Stralingsmetingen leverden niets op' Beurs gelooft weer in Heineken Randstad Politie moet raadsman belastende banden tonen Amsterdamse havenarbeit bezetten oprit ringweg A-] Bomalarm op Schiphi Geld van gereformeerde bejaarden doorgesluisd naar bordeelhouder Zes jaar cel en TBS geëist voor doodschoppen Joes Kloppenbi Celstraf geëist tegen ex-agenten ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1997 975 Van Kemenade herstelt goed rotterdam Jos van Kemenade, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, blijkt goed te herstellen van de openhartopera tie die hij afgelopen mei onderging. Hij heeft deze week zijn werkzaamheden hervat. Zijn nevenfunctie als voorzitter van de naar hem genoemde commissie die joodse tegoeden bij banken en verzekeringsmaatschappijen in Nederland onderzoekt, zal niet in de knel komen. Van Kemenade, oud-minister van onder wijs en oud-rectormagnificus van de Universiteit van Amster dam, werd op 20 mei aan de aorta geopereerd in het Haarlemse Kennemer Gasthuis. Hij is tevens vice-voorzitter van de raad van commissarissen van De Nederlandsche Bank. Inbrekers graven tunnel onder school schiedam De conciëre van het Stedelijk Gymnasium in Schie dam heeft een tunnel onder het gebouw ontdekt. De onderaard se gang is vermoedelijk gegraven door inbrekers. Er is echter niets ontvreemd uit de school. De schacht leidde van het school plein naar een kruipruimte onder de docentenkamer. Op het plein waren tegels verwijderd en elektriciteitskabels geknikt. Vol gens de politie hebben de inbrekers geprobeerd om zo de alarminstallatie van de school uit te schakelen. Orchideeën onderschept op Schiphol schiphol» De douane op Schiphol heeft 98 orchideeën onder schept. Orchideeën vallen onder de beschermde plantensoorten die niet in- of uitgevoerd mogen worden. De douane trof de bloemen aan in een weekendtas van twee passagiers uit Viet nam die op doorreis waren naar Frankrijk. Ze hebben proces verbaal gekregen. De bloemen worden overgebracht naar een hortus botanicus. De waarde bedraagt enkele duizenden gul dens. rotterdam anp De raadsman van de 45-jarige Rotterdammer, die wordt ver dacht van twee moorden en een poging daartoe, mag video-op namen bekijken van politiever horen van twee medeverdach ten. Dit heeft de rechtbank in Rotterdam gisteren bepaald. Eerder gaf de rechter-commis- saris hiervoor geen toestem ming. Beide medeverdachten heb ben voor de Rotterdammer be lastende verklaringen afgelegd. Zij willen echter niet in de rechtszaal getuigen. Vlak voor de zitting ontving één van hen een dreigbrief, waardoor het proces onder grote veiligheids maatregelen werd gevoerd. Raadsman mr. J. Boone be schuldigt het OM ervan getui gen op oneigenlijke wijze onder druk te hebben gezet. Dit ge beurde tijdens het onderzoek naar de moord op een Rotter dammer in mei 1992 in Londen, en een moord in Rotterdam in mei 1994. Een getuige-verdach te van de afrekeningen in het drugscircuit pleegde na de ver horen vorig jaar in de gevange nis zelfmoord. Een tweede deed enkele pogingen daartoe. amsterdam» anp chef* hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, c voor hij overgaat tot on de werknemers, aldus voersbond FNV. De arbeiders eisen ec doorstart en claimen in de haven. Om te von dat gedurende de actie: krachten worden inzet een aantal actievoerden ,,De werkgevers blokj CAO-onderhandelingep actievoerder Jerom „Wij gaan niet bij de bii wachten op de uitkot beginnen een soort i strijd en zullen de kom; op verschillende plaat duiken." De actievoen len de komende weken tends verrassingsacties De Vervoersbond FVN, Noord-West sympa maar