'Van nature ben ik een fluiter' 'Slecht spelen en toch winnen kenmerkt de goede ploeg' Feiten &Meningen Jumping the queue Binnenhof zweert bij abracadabra ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1997 Is de Engelsman veranderd? Dat was de vraag die je vorige week in elk actualiteitenprogramma gesteld hoorde. Waar was het Engelse flegma gebleven, waar de Engelse com mon sense? Hoe viel dit alles te rijmen met de stiff upper lip? In ieder geval waren in één opzicht de Britten engelser dan ooit. Ie kunt een Brit simpel definiëren: dat is een we zen wat in de rij wil staan. Of het nu bij een bushalte is, bij een loket, of voor de ingang van een museum. Die rij, in Engeland wijds queue genoemd, is het wezenlijkste ken merk van het volkskarakter. Hanneke en ik waren een keer in de supermarkt in Man chester, we stonden in een smal gangetje tussen de schap pen achter elkaar even stil om naar de uitgestalde waren te kijken. Prompt sloten twee wit gepoederde dames zich achter ons aan. Waarop wij ons zo dicht mogelijk tegen de schappen aandrukten om deze dames te laten passeren. Waarop de dames dat helemaal niet ble ken te willen. Knorrig zij één van hen: 'I thought this was a queue'. Wat een bitte re tegenvaller! Het ergste wat je in Engeland kunt doen is dan ook 'jumping thq queue.' Ja ren geleden was ik in Canterbury en zag ik een lange queue auto's die stonden te wachten bij een parkeerplaats. Telkens als er een plaatsje vrijkwam schoof de queue een stukje op. Toen kwam er een auto aanrijden langs de queue die op het moment dat een gaatje vrijkwam pro beerde om zich tussen de anderen te wringen. De man in de auto achter deze automobilist gaf met een verbeten trek op zijn gezicht voluit gas en reed van achteren op de wringer in. Beide auto's werden zwaar be schadigd. De man die gas had gegeven stapte uit, liep naar de wringer en zei verwonderlijk vriendelijk: 'I am sorry, sir, but you were jumping the queue.' De wringer stapte uit, zei handenwringend en zonder enige agressie: 'I am very, very sorry, I wasn't aware there was a queue, my fault, no doubt.' Ze schudden elkaar de hand, stapten weer in, de wringer reed in zijn beschadigde auto achteruit, de gasge- ver trok op. Welnu, wat we vorige week aanschouwden was de abso lute apotheose van de queue. Mensen stonden twaalf uur in de rij om een condoleanceregister te tekenen, zo'n boekje kortom wat terstond na de begrafenis in een kast verdwijnt en nimmermeer door iemand wordt ingekeken. Een zinlozer gebaar lijkt nauwelijks mogelijk. En toch ston den die mensen daar een half etmaal. Waarom? Omdat ze zo verrukkelijk en cosy queuden! Langs de queue werden kraampjes opgezet. Je kon broodjes krijgen, je kon koffie krijgen. Ik heb zelf eens uren lang in de queue gestaan voor het Brits museum om de schatten van Toetanchamon te zien, en toen al gemerkt dat het de Engelsen vooral gaat om het queuen zelf. Naast de hoofdqueue ontstonden ne- venqueue's voor de toiletten en voor koffiestalletjes. Dub bel in de rij staan, wat zalig! Diverse queuers stapten uit de rij op het moment dat ze aan de beurt waren om hun kaartje te kopen. Die waren niet gekomen voor Toet, maar voor het queuen. En dat het Engelse koningshuis het laatste restje respect dat ze nog hadden vorige week heeft verspeeld is niet te wijten aan hun koele reacties, maar aan het feit dat onder meer de broers van Prins Charles unverfroren langs de queue marcheerden en rechtstreeks naar