Bijdrage aan EU veel hoger na 2000 Railned rekent nut van Betuwelijn opnieuw uit 'Ontneem Peper beheer politie' holen houden vrijheid ij keuze van sponsors Binnenland Jongeren nemen steeds meer afstand Vast op Engelsmanplaat Nooit meer ruzie bij serabble «PA pAG 12 SEPTEMBER 1997 j[oe Agnes 71 baart vierling sen Koe Agnes 71 van de veehouders Arnold en Bert Schrij- luit Dalfsen is vorige week bevallen van een vierling. Het gaat f twee bollen en twee vaarskalveren en alle dieren maken het fed. Een koe die een vierling baart is volgens de Zwolse dieren- k Dwarshuis een grote zeldzaamheid. „Grofweg geschat denk n een kans van één op de miljoen." De familie wilde geen thtbaarheid geven aan de gebeurtenis, maar Karin, de drieja- le en zeer trotse dochter des huizes, bracht het nieuws in de ireld toen zij met haar moeder op de markt was. foto gpd leer energie uit hout' (ECHTNederland kan binnen vijftien jaar zes tot acht procent i de energiebehoefte verkrijgen uit 'biomassa', zoals gft-afval afvalhout. Ook het telen van gewassen voor energieproductie leen bijdrage leveren. Voorwaarde is wel dat de overheid snel ier investeert in grote projecten om biomassa te verkrijgen, t onderzoeker Faaij, die op 29 september aan de Universiteit echt promoveert op het onderwerp. De overheid wil dat bio- ssa in 2020 drie tot vier procent bijdraagt aan de nationale rgieproductie. Volgens Faaij is dat een bescheiden doelstel- aete geëist tegen bejaarde dierenbeul wiwarden De officier van justitie heeft gisteren drieduizend |den boete geëist tegen een 77-jarige man uit Jubbega. Bui lds, haviken, dassen en vossen vielen ten prooi aan 's mans pondere liefde voor zang- en weidevogels. Deze kleine vogels bbeerde hij te beschermen door de grotere, maar beschermde ilfdieren te vergiftigen. De politierechter vond dat de man niet lenhandig had mogen ingrijpen in de natuur, maar hij kon Jteren nog niet tot een oordeel komen. Hij wijst 25 september Iriftelijk vonnis. jeutel verklapt identiteit dode -bdoornDoor een geregistreerde sleutel heeft de politie de 'fntiteit kunnen vaststelen van een dode man die op 26 maart ljrd gevonden in het HoogBuurlose Bos in Apeldoorn. Het Jchtoffer blijkt een 38-jarige man uit Dordrecht te zijn, die ver- fedelijk is overleden aan een overdosis. Een jachtopziener ind de menselijke resten achter grote boomwortels in het bos. m zoekactie van de politie leverde een handvol kleding, een tas teen sleutelbos op. Pas toen een agent op het idee kwam bij ;|sleutelfabrikant te informeren kwam de Apeldoornse politie «cht in Dordrecht, waar sinds juli 1996 een inwoner als ver- Itstond opgegeven. DNA-onderzoek bevestigde de identiteit pde dode. lange wachttijd voor oogoperatie Recht Mensen die een oogoperatie moeten ondergaan, moe it gemiddeld 110 dagen wachten voordat zij in een ziekenhuis /Jechtkunnen. Daarvoor hebben zij al 72 dagen moeten wach- p voor een eerste consult bij een oogarts. Alleen mensen die 3Up beroep doen op een plastisch chirurg moeten nog meer ge- ,Jd opbrengen, zo blijkt uit onderzoek van het Nederlands fginstituut (NZi): zij hebben een wachttijd van 143 dagen een operatie, plus zestig dagen wachten op een onderzoek. ;ns het onderzoek stonden op 1 juli 127.000 mensen op een itlijst, van wie 79.000 langer dan één maand. rtomen geen wettelijke regels t de sponsoring van scholen. J komen er voorbeeldcon- en die er voor moeten zor- iat scholen en bedrijfsleven Woord met sponsoring [februari sloten organisaties Ischolen, ouders, bedrijfsle- len Consumentenbond een tenant, waarin zij afspraken nonsoring het onderwijs ag beïnvloeden. Gisteren de Kamer zich over de J of sponsoring wettelijk ield moet worden. PvdA en wilden dat aanvankelijk. Zij L mg dat er een