Kroonprins wordt Willem Gezinsvoogdij steeds verder in het gedrang I\ Feiten &Meningen Tony Blair zoekt perfecte Albion VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1997 NIEUWSANALYSE Het was in augustus dat de Britse premier Tony Blair opnieuw geschiedenis schreef. Geen regeringsleider had het de afgelopen veertig jaar in het hoofd gehaald om het land ruim drie weken lang aan zijn lot over te laten. En het ging goed mis. Terwijl Tony, Cherie en de kinderen in Italië en Frankrijk van de zon genoten, raakte de regeringsma chine ontwricht. De ministers Cook en Short vlogen el kaar in de haren over de vulkaanuitbarsting in Mont- serrat, vice-premier Prescott vond dat hij de lijdelijke baas. van het land was en niet minister zonder porte feuille Mandelson, dissidente Lagerhuisleden kwamen met kritiek op de plannen voor zelfbestuur voor Schot land en Wales. Op 26 augustus keerde Blair terug en vaardigde meteen een dienstbevel uit: stop met het gekissebis over onbelangrijke zaken, concentreer je op de grote lij nen van onze politiek. Tony Blair heeft nergens een grotere hekel aan dan politici die hun onderlinge oor logjes in de media uitvechten. Vrolijk buitenshuis wap perende vuile was herinnert immers aan het doldwaze scandaleuze Conservatieve verleden en past niet in het beeld van de moderne Labour-manager. Blair zelf is de vleesgeworden perfectie: glimlach, va derlandsliefde, huwelijk, kinderen, geloof, alles oogt perfect. Maar om hem heen herinnert nog veel aan het onvolmaakte en zelfs perfide Albion. Het koningshuis bijvoorbeeld. En de vakbonden. Twee bolwerken van traditie, die zijn streven naar een perfect Albion in de weg staan en om te overleven dringend aan eigentijdse verpakking toe zijn. In de dramatiek van de afgelopen twee weken greep Blair met beide handen de kans om daaraan te werken. Op het jaarlijkse congres van de overkoepelende vak centrale TUC in Brighton haalde hij dinsdag keihard uit. Vakbondsleiders die nog niet hadden begrepen dat deze Labour-premier uit ander hout is gesneden dan zijn voorgangers uit de jaren zestig en zeventig, twee handen op een buik met de vakbondsleiding, kregen onder uit de zak. ,,Wie invloed op deze regering wil uitoefenen, moet argumenten aandragen. De tijd van onderhandse af spraken, de commissie-kamertjes en kleine groepjes die de show proberen te runnen, is voorbij", zei Blair. Geen bier en sandwiches meer op Downingstreet 10, de tijden van arbeidersklasse in bokshouding tegenover het grootkapitaal zijn voorbij, in het perfecte Albion worden bedrijfsgeschillen in harmonieus overleg gere geld. Veel vakbondsleiders beseffen dat allang. Maar som migen hoopten dat een Labour-regering hen weer dezelfde machtspositie in de bedrijven zou geven als voor het aantre den van vakbonds- haatster Margaret Thatcher het geval was. Blair boorde die hoop de grond in. Onder de Tories ingeburgerde be grippen als 'flexibele arbeidsmarkt' vakbonders verhullend 'Grote Roerganger' Blair in Schot land. foto ap -voor een smoes voor be- staansonzekerheid en soepel ontslag recht - werden door Blair nadrukkelijk omarmd. „Sommi- gen huiveren als zij een Labour-premier Tory-termen horen I gebruiken. Hen zou ik willen zeggen: rX sluit je bij.ons aan in de echte wereld, JEMH daar is het een stuk warmer." Niemand in de zaal waagde het om deze enthousiaste verdediging van de vrije markt te toetsen aan een ander streven van Blair, namelijk dat de maatschappij wat 'zachter', wat medemenselijker moet worden en het woekerende egoïsme teruggedrongen. Sommige vak bondsleiders kankerden wat over dreigementen die haaks staan op samenwerking. Maar dat was achteraf, tegen journalisten. Een andere illustratie van de bijkans onaantasbare positie van Blair was zijn - heel wat omzichtiger - aan pak van het rouwende