GROENESTEEG 'Het is nu ieder oor zich en God voor ons allen 'Kinderen vinden gehandicapten toch vaak nog een beetje eng' Leiden Regio Spotters daar voor Air Show' fERDAG 13 SEPTEMBER 1997 Speciale circusvoorstelling voor Leidse jeugd chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf k .mila van de wall samenbrengen van de Leid- chooljeugd en verstandelijk indicapte kinderen. Met dit voor ogen organiseerde de jr Kamer Leiden afgelopen !3[derdag en vrijdag vier cir- \t-,i waren het startsein voor integratieproject van ver- n idelijk gehandicapten op ba- u iholen. „Kinderen vinden indicapten toch vaak nog een beetje eng", vertelt Juffermans van de Junior ier, „wij proberen met dit eet zo vroeg mogelijk hun -oordelen weg te nemen." )(i i de voorstelling van circus ec iria krijgen de scholen een akket uitgereikt. In dit pak- zit een video over een ge- Jdicapte jongen op een ge- basisschool en een werk- voor de docent. Het werk- staat vol met tips over wat de kinderen allemaal met ver standelijk gehandicapten kun nen doen. Ook zit er een doek en verfmateriaal in het lespak ket. Na de circusvoorstelling gaan de kinderen samen met een groep verstandelijke gehan dicapten terug naar school. Daar is het de bedoeling dat ze samen met elkaar een doek be schilderen met het thema ik ben anders. Deze doeken worden in het tweede weekeinde van okto ber in Museum De Lakenhal in Leiden tentoongesteld. „Tot nu toe gaat het hartstikke goed", zegt Juffermans, „de kinderen zijn verschrikkelijk enthousiast. Gisteren vroeg een kind na de voorstelling wie nou de gehan dicapte kindjes waren. En dat is precies de bedoeling van dit project, we willen ze laten zien dat gehandicapte kinderen ook kunnen lachen en joelen." In de circustent is het prop pen en krijsen, veel kinderen zijn overstuur. Maar als de clowns Chico en Richie de piste iburc Enkele honderden igspotters uit binnen- en iland verzamelden zich gis- al voor de hekken van Mari- ;gkamp Valkenburg waar w een grote 'International iow' wordt gehouden. Toe die meedoen aan de vlieg- maakten gisteren al hun op ing en werden door de spot- vaak vanuit wankele posi- j. op de gevoelige plaat vast- igd. Met de vliegdemonstra- en de open dag viert Valken- de vijftigste verjaardag van inevliegkamp en het 80- bestaan van de Marinelucht- lienst. Het programma begint 10.00 uur en duurt tot 17.00 Er worden zo'n 50.000 bezoe- i verwacht. FOTO HENK BOUWMAN betreden worden alle ogen groot en genieten ze allemaal van de voorstelling. „Ik vind het een leuk idee", zegt Gea Ban- hoorn van kinderdagverblijf De Walnoot, „maar hier in de cir custent zitten de gehandicapte en basisschoolkinderen toch apart. Pas bij het schilderen vanmiddag kunnen we zien hoe het loopt, ik ben heel be nieuwd." Wat is eigenlijk Junior Kamer Leiden? „Wij zijn een club van 25 jonge mensen die onder het motto learning by doing, leren door te doen, dit soort activitei ten organiseren", vertelt Elles Kamerling. „Onder andere om ervaring op te doen, maar ook omdat het ontzettend gezellig is. Dit pro ject hebben we totaal laten sponsoren door particuliere be drijven. En vraag niet hoe we het doen, maar we hebben zelfs nog geld overgehouden. Dat gaat naar het Ronald McDo- naldhuis in Leiden." Waarin deze week: de auto-delers van de provincie de fietsende bestuurders van Leiden vermanend toespreken en wethouder Goewieb Kruut op staatsbezoek gaat in zonnig Nicaragua. Nee heus, ze delen zelf ook hun Merce des. Met hun chauf feur namelijk. In geval van re ceptie kruipen ze soms met z'n tweeën op de ruim bemeten achterbank. En in het weekein de, thuis, gaan