eidsch Dagblad 20 wraakactie jeruzalem adert einde 'Hossende ministers' vinden truc-foto maar niks Politiebureau opgeblazen amer vraagt extra ld voor onderwijs Student overleden na drinkgelag Familie zet claim inzake Koenigs-collectie door TWEE WEKEN GRATIS I DE OM U HEEN. Lisdag 17 september 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 JlNNENLAND Kankerfondsen zitten elkaar in het vaarwater Buitenland i Cultuur en Kunst Lijfwacht Diana is weer bij kennis en kan ook praten Schrijfwedstrijd voor kinderen om Leidsch Dagblad Griffel i Sport Ajax verslikt zich in nietig Maribor %nyahu stelt reis naar Europa uit I He joodse families die een woning in de wijk Ras el- ud in Oost-Jeruzalem hebben bezet, zijn bereid hun op te geven. Volgens de Israëlische radio hebben zij (ver een akkoord bereikt met de regering. Een advi- van de Palestijnse leider Arafat wees het compromis |jM»AFP-Rtf-DPA kkoord houdt in dat de Is- ihe premier Netanyahu de van de grond in dit ge- joodse bewoning ervan erklaard, waarna in ruil oor de panden worden imd. De krakers worden ngen door tien studenten, komende maanden 'win- lerhoud' zullen verrich- laarna kunnen de drie ge- terug naar Ras eb id. Volgens de adviseur irafat is het compromis lig onaanvaardbaar en is ring de enige oplossing, 'den voor de bezettingsactie. De 'de aanwezigheid van de premier zou morgen naar Roe- isten een voortdurende menie gaan en vervolgens catie is die tot een ramp Hongarije en Oostenrijk bezoe- iden'. ken. families houden sinds •mene beschouwingen begonnen zondag de huizen bezet. Zij zeg- gei#dat de woningen deel uit maken van een bouwproject van de Amerikaans-joodse mul timiljonair Moskowitz. Het mi nisterie van binnenlandse za ken stemde zondag in met het project maar Netanyhau haalde daar een streep door uit angst voor nieuwe problemen met de Palestijnen, die Oost-Jeruzalem als de toekomstige hoofdstad van een Palestijnse staat be schouwen. Netanyahu is van plan zijn reis naar Europa uit te stellen om eerst een oplossing te vin-. extra geld op komst voor wijs. Alle grote partijen in reede Kamer dringen van- ig bij het kabinet aan op investeringen in deze sec- e WD en het CDA willen tame hét beroepsonder- indersteunen, dat er vol- partijleider Bolkestein in igste begroting van het ka- 'bekaaid' af komt. De vindt dat nieuwe meeval- eels naar onderwijs moe- an. iwenst een meerjarenplan inderwijs, dat voorziet in deninvesteringen. Dit leiden tot hogere salaris- Dor leefkrachten, kleinere n en meer leermiddelen, tbinet wil de onderwijsbe- gvoor 1998 met niet meer !70 miljoen gulden laten voor nieuw beleid, maar )u onder druk om meer te wensenlijstjes van de be- jkste Tweede Kamerfrac- ijven vandaag, aan het be- in de algemene beschou- n, aan de bescheiden De WD wil enkele tiental- üjoenen extra voor justitie derwijs. PvdA-fractieleider |e vraagt het kabinet \ijf- joen meer uit te trekken onderwijs in de Neder- taal aan buitenlanders, 'enst veertig miljoen extra Ie geestelijke volksgezond- de PvdA eist meer mid- voor de zorgsector. Walla- laakt zich 'grote zorgen' het regeringsvoornemen aantal bedden in de ver- igstehuizen te verminde- leidt onherroepelijk oblemen. Daar moet het et dus van af zien", aldus Wallage. D66-fractieleider Wolffensperger pleit er even eens voor om de verzorgingste huizen te ontzien. CDA-leider De Hoop Scheffer vindt dat de regering-Kok te veel problemen doorschuift naar de volgende kabinetsperio de. De oppositieleider eist 150 miljoen voor meer agenten op straat en honderd miljoen extra voor kinderbijslag (ofwel dertig gulden per kind). Daarnaast