A Niets is gewoner dan kip Van een dessert eet ook 't oog mee Smaak VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1997 REDACTIE WIM VAN BEEK 07", Restaurant Card voor uiteters De Alkmaarder Egbert H.Hen nen is de initiatiefnemer van de Restaurant Card Alkmaar, kos ten 75 gulden, die bij een steeds groter wordende groep restau ranthouders in heel Nederland kan worden gebruikt. Aan het gebruik van de restaurant card zijn natuurlijk voorwaarden ver bonden. De card is alleen te ge bruiken bij de aangesloten res taurants, 160 in totaal en ver spreid over heel Nederland. Het grootste voordeel voor de uit eters is dat als de cardhouder met minimaal vier personen een driegangendiner of lunch gebruikt, de twee goedkoopste diners niet in rekening worden gebracht. Andere voorwaarde is dat de card in de meeste restau rants geldig is van maandag tot en met donderdag. Alles wat naast het diner of de lunch wordt gebruikt als drank et ce tera wordt uiteraard wel in reke ning gebracht. Alles over koffie De negentien Coffee Clubs in Nederland, een initiatief van Melitta, zijn met een eigen culi nair magazine gekomen dat gratis in de Coffee Clubs (niet te verwarren met de Coffee ShopS) kan worden meegenomen. Een blad dat vol staat met informa tie voor de liefhebbers van kof fie. Want over het alledaagse kopje koffie valt heel veel te ver tellen, zo blijkt uit het eerste nummer dat deze zomer ver scheen. Het magazine is gratis verkrijgbaar bij de negentien Coffee Clubvestigingen in Ne derland. In het eerste nummer komt een artikel voor over de uitvinding van het koffiefilter en verder be vat het een sfeerreportage over een beroemd Weens koffiehuis. Maar ook een recept, koffie voorafjes en toetjes met koffie ontbreken niet. Verder is er bij voorbeeld aandacht voor de nieuwe generatie koffiezetappa raten, een nostalgisch porselei nen koffiepotje en de mogelijk heden met het braden en sto ven van een braadzak. Coffee Club is een soort kof- fierestaurant /winkel waar aller lei soorten koffie te verkijgen zijn, attributen die met koffie hebben te maken maar ook speciale chocola met eigen logo. Verder is er een uitgebreide kaart met kleine gerechten. De volgende uitgave verschijnt in oktober. De Coffee Club is o.a. te vinden aan Velserhof97 in IJmuiden, Damrak79 en Blijmerplcin 719 in Amsterdam en Polderplein 127, 2132 BE Hoofddorp. Voor meer informatie, tel. 0183- 642626. Kip past overal bij en is snel klaar. Niets gewoner dan kip. Een stukje kip past overal bij en is snel klaar. Kip ligt meer voor de hand dan ooit nu varkens- en rundvlees niet helemaal koosjer meer lijken te zijn. Is kip dan wel altijd helemaal in orde? Zit pluimvee dan opgepropt in de bio-industrie waar aan dieren welzijn slechts lippendienst wordt bewezen? De kippenboer laat in zo weinig mogelijk tijd zo veel mogelijk slachtkippen groeien. Hoe min der ruimte en daglicht die kip pen hebben, hoe minder ze kunnen bewegen, dus hoe dik ker ze worden. De boer zorgt dat hij voor zo weinig mogelijk voer zo zwaar mogelijke kippen krijgt. Of die vogels dat leuk vin den is niet de boer zijn zorg. En of het vlees van die kippen lek ker smaakt kan hem ook niks schelen. Nederlanders zijn zuinige koop lui. Betere kip maken kost de boer meer. Daar moet de con sument dus meer voor betalen. Het probleem is dat bij die be tere kip alleen de filets en de bouten duurder kunnen zijn. Voor de mindere delen van de betere kip, zoals de vleugels, wil niemand meer betalen dan voor de vleugels van een doorsnee kip. Om economische redenen wor den de meeste kippen tegen zo laag mogelijke kostprijs gepro duceerd. Het is voor de kippen boer een centenkwestie, zijn