'Goedkoop' bouwen kost veel moeite Jan voor woontorens duikt weer op Nieuwbouw Mariënhaven twee maanden vertraagd u Leiden Regio Slepers in Warmond lphenaar (51) verdacht van ontucht met kleuter Service a(s vanouds Welkom! Asbest in schuurdaken wordt na eeuwwisseling verwijderd UURT€RB€DD€NC€NTRUM AUTO RIALTO :RDAC 13 SEPTEMBER 1997 CHEF HANS IAC06S 071-5356414 PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 jieense exposeert in Bloemlezer ptf arendsveen De Veense schilderes Toos van Dijk-Spruit loseert haar werk tot en met 30 oktober in bibliotheek De enilezer in Roelofarendsveen. Het gaat vooral om aquarellen Ze de afgelopen vier jaar heeft gemaakt. Als het weer het n toelaat, gaat ze 'uit' schilderen in de gemeente. Zo maakte U iquarellen van kinderen, dieren en boerenerven in Oud Ade Oude Wetering. De openingstijden zijn woensdag- zaterdag- itend van tien uur tot half twaalf, maandag-, woensdag- en HHao van twee uur tot half vijf en de maandag- en van zeven tot half negen. mzet veiling boven twee miljard .IQ» Bijna een maand eerder dan vorig jaar bereikte ei jloemenveiling in Aalsmeer deze week de omzetgrens van ee miljard gulden. Dat is een toename tot nu toe van negen )ii (tent. Vooral de export van bloemen naar Oost-Europese lan- 01 i,Engeland, Frankrijken de Verenigde Staten nam toe. potheek Alkemade genomineerd emadE' Apotheek Alkemade is genomineerd voor de Neder- dse Apotheekprijs 1997. De winnaar wordt op 23 september cendgemaakt op het Optima Farma Congres in Utrecht. Apo- ekAlkemade moet het opnemen tegen een apotheek uit Gro- P3 igen en een uit Arnhem. De genomineerden zijn gekozen op 31 ;is van de schriftelijke inzendingen en een bezoek van een ,e? $teryguest'iemand die onverwacht de apotheek bezoekt en - jordeelt. De drie genomineerden worden eerdaags onderwor- iaan een mondeling verhoor. pen dag in Eendekooi - tfrwoude De sportverenigingen in de Eendekooi staan te cingen om leden. Vooral de basketbalvereniging LUBA en de e jmintonvereniging Meerburg kunnen nieuwe sporters ge- m liken. Vandaar dat er morgen een open dag in het centrum rdt gehouden. Van elf tot vier uur presenteren onder meer [j! BA, volleybalvereniging Meerburg, bejaardengymnastiek, de up dgeclub en andere clubs zich in de Eendekooi. h rotest tegen weigering bouw tuinhuis |C« In zijn nabije omgeving staan zeker zeven tuinhuisjes die i aan de regels voldoen. Nu wil hij er één en dan steekt de ge- ente Alkemade daar een stokje voor. C. van den Broek van zeiland vindt dat niet eerlijk. De bewoner van de Emmalaan t daarom een bezwaar ingediend tegen de weigering van de neente om hem een bouwvergunning te verlenen. De com- isie voor de bezwaar- en beroepschriften huigt zich maandag er het protest van de eilandbewoner. Tekort sociale huurwoningen dreigt Het Samenwerkingsverband Leidse Regio (SLR) heeft Voorschoten dringend gevraagd in de nieuwbouwwijk Starrenburg toch vooral niet minder dan dertig procent van de huizen in de 'goedkope' huursector te bouwen. Het SLR heeft dit verzoek gedaan, omdat er te weinig goedkope huurwoningen in de regio dreigen te worden gebouwd. voorschoten CARAVANSTALLING oekt u een goede stalling voor uw caravan of d Duwwagen in de regio Leiden en Bollenstreek? lel dan 071 4032311 of 06 52781422 n vraag naar de mogelijkheden en voorwaarden. DIMITRI WALBEEK Voorschoten heeft ook dit doel gesteld. Maar volgens wethou der J. van de Poel wordt het nog moeilijk om dat te halen. Dat blijkt volgens hem uit de prak tijk. .Je moet de exploitatie van de wijk tenslotte ook nog slui tend maken", waarschuwde de wethouder. Hij reageerde daar mee op vragen van GroenLinks- raadslid S. Harlaar. Die wilde weten waarom niet eerst wordt geprobeerd om Starrenburg voor de helft met sociale wo ningbouw vol te bouwen. De toekomst zou dan moeten uit wijzen of het