Verkiezingen Bosnië op nippertje veiliggesteld Buitenland Schotten gaan terug in de tijd Mandela onthult standbeeld Steve Biko Suriname wil staatsolie verkopen aan Daewoo Frankrijk voert eenzaam een achterhoedegevecht Duizenden Papoea's op de vlucht voor droogte oorse premier zet hoog in bij verkiezingen Zwitserse postroof lijkt komisch nummer :RDAC 13 SEPTEMBER 1997 den bij aanval Israël op Libanon Zes Libanese soldaten zijn gedood en drie gewond ge- bij Israëlische aanvallen op stellingen van het Libanese le- ith (Israëlische gevechtshelikopters vielen met raketten posities lanclde Ubanezen aan in het zuiden van het land. Eerder op de laafid werd in Libanon gemeld dat Hezbollah-strijders en een lische patrouille met elkaar in gevecht raakten in Zuid-Li- ,n. Daarbij vielen zeker zeven gewonden. l is akkoord met cabinepersoneel De directie van British Airways heeft met de vakbonden ^^cabinepersoneel een compromis bereikt in het slepende hconflict, zo is gisteren in Londen gemeld. Volgens de over komst bespaart British Airways jaarlijks 140 miljoen gulden ie loonkosten van de stewards en stewardessen. Tot 2000 wil fcectie jaarlijks 3,2 miljard gulden op de totale bedrijfskosten laren. Bob Ayling, president-directeur van British Airways, "fiat het akkoord de uitbreidingsplannen en de banengroei bij ijchtvaartmaatschappij veilig stelt, li ipnald Trump zet VN in de schaduw 1 iypRK De Amerikaanse vastgoedmagnaat Donald Trump ^plannen om de Verenigde Naties letterlijk in de schaduw te |en. Hij heeft vlak bij het hoofdkwartier van de VN een stuk efld gekocht om er een wolkenkrabber met 69 verdiepingen te X bouwen. Dat zijn er bijna tweemaal zo veel als het VN-ge- tw telt. In het nieuwe gebouw komen luxe appartementen, Jrvan het goedkoopste een miljoen dollar (ruim twee miljoen f[en) en het duurste twaalf miljoen dollar gaat kosten. Er ht wellicht ook een hotel in. :lft van oogst Noord-Korea verloren De wervelstorm Winnie en het uitblijven van regen heb- deze zomer in Noord-Korea voor de verdere vernietiging gewassen gezorgd. Na twee jaar van droogte, die al tot Dtschalige hongersnood heeft geleid, brengt de landbouw dit opnieuw onvoldoende voedsel op, hebben het Wereldvoed- C, i( rogramma en de Voedsel- en Landbouworganisatie van de tem inigde Naties gisteren in Rome gezegd. Nederland heeft 1,4 kar oen gulden beschikbaar gesteld voor noodhulp aan Noord- ltsin weet waarom Russen 'zuipen' (OUi De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren be- getoond voor de drankzucht van sommige landgenoten, de mensen goede banen zouden hebben, hoge lonen en optimistische kijk op de toekomst, dan zouden ze geen re- hebben om te drinken, of liever, te zuipen en in dronkelap- te veranderen", aldus Jeltsin op de radio. Nog erger dan het jruik is dat de Russen sloten clandestiene wodka drinken, rdoor de staat belasting misloopt, klaagde de president. Jlitie-actie tegen terroristen in Kenya (Basa» De Kenyaanse politie heeft donderdagnacht een gro- jeratie uitgevoerd tegen een organisatie die zij verdenkt van rente terreuraanslagen tegen bewoners in Ukandaytenzui- W 0 van de havenstad Mombassa. Bij de actie vielen acht doden: rermeende terroristen en twee burgers. Het dodental van de lopen twee dagen is inmiddels opgelopen tot negen. Don- lag voerden ongeveer honderd gewapende en in het zwart ede en met rode haarbanden uitgedoste mannen in Ukanda aanval uit. Zij staken twintig huizen en restaurants, waaron- ;en Duitse Biergarten, in brand. jandese rebellen doden 21 mensen ala» Rebellen hebben donderdag 21 bewoners van een htelingenkamp in het westen van Uganda vermoord. Dat dde gisteren de Ugandese krant New Vision. In het kamp lijven mensen die recentelijk op de vlucht sloegen nadat dorpen en boerderijen door rebellen van het Verenigd De- Tatisch Front waren aangevallen. In juni ontvluchtten zeker DO mensen hun huizen toen de rebellen de grensplaats Bun- '0 aanvielen. EF •on onderwatergeluiden is onbekend KHOLA/iHet Zweedse leger tast nrig steeds in het duister de herkomst van geluiden die veroorzaakt lijken te worden [onderzeeërs, zonder dat er in een wijde omtrek onderzee- e bekennen zijn. Dat