marges zijn beperkt. Als een be paald soort kip per dag een grammetje minder groeit dan een andere soort, levert die soort niet genoeg geld op. Langzaam groeiende kippen zijn duurder, hoewel iedereen weet dat ze smakelijker vlees hebben. Vleeskippen uit de bio- industrie zakken vanwege hun gewicht al na zes weken door de pootjes. Ze leveren een mini male kwaliteit kippenvlees met nauwelijks echte kippensmaak. Ja, de smaak van dat o zo mak kelijke kippenvlees. Het lijkt zo logisch dat consumenten daar op letten, maar diepgaand on derzocht is het nooit. Wel is on derzocht dat de consument op gemak, op uiterlijk en houd baarheid van het kippenvlees let. Maar let de consument op lekker? Kent de consument het verschil tussen kip die smaakt naar kip en kip die smaakt naar nergens? Kipkundigen weten dat niet echt. Herman Kemper weet het heel goed. Hij wil de beste kip. Een kip die lekker heeft geleefd en buiten rondgescharreld, een kip met stevig, smakelijk vlees. „Ik ben er in de loop van de jaren zo'n beetje achterwaar bij kip pen de kwaliteit vandaan komt." Op een twintigtal bedrij ven in de Achterhoek lopen kip pen die met recht de naam KemperKip dragen. Officieel zijn het scharrelkippen, maar de kippen van Kemper zijn nog veel meer. Gewone vleeskippen zitten met achttien stuks per vierkante me ter in donkere hokken. Scharrel- kippen hebben iets meer ruim te, twaalf per vierkante meter, maar dat is het enige verschil. De kippen van Herman Kemper kunnen op een groot buitenter rein lopen. Wormpjes krabben, in het gras spelen, rondrennen en in bomen fladderen. Zon of schaduw, wat ze maar willen. Door dat bewegen krijgen de kippen een stuk steviger en smakelijker vlees. Maar ze groeien langzamer, dus worden KemperKippen pas na negen weken geslacht. Hun voer is puur plantaardig en bestaat vooral uit graan. De speciaal gefokte eendagskui- kens die Herman Kemper weke lijks uit Frankrijk laat komen, de controles door een veearts, het kippenvoer en alle begeleiding vergen een goede planning. „Daarom regel ik alles centraal, tot en met de organisatie van de slacht en de verkoop." Van huis uit is Herman Kemper fabrikant van kippenvoer. „Voor een donkere stal met honderd duizend kuikens wil ik absoluut het voer niet leveren." Kemper Kippen leven in koppels van 5000 stuks, dat is in de kippen- wereld een ongebruikelijk klein aantal per hok. Ze leiden een natuurlijk kippenbestaan en hun vlees smaakt zoals kip moet smaken. Herman Kemper denkt dat de kippen van zijn Achterhoekse pluimveehouders haast niet meer te verbeteren zijn. „Elke kwaliteitsverbetering die nog mogelijk is, breng ik aan." Het probleem is wel de prijs. Die is hoger, dat is logisch. „Daarom moet ik zorgen dat ik geen slachtrijpe kippen overhoud. Want dan moet ik zakken met de prijs en maak ik mijn eigen product kapot." Over het welzijn van de kip ma ken de meeste consumenten zich geen zorgen. Voor de con sument zijn veiligheid en kwali teit van het vlees het belang rijkst, weet Herman Kemper. Maar hij weet als geen ander dat dierenwelzijn bijdraagt aan de vleeskwaliteit. Eind september verschijnt bij uitge- Het zelf maken van een dessert is in de ze voor sommigen jachtige tijd niet lan ger meer een alledaagse aangelegen heid. Desserts maken doe je niet dage lijks meer. Maar als je het dan doet doe het dan goed en maak er iets bijzonders van, is de aanbeveling die Mandy Wagstaff doet in haar boek 'Lieve He mel', waarin honderd heel bijzondere desserts zijn samengebracht. Mandy Wagstaff is voedingsdeskundige en me dewerkster van o.a. Good Food van de BBC-televisie. Desserts zijn door de eewen heen altijd beschouwd als luxe, bedoeld