Voetwassing raakt led Wereldraad in het har 'De kerk is het geweten van de maatschappij' utdeLeidsch Dagblad ARCHIEVEN Vijfde baan Schiphol als wanhoopsdaad 'Hoogste punt' Van Hagerbeer-orgel Kerk Samenleving Les 1Bijbel is geen historisch bq Schrijvende lezers DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1997 979 REDACTIE DICK V Ds. Bernard Schelhaas (1943) is net verhuisd naar een nog kaal rij tjeshuis, eigendom van de hervormde gemeente Leiden, waar hij sinds enkele weken predikant is van de Bevrijdingskerk. Als kind was hij lastig en wilde hij de middelbare school niet afmaken. Zijn vader was predikant en dat was voor hem een reden om het zelf nooit te willen worden. Maar toen Schelhaas wat ouder werd ging hij toch weer naar school en op zijn twintigste verraste hij zichzelf met het voornemen theologie te gaan studeren aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het omgaan met mensen was zijn belangrijkste drijf veer om predikant te worden en van deze keuze heeft hij nooit spijt gehad. Na zijn afstuderen in 1970 gaf hij twee jaar godsdienstles op een middelbare school waarna hij predikant werd in het Twentse Enter. In de jaren daarna stond hij in Culemborg, Den Helder, Groesbeek en Middelburg. Als leraar heb ik tijdens het lesgeven van mijn leerlingen gehoord wat ze van het geloof vin den en waarom ze niet naar de kerk komen. Ik heb er veel van opgestoken. Ze vinden de kerk saai en dat kan ik me voorstel len. Het is niet meer de bio scoop van de gelovigen, er is nu een enorm groot aanbod van dingen die je kan doen en die leukefzijn dan naar de kerk gaan. Zelf vind ik het ook wel eens saai in de kerk maar dat is on vermijdelijk. Niets wat je doet is alleen maar leuk, aan alles zit wel een saaie kant. Ie moet je concentreren op de goede din gen, zoals de liturgie of de preek. Ik denk ook dat ieder mens in de traditie van de kerk hoort, ieder is een product van de geschiedenis, hoewel we er niets van die geschiedenis heb ben geleerd. Zelf vind ik in de traditie van de kerk een basisvertrouwen dat het beter kan gaan met de we reld. Ik weiger bij de pakken neer te zitten en te denken dat de mens slecht is en toch nooit verandert. Het is belangrijk an deren iets aan te reiken zodat ze zélf weer vertrouwen krijgen. Iemand zei eens: als je wilt we ten wat de zin is van het leven moet je naar een baby kijken. Die heeft er zin in om aan het leven te beginnen. Pas onder weg gaan mensen de zinvraag stellen en dat kan betekenen dat je die zin in het leven bent kwijtgeraakt. Mijn doel in het leven is elkaar te helpen zin in het leven terug te brengen. Een ander niet in zijn eentje te laten spartelen. In de bijbelverhalen kun je iets te rugvinden wat op je eigen leven van toepassing is, zodat je uit de put kan komen. Mensen zoeken naar zin in het leven om zichzelf boven water te houden. Ik zal hen die houvast nooit uit handen slaan maar wel let ik erop of ze zichzelf niet foppen. Eens kwam ik bij mensen die net hun zoon wa ren verloren. De vader zei tegen me: de Here heeft gegeven, de Here heeft genomen. Op dat moment heb ik niet tegen hem gezegd dat ik me niet in die ge dachte kan vinden. Wel zag ik dat hij ook niet zo gelukkig was met die verklaring en ik heb er met die mensen een paar goe de gesprekken over gevoerd. Een paar dagen later, op de be grafenis, heb ik een preek ge houden met een andere bena dering van de plotselinge dood van die jongen. Zo zie je dat ie mand zich in diep verdriet zo maar aan iets kan vastklampen. De schepping zoals die in de Bijbel staat beschreven zie ik als orde scheppen in de chaos. Maar ik geloof niet dat God al les heeft zitten bedenken, zo van: laat ik eens een wesp ma ken. Bovendien zou hij dan nooit levensverwoestende or kanen en vulkanen hebben ge schapen. De