>PORT 'Ik zal nooit iemand en doodschop geven' Van Vlaanderen is geen filosoof tussen de bomen [ERDAG 20 SEPTEMBER 1997 Patrick Scheurwater: van feestbeest naar huiselijk type Patrick Scheurwater heeft de rust in zijn leven gevonden. Sinds de jtballer van w Noordwijk in het huwelijk is getreden en vader van een joon is geworden, heeft het huiselijke leven hem gegrepen. Voetbal is nog steeds zijn grote liefde, maar niet meer ten koste van alles. Het nachüeven in de kroeg is ook verleden tijd. „De geboorte van Aaron heeft me positief veranderd." Patrick Scheurwater over zijn nieuwe ïven, de dood van zijn vader, het verkeerde beeld dat van hem bestaat Ik ben geen matennaaier'en het jaar van de waarheid voor hem en Noordwijk. „Het is voor allebei nu of nooit." Het meest typerend is misschien wel dat Scheurwater - over drie weken wordt hij 26 - het liefst in de middag het interview wil geven. En gewoon thuis en niet in een of ander etablissement in de kustplaats. „Ik moet op de kleine passen, begrijp je", zegt hij door de telefoon. De oude Scheur water spuugde niet in een glas bier. Dat doet hij nog steeds niet, maar het gezin thuis staat tegenwoordig voorop. „Waar de gezelligheid was, was ik. Vroeger ging ik altijd stappen op zaterdagavond, was een feestbeest. Nu ga ik na een uitwed strijd nog wel mee eten met de groep, maar daarna gelijk naar huis. Ik heb meer verantwoordelijkheden gekregen, dus ik moest wel veranderen. En ik moet zeggen: het valt me niet tegen. Dat had ik drie jaar geleden niet durven denken." Scheurwater laat zich al in de heginfase van de competitie weer flink gelden. De rechterspits, normaal goed voor een doel punt of tien per seizoen, had wel wat te genslag in de voorbereiding. Een wortel ontsteking in zijn gebit wierp hem even terug, maar inmiddels is hij conditioneel weer bijna honderd procent. Het feit dat hij het zaalvoetbal bij eredivisionist Hind- store heeft opgegeven, scheelt ook. „Nie mand vond het een probleem, maar het was wel zwaar. Op vrijdagavond naar Gro ningen en de volgende dag naar Hoek. Li chamelijk viel het in het begin wel mee, maar het probleem zat vooral tussen de oren. Ik was meer met herstellen bezig dan met de wedstrijd." Om het geld hoef de hij het niet te blijven doen. „Je kunt er wel aardig van rondkomen, maar de ver halen zijn een beetje overdreven. Geld komt bij mij niet op de eerste plaats. Ik heb alles wat ik wil en heb niets te kla gen." Ook bij Noordwijk gaat het van een lei en dakje. De hoofdidasser greep vorig jaar net naast de titel. Dit jaar moet het gebeu ren met een nagenoeg intact gebleven se lectie. Scheurwater, op papier rechtsbui ten, kan soms genieten van het elftal. „We hebben hier vier jaar aan gewerkt en nu staat alles. Ik hoef ook niet meer aan de lijn te plakken zoals vroeger, toen we in Fred Bloem een kopsterke spits hadden. Voor de wedstrijd staan er drie Patricks (Scheurwater, Van Dam en Van de Gron de, red.) op het bord en dat kunnen we zelf invullen. We hoeven voorin niet veel tegen elkaar te zeggen, we begrijpen el kaar. En dan heb ik nog Martin van Kins achter me. Met hem speel ik al zeven sei zoenen, dus dat is gesneden koek. Wij zijn een 'publiekselftal'. De mensen komen voor het voetbal dat wij spelen naar de velden. Werkvoetbal ligt ons niet. Tegen standers weten ook, dat ze verloren zijn als ze tegen ons gaan aanvallen." Het wordt Noordwijk wel eens verweten dat het te lief is. Dat het 'juffrouwenvoet bal' speelt, zoals afgelopen zaterdag tegen Kozakken Boys, en niet kan bikkelen. Scheurwater begrijpt dat niet. „Ik zal nooit een elleboog of een doodschop geven. Ruud (Bröring, de trainer van Noordwijk gvg.) heeft ons ook geleerd om nooit met fysiek geweld wedstrijden te willen win nen. Ik zit zo