brandweerkazerne mast de bibliotheek SPITS Alphense politici voelen i;ich als dom bestempeld 'Treek uwe swaerd voor 100 florijnen' 'Verkeerstunnel onder Julianalaan wél te betalen' Leiden Regio 'Scherper boeren' om aan het nieuwe mestbeleid te voldoen iuto raakt e water met 1 inzittenden Pompstation A44 mag tóch Wassenaar buigt niet voor Duinrell AUTO BOOT I )ressuurwedstrijd bij Xenophon jerswoude-rijndijk» In manege Xenophon in Hazerswoude- ijndijk worden zondag dressuurwedstrijden gehouden, waar aan tientallen ruiters en amazones meedoen. Om ongeveer 10.00 uur bijten de beginnende ponyruiters het spits af. Daarna wordt de moeilijkheidsgraad langzaam opgevoerd. De indoor- Iressuurwedstrijd is de eerste in een reeks. Tot en met maart olgend jaar houdt rijvereniging De Groenendijkruiters iedere •rde zondag van de maand een wedstrijd. Ter Aar wil restauratie kerkorgel waar» Het orgel van de Adrianuskerk in Langeraar moet, als iet aan B en W van Ter Aar ligt, als eerste in aanmerking komen roor restauratie-subsidie van het rijk. Als tweede komt wat het college betreft de kerk zelf aan de beurt. De gemeenteraad buigt cich donderdag over deze keuze van burgemeester en wethou ders. Zoeterwoudse melkveehouder De Jong neemt deel aan 'Project Praktijkcijfers ZOETERWOUDE MARLtN KRAMP Boeren die 'reclame' maken voor het mestbeleid. Het lijkt een tegenstelling na alle berichten over boeren die te hoop lopen tegen de aanscherping van de milieunormen. Melkveehouder P. de Jong aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude-Dorp deinst echter niet terug voor het nieuwe overheidsbeleid. Samen met zes andere boeren uit de regio doet hij mee aan het 'Project Praktijkcijfers', een landelijk onder zoek naar de gevolgen van de aan scherping van het mestbeleid. Sinds gisteren prijkt aan zijn gevel een bord dat duidelijk maakt dat hij aan het project deelneemt. De Jong vervult een voortrekkersrol in de bedrijfstak. Hij heeft zijn boeren bedrijf al zodanig aangepast dat hij de komende jaren niet bang hoeft te zijn voor de door de overheid gestelde nieuwe normen. Het projectbureau gaat de resultaten van zijn bedrijf in ventariseren. Met deze gegevens zal de Tweede Kamer in 2000 het nieuwe mestbeleid evalueren. Om aan de normen te voldoen is De Jong 'scherper gaan boeren'. „Je vinger in de lucht steken en dan een berg kunstmest op je land gooien, is er niet meer bij. Ik bereken nu met een gespe cialiseerd bedrijf wanneer ik moet rij den en hoeveel ik waar moet strooi en."' Met het voer voor de koeien past De Jong dezelfde methode toe „Voor de beesten kan je ook precies bereke nen hoeveel ze nodig hebben. En dit heeft natuurlijk directe gevolgen voor de hoeveelheid mest die zij produce- Zijn reden om aan het project mee te doen, is simpel, vindt hij. „Je kan maar beter vooruit lopen op de ont wikkelingen dan dat je achteraf de re kening krijgt gepresenteerd. Door dit project krijg je meer kennis in huis. Daarbij is de ondersteuning die je krijgt van het projectbureau, de advie zen en zo, gratis." Verklaring Volgens projectleider J. Breembroek deelt niet iedere boer deze mening. En hij heeft daar ook een verklaring voor. „De gemiddelde leeftijd van de Neder landse boer is 56 jaar. Binnen vijf jaar stoppen is voor hen een reële optie. Dus of zij hun bedrijfsvoering gaan veranderen, is nog maar de vraag." Het mestbeleid wordt tot 2008 staps gewijs