vindt hij dat het kabinet te wei nig werk maakt van het terug brengen van de staatsschuld. De CDA-leider wil met het oog hierop yen extra storting doen in het AOW-fonds, waardoor de staatsschuld wordt verkleind. De extra uitgaven moeten wor den gedekt door te ■bezuinigen op de Melkert-banen, medicij nen en het arbeidskostenforfait. De tegenbegroting die Groen- Links indiende levert 11.000 banen meer op dan het kabi netsbeleid. Bovendien leiden de voorstellen tot meer koopkracht voor de minima: plus 2,25 pro cent tegen plus één procent in de Miljoenennota 1998. Volgens Justitie geen sprake van strafbare feiten GRONINGEN/LEIDEN ANP RUDOLF KLEUN Een 18-jarige student uit Rotterdam is gisteren in Groningen overleden aan een epileptische aanval na een drinkgelag. Dat is vastgesteld na medisch onderzoek. Van strafbare feiten is geen sprake, zo oordeelde justitie. Dat heeft een woordvoerder .van de politie in Groningen vanmorgen meegedeeld. De student zou gaan wonen in een studen tenhuis. Daarbij is het gebruikelijk dat de nieu we bewoner met de anderen een toost uit brengt. Twee liter jenever, waarvan de nieuw komer een liter moet nuttigen, bezegelen de opname in het huis, aldus de lezing van de po litie. Na het drinken van de liter drank zou de jon geman de jenever weer uitbraken, zo was de bedoeling, maar pogingen om het overgeven op te wekken mislukten. De jongeman ging naar bed, andere studenten hielden de wacht bij hem. Later bleef iemand achter om hem verder in de gaten te houden. In de loop van de ochtend bleek echter dat de Rotterdammer was overleden. Medisch onderzoek wees uit dat hij in zijn slaap een epileptische aanval heeft ge kregen en in zijn kussen is gestikt. Directeur Lisa Johnson van de Stichting Stu denten Huisvesting Leiden, de grootste kamer verhuurder in de stad, laat desgevraagd weten dat voor zover haar bekend extreme inwijdings rituelen niet voorkomen in huizen van de stich ting. „Wij hebben een intensief contact met on ze huurders. Daarvoor is er onder andere een netwerk van studentbeheerders. De panden worden intensief bewoond, er zijn veel wisse lingen. Daarom willen we op de hoogte zijn van hoe met de huizen wordt omgesprongen en daarbij verliezen we het sociale aspect niet uit het oog. Wij weten natuurlijk niet wat er ge beurt in de panden die we niet beheren. Vooral in de binnenstad zijn er ook veel particuliere verhuurders." De stichting houdt, zegt Johnson, ook de vin ger aan de pols bij het systeem van 'hospite- ren', waarbij bewoners van studentenhuizen zelf nieuwe medehuurders mogen kiezen. ..De mensen wonen gezamenlijk, gaan daardoor in tensief met elkaar om. Wij denken dat zo'n sys teem dan het beste werkt. Maar als ze er niet uitkomen kunnen ze op ons terugvallen. Studentenhuisvesting onderhoudt verder goede contacten met de studentenverenigingen om direct in te kunnen grijpen bij klachten. ..Vorig jaar waren er wel wat klachten, die had den vooral betrekking op overlast door feesten en dergelijke. Na overleg met de verenigingen zijn de betrokken ook daar op hun gedrag aan gesproken." Leidschendam heeft nieuwe burgemeester LEIDSCHENDAM DORITH LIGTVOET De huidige burgemeester van Culemborg, W.H.J. Bloemen- daal-Lindhout (49). wordt per l oktober de nieuwe burgemees ter y\n Leidschendam. Ze is de opvolgster van W. de Vreeze. die eind deze maand met de VUT gaat. Bloemendaal is lid van D66. Bloemendaal heeft de nodige bestuurlijke ervaring. Ze is nu zeven jaar burgemeester in Culemborg. Een gemeente die met 25.000 inwoners wat klei ner is dan Leidschendam, dat 35.000 inwoners telt. Daarvoor droeg ze