Ajax dendert onverschrokken door 4 september a.s. U V s V c s Limburgse streekderby aanfluiting Team Holland: controle over beeld en geluid Sport 14.00 uur Service als vanouds Welkom! [gDAG 13 SEPTEMBER 1997 chef willem spierdijk. 071 -535646-1. plv -chef rob onderwater, 071 -5356-163 ■rgkamp niet mee met Arsenal Arsenal reist volgende week zonder Dennis Bergkamp ^Griekenland voor de eerste wedstrijd in de eerste ronde van JEFA-beker tegen PAOK Saloniki. De Nederlander durft, |s bekend, niet te vliegen. De Engelse club onderzocht de gelijkheid met de auto naar Griekenland te gaan, maar zag jvanaf. Trainer Arsène Wenger hakte de knoop uiteindelijk ir.„Het zou dom zijn Dennis twee of drie dagen te laten rei- heen en terug. En dat later blijkt dat hij niet in vorm is. Het Ivermoeidend en te gevaarlijk voor hem." Bergkamp gaf al dat hij in de tweede wedstrijd, thuis tegen PAOK, de eventu- schade" persoonlijk zal goedmaken. Verder zei hij dat hij in geval van een gerenommeerde tegenstander wel was afge- K d met de auto. jlgaarse volleyballer betrapt ioven Een Bulgaarse volleyballer is op het EK na de wed- dtëgën Nederland donderdag in Eindhoven betrapt op do- i. De Europese volleybal unie (CEV) maakte vrijdag niet be- om welke speler het ging. De wedstrijd, die door Neder- j met 3-0 (15-3 15-9 15-0) werd gewonnen, is omgezet in 3-0, de setstanden 15-0, 15-0, 15-0. Voor Oranje heeft dat geen sequenties, ook Bulgarije bleef vijfde in de eindstand van de >p, Nederland speelt zaterdag de halve finale tegen Italië. hotland verplaatst interland sgow' De Schotse voetbalbond heeft de WK-kwalificatie- it Istrijd tegen Letland verplaatst. De interland zou aanvanke- op 11 oktober in het kleine stadion van Hibernian in Edin- gh worden gehouden, maar wordt nu gespeeld in het stadion Celtic in Glasgow. Daar kunnen 50.000 toeschouwers te lt, ruim drie keer zo veel als in Edinburgh. De bond besloot J de wijziging, omdat de laatste groepswedstrijd van groot be- i; gis voor Schotland. 1 tic heeft zich versterkt met de Deense international Mare s per van West Ham. De Schotse club van trainer Wim Jansen li aalteen afkoopsom van 4,5 miljoen gulden voor de midden- Ier. Het contract van Rieper liep dit seizoen af bij de Engelse oorzichtig herstel Muntz us» Golfer Rolf Muntz komt voor het eerst sinds eind juli er eens in actie in de derde en vierde ronde van een Europees toernooi. In de Trophée Lancöme bezet de Brabander na ie ronden met 142 slagen de gedeelde 51e plaats. Muntz lelde de tweede rondgang over de achttien holes van St. Nom Iréteche in 70 slagen. Daarmee was hij één onder par. Het is (Ie teleurstellende resultaten van de laatste weken ook nood- elijkvoor Muntz om weer eens punten voor de jaarranking te talen. Hij is inmiddels naar de 134ste plaats afgezakt. De ibabwaan Tony Johnstone nestelde zich in het met 2,1 mil- gulden gedoteerde toernooi aan kop van het klassement. onsterzege Bax; verlies McDonald's en. Bax boekte tijdens de eerste competitiewedstrijd om de delijke eerste divisie een monsterzege op Formido. De zaal- itballers wonnen met 9-2. Mario Faber werd met 4 treffers iscorer, Hans van Leeuwen (3), Hennie Koet en Jeffrey Foree orden de overige treffers. McDonald's verloor met 5-3 van isAlberts. Herman van Marwijk en Sjaak de Boer waren tref- er voor de Leidse ploeg. mpdoria 'dumpt' Karembeu oa. Sampdoria is het gedraai van Christian Karembeu meer izat. De Fransman is al een jaar verwikkeld in een steekspel sen Barcelona, Real Madrid en Sampdoria. Beide Spaanse is beweren een akkoord met hem te hebben, maar voorlopig elt hij nog steeds in Italië. Tot ongenoegen van Mantovani, roorzitter van Sampdoria. Hij dreigt Karembeu voor de rest het seizoen buiten de selectie te plaatsen. Voorlopig is hij ronbepaalde tijd uit het team gezet. Karembeu wil zelf graag r Real Madrid. S ZATERDAG 13 SEPTEMBER 16.00 UUR BRAHMSLAAN 80 LEIDEN Eredivisie tafeltennis CYLLA (Hein Chrispijn) vs INTEGERGROEP