Tekort aan stroom steeds nijpender voor het spoor fe. Trouwste huisdier verdient een 'hondenleven' SLAAPKAMERS UIT VELE LANDEN BIJ VAN TIL m I sa Binnenland Even poetsen - fel Kabinet gaat akkoord met soepeler nabestaandenwet Achttien jaar cel geëist voor doden buurvrouw Consument gebruikt ChipKnip maar zelden Geding aangespannen tegen gezinsvoogdij van tilViiiMiMiu KRDAG 13 SEPTEMBER 1997 abantse verpleegkundige weer vrij A, De van moord verdachte verpleegkundige (34) uit Hal- •pën is gisteren vrijgelaten. Rechter-commissaris en officier ïE justitie vonden dat er te weinig gronden waren om de man '[te houden. Het gerechtelijk vooronderzoek tegen de man irt nog wel voort. De verpleegkundige is gearresteerd nadat nei en juli van dit jaar twee gevallen van het toedienen van l grote dosis chemische insuline in De Lindenburgh aan be de maar nog redelijke gezonde vrouwen werden geconsta- d. Eén van de vrouwen overleefde de moordpoging maar is Ear gehandicapt. jvocaten zien vier 'kroongetuigen' chu rjRdam De advocaten A. Moszkowicz en G. Spong geloven 'fizk erkort in het bestaan van niet twee maar vier 'kroongetui- daL 'jn de zaak tegen de drugshandelaar De Hakkelaar en diens rdb iterhand. Twee mannen die als verdachten in de omvangrij- terl iasjzaak golden, zijn door het openbaar ministerie (OM) on- :rei ioeid gelaten nadat zij belastende verklaringen hadden afge- De raadslieden betoogden dit gisteren na afloop van de zit- van het hoger beroep in de Hakkelaar-zaak. De rechercheur ck hierover werd ondervraagd, wist er echter niets van. Spong uit iloszkowicz hopen dinsdag 16 september als de officieren aelf justitie F. Teeven en M Witteveen worden gehoord, meer te eeit#en te komen. Svik-Fit komt met mobiele garage De garageketen Kwik-Fit (uitlaten en banden) gaat richten op de zakelijke markt. Om de leaserijders en de be- >rs van een bedrijfswagen aan zich te binden, begint het be- fmet een Kwik-Fit Mobile. Met speciale ingerichte busjes tmen naar de klant toe. Terwijl de zakenman op kantoor aan werk is, worden op zijn parkeerplaats de banden gecontro- den indien nodig vervangen. 'chter laat meer getuigen horen haag» De Haagse rechtbank heeft gisteren bepaald dat nog aut of zes getuigen worden gehoord in het vooronderzoek tegen t Q !5-jarige verdachte van de brand in de Haagse Schilderswijk, kwam hiermee volledig tegemoet aan een verzoek van de an! dslieden van de verdachte. Doel van de verdediging is na te n in welke mate de omstandigheden hebben bijgedragen tot Iramatische afloop. Bij de brand op 26 maart verloren zes le- ivan het gezin Kösedag het leven. Tot de personen die (na- (gehoord worden, behoort vader Zeki Kösedag. Ook een des- e Ei dige van het gasbedrijf en een vertegenwoordiger van de wo- icht gbouwvereniging worden gehoord, sset imputerplan onderwijs wellicht flop 'P' bt| )am» De Nederlandse computerbedrijven voorzien een mislukking van het enkele maanden terug door minister en van onderwijs gelanceerde landelijk computerproject scholen. Wordt het project alleen beperkt tot het uitdelen de computers en de opbouw van het netwerk, dan sterft het gramma een zachte dood, voorspellen ze. Er moet namelijk geld komen voor de ontwikkeling van software en onder van het systeem. De bedoeling van het in april gelanceerde is meer dan 10.000 scholen in Nederland binnen vier jaar 000 computers aan te bieden. Die moeten met elkaar in ver- fj® ding staan via een landelijk netwerk en Interfiet. Vries bekijkt terugkeer Brinkman sta; haag» SER-voorzitter Klaas de