eidsch Dagblad 3 16 25 Grote zorg over afsluiting van A4 Leidse GGD-medewerkster stal van overleden mensen BEL: 071-5128030 Boek over Beatrix Bolkestein wil van kabinet 'gedoogbeleid' voor Schiphol Electrolux schrapt banen Ritzen wil gedragscode ontgroening TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. INDERDAG 18 SEPTEMBER 1997 Binnenland Pleidooi voor verbod op vissenkom OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Honderd landen staken gebruik van landmijnen Cultuur en Kunst Sire wil jongeren lawaaibewust maken Kerk en Samenleving Ds. Schelhaas: kerk geweten van de maatschappij Sport Leidenaar Van der Kooij bij wieler-WK LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Nog geen abonnee? ekening van 2.000jaar Oudheden kn'ad van kaam jraffiti niet louter iets is van tijd. maar 'zo oud is als de ■nsheid zelf, valt de komende het Rijksmuse- ivan Oudheden. Daar is een izelsteen te bezichtigen met een 'tekening' die jaar oud is. De 'driehoek »t dwarslijntjes' is de oudste gevonden afbeelding ons land. Tot nu toe golden 'Danser van Wanssum' 1.000 jaar) en de 'Venus van (10.000 jaar) als de dstetekeningen. im vorige week opgravingen in het Limburg- Si. Odiliënberg aan het licht, ■tenschappers van het Rijks- useum van Oudheden en de idse universiteit doen al sinds 53 onderzoek in het Maasdal, onderdeel van een groot- lialigSteentijdonderzoek. team van drs. L. Verhart tie in een kamp van jagers de Oude Steentijd op de in met afbeelding. Al eerder irden op die plaats vijfhon- Ird vuurstenen gevonden. Op steen is een uitgesneden iehoek te zien.met zorgvuldig graveerde dwarslijntjes. De afliti moet met een vuurste- werktuig zijn aangebracht, betekenis is vooralsnog on- lidelijk. De steen is tot en met zondag speciale vitrine in het zien. Vanavond tussen 121.00 uur geeft conser- lor en ontdekker Verhart een ndleiding over de afdeling Ar- eologie Nederland, met daar- speciale aandacht voor de de opgravingen bij St. liliënberg. Vrouw kan gedrag bij politierechter niet goed verklaren evenoord en 'SV onderuit isun/eindhoven gpd yenoord en PSV. de Neder- idse vertegenwoordigers in Champions League, hebben een valse start ge laakt. Feyenoord ging in Turijn rs onderuit tegen Juventtrs (5- terwijl PSV op eigen veld een nederlaag tegen Dynamo te slikken kreeg. Feyenoord-trainer Arie Haan eens boos zijn op zijn lelers; hij was eerder teleurge- r de vele persoonlijke uten, die stuk voor stuk tot lelpunten leidden. „De druk, iedereen op deze ploeg feft gelegd door steeds maar benadrukken hoe goed en erk Juventus wel niet was, eek achteraf te groot", conclu- lerde Haan. Aan de persoon- ke blunders had hij zich het eest gestoord. „Het enige dart aan ontbrak was, dat we niet eigen doel hebben gescho- Dynamo Kiev heette de 'grote ibekende', maar het gaf PSV lesje in rendement. Aan- lerder Arthur Numan; „De te tegengoal was ongeluk- het doelpunt gelijk na rust natuurlijk een fikse dom- Wij hebben maar een paar utjes gemaakt en dat straffen gelijk af. Toch blijf ik erbij wij goed hebben gespeeld, i) kregen zelf voldoende mo- ïlijkheden. Alleen maken wij geen doelpunt. Dat is nu tt het verschil." De voetbalwedstrijden van •ijenoord en PSV, die recht reeks tegelijkertijd te zien wa- op Nederland 1 en 2, heb- woensdagavond 3,15 mij ten kijkers getrokken (ter ver- Ajax trok vorig jaar ptember in de eerste wed- n|d van de Champions League r miljoen kijkers). Dit blijkt uit eerste gegevens van de 'enst Kijk- en Luisteronder- oekvan de NOS. Heel opmerkelijk is het ver- op van de kijkers. In het eerste wrtier trok Juventus-Feijen- tfd nog 1,7 miljoen kijkers toen de Rotterdamse <*g binnen elf minuten op 2-0 achterstand kwam te v tverd het toestel in heel E huiskamers afgestemd op -Dynamo Kiev. PSV steeg ündeweg van 1,4 miljoen naar 'miljoen kijkers. Jgina 23: Meer lampions League de n haag/leiden Een 53-jarige werkneemster van de Leidse GGD heeft tussen 1994 en 1996 meer dan 10.000 gulden gestolen van overledenen. De Leiderdorpse was voor de gemeente, verantwoordelijk voor het afhandelen van formaliteiten rond in