haalbaar is. Maar zulke percentages zijn ondenkbaar, volgens Van de Poel. De woningbouwverenigin gen in Voorschoten hebben vol gens de wethouder al aangege ven meer dan dertig procent so ciale huurwoningen te willen bouwen. Daarnaast heeft één van de partners in de wijk, bouwbedrijf Remmerswaal, aangekondigd zonder subsidie lage huur-woningen te willen bouwen. Maar ondanks deze ambities is het op dit moment toch onzeker of het gewenste percentage wordt gehaald in Starrenburg. Deze week werd bekend dal pas eind volgend jaar aan de bouw wordt begonnen. Eerder was het streven om eind van dit jaar al de eerste paal in de grond te slaan. ,,Dit is een punt van zorg", zei wethouder A. Draijer over de vertraging. Hij gaf aan dat er wel mensen zijn ingehuurd om het proces te ver snellen. Veel belangstelling De populariteit van de nieuwe wijk heeft onder de nieuwe ver traging niet te lijden. Deze week werd bekend dat al 2500 be langstellenden zich bij Hopman in Zoetermeer hebben aange meld. De registratie van belang stellenden loopt nog steeds. De bouwplannen zijn overigens nog niet bekend en geïnteres seerden kunnen zich dus nog niet inschrijven voor de kleine achthonderd woningen die zijn gepland. De raadsleden konden zich deze week buigen over het voorlopige stedenbouwkundig ontwerp. De grootste knelpun ten die zij aankaartten waren de bereikbaarheid van de wijk, de veiligheid en de vervuiling die in de noordhoek in de grond zit. Daar komt een meter onder de grond een folielaag waaronder de toekomstige bewoners niet mogen graven. Voordat de laag wordt aange legd storten archeologen zich eerst op het gebied om na te gaan of er nog stukken van his torische waarde in de grond zit- warmond Eén voor één 'druppelden' ze gisteren binnen in de haven tochtje maken is mogelijk. Warmond staat het hele weekeinde in het van Warmond: de authentieke, historische sleepboten die zijn te be- teken van de scheepvaart. Zo zijn er een nautische vrijmarkt, een wonderen tijdens de achtste Warmondse Schippertjesdagen. Tegen de Schippertjesbal en een Schippertjesontbijt. Verder zijn er optredens avond lagen er zo'n zestig afgemeerd. De sleepboten uit alle windstre- van het Amsterdams Havenkoor en het Viswijvenkoor. ken van het land blijven nog vandaag en morgen in de recreatiege meente. Bezoekers kunnen de slepers bezichtigen, maar ook een foto henk bouwman ertminkhorst lolitie van het district Rijn- arlanden vermoedt dat een irige Alphenaar ontucht gepleegd met een 4-jarig sje van basisschool De Hob- urcht in Alphen aan den Na verklaringen, van het ije zelf en betrokkenen, is de pblitlé'de man op het spoor gekomen. De Alphenaar werd afgelopen maandag al aangehouden. Donderdag is hij voorgeleid aan de officier van justitie, maar op last van de rechter-commissaris heeft de politie de man weer vrijgelaten. Wel wordt het on derzoek tegen de man voortge- De Alphenaar heeft ontkend ook maar iets met het meisje te hebben gedaan. Onduidelijk is of hij bij de Hobbitburcht werkt. De politie wil daar niets over zeggen, maar verklaart wel dat in elk geval niemand van de leerkrachten op de Hobbit burcht ontucht met het meisje heeft gepleegd. Aanvankelijk raakte in ver band met mogelijke ontucht de adjunct-directeur van De Hob bitburcht in opspraak. De ou ders van het meisje hadden na melijk deze zomer een klacht tegen hem ingediend. Hij werd voorlopig geschorst, maar kon na een week weer aan de slag toen de politie concludeerde dat de man niets met de zaak te maken had. Archief Ter Aar bij streekarchief Ter Aar wil het gemeentear chief onderbrengen bij het streekarchief Rijnlands Mid den. Bij dit archief, dat is on dergebracht in het voormali ge raadhuis in Alphen. zijn ook Alphen. lacobswoude, Liemeer en Rijnwoude aan gesloten. Het streekarchief bestaat sinds 1 januari 1995. Het is niet alleen opgericht