aangescherpt. Of De Jong het einde van de rit haalt, weet hij niet. „De komende jaren is het nog wel te doen. Maar of dat over vijf jaar ook nog lukt. is onzeker. Dan worden ze namelijk wel heel erg streng en zware verliezen lijden is natuurlijk niet de be doeling." }emeente laat plan Korte Goog varen eqfarendsveen marieta kroft Ie nieuwe brandweerkazerne in Roelofarendsveen komt iet aan de Korte Goog. Burgemeester en wethouders jen af van hun aanvankelijke voorkeur om een deel van leegstaande werkplaats te verbouwen tot brandweer- irage. De verbouwing (725.000 gulden) is nauwelijks Dedkoper dan nieuwbouw naast de bibliotheek aan de filgenstraat, zoals het brandweerkorps zelf wenst. aan kwaliteit moet inleveren dat het geen verantwoorde huisves ting voor de brandweer zou zijn. Bovendien zou er geen en kel voordeel te behalen zijn met zelfwerkzaamheid, want de Veense spuitgasten waren fel gekant tegen deze locatie aan de andere kant van het dorp. Het gemeentebestuur stelt nu voor om de architecten op dracht te geven het plan voor nieuwbouw aan de Wilgenstraat en W hebben de afgelopen eken onderzocht of het moge- was de gemeentewerkplaats verbouwen, maar dan op een n« iberdere manier. Het architec- kv nbureau Van Rijn Partners te eeg je opdracht een plan te ïtwerpen voor een garage van aximaal vijf ton. Uit het huis- )erk van de architecten bleek deze sobere variant zoveel nader uit te werken. De kosten mogen niet meer dan acht ton exclusief BTW bedragen. Uit een onlangs gehouden commissievergadering bleek dat de locatie de Wilgenstraat alleen de voorkeur van de Veen- se brandweer en de WD kon wegdragen. Het CDA drong aan op een onderzoek naar een ka zerne aan de Lasso-Zuid. Hoe wel B en W beloofden ook deze locatie nader te onderzoeken, reppen ze nu met geen woord over het CDA-voorstel. De PvdA gaf net als het college toen nog de voorkeur aan de Korte Goog, maar vond de Lasso-Zuid ook wel een goed idee. Dinsdag 30 september buigen de commis sieleden zich over het nieuwe collegevoorstel. lphen aan den rijn» DBBERT MINKHORST aadsleden uit Alphen zijn woedend op de taak- roep communicatie en de wethouders S. Lyczak inanciën) en F. Dales (communicatie). Ze pik- en een passage in een brief aan de media niet. litici voelen zich in die brief afgeschilderd als om en kinderachtig. De lokale en regionale pers kregen vorige week en uitnodiging van de taakgroep communicatie een 'technisch overleg' tussen college en aadsleden over de begroting van 1998 bij te wo- en. De passage waar de politici zich beledigd voelen, luidt: ,,U mag uiteraard publiceren ver de concrete en technische gegevens, onder- nerpen en vragen die ter tafel komen. Het is ech- ?r niet de bedoeling dat u gaat schrijven over aadsleden die mogelijk 'domme of vreemde' vra- en stellen." Alsof we kleine kinderen zijn die beschermd loeten worden", zegt fractievoorzitter Hans Iroen in 't Wout van het CDA. „Ik voel me bela- helijk gemaakt." Burgemeester en wethouders en ook de taak- toep hebben inmiddels hun excuses aangebo- Subsidie voor dokterswoning den, maar daar neemt CDA'er Jan Voogd nog geen genoegen mee. „Dat is een dooddoener. Ik vind het heel kwalijk dat twee wethouders deze brief hebben laten passeren. Als wij net als hij zo impulsief naar het college reageren, hebben we elk maand een nieuw college. Wij houden onze gedachten over wethouders voor ons. Ons intelli gentiepeil is een