natuur stijgt bo ven ons uit, die kun je soms niet begrijpen. Net zoals de liefde. Als je die probeert te ver klaren maak je hem banaal en kapot. Als God alles zou heb ben geschapen en bedacht, zou ik niet in hem geloven. Ik wil niet geloven in een God die ra cisme en geweld bedenkt. De laatste tijd heeft de kerk een heel eigen rol in de maatschap pij ingenomen. De kerk is een stukje geweten. De Iraanse hongerstakers en uitgeproce deerde asielzoekers worden in de kerk opgevangen omdat ze nergens anders naar toe kun nen. De minister is daar niet blij mee maar ik vind het goed, want de kerk slaat op zo n ma nier een brug tussen politiek en werkelijkheid. De politiek merkt Iran aan als een 'veilig land' waar mensen naar kun nen worden teruggestuurd. Maar niemand van ons wil in Iran wonen. Als iemand hier liever van de honger omkomt dan teruggaat naar Iran, dan moet er echt iets mis zijn. De kerk wil aandacht vestigen op dit signaal zonder afbreuk te willen doen aan de rechtsstaat. De meerderheid heeft niet altijd zon- der meer gelijk. CARINE DAMEN AMSTERDAM ANP Over de status van de bijbel lijkt geen twijfel meer te bestaan, zo bleek gisteravond in het Amster damse centrum voor religie en cultuur De Rode Hoed. „De bijbel is geen historisch boek", zei priester- dichter Huub Oosterhuis zonder zijn stelling te onderbouwen. De vierhonderd bezoe kers van de eerste avond bijbeluitleg voor buiten kerkelijken luisterden muisstil. Voordat Oosterhuis, directeur van De Rode Hoed, zijn inleiding begon, klonken de eerste strofes van Genesis 1 in het Hebreeuws. Daarna las actrice Nettie Blanken dezelfde passage over de schepping in het Nederlands. Oosterhuis, die de strekldng van 'het verhaal' uitlegde, benadruk te vervolgens dat 'de bijbel geen historisch boek is, hoewel de inhoud wel teruggaat op historische ervaringen van het joodse volk'. Met het project De hele bijbel gelezen en uitge legd wil de Stichting Leerhuis en Liturgie het boek voor een 'niet louter christelijk-kerkelijk pu bliek' inzichtelijk maken. „De bijbel is een kerke lijk boek geworden, in de handen van de theolo gen", zei Oosterhuis na afloop. „Wij ontdoen het van deze theologische bespiegelingen en tekst in de meest oorspronkelijke (joodsi Bij de voor het merendeel oudere toe leeft volgens hem 'kennelijk veel or waarop de christelijke theologie met di omgegaan'. Aan het eind van de bijbeluitleg maai terhuis en de zijnen gehakt van de cl voorstelling van de erfschuld (door de z< Adam is de hele mensheid schuldig). Dj verhaal' zou in strijd zijn met de jood van het Oude Testament. Het joodse j op het kwaad is het goede te doen. zei uitlegger Marcus van Loopik. „De tel spreekt het idee van de erfschuld, vv« mand de mens moet verlossen", conc Oosterhuis. De komende negen bijeenkomsten zij aan Genesis. Daarna volgt Exodus. Als gj gers hebben de organisatoren onder au gereformeerde theoloog dr. H.M. Kuiti Ian van Kilsdonk, rabbijn Awraham So en de hervormde kerkelijk hoogleraar dr loo uitgenodigd. Wij doen het omdat Jezus ons dat heeft gezegd' GENEVEANP Het was geen alledaagse gebeurtenis gisteren in het gebouw van de Wereldraad van Kerken in Ge- nève. Voorafgegaan door dr. K. Blei met een kelk vol water, liepen de 150 leden van het Wereld- raadbestuur in processie naar de centrale hal om daar eikaars voeten te wassen. Sommigen huilden van emotie, anderen keken verlegen om zich heen. De kerkleiders die ge wend zijn over documenten en voorstellen pra ten, zaten nu in groepjes van vier bij elkaar. Naar het bijbels voorbeeld wasten ze eikaars voeten. Daarbij zongen ze de oude geloofsbelijdenis 'Ubi caritas et amor, Deus ibi est', (waar medemense lijkheid en liefde is, daar is zeker God). „Wij doen het omdat lezus ons dat heeft ge zegd", zei de Canadees lean