Freelander in twaalf uitvoeringen Weg en wiel Campagne ten gunste van startonderbreker Turbodiesel maakt Kia Sportage economischer De 'speedboot' van Peugeot Nieuw regenpak geschikt voor hergebruik Modelauto's in Koepelbeurs Er zijn maar weinig productieau to's waarop zóveel gefantaseerd is door (voornamelijk Italiaanse) ontwerpers als de Fiats 500 en 600. Deze goedkope wagentjes werden op een subtiele manier verbouwd tot apart ogende maar toch betaalbare alternatieven voorde massaproducten. Een van die vele varianten was de Fi at 500 Jolly, een luchtige strand- auto met rieten stoelen, bedacht door Ghia. De eerste Jolly op ba sis van de Nuova 500 uit 1957 had nog een speciale voor- en achterkant en een losse, halve voorruitomlijsting (zie foto). De productiemodellen kregen meer het normale 500-uiterlijk. Spoe dig kwam er ook een versie op basis van de Fiat 600. Hoewel de Jolly een uitgesproken open auto was, kon het natuurlijk ook rege nen en daartoe was er een (zeer lelijke) linnen kap te koop. De Jolly was een van de succesvol ste varianten op de Fiat 500/600, Ghia bouwde er tot 1960 onge veer 2.500. FOTO Dt ONSCHATBARE KLASSIEKER IJDAG 12 SEPTEMBER 1997 ISU IEN HAAG GPD Het dievengilde is zijn 'werk terrein' aan het verleggen van gewilde nieuwe auto's naar aantrekkelijke tweedehands jes van drie jaar en ouder. De reden daarvan is simpel: om diefstal tegen te gaan zijn de jongste auto's bijna allemaal uitgerust met een startblokke- •nh ringssysteem. Viaelektroni- sche weg wordt in geval een verkeerde (contact)sleutel koe wor<^t S0*31"1"^ de benzine toevoer en de startmotor ge blokkeerd. Vanaf 1 januari r wordt binnen de Europese Unie een dergelijke beveiliging zelfs verplicht voor iedere nieuwe auto die de band loopt. Vanaf die tijd wordt het stelen van een nieuwe auto dus een stuk moeilijker. Om namaak van de 'moedersleutel' tegen te gaan wordt de elektronische contactsleutel steeds vaker voorzien van wisselende itartcodes. Er zijn al sleutels die meer dan een miljoen co des in zich bergen. Auto's die van dergelijke ap- laratuur zijn voorzien, zijn lerkenbaar aan de driehoeki ge sticker met oranje opdruk op de achterruit en/of zijrui ten. Dat er al een levendige handel in dergelijke stickers co| aan het ontstaan is laat zich Np, raden. Het laten aanbrengen van een diefstalbeveiliging ecl kost per slot van rekening mi- vc nimaal driehonderd gulden, exclusief montage. Het resultaat is in ieder geval dat de dief zich wel tweemaal bezint, voordat hij aan een luto met een alarmsticker be gint. Verleden jaar is het aan tal autodiefstallen ten opzich tevan het jaar daarvoor met 8,5 procent gedaald. Dit bete kent concreet een daling van bijna 35.000 auto's in 1995 tot 31.711 stuksin 1996. Dit jaar zal naar verwachting nog be- Om dat voor el kaar te krijgen is kort geleden de landelijke campagne tegen autodiefstal 'Niet te starten niet te stelen' gestart. Het motto dekt helaas niet helemaal de lading. Want ook een personenauto die is uit gerust met een anti-diefstal beveiliging kan worden gesto len. Alleen moet het gilde er in de meeste gevallen toe overgaan om de complete au- op een aanhanger (auto ambulance) te laden om daarna met behulp van mo derne elektronische appara tuur de auto weer aan de praat te krijgen. 'Professione le' dieven beschikken echter ook al over handzame appa ratuur om de bewuste code ter plekke te kraken. Omdat autodieven het bij nieuwe auto's steeds moeilij ker krijgen gaan zij zich steeds meer richten op aan trekkelijke tweede-handsau to's, zoals bijvoorbeeld de Volkswagen Golf (GTi), Au di's, BMW's en Mercedessen. Om dit tegen te gaan start de stuurgroep Autocriminaliteit van het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheersing, een samenwerkingsverband tus sen overheidsinstanties en het bedrijfsleven, een actie om bezitters van auto's van drie jaar en ouder die geen startonderbreker hebben te bewegen deze als nog in te la ten