'Geweld in trein stijgt' Binnenland dra geld voor zieke leraar Uitstel van betaling voor kroongetuige Abbas Klaar voor dino-tentoonstelling Vijf Srebrenica-vrouwen praten met Dutchbatters Zeeland woedend op minister Jorritsma Agent struint liever niet in spullen van overledene B lENSDAG 17 SEPTEMBER 1997 !el geëist tegen kinderlokker Wegens ontucht met tien minderjarige jongens is giste- ji in Breda tegen een 35-jarige zwakbegaafde man uit Tilburg Jn celstraf geëist van drie jaar, waarvan een half jaar voorwaar- Éijlc. De man pikte de ongeveer 14 jaar oude jongens op bij een jvijver in Tilburg en lokte ze mee naar zijn huis, waar hij hen ibruikte. Eén van de slachtoffers zou vijfjaar lang zijn mis- ikt. De uitspraak is op 30 september. iennepplantage' blijkt kievitsnest De milieupolitie dacht in het Twentse Albergen een ce slag te slaan door een hennepplantage op te rollen in een A^ïsveld. Vanuit de helikopter, waarmee regelmatig milieu- f~*:hten worden gehouden, zag ze een groot stuk groen temid- van een maïsveld. Een hennepplantage, dachten de agenten Dnlgingen aan de grond verder zoeken. Maar het bleek dat het ieen terrein met onkruid ging. De boer legde uit dat een kie- zijn nest had gemaakt tussen het maïs en dat hij de vogel on- :oord wilde laten broeden, dus had hij niet gemaaid. fan houdt drie schepen vast De Iraanse autoriteiten houden sinds maandag 8 itember twee schepen en hun personeel van dochteronderne- ngen van Smit Internationale in de haven van Bandar Imam omeini vast. De reden is nog onbekend. Ook een derde, door lit ingehuurd vaartuig, wordt vastgehouden. Het bedrijf heeft [gisteren pas bekendgemaakt. Buitenlandse Zaken en de Ne- landse ambassade in Teheran zoeken naar een oplossing. De )taal 33 bemanningsleden onder wie vijftien Nederlanders kónden zich nog aan boord van de twee schepen. Hun familie- Lefien worden voortdurend op de hoogte gehouden, zegt een jrdvoerster van Smit Internationale. De schepen zijn in ise wateren betrokken bij het ruimen van wrakken. «ven jaar voor schieten op PvdA'ers Een 46-jarige Nijmegenaar, bijgenaamd Dimple, is gis- morgen door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot een cel- af van zeven jaar. Hij schoot op 24 januari in het Nijmeegse té De Tempelier de plaatselijke PvdA-corryfeeën Thielen (wet- Tider) en Van Rumund (fractievoorzitter) neer. Een daad waar (zich later tijdens de rechtszitting niets meer van zei te herin nen. Voor psychologen en psychiaters bleek de 46-jarige alco- lverslaafde overigens een raadsel. De intelligente man blijkt door het lint te gaan na een paar glazen (Dimple)whisky. waalf miljoen in loterij ihaag De 'geluksvogeljackpot' van de Bank-GiroLoterij gaat komende vrijdag uit. De hoofdprijs is opgelopen tot twaalf ljoen gulden. Deelnemers kunnen via de trekking vanaf 18.50 rop Veronica zien of zij in één klap zijn toegetreden tot het ecte gezelschap multimiljonairs in Nederland. Het is de twee- keer dat de maximale jackpot van twaalf miljoen wordt uitge- erd. In maart was de primeur. Valsemunter' op vrije voeten maar» De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren in een ver legde uitspraak een 57-jarige valsemunter vrijgelaten. De man orde tot een groep valsemunters die van oktober vorig jaar tot voorjaar voor zeker 800.000 gulden aan v^ls geld hebben ge- u lakt. Tegen de man was een celstraf van achttien maanden ëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk-.Volgens de recht- nk heeft hij het valse geld alleen in voorraad gehad en dat is :n strafbaar feit. Daarnaast acht de rechtbank niet bewezen de man lid is van een criminele organisatie. 