eze advertentie is aangeboden door Hein Chrispijn Grenen Rotan Design Hogé Rijndijk 260 Leiden Tel 071-5812345 is tot nu toe de 'kampioen' de Champions League. J de invoering van de Lea- in 1992, deed Ajax drie keer het evenement mee. De terdammers speelden in to- 32 duels waarvan er twintig Portpark Kikkerpolder ■—MM Het Motorhuis opelo Voetbal is een buitensport, vindt liefhebber Morten Olsen, en daarom betreur de hij het niet dat Ajax gis teravond in de stromende regen aantrad tegen FC Groningen. Het dak van de Amsterdam Arena stond wagenwijd open, hetzelfde viel te zeggen van de Gro ningse defensie. De noor derlingen hielden de scha de op het soppige veld, ruim 55 minuten met tien man, beperkt tot 4-1. amsterdam simon zwartkruis gpd-verslaggever De hemel grijs, de straten nat, de clubstropdas als een pochet in zijn borstzakje. Daniel da Cruz Carvalho heeft gelukkiger tijden gekend in Amsterdam. Een kleine drie kwartier voor aanvang van de bezienswaardi ge wedstrijd stond de 20-jarige Portugees mistroostig en moe derziel alleen tegen een pilaar van de Arena geleund. De ver persoonlijkingvan de moorden de concurentiestrijd bij Ajax ril de even, zei dat hij het koud had. En dat had met meer dan alleen de herfstachtige weers omstandigheden te maken. De smaakmaker van het voorsei zoen is in nog geen twee weken tijd van de basis naar de tribune verbannen. „Omdat we zo veel goeie spelers hebben", zei hij nonchalant. Exact een uur later zag Dani hoe zijn naaste con current, Jari Litmanen, de score namens Ajax openbrak. Bij de tweede Amsterdamse treffer, ruim tien minuten later, kreeg een andere Ajacied beves tigd waarom hij zijn basisplaats is kwijtgeraakt. Het intikkertje was van Tijjani Babangida, zijn vijfde doelpunt in even zo veel wedstrijden. De assist kwam op naam van Ole Tobiasen, de Deen die vaste waarde Mario Melchiot van de rechtsback-po sitie heeft weggedrukt. In defen sief opzicht gaan ze gelijk op, Tobiasen en Melchiot, maar aanvallend heeft de 22-jarige Deen beduidend meer in zijn Jari Litmanen is blij met zijn treffer voor Ajax. mars. Zie zijn twee doelpunten bij FC Utrecht twee weken te rug, zie ook zijn doortastende rushes die reiken tot aan de achterlijn. Vrijwel onmiddellijk na de vijfde seizoentreffer van de op drift geraakte Babangida, dreig de Ajax-Groningen nog even een wedstrijd te worden. Een van richting veranderde vrije trap van Raymond Atteveld be zorgde de angstig spelende ploeg van Wim Rijsbergen de aansluiting met Ajax. Maar na een rode kaart aan het adres van Leonardo was het over en sluiten voor Groningen. Scheidsrechter Bossen kende geen twijfel na de meest zinloze (op de middenlijn) en de hard ste (op de benen van Hoekstra) overtreding van de avond. Tijdens het eenrichtingsver keer dat in de tweede helft volg de, was Benni als enige Ajacied succesvol. Nadat de 19-jarige invaller eerder een spectaculai re omhaal op de paal had zien stranden, schoot hij vlak voor tijd Ajax' vierde doelpunt bin nen. Atteveld had daarvoor al op schlemielige wijze het derde Amsterdamse doelpunt laten bijschrijven. Hij verlengde een pass van Tobiasen tot achter zijn eigen doelman. De zege op FC Groningen vormde een waardige afsluiter van een voor Ajax vreugdevolle week. De plichtmatige 3-0 zege op RKC kreeg nog enige glans dankzij de doelpuntloze gelijk spelen van de naaste concur renten, PSV en Feyenoord. FOTO HANS VAN WEEL Daarnaast kreeg een groot aan tal Ajacieden afgelopen week het WK in Frankrijk scherp in het vizier. De Denen bij voor beeld, Michael Laudrup en Ole Tobiasen, hadden een fors aan deel in de cruciale zege van hun geboorteland op Kroatië, afgelo pen woensdag. Debutant To biasen werd door de Deense media daags na de 3-1 overwin ning unaniem uitgeroepen tot de man van de wedstrijd, Laud rup (maker van het tweede doelpunt) kreeg een staande ovatie van het publiek. Volgen de maand, in Griekenland, vol staat een gelijkspel voor recht streekse