binnen stapten om het register te tekenen. Met andere woorden: they we re jumping the queue! Een zwaarder vergrijp is in Enge land niet mogelijk. D-day voor Jaap de Hoop Scheffer Voor Jaap de Hoop Scheffer is het volgende week D-day. Na prinsjesdag moet de nieuwe CDA-leider bij de algemene beschouwingen de strijd aan met het succesvolle paarse kabinet. In de aanloop naar de verkiezin gen moet de gewiekste debater het CDA en zichzelf op de kaart zetten, iets wat zijn voorganger Heerma nooit lukte. „We moeten de mensen la ten zien wat voor sfeer het CDA uitstraalt. Een sfeer van warmte, van be grijpen wat die burger denkt en voelt." Jaap de Hoop Scheffer (49) was particulier secretaris van de mi nisters Van der Stoel, Van der Klaauw en Van den Broek van buitenlandse zaken. De ambi tieuze diplomaat van weleer is al weer bijna een half jaar oppo sitieleider. Na een paar jaar Ghana, een tijdje in Brussel en elf jaar Tweede Kamer is de De Hoop Scheffer waar hij volgens velen wilde uitkomen: aanvoer der van het CDA. Sinds hij eind maart de drama tisch ten val gekomen Heerma opvolgde, is zijn leven veran derd. „Het is zonder meer zwaarder geworden. Dat merk ik niet alleen hier, maar ook thuis bij mijn vrouw en twee dochters. Het is niet alleen meer de portefeuille van buitenlandse zaken en vreemdelingenzaken, maar de hele breedte. Vergade ringen, sessies, ik heb mijn agenda niet meer in eigen hand. Je wordt geleefd." De Hoop Scheffer rookt niet, drinkt weinig en jogt enkele ke ren per week een flink aantal ki lometers over het Scheveningse strand. Een beetje conditie kan de CDA-voorman de komende weken goed gebruiken. Het ver kiezingsprogramma moet wor den afgerond en er moet een kandidatenlijst komen. En vol gende week de algemene poli tieke beschouwingen over de laatste begroting van het paarse kabinet. Tijdens het gesprek wipt de CDA-voorman zo af en toe wat nerveus op zijn stoel. Maar: „Ik ben niet zo'n tobber, hoor. Van nature ben ik een fluiter. Ik ga gewoon mijn uiterste best doen. Met mijn 33 makkers uit de fractie. Ik heb er zin in. Die 62 procent die paars terug wil, dat is veel te hoog. Daar ben ik hel der in. Dat moet omlaag." Van de Nederlandse kie zers weet 83 procent niet dat Jaap de Hoop Schef fer de nieuwe politieke leider van het CDA is. Dat blijkt uit een onderzoek van het Radio 1-Journaal, dat gisteren openbaar is gemaakt. De geringe be kendheid van De Hoop Scheffer is opvallend, omdat het CDA het in de peilingen weer wat beter doet sinds hij het roer overnam van Heerma. De Hoop Scheffer is vooral populair bij degenen die zichzelf als politiek rechts bestempelen. Ook dat is opmerkelijk, om dat de nieuwe CDA-voor man juist een wat link sere koers probeert te va ren. Hoe gaat u dat doen? Met zo'n mooie paarse begroting, die het CDA voor een groot deel hetzelf de zou hebben ingevuld. „Wij als CDA zeggen: 'ja, maar'. Ja, het gaat economisch goed met Nederland, al staan er nog veel te veel mensen langs de kant. Maar de fïnancieel-econo- mische lijn van paars is groten deels de onze. Maar er is meer. Normen en waarden, het gezin en de familie, de kleine onder nemer die onder druk staat." Paars heeft te weinig oog voor de noden in de samenleving? „De neutrale overheid is onder paars de teneur geworden. Daar zijn wij tegen. Wij vinden dat een overheid strepen in het zand dient te trekken. Denk aan de discussies over beginnend en TOM JANSSEN eindigend leven. Over abortus, de discussie over