het kabinet had al een structurele ver- ',t ing van vijf miljoen toegezegd. Daar is donderdag tijdens de mene beschouwingen na het aannemen van een motie nog rd s hetzelfde bedrag bovenop gekomen. Met deze extra's zijn a! artingen van zes miljoen gulden sinds 1994 weggewist. >i CNSF is verheugd: „Preventief investeren in sport en gezond n< legen leidt tot minder curatief repareren.'' Op korte termijn o NOCNSF overleggen met staatssecretaris Terpstra over be lli ling van het ij' HIMIIIirTll jlvol wonen is van alle 8 len. Toch verschuiven ook larin geleidelijk de trends. 'Hollands klassiek' naar ereldwijde allure'; zodat het 0| ste uit vele landen thans aa lor Van Til aan u wordt Kamer sceptisch over voorstel van Ritzen voor meer leraren op basisschool Op een speciale afdeling ziet u oude en nieuwe meubelontwerpen van hoge kwaliteit en met ongekende allure. Een feest van herkenning, beroemde namen en verrassende momenten daar tussenin! amsterdam gpd De regeringspartijen PvdA, D66 en WD staan zeer scep tisch tegenover het voorstel van minister Ritzen (onder wijs) om academici na een stoomcursus te laten lesgeven in het basisonderwijs. Met vakbonden en ouders denken deze fracties dat het onmogelijk is om een academicus in korte tijd op te leiden tot een goede leraar in het basison derwijs. den haag anp Volgens Ritzen dreigt een tekort aan leerkrachten in het basison derwijs. Daarom wil hij in au gustus volgend jaar een experi ment beginnen waarbij acade mici na hun doctoraalexamen gedurende drie maanden een onderwijscursus volgen. Zodra zij voor de klas staan, moeten zij nog een kleine twee jaar in deeltijd scholing volgen. Gisteren liet Ritzen weten dat ook hbo-studenten aan het ex periment kunnen meedoen. Wat hem betreft maakt het niet uit in welke opleiding iemand is afgestudeerd: Alle studenten met een diploma komen in aan merking. De Tweede-Kamerfracties van PvdA, WD, D66 en CDA denken dat er slechts weinig academici zijn die na een korte cursus aan de slag kunnen. „Lesgeven in het basisonderwijs vergt speciale vaardigheden", aldus PvdA-Kamerlid Liemburg, partijgenote van Ritzen. „Hoe ga je met kinderen om? Hoe leer je ze iets?" Zij vindt dat Rit zen 'weer eens snel een idee uit z'n hoge hoed heeft getoverd', een idee dat het toch al weinig florissante imago van het be roep geen goed doet. D66-Ka- merlid Lambrechts spreekt over 'een belediging van de studen ten die bewust voor een lera renopleiding hebben gekozen'. De WD betwijfelt de nood zaak om academici in te zetten. Kamerlid Rijpstra vindt het be ter om weer vakleerkrachten in te zetten bij creatieve vakken en lichamelijke opvoeding. Dan blijft er meer tijd over voor groepsleerkrachten. Volgens de Algemene Onder wijsbond (AOb) had Ritzen veel eerder maatregelen moeten ne men tegen het dreigende tekort aan leraren. De Onderwijsbon den CNV denken 'dat Ritzen zich laat leiden door de waan van de dag'. Voorzitter W. van Katwijk van ouderorganisatie Ouders COO 'gruwt' van het idee. Dat de academici na de stoomcur sus in opleiding blijven, doet volgens hem niets af aan 'het ri sico dat het fout gaat'. Alleen academici met een pedagogi sche opleiding kunnen volgens Van Katwijk terecht in het ba sisonderwijs, al missen zij ver moedelijk vakkennis. In een nadere toelichting laat Ritzen weten dat de opleiding van academici tot leraar 'een miniem onderdeel' is van een aantal maatregelen om meer studenten te interesseren voor het vak van leraar. Het experi ment wordt gehouden met der tig studenten. Ritzen noemt dat 'een heel voorzichtig begin'. Hij vindt het niet verstandig om het experiment bij voorbaat af te wijzen. Ritzen zal het plan nog bespreken met de pabo's (die opleiden tot leraar in het basis onderwijs) en de vakbonden. Hij wil het niet doorzetten zon der brede steun. 