RAAMSTEEG raffitimuur groot succes' Leiden Regio Nostalgische muziektent keert wgelijk terug op Boulevard geliefde doorsteek blijft zonder dode potvissen ERDAG 20 SEPTEMBER 1997 CHFF HANS IACOBS 071-5356414, PLV CHEF RUDOLF KLEUN 071 5>56436 h( [WUK'CONNY SMITS muziektent die de eerste |ft van deze eeuw aan de d twijkse Boulevard heeft ge wordt mogelijk in ere rsteld. Zowel muziekvereni- m ig UNI als bakkerij Van li ianen heeft dit als doel ge ld ter gelegenheid van een oim. Plan is om in 1999, d nneer UNI het honderdjarig 10 staan viert, een nieuwe tent hebben staan aan de Boule- i [d, bijvoorbeeld op de plek de huidige zomeracade- naast restaurant De «faan. oude tent, een ronde I met stenen onderbouw daarboven een constructie n j staal en hout, ging verlo- bij de beruchte februa- aèorm van 1953. De tent, die 11 hoogte van Hotel Noordzee duinreep stond, brak finaal doormidden en Üjtrd nooit meer hersteld. 1! armee kwam een einde aan traditie van concerten, die voor de oorlog al werden te geven in een eigen houten Dg uziektent van UNI. at Schetsen voor een nieuwe uziektent, waarvan de kosten h arschijnlijk in de twee, drie zullen lopen, liggen inmid dels al bij de gemeente. Deze heeft toegezegd de mogelijkhe den en de beste plaats voor een muziektent te onderzoe ken. De oude plek in de Zeereep komt in elk geval niet meer in aanmerking. De initia tiefnemers hebben hun hoop daarom gevestigd op het ter rein naast De Zwaan, aange zien dit binnenkort een face lift zal ondergaan. Het plein vóór dit restaurant komt vol gens de gemeente niet in aan merking omdat omwonenden er dan last van zouden kunnen hebben. Oud en nieuw Een projectgroep is opgericht om de ideeën handen en voe ten te geven'. D. van der Plas van de Katwijkse Bouwmaat schappij (KBM) zit ook in dit 'Comité Muziektent Katwijk'. „Bedoeling is dat de tent een combinatie van oud en nieuw wordt", vertelt hij. „We willen eigentijdse materialen gebrui ken, zodat de tent een modern karakter krijgt. Gedacht wordt aan metselwerk en moderne beplating. De oude tent zo maar nabouwen is niet wense lijk omdat die vrij klein was. En er moet straks optimaal ge bruik worden gemaakt van de nieuwe tent, ook door grotere gezelschappen. Katwijk heeft wel behoefte aan een impuls op cultureel gebied, want er zijn de laatste jaren al zoveel evenementen verdwenen. Badseizoen Om diezelfde reden is ook de VW Katwijk enthousiast over de plannen. Ze ziet in de mu ziektent een 'rijke en sfeerbe palende aanvulling op het toe- ristisch-recreatief aanbod in de gemeente Katwijk'. Uit onder zoek is gebleken, aldus de VW, dat er gedurende het badsei zoen bij de vele duizenden gasten behoefte bestaat aan culturele evenementen, zoals muziek-, toneel- en dansvoor stellingen. Initiatiefnemer bakker Van Maanen heeft de taak op zich genomen een campagne te lei den om de financiering van de muziektent rond te krijgen. Ter gelegenheid van zijn eigen ne gentigjarig bestaan doet Van Maanen een eerste duit in het zakje. Op een feestdag van de bakker op 4 oktober, die in het teken van de muziek zal staan, wil hij meer activiteiten aan kondigen die geld in het laatje zullen brengen. J twijk ziet aantal illegale wandschilderingen afnemen J lUK WIM VAN WANROOY raffitimuur in Katwijk lijkt een succes te wor- l Sinds deze wand op het parkeerterrein in de rdduinen staat, zijn de wandbeschilderingen I rs in het dorp