Spanning rond Poolse stembus TT De partijen Willem de Laatste 131 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1997 Westen ongerust over de koers Dit weekeinde (zondag), mogen 28 miljoen Polen voor de derde keer na de omwenteling van '89 naar de stembus om een nieuwe Eerste en Tweede Kamer (Sejm) te kiezen. De legendarische vakbond Solidariteit, een paar jaar geleden met zijn vroegere leider Lech Walesa van het politieke toneel verdwenen, is bezig aan een even opmerkelijke als omstreden come-back. De verwachting is dat zij 20 tot 30 procen t van de stemmen krijgt. Het Westen kijkt gespannen toe. et kan verkeren. Zestien I jaar geleden stelde 'Het vrije Westen' zich pal ach ter Lech Walesa en zijn Solidariteit. De vakbond stond voor alles wat onder het communisme verboden was en het Westen steunde dat maar al te graag. Anno 1997 lijken de rollen omgekeerd. Hetzelfde Westen prijst het econo misch beleid van de huidige ex-commu nistische regering van sociaal-democra ten (SLD) en boeren (PSL) en heeft zo z'n twijfels over het beleid van het nieu we Solidariteit. Polen ligt goed op koers, zegt 'Brussel', en de angst bestaat dat een andere, rechtse regering een stap te rug is en de noodzakelijke aanpassing van Polen aan het westerse model zal vertragen. De Polen zelf denken daar anders over. Uit opiniepeilingen blijkt dat tus sen de 20 en 30% van de kiezers op Soli dariteit zal stemmen. Ter verduidelij king: de vakbond Solidariteit zelf doet niet mee aan de verkiezingen, maar de vorig jaar opgerichte alliantie AWS, vrij vertaald 'Verkiezings Campagne Solida riteit'. Populaire leider van AWS is Mari an Zakrzewski, de 47-jarige voorzitter van de vakbond. Onder de paraplu van AWS hebben zich zo'n dertig kleine, meest rechts-conservatieve groeperin gen verenigd. En al zijn de onderlinge verschillen legio, ze hebben in ieder ge val een paar dingen gemeen: patriotis me, anti-communisme en christelijke (lees: katholieke) normen en waarden. De wederopstanding van Solidariteit komt niet helemaal als een verrassing. Bij de parlementsverkiezingen in 1993 was 'rechts' verdeeld waardoor 25 pro cent van de stemmen verloren ging om- Afgezien van regionale splin ters doen tien landelijke partij en een gooi naar de macht in de Sejm (460 zetels) en Senaat (100 zetels). De belangrijkste zes: Huidige coalitie: 1. SLD, de tot sociaal-demo craten omgevormde commu nisten onder leiding van pre mier Cimoszewicz. Nu 168 ze tels. 2. PSL, de boerenpartij, even eens oud-communisten, onder leiding van ex-premier Pawlak. 127 Zetels. Belangrijkste oppositiepartij en: 3. UW, Unie van Vrijheid, cen trumpartij met vooraanstaan de ex-leden van Solidariteit, onder leiding van oud-minis ter Balcerowicz. 72 Zetels. 4. UP, Arbieds Unie, sociaal democraten, onder leiding van Bugaj, 33 zetels. (De rest van de zetels wordt bezet door afvalligen, kleine partijen en regionale vertegen woordigers). De twee voornaamste nieuwe partijen zijn: 5. AWS, Verkiezings Campag ne Solidariteit, centrumrechts, onder leiding van Krzaklewski en 6. ROP, Beweging voor de We dergeboorte van Polen, ultra rechts, onder leiding van ex- premier Olszewski, die bij de vorige parlementsverkiezingen in '93 de kiesdrempel niet haalde. dat die partijen niet de kiesdrempel haalden (waaronder Solidariteit zelf)). Om herhaling te voorkomen sloeg men nu de handen ineen. Het percentage in de polls komt aardig overeen met de 'verloren procenten' uit 1993. ,,Het is oude steun", bagatelliseert SLD-leider en oud-premier Jozef Oleksy dan ook. Oleksy moest vorig jaar