Vries gaat een mogelijke te- ,eer van J. Brinkman als korpschef van de regio Rotterdam- ïnond onderzoeken. Hij heeft daartoe gisteren opdracht ge- en van minister Dijkstal van binnenlandse zaken. De onder in (ei gaat gezamenlijke gesprekken voeren met Brinkman en at)) isbeheerder burgemeester Peper, en met Brinkman en het iet, pnaal college van burgemeesters. De opdracht vloeit voort s hf pen gesprek afgelopen donderdag tussen Brinkman en mi er Dijkstal. Brinkman ging toen aldcoord met het voorstel van iStal een externe onderzoeker aan te wijzen om een uitweg te en in het conflict rond zijn ontslag. euwe tientje is nu al vervalst In een winkel in Nijmegen is waarschijnlijk het eerste nieuwe tientje opgedoken. Twee vrouwen, die twee kinde bij zich hadden, hebben ermee betaald. Voor de 24-jarige nopster was het biljetje het eerste exemplaar van het nieuwe itje dat ze onder ogen kreeg. Ze merkte direct op dat het pa- nogal dun was, maar nafn aan dat er ander muntpapier rhet nieuwe geld was gebruikt. De namaak-ijsvogel was ook me aller dan het echte biljet. Idi lilipsstukken mogelijk vrijgegeven haag» Het begint er steeds meer op te lijken dat Philips wer- k inzage moet geven in vertrouwelijke stukken over de itval die het concern op 3 mei 1990 volkomen onverwacht tondigde. Het openbaar ministerie heeft de Hoge Raad aan- den vast te houden aan de verplichting tot inzage die het ichtshof eerder al aan Philips oplegde. De Hoge Raad volgt advies vrijwel altijd op. De aanbeveling betekent een over- ning voor de Vereniging van Effectenbezitters (VEB). De VEB beert al sinds 1991 inzage te krijgen in stukken, omdat de eniging vermoedt dat Philips de winstval eerder heeft zien Ikomen. mi'iiii Til's afdeling Slaap- erdesign is een speciaal- die zijn weerga niet kent. <amers, sfeerprogram- j futuristische vorm- ngwisselenelkaarinhoog >o af. Beroemde merken vele landen passeren nt bij de revue. W 2e speciale slaapstudio's kunnen de pis e matrassen en bedbodems ter wereld Jstpersoonlijk worden uitgeprobeerd. ciaal getrainde medewerkers dienen u bij deskundig van advies. Omschakeling naar 25 kilovolt nodig maar peperduur Het meest intensief bereden spoorwegnet van Europa, het Nederlandse, kampt met een dreigend tekort aan stroom. De spanning op de bovenleiding, sinds jaar en dag 1500 volt, begint ontoereikend te worden voor de steeds grotere aantallen treinen, die bovendien sneller en krachtiger zijn geworden. De technici zijn het er over eens, dat de stroomspanning op de rijdraad moet wor den opgevoerd tot 25 kilovolt. De grote vraag is echter wanneer, want die omschakeling kost miljarden guldens. haarlem rien polderman Op drukke tijdstippen komen de NS soms nu al stroom te kort. Treinen moeten op halve kracht rijden of komen domweg het station niet uit omdat tege lijkertijd een zware trein ver trekt die alle beschikbare elec- trische energie uit de draad zuigt. Bij 25kV op de bovenlei ding zouden die problemen uit de wereld zijn. Deze spanning is hoe dan ook nodig voor de ho gesnelheidstreinen op de spe ciale hogesnelheidslijnen en de goederentreinen over de Betu- wespoorweg. De beheerder van het spoor wegnet, de NS-dochter Railned, is voorstander van een geleide lijke invoering van de hogere spanning vanaf het jaar 2005. De nog betrekkelijk nieuwe trei nen moeten dan geschikt wor den gemaakt om te kunnen rij den onder een rijdraad van 25 kilovolt maar moeten ook nog met de oude spanning van 1500 volt voort kunnen. Dit schijnbaar dure scenario is uiteindelijk toch goedkoper