stuk minder beroerd." Fractievoorzitter Tom Viezee windt zich even eens vreselijk over de brief op. „Laat ik voorop stellen: Raadsleden kunnen wel degelijk domme vragen stellen. We moeten ons wat dat betreft geen illusies maken. Maar als je zoiets opschrijft en dus niet aanvoelt dat dat niet kan, mis je een heel wezenlijk iets als communicatie-adviseur. Daar kunnen nog geen honderd trainingscursus sen tegenop. Ik vind dit heel erg dom." Onhandig Hoofd van de taakgroep communicatie Bas Stur- kenboom noemt de passage 'een onhandige for mulering'. „Het had niet mogen gebeuren." Op de vraag welke consequenties het voor de voor lichter heeft, antwoordt Sturkenboom: „Die laten we niet snel meer zo'n brief schrijven." Niet iedereen kwam droog aan bij 'Treek uwe swaerd uit den scheede'. FOTO MARK LAMERS roelofarendsveen gerard van der geest Stipt een Veens kwartiertje na het officiële aanvangsuur scheerden uitbater De Konink van café De Haven en zijn gemalin Rinie als eersten over de slotgracht naar het zwaard. Daarmee gingen zij ruim 120 deelnemers voor in strijd om de hoofdprijs van honderd florijnen. Net als in de voorgaande jaren vond het toernooi plaats in het pittoreske haventje bij het sluisje. Treek uwe swaerd uit den scheede, heette het lustrumspel. Het was georganiseerd door elf maffe stam gasten van De Haven. Anders dan de spec taculaire titel suggereerde was het een braaf spel, geschikt voor alle leeftijden. Er was dan ook veel volk op het evenement afgeko men. Na de slotgracht moesten de ridders in spijkerbroek nog een barrière nemen: een als moeras gedacht langwerpig groen lucht kussen. Aan het eind daarvan lonkte het zwaard in de schede. Daarnaast stond een schandpaal opgesteld. Gelukkig hoefde geen enkele verliezer zijn nek daarvoor uit te steken. Gespeeld werd volgens het afvalsysteem. De onbedoelde bijbetekenis van dit begrip werd door enkele deelnemers in praktijk ge- hazerswoude-dorp Voor het monumentale pand aan Dorpsstraat 74 in Hazerswoude-Dorp is geld uitgekeerd uit het zo genoemde 'Potje van Nuis'. Het huis krijgt, net als de oudheidkamer een paar panden verderop, subsidie van het rijk voor restauratie. Voorwaarde is wel dat voor 1 oktober wordt begonnen met de opknapbeurt. Voor de be woner, huisarts A. Bosch, is dat geen probleem. De restauratie van zijn wo ning uit 1853 is namelijk al begonnen. De komende maanden wordt het huis rechtgezet en het dak ver nieuwd. Ook wordt moge lijk de gevel opnieuw ge- Voorscliotense expert heeft de oplossing: £henaan den rijn» ie mensen zijn gisteravond te iter geraakt nadat de auto aarin ze zaten door nog onbe- snde oorzaak van de weg raak- Het ongeluk gebeurde tegen 100 uur op de Oostgouweweg. e slachtoffers van wie de "litie vannacht nog geen ver- fte gegevens had zijn vóór - iderzoek naar het ziekenhuis «•ergebracht Een in de auto mde hond heeft het ongeluk et overleefd. voorschoten dimitri walbeek Er moet een verkeerstunnel ko men onder de Koningin Juliana laan in Voorschoten. Iedereen vindt dat een aantrekkelijke op tie én een noodzaak. Zeker voor de verre toekomst. De drukke verkeersader wordt dan wegge stopt onder de grond en het 'dak' kan worden gebruikt om het tanende winkelcentrum als nog de twintigste eeuw in te trekken. Bewoners van het centrum hebben het idee al eens geroe pen en ook D66 vindt de tunnel een 'must.' Maar de wethouders willen geen financieel onder zoek