opstappen toen hij door het Walesa-kamp werd beschul digd in de jaren '80 voor de Russen te hebben gespioneerd. Tot grote woede van de oppositie kwam het nooit tot een proces wegens 'gebrek aan bewijs'. De ex-communistische SLD, ook een alliantie van zo'n dertig kleine partijen, denkt eveneens rond de 30% van de stemmen te verwerven, waarmee Polen in twee grote politieke kampen lijkt te worden verdeeld. Zakrzewski heeft al aangekondigd van AWS een echte poli tieke partij te maken en zich bij de Eu ropese Christen-Democraten aan te sluiten zoals de ex-communisten nu al lid zijn van de Socialistische Internatio nale. 'Misverstanden' ,,Het huidige Solidariteit is niet meer wat het zestien jaar geleden was", zegt Sergiusz Kowalski, socioloog op het In stituut voor Politieke Studies. „Toen was Solidariteit niet alleen maar een vak bond, het was een grote beweging met tien miljoen leden, een open forum, en juist a-politiek. Solidariteit heeft belang rijke leiders opgeleverd. Maar zij hadden geen belangstelling voor het vakbonds werk, ze richtten eigen partijen op en gingen de politiek in. Je ziet dan ook dat Solidariteit na 1989 geen echt grote per soonlijkheden meer heeft voortge bracht." Ryszard Bugaj, leider van de Arbeids Unie CUP), wijt de steun voor AWS niet zozeer aan hun programma of uitste kende leiders als wel aan „Een golf van reacties op de huidige situatie waarin de ex-commuriisten aan de macht zijn. Daarbij mag je niet uit het oog verliezen dat nu, ruim acht jaar nadat het com munistische bewind verdween, nog steeds zo'n 30% van de Polen vindt dat het communisme meer voor- dan nade len biedt." Volgens 'Solidariteit' berust de argwa nende houding van het Westen jegens hen op opportunisme. „In 1993 voorza gen de westerse economen voor Polen een grote catastrofe. Achteraf zijn ze. blij dat dat scenario niet uit kwam. En dus zetten ze nu grote vraagtekens bij óns beleid. Die angst is geheel en al geba seerd op misverstanden", aldus een woordvoerder. Misverstanden waar AWS zelf debet aan is. UW-fractievoorzitter Bronislaw Geremek, in 1995 presidentskandidaat, zegt niet te weten met welke AWS hij van doen heeft. „Er circuleren diverse verschillende programma's. Ik weet niet waarop ik mij moet baseren. Duidelijk is wel dat AWS beslist niet anti-Europees is." De UW, Unie van Vrijheid', wordt ook wel de 'Partij van de ex'en' genoemd omdat veel prominente leiders als oud premiers Mazowiecki en Suchocka, en oud-ministers als Balcerowicz (bekend van zijn shock-therapie om de econo mie te hervormen) en Kuron er lid van zijn. Allemaal afkomstig bovendien uit Solidariteit. Geremek steunt weliswaar het economisch beleid van de ex-com munisten, maar verwerpt hun politieke gedrag. „Het democratische gehalte van de SLD baart ons grote zorgen. Ze hou den de vroegere nomenklatura (communistische bureaucratie - red) in stand." Beschuldigingen Waarmee een belangrijk thema in deze verkiezingscampagne is aangeroerd: de beschuldigingen (van rechts) dat oud communisten de mooie baantjes heb ben ingepikt, dat de opbrengst uit priva tiseringen in de eigen zakken terecht kwam, dat op het platteland alleen ex- commu's eigenaar van landbouwgrond werden, dat communistische leiders van staatsbedrijven mochten blijven zitten, enzovoorts. En, het gaat in een moeite door, dat de ex-commu's 'de katholieke achtergrond van de Polen verlooche nen'. Op een campagne-zuil in Warschau wordt een poster geplakt van Bronislaw Komorowski, kandidaat van 'het nieuwe Solidariteit', AWS. „Dat Europa zegt dat het goed gaat", zo stelt