kwalificatie. Waarna Laudrup in Frankrijk een aanval gaat doen op het recordaantal interlands (102) van zijn huidige trainer, Morten Olsen. Ook Jari Litmanen mag met Finland, na de 0-5 nederlaag van concurrent Zwitserland te gen Noorwegen, hoop koesteren. Een thuiszege op Hongarije volgende maand ver schaft de Finnen, voor de eerste maal in de voetbalhistorie, toe gang tot de barragewedstrijden van de als tweede geëndigde landen. En ook Froylan Ledez- ma, onlangs voor het eerst gese lecteerd, is met Costa Rica nog volop in de race voor een WK- ticket. Oliseh en Babangida wa ren met Nigeria ai zeker van plaatsing, hetzelfde geldt voor de Zuid-Afrikaanse neo-inter- national Benni McCarthy. En uiteraard voor wereldkampioen Marcio Santos. Maar de kans dat de veeleisende Braziliaan het seizoen bij Ajax afmaakt, is gering. Morten Olsen bespaart Santos de weinig eervolle wed strijden met het tweede elftal, waardoor de verdediger een chronisch gebrek aan wedstrijd ritme heeft. Als in die situatie geen verandering komt, dreigt Santos buiten de Braziliaanse boot te vallen. Zijn speurtocht naar een nieuwe club gaat intussen on verminderd voort. Gisteravond wist Santos zich op de tribune in gezelschap van de tegen RKC falende Gerald Sibon, Reuser, Juan, Veldman en Dani. Daar niet ver vandaan zat, diep in zijn kraag weggedoken, Martin Ferguson, chef-scout van Man chester United. Waarmee het jachtseizoen op de ontketende spelers van Morten Olsen offi cieel is geopend. Ajax: Van der Sar; Tobiasen, Blind, Oliseh en Frank de Boer; Ronald de Boer, Litmanen (80. Gorré) en Wiisch- ge; Babangida (60. McCarthy), Arvelaii- ze en Hoekstra (46. Laudrup). Groningen: Lodewijks; Leonardo, Koe man, Vcenhof en Llshot; Atteveld, Schoenmakers. Huizingh en Feeper: Bombarda (70. Rosén) en Magno. maastricht. anp De eerste Limburgse derby van de voetbaljaargang '97-'98 was een aanfluiting. MW en Roda JC vochten een veldslag uit. Veel onhebbelijkheden, onbe hoorlijkheden en frustratie, wei nig voetbal. Uitslag 1-2. Scheidsrechter Wegereef floot de longen leeg bij tientallen overtredingen en voelde kramp in de armen' van het kaar- tentrekken. Twee rode voor Luypers en Joordens (2x geel) van MW en nog eens tien gele. Bovendien verwijderde Wege reef Roda's assistent-trainer Achterberg, toen die zich druk maakte over onrechtvaardighe den. In de Geusselt stoorde hij zich gisteravond aan beledigen de spreekkoren. De arbiter van dienst had zelden zo'n bewogen gevecht, want van een wedstrijd was geen sprake. Roda JC reist maandag naar Israël voor de eerste Europese bekerwedstrijd tegen Hapoel Beersheva. Voordien kan de be kerwinnaar het best een bezoek aan de klaagmuur in Jeruzalem brengen. Het spel is dit seizoen lamentabel. De vormcrisis kwam dinsdag pijnlijk aan het licht met een nederlaag tegen het zwak geachte FC Volendam. De overwinning op MW wees niet op een verbetering. MW verloor dit seizoen alle wedstrijden. De kampioen van de eerste divisie gaf de trainer daarmee groot gelijk. Frans Kör- ver riep in de zomer om verster kingen, kreeg alleen reserves van her en der en Volmer van VW, maar dat vond hij te wei nig. Na verliespartijen tegen Feye noord, FC Utrecht, Heerenveen en, maandag, NAC greep de coach alvast naar een beproefde antidegradatiemiddel: de coun ter. Zelfs op eigen veld, zelfs te gen een aanvallend ingestelde ploeg uit de regio. De harde kern van het Maast richtse legioentje zorgde gister avond in de Geusselt voor een geladen sfeer door beledigende spreekkoren aan te heffen. Met name Van der Luer, de enige Maastrichtenaar in het veld, moest het ontgelden, want hij speelde bij het gemêleerde ge zelschap van Kaalheide. Roda JC liep regelrecht in het mes en stond na zeven minuten al met 1-0 achter. Bouma scoor de na een reeks blunders in de defensie voor de spartelende doelman Damjanac. Van der Luer haalde een half uur later zijn gram door met een vrije trap Senden te bedienen. Met een simpel knikje