afgenomen. En dat is precies het gemeentebestuur voor ogen had. IS ïaart van dit jaar werd 43.000 gulden uitge- if ken voor het terugdringen van de graffiti. Van ;cld werd de muur - voor de gebruikers 'Wall ime' - geplaatst en een schoonmaakactie ge in. Tevens werden afspraken gemaakt over n lespuiten van bouwschuttingen. gedoogmuur in de duinen is het meest op- h nde onderdeel van het beleid. Hij wordt ge- i it door zowel 'piece-makers' (graffitkunste- w s) als 'taggers' (de kladderaars). Er is een spe- werkgroep die toezicht op het gebruik van iand houdt. Een kunstwerk mag een paar we- Dp de muur blijven. Daarna wordt de boel wit rid en kunnen anderen zich uitleven. „Op manier is er een beetje doorstroming. Maar at die oude beschilderingen dan verdwijnen, nu een roep om alles vast te leggen, adsleden willen er zelfs een boek van laten en", zegt gemeentevoorlichter H. Gerritse, niet bang is dat de muur snel zal verdwijnen. „De afspraak was dat de muur weer weg zou gaan als die geen succes was. Maar de geluiden zijn al heel positief. De muur blijkt een belangrij keverbetering." Teun van de Oever van het nabij de fraffiti- muur gelegen jongerencentrum Scum, van waar uit men een oogje in het zeil houdt, is zelfs erg enthousiast. „Die muur is uit de kunst. Er is een hoop belangstelling voor en het loopt goed. Veel mensen komen hier ook een kijkje nemen. En niet alleen uit Katwijk. Ze maken ook allemaal een fotootje." Gerritse zegt dat naast het gebruik van de po pulaire wand ook de bouwschuttingen erg in trek zijn. „Bouwbedrijven in Katwijk zeggen: kom maar. Overal waar bouwschuttingen staan mo gen graffiti-kunstenaars dan ook hun gang gaan. Ze moeten er wel voor inschrijven en er wordt vooraf afgesproken wat er precies op de schutting komt. Maar eigenlijk wordt er niks afgekeurd. We willen alleen kwetsende uitingen voorkomen. Met de huidige aanpak loopt Katwijk voorop bij de graffitibestrijding elders in Nederland. De kustplaats is blij met die voortrekkersrol. De ge meente voert sinds 1989 een actief beleid op dit gebied. Gerritse: „Maar we hebben niet de illusie datje alle graffiti uitbant." Waarin deze week: het mysterie van de WD wordt ontsluierd, het gemeentehuis in Oegstgeest wordt bestormd en Alphen de buitenwereld waarschuwt voor zijn domme raadsleden. Na zeven volle jaren is het ein delijk zover: de ware reden dat de Leidse WD zich altijd met hand en tand heeft verzet tegen de autoluwe binnenstad is onthuld. De eer voor het ontsluieren van dat mysterie gaat naar het Leids Liberaal Bulletin: het clubblad van de democraten. De reden is banaal en zeer persoonlijk. Jan Willem Kradolfer, sinds kort de Gro te Roerganger van de WD maar blijk baar al langer een machtig man achter de schermen, wordt in dat Bulletin ge portretteerd. En wat blijkt? Zijn grootste hobby is autorijden. Als Kradolfer thuis komt na een dag van hard werken bij Wagenaar, Hoes Asso- cies/Organizational Dynamics Incopera- ted parkeert hij zijn automobiel, kijkt of in de keuken de piepers al te water zijn gelaten, en stapt weer achter het stuur. Want autorijden, dat vindt de liberale li beraal pas echt rustgevend. Naast volleybal, zegt de WD'er, houdt hij van drie wat meer 'rustgevende' din gen: biografieën lezen, lekker eten én autorijden. Geen politicus die dat nog zegt in een tijd dat minister De Boer vruchteloos strijdt tegen C02, maar Kra dolfer kent geen