dan omschakeling naar 25kV omstreeks het jaar 2025, wan neer de jongste generatie trei nen en locomotieven van dit moment is afgeschreven. De voordelen van een snellere om schakeling wegen ruimschoots op tegen de extra kosten van aanpassing van het bestaande materieel, zo heeft Railned be cijferd. Langer wachten kost ook extra geld omdat er langer moet worden geïnvesteerd in het 1500V-systeem dat op ter mijn moet verdwijnen. De oplossing van de proble matiek van de omschakeling wordt bemoeilijkt door de in voering van 'concurrentie' op het spoor, die de politiek nodig vond. Het gevolg daarvan is im mers, dan er niet langer één ge bruiker is van het spoorwegnet maar verschillende onderne mingen. Voorheen kon een puur technisch probleem bin nen één en hetzelfde bedrijf worden opgelost. Nu echter moet er met verschillende com merciële vervoerders worden onderhandeld over de aanpas- singskosten. Het voordeel van de omscha keling is voor een belangrijk deel maatschappelijk, en niet zomaar in harde guldens om te rekenen. Het gaat om een ver betering van het spoorwegwe zen als totaal, waarvan de sa menleving als geheel profiteert. Reken dat maar eens precies uit in guldens. Voor een afzonder lijke onderneming als Lovers Rail zijn de hoge aanpassings- kosten onvoldoende terug te verdienen uit de baten in klin kende munt. Anderzijds kan Lovers wellicht sneller inspelen op de veranderende technische eisen. In Frankrijk zijn beide bovenleidingspanningen, 1500 volt en 25 lalovolt, in gebruik. Mogelijk zijn de treinstellen die op beide voltages kunnen rijden 'gewoon' in de handel. numansdorp» Met een doekje wordt de laatste ongerechtigheid van de vlijmscherpe en glimmende ploegmessen afgehaald. Daarmee moeten immers kaarsrechte voren worden gemaakt tijdens de nationale ploegwedstrijden in het Zuid-Hollandse Numansdorp. De wedstrijden zijn giste ren begonnen en worden vandaag voortgezet. Er doen 96 deelnemers mee in zes verschillende categorieën. foto anp Raymond rutting utrecht» gpd De wachtlijsten bij de gezinsvoogdij moe ten zo snel mogelijk worden ingetrokken omdat ze in strijd zijn met de wet. Dat is de mening van advocaat M. Witte, die een kort geding heeft aangespannen tegen de stich ting Jeugdhulpverlening Midden Neder land. Witte eist namens een moeder uit Rhenen dat haar zoon zo snel mogelijk een gezinsvoogd krijgt toegewezen. De raads man wil niet dat moeder en kind de dupe worden van een politiek steekspel. De werkdruk binnen de gezinsvoogdij in Nederland is volgens de gezinsvoogden on aanvaardbaar hoog geworden. Sinds een wetswijziging in november 1995 hebben ge zinsvoogden een flink aantal taken van de kinderrechter moeten overnemen, waar door zij zelf verantwoordelijk werden voor veel administratieve taken. Gevolg: de ge zinsvoogd zit langer achter de computer en heeft steeds minder rechtstreeks contact met de jongeren. De druk werd zo hoog dat de Vedivo, een landelijke koepelorganisatie, tot de instelling van wachtlijsten besloot om zo de politiek onder druk te zetten met geld over de brug te komen. Iedereen is het er over eens dat de kinderen en hun ouders de dupe zijn van deze ingrijpende maatre gel. Staatssecretaris Schmitz toonde zich deze week bereid de komende twee jaar ex tra geld uit te trekken voor de gezinsvoog den op voorwaarde dat de wachtlijsten wor den ingetrokken. De fracties in de Tweede Kamer gingen donderdag zelfs een stap ver- GPD Geassocieerde Pers Diensten den haag gpd-anp sing voor de zogenoemde half- wezen. Een kind van geschei