tweedeling tat tussen arme en rijke len omdat sponsors alleen teresseerd zijn in kinderen venslang voor ord op kind chtbank in Zwolle heeft en een 41-jarige man uit ugen veroordeeld tot le- wegens moord op het W zoontje van zijn De 38-jarige moeder zes jaar cel. De man stond als zeer gewelddadig, aan achtverolgings- ln en werd als ongenees- schouwd. Eerder had hij, i vlucht uit de TBS-inrich- ne mensen vermoord, kind werd begin maart (toffer van de wanen van de die op proefverlof bij de Wa-S 'ngetrokken- Hij net kind verantwoordelijk leen telegram, waarin hij I de kliniek werd terug ge- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti Prognoses goederenvervoer kloppen niet arnhem» gpd De prognoses voor het goederenver voer over de Betuwelijn kloppen niet. De minister van verkeer en waterstaat heeft Railned, de NS-dochter die ver antwoordelijk is voor een optimale be nutting van het spoorwegennet in Ne derland, opdracht gegeven dit najaar met herziene prognoses te komen. De verwachting is dat de nieuwe cij fers aanzienlijk lager zullen uitvallen dan de prognoses die nu worden ge bruikt. In het uiterste geval kan dat lei den tot uitstel of afstel van de Noord- tak, de (goederen)spoorverbinding naar de grens bij Oldenzaal die zich in de buurt van Zevenaar van de Betuwe lijn zou moeten afsplitsen en die dwars door de Achterhoek zou komen te lo pen. Het nut en de noodzaak van de dure Betuwespoorlijn (inclusief de Noordtak geraamd op zon 15 miljard gulden) zijn tot nu toe altijd overeind gehouden door de fabelachtige prog noses voor het goederenvervoer over rail. Kritische kanttekeningen in het verleden door het Nederlands Econo misch Instituut en het Nederlands cen trum voor onderzoek, advisering en onderwijs op het gebied van verkeer en vervoer, zijn steeds weggewuifd. In een deelrapport voor de Weten schappelijke Raad voor het Regerings beleid hekelde ook de Delftse hoogle raar prof. A. Pols de naar zijn mening veel te hoge getallen van het ministerie en de NS. De kritiek van Pols zou voor de minister mede aanleiding zijn voor de nu gevraagde herziening van de prognoses. Nieuwe, lager uitvallende cijfers zouden vooral van betekenis kunnen zijn voor de plannen voor de Noordtak. Zelfs als de nu gebruikte en vermoedelijk veel te hoge prognoses zouden worden waargemaakt, bestaat de kans dat de goederenspoorlijn nog tot ver in de volgende eeuw onrenda bel zal blijken te zijn, zo meent Pols. Nederland en Duitsland protesteren in Brussel De Nederlandse bijdrage aan de Europese Unie zal over drie jaar explosief stijgen. Als het kabinet niet krachtig op de rem trapt, dreigt de netto-bijdrage (het verschil tussen de uitgaven aan en terugbetalingen van de EU) na 2000 met jaarlijks drie miljard gulden te stijgen. Over de perio de 2000-2007 gaat het om totaal 21 miljard gulden meer uitgaven aan Europa, ofwel 1.400 gulden per inwoner. Dit blijkt uit eerste ramingen die zijn gemaakt bij de per manente vertegenwoordiging van Nederland in Brussel. brussel paul koopman correspondent Het beeld dat uit de voorlopige berekeningen naar voren komt, is nog veel schrijnender dan in politiek Den Haag tot voor kort werd aangenomen. Nederland moet als gevolg van voorgeno men begrotingshervormingen al een flinke veer laten op het ge bied van de landbouwsubsidies (circa 1,5 miljard gulden minder ontvangsten). Maar ook bij de structuurfondsen dreigt Neder land aan het kortste eind te trekken. Volgens nieuwe nor men zouden straks de 'achtergebleven gebieden' Lim burg, Flevoland en Twente niet meer voor deze steun in aan merking komen. Sinds 1991 is Nederland stil aan een steeds grotere finan cierder geworden van het Eu ropese landbouw- en ontwikke lingsbeleid, voornamelijk omdat de Europese