versterving van de afgelopen zomer, eutha nasie. Waarvan voor ons de kern is dat het gedrag van de arts altijd toetsbaar moet zijn. Maar denk ook aan die 24 uurs economie, waarvan minister Wijers zich steeds afvraagt wat wij daar nou precies mee be doelen. Nou, wat we bedoelen is dat de zondag en de zondags rust voor ons recht overeind blijven staan." Als het CDA in het kabinet komt, gaan de winkels op zondag weer dicht? „Dat hangt natuurlijk af van de formatie. Maar van die winkel opening hoor je nu al dat het niet zo'n geweldig succes is. Ik hoop van harte dat mensen in zien dat de zondag belangrijk is voor de cohesie. In de kerk, in de familiekring, of op het sport veld. Cohesie in de samenle ving. Het elkaar zien staan. Geen berichten in de krant over een vrouw die vijf dagen dood in haar flat ligt." Maar het is toch niet de schuld van het paarse kabinet dat die vrouw dagenlang dood in haar woning ligt? „Nee, natuurlijk niet. Ik probeer alleen een ontwikkeling in de samenleving aan te geven die wij als christen-democraten niet goed vinden. De vraag voor ons is of het kabinetsbeleid op alle terreinen de kwaliteitstoets kan doorstaan. Dan zeggen wij nee. Neem de veiligheid in het land. Ik heb drie weken geleden een nacht doorgebracht op het Am sterdamse bureau Warmoes straat. Hebben we de wijk door kruist. Natuurlijk heel veel pro blemen met verslaving, maar ook met criminele allochtone jongeren. Tegen dat soort groe pen moet je gewoon heel hard durven optreden. Zo'n harde kern kan niet alleen met taak straffen of een gewone gevange nisstraf worden aangepakt. En dan vraag ik me af waarom me- Jaap de Hoop Scheffer: „Die 62 procent die paars terug wil, dat is veel te hoog. Daar ben ik helder in. Dat moet omlaag." FOTO CPD ROB KEERIS lijn van Amsterdam naar Gro ningen al lang in moeten zitten. We moeten voorkomen wat mi nister De Boer driekwart jaar geleden bepleitte: 'Laat het noorden nou maar mooi en groen blijven, doe het maar op slot'. Wij pleiten er niet voor het hele gebied vol te plempen, maar je moet het noorden wel serieus' betrekken bij het ruim telijk beleid." Staat de partij al volop achter u? „Dat gevoel heb ik wel. Tot mijn vreugde heb ik bij de rondgang door het land geconstateerd dat er niet alleen formeel vertrou wen in mij is omdat ik nou een maal gekozen ben, maar ook materieel. Die sfeer snuif ik op. Natuurlijk, de mensen keken eerst de kat uit de boom, maar dat is voorbij. We gaan voor het eerst campagne voeren vanuit de oppositie. En ik heb er ver trouwen in. Want de mensen in vrouw Sorgdrager de Lubbers- trainingscentra wil sluiten, zoals de bedoeling schijnt te zijn." Die Lubbers-kampementen moeten open blijven? „We hebben geen argumenten gehoord van het kabinet. Moch ten ze niet slagen, vraag ik me dan af. Of zijn ze werkelijk niet geslaagd? Ik weet het niet. Zijn ze wel lang genoeg open ge weest om het goed te beproe ven?" In de GPD-enquête zijn mensen buiten de Randstad ontevrede ner. Is paars dan toch een Rand stad-kabinet? „De regio zit het CDA in de ge nen. Daar richten wij straks on ze campagne ook op. Want ik vind de kritiek terecht dat paars teveel oog heeft voor de Rand stad. Bijvoorbeeld de agenda 2000 van Kok. Die is veel te los bladig. Daar had de Zuiderzee- de partij hebben er zinir1 Er was nogal wat ven over uw koers. Het minir loon afschaffen en toch i houden. Het sociale gezk plaats van de harde taal lijkt wel ofu veranderdh sinds u fractievoorzitter „Ik heb nu geen anderei tingen dan ik altijd al he! had. Mensen moesten e; aan wennen dat ik mij a andere onderwerpen uit dan het buitenlands belt De Hoop Scheffer opeen zei over de studiefinanci het minimumloon. Erisj gereerd dat ik eerst vanl nimumloon afwilde ent! weer niet, maar dat is ni Het minimumloon ston( staat voor mij als vast pn Gaat het CDA van we milieu de boeren en aim listen harder aanpakken de Brabantse gedeputeer Geel onlangs bepleitte? „Dat is in de beeldvorm! keerd overgekomen. Het niet de partij van het aut pesten. Dat wordt hetC der mijn verantwoorde^ ook niet. De kosten vani werden en worden in red mate doorberekend aar tomobilist. Wat niet weg datje, met onderscheidt landelijk gebied en de Rs stad, een psychologisch! band moet leggen tusset gedrag van de automobi de kosten. Ik denk aan hi rikaanse systeem van pa. Wie betaalt, krijgt op bep tijden op de dag een sne van Amsterdam naar Rot dam. Wie dat niet wil, hc de radio de berichten O' le waar hij of zij zelf in st leg je dat psychologische band." Dat wordt nog een leuke sie, tussen Van Geel en u „Het is heel goed dat eri CDA gediscussieerd won zulke belangrijke onderv, Ik ben een groot voorsta: van het debat. Maar ikze wel bij dat als we strakst kiezingsprogramma heb kozen met een bepaalde het niet zo kan zijn datn later zeggen: 'Ik had het anders gewild'. Dan is tv ment voorbij." DEN HAAG ANS BOUWMANS WILCO DEKKER Ooit gehoord van 'corridorgebonden clusters'? Dat zijn tunnels op z'n Bin nenhofs. Wat te denken van de uitdruk king 'aan snee nemen' als Den Haag ge woon bedoelt: een onderwerp in dis cussie brengen? Om maar te zwijgen over de waarschuwing voor een 'pijplij neffect bij de lumpsum-vaststelling'. Dat Haagse politici en ambtenaren vaak onbegrijpelijke en rare taal uitslaan, is bekend. De meest idiote woorden ko men echter niet in de krant terecht om dat ploeterende journalisten er gewone mensentaal van maken. Zonde, moeten Emile Bode en Menzo Willems van De Telegraafhebben gedacht. Om iedereen te laten meegenieten van het Haagse proza, hebben zij het politieke abracadabra op een rijtje gezet in het boekje 'Binnenhof Bargoens'. Gelukkig is het geen politiek woorden boek geworden. Op een serieuze verta ling van Joop den Uyls 'verticale coördi natie-instrumenten' zit ook niemand te wachten. De twee politieke verslagge vers hebben hun boekje erg luchtig ge houden en de kans aangegrepen om al lerhande anekdotes op te schrijven die de krant nooit hebben gehaald. De titel is gejat van WD-voorman Frits Bolkestein. Die ergert zich nogal eens aan het onwereldse taalgebruik dat hij in de Kamer hoort. Hij is al tekeer ge gaan tegen de modeterm 'selectief win kelen' waarmee Kamerleden elkaar ver wijten dat ze slechts één detail uit een onderwerp pikken. ,A1 het winkelen is selectief', zegt hij. „Stel je voor dat je de hele winkel opkoopt." Taaifreaks komen zeker aan hun trek ken met het boekje. De auteurs consta teren bijvoorbeeld dat politici verslaafd zijn aan het woordje 'toe'. Te pas en te onpas hoor je uitdrukkingen als 'naar de burger toe'. Ook geven ze voorbeel den van woorden die op de nominatie staan voor de volgende druk van Van Dale. Zoals het inmiddels bekende 'ont haasten' van milieuminister Margreet de Boer. Leuk zijn de kijkjes achter de scherme die de schrijvers bieden. Over de ge zichtsuitdrukkingen van voorlichters bijvoorbeeld die soms meer zeggen dt woorden. Of over de kroegcode waar mee journalisten