Komorowski, „is geen bewijs dat het ook klopt. De huidige regering heeft verzuimd diverse zaken gron dig aan te pakken." FOTO REUTERS PAWEL KOPCZYNSKI Met name AWS-leider Marian Zakr zewski laat geen gelegenheid onbenut de anti-communistische gevoelens aan te wakkeren. Hij hoopt op het Calimero- effect: zij zijn slecht en wij zijn goed. Daarbij krijgt hij onvoorwaardelijke steun van de bekende communistenha ter en ex-premier Jan Olszewski met diens ultra-conservatieve partij ROP (Beweging voor de Wedergeboorte van Polen). ROP wordt wel vergeleken met het Franse Front National van Le Pen, ge voed door uitspraken als 'We moeten ogenblikkelijk ophouden het Poolse erf goed aan het buitenland te verkwanse len'. Onder het mom 'Polen voor de Po len' richt de ROP zich op kleine zelfstan digen en middenstanders die onder het geweld van buitenlandse investeerders dreigen te bezwijken. AWS en ROP bon den dit voorjaar tevergeefs eendrachtig de strijd aan tegen de nieuwe grondwet, onder meer omdat daarin een veroorde ling van het communistisch tijdperk ontbrak. Uiteindelijk stemde 57% van de Polen voor de nieuwe wet bij een overi gens matige opkomst van 40%. SLD-voorman Iwinski begrijpt de kri tiek wel: „Het is waar dat sommige oud communisten hoge posities hebben ge kregen, maar dat kon alleen als ze had den aangetoond bekwaam te zijn en be reid waren onze beginselen te onder schrijven. Voor het overige hebben wij niks gemeen met de communisten van vroeger. Polen kent een vrije markteco nomie, daarin past niet het heeld van 'oude kameraden'. Alleen voor slimme kerels is er plaats." J. van Oost, directeur van Philips-Po- len en voorzitter van de recent opgerich te Nederlands-Poolse Kamer van Koop handel geeft de zittende regering „onder de huidige omstandigheden een vol doende. Er is stabiliteit gekomen, rust en vertrouwen." Niettemin zegt ook Van Oost dat Polen voor gigantische proble men staat. „Welke regering dan ook krijgt het moeilijk." „Ja", pareert Bronislaw Komorowski van AWS, „dat Europa zegt dat het goed gaat, is geen bewijs dat het ook klopt. De huidige regering heeft verzuimd diverse zaken grondig aan te pakken. De hervor mingen die indertijd door Solidariteit zijn begonnen, zijn niet zijn voortgezet. En ja, natuurlijk, als je niets doet, blijft het rustig." De oppositiepartijen wijzen op de vele zaken die zijn blijven liggen: herziening van het pensioensysteem, herstructure ring van het onderwijs (slechts 7% van de Polen volgt een hogere opleiding), re organisatie en financiële gezondmaking van de gezondheidszorg (een aantal zie kenhuizen was failliet gegaan als de re gering niet - net voor de verkiezingen - de schulden had overgenomen), aan passen van het belastingstelsel en het verlagen van de sociale lasten voor het bedrijfsleven (nu bijna 50%). Grote achterstanden Volgens SLD-leider Jozef Oleksy is de balans echter positief. „Vergeet niet dat er de afgelopen vier jaar een miljoen ba- nen zijn bijgekomen. In '93 waren er 7.700 stakingen, nu 23. Maar ik geef toe: niet alles is opgelost. De sociale zeker heid is inderdaad achtergebleven bij de economische groei. Ideeën zijn er wel, maar ze zijn blijven steken in de bureau cratie, in de discussie. We moeten er straks dus in versneld tempo tegenaan." Het lijkt erop dat de ex-communisten zich de kritiek van de oppositie hebben aangetrokken. Want alle partijen zijn het er over eens dat Polen de komende jaren miljarden guldens moet investeren in bij voorbeeld de infra-structuur: telefoon, autosnelwegen (nu slechts zo'n 600 kilo meter) en