5 anhouding in moordzaak tuinder De politie heeft een 29-jarige man aangehouden die irdt verdacht van de moord op een 70-jarige tuinder in Heiloo, ige week donderdag. De man was die avond bij meer tuin- s in de omgeving langs geweest, op zoek naar werk. Hij moet (laielijk met het slachtoffer op diens erf zijn geweest, aldus de itie. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, was zater- javond al in Alkmaar aangehouden, nadat hij in een café en- vernielingen had aangericht. p" rubaan kiest 12 december parlement wjestad Aruba houdt op 12 december verkiezingen voor j inieuw parlement. Dit heeft gouverneur O. Koolman beslo et De gouverneur ontbond het parlement en verzocht het de- n(t ssionaire kabinet de lopende zaken af te handelen. De rege- qq g-Eman hield zaterdag op te bestaan toen de kleinste van de Te regeringspartijen de steun aan het kabinet opzegde. rgf vergist in de berekeningen. Hij was er van uit gegaan dat de veranderingen in de WAO tot lagere kosten zouden leiden. Het werd voor scholen echter juist moeilijker om zieke leraren te ontslaan, waardoor zij langer gebruik moesten maken van vervangers. Ritzen beschouwt dat als zijn verantwoordelijk heid. Meer dan de helft van het tekort heeft het Vervangings fonds echter aan zichzelf te wij ten, vindt Ritzen. Zo heeft het fonds de regels veranderd en de financiële gevolgen daarvan te optimistisch ingeschat. erwijsminister Ritzen steekt in het fonds waaruit ervan gers van zieke leraren len betaald. Hij verhoogt jaarlijkse bijdrage aan dit angingsfonds met 37 mil- gulden. De scholen nemen tig miljoen extra voor hun ning. Met dat geld moet het verzuim verder omlaag, juli bleek het fonds, dat leraren in basis en voort- onderwijs vervangt, met tekort van 65 miljoen gul- Ifl te kampen. Ritzen erkent ll|zijn ministerie zich heeft ANP Algemeen CPD Geassocieerde Pers Picristi Bonden kraken anti-agressiebeleid van Nederlandse Spoorwegen amsterdam anp De maatregelen van de Nederlandse Spoorwegen om ge welddadig gedrag van reizigers in treinen en stations te gen te gaan, helpen niet. FNV en de (kleinere) spoorweg vakbond FSV concluderen dat agressie in en rond treinen alleen maar weer toeneemt in plaats van minder wordt. UTRECHT» CPD Elke maand wordt een conduc teur het ziekenhuis in geslagen door agressieve reizigers. Die 'grove schatting' wordt gemaakt door L. Vlek, woordvoerder van de Vervoersbond FNV. Eergiste ren nog werd in de stoptrein van Utrecht naar Amsterdam volgens Vlek een trein waarin geregeld incidenten plaatsvin den een Utrechtse machinist ernstig mishandeld door zwart rijders. Hij moest met een her senschudding en een hoofdwond naar het ziekenhuis. Volgens de NS is het aantal officiële meldingen van agressie tegen personeel sinds 1995 ge lijk gebleven op twaalfhonderd per jaar. En omdat er meer ge weld is in de maatschappij is dat dus een goed teken, aldus NS. De interne registratie is één van de maatregelen die NS in 1994 hebben genomen om het geweld te beteugelen. Aanlei ding was de dood van een con ducteur in Harlingen. Volgens vakbonden en onder nemingsraad is er een mel dingsmoeheid onder NS-perso- neel. „De mensen zagen niet dat iets met hun klacht werd ge daan. De NS geven onvoldoen de invulling aan de afspraken die in '94 zijn gemaakt om het geweld in te dammen", vindt FNV-woordvoerder Vlek. „De maatregelen zijn destijds fors aangekondigd, maar