ondersteunt de at niet officieel, aldus Wiej Ongeveer 150 van de 300 met ontslag bedreigde werknemers van de Amsterdamse havenpool hebben gisteren een op- en afrit van de ringweg A-10 bij Amster dam geblokkeerd. Zij hebben volgens de politie geen extra fi les veroorzaakt. De havenarbeiders hielden met personenauto's en busjes ongeveer drie kwartier het kruispunt, boven de Amster damse Transformatorweg, be zet. Ze deelden pamfletten uit onder de automobilisten, die volgens een actievoerder, posi tief reageerden. „Ze zijn ge wend om in de file te zitten." Voor de havenpool, een soort uitzendbureau voor havenar beiders, is een faillissement aangevraagd. De curator wacht deze week deskundig advies af, Het lichaam van een van de slachtoffers is nooit gevonden. Volgens één van de verdachten zou het in een dichtgelast vat zijn gedumpt op de bodem van de Noordzee. Begin vorig jaar zou Rotterdammer ook een plan hebben opgezet om de zoon van een van de slachtof fers om het leven te brengen. Deze poging is niet geslaagd. De Rotterdammer heeft eer der vastgezeten als verdachte van beide moorden. Maar nadat onvoldoende bewijs werd ge vonden, is hij vrijgelaten met een schadevergoeding en een verklaring van geen verdere ver volging. De verdachte staat nu ook terecht voor het leiding ge ven aan een criminele organisa tie, harddrugssmokkel en -han del, merkenfraude en verboden wapenbezit. In deze zaak zijn al vier Rotterdammers veroor deeld tot straffen van twee tot vijfjaar. De tot vijf jaar cel veroordeel de 49-jarige schoonvader van de verdachte, is medeverdachte van de moorden. Een andere verdachte is eerder dit jaar in Spanje aangehouden en aan Nederland uitgeleverd. Op 17 november wordt de strafzaak voortgezet. schiphol» Er wordt momenteel druk gewerkt aan de tweede Schipholtunnel. In mei 1999 moet deze tunnel, met een lengte van 5,8 kilometer, in gebruik worden genomen. De kosten bedragen 100 miljoen gulden per kilometer. De tunnel maakt deel uit van een volledige verbreding van het traject Amsterdam-zuid/Hoofddorp, van twee naar vier sporen. De totale kosten bedragen 1,2 miljard gulden. In mei 2000 moet de gehele uitbreiding gereed zijn. foto robbertslacman/wfa De Koolhovenlaan in het industriegebied Schiphol Rijk i middag en avond urenlang afgesloten in verband met es melding. Een auto op het parkeerterrein bij het bedrijf Yan om 17.10 ontploffen, aldus een anonieme melding. Vanaf 16.30 werd de Koolhovenlaan geheel door de polit zet. Na het verstrijken van het tijdstip onderzocht de exp opruimingsdienst de bewuste auto. Om 19.30 uur wasc duidelijk dat het om een vals alarm ging. Het vliegverkeer heeft geen hinder ondervonden van he larm. Jorritsma ontkent berichten over EI AI Boeing: De brandweer heeft tijdens het bluswerk na het neerstor ten van de El Al Boeing op 4 oktober 1992 in de Bijlmer stralingsmetingen verricht. Die metingen hebben niets opgeleverd. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat heeft dit aan de Tweede Kamer geschreven. den haag» anp Zij reageert in haar brief op een bericht gisterochtend in dag blad Trouw dat de Rijkslucht vaartdienst (RLD) voor de ram penbestrijding in de Bijlmer in 1992 verzwegen zou hebben dat er gevaar was voor verarmd ura nium. De bewindsvrouw wijst erop dat de RLD op het mo ment van het ongeval 'niet be kend was met het feit' dat de Boeing was voorzien van con tragewichten van verarmd ura nium. Zij schrijft dat de dienst wel beschikte over een 'advies circulaire' van 20 december 1984 over het omgaan met ver armd uranium bij ongevallen. Volgens Trouw ontkende de RLD in mei de circulaire te ken- rotterdam