De veerboot als varend drielandenpunt ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1997 De drijvende wereld tussen IJmuiden en Newcastle ADMIRAL OF SCANDINAVIA f NASSAU idmiral of Scandinavia in de haven van IJmuiden. Klaar voor een overtocht naar Newcastle. Tijd om aan boord een gokje te wagen, naar het goochelen te kijken, uitgebreid te dineren of de belastingvrije winkel in te duiken. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER Voor de een is het een vervoermiddel, om het Kanaal over te steken, voor de ander drijvend vermaak. Drie keer in de week vertrekt de Admiral of Scandinavia vanuit IJmuiden vooreen zestien uur durende overtocht naar Newcastle. De voertaal aan boord is Engels, maar belangrijke mededelingen klinken in drie talen via de luidsprekers. Betalen gaat netzo makkelijk in marken als in ponden of guldens. Het menu in Cafe Lighthouse is een curieuze mix van patat, braadworst en thee met zoete cake. De boot als varend drielandenpunt. De Admiral of Scandinavia torent hoog boven de kade uit. Het is met voorsprong het grootste schip in de haven van IJmui den. Op de boeg is ondanks een fiks ge bruik van de witkwast de naam Hamburg te lezen. Op zich toepasselijk, de boot onderhoudt in de zomer beurtelings vanuit IJmuiden en Hamburg een ver binding met Newcastle, maar blijkbaar is de naam niet algemeen genoeg. Hoe ge voelig zoiets kan liggen. In de schaduw van de veerboot wordt de ene na de andere opstelstrook gevuld met voertuigen. De SkyDrivers uit Ger many zijn er ook met hun ronkende mo toren en Hells Angels-achtige jacks. Ze staan allemaal te bellen met hun mobiel tjes. De gesprekken worden haastig afge broken als blijkt dat ze, tegelijk met de fietsers, als eersten aan boord mogen. In een grote wolk stuiven ze weg. Gelijk Bootpassagiers vallen in twee categorie- en uiteen. Maar het is niet de nationali teit die de grootste scheidslijn vormt. Aan boord is iedereen gelijk, daarvoor en daarna leven auto- en voetpassagiers in een strikt gescheiden wereld. Het verschil tussen het individu en de massa. Waar de autopassagier met zijn voer tuig zó de boot op rijdt en alleen een tas met het allernoodzakelijkste uit de kof ferbak licht, zeult de voetganger met zijn bagage door het gedrang in een hal vol mensen, die hun koffers en tassen op stoelen zetten waar anderen graag op zouden zitten. De automobilist zit rustig in zijn voertuig te wachten op de dingen die komen gaan. Dringen heeft hier geen enkele zin, en niemand lijkt zich dan ook druk te maken over het inschepen. On der de voetpassagiers heerst daarentegen een nerveuze drukte. Lang voor het in schepen begint, kiezen er al passagiers positie, een voorbeeld dat snel navolging vindt. In de kortste keren staat er een lange rij. Telkens als iemand in uniform in de buurt van de deur komt, gaat er een golf van verwachting door de gelederen. Koffers worden opgetild, schuifelende voeten. Maar het blijft bij een pas op de plaats. Drie oudere dames bekijken het tafe reel met genoegen. „We zitten hier goed", constateren ze. „We hebben onze hut, we hebben een tafel voor acht uur. Al gaan we als laatste aan boord, we zijn er netzo snel." Een automobilist dient zich uiterlijk anderhalf uur voor het vertrek te melden, een voetganger heeft drie kwartier langer de tijd. Maar wachten moeten ze allebei. De wachtruimtes zijn niet ingericht op een lang verblijf. In IJmuiden zijn weinig zitplaatsen en het buffet is klein, maar de bediening is vlot en vriendelijk. New castle ontbeert zelfs dat. Automaten voor koffie, frisdrank, chips of snoep, daar moet de reiziger het mee doen. Vervoersmaatschappijen onderschat ten doorgaans de aantrekkelijkheid van hun eigen bezigheden. Schiphol niet. Daar hebben reizigers in afwachting van hun vlucht uitzicht op het platform. In veel havens valt er voor de passagiers die wachten op de inscheping niets te bele ven. De havenactiviteiten spelen zich doorgaans