eegstand bedreigt ats Beethovenlaan Fontein Kooiplein keert terug in volle glorie 'Eigenlijk zouden we helemaal niet moeten bestaan' Succes van laatste paarse begroting heeft vele vaders jofdbestuur ziet nog licht in iflict CDA en ex-wethouder Vliet nog mooier vEiden Regio jsjacobs, 071-5356414. plv.-chef rudolf kleijn. 071-5356436 dsel knallen opgelost Ze hadden niet geschoten met een vuurwapen. Nee, het m auto geweest die al die knallen had veroorzaakt. De lidse jongens, van 18 en 15 jaar oud, die de politie eergis- ad opgepakt, bleken een even simpele als verrassende ing te hebben voor het ongemak dat ze enkele buurtbe- hadden bezorgd. Het had namelijk klachten geregend bij je over harde knallen, vooral uit de Merenwijk en de olgens de bellers zouden een paar inzittenden van een knallen veroorzaken, mogelijk met iets wat op een vuur- leek. sen weggehaald Vanaf de Maredijk en omliggende straten zijn 33 fietsen wrakken verwijderd door de politie. Het gaat om fietsen jjdenlang ongebruikt waren en overal waren neergezet en Buurtbewoners klaagden daar al tijden over. En via n-huisfolders, stickers en berichten in de krant was de I ruimschoots van tevoren gewaarschuwd over deze ac- enaars van de fietsen kunnen deze ophalen op het bureau Langegracht, mits ze kunnen aantonen dat het hun kar- Sportbedrijf krijgt sportieve directeur leiden aap rietveld Hij tennist, squasht, zeilt en golft en was voorzitter van de Nederlandse Studenten Sport stichting. De gemeente heeft in Rick Stortelers een sportieve di recteur van het Sportbedrijf Lei den gevonden. De huidige zake lijk manager van de Universiteit van Amsterdam begint op 1 de cember aan zijn nieuwe baan. Stortelers is de opvolger van Jan Duivesteijn, die eind 1996 te horen kreeg dat er voor hem na een reorganisatie geen plaats meer was bij wat toen nog de sector Sport en Recreatie van de gemeente heette. De Amster dammer gaat zich de komende maanden verdiepen in de Leid- se sportwereld. Jngbouwvereniging ziet nog maar weinig perspectief itels heeft problemen met de flats aan de Beetho- De woningbouwvereniging raakt de goedkope ningen in Leiden Zuid-West bijna niet meer )e oplossing die De Sleutels had verzonnen, het wen aan de vijf flats van liften met aan weerszij- r appartementen, is door de gemeente geblok- Directeur André Lepelaar ziet nog maar weinig :tief. „De drempel is gigantisch hoog en mis- le 1 onoverkomelijk. uit en het park is eng. Maar het belangrijkste is: er is geen lift. Dus mensen die op de vierde wonen en een kindje krijgen willen weg. Je krijgt de kinder wagen niet naar boven." Drie jaar geleden begon De Sleutels met de bewoners te praten over de toekomst van de flats. Lepelaar: „Daar kwam een plan uit waar iedereen achter kon staan. De entrees zouden opgeknapt worden, de contai ners gingen weg en er kwamen liften aan de park-kant, met een stukje nieuwbouw. Met die veertig extra appartementen konden we de exploitatie van de liften meer basis geven. Want die dingen zijn hartstikke duur in onderhoud." Maar de gemeente gaf geen groen licht voor bouwen in het park. Leiden had zelf juist plan nen ontwikkeld om dat park, goedkope huurwonin- de rand van het park in st zijn bijna niet meer iren. „Er is nog geen ile leegstand, maar het acties op leeggekomen n loopt fors terug", zegt „En we moeten de n ook steeds vaker aan- imdat mensen ze wei- lou, dan is er wel iets ar kan zich ook wel en, dat woningzoeken- staan te trappelen om laan de Beethovenlaan „Ga er maar rondlo- zie je het wel. Het ziet [>n armoedig uit. Er is jantisch parkeerpro- r staat een misplaatste leid vuilcontainers, de van de flats zien er niet een van de weinige stukken openbaar groen in Zuid-West, op te knappen. De Sleutels heeft nu de gesprekken met de bewo ners voorlopig maar opgeschort voor overleg met de gemeente. „Ik wil die goedkope huurwo ningen graag behouden. Maar zoals het nu is kan het niet ver der", zegt Lepelaar. „Aan de kant van de Beethovenlaan is nauwelijks of geen ruimte