Water, water en nog eens water Tuinieren ?L 'Herfst'planten zorgen nog voor kleur Vraag en antwoord V/AAHAHA Uterdag 13 SEPTEMBER 1997 >lvaak zie ik in mijn omge- igdat het planten van conife- ofbladhoudende struiken lukt. De leverancier krijgt de schuld. Meestal ten on- ite. Immers veel tuinama- vergeten om op de juiste met water om te gaan tij- !S het planten. De formule jt: water, water en nog eens iter. Deze formule geldt trou- _is ook voor het planten van ijarig spul tijdens droogte. Bij jj is dat nog nimmer mislukt, Eder opschepperij! ar terug naar de blad- en jaldhouders. Die kunnen het Jerbeste nu verplant worden, ht eind september is een zeer jiede tijd, daarna wordt het ris kt en in het voorjaar zitten we .Jeestal met veel te koude ind. Dus nu aan de slag. De id is nog heerlijk warm en irhet vocht kunnen we zelf gen. Jteraard speelt de conditie van feplanten ook een belangrijke Klop ze uit de container en k of de wortels intact zijn. uine wortels zijn een veeg te- l Zelf zou ik dit soort planten it accepteren. Zitten de wor- s verpakt in doek dan valt er inig te kijken. Dan is het ho rt dat het gezonde planten ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEN 1 A K L S N 1 E P 2 V E L A N A 1 K 3 A T N O N O 1 G 4 D B E A K E A N 5 D L R O M P E T 6 M K N E A S A P 7 P E A N U V K O 8 R S K L E O O P 9 B E O T W 1 L S 10 K D L E A T 1 N 11 S D L A O N V K 12 D O I V O A N R 13 K A U N 1 S T G 14 A P I N K G E T PCAVE OPLOSSING ircfftAT. eeP op elke regel de letters g, die samen het woord vor- n dat overeenkomt met de ischrijving. De resterende let- i vormen van boven naar be ll 'en en van links naar rechts U 'citaat. htk 1. Vogelval; 2. ge- 3. tapkast; 4. geestelijke; 5. )ePgoed; 6. jongen; 7. ketel- 8. kussenovertrek; 9. alco- »che drank met vruchten; nietig; li. terug; 12. rust- 13. mogelijkheid; 14. «spel. KRUISWOORDRAADSEL torenvalk idem-ever ae-iet-se r-argon-n aar-o-alt -rel-ido- aan-a-els n-aster-p ik-ier-ho maal-geer ontologie zijn. Voor alle planten, struiken (en ook vaste planten) geldt dat ze door en door nat moeten zijn eer ze de grond in gaan. Daar om zet ik ze doorgaans een nacht in een bak of teil met wa ter zodat ze als het ware volge zogen zijn met vocht voordat ze geplant worden. Maar is de grond waarin ze te recht komen onvoldoende nat, dan zal deze water onttrekken aan de pas geplante struik, met alle gevolgen vandien. Daarom maak ik altijd eerst een royaal plantgat. Dat laat ik helemaal vollopen met water. Pas als alle water weggezakt is, gaat de plant erin. In zeer droge tijden laat ik het plantgat tweemaal vollopen en weer leeg eer de plant erin gaat. Planten in een container worden daar uiter aard uitgehaald. Planten die in gepakt zijn in een lap worden eerst in de kuil gezet en pas daarna wordt de lap (meestal kunstvezel, dus onverteerbaar) er onderuit getrokken. Daarna gaat eerst iets van de aarde die we uit de kuil hebben gegraven op de wortels, waarna we opvullen met goede aange paste grond. Compost is altijd goed, maar als het om bijvoor beeld rhododendron gaat, dan moet er flink wat turf bij om de zuurgraad betere aangepast te maken. Trouwens, de meeste coniferen houden ook wel van wat turf door de compost. Is er geen eigen compost, dan maar potaarde of iets van dien aard. Deze aarde wordt zo goed als het kan tussen de wortels ge bracht en als het plantgat tot op 10 cm vol is, wordt nog eens flink water gebruikt. Nu om de aarde tussen de fijne haarwor tels te spoelen. Dat