als ge volg van problemen bij het bewaren in de diverse ge meenten. Ook werd op zo'n manier gestreefd naar een regionaal- historisch -docu - mentaire informatievoorzie ning. Wat dat laatste betreft vindt het Ter Aarse college het tijd worden dat de ge schiedenis van de gemeente in het streekarchief wordt opgenomen. Bewoners pas in tweede helft van januari in nieuw gebouw litiek Leiderdorp moet kiezen uit Toren- of Schijvenmodel RDORP JUDY NIHOF liscussie over het al of niet en van torenflats op de van Ouderzorg in Leider kan weer van voren af aan nnen. Het stedebouwkun- 3ureau SVP heeft voor het ed tussen Santhorst en ;elhof twee ontwerpen ge it. In het ene - het Toren- :l - duiken de vier omstre- torens met twaalf woonla- op. Zij worden tegen de pen van de bestaande flats jebouwd. Het andere ont- het 'Schijvenmodel' - fat vier appartementencom- en die even hoog zijn als de aande flats. tt bureau SVP heeft beide verpen gemaakt in opdracht de gemeente, die van het ed Santhorst - Winkelhof nieuwe centrum wil maken Leiderdorp. Daarbij moet Laan van Ouderzorg een Hevard' worden, met een wandelstrook langs het van park De Houtkamp, op komen banken, 'van- men over het water kan neren', aldus SVP. r het neerzetten van to- ats is de afgelopen tijd al te doen geweest. Een groot al bewoners van de Laan Ouderzorg vindt ze niet ?n in de buurt. Ook veel sleden hadden al eerder twijfels laten blijken over oekels'. Donderdag 18 sep- oer komt de politiek om 20 °P het gemeentehuis bijeen uit alle varianten van SVP keuze te maken. Het college B en W heeft overigens standpunt ingenomen het aan SVP ligt, komen er negen lage 'patio-wonin- tussen de flats in. Ook dit viel een tijdje geleden ver- 1 bij een groep bewoners, beschouwt ze echter als oorspronkelijke idee voor brug over een verdiepte En- fdaal - om de Winkelhof WARMOND MARIETA KROFT De nieuwbouw van psychogeri atrisch centrum Mariënhaven heeft vertraging opgelopen. En kele maanden geleden zag het er nog naai" uit dat de bewoners in november hun intrek in de nieuwbouw zouden kunnen ne men. „Dat wordt nu tussen half en eind januari", zegt adjunct directeur beheer M. Seijsener. De vertraging zit hem vooral in de aansluiting tussen oud- en nieuwbouw. „De kapconstruc tie lag ingewikkelder dan ver wacht", legt Seijsener uit. „Een ander punt was de dagbehan deling waarvoor eerst een ande re plek moest worden gevonden voordat aan de nieuwe hoofdin gang kon worden begonnen." Ook de inzameling van geld voor de bouw van het atrium vlot niet erg. Deze centrale hal met doorzichtig dak tussen het oude en het nieuwe deel van het Warmondse verpleeghuis kost 2,5 ton. Mariënhaven moet dat bedrag zelf ophoesten om dat zo'n hal onder een 'niet noodzakelijke ziekenhuisvoor ziening' valt. Een half jaar gele den werden daarom al diverse fondsen aangeschreven. Tot nu toe is er nog maar 75.000 gul den binnen. „Ik had gehoopt op een ton meer", zegt Seijsener spijtig. Hij verwacht nog wel geld binnen te krijgen van twee fondsen die informatie hebben aangevraagd. „Ze hebben nog geen ja gezegd, maar ook geen nee. Bovendien krijgen we geld van het Schipholfonds. Die toe zegging is net vandaag binnen gekomen. Op 23 september ho ren we hoeveel we Hijgen." Hoewel het geld nog lang niet binnen is. is de bouw van het atrium in volle gang. Het ach teraf houwen zou ongeveer het drievoudige kosten. Mariënha ven overweegt andere geldinza melingsacties op touw te zetten. „Als we het bedrag niet halen, moeten we nog maar eens gaan praten met het ministerie", al dus Seijsener. De nieuwbouw van Mariën haven begon een jaar geleden. De meeste bewoners zijn toen tijdelijk ondergebracht in de se- mipermanente gebouwen aan de achterzijde van het verpleeg huis. Een klein deel van de be woners verblijft nu nog in het oude deel dat wordt opgeknapt nadat de