DE NEGEN-VIJF Celstraffen voor elende junks Werknemers Zijlbedrijven nemen nu ook rolstoelen onder handen a Leiden Regio ^sintratuin '\NDEL Rfl WANDEL 'Meer ondernemer dan kapper' I Mogelijk afhaalrestaurant in buurtsuper Hoogmade ^ag/leiden ruud sep aal st van diefstallen was zeer cl ieerd: van leren jassen en e a lotorfiets tot een reep cho- Di e bij de Aldi. De 29-jarige lod naai die gisteren met zijn ie i ige vriendin voor de politierechter stond, teljtussen maart en oktober jaar heel wat bij elkaar ge- Daarnaast boden de twee Irugsdealer enige tijd gele- zii eid om in de woning waar- g; verbleven te handelen, en an de trouw zonder rijbewijs uitf luto aan puin. De waslijst misdrijven leverde hem en haar drie maanden cel mine en cocaïne, daar de het allemaal om in het van de twee Leidenaars eiden al voor hun twintig- Iirslaafd waren. De meeste i ken werden gepleegd om eld. Maar het feit dat de vorig jaar ook nog een mo ts uit een bedrijf ont- ridde, had een andere ach- ind. „Ik was niet van plan em te verkopen en ik kon |f ook amper op rijden", tarde de verdachte voor de bank. „Ik weet eigenlijk tiet waarom ik die motor estolen." De diefstal was gepleegd ter wijl hij stijf stond van de coke en de rohypnol, waardoor hij zich maar weinig meer van zijn daad kon herinneren. Uit de aangifte bleek echter dat hij flink had huisgehouden in het bedrijf, dat een schadevergoe ding van bijna 5500 gulden eis te. De vrouw ging er met de auto van haar vriend vandoor toen hij op het politiebureau vast zat. Ik heb de sleutels van hem ge pikt", gaf zij voor de rechtbank toe. Zij veroorzaakte een onge val waarbij de auto totaal ver nield werd. „En u mocht ook niet rijden", voegde politierech ter L. van Zaltbommel de vrouw moedeloos toe. „Da's weer een strafbaar feit. Dam schiet je lek ker op." De twee verdachten gebrui ken de laatste maanden alleen nog maar methadon. Hun ad vocaten pleitten er dan ook voor om de twee geen celstraf fen op te leggen. Van Zaltbommel vond de ver grijpen echter te zwaar om ze af te doen met een voorwaardelij ke straf of een boete. Hij veroor deelde de man bovendien tot het betalen 3500 gulden scha devergoeding. Kalebassen zijn ideaal om iw huis smaakvol te decoreren. Deze kleine pompoenen staan geweldig in een schaal of mand. En volop variatie in kleur en vorm. o 10-15cm. Tel. 071-5322203 nsschool heeft ;s' er meer ruimte c GEEST Een driewieler wordt onder handen genomen in de werkplaats van De Zijlbedrijven. Na een opknapbeurt kan de fiets weer naar een nieuwe ge bruiker. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden. marcel smeets De sociale werkvoorziening De Zijlbedrij ven (DZB) is een samenwerkingsverband aangegaan met Zorg Lease Nederland (ZLN). DZB gaat gebruikte rolstoelen, die door gemeenten worden geleased bij ZLN, repareren, reviseren en gereedmaken voor hergebruik. Aanstaande woensdag lost wethouder Jan Laurier (sociale zaken en welzijn) het officiële startschot voor de nieuwe activiteit. In de Leiderdorpse vestiging van DZB draait de werkplaats al op volle toeren. Be drijfsleider Rob van Vuren en projectcoör dinator Ad Kers zijn begin deze zomer al begonnen met negen monteurs. „We ne men nu zo'n veertig rolstoelen per week onder handen", zegt Kers. Als in een auto garage ondergaan de veelal elektrische rol stoelen, maar ook aangepaste fietsen, brommers en scooters groot onderhoud. Poetsen, onderdelen vervangen, schaven en schuren: als nieuw moeten de voertui gen de poorten van DZB weer verlaten. „Zorg Lease stelt hoge eisen. Dat moet ook wel, want anders pikken de mensen die de rolstoelen weer gaan gebruiken het niet", zegt Van Vuren. Zorg Lease Nederland heeft in andere steden al langer een samenwerkingsver band met sociale werkvoorzieningen. Als commerciële leverancier en distributeur van rolstoelen en andere hulpmiddelen voor gehandicapten, geeft ZLN, die de hulpmiddelen least aan gemeenten, het onderhoud en reparatiewerkzaamheden liefst uit handen. De opgeknapte rolstoelen gaan vervolgens weer