Milosevic blijft politiek regissere Feiten &Meningen Een leeg graf Wallage nadert met minimumloon grens geloofwaardigheid 'Nederland is veralcoholiseen ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1997 Mijn vader, doodgraver van beroep (maar dat mocht je nooit zeggen, ik graaf geen mens dood, zei hij altijd, ik ben grafma ker) ging altijd neuriënd naar zijn werk en kwam altijd neuriënd thuis. „Wat heb ik toch een fijn beroep", zei hij tel kens. „Je zal toch leraar zijn, de hele dag van die rotjongens die het bloed onder je nagels vandaan treiteren en lawaai maken. Nee, dan heb ik het toch best getroffen. Bij mij maakt nooit ie mand lawaai, ik heb vanzelf orde." Aan één van de vele gevarieerde werkzaamheden van het grafmakersvak had hij echter een hekel: het verwijderen, om ruimte te scheppen voor nieuwe graven, van oude stoffelijke overschotten: het zogenaamde ruimen. „Je weet nooit wat je tegenkomt als je ruimt", zei hij altijd. „Meestal gaat het goed, kom je alleen maar wat door de wor men schoon gekloven knekeltjes tegen en kun je die netjes bij elkaar rapen en in de knekelput gooien. Maar soms tref je opeens een lijk, waar geen worm z'n tanden in heeft willen zetten. FJet zijn meestal mensen die hun hele leven pil len en drankjes geslikt hebben of die hun hele leven extra diep in het glaasje hebben gekeken. Wat moet je dan be ginnen?" Meestal groef hij in die gevallen lang door en liet hij zo'n gemummificeerd lijk zo diep wegzakken dat 't verder on der de grond terecht kwam dan een normaal graf diep is. Met andere woor den: daarboven kon een gewoon graf worden gegraven. Eén keer kwam hij 's avonds thuis na zo'n dagje ruimen en zei: „Wat ik nou toch heb meegemaakt! Ik moest 't graf van een zeekapitein ruimen, tweede klas huurgraf. De familie vond 't niet prettig dat 't graf geruimd moest worden en wilde wat er over was van pa alsnog graag in een eerste klas eigen graf be graven zien. Nou, dus ik begin te graven." „Hij lag bovenaan, makkelijker kon 'i niet, maar ik graaf en ik graaf, en ik kom de hele tijd maar niks tegen. Geen botje, geen knekeltje, niks. Hij is, had ik van de familie gehoord, in dertijd in z'n gala-uniform begraven, dus ik denk: een paar ko peren knopen haal ik allicht wel boven. Maar wat ik: ook groef: d'r kwam nog geen knoopje te voorschijn. En ook 't embleem van zijn pet: nergens te vinden." „Ik snap er echt helemaal niks van. Toen ik het bovenste graf helemaal leeggeschept had, ben ik nog eens goed gaan zoeken in de hoop, maar ik had enkel zand te pakken. Ik dacht: zou die soms door de wurmen omlaag getrokken zijn. Dus ik dat graf eronder geruimd. Nou, daar lag gewoon netjes een skelet, 't Moest volgens m'n administratie van een vrouwtje zijn, klopte wel, was een heel klein wijffie, en d'r lag echt geen vreemd kne keltje tussen, laat staan een knoop of een embleem. En hij was een hele grote vent geweest, dus dat skeletje kan zeker niet van hem zijn geweest." „Nou ja, en daaronder lag nog zo'n kleintje. Dus die kapitein, die is spoorloos verdwenen. Of hij heeft er nooit gelegen. Ze hebben misschien wel een lege kist begraven. Misschien zit hij ergens met een liefje op de Bahama's en trekt hij nu een lange neus en zegt: 'sliep uit'." NIEUWSANALYSE Bij alle saaiheid die het politieke debat over de 'droombegro- ting' kenmerkte, was er één opmerkelijk punt: najaren van dis cussie over een verlaging van het minimumloon, kaartte de PvdA nu de vraag van een verhoging aan. Het klinkt mooi, maar of de sociaal-democraten er ook maar iets van kunnen waarmaken, is een andere vraag. Het minimumloon is de afgelopen jaren steeds een splijt zwam geweest in de paarse coalitie. In het regeerakkoord von den PvdA en WD elkaar op een experiment waarbij langdurig werklozen voor maximaal twee jaar onder het minimumloon konden werken, in ruil voor een vaste baan na afloop. Dat kwam er uiteindelijk niet, vooral door het uitermate gewiekst opereren van PvdA-minister Melkert van sociale zaken. De VVD, de grote verliezer van de discussie, kondigde daarop aan de kwestie bij de formatie van een nieuw kabinet hard te spe len. De WD baseert