is van het al lergrootste belang. Pas dan kan de plant vocht en voeding op nemen en dus verder groeien. In een droge periode is het ver standig om het plantgat nog een tijdje iets open te laten, zo dat er flink wat water in kan zonder dat het wegloopt. Wie bladhouders op deze wijze (en nü) plant, kan verzekerd zijn van een goed resultaat. Ook als er een koude winter volgt, al zal men tijdens de strengste kou nog voor iets vocht en eventueel bescherming tegen de koude wind moeten zorgen. De plant heeft immers nog maar weinig nieuwe wortels kunnen maken om te kunnen overleven. Er verdwijnt steeds meer kleur uit de tuin. De namen van de planten die voor kleur zorgen beginnen voornamelijk met 'herfst'. Laten we de herfstas- ters, herfstanemonen, herfst- chrysanten en de herfstsering dus in ere houden, al kondigen ze het naderende najaar aan. Of we dit seizoen ook op rijke bloei van de Hibiscus, ofte wel de Chinese roos of Altheastruik, kunnen rekenen staat te bezien. Wie zulke struiken tijdens de hittegolf in augustus van extra water heeft voorzien, maakt een goede kans. Verzorg de buxus planten in hun potten en kuipen goed. Misschien moeten de bolvormi ge exemplaren nog even wor den bijgeknipt, dat kan ook nog met de ligusterheg. Verwijder dan gelijk de oude, vaak bruine, takken van de klimrozen. Dra gen ze nog bladeren, dan zit er nog leven in. De boerenpioen kan wel een jaar of tien op dezelfde plek blij ven staan, bij goede bemesting. Maakt de plant minder bloe men, dan wordt het tijd haar te verplanten. Spit de boerenpioen uit de grond en neem een aan tal van de buitenste delen om die elders uit te zetten in goede met koemest bemeste grond. Op die planten moeten een stuk Je hebt toch wel enthousiaste lingen onder de plantenliefheb bers. Zelf zou ik nooit op het idee gekomen zijn die leuke ro de peperbesjes te zaaien. Me vrouw Hettelingh uit Heemste de heeft het wel gedaan. Resul taat: 35 cm hoge peperplantjes. Wat nu? Dat zal niet zo gemak kelijk zijn. De peper, Piper ni grum, is een tropische plant, oorspronkelijk afkomstig uit In dia, in de loop der eeuwen in veel tropische gebieden geteeld. Goed doorlatende grond, tem peraturen boven 25 graden, luchtvochtigheid 95 procent is de eis. Deze warme weken wa ren heerlijk voor de pepers. De struik kan meer dan 2 meter hoog worden en draagt na on geveer vier jaar bessen. Het zal vrijwel onmogelijk zijn om dit alles in de huiskamer te berei ken. In elk geval binnenhalen zodra het kouder wordt en zo warm en vochtig mogelijk overwinteren. Meer kan ik he laas ook niet melden. Maar leuk blijft het: peperboompjes van eigen teelt! L. Karman uit Hoofddorp schrijft dat de hop geen bellen vormt in de tuin. Ik zou zeggen: wees dankbaar en blij. Hop is een tweehuizige plant, dat wil zeggen dat er vrouwelijke plan ten zijn (en die vormen 'bellen') en mannelijke planten. Zelf heb ik in alle argeloosheid eens een vrouwelijk exemplaar laten klimmen. Daar boet ik nog steeds voor. Op alle denkbare en ondenkbare plaatsen komt er ineens een woekerend hop- kind voor de dag. De vrouwelij ke planten worden kennelijk door de wind bestoven, vormen vruchtbaar zaad dat lang zijn kiemkracht behoudt met alle gevolgen vandien. Overigens aardig om te weten: hop is een naast familielid van Cannabis. Zouden de bellen daarom zo goed slaapverwekkend zijn? De Anemona japonica van An neke van den Berge uit Oegst- geest is ogenschijnlijk betoverd. Eerst steeds witte bloemen, vo rig jaar roze bloemen