Misdaad brengt reputatie van Antwerpen in gevaar j'Centre Pompidou is na twintig jaar al oud ■Hv Buitenland ATERPAG 13 SEPTEMBER 1997 1 PARUS CEES VAN ZWEEDEN iteen kwam van de Opéra de Bastille naar omlaag. De jmeren tegels van de Gran- Arche de la Défense zaten De Bibliotheek Francois Mitterrand, die drie miljard gulden kostte, vertoonde zelfs lal voor de opening gebreken. Q| En nu weer moet het Centre Pompidou dicht voor een jaren bi durende restauratie. Zijn de ei Grote Werken, waar achtereen- nc volgende Franse presidenten T de skyline van Parijs mee heb ben veranderd, gewoon pruts werk? Het Centre Pompidou viert ^dit jaar zijn 20ste met een orgineel feestje: een sluiting. Nu nog is er de foto expositie 'De Tijd van de Inge nieurs' te aanschouwen, maar eind september maken de af beeldingen plaats voor echte ingenieurs - het Centre Pompi dou moet gedurende twee jaar worden verbouwd. De sluiting van het cultuur- jaleis bij de Parijse Hallen -4 beeft velen verbaasd, want het centrum was nog niet zo oud. Was deze futuristische con structie van buizen, beton en zo belabberd dat de tand des tijds al na twee decennia begon te knagen? Directeur Mlon van het Cen- re Pompidou wimpelde die l(j diamantindustrie zucht onder financiële schandalen, politie-invallen en negatieve publiciteit vragen af, toen hij in februari van dit jaar het vernederende nieuws van de sluiting bekend maakte. „Het Centre Pompidou was bedoeld voor zevendui zend bezoekers per dag", sprak hij. „In werkelijkheid kwamen er 25.000." Gesloten wegens doorslaand succes? Deskundi gen schuddebuikten van het la chen. De piramides van Gizeh trekken meer dan 25.000 be zoekers per dag en staan er toch al bijna vijfduizend jaar. Renzo Piano, één van de ar chitecten van het centrum des tijds, verklaarde dat het bouw sel stelselmatig is verwaarloosd. „Twintig jaar lang is er vrijwel geen onderhoud aan ge pleegd", verdedigde hij zijn oeuvre. „Nog geen lik verf is er op gesmeerd." Maar zijn critici waren niet onder de indruk. Eén van hen wees erop dat de stalen constructies van Renzo Piano zelfs niet bestand blijken tegen duiven, wier uitwerpse len roest veroorzaken. Voor de critici is het adagium meer: ge sloten wegens duivenstront. Keizer Maar als Piano rustig wil slapen in de stellige overtuiging een bouwwerk van hoge kwaliteit te hebben afgeleverd, hoeft hij al leen maar de overige 'Grote Werken' in Parijs in ogen schouw te nemen. De meeste van deze constructies is zelfs geen onbekommerd leven van enkele schamele jaren bescho ren. Met name Mitterrand is wat ongelukkig geweest met zijn 'Grote Werken'. Deze man waarschuwde eens: „Als ik door een stad loop voel ik me ofwel architect ofwel keizer." In 1981 sloeg het volk deze waarschu wing in de wind en tien miljoen Parijzenaars zitten anno 1997 nog steeds met de brokken. Mitterrand, die geobsedeerd was met de plaats die hij in de geschiedenisboeken zou krij gen, liet meer gedrochten ver rijzen dan alle na-oorlogse pre sidenten bij elkaar. In het wes ten verrees de Grande Arche de la Défense, het oosten kreeg 'de grootste bibliotheek ter wereld' en in het centrum staan de Opéra de Bastille en zelfs een glazen piramide. Wat al deze bouwsels ge meen hebben, behalve hun ab jecte vormen, is de beroerde kwaliteit. De Opéra de Bastille bijvoorbeeld, in Parijse cultuur kringen bekend als "s werelds grootste openbare toilet', moest vorig jaar in grote netten worden gehuld omdat er stuk ken kalksteen vanaf vielen. Een stuk kalksteen op het nietsvermoedende hoofd krij gen leek al erg genoeg, maar het kon erger. Ook de Grande Arche de la Défense, Mitter- rands 110 meter hoge ant woord op de Grande Arche van Napoleon, bleek aan het euvel van