naar nieuwe gebrui kers. Kers heeft de kunst afgekeken in de soci ale werkvoorziening in Utrecht. „Het heeft toch geen zin om het wiel voor de tweede keer uit te vinden", meent Van Vuren. Af gezien van enkele startproblemen, loopt de nieuwe werkplaats van DZB nu als een trein. Van Vuren aast zelfs al op uitbrei ding. „In de nieuwbouw van DZB in Roomburg reken ik op een plek voor zo'n twintig man", aldus de bedrijfsleider. Van Vuren, tot voor kort projectleider van DZB. kan ook na het pontje, de 'win kelwagenvanger' en de rondvaartboot nog steeds geen genoeg krijgen van het onder nemen. „Met deze werkplaats gaan we ei genlijk weer terug naar de basis van DZB. De 'metaalconfectie' kan hier best wat nieuw elan gebruiken. Rolstoelen bijvoor beeld", meent hij. Van Tongeren viert zestigjarig bestaan iOt0 school Nico en Joke de in Oegstgeest, die al weer jaar bestaat, is drastisch ireid. De dansvloer is ver- terwijl er ook meer ruim- ;ekomen om allerlei activi- 3 |te organiseren. dansschool begon inder- n het Groot Proffijt in p0: ajk, waar iedere avond uw de zaal weer ingericht en, t worden. Na enkele jaren tee eel sjouwen met appara- rerd het huidige onderko- an de Voscuvl 40 betrok- lat is nu voor de derde uitgebreid en inmiddels alweer nieuwe plannen Ie toekomst. Om in te spe- ip de behoefte van aan- de bruidsparen om op 'de an hun leven' in alle op- n Run besTe f)eenTj£ voor ten is de dansschool het pen jaar begonnen met peciale 'honeymoon'-cur- iaast bals met Kerstmis en en nieuw houdt De Jong iet jaar heen ook nog an- ctiviteiten. THE PRINTER lorsstraat 4, Leiden 071 -51 49 103 Deze hele week: 100 gratis A4 fotokopieën per persoon per dag. 'doe het zelf zw/wt 80 grs) De hele maand Mouse pads (fl. 9,50) en T-shirts (fl. 14.50 all in) met uw eigen bedrukking. Vanaf heden: Kleurkopieën bijna nooit duurder dan fl. 1.- (excl. btw) leiden marcel smeets Vroeger. Vroeger had je nog aparte heren-" en dameszaken, natscheren op woensdag en za terdag en vooral kappers die knipten, in plaats van te mana gen. Hans Amersfoort, zaak voerder bij de BV Van Tonge ren, die met vier salons toch meetelt in de Leidse kapperswe reld, kan er breeduit over verha- •len. Bij de oprichting, zestig jaar geleden, van 'de eerste Van Tongeren aan de Kraaierstraat', was hijzelf nog niet in beeld, nu is hij met trots de drijvende kracht achter de jubileumfesti viteiten in de filialen aan de Kraaierstraat, de Douzastraat en het Levendaal. „Van Tongeren begon in 1937 te knippen in de Kraaierstraat. Een echte herenzaak", zegt Amersfoort. Met de reclameleus 'Heren uw haar is net zq be langrijk als uw kleren, laat het daarvoor moduleren, wij knip pen u op elke maat bij L.H. van Tongeren in de Kraaierstraat' lokte hij de klanten naar zijn zaak. En dat voor vijftien cent. Zijn vaardige schaar verwierf .roem. „Niet lang daarna begon zijn vrouw. Die zat boven in de keuken dames te knippen." De strikte scheiding der sexen heeft Amersfoort, pas vijftien jaar geleden toegetreden tot de Van Tongerens, zelf nog meege maakt. „Tegenwoordig is het al lemaal gemengd zwemmen", lacht hij. „We hebben nog ge werkt met gordijnen in de zaak. Om vooral maar te voorkomen dat je iemand zou zien met een nat hoofd." Maar ook de keuken en de damesafdeling bleken destijds niet voldoende voor Van Tonge ren. In 1951 nam hij het pand aan het Levendaal over en be gon er met twaalf kapsters. „La ter kwam er de Breestraat bij en is hij in het haarwerk gegaan", vertelt Amersfoort. Zijn zonen Hans en Leo hebben de zaak vervolgens verder uitgebouwd. 