den ouders waarvoor de vader geen verantwoordelijkheid meer wil dragen en waarvan de moeder komt te overlijden, krijgt volgens de huidige wet geen wezenuitkering omdat de vader nog in leven is. ,,Maar dat is natuurlijk niet eerlijk", aldus De Grave. „Daar moet ik nog een oplossing voor zoeken." Fractieleider Rosenmöller van GroenLinks noemde de versoe pelingen van de nabestaanden wet gisteren 'krenterig'. Hij zal bij de Algemene Beschouwin gen in de Tweede Kamer met veel verdergaande reparatie- voorstellen komen en daar ook een Financiële dekking voor aangeven. Ook het CDA zal dan verdere versoepelingen beplei ten. Het kabinet is akkoord gegaan met het wijzigingsvoorstel van de coalitiepartijen om de nabe staandenwet (ANW) te versoe pelen. Afgelopen dinsdag stel den PvdA, D66 en WD voor om alle huidige AWW'ers die per 1 januari komend jaar in de ANW terecht komen een bodemuit kering van dertig procent van het minimumloon te geven. Het extra geld dat hier voor nodig is, haalt het kabinet uit een bespa ring op het aantal uitkeringen aan mensen in het buitenland. De versoepeling van de Nabe staandenwet zal tot 150 miljoen gulden kosten. Staatssecretaris De Grave van sociale zaken zegt nog niet alle details van de aan passing op een rijtje te hebben. Zo zoekt hij nog naar een oplos- Miljoenen extra voor monumenten geldrop anpdie er voor dit jaar al beschik baar was. De verdeling van vijftig mil joen gulden meer voor de res tauratie van monumenten komt niet uit de lucht vallen. Twee jaar geleden werd een bedrag van 275 miljoen gulden extra gereserveerd. Er is nu een Werk plan Monumentenzorg Op de bres. Enkele van de daarvoor uit verkoren restauratieprojecten zijn het Olympisch Stadion in Amsterdam en R.K. Kerk O.L. Vrouw Geboorte in Rijpwete- ring. Er komt dit jaar achttien mil joen gulden extra voor de res tauratie van kerken. Voor mo numenten als kastelen en in dustrieel erfgoed komt er ze ventien miljoen gulden bij. De restauratie van woonhuizen en boerderijen wordt met vijftien miljoen meer gestimuleerd. Staatssecretaris Nuis (cultuur) deed deze mededeling gister avond in Geldrop, voorafgaand aan de Open Monumentdag vandaag. Het geld komt boven op de tachtig miljoen gulden verlies te lijden tegenover zijn vrouw. Zij was er niet van op de hoogte dat haar man al hun spaargeld had vergokt. Aanvankelijk wilde de ver dachte iemand op straat bero ven. Op het laatste moment zag hij daarvan af en besloot zijn buurvrouw te vragen om hem geld te lenen. De studente wei gerde aan zijn verzoek te vol doen. Hij haalde daarna een groot mes te voorschijn en bond zijn buurvrouw aan haar enkels en polsen vast. Nadat hij haar pinpas en pincode had buitgemaakt, stak de verdachte de vrouw drie keer met het mes in de rug. Daarna sneed hij haar keel door. Enkele uren later nam hij met behulp van de ge stolen pas al het geld van de re kening van zijn slachtoffer op. Uitspraak 19 september. De officier van justitie heeft gis teren voor de rechtbank in Al melo achttien jaar cel geëist te gen de 24-jarige man uit Hen gelo wegens roofmoord. De man drong op 6 februari de wo ning van zijn 24-jarige buur vrouw binnen en bracht haar met messteken om het leven. Daarna haalde hij met haar pin pas 950 gulden van de giroreke ning van het slachtoffer. Officier F. Quack acht de man bijna volledig toerekeningsvat baar voor zijn misdrijf. De ver dachte is in het Pieter Baancen- trum onderzocht en ontpopte zich daar volgens de onderzoe kers als een modelklant. Zij konden geen enkele geestelijke