géne. Die gaat als de stress toeslaat met een gerust geweten lekker een rondje karren. En dan mag hij potdorie de Breestraat niet meer in. In dienst werd Kradolfer geroepen tot het officiersschap, in de politiek tot het fractieleiderschap en het mag niemand verbazen als hij komend voorjaar tot het wethoudersgilde toetreedt. Een baan die voor iemand die van autorijden houdt wel beperkingen heeft. Leidse wethou ders zijn in de Leidse regio niet welkom. Dus daar moet Kradolfer straks met een grote boog omheen rijden. Maar ach, dat is met een auto ook geen probleem. De ambtenaren van Oegst geest hebben het geweten. Oei, wat werd het ineens druk in de anders zo vredige gangen van het gemeentehuis! Gezinnetjes renden af en aan. De ogen twinkelend van ko opdrift stonden ze te trappelen bij de balie. Informatie wilden ze. Folders! Het zweet stond de voorlichters van Oegst geest in de handen. „Hum, ja, het zit dus zo..." Verdikkie, alweer de telefoon! Poelgeest, klonk het keer op keer. De run op de 1100 huizen in de Broek en Simontjespolder, het genadeloze spervuur van vragen over wat die gaan kosten en hoe je je ervoor moet inschrij ven: het dreigde de voorlichters allemaal teveel te worden. „Geen nood", zei wethouder Matt Poel mans. „We maken een Internet-pagina. Kunnen al die mensen met hun vragen over Poelgeest het lekker zelf uitzoe ken." Wethouder Guus van Eisen wilde niet achterblijven. „Geen nood", zei hij. „We maken gewoon een informatiecen trum in de polder. Kunnen al die stelle tjes daar hun vragen stellen. En weet je wat? We zetten dat centrum bij die ver velende woonbootbewoners op de stoep. Kunnen ze gelijk kennis maken met hun nieuwe buren." Ook de Leidse wethouder Tjeerd van Rij kreeg lucht van de hectische toestEmden op het Oegstgeestse gemeentehuis. Hij ging meteen naar zijn eigenste afdeling voorlichting en schonk een kalmerend kopje thee voor de bibberende mede werkers. „Geen nood", fluisterde hij, „wij zorgen dat we in Leiden niet zulke toestanden krijgen. Geen zorgen voor drommen mensen in de gang. Dat ande re bouwproject dat eraan zit te komen, daar in Rijnfront, daar ontferm ik me wel over. Enne... mondje dicht tegen Van Ei sen, hè?" In Alphen aan den Rijn hebben de voorlichters ook hun problemen. Want behalve dat zij moeten voor lichten zien zij het ook als hun taak om naar buiten te brengen dat Alphen een prachtige stad is. En dat wil maar niet lukken. Want de kranten schrijven alleen als Archeon dicht gaat of de Alphense brug zulks langdurig weigert en daar door het autoverkeer in de war stuurt. Nee, dachten de voorlichters, die media snappen er niks van. Wij moeten ze bij de hand nemen. Want de begrotingsbe handeling komt eraan en Alphen moet er natuurlijk wel goed uitspringen. Maar hoe leggen we dat aan? Journalisten kregen een uitnodiging voor de informatieavond. Eén zin in de brief was onderstreept. „Het is niet de TEKENING MAARTEN WOiTERINK bedoeling dat u gaat schrijven over (mo gelijk) domme vragen van raadsleden. Een hele eer voor de journalisten, meen de de afdeling voorlichting. Dé kans om een boeiende verhandeling over finan- cieel-technische zaken te schrijven. Maar werden raadsleden belachelijk ge maakt, liet de afdeling weten, dan was het ook meteen weer afgelopen. De journalist bleef in verbijstering ach ter. Stellen Alphense raadsleden domme vragen? Weten ze dan niet waar ze het over hebben? Lezen