was het 1 -1 Na rust drukte Roda JC het surplus aan kwaliteit uit. Dat gebeurde tegen tien tegenstan ders. Luypers haalde in de 55e minuut Van Houdt neer en kreeg rood. De 1-2, even later, van Van Houdt was buitenspel, maar in de 65e minuut forceer de Vrede de beslissing. Daar mee kon in het veld de vrede weerkeren. MW: Van Duijnhoven; Plum (86. Ahannach), De Jong, Luypers en Ileu- bach (55. Janssen); Landzaat, Volmer, Joordens en Taiwu; Nygaard en Bou- Roda JC: Damjanac; Senden, Vrede, 't I lart en Van Haaren; Van der Luer (81. Martens), Ooijer, Doomernik en Lawal (86. Van der Heijden); Van Houdt en Peelers (74.Torma). Wegereef scoort kaartenrecord maastricht anp Scheidsrechter Jan Wegereef heeft gisteren een kaartenrecord ge scoord. De arbiter deelde tijdens de turbulente Limburgse derby MW-Roda JC (1-2) tien gele en twee rode kaarten uit. Dat was sinds de invoering van het kaartensysteem nog niet eerder ge beurd. Luypers van MW kreeg direct rood, Joordens (MW) na twee gele kaarten. De overige acht gele prenten werden door beide ploegen gedeeld. Collega's Sterk en Bossen voerden tot vrijdag de ranglijst aan met tien gele en een rode (2x geel). Gratis haal- en brengservice of Gratis een /eenPolo Service van 07.00 tot 19.00 uur Ïoti75 794 794 Kamsteeg Auto Plaza ax 'kampioen' Champions League werden gewonnen, zeven gelijk gespeeld en vijf verloren. Ajax behaalde 67 punten, zes meer dan AC Milan. De Italianen de den vier keer mee en speelden eveneens 32 wedstrijden. Daar van werden er achttien gewon nen. Het Nederlands elftal gaat naar het WK-voetbal in Frankrijk. En in het kielzog trekt de karavaan mee. De bobo's, de pers, de fans, de tv. Maar vooral: de sponsors. Zo zóu het kunnen gaan; Het Nederlands elftal, dat zich zelf favoriet heeft verklaard, ver liest de eerste de beste wed strijd; het wordt 0-2 tegen het altijd lastige Paraguay. In de studio zit presentator Harry Vermeegen klaar voor een vro lijke noot tijdens het Nationale Nederlanden WK-journaal, me de mogelijk gemaakt door Phi lips, Amstel Bier en Nike. Hij heeft er zin in. Dennis Bergkamp sluipt bin nen, aangeslagen. Ronald de Boer zit er al, zijn ogen leeg. Ze hebben zich via Team Holland contractueel verplicht tot dit ex clusieve optreden. De eerste vraag: 'Ronald, we zijn bestolen, hè?' En Ronald stamelt wat. Wat moet hij zeggen? Oranje was volstrekt kansloos geweest. De tweede vraag: 'Dennis, heb je ooit zo'n scheidsrechter mee gemaakt? Je had tenminste twee strafschoppen moeten hebben.' Dennis knikt bijna onzichtbaar. Hij had zich drie keer opzichtig laten vallen. Geen been in de buurt. Waarna Dennis en Ronald zich overgeven aan het dagelijkse spelletje op het Nationale Ne derlanden WK-journaal, mede mogelijk gemaakt door Philips, Amstel Bier en Nike. Het is een miniatuur potje golf. Jonk staat nog steeds aan de leiding in het Nike-klassement, mede moge lijk gemaakt door Nationale Ne derlanden, Philips en Amstel Bier, met 12 punten. Zouden Dennis en Ronald in staat zijn deze formidabele prestatie te verbeteren? Harry houdt zijn adem in. Wat een spanning. Tot zo, na de reclame. Zou zóu het kunnen gaan. Als het aan Rob Cohen en Wil Lan- genberg ligt. Zij zijn respectie velijk de geestelijke en de com merciële vader van Team Hol land, een onderneming die alle zakelijke belangen van de inter nationals behartigt. De een, schoonvader van Ajhcied en in ternational Ronald de Boer, de ander de baas van Umbro, het kledingmerk. De ideeën gaan ver. Samen campagne voeren levert meer op dan de verbrok kelde belangen van het indivi du, is de - goede - gedachte. Maar Team Holland lijkt vooral een zakelijke onderneming, die vrijwel los staat van het voetbal zelf. Het gaat de bv niet om het spel, maar om het decor. Dat betaalt. Reclame leverde altijd al geld op. Garanties kon de sponsor nooit krijgen. Bij Team Holland wel. Bijvoorbeeld hoe lang naam en boodschap van de sponsor in beeld worden ge bracht. En over het woord, want