uitgaven fors ste gen en tegelijkertijd de subsi dies voor de moderne Neder landse agrarische sector werden afgebouwd. De 'netto bijdrage' aan Europa groeide aldus van ruim één miljard gulden in 1991 tot circa zes miljard gulden in 1998. Net als de Duitse minister van buitenlandse zaken Kinkel, die zijn 'Brusselse rekening' ook steeds hoger ziet oplopen, zal het kabinet de komende dagen protesteren tegen de voorstel len. Begin deze week trok land bouwminister Van Aartsen al aan de bel, dit weekeinde zal minister Zalm van financiën op de rem trappen, waarna maan dag het duo Parijn en Van Mier- lo (buitenlandse zaken) protest aantekent. Zowel de Europese ministers van financiën als hun collega's van buitenlandse za ken besteden een eerste discus sieronde aan het voorstel dat uit de koker komt van de Europese Commissie en 'Agenda 2000' is gedoopt. DEN HAAG ANP Jongeren tussen de 12 en 19 jaar staan tegen woordig kritischer tegenover informatie, of ze nu worden geconfronteerd met neutrale voor lichting, reclame of nieuws. In vergelijking met enkele jaren geleden zijn ze maatschappelijk echter minder betrokken. Anno 1997 be schouwt een op de vier jongeren zich als 'gab ber', een tegencultuur waarop de overheid nau welijks vat lijkt te hebben. Dat blijkt uit het rapport 'Jongeren '97, gene ratie op afstand', dat marktonderzoeksbureau Inter/View gisteren in Amsterdam heeft gepre senteerd. Het onderzoek is gehouden onder ruim drieduizend jongeren. Het bureau vraagt deze bevolkingsgroep sinds 1991 elke twee jaar naar hun opvattingen en levensstijl. longeren blijken zich steeds minder voor po litiek te interesseren. In 1995 verklaarde negen tien procent nog de bestuurlijke en maatschap pelijke besluitvorming in Nederland te volgen, maar dat percentage is gedaald tot zestien. Minder dan voorheen ook zijn jongeren jaar bereid zich in te zetten voor een samenleving waarin iedereen kan meebeslissen. Als doelgroep laten jongeren zich steeds min der gemakkelijk beïnvloeden. Speciale radio- of tv-programma's of andere media-uitingen zijn steeds minder aan hen besteed. Uit het aanbod pikken ze vooral wat in him kraam te pas komt, waardoor ze minder gemakkelijk 'bereikbaar' zijn. Van een overvloed aan informatie hebben ze daarentegen geen last. Ook verkiezen jonge ren een minder geregisseerde levenswandel. Uit de vraaggesprekken blijkt ook dat ze zich minder druk maken om factoren die voor veel ouderen de maatschappelijke status bepalen. Hard werken of een leidinggevende functie is voor de ondervraagden minder belangrijk, waarbii 'gabbers' de toon zetten. Uit het onder zoek blijkt dat 27 procent van de jongeren tus sen 12 en 19 jaar 'gabber' is. Deze subcultuur gaat gepaard met harde techno-dancemuziek en veelal ultra-kort of geen haar. De onderzoe kers stellen vast dat de commercie tot dusver geen vat heeft op deze groep, die ver van oude ren afstaat. Verder zijn jongeren anders gaan denken over asielzoekers. Nog maar 48 procent vindt dat te veel buitenlanders tot Nederland worden toegelaten, tegen 57 procent in 1995. 63 pro cent vindt dat echte vluchtelingen in Nederland terecht moeten kunnen. Van de ondervraagden geeft 41 procent aan dat de overheid reclame voor sigaretten en shag moet beperken en twintig procent is voor een verbod, vooral voor kinderen in de eerste twee klassen van het middelbaar onderwijs. Met alcohol hebben jongeren iets minder moeite: 49 procent is voor reclamebeperking, dertien procent ziet meer in een verbod. Nog maar negen procent van de jongeren kijkt graag naar reclame op tv: 56 procent vindt het juist 'cool' om weg te zappen. met kapitaalkrachtige ouders. Ook vrezen zij een te grote in vloed van het bedrijfsleven op de inhoud van het onderwijs. Gesteund