de uitvoe ring was veel te langzaam en raakte in een dip. Pas nu, na aandringen van ons en na een toename van het aantal inci denten van vooral verbaal ge weld, wordt weer voorzien in extra personeel." Zwartrijders zijn voor tachtig procent verantwoordelijk voor agressie op stations en in trei nen. Daarom wordt (officieel al sinds 1995) geprobeerd door controles op de stations het aantal reizigers dat zonder kaartje reist, te verminderen. Van die 'incidentele contro les' door conducteurs op de sta tions is tot nu toe niet veel te rechtgekomen. Ze zijn 'verwa terd' stelt FSV-woordvoerder G. Hardeveld, want de NS kampen nog steeds met een conducteur stekort. De NS-woordvoerder: „Stationscontroles zijn geen sluitpost, maar de klacht van de FSV klopt wel, hier en daar is er minder aandacht aan besteed". Zeer recent is besloten 96 nieuwe krachten aan te trekken die de stationscontroles nieuw leven inblazen. Zij mogen, an ders dah de conducteurs, geen bekeuringen uitschrijven als ie mand zonder treinkaartje op het station loopt. Daarnaast worden nog eens 25 extra con ducteurs aangetrokken om in te zetten in 'agressietreinen'. Dat zijn treinen die rijden op trajec ten waarover geregeld klachten komen. Daar controleren niet één, maar twee conducteurs de kaartjes. De NS hebben wel iets ge daan aan de opvang van be dreigde collega's, maar dat wordt door de FNV-woordvoer der ondergebracht in de afde ling 'geitenwollen sokken ver halen'. De bonden maken zich grote zorgen over de toekomst. Ze vrezen dat 'grote bezuinigin gen' en een NS die straks be staat uit een aantal aparte be drijven, de zo fel bevochten vei ligheidsmaatregelen zullen on dergraven. Gedwongen concur rentie op het spoor leidt immers tot 'uitgeklede' treinen waar al les zo goedkoop mogelijk moet. Fouad Abbas Abdullah, kroon getuige in de strafzaak tegen drugshandelaar De Hakkelaar en diens compaan, heeft van het openbaar ministerie in Am sterdam uitstel van betaling ge kregen. Tot dusver heeft drugsmakelaar Abbas slechts een ton betaald van het totaal bedrag van 1,8 miljoen gulden, waarmee hij zijn vervolging in de zaak kan afkopen. Het OM sloot in 1995 een deal met Abbas. Hij zou niet worden vervolgd als hij belastende ver klaringen zou afleggen tegen De Hakkelaar en anderen die justi tie beschouwt als de grote ba zen van een internationale hasj- organisatie. Daarnaast moest Abbas het schikkingsbedrag van 1,8 miljoen betalen. Officier van justitie mr. F- Teeven, gisteren voor het Am sterdamse gerechtshof gehoord als getuige, verklaarde dat Ab bas niet conform de afspraak, vóór 1 september van dit jaar het hele bedrag heeft voldaan. Teeven zegt dat Abbas morgen nog eens een kwart miljoen be- ruswuk» anp Een delegatie van vijf moslim vrouwen uit Srebrenica heeft maandag een ontmoeting met leden van Dutchbat. Op verzoek van de vrouwen houdt Defensie de plaats van het gesprek ge heim. Gezien het gevoelige ka rakter van de ontmoeting willen de vrouwen in alle rust met de Dutchbatters kunnen spreken. Het Nederlandse VN-bataljon moest in 1995 de aftocht blazen uit de moslim-enclave na een offensief van de Bosnische Ser viërs onder leiding van generaal Mladic. Bij de daaropvolgende etnische zuivering zijn volgens cijfers van het Rode Kruis naar schatting achtduizend moslims, voornamelijk mannen, om het leven gebracht. Leden van Dutchbat zijn de afgelopen weken benaderd door het ministerie van defensie met het verzoek bij de ontmoeting middelburg» anp den haag Een medewerker van het