'Niet weten waarom is erger clan de dood' dens de ontmoeting van de vrouwen met de Dutchbat-mili tairen. Het ministerie van de fensie heeft ruim vijfhonderd foto's verzameld die door de militairen zijn gemaakt voor en tijdens de val van Srebrenica. De vrouwen, die tegenwoordig in Tuzla wonen, hopen daarop het laatste teken van leven van de vermisten te vinden. De confrontatie met een deel van Dutchbat is voor zowel de vrouwen als de militairen emo tioneel een grote stap. „Het is pijnlijk om te komen naar een land dat zowel slachtoffer als dader is. Maar het is onze enige kans op de waarheid. Hoe erg die ook is", zei Hatidza Hren. Zij vluchtte na de val van de en clave met haar dochter naar Tuzla, haar echtgenoot kwam daar nooit aan. De vrouwen zijn uitgenodigd door de Werkgroep Nederland- Srebrenica. Vijf moslimvrouwen uit Srebre nica zijn gisteren aangekomen voor een bezoek aan Nederland. Ze willen erkenning voor het feit dat nog altijd zo'n tiendui zend mannen en zonen niet zijn teruggekeerd na de val van Srebrenica in 1995. Tijdens een ontmoeting met Dutchbat-mili- tairen, maandag, hopen de vrouwen te horen wat er precies is gebeurd toen de Serviërs de enclave veroverden en een deel van de bevolking gevangen na men. Hoop dat ze ooit hun man nen en zonen levend terugzien, hebben de vrouwen niet meer. „Maar na de dood rest niets an ders dan het recht op de waar heid. Het niet weten wat er waarom is gebeurd, is veel erger dan de dood", zei Munera Hadric vlak na de aankomst op Schiphol. Zij maakte niet de 'hel van Srebrenica' mee, maar komt voor haar zus wier zoon (17) verdween. Ze heeft nog slechts één foto van hem. Foto's spelen een grote rol tij- ureterp» Ze waren uit hun nest gevallen of hadden een ongeluk in het verkeer, deze kerkuilen. De vogels zijn na een liefdevolle verzorging in Vogelasiel Fügelhelling in Ureterp op gelapt en weer klaargestoomd voor de vrijheid. De komende weken worden er twintig kerkuilen uitgezet op diverse plekken in Friesland, waaronder boerenschuren. Boeren willen deze vogels, die bekend staan om hun uitstekende muizenvangst, maar al te graag hebben. foto gpd catrinus van der veen den haag maurice wilbrink Op een mooie voorjaarsavond, in mei dit jaar, streek de CDA- programcommissie neer in Heerlen. Een volle zaal met Limburgse christen-democra ten discussieert over het thema veiligheid, en een oudere me vrouw staat op met een klacht over het Vervoer op Maat. De voorzitter zegt: We hebben Re- né van der Linden in de zaal, misschien kan die het probleem in Den Haag aansnijden. De naam Van der Linden doet een klein golfje van opwinding door de zaal spoelen. Us René heeft geen aansporing nodig. Natuurlijk zal hij het dringende probleem aankaarten in het verre Den Haag. „Maar waar ook wat aan gedaan moet wor den, is dat er nu weer illegale Polen op de aspergevelden wor den opgepakt. Laat Justitie en Sociale Zaken zich eens richten op de criminele illegalen." Ap plaus. Het is CDA-Tweede-Kamerlid Van der Linden ten voeten uit. Niemand heeft een beter gevoel voor de Limburgse sentimenten dan hij, en hij zal zijn grote ach terban nooit teleurstellen. In twee zinnen neemt hij het op voor de boeren in zijn streek, voor de economie van zijn re gio, laat hij Den Haag voelen dat het van Limburg af moet blijven en toont hij zich de be schermer van de eeuwige un derdog daar in het zuiden. Zijn besluit om na twintig jaar Kamerlidmaatschap de fractie van het CDA te verlaten, zal echter wel teleurstelling te weeg brengen bij zijn omvangrijke achterban. Met zijn wens op termijn toe te treden tot de Se naat, verlaat hij weliswaar niet de politiek. Maar het Limburgs belang kan nou eenmaal beter worden verdedigd vanuit de loopgraven van de Tweede ka mer dan vanuit de fauteuils van de Eerste. René van der Linden was niet geamuseerd