bouwen. De kosten van een dergelijke antidiefstalre- geling variëren van ongeveer driehonderd gulden tot ver over de duizend gulden. Het inbouwen van de goedkoop ste goedgekeurde systemen kost plus minus honderd gul den en vergt ongeveer ander half uur. Sommige autoverzekeraars zijn bereid een deel van de kosten te betalen. De autobe zitter moet er wel op letten dat de installatie is goedge keurd door TNO/SCM. Zon der zo'n goedkeuring is het zelfs mogelijk dat een bepaal de verzekeringsmaatschappij weigert een (dure) auto te verzekeren. Omdat een certi ficaat wordt vereist is zelf- montage uit den boze. De autobezitter is dus aangewe zen op erkende (Bovag) gara gebedrijven. Hoewel de overheid nauw bij de campagne is betrokken, leidt dit niet tot financieel voordeel voor de autobezitter. Er is geen subsidie op nog aan te brengen startblokke ringssystemen. Erkende gara gebedrijven varen wel bij de campagne. Uitgaande van een gemiddelde prijs van on geveer 750 gulden (er zijn drie categorieën) betekent een aantal van 4,5 miljoen auto's van drie jaar en ouder een markt van bijna 3,4 miljard gulden. heeft het leveringsgamma i de Sportage uitgebreid met i turbodieselversie. Het is i welkome aanvulling op de )rtage-reeks, want dieselmo- ?n genieten in terreinachtige ito's vaak de voorkeur. Ze bie- meer trekkracht en zijn nzienlijk economischer, prijst de Sportage aan als :n fraai alternatief voor hen e sedan, hatchback en sta- •nwagon moe zijn. Bovendien ijst men met nadruk op de bij- mdere gebruiksmogelijkheden het voertuig. Die worden icreëerd door de ruimte die de ito te bieden heeft en de in- hakelbarevierwielaandrijving. ie laatste voorziening en het ij forse eigen gewicht maken Sportage geschikt als trekau- 'voor zware aanhangers, cara- ins en trailers. >t voor kort bestond het gam- uit twee 4-cilinder benzine- itoren van 2.0 liter, één met ht en één met zestien klep- jn. Deze machines bieden otte prestaties, maar in een os,itotype als de Sportage zijn ;t behoorlijke drinkers. Als ge- iddeld verbruik geeft Kia bij voorbeeld 12,7 liter per 100 kilo meter op voor de versie met acht kleppen. De nieuwe Sport age Turbodiesel is dus een wel kome aanvulling op de reeks. Al was het alleen maar om het ver bruik binnen de perken te hou den. De 2.0 liter metende turbodie sel, volgens Kia een Peugeot- motor, biedt echter nog meer voordelen. Hij levert namelijk aanzienlijk meer trekkracht dan de benzinemotoren en dat ook nog bij een veel lager toerental (195 Nm bij 2.000 tr/min). Het maximum vermogen bedraagt 83 pk bij 4.000 toeren. In diesel- land geen krachtpatser, maar echt sloom is hij ook niet. En met een gemiddeld verbruik van 9,4 liter per 100 kilometer is de Sportage redelijk econo misch. Opvallend aan de Kia Sportage, ook in dieseluitvoering, is zijn luxe uitmonstering. Centrale vergrendeling, elektrisch be- dienbare ramen en spiegels be horen allemaal tot de stan daarduitrusting. Maar daar staat tegenover dat de prijs van 54.990 gulden niet zo scherp is als we van de andere producten van Kia gewend zijn. Kinderstoel voor peugeot 806 eugeot heeft speciaal voor de 17<! Greeks een stoel ontwikkeld, 37,s e in een handomdraai in een nderstoel kan worden omge sp verd. Als kinderstoel is het 52£ eubilair geschikt voor kinde- gj n tussen de 15 en 36 kilogram, ó7£ at in de praktijk neerkomt op ;n leeftijd tussen 3 en 10 jaar. 46£' Speciale stoel (1.550 gulden) 45.8 in als accessoire via elke Peu- 5JJ ot-dealer worden besteld en 57,i( ist in alle 806-modellen m'ö le'la've de L 1.8) op de buiten om a posities van de tweede en derde rij. De stoel is gemakkelijk in de vloer te verankeren. Op het eerste gezicht lijkt het om een normaal exemplaar te gaan. Door een lipje uit te trekken komt een deel van de zitting naar boven dat tegen de rugleu ning wordt gedrukt. Zo ontstaat een comfortabele zitplaats voor een kind, zeker als ook nog het als extra leverbare kussen wordt gebruikt. Bij de stoel kan ge bruik worden gemaakt van de reguliere veiligheidsgordels. WEGWERKZAAMHEDEN 27.8 ijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden Mag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam richting Den Haag (A 4) ji'tt üssen Schiphol en Hoofddorp, avond en nacht. Den Haag richting Amsterdam (A 4) •ssen Schiphol en Nieuw-Vennep. 