'Via 'de Doezastraat' is Amers foort erbij gekomen. „Leen van Tongeren heeft het RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071 -535 64 36. FAX 071-532 19 21 hoogmade robbert minkhorst De buurtsuper in Hoogmade krijgt mogelijk een afhaalrestau rant. Groothandel Van Tol, eige naar van de supermarktketen Troefmarkt, onderzoekt of zo'n fast-food-afdeling realistisch is. Er zijn in Nederland 21 Troef- markten. De supermarkt in Hoogmade is een van ruim de helft vestigingen waar thans het onderzoek loopt. De eerste fast- food-afdeling Kelly's gaat dit najaar open, in de supermarkt in Hoofddorp. Of Hoogmade eenzelfde af haalrestaurant krijgt, hangt on der meer af van het vloeropper vlak van de buurtsuper. Direc teur A. Aikema weet nog niet of CHEF HANS lA>.OBS i-53564 1-J PL\ -> INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN De gemeente gaat per 21 november aanstaande de woningen van de Leidse woning bouwverenigin gen op een ande re wijze verdelen. De belangrijkste wijzigingen ko men op het vol gende neer: 1. Ie dere woningzoe kende moet zich laten inschrijven bij de afdeling Woonruimtever deling van de ge meente. 2. De huidige categorie- en starters en ves- tigers worden sa mengevoegd tot één nieuwe cate gorie 'starters'. 3. Voor deze nieuwe starters worden de woningen ver deeld in volgorde van hun inschrijf- tijd en niet meer in volgorde van hun leeftijd. In het gewijzigde systeem moeten zowel de starters als de doorstro mers zich bij de afdeling Woon ruimteverdeling van de gemeente laten inschrijven als woningzoe kende. De ge meente heeft be- eptember ie- vember kunt u dus alleen nog als star ter of als doorstromer op adverten ties in de Woningkrant reageren. Dit kunt u doen met de be kende woon- bonnen, maar sinds kort ook (dag en nacht) per telefoon. U krijgt dan een verbin ding met de computer van de afde ling Woon ruimteverde ling. Wel moet u daar voor beschik ken over een telefoon met druktoetsen en uw tele foon instel len op 'toon' en niet op 'pulse' (zie schakelaar onderzijde telefoon), an ders lukt het niet. Belang rijk is ook dat u per Wo ningkrant dereen, die bij de gemeente als moet kiezen of u per telefoon of woningzoekende bekend is, via een woonbon reageert, schriftelijk geïnformeerd over Wanneer u wilt reageren op de wijzigingen per 21 november twee advertenties in dezelfde en hun een inschrijfformulier Woningkrant, mag u dus niet toegezonden waarmee zij zich voor cle ene advertentie een nu reeds (gratis) als woningzoe- woonbon indienen en op de an- kende kunnen laten inschrijven, dere per telefoon reageren. Ver- Voor sommige mensen was dit der blijft gelden dat u niet twee aanleiding om de afdeling reacties (bijvoorbeeld één per Woonruimteverdeling mee te telefoon en één per woonbon) delen dat ze helemaal niet wil- voor één woning mag indienen, len verhuizen en dat ze niet be- In dat geval zijn beide reacties grijpen waarom ze het formu- namelijk ongeldig! Meer infor- lier moeten invullen. Dat is in matie hierover vindt u op pagi- dat geval natuurlijk ook niet no- na 2 van de Woningkrant. Verdeling woonruimte gaat veranderen dig. Alleen wanneer (andere) woning zoekt, moet u zich via het formulier als wo ningzoekende inschrijven bij de gemeente. Het kan voor u van belang zijn dat u juist in de periode tol 21 november goed reageert op de advertenties in de Woningkrant. Als u namelijk starter bent, is tot Zoals reeds werd vermeld wor- 21 november uw kans op een er wel voldoende ruimte is. Het restaurant mag niet ten koste gaan van de verkoop van super- marktprodukten. „Verder moet de winkel tot tien uur 's avonds open kunnen zijn. De hambur gers, patat en 49 kant en klare maaltijden worden warm mee genomen." Het bestemmingsplan zal in elk geval geen obstakel vormen, verwacht de directeur. Dat ook de Troefmarkt in het kleine Hoogmade in de onderzoeken wordt betrokken, vindt Aikema niet onlogisch. „Het inwoners aantal is aan de krappe kant. Maar er is bijvoorbeeld nu geen snackbar in het dorp. En dat is een hele belangrijke factor." den na 21 november aan star ters de woningen niet meer in volgorde van leeftijd verdeeld, maar in volgorde van inschrij vingsduur: de starter die het langst staat ingeschreven, is het eerst aan de beurt voor de wo ning waarop hij/zij heeft gerea geerd. Voor doorstromers blijft de toewijzing van woningen on gewijzigd: de doorstromer die woning immers nog steeds hankelijk van uw leeftijd. In het huidige systeem worden de starters nog in