anp nen. De dienst gaf donderdag na vijf maanden aandringen toe van het bestaan op de hoogte te zijn, aldus het dagblad. Jorrits ma gaat in haar brief aan de Ka mer niet op dit aspect in. Die circulaire bevatte echter geen informatie over welke toe stellen wel en welke niet over dergelijke onderdelen beschik ten. „Dat was ook niet op een andere wijze bij de RLD be kend." Volgens de minister hebben de adviescirculaires geen formele status. „Zij geven gewoonlijk alleen achtergrond informatie." Een beheerder van het gerefor meerde bejaardencentrum Re- hoboth in Rotterdam heeft ja renlang de spaarrekeningen van bewoners 'geroofd'. Een deel van het geld (enkele ton nen) sluisde hij door naar zijn zoon, wiens bedrijf, een bor deel, in financiële problemen zat. Zeker twintig bejaarden zijn samen vermoedelijk 1,6 miljoen gulden kwijtgeraakt. Dat heeft directeur M.C. van Hoeven van de stichting De Keursteen gisteren bevestigd. De 75-jarige beheerder is in middels niet meer als zodanig werkzaam. Hij was destijds ook ouderling van de Gereformeer de Gemeente in Rotterdam- Alexanderpolder. Als beheerder van het be jaardentehuis wist hij notariële volmachten van bewoners los te peuteren. Daardoor had hij het recht om onbeperkt geld van hun giro- en bankrekenin gen af te schrijven. Ook elders in het land, onder meer op de Veluwe, is de man actief ge weest. De Keufsteen, die financiële onregelmatigheiden in ortho dox-protestants Nederland be strijdt, heeft de zaak sinds maart van dit jaar in onder zoek. De beheerder zou ook 'enige tonnen' van een gehan dicapte jongen uit een gerefor meerd tehuis in Zuid-Holland via een notariële volmacht hebben verduisterd. De man kwam zijn potentië le slachtoffers kennelijk op het spoor via overlij densadi ties. Hij ging bij de wedi bezoek, bad „God het! neigen" om geld aan de geven en kwam enkele later ongevraagd mete taris op bezoek. De slact tekenden de volmacht i vertrouwen. Verschillende bankrt gen van gedupeerden!) gen de beschuldiginge deel van het buitgemaal: is via investeringen in derwereld terecht Het zou gaan om eenh een inmiddels opgehevi cotheek, snackbars me kasten en mensen in de wereld. Justitie heeft dei onderzoek. Wanne augustusmaand heeft veel goedgemaakt den haag gpd De belegger gelooft weer in het bierconcern Heineken. Op de effectenbeurs in Amsterdam, die over het algemeen heel flauw gestemd was, schoot het aandeel Heineken gisteren met 13 gulden (ruim 4 procent) om hoog naar 330 gulden. De dag ervóór was er ook al 5 gulden bijgekomen. Heineken kondigde gisteren dan ook zeer behoorlijke winst cijfers voor 1997 aan. Bestuurs voorzitter ir. Karei Vuursteen gaat ervan uit dat de groei van de nettowinst van het concern dit jaar 'ruim boven de 10 pro cent' zal uitkomen. In het eer ste halfjaar bleef ze nog beperkt tot 9,8 procent. De brouwerij klautert daarmee uit het dal waar zij vorig jaar plotseling in duikelde. Na de aankondiging dat de winst over 1996 lager zou uitvallen dan het jaar daarvóór, kelderde de beurskoers van boven 400 naar aanvankelijk 336 gulden en la ter zelfs naar onder de 300 gul den. Stagnerende bierverkopen en hoge kosten voor het inte greren van overgenomen be drijven in het eigen concern waren de belangrijkste oorza ken van de winstdaling. In het nu lopende jaar gaat het Heineken wat meer voor de wind, al willen de bierverko pen, vooral in Europa, nog steeds niet echt aantrekken. Dat de afzet in het eerste half jaar van 1997 nog 3 procent groter bleek dan in de overeen komstige periode van vorig jaar, moest helemaal worden toegeschreven aan de presta ties van Birra Moretti in Italië en