eenzaamheid gestorven Leide- naars. In minimaal vijf gevallen ver zuimde zij daarbij geld dat in de wo ning van overledenen werd aangetrof fen, af te geven. De Haagse politierech ter L. van Zaltbommel verklaarde de \touw gisteren schuldig aan verduiste ring, maar legde geen straf op. Waarom de vrouw het geld had ge stolen, kon zij niet verklaren. Sterker nog: ze kon zich nauwelijks herinneren dat ze er met het geld vandoor was ge gaan. Een aantal gevallen heeft ze weliswaar bekend, maar dat betrof steeds zaken waarin zij op de vraag waar het geld was gebleven uiteindelijk zelf de conclusie trok dat zij het dan wel meegenomen moest hebben. „Ik ben gewoon heel slordig geweest", ver1 klaarde de vrouw gisteren. Ze zegt nog altijd geen idee te heb ben wat ze met het geld heeft gedaan. „Ik had het niet nodig. Schulden had ik niet. Ik kan me niet voorstellen wat ik ermee gedaan moet hebben." Een deel bleek gewoon in haar bureau bij de GGD te zitten. Ze vond het in een potje toen zij in november vorig jaar na haar ontslag haar laden kwam leegruimen. Officier van justitie M. Rutgers vond dat er meer aan de hand was dan slor digheid. „Rond het overlijden van ver schillende mensen heeft zij forse kas geldstortingen op haar eigen rekening gedaan." Zij eiste een celstraf van drie maanden. Ook de advocaat van de \touw sprak van 'meer dan slordig heid'. Tijdens de ontslagprocedure, in gezet naar aanleiding van de diefstal len, hebben drie psychiaters de vrouw onderzocht. Die kwamen allemaal tot de conclusie dat de Leiderdorpse nau welijks sociale contacten had en ook bij de GGD op een eiland werkte. Ze werkte met mensen aan de zelfkant van de samenleving en was daar dag en nacht fiiee bezig. Ze raakte over- werkt, opgebrand en depressief en be gon langzaam maar zeker steeds meer op haar cliënten te lijken. „Ze heeft geen notie gehad van waar ze mee be zig was", aldus de advocaat. Politie rechter Van Zaltbommel wilde niet zo ver gaan om de vrouw vrij te spreken op grond van ontoerekeningsvatbaar heid. Maar dat was eigenlijk puur op technische gronden: de psychiaters hadden hun rapportages toegesneden op de ontslagzaak en niet op de straf zaak. De rechter vond een uitweg door de verdachte weliswaar schuldig te ver klaren, maar geen straf op te leggen. de bilt Beatrix was als kleine prinses een onder nemend kind, voor wie de viool van haar moeder niet veilig was. Die anecdote is een van de mildere 'onthullingen' in het boek 'Koningin Beatrix: een instituut' van de Baarnse Oranje-publicist Fred Lammers, dat vandaag verschijnt. Volgens Lam- mers, die al jaren als royalty- watcher voor Trouw werkt, is de koningin zo streng voor haar mede werkers dat de tranen hen regelmatig in de ogen staan, krijgt ze haar zoons en neven slechts met moeite mee naar de viering van Koninginnedag en kon ze veel meer sympathie opbrengen voor Prins Charles dan voor de 'hysterische' Diana. In het boek staan verschillende, niet eerder gepu bliceerde foto's van Beatrix. Pagina 2: 'Vorsten lijden onder hersenkronkel'. foto ANP Bedrijfsleven en hulpdiensten vrezen periode van werkzaamheden Vertegenwoordigers van bedrijfsleven, ziekenhuizen en politie maken zich grote zorgen over de bereikbaarheid van Hoogmade, Leiderdorp, Leiden en Roelofarendsveen tijdens de nachtelijke afsluiting van rijksweg A4, die duurt van 6 oktober tot 15 december. leiden/regio judy nihof Zij pleitten gisteren tijdens een informatiebijeenkomst van Rijkswaterstaat voor maatrege len om het autoverkeer naar en vanuit de Leidse regio in goede banen te leiden. Ook werd aan gedrongen op het openen van een informatielijn, waar het pu bliek dag en nacht terecht kan met vragen over de afsluiting. Wie vanaf 6 oktober 's avonds of 's nachts vanuit de Leidse re gio niet héél nodig met de auto richting Den I laag of Rotterdam moet, kan maar beter thuisblij ven. Tot 15 december is de rijksweg A4 tussen Burgerveen en Leiden in zuidelijke richting afgesloten voor al het verkeer. De nachtelijke afsluiting is no dig vanwege ingrijpende werk zaamheden aan de weg. Het verkeer wordt vanaf het knoop