zich op de marktwijsheid dat een product beter verkoopt als het goedkoper is. Het omgekeerde is ge beurd met eenvoudig werk: door het relatief hoge minimum loon is het veel te duur geworden. Dat verklaart de grote en hardnekkige werkloosheid aan de onderkant van de arbeids markt. Verlaag dus het minimumloon, vinden de liberalen. En dat kan ook best, vervolgen ze, want het overgrote deel van de minimumloners zijn alleenstaande jongeren, terwijl het mini mumloon wordt geacht toereikend te zijn voor een heel gezin. De PvdA onderschrijft wel het eerste stuk van het verhaal, maar verbindt er een andere conclusie aan: niet het minimum loon, maar de totale minimumloon kosten moeten omlaag. Een minimumloner kost zijn baas immers naast het bruto-mini- mumloon nog eens ongeveer dertig procent aan werkge verslasten. Melkert heeft daar de afgelopen jaren flink het mes in gezet en gaat daar volgend jaar onverdroten mee voort. Het effect op de werkgelegenheid is hetzelfde als een verlaging van het minimumloon, maar voor de portemonnee van een mini mumloner is die andere benadering natuurlijk een wereld van verschil. Waarom wil de WD dan toch een verlaging? Vooral omdat de bijstandsuitkeringen zijn gekoppeld aan het minimumloon. Een lager minimumloon betekent dus ook een lagere bijstand. De WD vindt dat die met name voor alleenstaanden best nog wat omlaag kan. De PvdA daarentegen wil van lagere bij standsuitkeringen niets horen. De partij heeft tenslotte niet voor niets de armoedeproblematiek weer op de politieke agen da gezet - en die is geconcentreerd op en rond het sociale mi nimum. Het minimum verlagen betekent dus een verscherping van de armoedeproblematiek die de sociaal-democraten juist willen aanpakken. Omgekeerd betekent een hoger minimumloon ook hogere minimum-uitkeringen. Dat mag dan een stevig antwoord zijn op de harde (en grotendeels onterechte) kritiek deze week van bijvoorbeeld SP-voorman Marijnissen op het sociale gehalte van de paarse coalitie, het is de vraag of de PvdA zijn hand niet overspeelt. Een verhoging van het minimumloon kost namelijk goudgeld. Niet alleen stijgen bijstand, AOW en nog wat kleine re regelingen mee - bij elkaar tegen de drie miljoen uitkerin gen - bovendien moeten de werkgeverslasten rond het mini mumloon extra omlaag om de minimumloner voor zijn baas niet duurder te maken. Dat stelt de nodige grenzen. Niet voor niets koppelde Walla ge daarom zo'n verhoging van het minimumloon aan de voor waarden dat er voldoende economische groei (en dus geld) is voor zo'n verhoging en dat het geen problemen mag opleveren voor het scheppen èn bezetten van eenvoudige banen. Daar mee wordt de haalbaarheid van zo'n verhoging minimaal, maar en passant heeft Wallage wel de nodige verwachtingen gewekt. Dat deze algemene beschouwingen een flinke portie verkie zingspropaganda zouden bevatten, was geen verrassing. Maar ook daarbij is een grens tot hoever je kunt gaan op straffe van het verlies van geloofwaardigheid. Met zijn pleidooi voor een hoger minimumloon is Wallage die grens wel heel dicht gena derd. SJAAK SMAKMAN Veel Serviërs lopen niet warm voor verkiezingen van morgen Daniela weet nog niet of ze morgen gaat stemmen. „Maar als ik al de moeite neem om naar het stembureau te gaan, maak ik waarschijnlijk een tekening op het stembiljet", zegt de 25-jarige letterenstudente uit Belgrado. „Dat is mijn persoonlijke manier om te protesteren tegen het feit dat we geen echte keuze hebben." ki All Verkiezingsposters van presidentskandidaat Vuk Draskovic. Daniela is niet de enige die geen al te hoge verwachtingen heeft van de pre sidents- en parlementsverkiezingen die morgen in Servië worden gehouden. Het staat voor veel Serviërs namelijk al op voorhand vast dat die verkiezingen geen wezenlijke veranderingen bren gen. „De oppositie is totaal versplinterd en Milosevic regisseert het politieke spel weer als vanouds. Van de euforie van afgelopen winter, toen de oppositie maandenlanghonderdduizenden mensen tegen Milosevic wist te mobili seren, is helemaal niets meer over", zo vat Radomir Diklic, directeur van het onafhankelijke persbureau Beta, de si