modernisering van de havens. Maar ook de verlieslijdende mijnbouw moet worden gesaneerd, de scheeps bouw is achtergebleven, evenals de pe- tro-chemische industrie. Reorganisaties zijn dringend nodig waarbij vele duizen den banen op het spel staan, sociale on rust zullen veroorzaken en de nieuwe re gering zal noodzaken vervangende werkgelegenheid te scheppen. Rechts wijst er fijntjes op dat de finan- cieel-economische situatie er niet beter op is geworden. De handelsbalans kent een negatief saldo van 12%: Polen im porteert meer dan het exporteert. Eco nomen menen dat Polen de munt, de zloty, moet devalueren om het tekort te elimineren. Maar daarmee wordt een ander belangrijk punt in de verkiezings programma's weer onmogelijk: de infla tie van nu 13% terugbrengen tot Euro pees niveau, dus minimaal tot de helft. Probleem apart is de nauwelijks ge moderniseerde landbouw, waar nog steeds 27% van de bevolking financieel afhankelijk van is. Hier speelt een gevoe lig historisch sentiment. De Poolse boer heeft vijftig jaar het communistisch be wind weten te weerstaan door niet te bezwijken voor de kolchoz, het coöpera tieve boerenbedrijf. Het zijn derhalve kleinschalige privé-ondernemingen ge bleven, vaak niet veel groter dan zeven hectare. Moet dit nu alsnog worden op gegeven vQor 'Europa'? Vraag Mocht 'Solidariteit' in de regering ko men dan staat Marian Zakrzewski voor de vraag wat te doen: premier worden of leider van AWS (en Solidariteit) blijven. Zakrzewski, vakbondsvoorzitter vanaf 1991 als opvolger van Lech Walesa toen deze president werd, laat in interviews weten voorzitter te willen blijven. „An ders ontstaat binnen AWS een strijd om de macht. Ik ben de enig bindende fac tor." Een vrees die niet geheel onge grond lijkt, afgaande op uitspraken van Walesa, die, toen hij zich aansloot bij AWS, direct aansprak maakte op het voorzitterschap: „Er kan historisch ge zien maar één man leider zijn", zei hij. Maar Walesa's vroegere vrienden en partijgenoten vegen diens ambities van tafel. „Zijn rol is uitgespeeld, hij heeft al le politieke krediet verloren", verwoordt Bugaj de gevoelens. Ook dat lag zestien jaar geleden totaal anders. Een echte monarchist ben ik niet. Meer een (be)rustende Republikein. Mijn soort roert zich in Nederland niet of nauwelijks, omdat ze op non- actief zijn gesteld door Beatrix. Een koningin die zich zo professio neel van haar taak kwijt en overtuigt als symbool boven de partijen, is de beste reclame voor het verschijnsel koningshuis. Koningshuizen zijn, als je er louter ratio neel naar kijkt, ondemocratische con structies uit het verleden, ze zouden in deze tijd niet meer opnieuw worden uitgevonden. Het verschijnsel 'erfopvolging' is in de prak tijk bovendien zo gekunsteld, dat het voort durend vraagt om moeilijkheden. Niet alleen omdat de eerstgeborene per defi nitie de troonopvolger is, hij of zij dient ver volgens zelf ook weer voor wettige nazaten te zorgen. Dus moet er getrouwd worden, het geen een acceptabele huwelijkskandidaat vergt, met rijksgoedkeuring. De kandidaat moet 'hoogstaand' zijn, zowel qua afstamming als mens. Daarmee is im mers de voorbeeldfunctie van het konings huis gediend, evenals de zweem van magie en mystiek die erom heen hangt. Aan de af stamming van de huwelijkskandidaat kan te genwoordig wel getornd worden, maar als mens behoort hij of zij een smetteloze repu tatie te hebben en in ieder geval een zekere geestelijke adel. Haar of zijn toegevoegde waarde moet immers de positie van de toe komstige koning of koningin als geestelijke gids versterken. Wat