,eiden Regio XTC: kans op ongeneeslijke depressie 1 an bedelstaf tot marktwapen riminelen in spe enezen met HALT Nieuw speelplein De Brug Schrijfwedstrijd om Leidsch Dagblad Griffel Het is een gekke rERDAG 20 SEPTEMBER 1997 hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleijn, 071 -5356436 Kazerne /irDe nieuwe brand- I J weerkazerne in Roelofarendsveen komt naast de bibliotheek aan de Wilgenstraat. Celliste De celliste Lucia I Swarts voelt zich thuis in de Leidse Meren- wijk. 'Als de strijkstok zwijgt hoor je niets'. het experiment in haar rapport over kleine criminaliteit aan als voorbeeld van een effectieve aanpak. Toen de overheid de helft van de kosten besloot te vergoeden schoten de HALT-bureaus hele maal als paddestoelen uit de grond. Alle betrokken partijen, gemeente, politie, justitie maar ook middenstanders en andere slachtoffers, zijn van het begin af laaiend enthousiast, zegt Van Hees. Sinds 1988 vertienvoudig de het aantal 'afdoeningen' dat bij de HALT-bureaus terecht kwam, naar 21.413 in 1996. De preventie is een andere belangrijke poot onder HALT, legt Marian Tijssen uit. Zo'n 350 keer per jaar trekken de mede werkers van het bureau erop uit voor voorlichtingslessen in de hoogste groep van het basison derwijs en de eerste klas van het voortgezet onderwijs. „Vooral de brugklas is erg belangrijk", zegt Tijssen. „Je komt op een nieuwe school waar je je rol he lemaal opnieuw moet vinden. Dan is het verleidelijk bij de groep te horen met de populai re jongens die alles durven. Daar hameren we sterk op: hoe ga je daarmee om, laat je je om- lullen of neem je zelf een stand punt in? Durf je te zeggen: Doe normaal joh, daar doe ik niet aan mee." Ook van de afdoeningen gaat een preventieve werking uit. .Alleen al doordat de gastjes die naar ons worden gestuurd, hun verhaal ook weer mee naar school nemen", zegt Henk San- nes, manager van het bureau in Leiderdorp. De 'lik-op-stuk'- aanpak is daarbij erg belangrijk, zeggen Sannes en Tijssen. Bin nen een weelc zitten de aspi rant-crimineeltjes bij HALT voor het eerste 'pedagogische gesprek'. „Je probeert de scherpte van de schrik vast te houden," verklaart Sannes. De werkstraf van vier tot maximaal twintig uur die volgt, bij voor keur bij de benadeelde partij, maakt de HALT-klantjes ook bewust van hun fout. „Ik hoor vaak van jongens en meisjes die bijvoorbeeld vakken hebben ge vuld bij de winkel waar ze heb ben gejat: Toch wel hard wer ken daar, zeg. En eigenlijk schaamde ik me rot." tst nog. Ging ze met een stel ijes op stap die in het zwem- een handtas met een dik lulde portemonnee hadden Het geld hadden ze er 1 doorgejaagd maar de poli- neeg er lucht van en stuurde door naar HALT. Die ging tze op bezoek bij het slacht- „Nou, dat was net een artlap. Die mevrouw legde dat het geld in die tas be id was voor de vakantie èn het verjaarspartijtje van dochtertje dat die dag iest afzwemmen. Die vakan- moest een week worden uit leid n de verjaardag viel in water. Toén had je die kop- moeten zien. Ze gingen net niet huilen." iarian Tijssen is een van de begeleiders van het HALT 1-Holland Noord in Leider- rp Samen met haar collega's trijkt ze het gebied tussen len, de Bollenstreek en Al en aan den Rijn. Ruim 900 itjes' krijgen ze jaarlijks over doer, zo'n 800 voor vandalis- of diefstal, de rest voor het afsteken van vuurwerk, zijn de drie zogeheten de- categorieën die onder het LT-regime vallen. Jongeren voor de eerste keer worden rapt op deze misdrijven krij- bij HALT ('Het ALTema- de kans hun criminele aling goed