'Verzoening is geen gladstrijken' Museum in eeuwenoude boerderij Kerk Samenleving Snepvangers vvor pastor in Hillegon Gereformeerde theolooj K.A. Schippers overledi ARC: - IN ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 07' Theoloog brengt psychotherapeuten en pastores tot elkaar Geestelijke gezondheidszorg heet het vakgebied. Psychologen en pastores werken er beiden in. Lang bestond er tussen hen een waterscheiding. Jan Bodisco Massink uit Weesp hielp de afgelopen tien jaar mee een bruggetje te slaan dat gaandeweg een steviger fundering krijgt. „Een mens steekt ingewikkeld in elkaar. Hij leeft tegelijkertijd in verschillende werkelijkheden: de pastorale werkelijkheid, de psychische werkelijkheid en bijvoorbeeld ook de juridische werkelijkheid. Daar zul je rekening mee moeten houden." De 54-jarige hervormde theoloog, predikant en psycho analyticus waarschuwt zijn medechristenen ervoor niet te snel louter verzoening en vergeving na te streven. Uit zijn opleiding voor theo loog herinnert hij zich het ta boe op psychologische invals hoeken. Geloven mocht vooral niet vanuit menselijke projec tie. Dat zou het raamwerk van leerstelligheden maar aan het wankelen brengen. In zijn late re werkkring bij de Riagg stuitte jan Bodisco Massink op niet minder huiver als pastorale be grippen zoals verzoening, ver geving en bekering de kop op staken. Daar stak immers een moraliserend mechanisme achter, en waren in de psychia trie niet voorbeelden te over van traumatische ervaringen van christelijke cliënten? Voor oordelen over en weer, weet drs. Bodisco Massink. In pastoraat en psychotherapie mag het taalgebruik dan ver schillen, beide hebben mensen die worstelen met levensvragen als doelgroep. Doel is hen in zicht en wijsheid te verschaffen waarmee ze een stap verder kunnen, stelt hij vast. Wat pas toraat en psychotherapie van elkaar kunnen leren is, dat ze het beeld van de mens voor de ze mensen completer kunnen krijgen. Massink: „De psychotherapie kijkt veelal waardenvrij naar de mens, los van zingevingsvragen over goed en kwaad die vaak op de achtergrond een rol spelen. Die dimensies ko men in pastorale gesprekken juist wel aan bod. Door ze mee te laten wegen kan een beter beeld van de cliënt ontstaan." Omgekeerd, vindt hij, kunnen kerkelijke hulpverleners leren dat ze in pastorale gesprekken niet direct moet grijpen naar de meetlat van christelijke waar den en normen. Zo n houding gaat makkelijk voorbij aan een serieus nemen van persoonlijke problemen. Het is volgens hem precies de bottleneck tussen enerzijds de psychologie die de mens als uitgangspunt neemt en de theologie die koerst op het goddelijke kompas van be kering, vergeving en verzoe ning waaraan de zondige gelo vige zich heeft te onderwerpen. In zijn werk bij de Riagg (Regionale Instelling voor Am bulante Geestelijke Gezond heidszorg) in Amsterdam past hij zowel pastorale als psycho therapeutische inzichten toe. Regelmatig stuit hij, dan weer bij collega's uit het ene dan weer uit het andere kamp, op vragen. De traditionele waterscheiding mag anno 1997 wel zijn door broken, van een algehele op heffing is nog geen sprake. Bo disco Massink blikt terug in de historie. Anders dan men zou vermoeden heeft godsdienstig Nederland wel degelijk aan de wieg gestaan van de geestelijke gezondheidszorg. Door profes sionalisering en overheidsfi nanciering raakte de levensbe schouwelijke achtergrond van de hulp er vrijwel geheel uit weg gefilterd. Dat was in de ja ren tachtig voor mensen uit rechts-orthodoxe kerken aan leiding om met een eigen vari ant, de Gliagg te beginnen. Die afkorting staat voor Gerefor meerde Landelijke Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg. De oprich ting ervan werkte als een steen in de ogenschijnlijk rimpelloze vijver van de algemeen geori- enteerde geestelijke gezond heidzorg. Bodisco Massink haakte daar op in door bij de Riagg's aan dacht te vragen voor levensbe schouwelijke achtergronden van cliënten. Anderzijds beij vert hij zich om pastores meer oog te laten krijgen voor de psychologische kanten van hun werk. In diverse regio's zijn in middels over en weer contac ten ontstaan. De meeste Riagg's hebben medewerkers met