koningshuis. Als geen ander had hij door dat verdriet achter de gesloten deuren van een Schots kasteel en een masker van plicht een volslagen verkeerde indruk maakt. Het was Blair die meteen aan kondigde dat Diana als prinses van het volk door dat volk begraven zou worden. Het paleis volgde. Het was Blair die de natie vertelde dat de koningin echt verdriet had. Een dag later probeerde ze dat op straat bij de rouwenden voor St. lames Palace en in een tv-toe- spraak te tonen. En het was opnieuw Blair die een dag na de begrafe nis en een lunch met de koninklijke familie onomwon den zei dat het koningshuis moest moderniseren. Pa leisfunctionarissen lieten vervolgens weten dat het ko ninklijk huis 'toegankelijker' zou worden en de tabloids meldden dat prins Charles in Londen gaat wonen, zo dat hij wat makkelijker met William en Harry net als ge wone mensen naar de bioscoop kan of een hamburger tje verorberen. Dat vervolgens aan Jon Snow, de presentator van het Channel 4-nieuws, werd gelekt hoe vooral de koningin gepoogd zou hebben om van Diana's begrafenis een besloten gebeuren te maken, deed Blairs perfecte ima ge alleen maar goed. Hij, de monarchist, kwam er uit als de grote overwinnaar, de man die samen met prins Charles -»straks een perfecte koning - een eigenwijze, ouderwetse opa en oma op andere gedachten had ge bracht. Blairs boodschap, moderniseer of sterf, gaat erin als koek, of die nu is gericht aan koningshuis of vakbon den. De rechtse Times prijst hem als een 'dapper man'. De Guardian, vaak spreekbuis voor linkse tegenstan ders van Blair, meent dat hij de status van hoofd van een gekozen regering is ontstegen. „Hij is leider van de natie", aldus de krant. Zelfs een perfecte vernieuwer loopt echter risico. Zou hij niet, net als Gorbatsjov destijds, ingehaald kunnen worden door een beweging waarvan hij de motor is? De Guardian acht het bijvoorbeeld niet uitgesloten dat Blairs verdediging van de monarchie uit de pas gaat lo pen met de anti-gevoelens van de man in de straat. An deren waarschuwen dat zijn poging om met zelfbestuur voor Schotland en Wales het Koninkrijk in nieuw ver band te verenigen, het omgekeerde effect krijgt. Maar dat is uiteraard allemaal angsthazerij. Zolang de Grote Roerganger zelf het schip van staat stuurt, blijft het land perfect op vemieuwingskoers. Hij moet alleen niet meer met vakantie gaan. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Citaten uit het televisie-interview met Willem-Alexander Ziet u het koningschap als ver plichting of als roeping? „Het is historisch bepaald dat ik op deze plek zit." Binnenkort zijn de stages afgelo pen. Bent u dan klaar voor het koningschap? „Ben ik dan klaar voor het ko ningschap? Dat weet ik niet. Je wordt tot het ambt geroepen. Het kan morgen zijn en het kan over tien jaar zijn." Als uw moeder om welke reden dan ook op een gegeven moment uitvalt, kunt u het dan meteen gerust hart overnemen? „Ik kan het overnemen, maar ik zou liever nog meer voorberei dingstijd hebben. Hoe later je erin kunt stappen, hoe beter het Is de troonsopvolging nu al een onderwerp waar u regelmatig met uw moeder van gedachten over wisselt?. .Absoluut nog niet." Stel dat uw moeder nog tien jaar koningin blijft. Is dat niet een lange rijd om in de wachtkamer te zitten? „Tien jaar is op zich geen lange tijd. Ik heb nog veel dingen te doen waar ik me mee bezig wil houden. Die tien jaar vliegen om denk ik. Ik ben zeer geïnte resseerd om iets voor het Ne derlandse bedrijfsleven in het buitenland te doen. Ik denk ook wel dat ik een gebied gevonden heb waar ik me erg in vast wil bijten: watermanagement. Pardon? „Water is iets fantastisch moois. Het is milieu, transport, ge zondheid. Het is een gevecht te gen water. Het is een gevecht tegen weinig water. Je kan er echt alles mee