van 1982 tot 1990 de ambtsketting in Maasland. Voordat ze burgemeester werd, was Bloemendaal lerares Ne derlands in Den Haag. Daar komt ze oorspronkelijk ook vandaan. Ze kent Leidschen dam goed. Pagina 17: 'Ik wil een burge meester zijn voor alle inwo- Reclamebureau verbijsterd over negatieve reacties rova) tinternationalf- voordelig 11 52a DEN HAAG AmItIrDAM CGeId°eBandplofn Bakkerstraat 6 EINDHOVEN-C w 62 GRONINGEN Oosterstraat 27 en is vooruitzien. Neem voor meer informatie over the finance of the future' contact op met: Lease, Franz Lisztplant<^~ 100, 1 JG Utrecht. Tel. 03P '406. ww".amstel'ease r' De omstreden advertentie. HAARLEM MARGOT KLOMPMAKER Een leuke actuele advertentie, vond Hans Vos van* het Haar lemse reclamebureau Vos, Wie gel en Van Niedek. Dat was zijn opdrachtgever, de Utrechtse fi nancieringsmaatschappij Am - stel Lease, met hem eens. Dus stond in een aantal kranten gis teren, in het kader van Prinsjes dag, een fotomontage van de ministers Zalm. Borst. Van Mierlo en Kok die uitbundig de polonaise dansen. Even alle remmen los vanwege de droombegroting. Zalm voorop met een Amstel Lease koffertje. Gewoon een geintje, verwezen lijkt dankzij moderne compu tertechnieken. Dat vervolgens heel Nederland over de adver tentie zou heenvallen, had Vos nooit kunnen dromen. De Rijksvoorlichtingsdienst, de media, andere reclamebu reaus, zelfs premier Kok: ze vonden het maar niks. Hans Vos begrijpt het niet. „Ik word afgeschilderd als een wetsover treder." "De Rijksvoorlichtings dienst gaat de zaak onderzoe ken. RVD-hoofd Eef Brouwers: markethill» Het politiebureau van het Noord-Ierse dorpje Markethill en enkele huizen in de buurt werden gisteren zwaar beschadigd door een bomexplosie. Waarschijnlijk gaat het om een actie van IRA-dissidenten die het niet eens zijn met de deelname aan vredesbesprekingen door Sinn Féin, de politieke arm van het verboden Ierse leger IRA. De IRA heeft elke verantwoordelijkheid ontkend. De aanslag speelt de grote protestantse partij UUP in de kaart; deze partij had nog niet besloten aan de besprekingen mee te doen, juist omdat Sinn Féin meepraat. Pagina 5: Bomaanslag saboteert overleg Noord-lerland. foto ar paul faith Theaterschool brengt Tsjeehov naar Leiden LEIDEN CEES VAN HOORE Leiden is een nieuwe thea teropleiding rijker. In de Dui venbodestraat is de uit het Brabantse Oosterhout af komstige Tsjeehov Theater Studio gevestigd, een insti tuut waarvan het docenten korps zijn sporen ruim schoots heeft verdiend op de bühne. Op de bovenverdie ping van een basisschool worden aankomende acteurs volgens de methode van Mi chael Tsjeehov, een neef van de beroemde schrijver Anton Tsjeehov. klaargestoomd. Twee van de drijvende krachten achter dit instituut zijn Marjolijn Keereweer (47). die in het bestuur zit, en Marjolein Baars (38). een van de twee zakelijk leiders. „Wij zijn de enige studio in Ne derland die opleidt volgens de methode van Michael Tsjeehov." In de Tsjeehov Theater Studio worden dit najaar twee korte cursussen gege ven. In Clownerie I kunnen mensen de clown in zichzelf leren ontdekken: in 'Zeven Hoofdzonden' wordt ge speeld met de thema's vraat zucht, jaloezie, hebzucht, wraak, wellust, hoogmoed en luiheid. In de cursus Theater jaar wordt een lesprogram ma gepresenteerd waarin ie dereen kan kennismaken met de basiselementen van het toneelspelen. Daarnaast is er een vierjarige deeltijd opleiding voor mensen die een afgewogen en doeltref fende training tot acteur of theatermaker willen volgen. HET WOORD IS AAN H.G. Hutcheson Het grootste probleem van de huidige jongeren is, dat ze moeten