buiten het gezichtsveld van de reiziger af. Ook in Newcastle worden de voetpassagiers bijeen gedreven in een onpersoonlijke hal. IJmuiden is in dit op zicht een plezierige uitzondering. De meest uiteenlopende schepen varen het Noordzeekanaal op en af, rakelings langs de aangenaam verraste reiziger. Dubbeldekker Pas aan boord valt er iets van de haven te zien. Maar voor het zover is, wacht de voetpassagier in Newcasde nog een ver rassing. Na de paspoort- en ticketcontro le stapt hij niet zomaar aan boord: er wacht een bus. Een originele Engelse dubbeldekker pendelt tussen de hal en de boot. Er staat een bordje Amsterdam bij. Voor de zekerheid vragen veel reizi gers toch maar even of de tocht wel naar IJmuiden gaat. Dat gaat-ie. Vroeger ver trokken er wel veerboten vanuit Amster dam, maar later is voor IJmuiden geko zen omdat op die wijze de sluizen en de trage tocht door het Noordzeekanaal om zeild worden. De bagage gaat op karretjes. Ver is het niet. De bus stopt alweer na een halve minuut. Het zal wel zijn om te voorko men dat de passagiers over het haventer rein gaan dwalen. De bagagekarretjes rij den achter de bus aan, zodat enkele voortvarende passagiers al aan de steile trap zijn begonnen zonder te beseffen dat ze zelf hun koffer of rugzak aan boord moeten sjouwen. „Er blijft altijd wel ba gage staan", vertelt de bestuurder. „Nou ja, we gaan niet weg zonder dat we de ei genaar gevonden hebben", vervolgt hij geruststellend. Dat is te hopen voor de eigenaar van de groene koffer die een zaam op de kade achterblijft. Al het leed van wachten is aan boord snel vergeten. Geen zee gaat Scandina vian Seaways te hoog om het verblijf zo aangenaam mogelijk te maken. In de Co lumbus Club is verreweg het meeste te doen. Nadat de kinderen tot piraat zijn verheven, kunnen de volwassenen een gokje wagen bij de Dog Race of 'de bin go', luisteren naar of dansen op de mu ziek, en genieten van Eddie de Entertai ner, een goochelact of een spel. Er draai en ook nog drie films, er is een (beschei den) casino en halverwege de avond blijkt het cafetaria plotseling een disco. Verder moet ook de winkel zeker bezocht worden. Logisch dus, dat veel passagiers een wat gejaagde indruk maken. Love Boat De Dog Race verdient een aparte vermel ding. Begeleid door de aanhoudende tu ne van Love Boat kan men inzetten op één van zes kartonnen honden die aan de hand van een dobbelsteen geen, een of meerdere plaatsen vooruit gaan. Het wedden is chaotisch. Twee meisjes die netjes op hun beurt wachten en niet zoals anderen voordringen, krijgen op eens te horen dat het wedden gesloten is. Na één race houdt de racemaster het voor gezien wegens gebrek aan animo. Bij hemzelf waarschijifiijk. Na een pauze keert het ensemble terug dat ook voor de onderbreking optrad, dit keer versterkt met een kalende gezette vijftiger in wie enkelen de leider van de Dog Race herkennen. Die heeft er nu be duidend meer zin in en laat uit volle borst Speedy Gonzales los. Enthousiasme siddert door de zaal. Nog een oude be kende duikt op. De man die eerder op de avond plichtsgetrouw de kartonnen hon den in de Dog Race vooruitzette, komt terug als goochelaar. Maar stap niet te snel als vrijwilliger naar voren, voor je het weet wordt je in tweeën gezaagd. Eddie de Entertainer past zijn show aan de vaarrichting aan. Wie voor een van de stedentrips heeft geboekt, wil niet in drie dagen twee keer hetzelfde voorge schoteld krijgen. Zoiets kun je aan Eddie overlaten. Eén element herhaalt hij wel op elke reis: hij loopt verbaal de nationa liteiten aan boord na. Engelsen, Duitsers en Nederlanders reageren doorgaans lauw op zijn geschreeuwde begroetingen („Hello Holland, hello Germany"). Ze zijn in de meerderheid en hoeven hun aanwezigheid niet te onderstrepen. Dat laten ze over aan de paar Fransen, een verdwaalde Belg en een groep Geordies, inwoners uit de streek rond Newcastle die trots zijn op hun eigen 'identiteit'. Dat