en nu weer witte en roze. Toverkunst? De Hibiscus, een van de herfstplanten die nog voor kleur zorgt in de tuin. FOTO GPD of vijf ogen te zien zijn die enke le centimeters onder de grond komen. Het eerste jaar zal de pioen nog weinig bloemen ge ven. Coniferen kunnen in de tweede helft van de maand worden ge plant. Meng speciale coniferen- mest door de grond. Groenblij- vende heesters als laurierkers, hulst en zuurbes kunnen ook nu worden geplant. Zij nemen genoegen met gedroogde koe mest door de grond. Allemaal zijn ze gebaat met het toedie nen van veel water, zodat ze snel nieuwe (haar)wortels kun nen maken, voordat de winter invalt. Neen, dit verschijnsel doet zich vaker voor in de natuur. Een soort terugslag naar de oor spronkelijke kleur. Ook kan het voorkomen dat bloemknoppen, tijdens snelle temperatuurswis selingen van kleur veranderen. Dat gebeurt in de zogenaamde gevoelige periode. Is het de be doeling dat de bloem wit blijft, dan alle takjes met roze weg knippen. Nog geen garantie, maar het valt te proberen. Zelf ben ik in het bezit van een wit- bonte geranium met roze bloe men die dit jaar een takje met groen blad en oranjerode bloe men heeft gevormd. Als ik dat stek, heb ik een groene gerani ums met oranjerode bloemen. TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Nadat de hoogleraar zich thuis had verbonden en verkleed, begaf hij zich naar het oude gedeelte van de stad, waar de Ontsporings- en Voogdijraad kantoor hield. Daar liet hij zich aan dienen bij de voorzitter van die raad, ene doctor Zielknijper. ,,Der goede dag!" sprak de geleerde, zijn zondags hoofddeksel lichtend. „Ik kom hier met een probleem, vereerde collega. Het is een wetenschappelijk vraag stuk, dat mij boven de hoed gaat." „Ik zal u gaarne terzijde staan", zei de heer Zielknijper glimlachend. „Als dat tenminste binnen mijn vermo gens is. Maar het moet al vreemd lo pen wanneer dat niet het geval zou zijn. Gaat u zitten en vertel maar eens." Nu, dat deed de professor. Op bewogen toon verhaalde hij wat hem op Bommelstein was overkomen. „En nu is der vraag", besloot hij, „of dit monster een knaap is, of dezer knaap een monster. Ik weet dit niet. Het is niet gans mijn terrein." „Nee", gaf doctor Zielknijper toe. „Het lijkt me meer iets voor mij. Dit soort gevallen komt hier dagelijks voor, mag ik wel zeggen. Monster vorming bij de jeugd en jeugdvor- ming bij monsters. Maar met zacht heid en begrip is er veel te bereiken." „Dat is ja schoon!" riep de ander uit. „Gaat u dan mede, hoogvereerde heer Doctor. En sta mij toe, dat ik toekijk hoe u dit geval aanpakt. Dat kan mij van pas komen, wanneer ik der schrikkeiijker sneeuwman ga vangen." „Met genoegen", sprak de ander. En na deze afspraak begaven beide heren zich naar buiten waar de auto wachtte. H T W E R DOOR JAN VISSER Het is onbestendig weer dit weekeinde. Oorzaak is een actieve depressie op het noordelijk deel van de Noord zee. Het lagedrukgebied zet vooral vandaag de bloeme tjes byiten. Langs de kust waait het krachtig tot hard uit het zuidwesten en mogelijk komt IJmuiden even op windkracht 8. Verder vallen er enkele buien die met on weer en zware windstoten vergezeld kunnen gaan. Tus sen de buien door is er best wel ruimte voor zonneschijn maar het kwik krijgt het er niet warm van. De tempera turen bereiken namelijk geen hogere waarden dan 15- 16 graden. Dat het kwik een veer moet laten, heeft te maken met het feit dat de lucht die naar ons land stroomt van origi ne uit de