punt Burgerveen omgeleid via de A44, de N44 en de A12. Over dag is de A4 wel gewoon in bei de richtingen open. Ook van 15 december tot me dio april 1998 gaan de werk zaamheden aan de weg door, al hebben ze dan niet zulke ver strekkende gevolgen voor het verkeer. In die periode wordt de middenberm van de A4 aange pakt. Daarvoor is geen omlei ding nodig. Van medio april tot juli neemt het ongemak weer toe en gaat de weg in de rich ting Den Haag/Rotterdam 's nachts dicht. Dan wordt de weg voorzien van Zeer Open Asfalt Beton (ZOAB). den haag anp/gpd WD-leider Bolkestein botste gisteren met de regeringspart ners PvdA en D66 toen hij het kabinet opriep tot een 'gedoog beleid' rond Schiphol. Hij wil niet strikt vasthouden aan de wettelijke geluidsgrenzen die de Tweede Kamer twee jaar gele den vaststelde. De WD-leider wil zo voorkomen dat de lucht haven in de piekuren een stap terug moet doen door minder vliegtuigen toe te laten. De belangen van werkgele genheid wegen voor Bolkestein zwaarder dan de geluidshinder. Het kabinet zou de regels daar om 'flexibel' moeten toepassen. PvdA-fractieleider Wallage ver weet Bolkestein dat die de on derhandelingspositie schaadt van minister Jorritsma (ver keer), die met de luchtvaartsec tor in overleg is over maatrege len tegen de geluidhinder. Het CDA vindt dat minister Jorritsma opnieuw moet uitleg gen hoe het kan dat Schiphol zo veel harder groeit dan ze de Ka mer in 1995 bij de vaststelling van de milieu- en volumegren zen voorhield. Komt de minister niet met een bevredigend ant woord, dan moet de Kamer eventueel zelf een onderzoek instellen, aldus het CDA. Een eventueel parlementair onderzoek volgt op eerdere kri tische vragen van Tweede en Eerste Kamer over de door de minister genoemde groeicijfers Dat gebeurde nadat Schiphol- direcfeur Smits beweerde dat die cijfers ten tijde van de Ka merbehandeling al waren ach terhaald en dat het kabinet dat ook wist. In dat geval zou de Ka mer verkeerd zijn voorgelicht, een politieke doodzonde. Minister Jorritsma laat het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium berekenen of de drastische maatregelen die Schiphol voorstelt - sluiting van banen in de piekuren - wel no dig zijn. In een brief aan de Ka mer laat ze de mogelijkheid open de maatregelen aan te passen, indien die niet in ver houding staan tot de ondervon den hinder. Ze wijst erop dat naast overschrijding van de ge luidshinder op andere plaatsen de maximale geluidsbelasting niet wordt gehaald. De Vaste Kat trkee vater: tpra HET WOORD IS AAN Corrie ten Boom Gepieker is de rente die je betaalt op de moeilijkheden voordat ze komen. weersverwachting kans op issjeenblii 20% 10% 40% 40% chtop pagina 26 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie _9t/m 13 De nachtelijke werkzaamhe den op de A4 hebben vooral in grijpende gevolgen voor de aan sluiting I loogmade/Leiderdorp en Roelofarendsveen. Op het hele traject Burgervccn-Leiden zijn elke nacht alle westelijke toe- en afritten tot 15 december afgesloten. Maar van 6 tot 26 oktober is ook de oostelijke aansluiting op Hoogmade/Lei derdorp dicht. Van 27 oktober tot 17 november is Roelo farendsveen de dupe. In die pe riode gaan daar ook de oostelij ke toe- en afritten dicht. Een vertegenwoordiger van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) is niet bang voor het verdwalen van ambulances. „Het ambulancepersoneel wordt goed op de hoogte ge steld van de afsluitingen. Maar ik ben bang dat patiënten die op eigen gelegenheid naar het ziekenhuis gaan, in de proble men komen." ebt een Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad18 Regio15,17,19,21 RTV/programma's 27 Schrijvende lezers16 Sport23,25 Strips Uitgaan 12 VOETBAL OP TV 20.25-22.30 uur, SBS 6, Hapoel Beer Sheva-Roda IC (Europa Cup II), rechtstreeks. Helikopter stort neer bij gevangenis In Sittard is vanmorgen rond tien uur een helikopter neerge stort op de ommuurde binnen plaats van de Penineritiaire In lichtingen De Geerhorst. l)«* pi loot is daarbij om het leven ge komen. Nadere gegevens wil de poli tie nog niet vrijgeven. Zo is