laten doen. Wethouder A. Draijer gaf in juni aan zo'n tun nel wel een aantrekkelijke ge dachte te vinden. Zijn collega J. van de Poel spreekt echter van 'luchtfietserij.' En beide be stuurders weten bij voorbaat al dat de kosten veel te hoog zijn. Voorschotenaar W. Leeuwen- burgh beschouwt deze 'kruide niersmentaliteit' als een gebrek aan ondernemerszin in de ge meenteraad. En wat nog be langrijker is: hij heeft de oplos sing gevonden waardoor die tunnel opeens betaalbaar wordt. Leeuwenburgh mag zich met recht tunnel-expert noe men. Hij is ingenieur en werkt bij de hoofddirectie van rijkswa terstaat. Op persoonlijke titel schreef hij een artikel over het ondergronds aanleggen van de Betuwelijn. Daarmee schudde hij ministers wakker. De oplossing die hij heeft be dacht om de tunnel onder de Julianalaan te kunnen betalen is even eenvoudig als uniek. 'Stel de rijksweg 11-west serieus ter discussie', is het devies. „Combineer dan de aanleg van deze weg met die tunnel. De Nu razen er nog auto's over de Koningin Julianalaan in Voorschoten. W. Leeuwenburgh heeft een betaalbare oplossing bedacht om de zo ge wenste ondertunneling van de drukke verkeersader mogelijk te maken. Op de voorgrond staat het gebouw van de Rabobank. Rechts de Wijngaar denlaan. ILLUSTRATIE CEES BAAMVINGER Oegstgeest bitter oegstgeest maarten keulemans Het pompstation langs de A44, op de grens van Oegstgeest én Leiden, mag uiteindelijk toch blijven. Dat heeft de gemeente Oegstgeest van de Raad van State te horen gekregen. Oegst geest vocht het tankstation tot aan de Kroon toe aan, met n.i me omdat de pompplaats jen koste zou gaan van het land schap van de Elsgeesterpolder Hoewel de beslissing van de raad eigenlijk niet veel meer is dan een formaliteit - het pomp station bestaat al vijf jaar en eerdere bezwaren werden alle maal afgewezen - is Oegstgeest bitter gestemd over de eind stand. „Een van de argumenten die werd aangevoerd om het station te handhaven is dat het Fina- station dat twintig kilomgter verderop staat niet zou worden opgeknapt", zegt wethouder G. van Eisen (ruimte en groen) „En dat is inmiddels juist wel gebeurd. Ineens blijken er dus dingen mogelijk die volgens de uitspraak onmogelijk zouden bracht door elkaar in het drabbige haven water te duwen. Dat bracht nog enig leven in de brouwerij. Voor het overige laafde het volk zich aan het aangename namiddag zonnetje en het rijk vloeiende gerstenat. Winnaar van de honderd florijnen werd Christiaan Möllers. De prijs voor de meeste originele uitdossing ging naar de Pestlijers. De groep torste een loden, met pek be smeurde doodskist mee met daarin 'den donder hoer' Een inderhaast ingestelde 'grapprijs' ging naar de groep die met zijn zessen tegelijk de oversteek over de slot gracht waagde. KENNIS VAN Q XPRESS, PHOTOSHOP. ILLUSTRATOR BEL OF SCHRIJF NAAR V.Z V NIJEVELTSTRAAT 10 rijksweg komt er toch een keer, dan kan je beter meewerken. Rijkswaterstaat, de Bollenstreek. Leiden en Wassenaar zijn de pleitbezorgers van die weg. Voorschoten kan toestemming verlenen voor de rijksweg onder de voorwaarde dat de partijen meebetalen aan de tunnel. Zo krijg je twee vliegen in één klap. Kwestie van Qnderhandelen volgens Leeuwenburgh. De Voorschotenaar, die dit plan op persoonlijke titel heeft ingediend bij de gemeente, heeft berekend wat de tunnel dan nog gaat kosten. „Stel dat zo'n ondertunneling 40 miljoen gulden kost. Bij het