altijd worstelen. War als een minister in perscentrum Nieuwspoort met een biertje in de har allerlei leuks onthult, mag een jouma list dat volgens een ongeschreven wet niet zomaar opschrijven. Woorden zijn soms slechts korte tijd populair. Het 'wollige Lubberiaans' is weer verdwenen. Het boekje conclu deert dat de taal van het paarse kabint losser is geworden. Binnenhof-bar- goens blijkt, om het paarse stopwooic te gebruiken, 'klip en klaar' aan mode onderhevig. Emile Bode en Menzo Willems: 'Bin- nenhof-bargoens'. Uitgeverij BZZTól Prijs: fl 17,50. DEN HAAG MARGIT KRANENBURG Paars is een gewaardeerd Randstadkabinet De economie loopt beter. Mijn situatie is goed. De laagstbetaalden worden niet ver geten. Ze doen het prima, we hebben het toch maar goed in Nederland. Die minister Kok, die doet het prima. Gretiger dan ande re kabinetten. Zakelijk. Het CDA moest er uit. De werkgelegenheid. Geen idee! Ik heb dat gevoel gewoon. Voor het GPD-onderzoek naar de waarde ring van het Nederlandse volk van het be leid van het kabinet Kok heeft bureau Inter view de geënqueteerden om de hierboven geciteerde spontane reacties gevraagd. Te vreden, waarom dan? De antwoorden zijn gevarieerd, maar het begrip economie komt er vaak in voor. Met 'ze doen het goed' op nummer twee en 'werk' op drie. Het kabi net is verder sociaal, heeft een goede uit straling en minister-president Kok scoort ook veel punten. Maar de kritiek is ook niet mals: 'ze laten de zwakkeren en ouderen in de steek', 'we worden er slechter op, uitgeplukt' Vooral de afbraak van de sociale zekerheid is criti casters een doorn in het oog, maar ook de besluiteloosheid van het kabinet wordt ge laakt. Het lijstje spontane klachten is echter heel wat korter dan de waslijst complimenten. Een tikkie vreemd, zo blijkt even verderop in het onderzoek. Als de ondervraagden een mening moeten geven over concrete be leidsonderdelen, zijn ze namelijk heel wat minder te spreken over paars. Óp de werk gelegenheid en staatskas na is er veel ver slechterd, menen de ondervraagden. Een magere score. De tegenstelling illustreert de mening van Nederland over paars perfect. Op het eerste gezicht gaat het goed met Nederland, en is iedereen tevree. Wie doorvraagt krijgt ech ter de - onderhuidse - onvrede te horen. Dat het economisch zo goed gaat met Ne derland straalt af op het kabinet Kok. Na ja renlang de broekriem aanhalen, kan er in het jaar voor de verkiezingen worden ge oogst. Maar om dat doel te bereiken is wel flink bezuinigd op vooral sociale zekerheid, onderwijs en gezondheidszorg. Die collec tieve lasten zijn voor een deel naar de indi viduele burger overgeheveld in vorm van particuliere verzekeringen, eigen bijdrages of minder studiefinanciering. Dus wat merk je nu eigenlijk van die enorme lastenver lichting - eind 1998 moet die opgelopen zijn tot 16 miljard - van het kabinet Kok? Niet veel, zo blijkt uit de enquête. Meer dan de helft van de ondervraagden vindt dat de lasten alleen maar zijn gestegen. Maar 14 procent vindt dat de lasten voor de burger zijn gedaald. Over de kwaliteit van het on derwijs en de gezondheidszorg en de hoog te van de uitkeringen bestaat ook veel on vrede. Paars is voor vele Nederlanders een mooi glanzende appel, maar als je erin hapt, is hij behoorlijk zuur. De sociaal-liberale regering Kok heeft zich ingezet voor de laagste inkomens, onder meer door de afgelopen twee jaar te koppe len en extra inkomensmaatregelen te ne men. Maar