ook niet in elkaar, maar ik accepteer nu wel gemakkelijker dat gedrag van tegenstanders. Tegen mij moet je op het randje spelen en me kort dekken. Wat is er nou mooier dan sportieve wraak te nemen door toch van hen te winnen. Te gen Kozakken Boys had ik ook zo'n tegen stander. Hij volgde me overal. Volgens mij had hij nog achter me aangelopen als ik het veld was afgelopen om naar de wc te gaan. Opdracht van de trainer. Ik waar schuwde hem nog dat hij rood ging krij gen als hij zo doorging. Wat gebeurt er: vlak voor rust pakt hij me weer beet en krijgt zijn tweede gele kaart. En dan wordt mij verweten dat ik een matennaaier ben. Dat stempel is me een keer opgedrukt en daar kom ik waarschijnlijk nooit meer Patrick Scheu rwa- ter, hier ten val ge bracht door Scheve- ninger Hans Tellier: „Buiten het veld ben ik heel anders dan erbinnen. Heel verlegen zelfs. Ik ben niet zo'n prater. Dat zegt mijn vrouw ook vaak. Ik krop te veel op om het dan in een keer allemaal eruit te gooien." foto kees van hoogdalem vanaf. Maar ik ben geen matennaaier." Scheurwater is en was altijd een felle in het veld, maar is op zijn manier toch rusti ger geworden. „Vroeger had ik veel pro blemen met scheidsrechters. Als ik wat dacht zei ik het ook. Dat leverde veel kaar ten op. Het is moeilijk om dat te verande ren want dat zit in mijn karakter. Maar buiten het veld ben ik heel anders. Heel verlegen zelfs. Ik ben niet zo'n prater. Dat zegt mijn vrouw ook vaak. Ik krop te veel op om het dan in een keer allemaal eruit te gooien." De tengere Noordwijker proefde bij Haarlem aan een profbestaan. Te kort be seft hij achteraf. Na een jaar keerde hij weer terug bij Noordwijk. „Het draaide niet goed bij Haarlem en de jongens met wie ik optrok, gingen weg. Piet Keur ver trok naar Heerenveen, Barry van Gaaien naar Roda JC en Jeffrey Kooistra naar NEC. De andere jongens waren huiselijke types, precies zoals ik nu ben. Toch zou ik nog wel eens betaald voetbal willen spe len. Maar dan wel bij een aansprekende club. Elk jaar hoor ik dat er interesse is, maar dit jaar moet het gebeuren. Zowel voor mij als voor Noordwijk is het alles of niets." Scheurwater groeide als jongste in een gezin met drie broers en een zus praktisch op aan de Duinwetering. „Vanaf mijn der de namen mijn broers me al mee naar het veld. Mijn vader was ook helemaal gek van voetbal, ook al had hij het zelf nooit gedaan. Hij bracht altijd iedereen weg en ging hij ons allemaal kijken." Nadat zijn ouders waren gescheiden toen hij twaalf was, verbrak hij het contact met zijn inmiddels overleden vader. „Er is een hoop gebeurd tussen mijn ouders. Op een gegeven moment had ik het gevoel dat ik geen vader meer gehad. Ik had wel de mazzel als jongste dat ik goed werd op gevangen door mijn broers en zus. Pas toen het heel slecht met mijn vader ging, ben ik hem weer gaan opzoeken. Ik was erbij toen hij stierf en dan ga je wel jan ken. Hij heeft alles nog gezegd wat hij wil de zeggen om rustig te kunnen te sterven. 'Pat', zei hij op zijn sterfbed, 'doe het als jeblieft anders dan ik. Want ik heb het he lemaal verkloot'. In eerste instantie dacht ik 'wat moet ik ermee'. Hij had het hele maal verbruid bij me. Maar zonder dat ik het wist heeft hij zijn horloge bij mijn zus in bewaring gegeven. Voor een speciale dag in mijn leven. Ze gaf hem aan mij op mijn trouwdag. Dan krijg je toch een brok in je keel." Scheurwater weet nu in elk geval hoe het niet moet. „Het enige positieve van zo'n scheiding, is dat je ervan leert. Ik zal niet dezelfde fouten maken als mijn vader. Ik ben gelukkig met een fantastische vrouw en een kind. Als Aaron kan lopen nemen we er nog een en dan stoppen we ermee. Drie jaar geleden kon ik me niet voorstellen, dat ik ooit nog eens zo huise lijk