poolstreken afkomstig is. Gistermiddag was het op een stormachtig IJsland maar 2 tot 5 graden. Hoewel deze luchtmassa's op hun lange weg over warm zeewater worden aangewarmd, blijven de oorspronkelij ke eigenschappen in de hogere luchtlagen goed be waard. Met zeewater van rond 20 graden en temperatu ren op 5 kilometer hoogte tot -25 graden is het verticale temperatuurverschil evenwel zo groot dat de buien met onweer, hagel en (zware) windstoten vergezeld kunnen gaan. Ook morgen zijn er nog enkele buien, maar het wordt wel iets minder onstuimig en het kwik komt uit op 17 graden. Na het weekeinde lonkt een nazomers perspec tief. Tussen een krachtig hogedrukgebied boven het midden van Europa en de voormalige orkaan Erika op het midden van de oceaan ontwikkelt zich een zuidelij ke luchtstroming. Daarin lopen de temperaturen halver wege volgende week op tot 20 graden of iets hoger. Ver der blijft het droog en laat de zon zich geregeld zien. Gisteren was het winderig (aan zee kracht 7) maar vie len de maxima bepaald niet tegen. Het werd zo'n 19 graden. Tijdens de avonduren bereikten regen- en on weersbuien ons land. u R KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en op flink wat plaatsen (buiige) regen. Middagtempera- tuur meest tussen 12 en 17 graden. Zweden: Veel bewolking en perio den met regen. Vooral in het zuiden mogelijk flink wat neerslag en veel wind. Middagtemperatuur uit eenlopend van 12 graden in het noorden tot rond 16 zuid van de grote meren. Denemarken: Nat en flink wat wind. Maxima rond 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en ledand: Zaterdag onbestendig weer met fiks wat buien en in Schotland mogelijk storm In Engeland meest droog en geregeld zon. Zondag op meer plaatsen opklaringen en minder wind. Maxima meest tussen 13 en 17 graden. België en Luxemburg: Vooral zaterdag enkele buien, misschien met onweer. Zondag droger en geregeld zon. Middagtemperatuur rond 16 gra den, maar tijdens buien lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag flink wat wolkenvelden en vooral in het oosten nog stevige regen of onweersbuien. Zondag meest droog en meer zon. Middagtemperatuur meest tussen 16 en 22 graden Portugal: Zaterdag bewolking en met name in het zuiden kans op buiige regen, soms met onweer. Zondag op de meeste plaatsen droog en wat meer zon. Middagtempera tuur 25 graden of wat hoger Madeira: Wolkenvelden en kans op regen Zondag wat meer zon en waarschijnlijk droog Middagtemperatuur rond 23 graden Spanje: Zaterdag in het zuidoosten droog en ge regeld zon, elders wolkenvelden en soms buiige regen en onweer. Zondag ook in het zuidoosten minder mooi weer, in het noordwesten weer droog. Middag temperatuur uiteenlopend van 20 gra den aan de Golf van Biskaie tot ongeveer 30 in het binnenland Canarische Eilanden: Eerst wolkenvelden en misschien een bui. Zondag geregeld zon. Middagtem peratuur omstreeks 27 graden. Marokko: Westkust: in het noorden toenemende kans op buiige regen. In het zuiden droog en flink wat zon. Middagtempera tuur vlak aan zee ongeveer 28 graden. Tunesië: Perioden met zon en bijna overal droog. Middagtemperatuur aan zee tegen de 30 graden Zuid-Frankrijk: Zaterdag flink wat bewolking en vooral in het oosten enkele stevige regen- of onweersbuien. Zondag bijna overal droog en meer zon. Aanwakkerende Mistral Maxima dalend tot waarden tus sen 20 en 25 graden Mallorca en Ibiza: Zaterdag zonnige perioden, zondag meer bewolking en kans op buiige regen en op