voor aanvullende nieuwbouw. Als we daar liftkokers bouwen zitten we met een gigantische investe ring die niet rendabel te maken is.' Dan zijn de subsidies die we van rijk en gemeente hebben gekregen voor het aanbouwen van liften lang niet voldoende." Een forse huurverhoging zou een oplossing wel dichterbij brengen. Maar omdat het goed kope woningen zijn, waar veelal mensen met lage inkomens wo nen, wil De Sleutels daar niet aan. Een oplossing moet snel gevonden worden, want als de Uftsubsidies niet binnen een be paalde tijd worden uitgegeven raakt de woningbouwvereniging ze weer kwijt. Lepelaar: „We moeten dus op korte termijn iets verzinnen. Maar dat wordt heel moeilijk. Als we een oplos sing hebben gevonden gaat hier de vlag uit." leiden aad rietveld ad rietveld ifdbestuurder Dick van kansen voor een ge- bemiddelingspoging in inde conflict tussen de DA-fractie en de weg- wethouder Aart van Van Vliet put dat opti- t korte gesprekken met Irolspelers in de ruzie: chove, zijn opvolger uijt, fractieleider Paul partijvoorzitter Chan- „Ik ga niet aan een ird trekken." el van Van Bochove in eenteraad blijft leeg, wethouder in april van door zijn christen-de- che partijgenoten op lor werd gezet. De frac- tVan Bochove zijn ze- 'ft ten faveure van frac- int Ruud Breedveld. ex-wethouder is boos lanier waarop zijn par- leeft 'ontslagen' en wil goed gesprek met zijn schillen van politiek jke aard zijn erg ge eft Van Vliet ontdekt, •te bezwaren liggen op onlijke vlak, en dan is Kct vaak moeilijker op dan wanneer ze op het elijke vlak liggen." Het ie in april niet het ver in Van Bochove op zijn werk niet goed 'ar omdat hij niet com- de met zijn fractie, van het hoofdbestuur mogelijke oplossingen conflict. „Het een is lijven onder voorwaar- ander een vertrek on waarden. Maar op het 'vil ik niet vooruitlo- 't dat beperkt de ge- mte. Ik hoop dat de tr dankzij mijn bemid- ol op eigen kracht uit- Het kan ook zijn dat een bindende uit- il laten doen, maar dat heeft niet mijn voorkeur." Van Vliet denkt niet dat het CDA in Leiden een slecht ver kiezingsresultaat zal halen van wege de ruzie. „Electorale scha de zie ik niet. Bij de raadsverkie zingen zullen de landelijke poli tieke verhoudingen een grote ról spelen. Waar ik mij veel meer zorgen over maak is het imago van de partij in de Leidse politiek. Het CDA moet voor de anderen wel een solide partner blijven." Op welke termijn hij het pro bleem denkt op te lossen wil Van Vliet niet zeggen. „Ook daarmee zou ik de gesprekken onder druk zetten en dat is niet verstandig. De oriënterende ronde is afgelopen, het bemid delen begint zeer binnenkort." De 25 jaar oude fontein op het Kooiplein wordt de komende maanden uit elkaar gehaald en grondig gerenoveerd. De schepping van de Am sterdamse kunstenaar Constant Nieuwenhuijs, die sinds de plaatsing hooguit een jaartje gewerkt heeft, komt terug op het plein als daar de nieuwe supermarkt van Albert Heijn wordt geopend. De fontein wordt mogelijk nog deze week uit elkaar gehaald. Het kunstwerk bestond oorspronkelijk uit een betonnen plaat van tien bij tien meter met 27 wa terspuiters. Aan de ene kant van de hellende plaat stond een beeld van een vrouw met een kindje, aan de andere kant van een man.. Maar door de leidingen onder de betonplaat stroom al jaren geen water meer. „De leidingen zijn ver- Paardenvirus /f -7 Paardenminnend I Wassenaar is al we ken in de ban van een ge heimzinnige virusziekte bij paarden. Extra veld yt Q De voetballers van I O het Alphense ARC, dat een explosieve groei doormaakt, krijgen er een extra veld bij. De fontein, een ontwerp van de Amsterdamse kunstenaar Constant Nieuwenhuijs, wordt de komende maan den grondig gerenoveerd. foto hielco kuipers roest en verrot", zegt woordvoerder R. Veldhuy- zen van Zanten van de gemeente. En het beeld van de man is al lang geleden gestolen; vrouw en kind bleven alleen achter. Na de renovatie komt de fontein terug. „En hij gaat weer werken", zegt Veldhuyzen van Zanten zeer beslist. Ooit