tuatie samen. Afgelopen voorjaar hoopten veel Ser viërs nog dat de oppositiecoalitie Za jedno (Samen), een geloofwaardig al ternatief zou zijn voor Milosevic en zijn regerende linkse blok. Maar Zajedno is uit elkaar gevallen. De Democratische Partij (DP) van Djindjic en de Servische Burgeralliantie (GSS) van Pesic beslo ten vorige maand al om de stembus gang te boycotten, omdat de meest elementaire voorwaarden voor vrije en eerlijke verkiezingen niet aanwezig zijn. De charismatische leider van de Servische Vernieuwingsbeweging (SPO), Draskovic, echter heeft zich zelfs kandidaat gesteld voor het presi dentschap. Terwijl Pesic en Djindjic campagne voeren om niet naar de stembus te gaan, probeert Draskovic de kiezers er via massa-meetings en gelikte tv-spots van te overtuigen dat hij het enige alternatief is voor Servië. Draskovic heeft - naar verluidt voor veel geld - een Frans reclamebureau ingehuurd om zijn imago bij te scha ven. Veel Serviërs hebben een zwak voor hem vanwege zijn grote retori sche kwaliteiten, maar nemen hem te gelijkertijd als politicus niet al te seri eus. Draskovic heeft op Frans advies onlangs zijn wilde haardos en baard flink laten knippen en ziet er nu uit als een keurig geklede staatsman. Volgens doorgaans welingelichte krin gen in Belgrado heeft Draskovic het enkele maanden geleden op een ak koordje gegooid met Milosevic. De scheidende Servische president - hij heeft zijn maximum van twee termij nen er op zitten - zou Draskovic en zijn partij in een onderonsje acht mi nistersposten hebben beloofd als hij zou afzien van een verkiezingsboycot. Bovendien zou ook een deel van de pe perdure campagne van Draskovic indi rect worden gefinancierd door Milose vic' linkse blok. „Milosevic heeft met hulp van Drasko vic de oppositie gespleten. En Drasko vic vormt Milosevic' alibi naar de inter nationale gemeenschap toe. Milosevic kan nu zeggen dat de Servische verkie zingen echt democratisch en pluriform zijn, omdat de oppositie meedoet", al dus Diklic. De werkelijke strijd om het Servische presidentschap gaat volgens de peilin gen tussen Zoran Lilic, de man die tot voor kort president was van het federa le Joegoslavië (Servië en Montenegro) en Vojislav Seselj, de leider van de ex- treem-rechtse Servische Radicale Partij (SRS). Lilic staat bekend als een kleur loze apparatsjik die nog nooit op een duidelijke visie is betrapt. Seselj is een onbehouwen bruut die een deel van het electoraat aanspreekt vanwege zijn Groot-Servische ideeën Het is echter niet geheel uitgesloten dat de opkomst bij de presidentsver kiezingen onder de vijftig procent blijft. In dat geval moeten er binnen twee weken nieuwe verkiezingen worden gehouden. Als ook dan de opkomst on- foto epa an ja nielx der de vijftig procent blijft, won lementsvoorzitterTomic autoni interim-president. Ook hij staal namelijk bekend om zijn onvoo delijke trouw aan Milosevic. Milosevic kan het door hemzell gisseerde spel om zijn opvolgin kortom in alle gemoedsrust volj vanuitzijn nieuwe ambtswonin j Milosevic liet zich onlangs totfe president benoemen door hetg deels door zijn linkse blok gedo neerde federale parlement. Op; j heeft de president van het feder goslavië nauwelijks macht, ma< zegt volgens politieke analisten grado weinig. „Milosevic is enl komende jaren de onbetwiste s man en zijn partij blijft de domi1 politieke kracht in Servië", aldu BELGRADO HANS GERTSEN CORRESPONDENT Campagneleider pleit voor alcoholquota voor cafés „Stel een alcoholquotum in voor discotheken. Vraag hoeveel bezoekers er komen en zeg: dan mag je maar zoveel alcohol verkopen", stelt Van Dalen voor. foto anp Veel jongeren en studenten hebben geen idee hoe ze met alcohol om moeten gaan. In va kanties of in introductieweken zijn jongeren soms twee weken lang continu onder invloed. De overheid moet onderzoeken wat de mogelijkheden zijn van omzetbeperkende maatregelen, zegt Wim van Dalen. Hij is voorlichter bij het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (CAD) Drenthe en landelijk campagneleider van 'Drank maakt meer kapot dan je lief is'. Hij is meer dan bezorgd. „Onze samenleving is