in de groep mensen met een laag inkomen (beneden de 55.000 gulden bruto) vindt 31 procent dat hij er op achter uit is gegaan, 50 procent ziet geen verande ring en 19 procent ziet wel enige vooruit gang. Het zijn in verhouding de boven- modale inkomens die vinden dat hun eigen situatie is verbeterd. De waarderingscijfers voor paars zijn door het onderzoeksbureau Inter/View ook uit gesplitst naar politieke voorkeur. Het lijkt voor de hand te liggen dat de achterban van oppositiepartij CDA zeer ontevreden is over paars. Maar dat valt mee. Toch nog 38 pro cent van de CDA-stemmers oordeelt posi tief over het beleid van Kok. De reden daar voor is waarschijnlijk dat het financieel- economische beleid een voortzetting is van Lubbers. Opmerkelijker is dat dertig pro cent van de ondervraagde CDA-stemmers zijn eigen partij volgend jaar niet in de rege ring wil, maar opnieuw paars als beste keus ziet. De achterbannen van de drie regeringspar tijen PvdA, D66 en WD zijn overigens niet allemaal even enthousiast over de prestaties van hun kabinet. D66'ers zijn relatief het minst positief. Een verklaring daarvoor is dat zij hun eigen karakteristieke D66-over tuigingen minder terugvinden in het kabi net Kok. Van de PvdA-stemmers vindt bijna tweederde dat de eigen partij het meest zijn stempel heeft weten te drukken op het re geringsbeleid. Bijna zes op de tien WD- stemmers vinden het kabinet vooral libe raal. Slechts 19 procent van de D66-aan- hang durft Kok I een D66-kabinet te noe men. Een mogelijke verklaring hiervoor is de onder paars mislukte bestuurlijke ver nieuwing, het stokpaardje van D66. Opmerkelijk is ook dat D66'ers er in verge lijking met WD- en PvdA-stemmers er in hun eigen portemonnee het minst op voor uit zijn gegaan en het meest achteruit. Ook over een aantal beleidsonderdelen zoals de hoogte van de uitkeringen, onderwijs, ver keer en lastenverlichting, de eigen bijdra gen in de gezondheidszorg en de aanleg van een tweede nationale luchthaven, zijn D66-stemmers negatiever dan de WD- en PvdA-achterban. WD'ers zijn relatief het meest ontevreden met het veiligheidsbeleid (blauw op straat) en de landbouw. PvdA'ers zijn in vergelijking met de coalitiepartners het minst tevreden met het werkgelegen heidsbeleid en het meest ontevreden met de kwaliteit van de gezondheidszorg. De natuurlijke achterban van paars is overi gens zeer enthousiast over voortzetting van het sociaal-liberale beleid van Kok. Maar liefst 87,6 procent van de PvdA'ers, 78,5 procent van de D66'ers en 71,2 procent van de WD-aanhang pleit voor Kok II. De enquête legt ook opmerkelijke verschil len in regionale waardering bloot. Over de gehele linie genomen zijn mensen t noorden het minst te spreken over! netsbeleid. Dat geldt zowel voor de ne waardering als voor de kritiek op beleidsterreinen. De vaker geuite veronderstelling da als een echt 'Randstad-kabinet' is,» deze enquete onderstreept. De cijfe den erop dat vooral mensen op het land meer te lijden hebben onder dl nigingen van het kabinet en mindei kunnen profiteren van de economis groei. Dat de agenten zijn herverdet voorbeeld, komt hard aan op het pl> zo wordt in het onderzoek bevestigd kan het paarse kabinet zich vastklac aan het adagium van de voetbaltraii slecht spelen en toch winnen ken® goede ploeg. Op deelterreinen word bedolven onder de kritiek, maar ttf wil een Kok-2. En dat telt op 6 mei DEN HAAG ANS BOUWMANS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2