een levensbeschouwelijke aantekening. Los daarvan be speurt Bodisco Massink dat een nieuwe generatie psycho therapeuten open staat voor en geïnteresseerd is in een levens beschouwelijke invalshoek als Zen-Boeddhisme, yoga en uni versele spiritualiteit. Verzoening,' meent de her vormde theoloog en psycho therapeut, 'wordt in de kerk vaak gemakkelijk gehanteerd als een soort mantel der liefde die spanningen moet toedek ken. Maar soms moet je het onverzoenlijke ook durven ac cepteren. Bijvoorbeeld dat ie mand die op afschuwelijke wij ze het slachtoffer is geworden van seksueel geweld, het recht heeft om iemand tot in lengte van dagen te blijven haten. Dat moet je als hulpverlener niet willen uitpoetsen. Eerst door acceptatie ontstaat er ruimte voor de ander om bij zich zelf krachten op te wekken om ver der te kunnen. En zie je dat er onverwacht en als door een wonder toch nieuwe openin gen ontstaan." Bodisco Massink hoedt zich er voor daaraan meteen de wer king van Gods geest toe te schrijven. Hij doet in zijn prak tijk ervaringen op waarin bij zijn gesprekspartners opeens een wereld open gaat en zij hun situatie helder voor ogen krijgen. Hij noemt het vaak ontroerende gesprekken maar ze zijn niet exclusief pastoraal, zegt hij. Zijn collega-psychotherapeu ten doen soortgelijke ervarin gen zeker niet minder op. „Vaak is het niet meer dan het gebruik van een methode maar in christelijke kring klinken al snel termen als halleluja, ver horing en bekering. Ik heb die momenten leren relativeren omdat ze daarvoor te kortston dig en vrij oppervlakkig zijn." Dekenale herindeling breekpunt LISSE/HILLEGOM MONIQUE WITTEMAN Na deken J. Straathof verlaat kerkelijk opbouwwerker Ton Snepvangers het dekenaat Bol lenstreek. Ook hij kan zich niet vinden in de voorgenomen de kenale herindeling, waarbij de dekenaten Bollenstreek en Lei den worden samengevoegd. Snepvangers wil contact met de mensen. En dat wordt bij zo'n grootschalig dekenaat erg moei lijk, zo denkt hij. Het nieuw te vormen dekenaat gaat in totaal 30 parochies omvatten, terwijl het huidige dekenaat Bollen streek 'slechts' uit 14 parochies bestaat. Snepvangers heeft zijn ontslag aangevraagd en wordt per 1 oktober pastor in de H. Jo zefkerk en de H. Martinuskerk in Hillegom. „Niemand binnen ons deke naat is blij met de fusieplannen van het bisdom", zegt Snepvan gers. „Wij wilden best meewer ken, maar wel op een rustige manier. Niet haasten, maar een gewenningsperiode inlassen. Dan heb je een grote kans dat de beide dekenaten heel soepel in elkaar vloeien." Snepvangers kon zich in ieder geval niet vin den in een snelle samenvoe ging. „En als kerkelijk opbouw werker moet je juist dit soort processen begeleiden. Dat werkt dus niet en ik heb m'n consequenties getrokken. Het vreemde aan de houding van het bisdom is, dat het nu een snel traject wil afleggen, ter wijl bij samenvoeging van paro chies altijd de geleidelijke weg bewandeld wordt, vindt Snep vangers. Hij kan het maar moei lijk begrijpen. De verhi n met Leiden is er niet b< geworden, denkt hij. „D altijd goed. Nu heeft hetl If gevraagd aan de beide d p ten om een voordracht t a voor één deken. Leiden eerst een projectgroep in alvorens de voordracht u g en de Bollenstreek wil; projectgroep een name ji maken. Het wordt op <J f gedreven door het bisdo si moet allemaal veel Waarom niet gewoon j rt kaar rond de tafel zin n overleggen? Nu hebben e bemiddeling aangevraag a de dekensbenoeming. 1 ogen was dat niet eens ei geweest, als er maar een i fusie voorbereid kon won n Snepvangers vindt he j mer dat hij het dekenat k verlaten. Elf jaar heeft li ingezet, de eerste zeven j volwassenencatecheet, laatste vier als kerkel| »r bouwwerker. Dat deken ia hof al weg is, ziet hij j groot verlies. „Het doetp k je heel veel energie stt zo'n dekenale herindeling de vermoeidheid slaat toe." Snepvangers gaat - zcia het zelf noemt - dichten basis toe, in Hillegom met de M. Jagerman Bladowski gaat hij het pa team vormen. Hoe zijn u precies uit gaan zien, m nog niet. „Behalve dati ken midden in een sam kingsproces zitten, waai ook ruimte is voor y wing." KAMPEN ANP De gereformeerde theoloog prof. drs. K.A. Schippers is op 72-jarige