'ssen Schiphol en knooppunt Badhoevedorp, avond en nacht. Frankfurt bol van de primeurs FRANKFURT Gisteren is de Internationale Automobil Ausstellung (IAA) van Frankfurt begonnen. Zel den heeft een autoshow zo'n groot aantal primeurs te zien gegeven. Niet alleen de nieu we VW Golf en Opel Astra, ook bijvoorbeeld de Merce des M-klasse, Citroën Xsara, Land Rover Freelander, Ford Puma, Porsche 911 Carrera, Alfa Romeo 156, Hyundai Atos, Honda Civic Aerodeck, Cadillac Seville en Chevrolet Camaro debuteren er. En dan hebben we het nog niet eens over de ontelbare 'nor male' vernieuwingen en de vele experimentele modellen en stylingstudies. Dit alles maakt van de IAA (open tot en met 21 september) voor de autoliefhebber een niet te missen evenement. De LAA wordt gehouden op het grote Messe-complex van Frankfurt en is op werkdagen open van 9 tot 20 uur en in het weekeinde van 9 tot 18.30 uur. Vanaf Arnhem rijdt u er simpel heen: kies na Oberhausen de Autobahn A3 richting Keulen en Frankfurt, dan wordt u op het Wiesba- dener Kreuz al met grote borden ('Messe') de A66 op geleid. Deze weg loopt in fei te door tot aan het Messe- complex. Vanuit Venlo is het raadzaam via Autobahn 61 naar Koblenz te rijden en vervolgens via de A48 en op het Dernbacher Dreieck rich ting Frankfurt. Er is rondom het Messe-complex voldoen de parkeerruimte, maar het is wel zaak vroeg te komen. Entree kost op 13 en 14 sep tember 28 mark per persoon, daarna 22 mark. Kinderen tot en met 14 jaar mogen voor 15 mark naar binnen. Op de autotentoonstelling van Frankfurt. die gis teren is begonnen, is zoals gebruikelijk een flink aantal prototypes en experimentele ontwerpen te bewonderen, waarin ontwerpers hun fantasie de vrije loop laten. Een daarvan komt van de Franse autobouwer Peugeot en heet Runabout. Dit op een speedboot gelijkende experiment heeft als basis de ruimtewagen 806. De dakloze Runabout, die niet zou misstaan op de Hiswa, ademt ook aan de binnenkant een nau tische sfeer. Zo is voor de vloer, de armleuningen en voor het dashboard teakhout gebruikt. Achter FIETSSTROOK de beide voorstoelen is een soort houten dek, waaronder opbergmogelijkheden schuil gaan. Dat dek kan echter ook verwijderd worden, waar na twee opklapbare stoelen benut kunnen wor den. In totaal kunnen er dus vier personen met de Runabout mee. Als de weersomstandigheden onverhoopt wat minder zijn, is er een stoffen kap beschikbaar, die het interieur, in combinatie met twee opklapbare 'deurtjes' met ruiten achter de voorstoelen, helemaal afsluit. Voor de aandrijving van de Peugeot 806 Runa bout zorgt de uit de 605 en 406 bekende 3.0 liter V6-motor. De auto heeft overigens geen schroef en kan ook niet varen. Misschien iets voor later. redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Wereldwijd leeft de belang stelling voor terreinauto's op en dan mag je verwach ten dat een merk als Land Rover, in Europa zo'n beetje de uitvinder van de ze categorie auto's, daar snel op inspeelt. En dat ge beurt ook, want op de au totentoonstelling van Frankfurt debuteert deze week de Freelander, een nieuwe terreinauto met compacte afmetingen. VIANEN De Land Rover Freelander is qua buitenmaten een beetje vergelijkbaar met de recent in Nederland geïntroduceerde Honda CR-V. Alleen wordt de compacte Land Rover niet al leen aangeboden als 5-deurs stationwagon, maar ook in een iets sportiever ogende 3-deurs versie. Die is er naar keuze met een vast dak, door Land Rover Hardback genoemd, of als Soft back, waarbij de achterruit elek trisch in de deur verdwijnt en de kap kan worden