ze weieens met moeder-de-vrouw in één auto een boodschapje doen. Je hoeft de leden van gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland heus niks te vertellen over auto-delen. Dat is bijna hun tweede natuur. En ze ergeren zich groen aan al dat geparkeerde blik op straat. In eigen provinciehuis hebben ze al orde op zaken gesteld. Ge wone ambtenaren moeten met trein, bus of fiets naar het werk. En de chauffeurs van GS heb ben opdracht de dienstauto uit het zicht te stallen. Soms gebruikt de ene gedepu teerde zomaar de auto van een ander. En als er twee gedepu teerden, met twee auto's na tuurlijk, bij dezelfde meneer of mevrouw op bezoek zijn, en het wachten duurt erg lang, dan de len ook de chauffeurs weieens eventjes de auto. Gezellig, met een sigaar en een kletspraatje. Hoogste tijd om dat milieu vriendelijke gedrag eens te gaan uitventen, vonden de gedepu teerden. Burgemeester en wet houders van Leiden kregen een briefje. Of zij in navolging van GS ook het auto-delen willen stimuleren. Nu laat Cees Goekoop zich nog wel eens per auto vervoeren, en er is ook al eens een taxi met vier Leidse wethouders op weg fMWA- "ee'ftoHo1. Hi/isuKmtKumc dus itie& reuen Die Hto MIL H/M/fi! ze! naar Alkemade gesignaleerd, maar de gemiddelde Leidse wethouder rijdt op twee wielen. Fiets-delen dan maar? Gevreesd moet worden dat het bij gedeputeerde staten om een tijdelijk aanval van milieuvrien delijkheid gaat. Een aanval die duurt tot het moment dat vol gend jaar de begroting wordt vastgesteld. Dan ziet de gede puteerde die de huishoudpot beheert dat hij minder provinci ale opcenten uit de wegenbelas- ting krijgt. En dan gaat de gedeputeerde die belast is met wegenbouw klagen dat de walsen niet meer rijden en dat de aannemers in bitumineuze werken brodeloos zijn. En dan komen er weer plannen voor uitbreiding van de N22, deN211.de N222, de N469, de N215en de N470. Voor handige rotondes bij Al phen, Nieuwerkerk en Reeuwijk en praktische doorsteekjes van provinciale naar rijkswegen. Zo dat nog meer automobilisten Wat moet het toch heerlijk zijn voor wethouders dat gemeenten tegenwoordig ook een buitenland hebben. Vroeger had alleen het rijk een buiten land en waren stadsbestuurders effectief opgesloten achter hun eigen poorten. Met hooguit een paar weekjes vakantie in Frank rijk om zich op te verheugen. Maar Leidse wethouders kun nen tegenwoordig, als waren zij allen Jannen Pronk, op 'staats bezoek' in Polen. Engeland, Zuid-Afrika en zonnig Nicara gua. Her en der op de wereld heeft de Sleutelstad zijn al dan niet hulp behoevende partner steden. Maar Pronk heeft een budget, en onze wethouders ne men slechts een lege portefeuil le en een tas vol goede bedoe TEKENING MAARTEN WOLTERINK lingen mee op reis. En zo kwam Huib Kruijt, CDA- wethouder 'internationale be trekkingen', deze zomer met een lege knip in luigalpa, een schilderachtig plaatsje aan het Lago de Nicaragua. Burgemees ter Augusto Garcia Obando be groette de gast uit het rijke wes ten hartelijk en de vice-alcalde de Leiden, el senor Goewib Kruut, werd met alle egards be handeld. Nu is Juigalpa arm. Leiden bouwt z'n derde sporthal, Juigalpa heeft nog geen geld om met de eerste te beginnen. Lei den heeft een prachtige biblio theek, ginds aan het Lago de Ni caragua hebben ze niet eens boeken. Maar gelukkig, luigalpa heeft een vriendschapsband met het rijke Leiden. „En vrienden hel pen elkaar", zei Obando, terwijl hij Kruijt amicaal op de smalle schouders beukte. Die hulp diende bekrachtigd. Dus liet de alcalde de Juigalpa zijn naaste medewerker een intentieverkla ring opstellen, uiteraard