leeftijd overleden. Hij was van 1980 tot 1989 hoogle raar praktische theologie aan de Theologische Universiteit in Kampen. Hij heeft vooral naam gemaakt met publicaties over geloofsonderricht en stadspas- toraat. Na als predikant in ach tereenvolgens Sibculo en Er- melo te hebben gewerkt, was Schippers van 1956 tot IS cent aan de theologische ki ding in het toenmalige! f Guinea. In 1961 werd hij directe li de Nederlandse Gerefon ie Jeugdraad. Schippers sta der aan de wieg van h s techetisch Centrum van pi reformeerde Kerken, hij in 1974 de leiding kre 1971 tot zijn emeritaat i ia aan de Theologische Ui o teit verbonden. vLeidsch Dasblad ANNO 1897 Maandag 20 September ADVERTENTIE Specialiteit in Uitzetten. Grootst assorti ment gemaakte Witte Goederen, als: Nacht- en Daghemden, Pantalons, Molton Piké, Rokken, Ondertailles, enz. Zijden, Moiré, Laken en Flanellen Rokken, ook in extra wijdten, voor radig, in verschillende nuances. Voor Bébés een uitgezochte keuze Douillettes, Kapers, Capelines, Robes Brodes, Schort jes en vele kleine artikelen, uitnemend geschikt voor Ca- deaux in de Luiermand. Firma Gez. de Grijs, Botermarkt 24. LEIDEN In het perceel, waarin vroeger de ijzerzaak van de heeren Gebroeders Kruyt was gevestigd, aan den Nieuwen Rijn, bij de Hooigracht, die kort daarbij een ander perceel hebben betrokken, is thans gevestigd een zaak in garen, band, sajetten en mode artikelen, welke inderdaad zeer uit gebreid kan genoemd worden. De beschikbare ruimte gaf daartoe dan ook wel gelegenheid. De firma Martens, welke el ders reeds drie zaken heeft, heeft bij de verandering van het perceel bovendien blijkbaar geen kosten ontzien, want alles ziet er frisch en degelijk uit; ook de verlichting is er bijzonder helder. OUDE-WETERING Door de Rijks-politie alhier zijn op de vroonwateren nabij Oude-Wetering en Kaag een drietal lieden op heeterdaad betrapt geworden, wegens baggeren zonder consent van Rijnland of der gemeente Leiden. ANN01972 woensdag 20 september LEIDEN Twee Leidse bedrijven, de Conservenfabriek "De Sleutels" aan de Morsweg ruim honderd jaar in Leiden ge vestigd en "De Landbouw" aan de Rijnsburgersingel zul len uit Leiden verdwijnen. "De Sleutels" gaan het bedrijf per 1 januari overplaatsen naar de vestiging in Helden-Pannin- gen (Limburg), terwijl "De Landbouw" binnen een tijdsbe stek van twee jaar overgaat naar het moederbedrijf Menken in Wassenaar. Bij de melkinrichting (89 personeelsleden) zul len er geen ontslagen vallen aangezien het in de bedoeling ligt dat het personeel in het bedrijf te Wassenaar wordt on dergebracht. Voor het fabriekspersoneel (54 man) van "De Sleutels" het kantoor en de verkoopafdeling blijven in Lei den liggen de zaken anders. Hen wordt de mogelijkheid op vervangende werkgelegenheid in Helden-Panningen gebo den, terwijl ook voor woonruimte zal worden gezorgd. Indien hiervan geen gebruik wordt gemaakt zal ontslag moeten vol gen. Tijdens een gisteravond gehouden vergadering heeft het personeel fel protest aangetekend tegen deze gang van za ken. LEIDEN Leiden'is een wel bruin maar niet oud café rijker. Ben Walekamp opende gisteren aan de Nieuwstraat zijn café sociëteit "De Twee Spieghels" en het was bij die opening zo verschrikkelijk druk dat een nadere beschrijving van het inte rieur hier moet ontbreken. Er zijn wel schaakborden en de borrel smaakt er best. NOORDWUK KEES V Het Genootschap Oud-Noord- wijk kreeg in de zomer van 1963 een ruim vierhonderd jaar oude binnenduinse boerenwoning in de schoot geworpen. Al geruime tijd was het bestuur van het ge nootschap op zoek naar een ruimte om de waardevolle cul tuurgoederen uit het vroegere 'Noortich' in onder te brengen. Het bestuur kreeg een tip dat Jan Barnhoorn Jzn. van de boer derij aan het Jan Kroonsplein was overleden en dat het pand te huur stond. Na een telefoontje met de ver huurder beschikte het genoot schap over een prima ruimte die kon worden ingericht als museum. Al was dat niet zo simpel. De boerderij was flink vervallen en een restauratie was noodzakelijk. Maar het zou nog jaren duren voordat de aanne mer aan het werk kon. Het pand aan het Jan Kroons plein was een boerderij van het zogenoemde versmalde Zuid- Hollandse