neergelaten. Overigens kan van een Hard back een Softback worden ge maakt en omgekeerd. Het uiterlijk van de Freelander is zeer afgerond en modern, maar toch is de auto duidelijk herkenbaar als Land Rover. De carrosserie is een zelfdragende constructie, met twee langsbal- ken van voor tot achter, waar tussen weer acht dwarsbalken zijn gemonteerd. Dat klinkt in elk geval zeer solide en Land Rover claimt voor deze con structie een aanzienlijke ge wichtsbesparing. Vrijwel de ge hele Freelander is van tweezij dig verzinkt staal, de voorspat borden zijn van kunststof. Het publiek accepteert tegen woordig van een terreinauto geen matig veercomfort meer MILJONAIRS NEDERLAND Vorig jaar bestond het Neder landse wagenpark uit 6.757.000 motorvoertuigen. Het grootste deel daarvan be trof personenauto's: 5.740.000. Jaarlijks worden er in ons land een dikke 400.000 nieuwe personenauto's ver kocht. Het jaar 1994 gold als dieptepunt met 'slechts' 391.900 auto's, 1990 was een hoogtepunt met iets meer dan een half miljoen nieuwe personenauto's. RENAULT Sinds de Tweede Wereldoor log heeft de Franse autobou wer Renault 55 miljoen perso nen- en bedrijfswagens ge produceerd. Óm precies te zijn 55.088.791 voertuigen verlieten de afgelopen halve eeuw de Renault-fabrieken. Samen met de vooroorlogse productie (945.754) van Louis Renault heeft het merk de grens van 56 miljoen eenhe den inmiddels overschreden. SUZUKI In Japan neemt Suzuki een unieke positie in. Deze fabri kant maakt namelijk meer auto's buiten eigen land dan erbinnen. Van de 1,8 miljoen in 1996 gebouwde personen auto's kwam een miljoen uit fabrieken buiten lapan. Suzu ki's inspanningen op de we reldwijde automarkt werden onlangs onderstreept met de verkoop van de tienmiljoen ste Suzuki buiten Japan sinds de exportstart in 1978. De ko mende jaren voert Suzuki zijn totale productie op tot 2,5 miljoen auto's per jaar. Het Nederlandse merk Conquest Models bestaat tien jaar en is in Raamsdonksveer te zien. foto koepelbeurs Liefhebbers van miniatuurau to's kunnen komende zondag weer terecht in de bekende Toyota-koepel naast het Natio naal Automobielmuseum te Raamsdonksveer. Daar organi seert het tijdschrift Modelauto samen met het museum voor de twaalfde keer de zogeheten Koepelbeurs. Op meer dan 300 tafels vindt de bezoeker een breed scala aan automodellen: van klein tot groot, van goed koop tot bijna onbetaalbaar en van versleten tot fonkelnieuw. Bijzondere aanwezigen zijn de tinnen autosculpturen van beeldhouwer Henk Kolk, de unieke 1:87 kartonnen bouw- plaatjes van Attic Models en een modellen-overzicht van tien jaar Conquest en Madison Models. Voor de bezoekers van de Koe pelbeurs is er tevens de moge lijkheid tegen een sterk geredu ceerde entreeprijs de collectie van het museum met meer dan 200 automobielen te bewonde ren. De Koepelbeurs is zondag geopend van 10 tot 16.30 uur, de entreeprijs bedraagt vijf gul den per persoon, kinderen tot 13 jaar betalen drie gulden. Import van FSO's naar Daewoo Daewoo Motor Benelux in Hoofddorp gaat FSO-auto's importeren. Deze stap volgt op de overname van het Poolse automerk door de Koreaanse gigant Daewoo. De officiële overname van het slechtver- kopende merk FSO vindt plaats op 1 januari 1998. Wellicht is dit de aanzet tot het opzetten van een nieuw distribu'ienetwerk en het ontwerpen en verkopen van nieuwe, meer aansprekende modellen. De nieuwe Land Rover wordt niet alleen aangeboden als 5-deurs stationwagon, maar ook in deze sportiever ogende 3-deurs versie, foto rover en daarom heeft Land Rover voor de Freelander een nieuwe wielophanging ontwikkeld. Het is een speciale uitvoering van een MacPherson veerpoot, die op alle vier de wielen wordt toe gepast. Zo is de Freelander on der alle omstandigheden verze kerd van een goede wegligging, zegt Rover. De wielen worden bij de Free lander allemaal permanent aan gedreven. Dat gebeurt via een visco-koppeling, die wel een klein snelheidsverschil