in nauw overleg met de ambtena ren die Kruijt in zijn kielzog had meegevoerd Om die verklaring wat meer te laten zijn dan een verzameling holle kreten, liet Obando er een afspraak in opnemen waar zijn stadje in de toekomst voordeel bij kon hebben. „In het kader van de vriendschapsband Lei den - luigalpa onderzoekt de stad Leiden de mogelijkheid tot financiering van toekomstige projecten in Juigalpa die in het belang zijn van de Juigalpese burgers." Kruijt las de plechtstatige ver klaring. En onder de zin 'Opge maakt in de stad Juigalpa op de tweede dag van de maand au gustus van 1997' tekende hij. Dat gaf een plezierig, warm ge voel van binnen. Maar toen na het afscheid het vliegtuig opsteeg van Managua en koers zette richting Caribi sche Zee had hij alweer spijt. Een onderzoek naar de moge lijkheden om de bouw van een sporthal en een bibliotheek in het verre Nicaragua te betalen! Hoe moest hij dat thuis nou weer uitleggen? Nog in het vliegtuig zette hij topambtenaar Carel van Ingen met de laptop aan het werk. „Je draait er maar een punt aan ke rel", zei Huib. Van Ingen hoefde niet eens lang na te denken. Daar ratelden reeds de toetsen. „Verder doet het protocol", tik te hij, „nog akt van de Juigalpe se wens, uit Leiden financiële steun te verkrijgen voor projec ten die in het belang zijn van de Juigalpese burgers." Dat was wel niet zulk mooi Nederlands, maar alla. Nog een zinnetje nu: „Op dit punt is door de delegatie geen enkele toezegging gedaan jok te de ambtenaar in het appa raat. Hij kon nog net de neiging onderdrukking er een uitroepte ken achter te zetten. „Kijk eens, meneer de vice-alcalde", zei hij. „Bueno Carel, bueno", zuchtte de wethouder gerustgesteld. Rubriek over straten, lanen, stegen, hofjes, grachten en vaarten in Leiden en omgeving. Bewoners vertellen over de plezierige kanten van hun woonomgeving maar ook over grote of kleine problemen. Vandaag: de Groenesteeg. bj a >yji31«I«H a Onderin de woning van Dirk van der Plas bevindt zich een tijdmachine. Een in duikerklokvorm ge metselde ruimte met een klein gat in het plafond. Het is het riool van één van de eerste bewoners van de Groenesteeg: een beerput van zes eeuwen oud. En samen met het keukenservies dat Van der Plas in de put vond het tastbaarste stukje verre ver leden van de steeg. „Kijk, dit is het kommetje waar mijn voorganger z'n wijn uit dronk. En dit het kruikje waar hij het uit schonk. De potjes waar hij z'n tarwe en gerst in kookte. En de pispot waar hij dat alles in terugbracht." Van der Plas lacht, terwijl in zijn handen de geschiedenis heel even tastbaar wordt. De Groene Steeghe. Bij leven van de eigenaar van het servies een straatje half zo lang als het huidige. Voordat de stad de sprong over de Hooigracht nam was het een landweg die de Waard inliep. De be bouwing begon eind dertiende eeuw, en voegde zich naar de loop van die natuurlijke weg. Vandaar het bochtige karakter van de eerste helft van de steeg. Het bredere lijnrechte stuk na de Heren gracht is een eeuw of wat jonger. Het huis van Dirk van der Plas staat in het oudste deel. Daar waar vierenhalve pas voldoende zijn om bij de overburen aan te kloppen. De beeldend kun stenaar en hobby-archeoloog heeft hier - en elders - heel wat in de aarde rondgewroet. Zijn vondsten staan op de benedenverdieping van zijn huis uit gestald. Meest potten. Maar ook een paardensche- del uit 1300 die hij opgroef uit een voormalige sloot vlakbij. Resten van het vroegere landelijke le ven, waar de steeg z'n naam aan ontleent. Schafttijd Maar ook hier sloeg vorige eeuw de industrialisatie toe. Fabrieken