Vanier, de oprichter van de l'Arche, een christelijke gemeenschap waarin geestelijk gehandicapte mensen op basis van gelijkwaardigheid zijn opgenomen. Nu zijn er in alle continenten meer dan honderd van zulke gemeenschappen. Voetwassen is volgens Vanier een manier van communiceren door elkaar aan te rake mee laat je de ander voelen dat hij of zij vol is, dat zijn of haar wil om te leve moet zijn dan het verlangen naar de doo: ,,'t Is iets aparts", zei Blei naderham het raakt je wel. Als je aan het Oosten de zie je het voor je: vuile sandalen, voete alle dagen gewassen worden, lichamelijl het johannesevangelie komt voetwassl plaats van het avondmaal. In beide geva het om een bijzondere vorm van gemi vieren. De gereformeerde predikante A. Westi tranen toe geroerd. „Vanier breekt alle wij nog tegenaan hikken." De opmerkin nier, dat je niet iets hoeft te doen, maar ander liefde moet betonen, had haar I geraakt. Vanier werkt sinds 33 jaar met geesteli dicapten die niet verbaal kunnen commi Vooral door elkaar aan te raken cornm deze mensen met elkaar. Volgens hem beeld voor alle christenen. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Genemuiden: A.W. van der Plas te Waddinxveen; te Monster: G.S.A. de Knegt te Bar- neveld. GEREFORMEERDE KERKEN BEROEPINGSWERK Benoemd: te Meppel als geeste lijk verzorger van de verpleeghui zen Reggersoord en Schiphorst: M.S. Voet te Drachten, die deze benoeming heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Bunschoten-Oost: H. Jagersma te Veener GEREFORMEERDE GEM Beroepen: te Emmeloo Mulder te Capelle aan sel-Middelwatering. Bedankt: voor Urk: G. li De Valk-Wekerom. ANNO 1897 Zaterdag 18 September Advertentiën. Tooneel- en Muziekclub A.D.V.E.N.D.O. Soirée met Bal op woensdag 22 september des avonds te Negen uren, in Café ..Zomerlust", Stationsweg. Het Bestuur. Allerfijnste Goudsche, Leidsche en Echte Edammer Kaas, steeds verkrijgbaar. Wed. J. Steenhauer Zonen, Manden- makerssteeg 4, bij de Waag. Hoogewoerd 21. Vandaag laatste dag van den Groote Uit verkoop van alle Kantoor-, School-, Schrijf- en Teekenbe hoeften, Platen, Photographieën, gebonden Jongensboeken, Prentenboeken, Doozen Postpapier, enz., enz. alles tot onge kend lage prijzen, daar alles weg moet!! Nog eens: alles moet weg! Haast u dus eer het te laat is. Simon Blok. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeeling Leiden. De Zangvereenigingzal de Repetitiën hervatten op Woensdag 22 September 1897, des avonds te halfacht, in de kleine Concertzaal, ingang Aalmarkt. In studie wordt ge nomen: Des Paradies und die Peri van R. Schumann. Na mens het Bestuur der Afdeeling: Verheij Van Wijk, Secretaris. ANNO 1972 maandag 18 september LEIDEN Ongekend groot was dit jaar het aantal Leide- naars dat zich zaterdag liet inschrijven voor de uitdeling van haring en wittebrood op 3 oktober. Waren dit vorig jaar ruim 8000 ingezetenen, thans zijn dit er 9335 personen. LEIDEN De afdeling Peerke Donders van de katholieke bond voor EHBO (genoemd naar de priester uit de Brabantse Peel, die in Suriname melaatsen heeft geholpen) heeft zater dag in de Louise de Coligny Scholengemeenschap het vijfen twintig jarig bestaan gevierd. Dat gebeurde met veel verband, pleisters en de nodige drankjes, want behalve een receptie hield de vereniging ook jubileum EHBO-wedstrijden. LEIDEN Honderdzestien jeugdige enthousiaste vissertjes uit Leiden hebben zaterdagochtend in de Witte Singel gevist om het jeugdkampioenschap van Leiden. In de leeftijdscate gorie van 13 tot 15 jaar ging die titel naar A. Laterveer, die in anderhalf uur zeventien visjes ving. In de groep van 10 tot 12-jarigen ging R. v.d. Kaaij met de hoogste eer strijken, hij ving 14 vissen. Na afloop kregen de beste vissers een aantal prachtige prijzen, waaronder een werphengel