doen. Een puur Hollands iets. Water boeit mij." Stel. er wordt een minister voor gedragen van wie u denkt: dat is niet goed voor het land? „Ik kan me best voorstellen dat ik in bepaalde gevallen niet he lemaal gelukkig ben met een bepaalde keuze en dat dan ook uitspreek. Maar ik zal onder die benoeming toch mijn handte kening zetten." Stel dat er een wet wordt aange nomen door het parlement waar u het niet mee eens bent? Die op gespannen voet staat met uw ge weten? „Dat betekent dat het Neder landse volk een wet heeft aan genomen. Daar kan ik me als eenling, als persoon, heel moei lijk tegen verzetten. Dat krijg je een koningscrisis. Dan zal óf de verantwoordelijke minister óf het hele kabinet zijn verant woordelijkheid moeten trekken. En als zij het niet doen, zal ik dat moeten doen." Heeft u de indruk dat het beeld, het imago dat anderen van u hebben overeen komt met de werkelijkheid? „Mijn imago is niet iets waar ik mij dagelijks mee bezighoud. Ik begrijp dat heel goed dat de mensen in Nederland een be paald beeld van mij hebben en ik betreur het dat een foto in de krant waarop ik een glas vast heb meer invloed heeft op zo'n imago dan vier jaar voorberei dingsprogramma's. Ik heb geen mannetjesmakers nodig, die voor mij op korte termijn succes kunnen boeken. Mijn toekomst is een lange-termijn-toekomst." Heeft u er last van dat mensen uit mijn generatie soms zo over u denken, een studentikoze los bol? „Het houdt mij niet dagelijks bezig. Ik denk dat ik eenieder er door mijn werk op de lange ter mijn van kan overtuigen dat ze het niet bij het rechte eind had den." Als ik de stukjes van Youp van 't Hek lees: een aardige jongen, goed voor een meter bier, maar daar gaan we de oorlog niet mee winnen. Wat denkt li dan? Ach ik ken Youp van 't Hek, ik ken zijn schrijfwijze, zijn sarcas me. Ik heb met heel veel plezier al zijn brieven gelezen, zoals ik bijna elke week zijn artikeltjes lees. Het is een vrijheid van me ningsuiting die ik met een kor rel zout neem en waar ik erg om kan lachen." No hard feelings? .Absoluut niet." Over het huwelijk. Wanneer gaat u trouwen? „Nog lang niet." U bent wèl dertig. „Vindt u dat oud? Als ik mijn vrienden in mijn omgeving be kijk, zijn verreweg de meesten nog niet getrouwd. En als ik mij vergelijk met mijn ouders: mijn vader was 39 toen hij trouwde." Maar u wordt koning. En dat Willem-Alexander viert feest met de gouden 'Holland Acht', vorig jaar op de Olympische Spelen van Atlanta. „Ik denk dat iedere gezondel se jongen fascinatie voor sport heeft", aldus de kroon. zou u bij wijze van spreken al morgen kunnen worden. Dan bent u dus een ongetrouwde ko ning? „Het huwelijk is zó belangrijk in het leven van een mens dat je daar heel goed, ook in overleg met die ander, uit moet komen voor dat je zo'n zet doet. Als ik ga trouwen, trouw ik met een persoon waarmee ik samen de beslissing neem." Is het handig voor de toekomsti ge koningin dat zij ook uit de adel komt? „Ik denk dat het aan de persoon ligt en niet aan de achtergrond of opleiding." Uzou op dat punt netzo goed meteen burgermeisje kunnen trouwen? Als de persoon er geschikt voor is, zou dat een prima koningin De kroonprins liep de afgelopen jaren stage, onder meer bij de krijgsmacht. Vorig jaar bezocht hij een NAVO- oefening voor de Noorse kust. foto anp kunnen zijn." Als het parlement een beoogd huwelijk van u afivijst, hoe zou u daarop reageren? „Dat wordt heel moeilijk. Ik denk dat ik dan ook door zal zetten met mijn huwelijk." Ook als dat zou betekenen dat u dan geen koning kunt worden? „Dat zou dan de consequentie zijn." Heeft u het toneelstuk Eipily ge zien? „Nee." Vond u het jammer dat het uit gezonden werd? „Ik weet het niet, ik heb het niet gezien, ik kan er ook geen oor deel over vellen. Het was de ar tistieke interpretatie van wat een