om te ver wennen. Al in de Middeleeuwen wer den pruimen, druiven, kersen, appels en peren geteeld om de tafels te sieren. Gedroogde vruchten en citrusfruit wer den geïmporteerd, samen met noten en specerijen als gember, kaneel en kruid nagelen. Desserts zijn de laatste eeuwen overi gens wel eenvoudiger geworden en hebben voor een groot deel hun deco ratieve functie verloren. Ze zijn subtie ler van smaak, structuur en kleur ge worden. En ze hoeven per definitie niet ingewikkeld meer te zijn om goed te smaken. Een dessert moet tegenwoor dig wel dusdanig worden gekozen en gemaakt dat ze past bij de opbouw van het menu, vindt Wagstaff. „Na een zwaar hoofdgerecht past een licht des sert van vruchten of eventueel een souf flé. Maar de manier waarop het wordt gepresenteerd is wel mede bepalend voor het succes. Bedenk dat het oog ook mee-eet." Lieve Hemel gaat niet over trends of ra ges. Het gaat over nieuwe recepten naast de beroemde klassiekers. Wat ze verbindt is het gebruik van seizoenpro ducten voor het maken van combina ties. Zoals voor een warme dag aardbei en met munt en room, voor de herfst hazelnoten met gekarameliseerde pe ren en chocoladesaus, voor het voorjaar kokosparfait met papaya en limoen en een warme sinasappelpudding in de winter. De schrijfster kiest daarbij voor haar desserts altijd voor vers. En: „Laat u niet verleiden door super markten die midden in de winter aard beien en frambozen verkopen. Die pro ducten zijn dan duur en hebben weinig smaak. De natuur heeft het jaar ver deeld in seizoenen en wij zouden moe ten eten wat het jaargetijde oplevert." Voorts denkt ze dat de consument de komende jaren zich steeds vaker zal af keren van voedingsmiddelen die fa brieksmatig zijn ingemaakt, fijnge maakt of verpakt. De consument zal in toenemende mate kiezen voor verse producten. ieve ƒ-/emel verbluffende desserts 1 23456789 10 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL» Horizontaal 1. Roofvogel; 2. het zelfde, wild zwijn: 3. aartsbis schop (Lat.), wat, selenium; 4. edelgas; 5. bloeiwijze, zang stem; 6. opstootje, kunsttaal; 7. voorzetsel, priem; 8. bloem; 9. persoonlijk vnw., Europeaan, stop; 10. keer, spits uitlopende strook; 11. leer v.d. algemene eigenschappen der dingen. verticaal.1. Driekroon, bezie ling; 2. lofdicht, papegaai, vaat werk; 3. muzieknoot, strijdperk, astatium; 4. Turkse titel, opslag plaats; 5. ik (Lat.), godin v.d. verblinding; 6. verbod, bijge volg; 7. als voren, dichterbij, landbouwwerktuig; 8. omder- richt, plezier, gewas; 9. zuid vrucht, voorplantingscel bij la gere planten. OPLOSSING SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en derde verticale kolom zijn: PANTALON en STELLAGE Het sleutelwoord luidt: BAKEN LICHT M&MZ, i£"-V AMAV- EPAASJ rtORS&J /S A/£T *\y=>P£M TAP PET// Intussen had de razer de fles half leeggedronken en daarbij menig lied ten gehore gebracht. Doch nu werd hij door een vreemde lodderigheid bevangen, zodat hij zich op de vloer van de kelder uitstrekte, en de ogen sloot. Zijn getier verstomde en een snurkende ademhaling verried, dat hij in slaap was gevallen. Nu stak de kraai de kop door de ver nietigde vensteropening om een nieuwsgierige blik op zijn meester te werpen. Wat hij zag wekte ook zijn dorst op en met enkele wiekslagen daalde hij naar de plas, die de omge vallen fles veroorzaakt had. Tom Poes, die het dier opmerkzaam volg de, zag hem doende en nu kroop hij op zijn beurt voorzichtig naar bin nen. „Dit is mijn kans", dacht hij, een lege zak oprapend. „We zitten nu eenmaal met het monster opge scheept - en heer Ollie zal zich steeds dieper in de moeilijkheden steken om het mormel te verbeteren. Maar