preparatiebedrijf se staat Montana zijn gevonden. Vanaf 25 septem- Canada Fossils uit Alberta brengt het geraamte van ber zijn ze te zien in het Museon in Den Haag. een Hypacrosaurus op orde. Hety is een van de ze- foto anp rocer dohmen ven skeletten van donosauriërs die in de Amerikaan De Zeeuwse gedeputeerde j. Hennekeij beschuldigt minis ter Jorritsma (Verkeer) van con tractbreuk, omdat zij zich niet houdt aan de eerder gedane toezegging in 1999 te beginnen met de aanleg van rijksweg 57 op Walcheren. De gemeente Middelburg en de provincie Zeeland komen nu in de pro blemen, omdat door het uitstel ook andere plannen in gevaar komen. De N57, van de A58 naar Vrouwenpolder met een aqua duct onder het kanaal door Walcheren, moet Middelburg ontlasten van het doorgaande verkeer dat voor verstoppingen zorgt. Het ministerie van ver keer en waterstaat heeft beslo ten het project van 250 miljoen gulden uit te stellen tot na 2002. Middelburg wilde tegelijk met de aanleg van het aquaduct het stationsgebied reconstrueren. Voor een onderdeel daarvan, de combinatie van het NS- en bus taalt en vóór het einde van de maand komt daar nog eens ze ven acht ton bij, aldus de of 11 - cier. Mocht Abbas uiteindelijk niet het volledige bedrag vol doen, dan zal hij alsnog worden vervolgd voor zijn centrale rol in de smokkelpraktijken van De Hakkelaar c.s. Abbas zit sinds enige maan den in een Londense gevange nis. in afwachting van zijn uitle vering aan België. Dat land ver denkt hem onder meer van wit waspraktijken. Abbas was in Antwerpen voor de buitenwe reld actief als diamanthande laar. Teeven werd gisteren ook on dervraagd over de rol van de tweede kroongetuige Karman. Dat onderdeel van zijn getuige nis leverde geen nieuwe feiten op. Teeven staat nog steeds pal voor de deals met Abbas en Karman. De verdediging probeerde te vergeefs boven water te krijgen dat het OM meer deals zou heb ben gesloten dan alleen met de veelbesproken kroongetuigen Abbas en Karman. aanwezig te zijn, bevestigt A. Hertzberger van de Werk groep Nederland-Srebrenica. Volgens Defensie zullen zo'n acht Dutchbatters erbij zijn. Het is voor het eerst dat beide par tijen elkaar treffen sinds de dra matische gebeurtenissen twee jaar geleden. De Dutchbat-militairen ne men zo'n vijfhonderd foto's mee. De Srebrenica-vrouwen hopen zo een aandenken te- krijgen aan familieleden die sinds juli '95 worden vermist. Bij hun overhaaste vertrek uit de moslim-enclave moesten de moslims hun hele hebben en houden achterlaten. De delega tie van vijf moslimvrouwen ver blijft een week in Nederland. Zij wil dat Nederland nieuwe aan zetten geeft die leiden tot het opsporen van nog onbekende massagraven en de identificatie van slachtoffers. station, heeft minister De Boer (VROM) een bijdrage van vier miljoen gulden toegezegd. Maar wel onder de voorwaarde dat het project voor het jaar 2000 wordt uitgevoerd. Ook de ruilverkaveling op Walcheren is afgestemd op de aanleg van de N57. De daarbij betrokken landbouwers zullen investeringen moeten uitstellen tot er duidelijkheid is, en het zelfde geldt voor ondernemers op verschillende bedrijventer reinen, aldus Hennekeij. „Nu we met de bevolking zijn uitgepraat over de plannen, waarbij we best wel eens op weerstand zijn gestuit, zouden we ineens moeten zeggen: het plan gaat voorlopig de ijskast in. Zo ga je niet met burgers om." De provincie en Middelburg hebben hun bezwaren kenbaar gemaakt aan de vaste kamer commissie voor Verkeer en Wa terstaat, in de hoop dat die er bij