zoveel Duitsers van de oversteek uit IJmuiden gebruik maken, lijkt opmer kelijk, omdat Scandinavian Seaways ook vanuit Hamburg een veerdienst op New- castle onderhoudt. Maar zo opvallend is het niet. Gaby legt het uit. Met drie bus jes (van het merk Volkswagen) vol mede studenten is ze op weg naar Edinburgh. Zomaar. Een weekeindje eruit. „Ham burg is veel te ver weg", zegt ze. Zoenen De overtocht naar Newcasde is in korte tijd razend populair geworden. De Noord-Engelse havenplaats is een ideale uitvalsbasis voor een bezoek aan Schot land of de historisch rijke streek zelf. En zoiets werkt naar twee kanten: voor een fiks deel van Groot-Brittannië is Amster dam, en niet te vergeten het Europese achterland, opeens een stuk dichterbij. Scandinavian Seawys is dan ook van plan de frequentie van de overtocht volgend jaar flink op te schroeven. In de Columbus Club is het tijd voor een spelletje. Drie kandidaten uit de zaal moeten een opdracht uitvoeren. De eer ste, een vrouw uit Nederland, moet zin gen, maar doet dat niet. De tweede, een Schotse, moet dansen en weigert dat per tinent, waarop de Nederlandse een fraaie pirouette laat zien. De derde, een man, moet in een minuut zoveel mogelijk vrouwen zoenen. Zijn start is aarzelend. Op zijn tactiek valt ook wel hel een en ander aan te merken: hij neemt voor elke kus de tijd. Dat schiet niet op. Maar hij blijkt er een van de lange adem. Als de minuut voorbij is en Eddie de Entertainer de man 'afschiet', vervolgt hij stoïcijns zijn weg door de zaal. In het casino proberen de meisjes ach ter de roulette en de Black Jack tafel hun geeuwen elegant te verbloemen. „Elke reis is anders", leggen ze uit. Mannen willen nog wel eens een gokje wagen aan de roulettetafel, maar niet als hun vrouw naast ze staat. Vakantiegangers zijn op de heenreis sneller geneigd wat geld te ris keren dan op weg naar huis. De ene boot is trouwens ook de andere niet. De samenstelling van de groep pas sagiers verschilt van reis tot reis. Tijdens deze overtocht zijn er veel mensen die zichzelf heel goed kunnen vermaken. Sommigen kaarten, anderen buigen zich over een dambord, een jong stel speelt zeeslag. En eindelijk strijkt een stel neer bij de Black Jack tafel. Zij wint, hij verliest en geeft er de brui aan. In de Columbus Club is het rustig. Het muziekgezelschap speelt dansbare mu ziek. Eén paar maakt daar gebruik van, samen met de glazen en de blikjes, die tapdansen over de tafels met opstaande randjes als de boot begint te trillen. „Hij vaart op één motor", zegt Leo, op weg naar huis na een paar dagen Newcastle met zijn vrouw. „Daardoor is de as in on balans. Dat trillen is nergens voor nodig", stelt hij met kennis van zaken vast. „Dat wordt een lekker nachie", zegt zijn vrouw. Het getril lijkt niet bevorderlijk voor de omzet in de bar. Eten Bang voor zeeziekte? Flink eten in een van onze restaurants, raadt de folder van Scandinavian Seaways aan. Wie niet ge reserveerd heeft, zal echter enkele uren moeten wachten voor hij zich te goed kan doen aan de heerlijkheden. Maar ook wie een reservering heeft, ontkomt er niet aan voor het Seven Seas buffet-res taurant in de rij te staan. Het eten wordt daar in tijdgroepen geserveerd. Het is goed, redelijk geprijsd, maar Betty en Hendrik strijken toch in de Blue Riband neer. „Niet zozeer voor het eten", vertelt Betty, die gekozen heeft voor de duiven borst. „Ik heb net zo lief aardappelen en groenten. Maar het is zo lekker rustig. Je hoeft je niet te haasten." Betty komt uit Schotland, Hendrik is geboren in Amster dam, groeide op in Heemstede en nu woont het paar in Schotland. Voorheen namen ze de boot van Huil naar Rotter dam. „Dit is een uitkomst. Het scheelt zo'n eind rijden." Een familie met kleine kinderen kan pas om negen uur in het buffet-restau rant terecht en bezet daarom om zeven uur twee tafels in de Blue Riband. A la carte eten vindt vader voor zijn drie klei ne zoons wat te prijzig. Na