tussen voor- en achteras toelaat, maar bij een groter verschil (op een gladde ondergrond) direct een starre verbinding tussen de twee assen creëert. Daarbij zit er (tegen extra betaling) een an ti-blokkeer remsysteem op en een inrichting die doorslippen van de wielen tegengaat. De Freelander is daarmee al be hoorlijk goed toegerust voor het terrein, maar toch heeft Land Rover ook nog een speciaal 'daalsysteem' voorhanden, dat de snelheid bij sterk afdalen au tomatisch beperkt tot 9 km/u en op een hobbelig parcours zelf tot 7 km/u. Land Rover heeft voor de Free lander een keuze uit twee mo toren in petto. Dat zijn een 1.8 liter benzinemotor met vier kleppen per cilinder en een ver^ mogen van 120 pk en een 2.0 li ter direct ingespoten turbodie sel met 97 pk. De benzinemotor is afkomstig uit de MGF sport wagen, maar kreeg wel enkele aanpassingen om hem 'terrein waardig' te maken. Een iets an dere afstemming van de in- en uitlaat zorgt voor iets meer trek kracht (maximaal 165 Nm) bij een lager toerental (2.750 tr/min). De dieselmotor is een kracht bron uit de zogenoemde L-se rie, die ook in de Rovers 620 en 420 is te vinden. In de Freelan der is het vermogen echter weer iets verlaagd ten gunste van de trekkracht bij lagere toerental len. Bij slechts 2.000 tr/min is er een koppel van 210 Nm voor handen. Land Rover belooft bo vendien mooie verbruikscijfers voor de dieseluitvoering. Land Rover zal de Freelander vanaf het voorjaar van 1998 aanbieden in twaalf uitvoerin gen. Dat aantal wordt bereikt door alle drie de carrosserievari anten aan te bieden met keuze uit de genoemde twee motoren en twee uitrustingsniveaus: i en XEi. Daarnaast biedt Land Ro ver een groot aantal accessoires aan om de auto een persoonlijk tintje te geven. De prijzen be ginnen naar verwachting bij 55 mille, meldt de importeur. Het plastic re genpak kan na gebruik voort aan naar de recycling. Als het tenminste om een exemplaar gaat van het ty pe Anuy van Riano. Deze Nederlandse fabrikant zegt een stof te hebben uitgevonden die bij afdan ken volledig opnieuw te gebruiken is. Er komt een centraal inleveradres voor oude, kapotte en versleten regenpakken van het nieu we type. Een probleem bij het te rugwinnen van tot nu toe gebruikte kledingstof is de wa terdichte coating, een chemisch product dat niet te verwijderen is. De nieuwe coating van Riano is met goed resultaat getest door TNO en SGS, een op recy cling toezichthoudende instan tie. Ook Greenpeace zegt en thousiast te zijn over het mate riaal. De firma brengt drie modellen met de nieuwe stof op de markt onder het Anuv-label, een com- De eigenaar kan zijn afgedankte regenpak te zijner tijd gratis naar de fabriek opsturen. foto riano i- pleet regenpak 145) en twee regenjacks 100) in de kleuren oceaanblauw en -groen. Het opbergfoudraal is voorzien van het retouradres van de leveran cier. Een antwoordnummer zorgt ervoor dat het opsturen voor de eigenaar gratis is. Meer informatie geeft Riano in Rucp- hen via tel. 016 5342 651. Helm verplicht Zweden is het eerste Europese land dat plannen maakt om de fietshelm verplicht te stellen. In Australië be- staat deze omstreden ver plichting al langer. Zwe den wil de helmplicht bin nen twee tot driejaar in voeren als onderdeel van een groot plan voor de ver keersveiligheid. De Euro pean Cyclists Federation is tegen de helmplicht en is een internationale brie- vencampagne begonnen. Ook Zweedse fietsvereni- gingen zijn fel tegen. Hun argument is dat de helm plicht in Australië als enig resultaat heeft dat er 35 procent minder gefietst wordt. Zweedse ambtenaren beschouwen het fietsen zonder helm als extreem gevaarlijk. De Nederlandse fietsersbond ENFB is niet tegen de fietshelm, wel tegen een helmplicht. De bond ziet meer heil in veilige fietsen, betere fietsvoorzienin- gen, comfortabele fietspaden en verlaging van de maximum snelheid voor auto's in de stad.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7