zou worden. Maar zoals ik het nu zie, is dit toch ook wel een mooi leven. pl rtvan Vlaanderen: „Wat stelt het nou voor? Een paar keer Nederlands kampioen, een keer 'kop een WK. Hardlopen overkomt je. Er zijn misschien wel duizend Nederlanders die kr kunnen lopen dan ik, maar die daarvan geen flauw idee van hebben." foto wfa Bert van Vlaanderen zal de Dam tot Damloop niet winnen. Dan is er altijd wel iemand, soms zelfs zijn eigen vader, die hem na de race meewarig op de schouder tikt: 'Ging zeker niet lekker, hè'. Maar het gaat om het gevoel van de atleet. „Ik word liever tiende met 28 minu ten op de tien kilometer dan eerste in 29 mi nuten." Dat snappen velen niet, maar Bert van Vlaanderen 'neemt niet de moeite' dat nog uit te leggen. De Ethiopiërs die naar Nederland zijn uitge weken, zijn soms sneller, de Kenyanen altijd. Maar moet hij, 's lands beste marathonloper, dan maar 'in Lutjebroek' gaan lopen? „Als ik wil, kan ik elke week met twee vingers in de neus winnen." Laaiend enthousiast waren ze in zijn vorige werkkring daags na weer zo'n overwinning in een onbeduidend loopje. En als hij derde of vierde werd tussen 'de halve wereldtop', schudden ze het hoofd. „Ach, laat ze zo wijs." Bert van Vlaanderen (32) is flegmatiek, altijd geweest. Het ergens niet mee eens zijn en toch zijn mond houden ja, dat kan hij goed. Is hij er mooi van af, laat ze maar praten. Nanja, met wie hij vorig jaar is getrouwd, dringt erop aan dat hij eens meer van zich af bijt. Soms zegt hij nu ook 'de waarheid'. Zoals vorig jaar over zijn breuk met manager Luk- kien. Maar dan denken de mensen dat Nanja erachter zit. Gebeurde ook weer, toen hij zich met kritiek tot een atletiekblad richtte. 'Dat kan niet van Bert komen', hoort hij dan. 'Die is niet zo gebekt'. En dat vindt hij toch wel weer gemakkelijk. Dan laat hij ze weer praten. Hij is geen haantje de voorste. Bij een groepsfoto zul je hem nooit vooraan zien. Hoezeer hij geniet van een triomf, op een po dium voelt hij zich opgelaten. „Verlegen? Ik weet niet of dat het juiste woord is. Ik ben niet uitbundig. Ik ga niet uit mijn dak." Van publi citeit houdt hij niet. „Het zijn altijd anderen die aankomen met een krant waarin ik sta. Ik zal de laatste zijn om zo'n krant te kopen." Of 'bescheiden' het juiste woord is, weet hij ook niet. „Ik ben reëel, denk ik, niet beschei den. Ik loop nu eenmaal iets harder dan ande ren. Dat is niets bijzonders. Een ander is er gens anders weer goed in. Maar laat iedereen toch eens met rust. Popster, sporterde pers vliegt erop af. Het zijn gewone mensen hoor, met armen en benen. Mooi dat een zanger goed kan zingen, geniet ervan, maar verder niets. Je denkt toch niet dat ik buiten ga staan, als hier een bekend persoon door de straat loopt?" Laat hem dan ook begaan. Wat hij doet, wil hij goed doen dat is het 'precieze' van zijn vader. Hij wil er controle op hebben. Voetbal len als tiener was niets. „De helft liep te lanter fanten, daar kon ik niet tegen." Voor wielren nen bleek hij daarna kracht te kort te komen. Maar toegewijd was hij wel en zo trok hij 's winters het bos in om de conditie op peil te houden. Hardlopen ging hem gemakkelijk af, bleek alras. Zo begon het, 19 jaar was hij al. Hij trof bij Hellas trainer Jon Wellerdieck. Die werkt mo menteel in Amerika, maar de samenwerking met Van Vlaanderen duurt in de stijl van de gelijkmatige atleet voort tot op de dag van vandaag. „Hij is rustig, net als ik. Hij overlegt, luistert ook naar mijn visie. Jon is ook geïnte resseerd in je privéleven en in zijn trainings programma's wil hij daarmee rekening hou den. Ik zou niet kunnen werken met een coach die me verrot zou schelden. Binnen een week zou ik weg zijn." De rust moet niet worden verstoord. Van Vlaanderen, geboren