type, waar het Noordwijks verleden een prach tige plaats zou krijgen. De wo ning had een kleine voorkamer - compleet met bedsteden - een te verwarmen achterkamer of 'binhuis', eveneens voorzien van bedsteden en een met een tongewelf gedekte kelder onder de slaapgelegenheden. Deze kelder kwam uit op een ruimte, die als paardenstal werd ge bruikt. Daarachter een koestal. Het geheel was overdekt met ruime zolders. Na vele jaren te hebben ge huurd, werd het genootschap in de jaren tachtig eigenaar van de boerderij. In het verleden was al wel gepoogd om het pand aan te kopen, maar de vraagprijs was veel te hoog. In 1985 viel het besluit om het recent ver worden eigendom op te knap pen. „Onder het motto 'Een ton voor het GON' werd honderd duizend gulden bijeengebracht. Ook kwam een flinke bijdrage van Monumentenzorg. Een jaar later kon de restauratie worden uitgevoerd. Ook veel leden van het genootschap hebben tijdens de werkzaamheden geholpen, zodat de kosten konden worden beperktvertelt museummede werkster Conny Eichelsheim. De totale kosten bedroegen 600.000 gulden. Het pand kreeg in plaats van het zogenoemde Mansardedak een origineel puntdak. Ook de gevel werd in grijpend veranderd, zoals uit de foto's wel blijkt. In de boerderij wordt aandacht geschonken aan de Noordwijk- se visserij, oud speelgoed, Noordwijks keramiek, schilde rijen, het boerenbedrijf en de kruidenteelt. Het museum trekt jaarlijks zo'n 2500 tot 3000 be zoekers. „Dit aantal wordt mede bepaald door de jaarlijkse the ma-expositie, die in de Blauw- dotterzaal worden gehouden. Blauwdotteris de scheldnaam van de Katwijkers voor Noord- wijk-zeërs, die een stevige neut dronken. Sommige tentoonstel lingen spreken meer tot de ver beelding dan andere. Dit jaar krijgen we meer bezoekers doordat we langer open zijn." Pas in 1986 werd het pand ingrijpend gerestaureerd. De boerderij kreeg weer een puntdak en een andere gevel. foto hielco kuipers Het museum is nog tot 19 okto ber van dinsdag- tot en met za terdagmiddag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Vanaf die datum is het pand alleen op donderdag geopend van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE 8. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: (K Hoofdredactie: Oi ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot O?" RUBRIEKSADVERTENTIES 1 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' 07' ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch ah van het abonnementsgeld, c korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT! Voor mensen die moeilijk lezen, sla ogen hebben of blind zijn (ofeens leeshandicap hebben), is een het regionale nieuws uit het LeidschO geluidscassette beschikbaar. Voor info 0486-486486 (Centrum voor Gespet Lectuur, Grave) ZIEKEN H U I Z ONGEVALIENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen!» dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 ui Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19 00-19 30 u overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegt- Jongerenafdeling 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19 30 uur. klasself daarnaast ook 11.15-12 00 uur Kraamafdeling: 14 30-15.30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 21 0 Kinderafdeling: 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14 00-14.30 uur en 1f Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) dagelijks 14.00-15 00 uur en 18.30-19 30 uur. klasse daarnaast ook 11 15-12.00uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15 00 uur en IE 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18 15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur/Ai Partners/echtgenoten met kinderen.) Voorzwangeren: zaterdagen zondag van 10 00 tot 11.00 uur uitsluitend partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voorouders van opgenomen kinderen is e mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelW neurologie: 14 15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, oogheelkunde en heelku"* 14 15-15 00 uur en 18 30-19.00 uur. Kinderkliniek zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15 15-17.00 ut babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12