te maken en zo vermelding in de justitie- ssiers te voorkomen. )p een steenworp afstand Tijssen en haar collega's, de Boommarkt in Leiden, directeur Alma van Hees i HALT-Nederland de scepter de 64 bureaus die inmid- door het hele land zijn ge- Als beleidsmedewerk- stond ze in 1981 aan de van het project, in Rotter- In de Maasstad was het fe- neen graffiti zestien jaar ge en uitgegroeid tot een ware ag. De politie stond machte- s, totdat gemeente, politie en titie de handen nadrukkelijk elkaar sloegen. Het eerste ex- rimentele jaar werden er drie daarna kreeg het project een end karakter. Landelijke idacht volgde en in 1986 tide de commissie-Roethof leiden Een vrouwelijke ridder. Het was nog niet eerder ver toond in de geschiedenis maar gisteren viel speltherapeute Kobi Wanningen van Pedolo gisch Instituut 'De Brug' deze eer te beurt. Zij werd 'gerid derd' vanwege haar inzet voor het nieuwe speelplein van de school. Ook de sponsors kre gen deze eretitel. Van rotarian Menno Smitsloo werd ver wacht dat hij zijn 'ridderlijk heid' direct liet gelden. Hij moest jonkvrouw Hedy Weij- tens, de directeur van De Brug, bevrijden. De Rotary Club Lei den heeft zich samen met di verse bedrijven ingezet voor een nieuwe speelplaats voor de 150 kinderen van de school. Tevens is de opbrengst van de 22ste Singelloop aan dit doel geschonken. Gisteren werd het speelplein officieel geopend. De kinderen hadden speciaal hiervoor een schoollied ge maakt want zo zongen zij; 'zandbak, glijbaan, duikelrek, 't plein van De Brug is echt te gek!' foto henk bouwman leiden ad van kaam Het Leidsch Dagblad houdt voor de derde maal in succes sie een schrijfwedstrijd voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Dat gebeurt in het kader van de Kinderboeken week die ditmaal wordt ge houden van 1 tot 11 oktober. Het thema daarvan - 'De tijd machine - terug naar toen' - is tevens het onderwerp waar de jeugdige deelnemers aan de LD-Griffel hun fantasie op mogen loslaten. Hoe kijken kinderen tegen 'vroeger' aan. Is dat gisteren, twee weken geleden of denken ze daarbij aan hun 'jeugd', aan mooie herinneringen of nare gebeurtenissen? Of kunnen ze zich in hun denkvermogen al verplaatsen in de tijd, in de ge schiedenis, in spannende ont dekkingsreizen? Dat brede scala mag aan bod komen in de wedstrijd waarbij de kinde ren van de basisschool worden opgedeeld in twee groepen. Die in de leeftijd van acht en negen jaar en die in de catego rie van tien, elf en twaalf jaar. De spelregels zijn eenvou dig. Het verhaal, geschreven of getikt, mag niet langer zijn dan een A4-tje en moet uiter aard betrekking hebben op het thema: 'De tijdmachine - terug naar toen'. De inzendingen moeten voor 5 oktober binnen zijn bij het Leidsch Dagblad. Schrijfwedstrijd, postbus 54. 2300 AB LEIDEN. Dit. met ver melding van naam, leeftijd, adres, school. Niet vergeten een pasfoto bij te sluiten. Dat laatste is belangrijk als het gaat om de tien winnaars, vijf in elke categorie. Een jury bestaande uit de redacteuren Erna Straatsma, Ad van Kaam, adjunct-hoofdredacteur Ton van Brussel en hoofd public relations Wilma Steverink kiest de beste werkstukken uit. Vo rig jaar kostte dat heel wat hoofdbrekens met meer dan 350 inzendingen. De verhalen van de tien winnaars (met hun foto) wor den gepubliceerd in de zater- dagbijlage van 18 oktober. Op woensdag 22 oktober vindt de prijsuitreiking plaats op het Leidsch Dagblad, waarbij ook de ouders, broertjes en zusjes en oma's en opa's van de tien prijswinnaars aanwezig mo gen zijn. Naast de