losse stenen te lijden. Al leen bij de Grande Arche ging het niet om zacht kalksteen, doch bikkelhard marmer. De Grande Arche is zo slecht ge bouwd dat nu gevreesd wordt dat elk van de 35.000 marme ren tegels vervangen zal moe ten worden. Gedrocht De gewone sterveling wordt te genwoordig tegen vallend mar mer beschermd door de enor me netten die stijlvol onder de Arche zijn gedrapeerd. Maar de loodzware marmeren tegels vormden niet het enige gevaar voor de volksgezondheid, stel de in april van dit jaar een de partementale bouwcommissie vast. In de noordelijke pilaar van de Arche, die dienst doet als kantorencomplex, bleken brandgangen te zijn veranderd in keukens, branddeuren ver grendeld en ventilatieschach- ten hermetisch gesloten. Dit al les was des te pijnlijker daar de bliksemafleider op het gebouw sinds 1989 niet meer was ge controleerd. De commissie be val de onmiddellijke sluiting van de pilaar op straffe van dui zend francs boete per uur. Behalve een triomfboog en een piramide liet Mitterrand ook een bibliotheek verrijzen, door zijn aanhangers liefdevol geduid als de 'kathedraal van het geheugen' of de 'megatem- pel van de kennis'. Deze biblio theek kan nagenoeg niet per openbaar vervoer worden be reikt, ligt in een kaalgeslagen negorij ver buiten de binnen stad, kostte drie miljard gulden en is altijd leeg omdat van de verwachte zevenduizend be zoekers per dag er maar negen honderd komen opdagen. Maar in één opzicht is de bi bliotheek uniek: de architect was vergeten dat er boeken in kwamen te liggen. De bibliotheek bestaat uit een viertal hoge blokkendozen van het type Bijlmer, waartus sen een bizar stuk pijnbos is verzonken. Architect Domini que Perrault liet voor de bouw overvloedig glas gebruiken, op dat het geheel 'doorzichtig' zou blijven. Maar hij zag over het hoofd dat boeken die aan te veel zonlicht worden blootge steld, plegen te vergelen. Inmiddels is het euvel verhol pen met enkele vierkante kilo meters zonnewering, maar van Perraults briljante concept is weinig over gebleven. In een zeldzaam moment van visie besloot president Chirac het bouwwerk naar zijn voorganger en aartsvijand Francois Mitter rand te noemen, zonder twijfel in een poging diens naam on losmakelijk te verbinden met Het Centre Pompidou viert dit jaar zijn 20ste verjaardag met een origineel feestje: een sluiting. het gedrocht van de eeuw. Dat was echter voordat Valé- rie Giscard d'Estaing, zelf weer de voorganger van Mitterrand, zijn eigen bouwplannen be kend maakte. Napoleon had de Grande Arche op de Champs Elysées gebouwd, Mitterrand zijn Grote Bibliotheek, maar hij zou hen allen overtreffen. Kort voor de zomer onthulde Gis card dat hij een vulkaan ging bouwen. Nu was Giscard niet langer president sinds hij diamanten had aangenomen van de men- senetende dictator Bokassa, zo dat hij de vulkaan niet in de hoofdstad zelf kon graven. Maar dat hij uitgerekend de Auvergne, het departement waar hij de scepter zwaait, uit verkoos als plaats voor zijn vul kaan, ontlokte toch menige glimlach. De Auvergne name lijk is de enige streek in Frank rijk die over een hele keten echte vulkanen beschikt. Maar Giscard lijkt niet te stuiten. Bezoekers zullen in FOTO REUTERS staat zijn af te dalen in Giscards vulkaan, waar zij in een enorm auditorium een uitbarsting kunnen meemaken. Infra- roodstraling zal de temperatuur opdrijven, luidsprekers zullen dreigend gerommel uitbraken, de aarde zal bewegen, en de geur zal indringender zijn dan die op het ergste schuimfeestje. Het departement heeft al zijn toestemming gegeven aan het project. En al wat Giscard nog te doen staat, is een architect vinden. - e Antwerpse diamantin- )(j| ïstrie zucht onder finan- :1e schandalen, politië