stoornis vaststellen. De man is tot zijn daad zijn gekomen uit angst om gezichts- utrecht» gpd der en spraken de intentie uit jaarlijks de gezinsvoogden financieel fors te ondersteu nen. Zekerheid daarover is er pas na de be handelingvan de algemene beschouwingen volgende week. Tot die tijd zijn de gezins voogden niet van plan de wachtlijst in te trekken. Advocaat Witte wil die discussie niet af wachten en stelt dat dc opstelling van de gezinsvoogden in strijd met de wet is. „Ze moeten hulp verlenen. Door deze opstelling frustreert men de rechtsgang. Een door de kinderrechter uitgesproken ondertoezicht stelling is een farce als er vervolgens niets gebeurt. Het instellen van de wachdijst als politiek drukmiddel is onaanvaardbaar." Consumenten hebben weinig tot geen belangstelling voor het betalen met een chipkaart. Ten minste eenderde van de men sen met een elektronische por temonnee op zak heeft er nog nooit mee afgerekend. Volgens de vereniging Consument en Geldzaken hebben de banken zich verkeken op de belangstel ling voor de elektronische por temonnee. „Consumenten zien het voordeel van de ChipKnip niet", zegt voorzitter R. Hilger- som. „Niemand heeft een hekel aan munten. En als je geen geld op zak hebt, dan pin je. Wat moet je dan in hemelsnaam nog met een chipkaart?" Cijfers van Interpay in Utrecht laten zien dat de ban ken (zonder de Postbank) tot DESIGNCENTRUM nathaliestruker» gpd Elk jaar moeten 17.000 mensen zich voor een hondenbeet in het zieken huis laten behandelen. In bijna de helft van de gevallen betreft het kinde ren beneden de tien jaar. Dat blijkt uit deze week gepubliceerde cijfers van Stichting Consumenten en Veiligheid. De hond krijgt altijd de schuld, maar meestal ligt de oorzaak van het pro bleem bij de baas, zo stellen de des kundigen. 'Dat doet-ie anders nóóit!' Weinig hondenbezitters zullen toegeven dat hun hond niet honderd procent te ver trouwen is. En dat terwijl in één op de drie gevallen het baasje zelf de gebete- ne is. De, baas van een hond loopt bijna net zoveel risico op een beet als een wildvreemde. Agressief gedrag bij honden is bijna altijd de schuld van de baas, stelt B. Knol, dierenarts aan de faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht en gespecialiseerd in gedrags problemen. „Mensen realiseren zich meestal niet dat ze met een hond ei genlijk een wolf in huis halen. Bijten maakt bij honden onderdeel uit van een sociaal regelmechanisme. Via agressie maken honden uit wie de baas is en wié ondergeschikt." Volgens Knol hebben de meeste ba zen geen flauw benul van de manier waarop ze met hun dieren zouden moeten communiceren. „Tachtig pro cent van de hondeneigenaren gaat niet goed met de hond om. Mensen doen met de hond alsof het een kind met een vachtje is, maar dat is helemaal ver keerd. Een baas moet afdalen tot het ni veau van de hond om de gezagsverhou dingen duidelijk te kunnen stellen. De manier waarop honden onderling met elkaar om gaan, moet bij de opvoeding de norm zijn. Wie goed wil zijn voor zijn hond moet hem dus letterlijk een hondenleven geven. Een hond heeft altijd een leider nodig die hem aanspreekt in de taal die hij begrijpt. Leg je bijvoorbeeld bij een hond je hand over zijn snuit, of in zijn nek, dan begrijpt een hond precies de bedoeling. Bij honden onderling legt de hoogste baas ook zijn kop in de nek van de ondergeschikte, of sluit zijn bek over de snuit van de lagere in rang. Ook als een mens dat doet, is het voor de hond overduidelijk wie de baas is. Net als wolven proberen ook