nieuwbouw gereed is. Met de nieuwbouw en renova tie van het oude deel is in totaal 33 miljoen gulden gemoeid. auö, Gratis haal- en brengservice of Gratis een leen Polo IIP Service van 07.00 tot 19.00 uur ÏojTis 794 794 Kamsteeg Auto Plaza Woningbouwvereniging: 'Geen gevaar voor volksgezondheid' Zo ziet de Laan van Ouderzorg eruit volgens het 'Torenmodel'. Langs het water van de Houtkamp komt een verlaagde wandelstrook met banken. Het andere plan, het 'Schijvenmodel', omvat flats die even hoog zijn als de bestaande flatgebouwen. met de Laan van Ouderzorg te verbinden - is vervallen in de ontwerpen van SVP. Dat plan was te kostbaar. SVP stelt voor bij het knooppunt Engelendaal. Winkelhof en Laan van Ouder zorg een plein te maken met een theehuis, gericht naar het park, en een vrijstaand woonto rentje. Een voetgangersbrug moet het plein verbinden met de Winkelhof. Bij de Santhorst, op de hoek van de Van Diepeningenlaan en de Laan van Ouderzorg, zou volgens de ontwerpers van SVP een 'multi-functioneel' pavil joen moeten komen, waardoor het levendiger wordt in de buurt. Een galerie, bibliotheek, informatiecentrum, sportschool of trouwzaal zouden in zo'n on derkomen een plekje moeten krijgen. Winkelcentrum Santhorst zelf wordt 'ingrijpend verbeterd', al dus SVP. De kiosken verdwijnen en de parkeerplaatsen wordt zoveel mogelijk verplaatst naar de hoek Van Diepeningenlaan- Laan van Ouderzorg. Op die manier ontstaat een plein dat met opvallende verlichtingen en bankjes wordt opgefleurd. De ClOOO-supermarkt moet de tekening pr 'trekker' worden van het win kelcentrum. Als het aan een aantal winkeliers ligt, krijgt het centrum er 1600 vierkante me ter bij. 60 nachten bed op proef met onze unieke niet-goed-geld-terug-gorontie Leiden: Lammenschansplein 6 Den Haag: Javastr. 267/293 OEGSTCEEST MAARTEN KEULEMANS Het asbest in de daken van 58 schuurtjes in de Oegstgeestse vvijk Haaswijk wordt pas na de eeuwwisseling vervangen. Dat staat in een brief die de betrok ken huurders van woningbouw vereniging Buitenlust binnen kort in de bus krijgen. De woningbouwvereniging vindt dat de schuurtjes aan het Meijerspad en de Cleveringa- laan best even kunnen wachten. Het asbest dat in de golfplaten daken zit verwerkt, levert vol gens Buitenlust-directeur J. Banga 'absoluut geen enkel gevaar' op voor de volksgezond heid. Afgezien daarvan kost de operatie veel geld: zo'n acht ton. Buitenlust is van plan de daken in het jaar 2002 of 2003 alsnog te vervangen. Buitenlust is al jaren bezig het asbest dat in haar woningen zit verwekt geleidelijk te verwijde ren. Eerder werden er aan de Gerberalaan en de Narcissen- laan 287 voordeuren waar het spul in zat vervangen. „Een voordeur is toch iets waar men sen snel nietsvermoedend de boor in zetten. Behalve in de daken van de 53 Haaswijkse schuurtjes zit de brandwerende stof onder ande re verwerkt in de liftschachten van diverse flats waar Buitenlust eigenaar van is. „Dat laten we ook nog even zittenzegt Ban ga. „Want wie komt er nu met de binnenkant van een lift schacht in aanraking?" Volgens technisch coördina tor C. Hemstede van Buitenlust is de asbestsoort die in de schuurtjes zit bovendien een vrij ongevaarlijke soort. Dat de bouwvereniging toch een brief stuurt aan de huurders, heeft ermee te maken dat men bang is voor paniek. Zoals een van de huurders van Buitenlust deze week tijdens de ledenvergade ring opmerkte: „Als er eenmaal twee mensen over asbest begin nen te praten, heb je snel on rust." Het inademen van asbestve zels kan kanker veroorzaken. In april nog werd het Oegstgeestse zwembad Poelmeer in allerijl ontruimd, toen een onder houdsmonteur bij werkzaam heden per ongeluk op een as- bestplaat stapte. T///t* S^trrrn f Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -54 17 493

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17