le vallen en negatieve pu- lickeit. Volgens de Ant- lerpse wethouder Patsy irensen is de kans klein 6 (at het kwaad met wortel tak wordt uitgeroeid. )e georganiseerde mis- atd speelt nu al voortdu- td met onze voeten.' WERPEN PAUL KOOPMAN n amonds are a girl's best bafcnd, diamonds are the be-e- klinkt de ingeblikte mu ll: uit de telefooncentrale van Hoge Raad voor Diamant. >i el meer informatie over de °j] itwerpse diamantsector is bij Hoge Raad niet te krijgen. "Tip specifieke vragen gaan wij 7|| :t meer in", zegt de woord- erster, „maar ik wil u wel de ert retaresse van directeur Baars en." Weer swingt de centra- - 'Diamonds are the best'. De retaresse belooft: „Wij sturen il een fax met een verklaring, ;r kan ik niet voor u doen." fax wordt nooit ontvangen. De Antwerpse diamantsector, 'l2 lert mensenheugenis het we- dcentrum voor de handel in bewerking van de meest be rde edelsteen op aarde, zit astig in de verdrukking. De 9- >ge Raad, in beter tijden een 5 inument van welstand, is in schulp gekropen. In de Xlse gemeenschap, die van dsher de diamanthandel do neert, heerst voor het eerst in itm en weer armoede. In de Sta- jVS nsbuurt, ook wel het 'Jeruza- van het Westen' genoemd, een intifadah ophanden, zo inikt is de sfeer. Diamant- idelaren die nog wel flore- t brengen haastig hun dub- le boekhouding op orde. De van papierversnippe- irc in de havenstad is de tste maanden fors gestegen, ildt de branche. lilliet Antwerpse diamanten schit- een beetje verdacht sinds pi dit jaar de Max Fischer- Rk, de 'thuisbank' van hon- len diamantairs en goud- idelaren, failliet ging. Een Werpse rabbijn verklaarde: £Pl. 's niet zomaar een bank. is een instituut. Voor ons is een trauma." De recher- urs die de administratie in lag namen, wisten niet wat Jtó' zagen. „Het is alsof de deksel m de doos van Pandora wordt n.G kht. Hiermee zijn we nog 5' lefkes zoet", zei een politie- ordvoerder. De bank hield er lisft alleen een dubbele boek- op na, maar bleek ook Le ca drieduizend vervalste re- A ungen in zijn bestand te heb- •troi°^ens directeur Rombout 1 diamanthandel Rudia, één de weinige diamanthande- n die de pers nog wel te •wd wil staan, moet de zaak i 1 worden overdreven. „Ach, art elke bedrijfstak zitten rotte \l- Pe's In de vleessector heb- !|we de hormonenhandel, in P bouw koppelbazen en in de pantsector zit ook slecht In de Pelikaanstraat zijn Georgiërs en Oekraïners neergestreken die zich toeleggen op de goudhandel en handel in juwelen. In hun kielzog kwamen ook malafide handelaars en zware jongens. foto cpd rob keeris V fruit. De bonafide handelaars zouden wensen dat die rotte appels uit de mand worden ge gooid, want ze tasten onze goe de naam aan." Tot Rombouts verdriet heb ben ook respectabele kranten zoals de' Wall Street Journal en de Financial Times recent aan dacht besteed aan de crisis in de Antwerpse diamantsector. Maar de handelaar heeft een eenvoudige verklaring paraat voor de negatieve publiciteit: „Die kranten halen hun infor matie bij de diamanthandel in New York en Tel Aviv en men probeert daar al jaren de kaas van ons brood te eten. Daarom stelt men ons in een slecht dag licht." De Hakkelaar Niettemin was de ontploffing vande Max Fischerbank nog maar het begin. Onderzoeks rechter Ivo Moyersoen stuitte op de diamantair Fouad Abbas die via de bank drugsgelden van de Nederlandse drugskoning Jo- han V. alias 'De Hakkelaar' wit waste. Bij drie Antwerpse dia mantairs werden invallen ge daan waarbij in totaal twintig vrachtwagens documenten in beslag werden genomen en kluizen werden verzegeld. Op nieuw luidde de verdenking: witwassen van criminele gel den. Bij het semi-overheidsbe- drijf Diamond Office, dat de ex en import