de minister op aandringt zich aan haar toezegging te houden. Xtc-slikkers in de problemen utrecht» anp Het aantal xtc-gebruikers dat met problemen aanklopt bij de hulpverlening, is de afge lopen jaren sterk toegeno men. In 1995 waren het er 228, in 1996 bijna het dubbe le, 428. Dit staat in een rap port van de stichting Infor matievoorziening Versla vingszorg (IW) en het Cen trum voor verslavingsonder zoek (CVO) van de Universi- teit iItret In De problematische gebrui ker is een loser, aldus het rapport Profiel xtc-cliënten in de Nederlandse eerslavings zorg. Hij is doorgaans een werkloze man met alleen la gere school. Meer dan de helft heeft een uitkering en üen procent een studiebeurs. De helft van de probleemge vallen woont nog thuis. De gemiddelde leeftijd van de xtc-slikker die hulp zoekt, is 21 jaar. Veel xtc-gebruikers die hulp vragen, hebben ook problemen met andere sti mulerende middelen. Op het moment dat zij zich bij ver slavingszorg meldden, had den twee van de drie al lan ger dan een jaar problemen met xtc. De gegevens uit de hulpverlening weerspiegelen het risico dat frequent ge bruik met zich meebrengt. De onderzoekers spreken daarvan wanneer iemand meer dan één keer per week pillen slikt. Van de hulpvra gers behoort 56 procent tot die groep. Xtc is de populairste hard drug in Nederland, aldus het rapport Xtc in Nederland, dat minister Borst (VWS) op prinsjesdag heeft aangebo den aan de Tweede Kamer, Vooral jongeren slikken deze potentieel giftige stof. Vol gens het rapport heeft 5,6 procent van de scholieren van 12 tot 18 de drug «wel eens gebruikt en doet 2,2 procent dit regelmatig. Van de jongeren die regelmatig grote houseparty's bezoeken, slikt 65 procent xtc. Van deze laatste groep doet vijf pro cent dat meer dan eens per week, aldus R. Cruts van het IW. versum hans leber jenten zijn er niet dol op: isten doorzoeken in het huis n een overledene, op zoek tar telefoonnummers en ressen van familie of vrien- n. Maarten van Weel, een •jarige politieman in Hilver- Di, kent de gêne. „Dan sta tenvijl iemand dood in de mer ligt, in zijn spullen te ruinen. Dat is een heel ver- 1 lend gevoel." Een driedelige rie over gedreven dienders, alle projecten en nieuw poli- werk. Vandaag deel 1: Het eterkastplan' van Maarten n Weel. maakte het vanaf 1968 als hu mee. De laatste jaren als litievoorlichter las Van Weel steeds in dagrapporten van ega's over problemen met zoeken naar adressen. Ern ie ongevallen, beroerten, als p ;nt kom je nogal wat tegen. B an is zo iemand in een am- ilance op weg naar het zie- ihuis en sta jij als agent nog in die woning. Laden opentrek ken, agenda's doorbladeren... niets te vinden." Van Weel kreeg in december 1995 achter zijn bureau in Hilversum zijn inval: Het Meterkastplan. Inmiddels staat de politieman in zijn vrije tijd kartonnen kaar ten te kopiëren. Vele tiendui zenden zijn er al uitgegaan. De lijst met telefonische verzoeken om informatie bevat tientallen instanties. Het idee van Van Weel is zo eenvoudig, dat mis schien daardoor niemand eer der op het idee kwam. Een kaart, met daarop de gegevens van twee familieleden en één bekende, opgehangen in de meterkast, wijst hulpverleners de weg als elke seconde telt. Er zijn er inmiddels meer dan 2,5 miljoen van gedrukt. Van Weel rust pas als heel Ne derland meedoet. Als zijn colle ga's van Schiermonnikoog tot Zeeuws-Vlaanderen steevast de meterkast induiken, voldoende om iemand te kunnen waar schuwen. De politieman weet het zeker: vooral ouderen voe len