veel heen en weer gepraat krijgen de kinderen friet en worst. Het wordt aangevoerd vanuit het zelfbedieningsrestaurant, de vergaarbak voor iedereen die geen reservering heeft of genoegen neemt met een snelle hap. Friet, gebakken vis, worsten, hambur gers. Op z'n tijd wellicht smakelijk, maar de overtocht duurt vijftien tot zestien uur. Tijd genoeg om naar de golven te tu ren. Verre te verkiezen boven een haas tige hap in het cafetaria is dus een breed uitgesponnen maaltijd in het restaurant. Vriendelijk De obers zijn allen Aziatisch en bijzonder vriendelijk. De meesten spreken redelijk Engels en de anderen doen alsof. Ook de cabin-stewards, het bar- en winkelperso neel zijn Aziaten. Het hogere personeel is Europees. In de gang hangen vijf portret ten van de belangrijkste mensen aan boord, zoals de kapitein. Vier van hen zien er gesoigneerd uit in hun fraaie pak. Chief Engineer Hartmut Philippe duide lijk niet. Hij zit zeer ongemakkelijk in het maatkostuum van de rederij. Een gerust stellende gedachte. Zo'n man hoort in een vuile overall in de machinekamer. Op het moment dat hij zich lekker voelt in een net pak, laat hij zich in de machi nekamer niet meer zien, met alle gevol gen vandien. In de Columbus Club zit een groepje Newcastle United fans, herkenbaar aan het zwart-wit gestreepte shirt. De sup porters zijn op zoek naar iemand die hen de loting van de Champions League kan vertellen, die juist die middag heeft plaatsgevonden. Als de naam Barcelona als tegenstander valt, fronsen ze de wen- brauwen. Maar Dynamo Kiev en PSV vrolijken hen snel weer op. „En Ajax?" in formeren ze beleefdheidshalve. Niet in de Champions League? Hoofdschuddend bestellen ze een nieuw rondje 'noekie broen' (Newcastle Brown Ale). De drie filosofisch ingestelde dames van het begin van de reis blijven hun leefregel trouw. Ze hebben zich niet on middellijk na het vertrek in de duty-free winkel gestort, waar kooplustigen elkaar verdringen voor de schappen met par fum, drank en rookwaren. Ze hebben an derhalf uur gewacht en kunnen nu op hun gemak de artikelen bekijken. „Moet je dit zien", moppert een man, een liter fles Baileys in de hand. „Dertien pond vijftig. Dik veertig gulden. Daar betaal ik bij Gall en Gall vijfendertig piek voor." De sluitingstijden van de bars zijn vari abel, afhankelijk van de drukte aan boord. Maar sluiten doen ze. Op slaap stoel, in kleine, middelgrote of luxehut ten brengen de passagiers de nacht door. Op het winderige dek zit een man een zaam te wachten op het ochtendgloren. „Ik slaap nooit op zo'n boot", zegt hij. „Ik neem nooit een hut, ik heb er niks aan." Zijn gloeiende peuk beschrijft een sierlij ke boog over de reling. I lij steekt meteen een nieuwe op. „Als het te koud wordt, ga ik wel naar binnen. Er staat ergens een slaapstoel voor me. Maar slapen doe ik er Foto Het eerste wat de opvarenden van de Ad miral of Scandinavia van IJmuiden te zien krijgen, en dat ruim een uur lang, is het rokende silhouet van Hoogovens. De passagiers staan voor een moeilijke keu ze: waar kan ik de mooiste foto's maken, aan bakboord of aan stuurboord? Om die vraag te kunnen beantwoorden, zul je op zijn minst twee keer de overtocht moeten maken. De keus de keus laten en rustig ontbijten kan natuurlijk ook. Het is een mooie ochtend. Afhalers staan op de kop van de haven en zwaaien als ze hun bekende zien. Een mededeling over de intercom jaagt een groot deel vari de reizigers naar het autodek, terwijl de boot nog niet eens is afgemeerd. Ook de voetpassagiers nemen hun positie in. Slechts een enkeling hangt nog over de reling. Een busje van de marechaussee stopt op de kade. Er stappen drie paspoorten- controleurs uit. Het spel kan beginnen. De boot loopt leeg. Een bus met voetpas- sagiers is al op weg naar Amsterdam als de eerste auto's aarzelend van de boot af draaien. Zo zonder auto heeft toch ook zijn voordelen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39