en molens, uit gereikt in het Antoniusclubhuis. De wedstrijd werd georgani seerd door de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. VOETBAL .De damesvoetbalwedstrijd Kickers '69 tegen Unitas ging gisteren niet door, omdat Unitas zich deze week uit de competitie terugtrok. Reden hiervoor is het feit dat vijf dames in verwachting blijken te zijn. Er zijn inmiddels nieu we léden bij zodat er weer een elftal geformeerd kan worden. i O Opvallend is dat ondanks veel publiciteit er weinig doeltreffen de beleidsvorming is ontstaan over de geluidsoverlast van Schiphol. Voorbeeld: enkele ja ren geleden speelde Schiphol de bal naar de overheid vanwege overmatige geluidsoverlast. Be gin augustus legt minister Jorri- tsma uit, dat het het probleem van Schiphol is en niet van de overheid. Daarna toch een be sluit van beperking nachtvluch ten, gevolg: protest door Schip hol. Minister lorritsma boos, wil reactie maar draait na proces weer bij. Wel, zo vraag ik mij af, be staat er eigenlijk wel ruimte voor een goed onderbouwde beleidsvorm? De twee partijen beseffen nog steeds niet dat Schiphol zijn grenzen heeft be reikt. Ook beseft men niet dat het luchtruim van ons allen is en dat de geluidsoverlast on draaglijk geworden is. De vijfde baan als alternatief is in feite een wanhoopsdaad. Als men toch ten koste van alles de air- port wil uitbreiden, dan gaat dat miljarden kosten. Reden is de ongunstige ligging ten opzichte van de omringende uitbreiding van industrie, grote kantoorpro jecten, de bevolkingsdichtheid, bodemgesteldheid van de start en landingsbanen, milieubevei liging enzovoort. Misschien gaat de overheid er vanuit dat het wel opgehoest wordt door de gemeenschap. Absurd is derhalve dat de over heid voorlichting geeft dat de vijfde baan dient als verminde ring van geluidsoverlast. Elk normaal denkend mens weet hoe het is met onze autosnel wegen. Naast de overheid gaat ook Schiphol er vanuit dat er ar beidsplaatsen gecreëerd wor den. Wel, mijn gedachten daar over is deze: het zou goed zijn om in Europees verband ook eens Europees te gaan denken. De werkloosheidcijfers van de omringende landen zijn hoger dan die van ons land. Wel, geef de landen langs de kust, zoals Belgie", Denemarken en Noord-Duitsland een kans voor de luchtvaart. Daarmee stort je ook de miljarden verslindende onkosten van aanleg vliegvel den - de totale infrastructuur, milieu-ondersteuning enzo voort - in hun schoot. Dan krijgen de economen ook eens gelijk die al vele jaren uiüeggen dat in een overbevolkt land vlieg- en transportverkeer niets oplevert. Uiteraard ont staan er arbeidsplaatsen, maar wel door voor een groot deel verkapte financiële bijdragen van de overheid. Duidelijk is te zien dat de twee partijen naïef bezig zijn. Ze hebben niets ge leerd uit een stukje verleden dat onlangs is afgesloten en waar ook jaarlijks miljoenen zijn bij gedragen, namenlijk onze vlieg tuigindustrie Fokker. Voor het besluit van de vijfde baan zou het verstandig zijn om Graag willen wij reageren op het artikel in het Leidsch Dagblad d.d. 5 september jl. be treffende de feestelijke onthulling van de hoofdtoren van het Van Hagerbeer-orgel. Hierin wordt vermeld dat voor deze gele genheid alle adoptiefouders van de orgelpij pen uitgenodigd zijn, dit is onjuiste en niet door ons verstrekte informatie. Hierdoor zijn bij de adoptiefouders verkeerde ver wachtingen gewekt, hetgeen wij zeer be treuren. De onthulling van de hoofdtoren is niet het eind van de restauratie: er moet nog ruim een jaar hard gewerkt worden om die op tijd af te ronden. Sowieso is de plaatsing van de luiken al uitgesteld tot een later tijd stip, waarschijnlijk in 1999. Pas op 15 november 1998, ruim vier jaar na het begin van de demontage, zal het Van Hagerbeer-orgel feestelijk in