gouden grif fel ontvangen de winnaars een T-shirt met hun verhaal daar op afgedrukt, een oorkonde en een poster. Leidse wetenschappers dringen aan op onderzoek Het slikken van XTC-pillen kan leiden tot langdurige de pressies, die niet meer zijn te genezen. Een stof, die in deze drugs zit, beschadigt bij dieren zenuwcellen in de hersenstam. Leidse onderzoekers veronderstellen, dat dit bij mensen ook het geval kan zijn. vertelt dr. E. Pennings, één van de onderzoekers. Zo erg, dat er sprake kan zijn van oververhit ting. „Je kunt het vergelijken met hoge koorts", zegt hij. „Er is zelfs melding gemaakt, dat de lichaamstemperatuur bij een XTC-gebruiker opliep tot 42 graden. En dat kan fataal aflo pen. Daarom kun je stellen, dat het risico van het gebruik van XTC voor de geestelijke- en li chamelijke gezondheid te groot leiden jan westerlaken Die conclusie trekt het Leids Universitair Medisch Centrum Klinische Chemie, Farmacie en Toxicologie uit een literatuur studie, die het in opdracht van het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport uitvoerde. XTC verandert de stemming van de gebruiker, heeft invloed op de eetlust en het slapen, kan de lever beschadigen, hartpro blemen geven en doet de li chaamstemperatuur stijgen, Oververhitting komt met na- mie werkvoorziening belicht naar aanleiding van 25 jaar De Zijl Bedrijven en» arjan van puk jheid, gelijkheid en broeder- ap'. De idealen van de Fran- Revolutie vormden aan het le van de achttiende eeuw voor de moderne werk- ïziening. Gehandicapten, iden, bedelaars en wezen chten niet langer op aalmoe aangewezen zijn, maar ver- aden een volwaardige plaats de samenleving. En zo ont- ïden tussen 1795 en 1900 >ze werkinrichtingen en ar- nfabrieken, die de voorlo- waren van de huidige in- Sngen voor sociale werk- irziening. en van die instellingen is De Bedrijven uit Leiden. Dit viert DZB zijn 25-jarig jubi- n als gemeentelijke dienst, m voor een omvangrijke ge- liedschrijving van de sociale ^voorziening in Leiden. Gis- lag presenteerde de historicus J. Moes het ste exemplaar van 'Van be- staf tot marktwapen' in de Bet was uitdrukkelijk niet de jracht om een bedrijfsge- liedenis van De Zijl Bedrijven schrijven", zegt Moes. „We ien de hele geschiedenis uit een Leidse context be nen en de Leidse ontwikke- en weer in een landelijk ka- plaatsen. Daarbij heb ik veel dacht besteed aan het tot- •dkomen van de sociale Voorziening en haar func- ude samenleving." '°or 1795 waren de werkhui- vooral bedoeld voor crimi- nmet een 'werkstraf. Maar chte denkers als Rousseau, ttesquieu, Leibniz, Lessing, r en Von Humboldt zagen trkhuis als middel om het tedevraagstuk op te lossen, ten in hun eigen levens- ioud konden voorzien, bovendien de uitgaven ienzorg omlaag kunnen, eerste Leidse werkhuis, de spinwerkzaamhe- °ok wel 'de Spinschool' ge- i P'd, werd in 1796 gevestigd Blinde man aan het weefgetouw voor ruige matten in de werkinrichting Groenesteeg omstreeks de Tweede Wereldoorlog. foto pr me voor op dansfeesten en in warme disco's waar veel men sen op een kluitje bij elkaar zijn. Daarom wordt er bij dit soort gelegenheden vaak een eerste- hulppost ingericht en wordt de XTC-slikker aangeraden veel water te drinken om het verlies van lichaamsvocht aan te vul len. Maar water alleen, zo blijkt nu, is niet genoeg. In het drink water moet zout worden opge lost. De XTC-gebruiker verliest zout via de urine en door hevig transpireren. Vult hij dat zout- verlies niet aan, dan loopt hij de kans op levensgevaarlijke vochtophopingen (oedemen) in