het niet duidelijk of het om een mislukte uitbraakpoging ging. Ivn ooggetuige-, een bewoon- ster van de nabijgelegen wijk Limbrichterveld verklaarde dat het el. de due vandaag tijdens een ingelaste vergadering over de problemen rond het Schiphol-beleid. Premier Kok wees vanoch tend de kritiek van het CDA af dat het paarse kabinet in zijn laatste regeringsjaar op zijn lau weren rust. De kritiek van CDA- leider De Hoop Scheffer dat 'paars luiert in de zon', snijdt volgens de premier geen hout. „We kunnen ons niet permitte ren tijd verloren te laten gaan voor vernieuwing. We doen wat we in deze periode kunnen en zetten op de kaart wat in de vol gende periode nodig is." Pagina 3: Meer over algemene beschouwingen openstond, een vreemd geluid" maakte en rakelings over de woningen scheerde. LAND' "ROVER NIMARC B.V. Lijn baan straat A 2222 AR Katwijk Telefoon 071 - 4090922 robbert minkhorst Bij Electrolux Nederland in Al phen aan den Rijn worden de komende twee jaar 115 banen geschrapt. Volgens CNV Metaal en Elektro vallen er 89 gedwon gen ontslagen. De witgoedfabri kant wil reorganiseren om effi ciënter en tegen lagere kosten te kunnen produceren om zo een betere marktpositie te verove- De vakbond CNV stelt echter vast dat de reorganisatie te wij ten is aan gebrekkige bedrijfs voering. Een woordvoerder van Electrolux ontkent dat. De vak groep Metaal en Elektro kondigt aan met de directie te gaan on derhandelen over een sociaal plan voor de werknemers die weg moeten. De directie wil werknemers helpen zoeken naar een nieuwe baan. De maatregel in Alphen is een onderdeel van een grootscheeps saneringsprogramma van het Zweedse concern Electrolux. Wereldwijd schrapt de onderne ming 12.000 van de in totaal 105.000 arbeidsplaatsen. Er moeten 25 fabrieken worden gesloten. Electrolux is de grootste fabri kant van huishoudelijke appa raten in Europa. Het concern heeft in Nederland 800 mensen in dienst. Een van de. gevolgen van de reorganisatie voor de Al- phense vestiging is dat de ma- gazijnvoorraden van de Belgi sche en Luxemburgse vestigin gen in Alphen worden opgesla gen. zoetermeer. Minister Ritzen van onderwijs wil naar aanleiding van de dood van een 18-jarige eerste jaars student in Groningen, met studentenverenigingen een gedragscode afspreken vóór de ontgroening van aspi rantleden. Dat heeft zijn woordvoerder vandaag beves- tigd. Ritzen wil dat tijdens de groentijd voortaan wordt afge zien van geestelijk en fysiek geweld. Ook wil hij dat het overvloedig drankgebruik aan banden wordt gelegd. De PvdA-bewindsman denkt er over om verenigingen die meedoen aan de gedragscode een kwaliteitskeurmerk te ge ven, dat wordt onthouden of afgenomen aan clubs die zich niet aan de regels houden. Ritzen wil hierover op korte termijn een gesprek met de landelijke kamer van studen tenverenigingen. Hij stuurt vandaag een brief naar deze overkoepelende organisatie. De betrokken student uit Rotterdam was aspirant-lid van de vereniging Vindicat atque Polit en overleed na zijn inwijding in een Gronings stu dentenhuis door een epilepti sche aanval na het drinken van een liter jenever. Hij had al één keer eerder een epilepti sche aanval gehad na het in nemen van een grote hoeveel heid drank. De huisgenoten die de student de liter jenever lieten drinken, waren daarvan op de hoogte, omdat de stu dent hen dat had verteld. Dat zegt rector S. Egels van de stu dentenvereniging. Het openbaar ministerie in Groningen hield vanochtend, in reactie op de eerdere bewe ring van de politie dat er geen sprake zou zijn van een straf baar feit, nadrukkelijk de mo gelijkheid open om wel tot vervolging over te gaan. Justi tie in Groningen stelt een on derzoek in naar de omstandig heden waaronder de student is overleden. |a, ik wil een abonnement op het Iridsrh Dagblad. (I.v.tn. controle bezorginj Na de eerste twee weken betaal ik mijn abc lD Per maand Per kwartaal Öautomatisch rf. 92,05) i I automatisch (f. 31,95) jOacceptgiro (f. 93.05) W iNr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB leiden OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1