in Maarssen, heeft zich even verder gevestigd in Maartensdijk, een dommelend dorp nabij Utrecht. Hij kende het van zijn trainingsroutes. „Hier gebeurt niets. Zeker niet hier in de straat, want die is doodlo pend." Ideaal: hij trekt zijn schoenen aan en loopt het bos in. Lange stukken lopen hij heeft er altijd van gehouden. Maar wel met beide benen op de grond. Een filosoof tussen de bomen wordt hij niet. Ooit wilde Wellerdieck met zijn atletengroep iets uitproberen op het gebied van mentale training. Iedereen moest ontspannen gaan lig gen en op een bandje sprak iemand van een balletje dat je eerst bij je enkels moest voelen. Langzamerhand zou het naar boven trekken. Van Vlaanderen lag te doezelen, maar van een balletje voelde hij niets. „Voordat zo iets bij mijn hoofd kan komen, lig ik al te slapen. Het voordeel van zo'n oefening vond ik nog dat je even goed kunt rusten, maar ik kan me niet aan zoiets overgeven." Zijn karakter is geschikt voor de marathon. „Je kunt je geen uitspattingen veroorloven. Je hebt al je energie nodig voor die afstand, die langdurige inspanning. Stel, je bent druk, op vliegend. Er ontstaat een kopgroep en je duikt erop, terwijl het te vroeg in de race blijkt te zijn. Dan ga je kapot." „Neem het hele marathonveld: weinig bra nieschoppers, ze zijn rustig, geen uitschieters. Allemaal hetzelfde slag. In de wedstrijd moet je de rust kunnen bewaren. Je moet weten wat je in de training hebt gedaan en met die zeker heid moet je je niet druk maken om de con currentie, niet alleen maar kijken naar ande ren." Hij ziet de adrenaline kolken bij explosieve baanatleten en hij denkt: niets voor mij, hun training. „Ze trekken een sprintje en dan lo pen ze weer een half uur te lanterfanten. Dan trekken ze weer eens een sprintje. Natuurlijk gaat dat voluit, maar de rust erna zou mij te lang zijni In die tijd werken wij een heel pro gramma af." „Ik zou mijn energie niet kwijt kunnen in zo'n explosieve training. Normaliter heb ik in een intervaltraining steeds 200 meter rust. Dat wil zeggen: dribbelpas. Het komt wel eens voor dat Jon dat in een rustige fase verlengt tot 400 meter. Toch wil ik dan weer gaan na 200 meter dribbelen. Moet ik nog 200 meter rus ten, denk ik dan. Voor mijn gevoel ben ik al hersteld. Loze tijd vind ik dat." Ook doordat hij relatief laat is begonnen, kon hij het opbrengen om de trainingsintensi teit voor de marathon op te voeren licha melijk en geestelijk. „Vroeg beginnen en tot je dertigste marathons lopen, dat is lang, hoor. Het is de vraag of het lichaam dat houdt." En hoezeer het daar in zijn gereguleerde leefpa troon ook op lijkt, een verslaving is lopen nooit geworden. „Ik moest er eens met een rugblessure twee, drie maanden uit. Dan krijg ik geen rare dingen als een bonzend hart." Geestelijk wordt het wel moeilijker, merkt de dertiger. Hij wil de Olympische Spelen van Sydney in 2000 nog halen. Elke morgen gaat om half zeven de wekker. Dan gaat hij trainen voor zijn werk. Hij is in dienst bij een vriend, die een aantal sportzaken opzet. Lopen zon der afleidend werk zou hij nooit kunnen. Ui terlijk tien uur 's avonds gaan in huize Van Vlaanderen de gordijnen dicht. Omdat de wekker weer vroeg gaat. „Vooral als het koud en donker is, moet je sterk in je schoenen staan. De laatste twee ja&r heb ik veel blessures gehad. Dan heb je mo menten dat je ermee wilt stoppen. Maar als Nanja meegaat op de fiets, moet ik wel. Zij is in die gevallen strenger dan Jon, die al vaker heeft aangedrongen op een week rust of een vakantie." Jarenlang ging Van Vlaanderen niet met va kantie. Die tijd besteedde hij aan trainingssta ges. Inmiddels is hij in betrekkelijk korte tijd op huwelijksreis naar Florida en, in de zomer, in Denemarken geweest. En het was nog