veralco- holiseerd. Dat maakt dat jonge ren en studenten geen idee meer hebben hoe ze met alco hol om moeten gaan", zegt Wim van Dalen. „De grenzen zijn zoek. Studenten drinken veel. Tijdens een weekendje Schiermonnikoog, tijdens de in troductie, tijdens andere eerste jaarsontmoetingen. De Rotter damse jongen Reinout Pfeiffer is overleden omdat hij een liter jenever op moest drinken. Ik ben er niet verbaasd over dat dit gebeurt. Hoe vaak gaant het net niet verkeerd? Daar horen we natuurlijk nooit wat over." „Wij willen niet weten dat veel drinken gevaarlijk is. Kijk maar naar de dood van prinses Dia na. De bestuurder had 1,75 pro mille alcohol in zijn bloed. Het ongeluk met de student in Mid- laren die is overreden, de jon gen in Friesland die is doodge trapt, verkeersongelukken waar bij mensen om het leven ko men. Bij allemaal geldt: drank. En telkens zoeken we weer naar andere oorzaken, want die ho ren we liever. Uit piëteit voor nabestaanden of voor de verze kering. Bij Diana is dat zo. Daar zeggen we: de chauffeur reed te hard. Bij de jongen uit Gronin gen zeggen we: hij is overleden aan een epileptische aanval. Ja. Maar wel doordat hij een liter jenever had opgedronken." Justitie onderzoekt nu trouwens wat de precieze doodsoorzaak van de overleden student Rein out Pfeiffer is geweest. Een arts constateerde dinsdagochtend dat een epileptisch insult de oorzaak was van zijn dood. Maar Justitie wil over die doodsoorzaak honderd procent zekerheid. Ook worden de huis genoten van de bouwkundestu- dent van de Hanzehogeschool in Groningen gehoord. Van Dalen vraagt zich ten sterk ste af of de huisgenoten van de overleden Groningse student Reinout Pfeiffer vrijuit gaan. „Je laat iemand een liter - dat zijn 28 glazen- jenever drinken. Die jongen drinkt het toch zelf op, zeggen mensen dan. Maar dat gebeurt natuurlijk onder sterke sociale druk, anders doe je dat niet. En dan nog: als die jongen vijf of zes glazen op heeft, en aangeschoten of dronken is, wat is dan nog vrije wil? Zijn huisge noten zijn toch verstandig ge noeg om te weten dat grote hoeveelheden alcohol tot de dood kunnen leiden? Zij heb ben hem als het ware dood la ten drinken. Er zijn caféhouders die daarvoor zijn veroordeeld." Bij studentenverenigingen ziet Van Dalen tendensen die hij ook bij jongeren op vakantie ziet. „Het is niet ongewoon dat jongeren twee weken lang, 24 uur per dag, continu onder in vloed zijn! Dat ervaren zij en wij als normaal. En ze maken zich niet ongerust over wat alcohol met hun lichaam doet. Dat li chaamscellen worden afgebro ken. Dat hersenen worden aan getast. De grenzen worden niet meer bepaald door het gif alco hol, maar door externe factoren als geld of tijd. Flet ontzag van jongeren voor alcohol is com pleet verdwenen. En toch: door voorlichting moeten jon de risico's van alcoholgc i toch kennen?" Dertig jaar geleden weid s studentenkringen ookal gedronken, maar het isl makkelijk om te zeggeni i een probleem van alle tij iN zegt Van Dalen. „Jongen li op steeds jongere leeftiji ken. Vroeger begon je di rière als student. Nu heb eerstejaars al een drank( achter de rug. En studen enigingen zijn er niet vie van contracten met bierl ciers af te sluiten. De dra zet is een groot deel van komsten. De condities zi anderd. Alcohol is veel n doorgedrongen in de joi cultuur. Op een feestje g j( zomaar vijftien kratten p a door. En als de drank op is er paniek! Waar is bier' wordt onrustig. En dan» er niet een paar flesjes o|s haald. maar nog een paa w ten. En dan hebben zeal p flesjes op!" Het drama uit Groning die andere 'incidenten' voor de maatregel die ra Borst van volksgezondh nemen om alcoholverko jongeren tot 18 jaar te vï den. Maar Van Dalen wi aanbodkant aanpakken moeten omzetbeperker. maatregelen komen, vin „Stel een alcoholquotun voor discotheken. Vraag veel bezoekers er komen dan mag je maar zoveeli verkopen. De verkoop VJ kante stoffen moet word perkt. Discohouders veri me natuurlijk voor gek.i ik ook wel. Maar als je al wassen ziet: mensen kul het blijkbaar zelf niet ntf hand houden." ASSEN GEA MEULEMA

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2