leren zich goed te gedragen, terwijl ze dat vrij wel niemand om zich heen zien doen. daling van r temperatuur iTm™ 8716° 6716° «71 6a 30% 20% 20% 5S5S3S? 30% 30% 40% Uitgebreid weerovemcht op pagina 8 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -3,5 7 19 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17,18 RTV/programma's11 Sport 20 t/m 23 Strips8 Kortingsbonnen betreffende het Cultureel Vluchtelingen- festival in Leiden. De een be treft een passe-partout, de ander een theaterstuk van De Imagerie in het Imperi umtheater Ondanks afwijzing ministerie AMSTERDAM/HAARLEM ANP JOHN OOMKES De Nederlandse staat wijst de claim van Christine Koenigs op de kostbare verzameling teke ningen en schilderijen van haar grootvader en kunstverzame laar, de Haarlemse bankier Franz Koenigs af. De Amster damse kunsthistorica handhaaft echter de claim, omdat de brief van het ministerie van onder wijs cultuur en wetenschappen geen nieuwe argumenten bevat. Eind oktober volgen gerechtelij ke stappen Christine Koenigs eiste afge lopen zomer dat de hele verza meling terug naar de familie gaat. Van de omvangrijke col lectie liggen zo'n 1.500 tekenin gen in het Rotterdamse Muse um Boijmans-Van Beuningen en 307 in het Poesjkin-museum in Moskou. De erfgenamen wil len bovendien 47 schilderijen terug, waarvan er 35 in beheer zijn bij Boijmans. Volgens het departement heeft onderzoek uitgewezen dat er na Franz. Koenigs twee eige naren zijn geweest van de col lectie en dat derhalve Koenigs zelf op een gegeven moment geen eigenaar is geweest. Koe nigs erfgenamen kunnen als ge volg daarvan geen recht meer doen gelden op de tekeningen en schilderijen, zo stelt OCW. Volgens Christine Koenigs vertonen zowel de brief van het ministerie als aanvullende ver klaringen tie nodige hiaten en foute gegevens. „Dat kan ook niet anders, want het gaat over een omvangrijke en complexe materie. Anders dan het minis terie heb ik de .zaak vier jaar lang bestudeerd. De brief is ei genlijk een bevestiging van eer der ingenomen standpunten. Binnen cle familie en met de ad vocaten gaan we ons nu beru den. Ik dacht niet dat men bij het Boijmans al opgelucht kan ademhalen." VOETBAL OP TV „Dit kan niet. Je mag niet zon der toestemming beelden van personen gebruiken voor recla medoeleinden, ook niet als het om publieke persoonlijkheden gaat.-Ik leg dit voor aan onze ju ridische afdeling". Hans Vos: „Ik zou het kunnen begrijpen als ik de ministers op een kwetsende manier had af gebeeld. zoals ooit de Russische president Jeltsin met wodkafles- sen. Dat gaat me te ver. We hebben van tevoren juridisch laten uitzoeken of je portretten van politici mag gebruiken. Dat kan, volgens onze informatie. I Iet zou iets anders zijn als we filmsterren of voetballers had den gebruikt." Vos vindt alle opwinding sterk overdreven. „Waar hebben we het nou eigenlijk over? Een ad vertentie die slaat op Prinsjes dag. waarin we de vreugde over de gunstige begroting op een lollige manier vorm hebben ge geven. Wij vonden het een leu ke actuele inhaker. Maar met al die heisa is ons plezier zo lang zamerhand verdwenen. Had ik het maar nooit gedaan." 20.30-22.15 uur, Ned 1, 20.30-22.15 uur. Ned. 2, Juventus-Feyenoord (Cham- PSV-Dynamo Kiev (Champions pions League), rechtstreeks. League), rechtstreeks. icnt op het U'ldwh Dughlm Na de eerste twi iD Per maand i automatisch (f. Tl.95) weken betaal Ik mijn abonnement: Per kwartaal O&Uh.ni.-itisch (I'<2.05) I Oaccrpiglrri (f. 93,05) Italische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met Jackpot cailem Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1