was die omgekeerde waterval voor Albert Heijn een groot probleem. Als er wat wind stond regenden op een droge dag de klan ten nat. Maar de grootgrutter heeft ingestemd met de terugkeer van een werkende fontein. Het opknappen gebeurt in overleg met Nieu wenhuijs. „En ik hoop dat die ermee instemt dat 'ie iets kleiner wordt", zegt Veldhuyzen van Zan ten. Het beeld van de man keert ook terug. „Daarvan hebben we nog een kartonnen mal staan op basis waarvan we een nieuw beeld kun nen maken." School De Horst viert jubileum leiden robbert minkhorst De Horst, een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, was in oktober 1971 een nieuw verschijnsel in Leiden. Andere scholen voor leerlingen met moeilijke gedragsproblemen waren er niet in de stad. Direc teur Fred Kimpel maakte het vanaf het begin allemaal mee. Samen met adjunct-directeur Maarten van Resteren kijkt hij 'met bescheiden trots' terug. Volgende week viert De Horst zijn 25-jarig bestaan. Illusie „We hebben nu echt de 25 vol gemaakt", motiveert Van Res teren de reden om pas aan het eind van het vijfde lustrum het jubileum te vieren. „En dat ondanks het feit dat we eigen lijk helemaal niet zouden moeten bestaan. Het mooiste is toch wanneer een kind in het reguliere basisonderwijs terecht kan. Maar dat is een il lusie. De vraag naar ons wordt toch steeds groter. Daarom voelen we ons bescheiden trots." De Horst opende dit voor jaar de onderhandelingen met de gemeente. Sommige klas sen raakten overvol en een nieuwe groep was hard nodig. Leiden gaf gehoor aan het ver zoek van de ZMOR-school en vanaf dit schooljaar werkt de Horst met een extra groep leerlingen van negen tol elf jaar oud. Die klas is voorlopig ondergebracht in het handen- arbeidlokaal. Rimpel en Van Resteren hopen dat begin 1998 er een lokaal is bijge bouwd. Wachtlijst In de nieuwe klas zitten nu elf leerlingen, een twaalfde volgt nog. Van Resteren: „Dat bete kent dat we meteen weer vol zitten. We moeten dus met een wachtlijst gaan werken." Rimpel, enigszins cynisch: „Onze toekomst zit dus gebei teld." De Horst heeft zich altijd willen profileren als een school die kinderen een veilige en ge borgen plek biedt. De proble matiek van zeer moeilijk op voedbare kinderen is divers, soms complex. Rinderen zijn overactief, of kunnen zich nauwelijks concentreren. Sommigen hebben geen res pect voor normen en waarden. Anderen hebben sociaal-emo tionele problemen; hebben geen zelfvertrouwen of raken verstrikt in een slechte situatie thuis. Het begon voor Rimpel en zijn toenmalige collega op 4 oktober 1971. De 'bijzonder neutrale' ZMOR-school startte met twee klassen in een ge bouw aan de I-age Morsweg. Geld om voor elke stroming een afzonderlijke school op te richten, hadden de protes tantse, katholieke en openbare schoolbesturen niet. „We had den in de beginjaren geen kaas gegeten van ons type on derwijs. We hebben heel veel gepionierd. Het werk heeft van ons heel veel gevraagd om de school een succes te laten zijn." Waardevol Inmiddels heeft De Horst aan getoond een waardevolle toe voeging te zijn binnen het on derwijs in Leiden en omge ving, vindt Rimpel. „We ne men een goede plaats in een gebied van Ratwijk tot Zoeter- meer aan toe. Heel veel men sen hebben hun vertrouwen aan onze school gegeven." Frustrerend noemt Rimpel de branden die De Horst in die 25 jaar troffen. Tot drie keer toe was het raak. Twee keer brandde een gebouw af, aan de Lage Morsweg en de Fran- chimontlaan. De laatste brand was in 1991, toen de school aan het Broekplein stond. Op oudejaarsavond was vuurwerk naar binnen gegooid. Een mijlpaal in de geschie denis van De Horst noemt Van Resteren de sponsoractie van enkele jaren geleden. Mede dankzij een uitkering uit het VSB Fonds kon de school tien computers kopen. Een vol gend hoogtepunt moeten de nieuwe uitbreidingen worden. De Horst bouwt het extra lo kaal zo, dat er over enkele ja ren nog eentje bovenop past. Expertisecentrum Een volgende ontwikkeling die straks veel voor de