kritische vragen zijn niet goed voor het imago van de spon sors. Ook over het breedst mo gelijke kijkerspubliek. Want bij Team Holland staan alle spelers exclusief onder contract. Ze zijn nergens anders te zien. Team Holland wil bij het WK in Frankrijk controle houden over beeld en geluid. Er moeten ei gen cameramensen en een ei gen productieteam mee, een ei gen presentator ingehuurd. En het kant en klare 'product' wordt verkocht aan de hoogst biedende. Zo snijdt het mes voor de voetbal bv aan twee kanten. Tenminste, zo is het plan. Het medialandschap verandert snel. Tot voor kort vaardigde de omroep een (ingehuurd) came rateam en een eigen journalis tieke ploeg af. Na de wedstrijd stelde, tegen de achtergrond van het logo van Studio Sport Kees Jansma of Tom Egbers vragen aan voetballers en coach. Kritisch, grappig, gevat, al naar gelang het resultaat. Die tijden zijn voorbij. In de Champions League is de vrij heid al minimaal. Interviews mogen alleen plaatsvinden vóór een groot bord met de namen van de sponsors. Er zijn talloze regeltjes. De warming up ge beurt langs bepaalde reclame borden. Vanuit de controleka mer worden spelers en sponsors minutieus in de gaten gehou den. Ze mogen elkaar niet over lappen, geen millimeter. Bij overtredingen wordt zelfs ge straft. Verslaggevers worden ge schorst, camera's in beslag ge nomen, clubs vermaand als ze zich niet aan de regels houden. En regel één is dat de reclame in beeld moet blijven, altijd. Het WK-journaal is weer een stap verder. De journalistiek protesteert, de vrije nieuwsga ring komt in het geding. Alsof het nieuws nog vrij is. Het is ge vangen in de commerciële be langen. In het WK-journaal van Team Holland, van de spelers, wordt een slechte wedstrijd al gauw een spektakel, een blun der een typisch geval van pech en een nederlaag altijd ongeluk kig of onterecht. Wie houden ze voor de gek? De sponsors, de spelers? De kijker zeker niet. Die mag nog met eigen ogen naar een wedstrijd kijken. Het be drog in beelden zal zich nog te gen de voetballerij keren. I larry Vermeegen kondigt het WK-journaal af. Hij weet zeker dat Oranje toch in de finale komt, 'want we winnen morgen van die Duitsers'. En hij kondigt voor morgen een nieuw spelle tje aan. Clarence Seedorf en Pa trick Kluivert doen mee aan 'Harken met Harry'waarbij de voetballers zo snel mogelijk drie opblaasballen over een minia tuurveldje moeten harken. On derzoeken hadden aangetoond dat het spelletje bij het kij kerspubliek het meest aanslaat. Tot morgen, zegt Harry. Guus en Dennis zitten er nog steeds. Onbeweeglijk voor het bord waarop alle namen altijd goed leesbaar blijven: Nationale Ne derlanden, Philips, Amstel Bier en Nike. Op het WK-journaal zijn straks alleen blije beelden te zien. Ook al zijn de gezichten somber. ype minkema gpd Van Wonderen en Bosvelt niet in Champions League rotterdam gpd Feyenoord heeft aan de voor avond van een cruciale week een flinke tegenslag moeten in casseren. De middenvelders Kees van Wonderen en Paul Bosvelt zijn voor langere tijd uitgeschakeld. Bosvelt, die deze week een zware kuitbeenbles sure opliep op de training, kan een rentree tegen Juventus ver geten. Hij kon vandaag nog niet meer doen dan wat lichte loop oefeningen. Van Wonderen heeft zoveel last van zijn knie dat hij zich gisteren in het zie kenhuis heeft moeten melden. Daar werd een echo van zijn ge wricht gemaakt om te zien wat de pijn veroorzaakt die de spe ler al een paar weken heeft. „Een enorme tegenvaller," zegt trainer Geert Meijer. „Het zijn twee spelers voor dezelfde positie. We zijn ze voorlopig kwijt." Feyenoord put voor de topper tegen PSV moed uit het feit dat het in Heerenveen fier overeind bleef en een aantal spelers op andere posities behoorlijk uit de verf kwamen. „George heeft het op het middenveld heel goed gedaan. Nu wordt pas duidelijk hoe belangrijk het is om een brede selectie te hebben."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27