Zlaty Bazant in Slowakije. De cijfers van deze bedrijven, die recent door Heineken zijn overgenomen, worden dit jaar voor het eerst in hun geheel meegeteld in de uitkomsten van het concern. Daar kwam overigens bij dat het voorjaar van 1997 bepaald geen klimaat bood voor uit bundig bierverbruik. De schit terende maand augustus die grote delen van Europa beleef den, heeft de kleinere verkopen van het eerste halfjaar echter weer gecompenseerd, zo kon Vuursteen laten weten. In guldens uitgedrukt, ging de netto-omzet in het eerste half jaar met 11 procent omhoog. Voor ruim de helft kwam die voor rekening van overgeno men buitenlandse bedrijven. Hogere koersen van enkele va- De bestuurs voorzitter van Heineken, Ka- rel Vuursteen, gaf vanuit een biervat een toe lichting op de halfjaarcijfers. foto wfa luta's hadden ook nog eens een positief effect van 3 procent. Overigens werkt de stijging van de dollarkoers vertraagd door in de resultaten van het con- Heineken dekt zich gebruikelijk vroegtijdig in voor schomme lingen in valutakoersen. Dat vertraagt aan de ene kant nade lige gevolgen van scherpe koersdalingen, maar evenzeer het voordeel van forse stijgin gen. Voor volgend jaar heeft Heineken de dollar op een ho ger niveau afgedekt. Vuursteen verwacht dat dat op de resulta ten van 1998 positief zal uit werken. Ondertussen zal het bedrijf kunnen blijven profiteren van lagere grondstoffen- en verpak - kingskosten. Die heeft het trou wens in belangrijke mate zelf geforceerd. Er zijn speciale teams samengesteld die opere ren aan de inkoopkant van de brouwerijen. Het effect daarvan begint nu merkbaar te worden, zowel bij de inkoop van zaken als mout en brouwgerst als bij die van flessen en kroonkurken en dergelijke. Vuursteen toonde zich bij de presentatie van de halfjaarcij fers gelukkig met de ontwikke lingen van Heineken in het ver re oosten en in Afrika. De ex port naar de Verenigde Staten neemt toe en in Oost-Europa vormen Slowakije, Polen, Hongarije en Bulgarije speer punten. West-Europa blijft nog het moeilijkste gebied. Vooral daar stagneert de biermarkt. Om daar de omzet te vergroten is het concern voortdurend uit op kansen om andere bedrijven over te nemen. Uit de 326 miljoen gulden die Heineken in het eerste halfjaar aan nettowinst over hield (eer ste helft 1996:297 miljoen) krij gen de aandeelhouders op 23 september een interimdividend uitbetaald van 1,50 gulden. Dat is even veel als vorig jaar. Vol gens Vuursteen zijn de presta ties die achter het winstcijfer schuilgaan, groter dan de 9,8 procent winststijging waarmee ze nu gestalte hebben gekre gen. Het uiteindelijke jaarresul taat zal daarom nog een stuk gunstiger uitvallen, zo waagde hij toe te zeggen. amsterdam anp Procureur-generaal Koers-Van der Linden heeft gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam zes jaar cel en TBS geëist tegen een 22-jarige man voor het doodschoppen van Joes Klop penburg vorig jaar. De man was eerder door de rechtbank ver oordeeld tot acht jaar gevange nisstraf. De officier van justitie had toen ook zes jaar cel en TBS met dwangverpleging geëist. De procureur-generaal achtte bewezen dat de man Joes Klop penburg op 17 augustus vorig jaar in de Voetboogstraat opzet telijk van het leven heeft be roofd door hem te schoppen en te slaan. De man en zijn vrien den waren die avond op stap gegaan, waarbij ze zeer veel hadden gedronken. Aan het eind van een lange nacht door zakken, belandden ze in de Voetboogstraat, waar ze men sen schopten en sloegen. Een aantal slachtoffers liep hierdoor zware verwondingen op. Toen de man een zwerver tegen de grond sloeg, kwamen