van enorme omvang verrezen aan de dwarsgrachten die de Groenesteeg doorsneden: wolfabrieken, conservenfabrieken, de Grofsmede rij, de Meelfabriek. Fabrieken die tot diep in deze eeuw in bedrijf bleven. „Aan de grachten kon je zien welke kleur de wol die dag werd geverfd", ver telt David Nieuwenburg sr., die hier ruim zestig jaar geleden werd geboren. En Cor Penseel, die vierendertig jaar in de steeg woont: „Als je in het water viel, kon je meteen door naar het zieken huis." Penseel vertelt hoe de Groenesteeg was opgedeeld in zes klassen, die correspondeerden met de zes partjes waaruit de steeg toen nog bestond: de Eer ste tot en met Zesde Groenesteeg. Cors vrouw Sjaan is geboren en getogen in de Eerste. „Wij hoorden er niet bij op de Hooigracht: daar was het te kak. Maar ook niet op de Middelstegracht: daar was het te ordinair. En na de Herengracht liep het helemaal sterk af." De hele wijk was echter arm. Sjaan Penseel en David Nieuwenburg vertellen beiden hoe de vrouwen voor hun huis boontjes za ten te doppen, voor de conservenfabrieken. Nieu wenburg: „De boontjes werden voor en na het doppen gewogen. De vrouwen maakten echter de gedopte bonen nat, zodat ze zwaarder waren. Dan hadden ze weer een maaltje voor zichzelf." Op de hoek van de Groenesteeg en de Middelsteg- 'Het leven is uit de Groenesteeg verdwenen'. racht dreef toen nog 'Ome Wim' van Putten zijn buurtkroeg De Drie Haringen. Cor Penseel, zittend aan de bar van wat nu Lijn 3 heet: „Zodra de fa brieksarbeiders vijf minuten schafttijd hadden gin gen ze naar de kroeg. Hier in de Drie Haringen wisten ze precies wat de arbeiders dronken, en hadden ze de glaasjes al op een rijtje op de toon bank klaarstaan. Dan kwamen de mannen via deze deur aan de Middelstegracht binnen, dronken ze hun borreltje, en liepen in één moeite door via die deur aan de Groenesteeg weer naar buiten." 'Haarlemmerstraat' „De Groenesteeg was geen geïsoleerde straat, maar leefde van de dwarsgrachten. Het was de Haarlem merstraat van toen. Het stierf er van de winkel tjes", vertelt Penseel. En Nieuwenburg: „Er zaten zeventig tot honderd zaken in de steeg." Nieuwen- burgs eigen grootvader vestigde in 1934 zijn plan tenwinkel op de hoek van de Groenesteeg en de Herengracht. „Vroeger was het een buurtwinkel. Nu is dat anders, omdat de aanloop weg is. We richten ons meer op het grote werk." De bloemist toont een schilderij waarop te zien is hoe ooit de bloemenscjiepen voor de winkel lagen afgemeerd. „Die voeren heen en weer naar Aalsmeer. Daar de den ze twee dagen over." De kruidenierswinkel van Sjaan Penseels vader is opgedoekt, nadat zijzelf als oudste dochter de ne ring nog jarenlang heeft voortgezet. Als tienjarige moest ze de winkel al in. „Vanwege de slechte ge zondheid van mijn moeder werd ik van school ge haald." Ze laat een foto zien waarop zij en haar zusje samen met hun vader en moeder achter de FOTO DICK HOGEWONING toonbank staan. Nu is die winkel haar eigen woon kamer. „Toen hokten we met z'n veertienen in de achterkamer." Bij Nieuwenburg slaat de nostalgie toe als hij te rugdenkt aan hoe het toen in de steeg was. „Het le ven is eruit. En de sociale contacten zijn verdwe nen. Er werd ontzettend veel gebabbeld toen. Bij voorbeeld bij de kapper hiernaast, waar mijn ooms wel kwamen. Dan zei de kapper: Willem, jij bent aan de beurt, en dan zei hij: laat iemand anders maar even voorgaan." Zonderling In de jaren zestig en zeventig verdwenen één voor één de fabrieken en de winkels. En hele straten we vershuisjes werden afgebroken. Daarmee veran derde voorgoed het karakter van de steeg. Het werd een