onweer. Middagtemperatuur za terdag nog 30 graden, zondag 26. Italië: Vooral in de noordelijke helft kans op enkele stevige regen- of onweersbuien In het zuiden de meeste zon. Middag temperatuur rond 28 graden Corsica en Sardinië: Naast zon van tijd tot tijd ook wolkenvel den en voorlopig een kleine kans op een (onweers)bui. Aan de westkust enige tijd flink wat wind. Middagtemperatuu r za terdag rond 30 graden, zondag lager. Malta: Geregeld zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur omstreeks 30 gra Griekenland en Kreta: Tamelijk zonnig. Aan de westkust van Griekenland wat meer kans op wolken velden. Middagtemperatuur 25 tot 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur meest tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Zaterdag flink wat bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Zondag in het midden en zuiden wat meer zon en op de meeste plaatsen droog. Daling van temperatuur, met op zondag maxima tussen 14 en 18 graden. Zwitserland: Zaterdag enkele stevige regen- of on weersbuien. Zondag droger en wat meer zon. Middagtemperatuur dalend tot rond 21 graden op zondag. Oostenrijk: Zaterdag in het zuidoosten misschien nog wat zon. Daarna bewolkt en enkele regen- of onweersbuien Zaterdag nog tamelijk warm. zondag maxima dalend tot ongeveer 21 graden Polen: Zaterdag vanuit het westen buiige re gen, misschien met onweer. Ook zondag blijft het niet overal droog, maar er is ook zon. Langs de kust flink wat wind. Middagtemperatuur zaterdag omstreeks 23 graden, zondag rond 18 graden. Tsjechië en Slowakije: Zaterdag in Slowakije eerst nog wat zor verder bewolkt en kans op regen en or weer. Zondag op veel plaatsen droog e soms zon. Middagtemperatuur zaterdag van 23 graden in het westen van Tsje- chie tot 27 in het oosten van Slowakije; zondag maxima rond 20 graden Hongarije: Zaterdag eerst nog zonnige momenten. Daarna toenemende kans op regen en onweer. Middagtemperatuur eerst ruim boven de 25 graden, zondag minder ZONDAG 14 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.14 Zon onder 19.56 Maan op 18.43 Maan onder03.51 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.05 - 14.35 01.38 - 14.08 Laag 10.25 22.45 10.06 22.26 MAANDAG 15 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 0 .15 Zon onder 19 64 Maan op 19.17 Maan onder05.11 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.00 - 15.27 02.33 - 15.00 Laag 11.15 23.35 10.56 - 23.16 Weerrapporten 12 september 20 uur: station weer wind temp i Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Dublin Frankfurt Klagenfurt onbe Kopenhagen hall Las Palmas onbe Lissabon licht lueemburg Madrid Malaga Mallorca 20 12 0.6 20 13 20 13 20 0.1 19 14 20 15 70 19 14 0 3 20 16 0 3 19 15 16 8 28 19 0.0 28 20 0.0 26 13 0.0 26 9 00 20 18 0 0 19 15 02 30 21 0.0 14 8 10 24 14 0 1 28 16 0.0 16 110 licht bew onbew. Malta SpM onbew Wenen onbew Zurich hall be Bangkok licht b Buenos Aires onbew Casablanca licMtl Johannesburg zwaar Los Angeles half be 020 5 28 10 0 0 ono6 23 13 0.0 zzw 2 27 10 0.0 wzw9 19 14 0.2 no 5 28 22 00 w6 27 17 wsO 23 17 7 0 w6 20 13 w/w 4 19 13 zw6 32 14 00 no3 29 19 0.6 uo 2 35 18 0 0 tob 21 00 w.s 0 13 8 6,0 2/0 2 28 16 00 22w 2 26 19 00 2/w 4 17 13 210 w2w 6 19 16 00 23 27 6 00 w.s.0 29 17 0 0 12 9 0.0 26 21 0.0 17 13 22 21 32 22 27 21 31 21 half bew w/w 5 Vancouver half be 20 14 0.0 38 24 3.0 17 12 3.0 GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM Hl R

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9