de partners van troonopvolgers kun nen aanrichten, is overtuigend aange toond door Lady Di. Hoewel ze in het Engelse koningshuis een spoor van vernielingen heeft aangericht en verslaafd was aan publieke aandacht, glamour en rijkdom, gaat zij nu de geschiedenis in als de onschuld die eerst fi guurlijk door de kilte van de Windsors is ver moord en vervolgens letterlijk door de foto grafen van de roddelpers. Terwijl het juist de roddelpers is geweest die tot haar larmoyante luister heeft bijgedragen. Daardoor leeft zij nu voort als mystieke roos, moeder van smarten en troosteres van be droefden, archetypen die ook aan de Mariafi- guur in de rk-kerk ten grondslag liggen, Dia na als de grote wereldmoeder met haar heili ge zoon William: nut en noodzaak van gods diensten mogen dan betwijfeld worden, maar schaf ze af en de wereld legt bloemen bij en brandt kaarsjes voor nieuwe heiligen. Zou het anders gegaan zijn als de serieuze media zich van meet af aan meer hadden be ziggehouden met kritische, opiniërende be richtgeving over het doen en laten van de Windsors? Wat zijn de parallellen voor de Nederland se situatie? Elsbeth Etty citeerde in NRC- Handelsblad prof. Harry van Wijnen die zich eerder dit jaar in zijn inaugurele rede op het standpunt stelde: 'De taak van de pers is niet de monarchie te beschermen noch de on schendbaarheid des konings te ontzien'. Van Wijnen noemde de Kamer 'preuts' als het om de monarchie gaat, 'maar de pers is preutser dan preuts'. Want die pers loopt aan de leidraad van de RVD, een strak tuigje, het geen overigens de uitdrukkelijke wens is van ons koningshuis. Verantwoordelijk daarvoor is koningin-re gentes Emma. Zij zorgde ervoor dat er geen J Willem de Laatste was. Haar strategie voor de monarchie nieuwe stijl was gebaseerd op twee pijlers: nadrukkelijk geregisseerde pu blieke zichtbaarheid van dat koningshuis met ceremonieel vertoon en nadrukkelijk geplan de afstand. Ons koningshuis houdt nog steeds aan deze strategie vast. Het wenst uit sluitend zichtbaar te zijn, als het haar uil komt, en bovendien die zichtbaarheid zelf te regisseren. Daarvan is het interview van Paul Witte- man met prins Willem- Alexander een mooi voorbeeld. Die strategie maakt tegelij kertijd duidelijk hoe moeilijk het is voor de serieuze pers om opiniërend over ons ko ningshuis te schrijven of in te gaan op ge ruchten die door het koningshuis zelf, van wege de strategie van nadrukkelijk geplande afstand en onzichtbaarheid, worden p/it- Tegelijkertijd geeft deze gang van zaken vrij spel aan de roddelbladen, die nauwelijks te- gengas krijgen. En die roddelbladen laten een Emily zien die voortdurend breed lacht naar de fotografen, die ervoor zorgen dat ze 'in the picture' blijft. In de begeleidende teksten wordt koningin Beatrix steeds meer afge schilderd als de kille koningin en de domi nante moeder die haar zoon verhindert 'een gewoon meisje' te trouwen. En het volk, aan- gewezen voor de informatie over het ko ningshuis op de roddelbladen, raakt steeds meer op de hand van Emily, dit vermeende slachtoffer van de Huis ten Boschcultuur. Eén ding is in ieder geval duidelijk. I )e stra- tegie van geplande onzichtbaarheid die het koningshuis huldigt en door de serieuze J pers slaafs wordt gevolgd, werkt niet meer. Een andere strategie lijkt, honderd jaar na Emma, van cruciaal belang voor het voorthe staan van het koningshuis. Republikeinen zal J dat een zorg zijn. Van hen mag Willem de Vierde alsnog Willem de Laatste worden. HELEEN CRUL

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 35