staat in een rapport dat opperbevel- ber Owe Wiktorin gisteren aan de regering overhandigde, leger wordt al sinds 1984 achtervolgd door dergelijke myste- ze geluiden. Twee jaar geleden kwamen analisten van defen- Dt de beschamende conclusie dat sommige van de geluiden len gemaakt door walvissen. Toch zijn er volgens het leger steeds geluiden waarvan de herkomst niet achterhaald kan den. aanden in cel voor dood 110 Hutu's h Een Rwandees militair tribunaal heeft gisteren vier offi- in tot een gevangenisstraf van 28 maanden veroordeeld, at ze niets hadden gedaan om te verhinderen dat soldaten Inder hun bevel stonden in september 1995 tussen de 86 en lutu-burgers doodschoten. De vier werden aanvankelijk leschuldigd van moord en medeplichtigheid aan moord uit elding voor de dood van een van hun mannen de voorgaan- Yond. Deze aanklacht kwam later echter te vervallen omdat lof vond dat er te weinig bewijs voor was. j aft'r V. Stirling bridge Schotten vieren de verjaardag van de Slag bij Stirling Bridge, zevenhonderd jaar geleden, door het roemruchte gevecht op nieuw in beeld te brengen. foto epa De internationale gemeenschap is er op het nippertje in geslaagd om de voornaamste politieke groepering van de Bosnische Kroaten, de Kroatische Democratische Ge meenschap (HDZ), mee te laten doen aan de gemeente raadsverkiezingen die vandaag en morgen plaatsvinden. nacht uiteindelijk het belangrij kejawoord. Bij het spoedoverleg in Za greb waren de Kroatische presi dent Franjo Tudjman en een delegatie van de HDZ aanwezig. Volgens Westendorp was Tudj man tijdens het onderhoud zeer 'behulpzaam' bij de succesvolle poging om de Bosnische- Kroaten hun boycot te laten af zweren. zagreb-sarajevo anp-afp Het hoofd van de delegatie van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), Robert Frowick, de spe ciale afgezant van de internatio nale gemeenschap, Carlos Wes tendorp, en diens assistent Jac ques Klein kregen na een drie uur durend overleg met de par tijtop van de HDZ donderdag- De partijdelegatie bezweek onder de verenigde druk van Tudjman en de internationale diplomatie, en stemde in deel te nemen aan de verkiezingen. De HDZ is een zusterpartij van de gelijknamige Kroatische rege ringspartij die door Tudjman wordt aangevoerd. Om tot overeenstemming te komen met de grootste Kroati sche partij in Bosnië, moest de OVSE water bij de wijn doen. Zo gaan de verkiezingen in het centrale kiesdistrict van Mostar niet door. De HDZ vreesde dat zij door een overwinning van de moslims in dit district haar meerderheid op gemeentelijk niveau zou verliezen. De internationale vredes macht SFOR heeft 40.000 mili tairen ingezet om de gang naar de stembus vredig te laten ver lopen. Van belang is dat er een vrij verkeer tussen enclaves tot stand komt, zodat vluchtelingen in hun plaats van herkomst kunnen stemmen. Door ontploffing van een handgranaat is gisteravond in de Bosnische stad Banja Luka een gewonde gevallen. De ex plosie deed zich voor bij een voertuig van de OVSE. De pre cieze toedracht is niet bekend. oos-LQNDENDe Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela heeft gisteren in de havenstad Oos- Londen een standbeeld onthuld van de vrijheidsstrijder Steve Biko. De onthulling had precies twintig jaar na zijn dood in gevangen schap plaats. Biko werd doodge slagen tijdens verhoren door de politie en is een van de bekendste 'martelaren' van de strijd tegen het blanke minderheidsregime. Hij werd 31 jaar. Vijf van de poli tiemannen die waren betrokken bij de verhoren waar Biko aan be zweek, hebben voor de Waar heids - en Verzoeningscommissie amnestie aangevraagd. foto reuters mike hutchings DPA Deutsche Pre PARAMARIBO PETER DE KNEGT De Surinaamse overheid heeft in het diepste geheim met het Koreaanse Daewoo onderhan delingen gevoerd over de priva tisering van de Staatsolie Maat schappij Suriname (SMS). Over de voorgenomen verkoop van de 'nationale trots' aan een bui tenlands bedrijf is grote beroe ring ontstaan in Suriname. Veel Surinamers vinden dat de SMS in Surinaamse handen moet blijven. De SMS is direct na de militaire coup in 1980 opgericht door Desi Bouterse. Hij heeft de SMS de afgelopen jaren