Horst gaat betekenen is de oprichting van een 'expertisecentrum' voor het speciaal onderwijs. Daar moeten behalve schoolbestu ren bijvoorbeeld ook jeugd hulpverleningsinstanties aan gaan meewerken. „Zo kunnen we meer onderling gaan sa menwerken", aldus Van Reste ren, „en de hulp, zorg en be geleiding aan een kind beter op elkaar afstemmen." Dat Rimpel al die 25 jaar di recteur bij De Horst is geble ven, komt omdat er voor hem nog steeds een taak ligt „Ik heb altijd voldoening in mijn werk gevonden. Ik beleef ple zier aan het omgaan met ou ders en kinderen. En onder wijs is voortdurend in bewe ging. Mijn werk is nog niet af. Toen ik begon, dacht ik dat ik na tien jaar in rustiger vaarwa ter zou komen. Dat gevoel heb ik nog steeds niet." Alleen Kamer van Koophandel-voorzitter heeft kritiek leiden marcel smeets leiden De Vliet is een van de mooiste plekjes van Leiden. Maar het kan een nog mooiere plek worden, vindt de gemeente Leiden. Vandaar dat de walkanten worden vernieuwd. Net als trouwens op vele andere plekken in Leiden. foto hielco kuipers Natuurjijk heb je een goede schatkistbewaarder nodig, en natuurlijk is een gunstig economisch tij noodzakelijk, maar het zijn toch de zakenmensen die de zeilen bijzetten en het alom bejubelde pol dermodel tot een succes maken. De ondernemers die vanochtend aanschoven aan het prinsjesdag- ontbijt mogen trots zijn. Wat de Rijnlandse Ra- mer van Roophandel betreft, moet er echter nog veel gebeuren. Tijdens het inmiddels traditionele prinsjesdag- ontbijt in het Leidse Holliday Inn laten deskundi gen hun licht schijnen over de rijksbegroting. De stemming onder de genodigden van accoun tants- en adviesorganisatie RPMG is opperbest. In grijs en blauw schudt tout ondernemend Lei den elkaar de hand en klaagt over het vroege uur. Prima begroting en jammer van de vermeende armoede, luidt de algemeen gedeelde opvatting. Via een videoscherm lost minister G. Zalm van Financiën het startschot voor de discussie. Het script van het fCPMG-bedrijfsfilmpje is toegesne den op het publiek in de zaal. „Het bedrijfsleven heeft meegeholpen", aldus een olijke Zalm, die het succes van het poldermodel niet alleen op zijn naam wil schrijven. Ook H. Hoogervorst, WD-Kamerlid en finan cieel specialist, deelt zijn succes graag met zijn gehoor. In het oogstjaar van het zittend kabinet kan hij het succes niet genoeg benadrukken. „Maar het is de verdienste van u. Wij hebben een helpend handje toegestoken", aldus de liberaal. Volgens hem is 'paars' wel degelijk een winning team. „Je kunt zeggen: geluk gehad, maar je kunt het ook afdwingen. Wat ik nu het knappe vind, is dat het Zalm goed gelukt is om het geld in de knip te houden." Bezuinigen om later eventueel iets meer uit te geven, blijkt vooralsnog de suc cesformule van Hoogervorst. Alleen A. Berkhout, voorzitter van de Rijnland se Ramer van Roophandel, heeft kritiek op het kabinet, en vooral op het doen en laten van milieufninister M. de Boer. In de discussies over ruimte en economie ligt het accent naar zijn smaak nog teveel op de leefomgeving. „De Boer gaat over Wijers heen, om het maar plastisch te zeggen", aldus Berkhout. Het slot op het Groene Hart is hem een doorn in het oog. „Met de ruim tenood en bereikbaarheid heb ik de twee grootste knelpunten genoemd. Het Groene-Harlbeleid is een grote hinderpaal", aldus de ondernemers woordvoerder. De Miljoenennota stelt Berkhout op dit punt teleur. „Mooie woorden, mooie doelstellingen, maar juist in de uitwerking schuilen gevaren. Maar ook kansen", meent hij. Een spoorverdub- beling tussen Leiden en Alphen, de A4 en de Ril, mainport Schiphol en bedrijfshuisvesting in het Groene Hart moeten ook zijn 'Rijnlands model', een goede economische structuur in deze regio, tot een succes maken. „We moeten de handen ineenslaan en dat beeld uitdragen naar Den Haag", zegt Berkhout. „Waar het geld niet wórdt verdiend, maar wordt uitgegeven en waarvan wij zo weinig krijgen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13