Fleetwood Mac: geld speelt geen rol Stripheld Lucky Luke zit nog iteeds rotsvast in het zadel Joop van den Ende en John de Mol in de collegezaal Cultuur Kunst KfdK MAAR!! Dichters en muziek in vijftig ambassades Cd-winkels moeten klanten Diana-single teleurstellen BBA-producer Stig riidersson overleden ATERPAG 13 SEPTEMBER 1997 CHEF JAN RIJSDAM, 071-535644-1 Literair Café houdt Open Podium Brits-Amerikaanse popfonnatie in de oude bezetting herenigd 17 september een open podium. Beginners en gevorderden de cursussen creatief schrijven kunnen uit eigen werk voor dragen. De cursisten hebben zich een jaar lang onder leiding van Sjan van Halteren in poëzie en proza verdiept. Het open po dium begint om 20.30 uur in de filmzaal van het Parktheater aan deCornelis Geellaan 2 (entree: 5 gulden). Gina Lollobrigida in jury 'Gent' Gina Lollobrigida zal de meest beroemde gast zijn van het fitste Internationaal Filmfestival van Vlaanderen dat van 7 tot en [met 18 oktober wordt gehouden in Gent. De voormalige actrice, die faam vergaarde in Italiaanse films van de jaren vijftig en zes- dg, is tegenwoordig vooral actief als fotografe. 'La Lollo' zal zit- ting nemen in de jury, samen met de Nederlandse acteur Thom Hoffman, de Amerikaanse acteur Giancarlo Esposito, de Ameri- ilkaanse regisseur Irvin Kershner en de Belgische filmproducent '[Dominique Janne. Als een van de hoogtepunten van het festival [wordt een hommage gebracht aan de Amerikaanse regisseur [Sydney Pollack, de maker van legendarische films als 'Tootsie', ['Out of Africa' en 'They Shoot Horses Don't They'. Anne Frank Huis trekt meer bezoekers IfMcrcRDAMHet Anne Frank Huis in Amsterdam stevent dit jaar nafop een recordaantal bezoekers. Tot eind augustus passeerden hiim een half miljoen mensen de kassa van het museumhuis aan de Prinsengracht. De Anne Frank Stichting verwacht eind ■1997 meer dan 600.000 bezoekers te hebben verwelkomd. In ^erband met de toegenomen belangstelling heeft de stichting de [openstelling voor 1998 alvast verruimd. Zo kunnen bezoekers in 1de zomermaanden tot 21.00 uur terecht in het Anne Frank Huis. »I)avid Copperfield naar Nederland Ltterdam De illusionist Davis Copperfield komt binnenkort •Laar Nederland. Van 8 tot en met 10 oktober zal de Amerikaan Joptreden in de Rotterdamse Alioy' en van 12 tot en met 14 okto- in de Rijnhal in Arnhem. Copperfield staat bekend om zijn shows met veel high-tech stunts. De ontsporingen voorbij, emotioneel terug op de rails en toch weer die ou derwetse magie. Fleetwood Mac, in de meest succes volle bezetting herenigd, staat er zelf versteld van. Want de Brits-Amerikaanse popformatie schreef haar gouden geschiedenis voor al in de dagen dat de on derlinge verhoudingen ui terst explosief waren en de discipline door overmatig roesmiddelengebruik vaak onvindbaar was. HOLLYWOOD LOUIS DU MOULIN Neem 'Rumours', met een slor dige 25 miljoen exemplaren een van de meest verkochte albums aller tijden, als indirecte neer slag van drie slopende echt scheidingen die het groepsleven rond 1976 beheersten. ,,Toen geloofden we zelf maar al te graag dat al die spanningen en al die drugs ook nodig waren om te kunnen vlammmen, maar inmiddels zijn we er ach ter dat het net zo goed anders kan." Mick Fleetwood (55) heeft een zware nacht achter de rug. Een uitgelopen feestje volgend op een ouderwets spetterend optreden. De boomlange drum mer en mede-oprichter van de van oorsprong 'witte' bluesband is neergestreken op het zon overgoten dakterras van suite complex Le Pare in West-Holly- wood. Big Mac praat onderuit gezakt honderduit. Een en al bevlogenheid, zou je meteen zeggen. Hoewel? Enige scepsis over de verrassende 'doorstart' van het naar hem vernoemde poprockinstituut is op z'n plaats. De voorlaatste bezetting (zonder gitarist Lindsey Buckingham en zangeressen Stevie Nicks en Christine Mc- Vie) stierf zo'n twee jaar gele den immers een roemloze dood. En eerder is gebleken dat een reünie op het juiste mo ment voor uitgerangeerde me- ga-acts bijzonder lucratief kan zijn. De portemonnee vormt niet zelden de belangrijkste drijfveer voor hergroeperen. Fleetwood Mac in de meest succesvolle bezetting herenigd. FM's voornaamste bindmid del verwijst zelf in dat verband