dat kan het beste gebeuren door de kraai." „Der monster moet getemd wor den", sprak professor Prlwytzkofski tot zichzelf. Hij reed in snelle vaart stadswaarts, doch zijn gedachten verbleven nog bij de bewogen ogen blikken die hij op Bommelstein had doorgebracht. Geen wonder. Zijn zware hoofdpijn werd nauwelijks be dekt door de resten van zijn hoed en tal van blauwe plekken bedierven hem het zitten. „Praw!" hernam hij. „Dit is ja een gans verschrikkelijk, rechtopgaand, boosaardig genus!" Het kan alleen onschadelijk gemaakt worden door de wetenschap; dat is klaar. Maar niet door de mijne. Ik zal de raad van een specialist moeten trekken!" H W DOOR JAN VISSER Van een overwegend zonnige nazomerdag is gisteren weinig terecht gekomen. De sluierwolken die gisternacht ons land binnendreven bleken overdag bijzonder hardnekkig. Boven dien werd het wolkendek eerder dikker dan dunner. Pas tijdens de avonduren klaarde het wat op maar dat wasti laat om het kwik tot meer dan 20 graden op te krikken. In Bloemendaal werd maximaal 19,1 graad gemeten, op Schi; hol 18,7 en op de marinebasis Valkenburg bij Leiden werd* slechts 17,5 graad. Beter af was het zuiden van het land. Daar werd het metten peraturen tot 23/24 graden juist warmer dan verwacht. Dei wolking die gisteren over Nederland trok, hing samen met postfrontale activiteiten. Een eerste storingsgebied trok de afgelopen nacht met rege over ons land. Veel had de neerslag niet om het lijf. Meer re gen wordt er vanaf vanavond verwacht. Rond een diepe de pressie bij Schotland circuleren koude en onstabiele lucht- massa's. Daarin komen buien tot ontwikkeling. Deze vallen overigens niet alleen vanavond maar ook morgen overdag. Sommige buien kunnen vergezeld gaan van onweer. Het wordt zaterdag overdag niet veel warmer dan 15-16 gra den. Bovendien staat er een stevige naar west ruimende wir Deze kan aan de kust krachtig tot hard zijn, windkracht 6-7 Ook op zondag vallen er waarschijnlijk nog enkele buien ma de wind zwakt wat af. De ontwikkelingen na het weekeinde zien er gunstig uit. Boven het midden van Europa komteer hogedrukgebied te liggen terwijl de voormalige orkaan Erik; op het midden van de Atlantische Oceaan positie kiest. Da- door warmt de atmosfeer rond het midden van volgende we op. De temperaturen kunnen dan weer tot boven de 20 gra: stijgen. Verder blijft het droog en de zon laat zich geregeld zien. In de nacht en ochtend kan echter wel het mistduivell om de hoek komen kijken. n Ierland: KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en perioden met (buiige) re gen. Middagtemperatuur meest tussen 12 en 17 graden. Zweden: Veel bewolking en perio den met regen; in het noorden en oosten van daag eerst nog droog en misschien wat zon. Vooral in het zuiden veel wind. Middagtemperatuur uit eenlopend van 12 graden in het noorden tot in de buurt van 20 graden in het Denemarken: Onbestendig met veel be wolking, (veel) regen en soms veel wind. vandaag nog maxima'rond 17 gra den; daarna een paar gra den frisser. Engeland, Schotland, Wales e Onbestendig; half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, hier en daar met veel regen. Ook veel wind, in Schotland misschien wel storm. Daling van tempe ratuur; Morgen maxima van 10 graden in het uiterste noorden tot 16 in het-zui- België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en een aantal bui en. Vooral morgen ook veel wind.Middagtemperatuur dalend tot omstreeks 17 graden op morgen; in de Ardennen nog frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien; vooral in de Vogezen en Jura kans op onweer en plaatselijk veel regen. Op vandaag nog maxima rond 22 graden; daarna