leuk ook. Het einde van de carrière is in zicht, het ein de van een levenswijze. Straks hoeft niemand zich Bert van Vlaanderen te herinneren. „Wat stelt het nou voor? Een paar keer Nederlands kampioen, een keer derde op een WK. Hardlo pen overkomt je. Er zijn misschien wel dui zend Nederlanders die harder kunnen lopen dan ik, maar die daarvan geen flauw idee heb ben." Goed gesprek Is er vanavond wéér voetballen op televisie? ..Ja, het is woensdag. Gisteren was het anders ook al voetbal. ..Ja. toen was het dinsdag. De UEFA Cup. En morgen zal er wel weer wat anders zijn. „Ja. Donderdag. Europa Cup voor bekerwinnaars. Hoe heet dat vanavond dan? ..Champions League, schat. O. allemaal kampioenen dus? „Zo ongeveer, ja." Tegen wie speelt Ajax? .Ajax is net niet gedegradeerd vorig jaar. Daarom hebben ze gisteren al gespeeld. 1-1 tegen Maribor. Daar hebben we nog naar zitten kijken. O. ik dacht dat dat twee buiten landse clubs waren. ArveladzeLaudrup, Dani, Rudy, Oliseh, Tobiasen, Benni, Litmanen en die anderen, ddt was Ajax." Litmanen is toch Nederlander? „Litmanen is genaturaliseerd tot Fin, nou goed. Dus de Boertjes zitten niet in de Champions League? „Nee. ze slaan een jaartje over. Dan weet ik niet of ik er nog wat aan vind, aan die Champions League. Die Frank vind ik zo'n stuk. helemaal als-ie huilt. Voetbal is meer dan Ajax. En trouwens, dat was Ronald. Wie speelt er dan vanavond voor ons, in plaats van Ajax? „Op Nederland 2 Feyenoord en op Nederland I PSV." En op Nederland 3? „Daar heul Ajax kunnen spelen, als ze vorig jaar de Champions League hadden gewonnen. Mooi niet dus. Gelukkig maar, anders was er wel wat te veel voetbal op één avond uitgezonden. En daar zou jij meezitten? „Ik denk aan de mensen zonder kabel. Die kunnen nu tenminste nog op het andere net kijken naar een leuke documentaire over erge ziektes. Zijn PSV en Feyenoord allebei kampioen geworden dan? Tuurlijk niet. PSV is kampioen. Feyenoord tweede. Dat kwam door die 4-4 tegen For tuna. Dat vond ik nou een gezellige uitslag, vier-vier. „Daar dacht Arie Haan anders over, staat me bij. Moet De Haan weten. De enige die ik aardig vind is Louis. Een schat je. Vooral zoals-ie dat spel speelt met zijn vrienden van de media, enig. ,,A is dat geen spel en b is het I laan. Tenzij je Foppe bedoelt. Dan is het wel De I laan. Foppe vind ik ook leuk. Die is tenminste echt. Speelt Cambuur ook in een Europa Cup? „Foppe is van Heerenveen. Die speelden In tertoto. Was dat maandag? Stilde Champions League- muziek begint al. Zullen we gezellig wat mensen vragen om bij ons Champions League te komen kijken? Ik heb paté en kaasjes in huis gehaald. „Doe me een lol zeg. Maar dat is toch gezellig? Helemaal niet. Ik wil Alles zien. En dlles horen. Stil nou... CruijJf gaat wat zeggen. Dus we moeten kiezen tussen PSV en Feyenoord? „Ja. Weet je het al? We gaan tossen, zoals het hoort. Jij mag het zeggen, kop of munt." Kop. „Kop. Dan kies ik PSV. „Hè, waarom nou PSV? Dat vonden mijn vaderen ik vroeger een soort ACOW. Wat was dat. Agio W? „Een provinciaal clubje. NOAD, Zwartemeer, Rigtersbleek, PSV. Begrijpje?" Maar dan kun je Feyenoord toch opnemen? „Niet nodig. Daar komt nog een samenvatting van, na PSV. Wat zou Van Gaal vanavond doen, nu Ajax niet meedoet? „Die logeert in Newcastle, komt ook nog een samenvatting van, rond twaalf uur ofzo. Ah jij Feyenoord niet opneemt, zullen we dan op SBS die film van Angélique opnemen? Lekker romantisch, voor vrijdagavond, de paté en de kaasjes blijven zo lang wel goed. „Nee, spijt me. Onmogelijk. De video is bezet vanwege Bayern- Besiktas op de Duitse RTL. En vrijdag speelt Fort una trouwens op Canah tegen Graafschap. Frank Snoeks is verslaggever v Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23