naar The Eagles, inmiddels het schoolvoorbeeld van een com mercieel geslaagde 'herhalings oefening'. „Ik kan me heel goed voorstellen dat die jongens te gen elkaar hebben gezegd: we hebben weliswaar niets meer samen, maar er valt in korte tijd wel een waanzinnige smak geld te verdienen. Maar geloof me, bij ons is het beslist niet zo ge gaan." Dat hij juist deze eerder gere activeerde collega's noemt is niet toevallig. Eind jaren zeven tig waren The Eagles en Fleet wood Mac in de Verenigde Sta ten dé twee toonaangevende bands. Bovendien was er on danks de veelbesproken rivali teit altijd onderling contact. Ge regeld gaf dit aanleiding tot (pseudo-)nieuws, bijvoorbeeld over de innige relatie tussen Don Henley en Stevie Nicks. In de Amerikaanse media wordt de ene verbroedering herhaal delijk met de andere vergele ken. Mick Fleetwood heeft er ge mengde gevoelens over. „Om dat geld in feite geen rol heeft gespeeld bij onze hereniging. We hebben de afgelopen jaren de meest grandioze aanbiedin gen gehad, maar zijn daar nooit op ingegaan omdat we de tijd niet rijp achtten. Met name Lindsey gooide daarom altijd meteen de deur in het slot, waardoor het niet eens tot ver der praten kon komen. Nu ook weer is hij degene geweest die het langst zijn bedenkingen heeft gehad over deze reünie. Hij is nu eenmaal zeer zuinig op zijn imago, als de dood om voor goedkoop te worden versleten." Niettemin was dezelfde Lind sey Buckingham degene die de weg naar het nieuwe hoofdstuk heeft geopend. „Met z'n tweeën waren we samen lekker bezig aan zijn komende solo-album en daarbij raakten van lieverlee toch ook Stevie, Christine Mc- Vie en John min of meer vrijblij vend betrokken. Het liep alle maal zo gesmeerd dat we op een gegeven moment met el kaar wel moesten vaststellen dat 'die ouwe, unieke chemie weer werkt'. Die constatering is vanzelf overgegaan in een nog enthousiastere sfeer van: hier moeten we iets mee doen, an ders krijgen we er later spijt van," recapituleert Fleetwood. Eerst was er dus die 'heerlijke energie', pas in tweede, derde instantie zijn de zakelijke gevol gen in beeld gekomen. „Anders om zou volgens mij niet eens hebben gekund. Daarvoor wa ren we te lang uit elkaar om nog tot een soepele samenwerking te komen. Natuurlijk, een grote berg geld kan ook inspirerend werken, maar nooit dat creatie ve sfeertje scheppen dat wij weer hebben. Het mooie is dat we nu het beste van alle twee hebben: integriteit plus een on gekende sloot poen. En of dat meer of minder zal zijn dan The Eagles hebben binnengesleept, dacht je echt dat we ons daar nog in zouden verdiepen?" Het vertrouwde keurslijf zal nooit meer zo kunnen knellen als voorheen, meent Fleetwood. „Eenvoudigweg omdat de hui dige werkwijze amper nog los ser kan. Vanzelfsprekend heb ben we ons door het uitbrengen van 'The Dance', dat nieuwe al bum, ook verplicht tot de over bekende rituelen als promotie en touren, maar veel verder zijn we niet gegaan. Omdat we geen zin meer hebben in langlopcn de, veeleisende overeenkom sten. Op 'The Dance' staan vier nieuwe nummers die we zelf als een veelbelovende voorbode van nog veel meer moois zien. Of het daar ook van zal komen, is evenwel nog maar de vraag. Eerst maar eens kijken hoe we de naderende concertmaanden doorkomen. Daarna zal Lindsey toch eerst met zijn solo-album aan de bak willen. Voordat we dan weer eens samen in de stu dio zitten, zijn we misschien wel een paar jaar verder. Of ie dereen dan nog hetzelfde voelt als nu..." 30RN MARTIN MENGER E7AT KCJM JE 2E t?Aló ?£LF é>AM er maar aan staan: altijd ïller schieten dan je eigen haduw of de notoire gebroe- irs Dalton terugbrengen naar gevangenis. Lucky Luke zit er cowboy et mee. 51 jaar hij rots- st in het tdel van trouwe irvoeter lly Jum- en na eer dan ventig ti- s - goed or 278 joen al- ns - kan strip- nog d niet Het omeen :ky Luke nu het lerwerp een thematentoonstelling, iet Museum van de Twintig- Eeuw in Hoorn, over de ld tussen een stripheld en de lerwetse western-Film. Lucky te is de schepping van Mau de Bevere, die onder de im Morris een indrukwek-. ld aantal strips tekende. Ooit worpen als een tekenfilmfi- ïrtje in een Brusselse studio, nam de cowboy in de eigen stri palbums allengs sommige ei