gebruik wor den genomen. Om dit heugelijk feit te vie ren is er al enige tijd een commissie druk bezig met de organisatie van een feestweek die klinkt als een klok. De adoptiefouders krijgen daar bericht van en worden ook ze ker uitgenodigd voor één van de concerten. Wat er op 4 september gebeurde kan ver geleken worden met het hoogste punt bij de bouw van een huis: de grootste pijpen (vijf stuks, elk circa acht meter lang) zijn terug LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres Postbus 54, 2300 A8 Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 De twee partijen beseffen nog steeds niet dat Schiphol zijn grenzen heeft be reikt. FOTO ARCHIEF de algemene rekenkamer een grondig onderzoek te laten uit voeren. Mijn advies is deze: laat de hebzucht en-de expansiedrift eens achterwege want echt, Holland is te klein en is al vol maakt! Toon een goed bewust onderbouwde beleidsvorming, toon eens respect voor ons be staan, geef ons bescherming te gen nog verdere verstikking en verloedering van ons milieu en onze industrie. Maar vooral ook voor onze opgebouwde cultuur en zoals wij Hollanders leven in het dichtsbevolkte landje van de wereld en vernietig niet wat al volmaakt is. J.H. Teske Leiden. DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE JG. Majoor, r. van Brussel (adiunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30tc ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi1 verstrekken tot het automatisd van het abonnementsgeld, onti korting per betaling. VERZENDING PER PW per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezen, ogen hebben of blind zijn (ofee leeshandicap hebben), is ei het regionale nieuws uit het Leidsd geluidscassette beschikbaar Voori 0486-486486 (Centrum voor Gesp Lectuur, Crave) l I K E N H U I ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesser dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178). dagelijks 14 30-15.15 uuren 19.00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor part: bovendien van 10.30 - 11.15 uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit 10.30-11.00 uur. 15 00 -15.30 uuren 19 00-19.30ui overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling 10 30-19.00 uur. na overleg met de dienstdoende verplee Jongerenafdeling: 14.30-15 15 uuren 19 00-19.45 uur en klinken weer. Dit was voor ons aanlei ding om iets bijzonders te doen met de or gelbouwers, de adviseurs en de pers. De sponsorende bedrijven zijn hier ook bij uit genodigd; enerzijds om hen te bedanken voor de grote bedragen die wij van hen mochten ontvangen, anderzijds om enkele aarzelaars over de streep te trekken alsnog iets te doen of iets extra's te doen. Namens Stichting Orgelfonds Pieterskerk Leiden, I. Blommers, secretaris. (door de redactie ingekort) jr. klasse 18.30-19 30 uur, klasse RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14 00-15 00 uuren 18.30-19 30 u daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling: 14 30-15 30 uuren 18 30-19 30 uur (voor vaders tot 21 Kinderafdeling 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 u Spoedeisende hulp dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uuri daarnaast ook 11.15-12 00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14 .15-15.00 uur er 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18 15-19.00 uur, 19.00-20 00 uu Partners/echtgenoten met kinderen Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluiten partners/echtgenoten en eigen kinderen Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is ei mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhee neurologie: 14.15-15 00 uuren 18 30-19.30 uur; oogheelkunde en heeft 11 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15 15-17 0.' babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16