toen CDA-voorzit- ter Helgers hem eerder dit jaar liet weten dat de CDA-fractie zodanig wordt vernieuwd, dat er voor Van der Linden geen plaats meer is. „Ik hou van de politiek", zegt hij nu in een re actie op zijn besluit. „Het heeft me moeite gekost om niet voor nog vier jaar bij te tekenen". Van der Linden was ongetwij feld teruggekeerd in de Kamer, als hij dat had gewild. „De vraag is slechts of ik de partij twee of drie extra zetels had bezorgd", zegt hij. Geen grootspraak: Van der Linden kon vast rekenen op vele duizenden voorkeurstem men. En de kiesdrempel is bij de Kamerverkiezingen van vol gend jaar sterk verlaagd. Toch stopt hij ermee, uitgere kend op het moment dat de partij zich weer concentreert op de thema's die Van der Linden het meest aanspreken, zoals fa- miliepolitiek. oog voor het plat teland, veiligheid van burgers, normen en waarden. Maar na twintig jaar Kamerlidmaatschap zegt hij niet nog vier van die in tensieve jaren te willen. Daarmee verliest de CDA- fractie opnieuw een politicus uit de generatie-Lubbers. Een echte zoon van Limburg, die met suc ces bouwde aan een enorme achterban, welke hem opstuw de in het Haagse. Een CDA'er die meeprofiteerde van de grote macht die de christen-demo craten onder Lubbers in de ja ren '80 vergaarden, wat hem uiteindelijk het staatssecretaris schap voor Europese Zaken op leverde. Zijn val. als gevolg van de paspoortaffaire in 1988, er voer hij als buitengewoon on rechtvaardig. En het kostte hem meerdere jaren om dit weg te slikken. Zijn liefde voor het vak hield Van der Linden echter in Den Haag, en hij was één van de weinigen in de fractie die na de onthutsende CDA-nederlaag in '94 snel de smaak van het oppo- sitievoeren te pakken kreeg. I Iet gevoel dat hij het allemaal deed voor de mensen in Limburg hielp hem daarbij. „De kern van het Kamerlid zijn is namelijk een achterban hebben", zegt hij. Prof. Naeyé is autoriteit op gebied van Politiewet: den haag» anp den haag «anp .DESIGNCENTRUM Minister Dijkstal van binnen landse zaken had meer kunnen sturen in de crisis rond de voor ontslag voorgedragen Rotter damse korpschef Brinkman. Dat concludeert professor J. N- aeyé op een vraag van de advo caat van Brinkman. C. van Leeuwen. Naeyé geldt als een autoriteit op het gebied van de Politiewet. Van Leeuwen heeft gistermid dag in Den Haag deze conclu sies ingebracht tijdens een be sloten hoorzitting over de be zwaarschriftprocedure van Brinkman tegen zijn ontslag bij het Centrum voor Arbeidsver houdingen Overheidspersoneel. „Als de affaire Brinkman wordt opgevat als een bestuurs- en beheerscrisis die het aanzien van en het vertrouwen in het aansturen van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond aantast, kan de minister van binnen landse zaken op elk gewenst moment aanwijzingen aan de korpsbeheerder geven", conclu deert Naeyé. „Het is niet zo zeer de vraag of de minister een aan wijzing kan geven, maar of hij die wil geven." Advocaat Van Leeuwen ziet in deze conclusie een belangrijke reden voor Kamerleden om Dijkstal nader aan te spreken op zijn 'terughoudende' houding in de zaak-Brinkman. Hij hoopt dat een nieuwe discussie in de Kamer over de bevoegdheden van de minister van binnen landse zaken, Dijkstal aan spoort tot meer bemoeienis in de zaak. Ook stelt Naeyé dat Dijkstal kritischer had moeten zijn op de rapportages van korpsbe heerder en burgemeester van Rotterdam. Peper en van het Regionaal College. Hij had hun bevindingen inhoudelijk moe ten toetsen. De minister van binnenlandse zaken heeft ex clusieve verantwoordelijkheden op het gebied van de benoe ming, het schorsen of het ont slaan van de korpschef. Premier Kok heeft gisteren zijn medeleven betuigd met de na bestaanden van Meindert Tjoelker, de gisteren begraven man die vorige week in Leeuwarden om het leven