genschappen over van grote cowboy-acteurs uit Hollywood, zoals John Wayne of Gary Coo per. Want Morris tekende niet alleen graag, hij was ook dol op De Daltons: onderwerp van een tentoonstelling. de wild-west films. De populariteit van Lucky Luke laat zich verklaren doordat de verhalen en tekeningen van degelijke snit zijn. Het leuke zit 'm er in dat Morris de hele stoe re cowboycultus met een knip oog beziet. Luke is een parodie geworden op de Ijskoude revol verhelden die nooit een spier vertrekken wanneer het tot een rechtstreeks duel komt. In de loop der jaren kon Mor ris zich ook.uitieven in een bij zondere hobby. In verschillende albums duiken allerlei bijzon dere figuren op. Een bonte stoet van acteurs, grootvorsten, diva's of andere be roemdheden komt als paro die in de al bums terecht. Morris hield zijn strips speels, waar striptekenaars als Charlier ('Luitenant Blueberry') of Greg en Rou ge ('Coman che') een veel reëeler en rauwer beeld schetsen. Overigens was Morris zich bijzonder goed bewust van het echte verleden dat de basis vormt voor de latere le gendes over het Wilde Westen. Tegelijkertijd bleef de western een inspiratiebron, zoals uit sommige tekeningen blijkt. De gebruikte invalshoeken voor sommige tekeningen zijn dui delijk 'geleend' van de Holly- wood-fabriek. Vorig jaar trok het Brussels Centrum voor het Beeldverhaal DEN HAAG GPD De buitenlandse ambassades in Den Haag worden volgend jaar het podium van internationale poëzie en muziek. De stichting 'Dichter aan huis' heeft een initiatief ontwikkeld, waarbij ambassades hun deuren openzetten voor het publiek. Dat publiek wordt dan in staat gesteld optredens bij te wonen van internationaal vermaarde dich ters en musici, die afkomstig zijn uit het land dat hun ambassade vertegenwoordigt. De manifestatie, die de voorlopige titel 'Poetical border walks' draagt, wordt gehouden van 26 tot 27 september 1998. Het definitieve programma en de deelnemende ambassades zijn nog niet bekend. De voorbereidende besprekingen verkeren echter in een vergevorderd stadium. 'Dichter aan huis' organiseert al jaren een poëziefestival in Den Haag, waarbij particulieren hun huiskamer openstellen voor dichters en hun publiek. ROTTERDAM ANP Lucky Luke: stripheld in het Museum van de Twintigste Eeuw. 80.000 bezoekers met deze ten toonstelling over Lucky Luke. Hans Stuijfbergen van het mu seum in Hoorn nam zelf een kijkje in 'de hoofdstad van de strip' en is er uiteindelijk in ge slaagd een groot deel van deze tentoonstelling naar het Muse um van de Twintigste Eeuw, dat aan de populaire cultuuruitin gen van deze eeuw is gewijd, te halen. In twee zalen wordt een over zicht gegeven van de band die er is tussen de schepping van Morris en de echte western. „We hebben gebruik kunnen maken van echte tekeningen van Morris, terwijl we voor die scènes bijpassende foto's heb ben gevonden uit de verschil lende films die Morris heeft ge zien", zegt Stuijfbergen. „We willen ook op een beknopte ma nier de historie van het echte Wilde Westen laten zien, zoals de invloed van prikkeldraad op de ontwikkeling van de prairie." Die achtergronden worden op een speelse manier verder uit gediept in een speciaal werk boekje, bestemd voor leerlingen uit het basisonderwijs. In het museum isvoorts een Kids Sa loon ingericht, zodat de jongste bezoekers zich met allerlei spel letjes ook in de wereld van Lucky Luke, Rataplan of de Dal tons kunnen wanen. Videover toningen van westerns en een interactief stripverhaal op een computer maken de belevenis compleet. 'Lucky Luke, de eenzame cow boy1, tot en met 26 oktober in het Museum van de Twintigste Eeuw, Bierkade 4, Hoorn. Ope ningsuren: dinsdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De cd-winkels in ons land moe ten vandaag vele klanten teleur stellen die de single van Elton John willen kopen ter nage dachtenis aan prinses Diana. De single 'Candle in the wind', het lied dat Elton John bij de herdenkingsplechtigheid in Westminster Abbey zong, ligt vandaag voor het eerst in Ne derland in de winkels. Platen maatschappij Mercury is blij dat dat gelukt is want in eerste in stantie dachten zij dat het num mer pas maandag in de winkels zou kunnen liggen. De keten van muziekwinkels