honden, zeker als ze geslachtsrijp beginnen te worden, hoger op de ladder te klim men. Een hond gaat dan bijvoorbeeld grommen bij de voederbak. Als zijn baas daar niets aan doet, is het voor de hond duidelijk dat hij voortaan de lei der is. Hij zal dan vervolgens steeds een stapje verder gaan in zijn agressieve ge drag, tot zijn baas hem echt niet meer in de hand heeft. Iets anders waar honden volgens ge dragsdeskundige Knol maar weinig van begrijpen zijn kinderen. „Niet voor niets worden die zo vaak gebeten. Kin deren zijn vaak van alles aan het uitpro beren. Ze prikken met hun vingertjes in ogen, trekken aan haren en zijn uit op een reactie. Mensen begrijpen dat en lachen er wat om, maar een hond raakt daar helemaal van in de war. Al is het maar omdat in zijn taal de leider nooit naar de ondergeschikte komt, maar al tijd andersom. Meestal waarschuwt een hond eerst door te grommen of weg te vluchten, maar als dat niet helpt wil hij wel bijten. Puur uit angst meestal." Het is volgens Krol dan ook erg be langrijk dat ouders hun kinderen nooit alleen laten met een hond en dat ze hen leren dat ze het dier met rust moeten laten. „Net zoals je een kind kunt leren dat een stopcontact gevaarlijk is en dat het zijn kleine zusje of broertje niet mag pesten, kan je ook leren dat het niet aan een hond mag komen." Niet alleen de slachtoffers van hon denbeten zijn vaak erg jong, ook de da ders zijn meestal nog niet zo oud. Art sen van de eerste hulp van het Tilburg- se St. Elisabethziekenhuis turfden een aantal jaren geleden twee jaar achter een het aantal bijtwonden en infor meerden daarbij naar de leeftijd, ras en geslacht van de hond. In die twee jaar beten de gezamenlijke Tilburgse hon den 372 Tilburgse burgers het zieken huis in. De hond was bijna altijd jonger dan drie jaar en drie keer vaker een reu dan een teef. Op de Tilburgse lijst van bijtgrage honden staat de Duitse herder met stip bovenaan, op de voet gevolgd door de bouvier en het vuilnisbakken- dusverre 6,2 miljoen bankpas sen hebben uitgegeven met een ChipKnip. Tot vorige week had Interpay echter slechts 4,3 mil joen betalingen geregistreerd voor een totaalbedrag van 75 miljoen gulden. Ter vergelijking: consumenten 'pinnen' jaarlijks voor bijna 40 miljard gulden. De concurrent van de ban ken, de combinatie Post bank/PTT Telecom, heeft alleen voorlopige cijfers over de beta lingen met hun 'Chipper'. De Postbank'houdt die echter in tern, omdat ze 'geen goed beeld' zouden geven. Volgens de bank zijn inmiddels enkele honderdduizenden chippers 'uitgegeven'. Interpay schrijft het geringe animo voor de chipkaart toe aan de aanloopperiode. Acht jaar en tbs voor doden van jonkvrouw Six amsterdam gpd Acht jaar cel met aftrek van voorarrest en tbs is de straf die de Amsterdamse rechtbank gis teren heeft opgelegd aan een 26-jarige Hilversummer voor het doden van de Hilversumse jonkvrouw Six (de schoonmoe der van minister Van Mierlo). Bovendien moet hij nog eens vijf maanden uitzitten omdat hij het misdrijf pleegde in de proeftijd van een andere ver oordeling. De rechtbank sprak van een 'gruwelijk misdrijf gepleegd door een aan 'harddrugs ver slaafde randfiguur' die lijdt aan een 'ziekelijke stoornis'. De Hilversummer overviel mevrouw Six in haar woning op 20 februari van dit jaar. Onder invloed van cocaïne eiste hij haar bankpasjes en pincode. Ze weigerde en begon te gillen. Tij dens de daarop volgende wor steling stak hij de 73-jarige vrouw met een mes dood.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3