de hersenen of in een stuip te raken. De onderzoekers van het Bijeenkomst over mysterieuze graancirkels leiden/leimuiden Graancirkels, daarover is de laatste maanden menig pittige discussie gevoerd, zeker na de ontdekking van een aantal nieuwe exemplaren, onder meer in Leimuiden. Boer Koot, op wiens land de cirkel was ge trokken, haalde zijn schouders op en sprak van 'grappenmakerij'. En ook de Leidse sterrenkundige profes sor Icke toonde gewapend met een plankje en een stukje touw aan in luttele minuten zelf zo'n cirkel in het graan te kunnen trekken. Het aantal 'gelovigen' bleef echter onveranderd groot. Want Icke is vooralsnog een van de weinigen geweest, die zich heeft opgeworpen als ma ker. Dit jaar alleen al ontston den er meer dan vijftig van die cirkels in Nederland, waarvan de herkomst onduidelijk is ge bleven. Op zondag 5 oktober is er een 'Landelijke Graancirkel Bijeenkomst' in het Veerhuis, aan het Neyemonde te Nieu- wegein. De organisatie is in handen van Frontier 2000, een beweging die erkent dat talloze graancirkels door grappenma kers zijn gemaakt, maar ook benadrukt dat de herkomst van vele andere cirkels niet wetenschappelijk valt te ver klaren. Anti-rookcursus Leids Universitair Medisch Cen trum zeggen, dat vooral jonge ren in de leeftijd van 15 tol 25 jaar XTC slikken. In eerste in stantie namen ze één of twee tabletten per maand. Maar nu is het niet ongebruikelijk dat ze meer pillen op één avond of één weekeinde naar binnen werken. Het onderzoek maakt er mel ding van dat sommige gebrui kers wel acht tabletten op één avond slikken. Voordat de Leidse weten schappers met hun onderzoek begonnen brachten ze een nachtje door op een housepar ty, vertelt toxicoloog prof. dr. F. de Wolff. Ze proefden er de sfeer, maar slikten geen XTC. „Onze ogen zijn wel openge gaan. We waren vroeg aanwezig en zagen politie met honden naar drugs zoeken. Nee, ze von den niets. De pillen kwamen pas tevoorschijn toen de jeugd binnen was. Jongens haalden ze uit hun sokken en meisjes uit hun bh. Tegen een uur of twee zagen we de eerste slachtoffers op de eerstehulppost binnenko men. Dat waren zaken, die we in ziekenhuis nooit te zien krij gen." Net als Pennings, maakt hij zich zorgen over de psychische problemen op de langere ter mijn. De Wolff: „Bij proeven op apen zag men dat de schade aan het centrale zenuwstelsel langdurig was. Dus kun je ver wachten, dat herhaaldelijk ge bruik van XTC op den duur ook bij de mens zenuwcellen be schadigt. Daarom zien we de toekomst best angstig tege moet", aldus de Leidse hoogle- In het onderzoek dat ze heb ben gedaan pleiten ze ervoor om meer voorlichting over XTC te geven en raden ze mensen, die psychische klachten heb ben, met klem af de pillen te slikken. Bovendien vinden ze dat er een vervolgonderzoek moet komen naar de effecten op lange termijn. Met name moet er worden gekeken naar welke schade XTC aanricht aan het centrale zenuwstelsel bij de mens. in het Oude Mannen- en Vrou wenhuis aan de Koppenhink- steeg. Het was de bedoeling om een inrichting te openen 'welke heilzaam voor de werkelozen en noodlijdenden zou kunnen zijn en tevens ter beteugeling van be- edelaars en luyaards'. Een edel doel, maar het ging de regenten er toch vooral om 'de straaten van dat schuim te zuiveren'. Inmiddels is er heel wat ver anderd. Zo moesten gehandi capten zich vroeger aanpassen aan het aangeboden werk, ter wijl er nu passend werk voor de werknemers van DZB wordt ge zocht. Ook is het werk veel ge varieerder dan vroeger: toen moesten gehandicapten