zich veiliger met zo'n kaart in de kast. Ze weten dat ze eventueel niet lang zonder fa milie blijven. Een collega elders uit Nederland draaide razend enthousiast Van Weels num mer. Hij had eerder van de kaart willen weten. Urenlang zocht hij laatst naar de familie van een jongen die ernstig ge wond raakte bij een ongeval. Alle kasten had-ie overhoop ge haald. Het hele huis van de jon gen doorzocht. Pas een half uur na de dood van de knaap wer den zijn ouders gevonden. „Die vader en moeder hebben geen afscheid van hun zoon kunnen nemen." De politieregio Gooi en Vecht streek is al voor tweederde 'ge dekt' met Van Weels kaarten. De Hilversumse politie snuffelt steevast in de meterkast. Op de kaart worden ook de naam en het telefoonnummer van de huisarts genoteerd: onontbeer lijke informatie voor ambulan cediensten. In het hele land verspreiden energiebedrijven en woningbou wverenigi ngen de kaarten inmiddels. En het enige dat Van Weel verlangt, zijn de credits voor zijn idee. Overigens hoeft niet hijzelf met naam en toenaam op de kaart, maar zijn korps wel en graag als volgt: 'Naar een idee van de politieregio Gooi en Vecht streek'. „De kaart is een enorme steun bij het werk. En voor slachtof fers een geweldige hulp. Ie mand met een beroerte hoeft niet lang alleen te blijven. En wat dacht je van een gespron gen leiding, een inbraak of brand... de informatie op die kaart is veel vaker van belang." Het Ei van Columbus noemt Van Weel zijn idee. De plaats voor de kaart bedacht hij ook zelf. „Ik zat er over na te den ken en realiseerde me dat ie dereen een meterkast heeft." De energieke politieman, in zijn vrije tijd campinghouder in Frankrijk en bezitter van twin tig huurcaravans, doet het er allemaal bij. „Ik heb geen hekel aan werken." Soms laat hij op zijn vrije zondag de kopieerma chine roken, maar het plezier van zijn succes maakt alles goed. „Het is machtig mooi, ik krijg zo veel reacties. Dan is hard werken geen enkel pro bleem." Hij heeft zelfs al stie kem zitten rekenen wat hij de politie bespaart. „Vijf minuten minder werk bij zulke inciden ten, betekent voor de hele poli tie op jaarbasis ongeveer 2,5 miljoen minder kosten. Mooi toch?" Inmiddels is een verbeterde kaart op komst. De Dierenbe scherming belde: of de aanwe zigheid van huisdieren ook op de kaart kan worden vermeld? Er wordt nogal eens een cavia over het hoofd gezien of een parkiet aan zijn lot overgelaten. Dierenleed. In de toekomst kunnen agenten ook voor die renopvang zorgen als de eige naren het zelf niet meer kun nen. Van Weel breidt de kaart uit, maar: „Er moet natuurlijk niet te veel op komen te staan, want dan zie je door de bomen het bos niet meer." En, toegegeven, Van Weels Maarten van Weel en de alarmkaart die standaard in de meterkast hoort met daarop naam en adres van fa milieleden of andere contactadressen. foto cpd phil nijhuis kaarten zijn in feite overbodig. Een kladje met dezelfde gege vens in de meterkast hangen is ook goed. „Maar deze kaart zet mensen aan tot het opschrijven en in de kast hangen. Kijk, als er niets aan de hand is, denk je er niet aan iets in de meterkast te hangen. Daar kom je alleen als er een stop is doorgesla gen." Als de mensen het maar uit hun hoofd laten om een sticker op te hangen. Absoluut geen stickers! „Een agent wil snel met die kaart naar de telefoon kunnen lopen. Anders staat-ie eerst die sticker er af te pielen. Allemaal tijdverspilling." Morgen deel twee: de school- agent.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5