ze hun stukken niet? Hebben ze het IQ van een stront vlieg? En waarom had hij dat dan nog nooit gemerkt? De raadsleden - die immers in geza menlijkheid werkgever zijn van de afde ling voorlichting - waren razend. En op de afdeling voorlichting vragen ze zich inmiddels af of ze zelf wel zo slim zijn geweest. Want hoe kun je nou van dom me journalisten verwachten, dat uitgere kend zij weten wat een domme vraag is? AAP RIETVELD. MAARTEN KEULEMANS EN ROBBERT MINKHORST „Eigenlijk is het hier best prettig wonen." Cees en Annie Scheffer genieten van een heerlijke nazo- merse septemberdag in hun tuin van de voorma lige conciërgewoning van het Nationaal Natuur historisch Museum aan de Raamsteeg. Cees Scheffer bracht er al zijn arbeidsuren door. Eerst als technisch hoofdassistent van de afdeling Libe- lles, later ook als conciërge. Vorig jaar kocht hij de 'ambtswoning' op 2B. „Op warmere dagen kunnen we prima aan de voorkant zitten. We wo nen vrij, dat is een rijk bestaan." De Raamsteeg, een geliefde doorsteek voor auto- en vrachtverkeer van de Doezastraat naar de Ga- renmarkt. Een straat waarin het museum alle aandacht 'opslokt'. Het kolossale monument kleineert de schilderachtige wevershuisjes. Die passen eigenlijk veel beter in het historische straatje midden in de Leidse binnenstad. Ook het fraai gerestaureerde en tot appartementencom plex omgebouwde weeshuis had de Raamsteeg iets intiems kunnen geven, zoals vele straten in Leiden dat al hebben. Het museumgebouw staat er dan nog wel, als laatste rustplaats voor de tien miljoen dieren loopt het gebouw op zijn laatste benen. Bijna honderd jaar vertoefden insecten, vissen, vogels, reptielen, zoogdieren, maar ook fossielen en mi neralen in het imposante onderkomen. Inmid dels is de verhuizing van de 'stille dierentuin' in volle gang. Verhuiswagens rijden in de Raam steeg af en aan. Nooit meer zullen bewoners met hun neuzen te gen de ramen gedrukt bewonderen hoe een reus achtige potvis over het pand van de Rijksgebou wendienst wordt getild. Een processie als een be geleiding van een bijzondere plant uit de Hortus zal eveneens niet meer door de straat schrijden. Hooguit een enkele keer. En misschien dat ook een Hollandse meester als Jan van Goyen in de toekomst nog eventjes in de Raamsteeg opduikt. Het gebouw wordt immers een depot voor alle Leidse musea. Het nieuwe Naturalis, achter het Academisch Ziekenhuis Leiden, heeft een hypermodern on derkomen gekregen. Vanaf april volgend jaar is het natuurhistorisch museum dan ook toeganke lijk voor het publiek. Dat was altijd een grote wens van de medewerkers, zegt Scheffer. „Er zit daarover nog wel wat oud zeer bij ons. Het muse- Rubriek over straten, lanen, stegen, hofjes, grachten en vaarten in Leiden en omgeving. Bewoners vertellen over de plezierige kanten van hun woonomgeving, maar ook over grote of kleine problemen. Vandaag: de Raamsteeg. LU qg h- CC. f- in Hoe fraai en rustig ook, de bewoners hebben zeker wel wat te klagen. urn was altijd meer een instelling voor de weten schap. Voor rondleidingen en bezoek was eigen lijk nooit gelegenheid. Erg jammer, maar gelukkig is dat vanaf volgend jaar anders. Veertig jaar prepareerde en verzamelde de Leide- naar insecten. Scheffer zit nu inmiddels zeven jaar in de vut. Het liefst had hij met vogels ge werkt, maar als 'jongste bediende' had hij in 1950 weinig keus. Twee jaar ging Scheffer in de