diverse mensen tussenbeide die vervolgens het ziekenhuis in werden geslagen. Toen Joes langskwam en de man toeriep te stoppen, werd hij zelf het slachtoffer. Joes vluchtte een trapje op om een snackbar in te vluchten, maar de deur was gesloten. Hij kreeg de volle laag en liep onder meer een hersenvliesbloeding en ernstige verwondingen aan de wervelkolom op. Joes raakte in coma en overleed later. Op de plek waar het drama zich af speelde, heeft de gemeente vo rige maand een herdenkings steen geplaatst voor Joes met de letters HELP. De man zei het gebeurde „verschrikkelijk" te vinden, maar had geen verklaring voor zijn gedrag. Hij was twee keet eerder betrokken geweest bij geweldsdelicten. Op school was hij moeilijk te handhaven. Hij Bij de rechtbank in Amsterdam zijn gisteren celstraffen van een jaar geëist tegen twee voormali ge agenten van het Amsterdam se politiekorps. Justitie verdenkt hen van smokkel van een partij hasj van 760 kilo naar Canada en schending van het beroeps geheim. De Canadese politie onder schepte de partij drugs in okto ber 1995 nabij het vliegveld van Montreal. De hasj kwam van Schiphol. Onderzoek leidde naar de 34-jarige inwoner van Almere, agent in Amsterdam, die overigens tijdens het justi tieel onderzoek nog een bevor dering tot hoofdagent kreeg. Hij zou voor het vervoer van de drugs hebben gezorgd via een transportbedrijf waar hij vroe ger werkte. De inmiddels ontslagen agent verzorgde wel een paar keer zendingen met onder meer bloempotten, stenen en pomp- onderdelen voor een onbekend heeft in totaal 13 schi zocht. Deskundigen ms hij aan een persoonli stoornis lijdt en zijn huishouding niet op on Ze achten hem vermind rekeningsvatbaar. Als d van de doos is, zoekt de een uitweg, aldus eeni Meermalen kwam tij; zitting naar voren dat e was geweest van een) uitbarsting van geweld Volgens twee deskun die agressie al aanwezii die door overmatig al; bruik naar boven menen dat de kans opti aanwezig is en pleitten voor tbs met dwangva Een deskundige van h Baancentrum erkent man lijdt aan een lid soonlijkheidsstoornis, acht de kans op herha aanwezig. De procure raai sprak daarentegen wandelende tijdbom, spraak is op 26 septemb amsterdam «anp persoon naar Canada. Hij ver klaarde bij eerder verhoor dat zijn vriend bij de transporten was betrokken, maar ontkende dat later. De vriend nam zelf be gin 1995 ontslag bij de politie. Volgens officier van justitie stuurden de verdachten regel matig zendingen naar Canada waarbij de een voor valse factu ren zorgde en de ander voor het transport via zijn contacten in de vervoerswereld. Er zijn geen aanwijzingen dat in andere transporten hasj zat. De officier eiste een jaar cel voor de ontsla gen agent en een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, voor zijn vriend. Advocate mr. J. Mol noemde het hypocriet dat justitie haar cliënt ook vervolgt voor schen ding van het beroepsgeheim omdat hij een keer een kente ken en een persoon via de poli tiecomputer natrok voor zijn vriend. De uitspraak is op 26 septem ber. Arbeidsinspei weinig illegal! in betaald vot den haag anp De Arbeidsinspectie enkele clubs een wai wing gegeven, nadat i bedrijfstak van het 1 voetbal is doorgelicht wel het onderzoek i> helemaal is afgerond,! al worden geconclude de Wet arbeid vreec gen niet op grote wordt ontdoken. Dit staat in het jaar van de arbeidsia Aanleiding tot het ond waren een tv-progran een artikel in een weekblad. Volgens de! ten zouden sommi- taald-voetbalorganisa: frauderen met salaris spelers en vreemd zonder tewerkstelli gunning laten spelen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16