leeftijdscatego rieën ingedeeld. Indien u tot de oudsten van zo'n categorie be hoort, heeft u tot 21 november nog een goede kans op een wo ning. Ook na de inwerkingtreding van de wijziging kunt u in aanmer- het langst woont in de woning king komen voor een urgentie, van waaruit hij/zij wil vertrek- indien het op grond van uw ken, heeft de meeste kans op een andere woning. Als u nu reeds bij de gemeente bekend bent als woningzoeken de, kunt u in aanmerking ko men voor een overgangsrege- persoonlijke omstandigheden noodzakelijk is dat u zo spoedig mogelijk verhuist. Er wordt u dan buiten de Woningkrant om een woning toegewezen. Voor nadere informatie over het ling, mits u zich vóór 1.7.98 laat voorgaande kunt u contact op- inschrijven als woningzoeken- nemen met de afdeling Woon de. Als u reeds vóór 1.1.93 als ruimteverdeling van de ge- starter bij de gemeente geregi- meentc (tel., 5167HH8) of één streerd stond, krijgt u uw oude van onze spreekuren bezoeken, inschrijvingsdatum, indien u sindsdien op hetzelfde adres staat ingeschreven. De andere starters krijgen de datum waar op zij hun eerste woonbon in dienden als inschrijvingsdatum. Voor vestigers geldt de datum waarop zij vestiger werden als „Heren uw haar is net zo belangrijk als uw kleren. Laat het daarvoor moduleren, wij knippen u op elke maat, bij L.H. van Tongeren in de Kraaierstraat", zo luidde vroeger de reclameslogan van de kapper. FOTO PR lang geleden al handig bekeken. Hij begon al snel een handeltje in antiek. Ik denk dat hij zelf maar een jaar of tien heeft ge knipt", vertelt Amersfoort met respect. „Hij was meer een on dernemer dan kapper." Maar wel een goeie, verzekert de compagnon „Klanten zeggen het nu nog steeds." Ook Amersfoort voelt zich steeds minder kapper. „Ik sta zelf nog maar negen uur per week in de zaak. Eigenlijk moe ten kappers meer bezig zijn met knippen. Tegenwoordig zitten ze te veel tijd achter de compu ter", aldus de knippende zaken man. Alle vragen over een eventue le uitbreiding van het kappers imperium pareert hij met een veelzeggend lachje» De Leidse haarmarkt zit met zo'n 80 kap pers bomvol. De beunhazerij niet eens meegerekend „Ik ben al blij als de zaken onder mijn beheer gezond blijven. Als dat goed gaat. is er altijd over uit breiding te praten. De nieuwe Saab 9-5 (spreek uit: negen vijf) is gearriveerd. Een door de vakpers als 'superieur' aangemerkte auto. 'De Saab 9-5 heeft een ongekend hoog uitrus- 2.0 Turbo, 2.3 Turbo en 3.0 V6 TurboOm ook u de gelegenheid te geven kennis te maken met de overtreffende trap van autorijden, nodigen we u uit voor tingsniveau en is verkrijgbaar als 'q&P een uitgebreide proefrit. SAAB. ZICHZELF SINDS 1947. AUTOMOBIELBEDRIJF FASE-EXCLUSIEF B.V., CURIEWEG 13 (AUTOBOULEVARD), 2408 BZ ALPHEN A/D RIJN. TELEFOON 0172 -492 444. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, 2311 CV Lelden, tel. 5167700. Mr. J. Mons, mr, II.P. I.ohmann, mr. I. Weerne- kers. Open spreekuren maan dag 11.00-12.00 uur en don derdagavond 18.30-20.00 uur. Ons I)»cl repareert buiten kantooruren LEIDEN AAP RIETVELD Huurders van Ons Doel die technische mankementen in hun huis hebben kunnen die binnenkort ook buiten kantoor uren laten verhelpen. De wo ningbouwvereniging heeft met de aannemers die het onder houd voor haar doen afgespro ken, dat zij voortaan ook tussen zeven en negen uur 's ochtends en tot acht uur 's avonds 'be steld' kunnen worden. Het is eigenlijk, vindt direc teur Martine Glaser van Ons Doel, een heel logische stap. „Veel mensen zijn overdag sim pelweg niet thuis - ze wonen al leen of man en vrouw werken beiden - en dan kan een mon teur er overdag niet terecht. Veel winkels zijn om dezelfde reden tegenwoordig ook tot acht uur 's avonds open." De woningbouwvereniging biedt de extra dienst aan haar huurders aan in combinatie met een 'serviceabonnement'. Huurders t ie onderhoud buiten kantooruren willen moet daar voor wel een paar gulden per maand extra betalen. t

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17