kwam bij een vechtpartij. „Het leedwezen is groot", zei Kok. Kok ziet niet in eerste instantie een rol voor de politiek bij de voorkoming van dit soort geweldsuitbarstingen. „Maar het zou verkeerd zijn om er aan voorbij te gaan", zei hij „Ieder moet voor zichzelf uitmaken hoe we deze verloede ring kunnen voorkomen", aldus de premier Meer politie op straat kan dergelijke incidenten ook lang niet altijd voorkomen. „Je moet niet de indruk hebben dat je daarmee de gekte uit de hoofden van mensen wegneemt." Hoewel Kok betoogde dat 'dit soort gruwelijke gebeurtenis sen gelukkig geen schering en inslag is', maakt hij zich er toch 'ernstig ongerust' over. Minister Sorgdrager van justitie denkt dat de combinatie van alcohol en groepsgedrag bijdraagt aan het zinloze geweld op straat. Zij vindt dat een beroep gedaan mag worden op kasteleins om de tap dicht te houden, zei ze op TV. Hulpverleners beoordelen wil gehandicapten verschillend NUMEGEN ANP Als vier hulpverleners moeten beoordelen of een verstandelijk gehandicapte wilsbekwaam is, komt er in zes van de tien geval len een totaal verschillende me ning uit. Hulpverleners achten een gehandicapte daarnaast veel eerder dan ouders of ande re familieleden in staat tot het zelf nemen van beslissingen. Hun mening blijkt echter sub jectief. Dat schrijft de Nijmeegse hoogleraar gezondheidsrecht prof.mr. J. Hubben in het jong ste nummer van Medisch Con tact, dat vrijdag verschijnt. Hub ben deed samen met mr. M. Biesaart onderzoek naar de beoordeling van gehandi capten onder 140 bewoners van huizen van de stichting Philade phia Zorg. Zij ondervroegen daarnaast 450 bloedverwanten en hulpverleners. Het onderzoek van Biesaart en Hubben, een autoriteit op het gebied van gezondheids recht, komt op het moment dat sterilisatie van verstandelijk ge handicapten volop in de be langstelling staat. De mate waarin een gehandicapte daar over zelf kan en mag beslissen speelt daarbij een cruciale rol. Uit het Nijmeegse onderzoek blijkt dat hulpverleners onge veer de helft van de gehandi capten wilsbekwaam achten, maar vervolgens slechts tien procent betrekt in beslissingen over de eigen behandeling. De gehandicapten mogen wel zelf beslissen over eten, drinken en kleding, maar worden niet be trokken in gesprekken over hun toekomst. Ouders en hulpverle ners staan in zulke gesprekken soms lijnrecht tegenover elkaar. Hubben en Biesaart noemen de verschillen in beoordeling van de wilsbekwaamheid 'on verklaarbaar groot'. Zij pleiten voor het opstellen van een alge meen geldende procedure. Bo vendien vinden de beide weten schappers dat beoordelaars zich moeten laten adviseren door fa milie. vertrouwelingen van de gehandicapte en het zorgteam van een tehuis. 'Piloot gooide vuurwapen uit gecrashte heli' SITTARD GPD Volgens een gedetineerde in ge vangenis De Geerhorst in Sit - tard heeft de piloot van de don derdag verongelukte helikopter kort voor de crash een wapen op de binnenplaats van de ge vangenis gegooid. Dat wapen is later ook veilig gesteld. Volgens de man begon direct na de worp het toestel te zwabberen en klapte tegen een lichtmast. De politie en gevangenisdirectie zwijgen over het voorval. Ham vraag voor politie en justitie is in elk geval hoe de omgekomen piloot van de kleine Rohinson RR-20-heli en zijn eventuele op drachtgevers konden weten dat de groep gevangenen op dat tijdstip gelucht zou worden. Di recteur J. Gorissen van De Geer horst maakt duidelijk dat lucht tijden meestal tevoren bekend zijn, maar verschoven worden als er vermoedens zijn dat een ontsnapping op handen is. De laatste tijd gingen daarover ge ruchten binnen de muren van de gevangenis. De bewakers hebben vaker voorwerpen on derschept die bedoeld waren om een ontsnapping mogelijk te maken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3