rijk valt een subsidie van vijftig procent los te krijgen. Dan zijn er de andere partijen nog. Als alles meezit hoeft Voorschoten twintig mil joen gulden aan het hele project mee te betalenis zijn bereke ning. Als de bouw over twintig jaar kan beginnen - en dat is al vroeg - hoeft de gemeente dus maar één miljoen gulden per jaar opzij te leggen. „Rijksweg 11 -west is een investering van 500 miljoen gulden. Dan is die extra investering niet zo'n pro bleem voor de overheid. En de gemeente is zelf ook niet arm. Voorschoten heeft een reserve van meer dan negentig miljoen gulden", maakt hij de rekensom nog wat gemakkelijker. Het doel van de verkeerstun nel is duidelijk. „Kijk naar Lisse. Dat heeft een prachtig centrum. Zo moet Voorschoten ook wor den. Anders dreigt het een woonwijk van Leiden of Leids- chendam te worden. Als je het plein ondertunnelt kan je de oost- en westkant van Voor schoten met elkaar samenvoe gen. Je krijgt zo een wervender centrum en minder verkeers overlast", legt Leeuwenburgh uit. De tunnelexpert, die zich overdag bezighoudt met het stadsgewest Haaglanden en het tunnelproject Hooghage in Den Haag, heeft de plannen al aan de gemeente voorgelegd. „Die ambtenaar was enthousiast. Hij heeft meegeholpen met het uit werken ervan en gaf suggesties. Zij zetten daar alleen vraagte kens bij de kosten", volgens Leeuwenburgh. Sommige win keliers in het centrum zijn en thousiast, evenals de voorzitter van de Ondernemers Verenin- ging Voorschoten. Verkeersstudie „Zij willen alleen niet meewer ken aan de uitwerking. Iedereen zet meteen de hakken in de zand. Vanwege de kosten treurt hij. Leeuwenburgh schrijft dat toe aan 'typisch kor te termijn-denken.' „Zij willen die investering nu niet aangaan. Dat is meer iets voor later zorg, denken ze. Meer iets voor vol gende raadsperiodes. Maar waarom geen verkeersstudie maken? Dat kost wel een paar ton. Maar er zijn veel dingen in het dorp die meer geld kosten. En het gaat hier om de toe komst van Voorschoten. Je wordt bedreigd en je krijgt kan sen. Dan moet je durven: Grijp die kans", spoort hij de raad aan. wassenaar dimitri walbeek Ondanks hevige protesten van attractiepark Duinrell blijft Wassenaar bij het plan om de toeristenbelasting in 1999 te verhogen van 1 gulden tot 1,60 gulden per overnachting per toerist. Dat heeft de gemeente Duinrell laten weten in een re actie op een bezwaarschrift van het pretpark. Duinrell vindt de forse verho ging van de belasting 'onaccpp tabel' en heeft daar zelfs tot aan de Tweede Kamer over ge klaagd.. Volgens het attractie park brengt de verhoging de werkgelegenheid in gevaar. Ze ker als de gemeente het plan doorzet om het tarief in 2002 verder te verhogen tot 2,32 gul den per overnachting. Duinrell heeft berekend dat het totaalbe drag aan toeristenbelasting dat het park moet afdragen in tien jaar zal stijgen van 375.000 gul den in 1993 tot 1.4 miljoen gul den in 2002. Maar als het aan de gemeente Wassenaar had gelegen, was de toeristenbelasting zelfs al vol gend jaar verhoogd. Een af spraak met de ondernemers, die- op het gemeentehuis nog eens het waarom van de belasting verhoging kregen uitgelegd, b<- let dat echter. Wassenaar vindt de hogere belasting billijk en rechtvaardig, omdat de gemeente veel geld betaalt om Wassenaar aantrek kelijk en veilig te houden. En daar profiteert ook dé toerist Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15