inten sief gesteund. Nu de deal tussen de regering en Daewoo is bekend gewor den, wordt pas echt duidelijk waarom de regeringspartijen BVD en de NDP alles op alles zette om de recente regerings crisis te bezweren. Daewoo wordt in Suriname vertegen woordigd door de puissant rijke Hindoestaan Dilip Sardjoe, een van de grote financiers achter de regeringspartij BVD en te vens ondervoorzitter van de BVD. De regeringscoalitie waarvan ook lie BVD deel uitmaakt, raakte onlangs in politieke pro blemen door een scherpe aan val van BVD-minister Atta Mun- gra op het regeringsbeleid. Mungra werd door president YVijdenbosch ontslagen en de BVD dreigde uit de regering te stappen. Sardjoe, die op dat moment in Nederland verbleef, zag daardoor de uiterst geheime megadeal tussen Daewoo en de regering in gevaar komen. Hij keerde spoorslags terug naar Suriname en wist samen met NDP-voorzitter Desi Bouterse de regeringscrisis te bezweren. PARUS CEES VAN ZWEEDEN kozen werd op een vlees-noch- vis-beleid van 'noch privatise ren noch nationaliseren'. Aan een klein beetje privati seren ontkomt de man niet, zoals deze week bleek toen hij bekend maakte dat twintig pro cent van France Télécom ver kocht zou worden - Jospin heeft het geld nodig om de staatsfi nanciën te saneren. Maar voor lopig blijft de defensie-industrie in staatshanden, wat Airbus (een consortium van vier bedrij ven) bijvoorbeeld belet als zelf standig bedrijf de oorlog met het Amerikaanse Boeing aan te gaan. Hoe hard Jospin bereid is op de rem te trappen, bleek uit zijn weigering om Air France te pri vatiseren. Air France zou al lang uit de lucht zijn als de onderne ming geen miljardensteun van vadertje staat had gekregen. Vo rig jaar leed Air France deson danks nog een verlies van 2,3 miljard francs. Die hulp werd goedgekeurd door de Europese Commissie onder het beding dat Air France geprivatiseerd zou worden. De Europese Commissie was niet de enige die privatisering wilde, topman Blanc van Air France wilde dat ook. Blanc, die erin was geslaagd dat verlies in een jaar van 2,3 miljard tot een luizige 300 miljoen te reduce ren, had met ontslag gedreigd als de verkoop niet door zou gaan. Maar niets kon Jospin vermurwen - hij bleef tegen, en Blanc trad af. correspondent Interessant nieuws kwam deze week uit China: Communisti sche Partij-leider Jiang Zemin kreeg steun van de partijtop voor de privatisering van grote delen van de staatseconomie. De boodschap uit Peking stond in schril contrast met die uit een ander land waar commu nisten in de regering zitten, Frankrijk. Daar had de commu nistische minister van vervoer, oud-spoorwegman Gayssot, zo juist de privatisering van Air France afgeblazen. Frankrijks achterhoedege vecht tegen de globalisering van de economie blijft overal ter wereld verbazing wekken, maar is in feite niets nieuws - hon derd jaar geleden verzetten de Fransen zich tegen de indus trialisering. Maar dat het land er een prijs voor zal betalen, staat vast. De staat maakt auto's, vliegt vliegtuigen, legt telefoons aan en verschaft hypotheken. Meer dan de helft van het bruto nationaal product wordt door de staat uitgegeven, meer dan in enig ander Europees land. Frankrijk heeft per hoofd van de bevolking meer ambtenaren dan de stad Washington, zetel van de Amerikaanse regering. Onder de vorige regering-Jup- pé was schoorvoetend een be gin gemaakt met de verkoop van het tafelzilver, maar die werd in mei weggestemd. Thans zetelt Lionel Jospin op het pluche, de socialist die ge- PORT MORESBY Rtr Duizenden mensen uit het bin nenland van Papoea-Nieuw- Guinea hebben hun dorpen verlaten op zoek naar voedsel. Het land heeft te maken met hevige droogte en bosbranden, die de oogsten hebben ver woest. De regering in Port Mo resby deelde gisteren mee dat de droogte inmiddels het hele land in zijn greep heeft. Er zijn hulpacties begonnen voor negentien van de twintig provincies. Ook de VS hebben hulp toegezegd. De autoriteiten proberen met vliegtuigen voed sel naar afgelegen streken te brengen. De piloten hebben echter door de sterke rookont wikkeling moeite om de lan dingsbanen te vinden. Het Barolla-volk in de Ooste lijke Hooglanden is zwaar