woonstraat, met vooraan veel studenten huizen, en achteraan een complete nieuwbouw wijk. Daar wonen nu alweer vijftien jaar Elisa en Roel Koudijs. „Chronisch en naar tevredenheid", aldus Elisa, die het heerlijk rustig wonen vindt. „En het wordt alleen maar rustiger." Echte Leidenaren zitten daar niet meer. En een echt buurtleven is er ook niet. „We hebben hier wel een eigen buurtvereniging gehad. Met Oranje feesten en hangavonden voor jongeren, en klaver jassen. Maar dal liep op een gegeven moment uit de hand. Het werden drinkgelagen, waarbij men sen stomdronken omvielen en de ambulance moest worden gebeld", vertelt Roel Koudijs. Elisa vult aan: „Het is nu ieder voor zich en God voor ons allen." In hel oudere stukje Groenesteeg is dat niet veel anders. „Een buurtkroeg heeft hier geen bestaans reden meer", zegt Willem Mulder, die in 1979 De Drie Haringen overnam. Het huidige Lijn 3 is nog maar af en toe open. Voor het overige verhuurt Mulder zijn café voor feestjes en vergaderingen. „Ik ben meeveranderd met de buurt." Wel vertel len Mulder en Penseel hoe de buurt zich herhaalde malen over de wat excentriekere bewoners ont fermde. „Maar dat zou ik nu niet meer zo snel zo doen", denkt Mulder. „De tijden zijn veranderd." Zo had je Janus Hoppenbrouwer, een alcoholist. „Als je hem vroeg hoeveel hij op kon, dan zei hij: als ze het Galgewater leegpompen is het nog niet genoeg", lacht Penseel. „Janus had geen elektrici teit, niks. Dat losten we gewoon met elkaar op. Willem hier trok een elektriciteitsdraadje door. En wij namen hem een dagje mee naar Volendam." Mulder: „En je had Frans Heemskerk, die man die onlangs door z'n katten is opgegeten. Die kwam hier vaak voor een kopje thee. Een keurige man, maar zonderling. Dan kreeg hij last van een breuk en vroeg hij superbeleefd of hij dertien minuten op het biljart mocht liggen. Hij had verzameldwang. Een losse krant op straat ging mee naar huis." I loe verschrikkelijk Heemskerks huis er van bin nen uitzag is te zien op foto's bij Dirk van der Plas. Want die doet niet alleen in potten; hij verzamelt ook mensen. In een bijna ontilbaar plakboek met foto's, brieven, notities en tekeningen; zoals een portret dat de hobby-archeoloog van Frans Heemskerk tekende. Een peinzende blik boven een scherpe neus. ,,I.oopt nooit recht op zijn doel af, maar keert onderweg een eindje terug om te kijken naar iets wat hem opvalt: wat rommel bij een vuil nisbak, de klok van de slager om de hoek, een don ker portiek, een papiertje op straat", noteerde Van der Piaserbij. Groenste plekje Maar de zonderlingste Groenesteeg-bewoner van allemaal leefde in de vorige eeuw. Dat was Goeie Mie, die vele buurtgenoten vergiftigde. Uit armoe de. Ze sloot verzekeringen op haar slachtoffers af, die ze na hun dood inde. Haar laatste slachtoffers, de familie Frankenhuizen, woonden ook in de steeg. Daarna is de gifmengster gepakt en veroor deeld. „Het was in die tijd een zeer gesloten ge meenschap. De politie kwam er niet bij; men loste de dingen onderling op. Eigenlijk zegt dat ook iets moois over de buurt", vindt Willem Mulder. De slachtoffers van Mie liggen niet op de begraaf plaats aan het eind van de steeg. Die was voor de beter bedeelden. Nieuwenburg herinnert zich de lijkkoetsen die in zijn jeugd door de steeg kwamen nog goed; 'de paarden met zwarte kleden en kap pen over hun hoofd'. Op weg naar het enige plekje die de naam Groenesteeg nog eer aandoet. Waar gras, wolfspoot en driedelig tandzaad nog welig tieren. En waar de immergroene taxus symbool staat voor het eeuwige leven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15