leer bij de conciërge, om daarna op de afdeling Libelle te worden geplaatst. „Je kunt je voorstellen dat in secten niet mijn lievelingsdieren zijn", zegt hij, maar niettemin heeft hij met heel veel plezier in het museum zijn werk gedaan. .Afscheid nemen was niet gemaldcelijk. Gelukkig mochten we hier blijven wonen." FOTO DICK HOGEWONING Het echtpaar vindt de Raamsteeg vrij rustig, ,,'s Avonds is het hier stil op straat. En je kunt hier, als je wilt, heel erg op jezelf wonen. Het is niet meer'als in onze kinderjaren, toen de mensen hier vaak bij elkaar over de vloer kwamen." Eigenlijk vindt Kitty Bouwman dat wel een beetje jammer. „De meeste oudjes zijn weggegaan. De buurt is de afgelopen jaren erg veranderd. Veel jongelui hebben hier de huisjes opgekocht." Met hen heeft Bouwman niet zoveel contact. „I Iet komt er gewoon niet van", zegt Carly van de Riet, een van de jongere bewoners in de straat. „En dat is omdat ik er vaak niet ben." Een drukke baan in Amsterdam slokt veel tijd op van de oud rechtenstudente. Twee jaar geleden kocht Van de Riet het fraaie wevershuisje, dat op de gemeentelijke monu mentenlijst staat. „De Raamsteeg is over het alge meen een rustige straat, terwijl je toch midden in het centrum woont." De steeg heeft sfeer, vindt ze. „De straat ademt het verleden uit. Het is niet zo als een weg in een nieuwbouwwijk, zonder charme." Hoe fraai en rustig ook, de bewoners hebben ze ker wel wat te klagen. Voor sommige automohi listen maakt de Raamsteeg deel uit van een fraai Irids stratencircuit. De enige drempel is eerder een uitdaging voor de amateur-coureur dan een hinderlijk obstakel. En aan de vrachtwagens die door de straat denderen, mag ook wel wat gebeu ren, vinden ze. „Mijn huis is daardoor al een heel eind verzakt", zegt Bouwman. Bovendien zijn de bewoners de nachtelijke strooptochten van autovandalen meer dan zat. Van de Riet: „Laatst werd ik om drie uur 's nachts wakker van lawaai. Er liep een man alleen door de straat. Ik dacht dat hij tegen een leeg blikje- schopte." De volgende dag ontdekte ze dat een van de buitenspiegels van haar auto was losge rukt en het glas vervolgens kapot was getrapt. Ervaringen die ze met de Scheffers en Bouwman deelt. De laatste heeft de indruk dal 'het om de haverklap raak is'. „Ze hebben deuken in auto's geschopt, zijn bovenop de wagens gaan dansen. Een motorfiets die altijd tegenover mijn huis staat hebben ze al eens op de grond gesmeten." „Ik kan het niet begrijpen", sombert Scheffer. „I Iet is pure vernielzucht. De hele maatschappij lijkt er wel op ingesteld. Wat lees je allemaal niet in de krant over dit soort zaken?" Maar het woonplezier overheerst, vinden de be woners. Bouwman: „In de 37 jaar dat ik hier woon, heb ik nog nooit een burenruzie meege maakt. Er was wel eens wat met de kinderen, maar dat is normaal. Het is altijd wel een mooie buurt geweest, vind ik. We hebben hier nooit Leidse toestanden met ordinair geschreeuw ge had." Bouwman heeft ook geen verhuisplannen. Van de Riet zal er in elk geval niet haar hele leven blij ven: „Hooguit vijf jaar nog. Daarna ga ik het liefst op het platteland wonen." Daar vindt ze echte rust en ruimte, denkt de Leidse, al zal ze de char me van de stad missen. En de Scheffers? „We kijken wel eens om ons heen", zegt Annie Scheffer. „Maar ik denk niet dat het er ooit nog van komt."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13