Free Record Shop vreest toch dat vandaag vele malen nee moet worden verkocht. „Wij hebben 50.000 exemplaren be steld maar krijgen er slechts 30.000. Daarom moeten we waarschijnlijk ook enkele klan ten met een reservering teleur stellen. Helaas kon de fabriek die de single perst, niet zoveel exemplaren leveren dat we op de eerste verkoopdag voldoen de singles in huis hebben." Bij Mercury zijn in totaal tus sen de 150.000 en 200.000 be stellingen binnengekomen. Een groot deel van de opbrengst van de verkoop gaat naar het Diana- herdenkingsfonds. Eerder lieten de Nederlandse platenzaken weten dat zij de marge die zij verdienen aan de verkoop even eens zullen afdragen aan dat fonds. CKHOLM AP tenproducer Stig Andersson, ïns opnamen van de Zweed- popgroep ABBA in de jaren 'entig en tachtig keer op keer °8 op de hitlijsten waren te den, is gisteren op 66-jarige ri aan een hartaanval over- ndersson schreef niet min- dan 3000 liedjes. Hij lan dde de popgroep ABBA, die 1974 met 'Waterloo' het Eu- ïsie Songfestival won. Het gi- itische succes van de groep is voor een groot deel te danken aan de sterke composities, de in harmonisch opzicht gewaagde arrangementen en de technisch perfecte productie van Anders son. Stig Andersson gebruikte de winsten die zijn platenmaat schappij Polar- Record Company boekte onder andere voor de Polar Music Prize, die jaarlijks door de Koninklijke Zweedse Muziek-Academie wordt toege kend aan een popmuzikant en een klassiek musicus. AMSTERDAM MONIQUE BRANDT Amusementskeizers Joop van den Ende en John de Mol gaan gastcolleges verzorgen aan de Universiteit van Amsterdam. Vanaf half december staat de vakgroep communicatieweten schap van de universiteit een paar maanden lang in het te ken van het multimediale con cern Endemol. In een serie van 28 colleges, waarvan Endemol de helft verzorgt, worden alle aspecten van het bedrijf onder de loep genomen. Aan de hand van twee the ma's uit de praktijk - de econo mische bedrijfsvoering en de producten die de mediagigant levert zoals de programma's, grote shows en de theaterpro ducties - zullen 25 studenten onderzoek doen en zich verdie pen in de theorje. De twee ba zen van het concern zullen, zo is de bedoeling, ook zelf in de collegezaal komen staan om hun praktijkervaringen aan de studenten over te brengen. „Het is een perfecte manier om de studie bij de praktijk te laten aansluiten", aldus docen te Liesbet van Zoonen van de vakgroep. Van Zoonen was het die Endemol benaderde voor de serie gastcolleges. Volgens de docente communicatiewe tenschap worstelt haar afdeling met financiële moeilijkheden. „Er zijn veel studenten en er is weinig staf. Om toch aan de belangstelling van de studen ten tegemoet te komen, moet je dus heel inventief zijn en bronnen van buitenaf aanbo ren. En aangezien Endemol het grootste en meest bekende me diabedrijf is, lag het voor de hand dat we hen benaderden." Eerder organiseerde de vak groep een serie zeer drukbe zochte colleges over commer ciële communicatie die werd betaald door het Genootschap voor Reclame. Een gesprek met Joop van den Ende zelf maakte hem zeer enthousiast voor de plannen. Vervolgens werd het college programma vastgesteld in overleg met ondermeer de af deling Opleidingen, Perso neelszaken en Pers en Voor lichting van het bedrijf. „Ik heb een rondgang gemaakt door het bedrijf en alle afdelingen, en heb toen mijn voorkeur voor bepaalde onderwerpen doorgegeven", aldus Zoonen. Er is een lijstje samengesteld met gelegenheidsdocenten uit het bedrijf, vooral hoofden van de afdelingen, die zullen wor den besproken. „We willen niet alleen directeuren laten opdra ven", aldus een Endemol- woordvoerder. „Het moeten echt verhalen uit de praktijk zijn." Onderwerpen die onder meer belicht worden, zijn de geschiedenis en toekomst van het bedrijf, de organisatiestruc tuur, de beursgang en interna tionale expansie. Op het pro ductionele vlak wordt aandacht besteed aan onder meer soaps en drama, infotainment en einotainment, de kijkers en de theatershows. Aan het einde moet de student de relatie tus sen theorie en praktijk kunnen leggen en weten hoe de Neder landse tv-productiewereld in elkaar zit.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19