vaak breien of touwpluizen, nu vin den ze werk als wetenschappe lijk medewerker aan de Leidse universiteit. Na het ontstaan van DZB mopperde het bedrijfsleven vaak over 'valse concurrentie'. „Maar als er al sprake is van competitie, dan gebeurt dat op basis van concurrerende prijs stelling en kwaliteit", schrijft Moes in de conclusie van zijn boek. Dat betekent volgens Moes dat de bedelstaf'uit 1795 na 200 jaar een marktwapen is geworden. .Als deze ontwikke ling doorzet, zal de sociale werkvoorziening zichzelf wel licht overbodig maken en wor den de idealen van de Franse Revolutie gerealiseerd", zo meent de schrijver. Tijdens elf cursusavonden in het wijkgebouw van de Stich ting Thuiszorg Groot Rijnland aan de Robijnstraat 2 in Leiden geeft de GGD Duin- en Bollen streek een cursus 'stoppen-met- roken' voor rokers uit Leiden en omgeving. Vanaf 13 oktober kunnen rookverslaafden die echt willen stoppen met roken zich aanmelden bij de GGD Duin- en Bollenstreek: 071- 4056679. Inclusief consumpties en cursusmateriaal kost de cur sus 250 gulden per persoon. Mevrouw Sieval kijkt, tot haar grote ongenoegen, sinds woensdag tegen een oude caravan aan. foto henk bouwman leiden marcel smeets Een snackbar, een jeugdhonk of gewoon hup naar de sloop. Omwonenden van de ijsbaan in de Stevenshof weten wel raad met de krakke mikkige caravan die sinds woensdagnacht on gewenst in hun straatje staat. Actie is in ieder geval geboden, vinden zij, want het ding ziet er niet uit. Mocht de onbekende eigenaar zich niet melden, dan sleept de politie de caravan weg. „Maar we moeten sowieso tien dagen wachten, voordat wij iets mogen doen", aldus politie woordvoerder R. Blom. Donderdagochtend stond de vakantiebouw val er ineens. Tussen twee auto's gemanoeu vreerd, zonder wielen en kenteken, maar vooral pal voor het raam van mevrouw T. Sieval. „Ik kan niets meer zien en hij haalt het licht weg", zegt ze beteuterd. „Het is toch een gekke we reld. dat mensen zomaar een caravan voor je neus zetten", aldus een buurvrouw. „En dan ook nog in zo'n staat." Hoe het ding er komt, is een raadsel. Een wandelaar heeft tijdens zijn 'hondenrondje' woensdagnacht wel iets verdachts waargeno men. „Hij heeft het over een oude oranje Opel Kadett. Die zag hij eerder die nacht al ergens anders met die caravan rondrijden. Toen 'ie te rugkwam van z'n wandeling stond dat ding in eens hier", aldus een buurvrouw. In de caravan is het een woestenij. Glasscher ven, losse keukenapparatuur, een vergeeld Leidsch Dagbladvan 27 augustus 1992 en vodjes met aantekeningen. Vooral het handgeschreven kenteken op de achterbank en het briefje met een telefoonnummer spreken tot de verbeel ding. Het telefoonnummer verbindt de beller met een autohandelaar in Voorburg en volgens de geruchten behoort het kenteken aan een Amsterdammer. Die weer niets van de caravan zegt te weten. De buurtbewoners willen het ding zo snel mogelijk weg, maar de politie houdt zich aan de verordening van de gemeente. „We moeten hem eerst drie dagen laten staan. Dan komt er een briefje op en dan pas na acht dagen kunnen we hem wegslepen", verklaart de politiewoord voerder. Op kosten van de gemeenschap, kan hij verzekeren. Maandag begint de gemeente een actie waarbij aanhangwagens, caravans en dergelijke voertuigen die niet op de openbare weg horen en in de weg staan, worden opge ruimd. „Daar past ook de verhuizing van die ca ravan in", aldus Blom. Naar het kenteken heeft de politie nog geen onderzoek gedaan.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11