van diamant admini stratief controleert, werd amb tenaar Jan D.W. aangehouden op verdenking van passieve cor ruptie. Hij zou de export van een partij steengruis hebben voorzien van documenten die suggereerden dat het hier dia mant betrof. Verder lekten interne docu menten van de State Bank of In dia uit die een onthullend in kijkje gaven in de van oudsher zeer gesloten diamantwereld. „De belangrijkste reden dat Antwerpen een diamantcen trum is geworden, ligt in de li berale benadering van de lokale belastinginspecteurs", aldus een nota van de bank. „Handelaren zijn niet zomaar geneigd om inzicht te geven in omzet en eigen middelen." Golden Ada Volgens de Antwerpse wethou der Patsy Sörensen slaat de In diase bank de spijker op de kop. .Antwerpen kon een wereld centrum voor diamant worden dankzij een jarenlang volgehou den gedoogbeleid. Wat er in de diaman twijk gebeurde, werd nauwelijks gecontroleerd omdat tenslotte ook de stad profiteer de van de diamantindustrie. Maar sinds de val van *de Ber- lijnse muur is de misdaad in Antwerpen verhard. In de Peli kaanstraat zijn Georgiërs en Oekraïners neergestreken die zich weer toelegden op de goudhandel en handel in juwe len. Mensen die kleur geven aan de wijk. Maar in hun kielzog kwamen ook malafide hande laars en zware jongens. De Rus sische maffia is inmiddels zeer diep geïnfiltreerd, niet alleen in de diamant- en goudsector maar ook in het onroerend goed, de dienstverlening en de overheid. Antwerpen is met zijn cultuur van 't zal wel goe zijn' kwetsbaar gebleken. Sörensen verwijst naar de zo geheten Golden Ada-zaak. De diamantgroothandel Golden Ada Belgium werd onder cura tele geplaatst nadat een inter nationale diamantsmokkel aan het licht was gekomen. De groothandel wordt er volgens de Antwerpse rechtbank van koop handel van verdacht grote par tijen ruwe diamant uit Rusland uitgevoerd te hebben zonder medeweten van de Russische overheid. De stenen werden in Amerika gekliefd en vervolgens in Antwerpen op illegale wijze op de markt gebracht. De op brengst werd doorgesluisd naar Zwitserse bankrekeningen van het zakentrio Andrej K., een Rus uit Moskou, en de broers Ashot en David S., twee Armeense jo den. In San Francisco 'kochten' de drie goodwill bij de plaatse lijke politie via een origineel ge schenk: een Kamov IÖV32-heli- kopter. Sörensen: „Deze mafiosi kun je toch geen klein grut meer noemen." Don Pedro Patrick Luysterman, journalist bij het dagblad de Financieel Economische Tijd en sinds 1987 gespecialiseerd in de diamant industrie, noemt het 'vanzelf sprekend' dat de georganiseer de misdaad de diamanthandel ontdekt heeft als lucratieve wit wascarrousel. „De omzet was vorig jaar liefst zevenhonderd miljard frank, dat is bijna veer tig miljard gulden. Maar het product is in één hand te dra gen. Dat vergemakkelijkt wit wasoperaties: er is vrijwel geen fysieke goederenstroom mee gemoeid. Daar komt hij dat sinds de Tweede Wereldoorlog een soepel fiscaal en juridisch beleid is gevoerd. Volgens mij is dat één van de redenen waarom de diamantindustrie in Antwer pen kon overleven en in die Amsterdam bijna verdween. De diamanthandel is vrijgesteld van btw, de transacties gebeu ren in een vertrouwelijke sfeer. In feite heeft de diamantsector carte blanche gekregen, maar dat is in deze tijd niet meer vol te houden." Bovenwereld Diamantair Rombout erkent dat er vreemde dingen gebeuren. Sinds jaar en dag dicteert de Zuid-Afrikaanse firma De Beers de prijs van diamant: de firma koopt in als de wereldhandels- prijzen dreigen te dalen en ver koopt als ze te sterk stijgen. Maar het bijna-monopolie van De Beers en zijn Central Selling Organisation wordt in Antwer pen soms door 'zwarte handel' danig