door het CDA zei staatssecretaris Netelenbos ech ter dat een wettelijke regeling de overheid en de onderwijsin spectie 'in een onmogelijk par ket brengt' als zij overtredingen van de wet zouden willen bewij zen. De WD vindt scholen mans genoeg om verstandig met sponsoring om te gaan. Netelenbos omarmde vervol gens een compromisvoorstel van de WD: zij zal in overleg met bedrijven, scholen en ande re betrokkenen een aantal voor beeldcontracten voor sponso ring opstellen. Die moeten ga randeren dat zij zich zullen houden aan het convenant. Gümüs vertrekt rond 1 oktober amsterdam anp De Turkse familie Gümüs moet in de week van 1 oktober ver trekken. Dat heeft de kleerma ker uit De Pijp gisteren te ho ren gekregen van de Vreemde lingenpolitie, aldus het Gü- müs-comité. Gümüs had ei genlijk 10 september het land moeten hebben verlaten. In de week van 1 oktober wordt de definitieve vertrekdatum vast gesteld, aldus het comité. De familie heeft nu nog de tijd een aantal zaken rond de verhui zing te regelen. Gümüs wil onder meer zijn winkel nog verkopen. Daar naast moet hij de vlucht nog regelen. Gümüs, die twee schoolgaande kinderen heeft, weet nog niet wat hij in Turkije gaat doen, aldus Anja Versnel van het Gümüs-comité. wÊÊÊKÊÊK^^ 'IJ®! I r 1 c -vt-y-J-;: Schiermonnikoog Op de Engelsmanplaat, een zandbank in de Waddenzee tussen Ameland en Schiermonnikoog, is gisteren een ponton met containers vastgelopen. Uit het vaartuig lekt gasolie. Die vormt een bedreiging van het kwetsbare dieren- en plantenleven van de Waddenzee. foto gpd zandstra Advocaat Brinkman: ruswuk.gpd Als er één spelletje is dat op de zenuwen van de deelnemers werkt, is het wel serabble. Je denkt dat je een prachtig woord van acht letters neer legt, met dubbele letterwaarde en drie keer woordwaarde. En wat krijg je? Geen punten, maar slaande ruzie. „Dat woord? Dat bestaat niet. Nooit van gehoord. Weg met die letters!" Om een einde te maken aan de vaak eindeloze discussies over woordjes op het scrabblebord, en het aantal gebroken huwelijken en verstoorde re laties te reduceren, heeft het Belgische Neder landstalige Scrabbleverbond een eigen lijst opge steld met bijna 130.000 woorden. Een heus woor denboek, met alle woorden die 'toegestaan' zijn. Nooit meer rood aangelopen deelnemers, nooit meer dat mes op tafel, want er is het 'Serabble Woordenboek'. Volgens de Belg Bertrand de Bouvere, één van de acht Belgen en Nederlanders die drie jaar lang aan de lijst hebben gewerkt, was het boek hard nodig. Sommige verwoede scrabbelaars gebruik ten tot nu toe als 'scheidsrechter' het groot woor denboek der Nederlandse Taal, ofwel de Van Da- Ie, maar dat bleek geen oplossing. Sommige inge burgerde woorden bleken er niet in te staan. 'Klunen' bijvoorbeeld, het op schaatsen over land krabbelen. Tegenwoordig erkent Van Dale dat het bestaat, maar jarenlang mocht je het niet op het bord leggen. Van Dale maakt ook geen melding van vervoegin gen en veel verkleinwoorden, waarvan scrabbe laars hebben afgesproken dat ze 'mogen'. Die zijn toegevoegd aan het Scrabble-woordenboek, dat volgens De Bouvere vooral in clubverband zal worden gebruikt. Het aantal scrabbleclubs in Ne derland groeit gestaag en jaarlijks is er zelfs een officieel Nederlands kampioenschap. Deelnemers vormen daar zonder blikken of blozen woorden van veertien letters en leggen achteloos blokjes met een c, een q of een x op tafel, waar een nor maal mens geen raad mee weet. 