ge troffen. Een zegsman zei dat de groentetuinen van tweeduizend mensen zijn verdroogd. Vele duizenden mensen hebben hun dorpen verlaten op zoek naar iets eetbaars. „Mijn volk leeft nu van de laatste uitlopers van de zoete aardappelen, die normaal bestemd zijn voor de varkens, en bessen", zei een stamlid. Sommige kranten spreken van veertig doden als gevolg van de droogte, de ergste in een halve eeuw. Een regerings woordvoerder zei echter dat er geen bewijzen zijn dat mensen al van honger zijn omgekomen. Volgens het Rode Kruis zal de situatie nog verder verslechte ren. Er wordt niet voor eind ok tober regen verwacht. SI^NP sl hij deze week zei dat [timistisch is over de van de verkiezingen norgen en maandag, de Noorse premier jörn Jagland dat hij spel speelt. Ruim een f geleden zei de soci- i socratische regerings dat zijn minderheids geen regeringsver- ordelijkheid meer wil i i als zijn partij minder ien krijgt dan bij de hentsverkiezingen in naar in de laatste van Bjzonder grote aantal Peilingen van de <ijd schommelt de mg van de Arbeiderpar- d de 34 procent na een 31127 procent in de zo- in één van de laatste peilingen zei 45 pro lan de ondervraagden na de verkiezingen een regering willen, eveer 44 procent wil sociaal-democraten P'on en 29 procent wil tolitieregering van con servatieven (die in de peilin gen op circa 13,5 procent staan), christen-democraten (veertien procent) en libera len (4,5 procent). In de.per soonlijke populariteitspolls ligt Jagland ook behoorlijk voor op zijn directe tegen stander, premierskandidaat Kjell Magne Bondevik van de christen-democratische par tij. De aanhang van de ex treem-rechtse Vooruitgangs partij, die vorige maand in de peilingen ineens de op één na grootste partij was met bijna een kwart van de stem men, is flink geslonken tot ruim zeventien procent. De partij is voor lagere belastin gen en meer sociale zeker heid en tegen beperkingen op de verkoop van alcohol en ook tegen meer buitenlan ders, hoewel er in Noorwe gen in vergelijking met ande re Europese landen niet veel immigranten zijn. Maar kans op regerings pluche maakt partijleider Carl I. Hagen niet omdat geen enkele partij met hem wil samenwerken. Hij heeft onlangs gezegd dat hij ge noegen neemt met de in vloed die hij heeft door zijn straks meer dan verdubbelde en misschien wel verdrievou digde aantal zetels in het 165 leden tellende parlement. Hagen denkt op die manier toch meer geld te kunnen vrijmaken voor betere ge zondheidszorg en ouderen zorg. Hoewel er in zijn partij in vloedrijke mensen zijn die er anders over denken, sluit de huidige sociaal-democrati sche premier Jagland samen werking met andere partijen, zoals de liberalen of socialis tisch links (vijf procent) uit. Dat betekent dat de moge lijkheden beperkt zijn: een sociaal-democratische min derheidsregering of een cen trum-regering onder leiding van Bondevik (christen-de mocraten). De conservatieve partij heeft laten weten de kandi datuur van Bondevik voor het premierschap te steunen als de liberalen en de chris ten-democraten met haar een regering willen vormen. Dat gaat echter niet zonder slag of stoot omdat ze het weliswaar politiek in grote lij nen eens zijn, maar elkaar niet echt een warm hart toe dragen als gevolg van me ningsverschillen uit het verle den. Eerder was er sprake van dat christen-democra ten, liberalen en Centrum partij (6,5 procent in de laatste peiling) een minder heidscoalitie wilden vormen. Een belangrijk verschil tus sen huidige regering en op positie is dat de eerste de op brengst van de omvangrijke olie-industrie wil investeren om de oudedagspensioenen voor de vergrijzende bevol king te kunnen blijven beta len, terwijl de oppositie op zijn minst een deel wil beste den aan verbetering van de voorzieningen voor de bevol king. Zoals Hagen zei: „We hoeven ons niet te gedragen of we het armste land van Europa zijn als het gaat om de behoeften van onze bur gers. Er zijn heel veel gewone mensen in Noorwegen, voor al ouderen die het zat zijn steeds maar weer te horen dat we een van de rijkste lan den zijn, terwijl de minister van financiën zegt dat we moeten sparen voor de toe komstige pensioengerechtig den." GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT Het scenario van de grootste postroof aller tij den, waarbij een groep dieven er in Zürich met 73 miljoen gulden aan de haal ging, is pasklaar voor een lichtvoetige Hollywood- thriller. Aanvankelijk leek de politie van Zü rich met de arrestatie van achttien verdachten en het achterhalen van een derde van de buit aan het langste eind te trekken. Het heeft niet zo mogen zijn. De spectaculaire overval van vorige week maandag, waarbij een vijftal zwaar bewapende overvallers op de binnen plaats van het Fraumünster hoofdpostkantoor hun bestelwagen volstouwden met gereed staande geldkisten, is ontaard in een justitiële klucht. Nog zo n 45 miljoen gulden is spoorloos, evenals een aantal hoofdverdachten. Tot woe de van rechter van instructie Rolf Jager wer den twee van deze verdachten, een Italiaan en zijn Zwitserse vriendin, dinsdag door het parket van Milaan na verhoor weer op vrije yoeten gesteld. „Hadden ze daarin Milaan misschien een slok op?", brieste Jager in Zü rich. „Die vrouw had ons van alles kunnen vertellen, want in haar woning in Zürich is een deel van de buit gevonden." Jagers wens ging alsnog in vervulling, want de 32-jarige vrouw heeft zich inmiddels eige ner beweging gemeld bij de Zürichse recher che. Dat was dus niet aan de merkwaardige handelwijze van de Italiaanse collega's te danken, maar in Milaan doet men daar niet moeilijk over. „Ik was niet dronken toen ik die twee liet gaan", grinnikte de betrokken Mila nese magistraat, die zijn naam niet in de krant wil, aan de telefoon. „We konden dit stel geen medeplichtigheid ten laste leggen, alleen fauoreggiatnento personate - een soort zijdelingse betrokkenheid. Het verslag van kun verhoor is trouwens al in Zürich." Het zorgeloze optreden van de Italiaanse justitie is in Zwitserland zo slecht gevallen, omdat alles erop wees dat het Zwitsers-Itali aanse paar eerder rechtstreeks dan zijdelings was betrokken bij de mega-roof. Zo hadden de in schamele spijkerbroeken geklede man en vrouw hun intrek genomen in een Milane se hotelsuite van 1750 gulden, die vol lag met kledingtassen uit de duurste boetieks. Dat al leen al was reden voor de achterdochtige ho teldirectie om de politie te tippen, die daarop de telefoon van de suite aftapte. Daarbij ver klaarde de vtouw tijdens een gesprek met haar vriendin in Zürich, dat 'de kust veilig en alles in orde was' - loslippigheid die uiteinde lijk tot haar kortstondige hechtenis leidde. De justitiële blunders over en weer doen overigens niet onder voor die van de drieste maar amateuristische Italiaans-Zwitserse-Li- banese postroversbende. Volgens de Zwitser se kranten Tagesanzeiger en Nouveau Quoti- dien waren de aanvankelijk snelle arrestaties in Zürich te danken aan het feit dat de vijf overvallers links en rechts vingerafdrukken hadden achtergelaten, vooral in een café naast het postkantoor Fraumünster, waar ze vlak voor hun bliksemactie doodgemoede reerd koffie hadden gedronken. Verder was hun Fiat Fiorino bestelwagentje niet berekend op alle geldkisten, die op een laadplatform ge reedstonden voor de gepantserde geldauto van de Nationale Bank, zodat ze vier kisten met in totaal 12 miljoen frank (ruim 15 mil joen gulden) moesten achterlaten. De bin nenplaats van het postkantoor was weliswaar met tv-camera's bewaakt, maar die bleken niet op de plaats des onheils gericht. Van de achttien in Zürich gearresteerde ver dachten heeft er verder maar één daadwerke lijk aan de roof deelgenomen. De rest van het overvalcommando is nog voortvluchtig. Wel heeft de politie van Zürich de 24-jarige Itali aanse ambtenaar van de Fraumünster Post te pakken, die de roof voor zijn vrienden zo per fect had voorbereid. Overigens blijkt uit de eerste verhoren, dat de overvallers een vrien denkring vormden, waarin de stunt aanvan kelijk als een soort avontuurlijke grap over de borreltafel was gegaan. Het scenario kreeg pas vaste vorm, toen de Italiaanse PTT-vriend vertelde hoe de omzet van alle FIT-kantoren in de regio Zürich handzaam voor het grijpen lag op de binnenplaats van de Fraumünster Post.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5