op de proef gesteld, aldus Rombout. Hij zegt: „Natuurlijk heb ik last van abnormale con currentie. Er komen soms par tijen op de markt tegen prijzen die niet reëel meer zijn. Maar wat wil je? Als u morgen aan ge stolen vlees kunt komen, dan kunt u dat voor veertig procent onder de gangbare prijs aan winkeliers doorverkopen en nog winst maken. U begrijpt: ik ga niet staan wenen als de politie de malafide handelaars aan pakt." Hij heeft wel een suggestie: „Kijk eerst bij de buitenlanders, want die mogen in dit land tien keer meer dan de autochtone Belgen." Volgens wethouder Sörensen komt de 'bovenwereld' steeds meer in de greep van de georga niseerde misdaad, die behalve de zeer lucratieve drugshandel en prostitutie sinds enkele jaren ook de diamantsector heeft ont dekt. „Het is een zeer geleidelijk en gevaarlijk proces. Als in de stad grote investeringen worden gedaan, wordt vrijwel nooit naar de herkomst van het geld geïnformeerd. De stad en de staat zijn in België failliet zoals iedereen weet. Bijgevolg is men al lang blij als de maffia in het vacuüm springt en bijvoorbeeld aanbiedt een voetbalstadion voor de burgerij te bouwen. En de mensen die daar naar het voetbal gaan kijken, vinden het allemaal tof. Ik noem dat Robin Hood-gedrag: de maffia doet iets voor de bevolking en ver wacht vervolgens dat ze niet wordt lastig gevallen. Bijna nie mand die zich daar druk over maakt, zolang er in de diamant- wijk nog geen raids worden ge houden en mensen op straat worden geliquideerd." Maar intussen worden vol gens Sörensen wel ambtenaren omgekocht, winkeliers afgeperst en heeft men 'op alle niveaus' zijn mannetjes zitten. „Hoe de machtsverhoudingen in de stad Antwerpen liggen? De georgani seerde misdaad speelt nu al voortdurend met onze voeten. Zware jongens die worden op gepakt, lopen binnen de kortste keren weer vrij rond. Wie het waagt daar wat van te zeggen, krijgt te maken met een niets ontziende lastercampagne. Soms ben ik mijn geloof in dit land echt kwijt." Inmiddels heeft de Antwerpse diamantindustrie de tegenaan val geopend. Circa tweehon derd bonafide handelaren heb ben zich verenigd in de 'Ant werp Action Group'. De belan genvereniging erkent dat de schimmige manier waarop de overheid en diamantsector met elkaar zaken doen, niet veel lan ger is vol te houden. Ze wil glas heldere afspraken maken over wettelijke en fiscale regels. De Hoge Raad voor Diamant heeft op zijn beurt een gerenom meerd advocatenkantoor inge huurd in een poging de naam van de sector te zuiveren. Tel Aviv Wat de Raad naar verluidt voor al dwarszit, is dat de louche praktijken in de kleine goud winkeltjes onder het spoor in Antwerpen vaak vermengd wor den met de wèl koosjere handel in diamant in de grote kantoren op een steenworp afstand van de Pelikaanstraat. Het advoca tenkantoor Loeff Claeys Verbe- ke zal volgens journalist Luys terman nog in september een 'actieplan' voor de diamantsec tor op tafel leggen. In oktober, zo is te verwachten, beginnen de onderhandelingen met de overheid. Volgens wethouder Patsy Sö rensen zal het de diamantsector' waarschijnlijk weinig moeite kosten om zich uit de beklem mende houdgreep van fiscus, politie en justitie te bevrijden. „Elke keer als de sector in op spraak komt, dreigt ze ermee de handel te verplaatsen naar Tel Aviv. En dergelijke dreigemen ten werken wel. Ik heb de in druk dat niet alleen de betrok ken diamantairs ongelukkig zijn met de verhoogde belangstel ling van politie en justitie. Ook aan de andere kant van de tafel is men er niet zo content mee. De diamant is Antwerpen te dierbaar. In feite houdt ze de stad in gijzeling. Ja, zo kun je dat wel zeggen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7