'Rare' woorden die veel punten opleveren (een voorbeeld bij het Nederlands Kampioenschap was 'zwezerikcroquet') kunnen nu worden opge zocht in het nieuwe woordenboek. De lijst telt al leen woorden tot zeven letters. Daarmee is vol gens De Bouvere circa 95 procent van het spel- verloop gedekt. Omdat taal 'leeft' en er voortdu rend nieuwe woorden bijkomen, zijn de samen stellers van plan in het jaar 2000 een nieuwe druk te verzorgen. den haag gpd Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) kan burgemeester Peper het beheer over het politiekorps Rotterdam-Rijnmond ontne men en een waarnemer benoe men. Die suggestie hebben de voor ontslag voorgedragen korpschef Brinkman en zijn ad vocaat Van Leeuwen de be windsman gisteren gedaan. Dijkstal vindt dat de Politie wet hem vrijwel geen ruimte tot ingrijpen geeft in het conflict bij de Rotterdamse politie. Maar volgens Van Leeuwen kan Dijk stal een korpsbeheerder van diens taak ontheffen na 'onjuist beheer'. De advocaat vindt dat Peper Dijkstal om de tuin heeft geleid met subjectieve informa tie, wat heeft geresulteerd in het voorgenomen ontslag van Brinkman. Door Peper op een zijspoor te zetten, kan de weg worden vrijgemaakt voor een terugkeer van Brinkman. Minister Dijkstal wilde na af loop van het gesprek niet reage ren. Afgesproken is, dat een on afhankelijke deskundige (ge dacht wordt aan oud-minister De Ruiter van justitie) onder zoekt of een terugkeer van Brinkman mogelijk is. De Haag se bestuursrechter bepaalde on langs dat Dijkstal opnieuw met Brinkman om de tafel moest, omdat diens ontslag niet zorg vuldig is. Inmiddels is al wel een nieuwe politiechef benoemd in Rotterdam. Veel supporters in hoger beroep haarlem anp Van de 35 voetbalsupporters die onlangs zijn veroordeeld voor hun aandeel in de massale vechtpartij tussen Ajax- en Feyenoord-aanhangers op 23 maart bij Beverwijk zijn er in middels 26 in hoger beroep ge gaan. Onder hen zijn ook de twee Feyenoord-supporters die volgens de rechtbank in Haar lem medeschuldig zijn aan de dood van Ajax-aanhanger Carlo Picornie. De rechtbank veroordeelde eerder deze maand acht Feye- noord-fans tot celstraffen van maximaal vier jaar en stadion verboden. Twee aanhangers kregen ieder vier jaar cel, omdat ze volgens de rechters medever antwoordelijk zijn voor de dood van Picornie. Van de acht heb ben tot nu toe vier beroep aan getekend. Wat de andere vier doen is nog onduidelijk. Het openbaar ministerie denkt nog na over een hoger beroep. Het gaat er daarbij vooral om of de verdachten deel uitmaken van een criminele organisatie. De rechtbank vond van niet. Meer getuigen in rechtszaak Schilderswijk den haag anp De advocaat van de 25-jarige Hagenaar die wordt verdacht van brandstichting in een wo ning in de Haagse Schilderswijk waarbij zes leden van het gezin Kösedag omkwamen, wil extra getuigen oproepen. Raadsman mr. A. Visser zit na lezing van het dossier met vragen die wat hem betreft nog in het onder zoek meegenomen moeten worden. De inhoudelijke be handeling van de rechtszaak kan dan vermoedelijk pas op 16 januari volgend jaar plaatsvin den. Visser wil onder meer uitleg over de gasmeter die in de gang van de woning was aange bracht. Volgens hem heeft die een cruciale rol gespeeld in de ontwikkeling van de brand. Na de fatale brand op 26 maart in de Frans Halsstraat (Schilders wijk) werd in eerste instantie gedacht aan een racistisch mo tief. Een emotionele 'Mars van Verdriet en Wanhoop' volgde. De zaak kreeg op 6 juni echter een onverwachte wending toen de politie een neef van de ge troffen familie arresteerde. Tegen de 57 jarige Hagenaar, die met anderen de protestmars organiseerde, is gisteren drie jaar cel geëist wegens brand stichting en het schrijven van dreigbrieven. De man wordt er van beschuldigd zijn eigen huis in brand te hebben gestoken om de veronderstelling te on dersteunen, dat er racistische motieven bij de tragedie van de familie Kösedag in het spel wa ren geweest.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3