aanmerkelijk frisser. Portugal: Van het westen uit een toenemende kans op een paar stevige regen- en on weersbuien; Vandaag in het zuidoosten nog droog en vrij zonnig. Middagtempe ratuur veelal rond 25 graden; in het bin nenland eerst nog hier en daar warmer, Madeira: Afwisselend zon en wolken en misschien een bui. Middagtemperatuur rond 23 graden. In het zuidoosten flink wat zon en over wegend droog. Elders meer bewolking en een toenemende kans op een paar stevige regen en onweersbuien, het eerst in het noordwesten. Middagtempe ratuur uiteenlopend van rond 20 graden aan de Golf van Biskaje tot meer dan 30 in het binnenland. Canarische Eilanden: Zonnige perioden maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur iets dalend tot omstreeks 27 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en zo goed als overal droog. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 30 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon; de kans op een bui is klein. Middagtempertuur vlak aan zee tegen de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van het wes ten uit een toenemende kans op buien, misschien met onweer; in de Alpen hier en daar veel neerslag. Langs de Cote d'Azur overwegend droog, kans op wat zon en nog maxima rond 25 graden. El ders wordt het aanmerkelijk frisser. Mor gen later op de dag steekt waarschijnlijk de Mistral op. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur om streeks 28 graden. Italië: Geregeld zon en vooral in de middag en avond enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 28 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en een kleine kans op een onweersbui. Middagtempe ratuur rond of net onder 30 graden. Malta: Flink wat zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur omstreeks 30 gra- Griekenland en Kreta: Vrij zonnig; de kans op een lokale (on weersbui is klein. Op de Egeïsche Zee soms een stevige noordelijke wind. Mid dagtemperatuur 25 tot 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur meest tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Overgang naar wisselvallig herfstweer met van het westen uit een toenemende kans op buien; later veel wind, met na me in het noorden. Vandaag maxima uit eenlopend van 21 graden in het noorden tot ruim 25 in het zuiden; Morgen overal aanmerkelijk frisser. Zwitserland: Vandaag in het oosten nog zonnige pe rioden maar van het westen uit meer be wolking en vooral op morgen een paar stevige regen- en onweersbuien die hier en daar veel neerslag kunnen brengen. Maxima rond 23 graden, maar vandaag in het zuiden nog warmer. Oostenrijk: Eerst zonnige perioden. Van It- uit meer bewolking en enkele' onweersbuien, vandaag latere al in Tirol en morgen ook e dagtemperatuur omstreeks 25| Vandaag nog vrij zonnig. Moq gang naar wisselvallig bewolking, een toenemende buien en vooral in het noori wind. Middagtemperatuur orro graden. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden maa -v vooral in Tsjechië meer b een toenemende kans op e Middagtemperatuur omstreek.' 0, Hongarije: Flinke zonnige perioden e lijk tot morgen droog. Midda^as tuur 25 graden of meer. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1991 Zon- en maanstanden Zon op 07.12 Zonondfp* Maan op 18.04 Maanoi Waterstand IJmuiden Katwij Hoog 00.56 13.30 00.25 W Laag 08.45 21.20 08.2: in. tij Weerrapporten 12 september Of js Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Kopenhagen hall bew. Las Palmas licht bew. Lissabon Luxemburg ID/i New Orleans onbew. New York zwaar bew Tel Aviv onbew Tokyo regenbui Toronto half bew. Vancouver half bew.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8