toneelgroep denkt wat er zich afspeelt binnen de muren van Huis ten Bosch. Niet over eenkomend met de werkelijk heid, maar een artistieke im pressie. Als zij dat op televisie willen brengen, dan is dat hun goed recht." Het ging over Emily, van wie men veronderstelt dat ze uw vriendin is. Is dat ook zo? „Ik ga op speculaties niet in. Als ik op gegeven moment een ge schikte kandidaat heb met wie ik zal trouwen, dan zal ik dan die naam bekend maken en daarvóór ga ik op geen enkele Uw imago wordt vooreen flink deel bepaald door uw fascinatie voor de sport. Waar komt die vandaan? „Ik denk dat iedere geza Hollandse jongen fascin; voor sport heeft. Ik beni tief in sport, kijk ook gra< sport. Sport is ook heelb rijk in het opgroeien van mens. Sport op school is ming van een lichaam, d eindelijk de gezondheid persoon ten goede komt daar dat het me erg veel baart dat op basisschole sport gegeven wordt dot ne docenten, die dat, zo belast als ze al zijn, zien uurtje vrijaf, en de kinde ten doen waar ze zin inl En niet door specifieke? centen." Bent u liever piloot danï „Ik vlieg nu één tot twee per maand en dat is gera Welke eigenschappen zo uw moeder Beatrix wille f nemen? „Ik ben mezelf en ik zou enkele eigenschap vanfc len overnemen." 1 Wordt u Koning Willem de? „Zou best kunnen. Zou - lijn der verwachting ligg Met Willem I voel ik dei affiniteit. De koopmans' van Willem I en zijn inze de voortvarendheid var land." Wilhelmina de strenges i vrouw, Juliana de social I der en Beatrix de perfect ger. Met welke vrouw he It meeste affiniteit? „Toch iets meer met mife grootmoeder." 'Hoezo wachtlijst als een kind dagelijks thuis wordt afgeranseld? De Tweede Kamer debatteerde gisteren over de plannen van staatssecretaris Schmitz om in elk geval twee jaar en als het aan de Kamer ligt structureel ruim achttien miljoen extra uit te trekken voor de gezinsvoogdij. Daardoor moet de werklast bij de instellingen verminderen. Voor waarde is wel dat de wachtlijsten onmiddellijk worden opgeheven. Deze bittere maatregel gaat immers ten koste van de jongeren die het toch al moeilijk genoeg hebben. De Utrechtse gezins voogd Marjolijn Honing legt uit waarom zij met de rug tegen de muur staat. Een gezin in een Utrechtse achterstandswijk dreigt uit elkaar te vallen. Als Honing een paar maanden zou krijgen om haar schouders eronder te zetten, kan het gezin worden 'gered'. Maar die tijd ontbreekt, waardoor het een kwestie is van wachten op het moment dat het oudste kind uit huis wordt geplaatst, waarna waarschijnlijk de andere broertjes en zusjes volgen. Deuren in de slaapkamers ontbreken, overal in het huis slingert wasgoed rond omdat de weinige kasten uitpuilen. Het huis is totaal uitgewoond. Vader is werkloos en heeft geen geld. Telefoon is er niet, de elektriciteit regelmatig afgesloten, sportclubs voor de kinderen zijn niet te betalen en ook voor schoolreisjes is geen geld. Het toch al kansarme gezin wordt verder in een isolement gedrukt, waardoor een voedingsbodem ontstaat voor een leven in de criminaliteit om het hoofd boven water te houden. Honing, werkzaam bij de Utrechtse stichting Jeugdhulpverlening Midden Nederland, maakt zich zorgen om het gezin. Ze is ingeschakeld van wege de ernstige verwaarlozing van de kinderen, maar tot opluchting van de ouders is een uithuis plaatsing nog niet aan de orde. „Vroeger zorgde je voor andere huisvesting, gezinshulp en regelde met de kredietbank een schuldsanering. Maar dat kunnen we, mede door gebrek aan tijd, niet meer bieden. Ik kan aandacht geven, maar niet meer in de auto stappen en een koelkastje regelen voor die mensen. Met een groter huis en ondersteu ning in financieel beleid, is er ook een plek voor het oudste kind, maar ik zie dat niet gebeuren." In het gezin is volgens Honing geen sprake van mishandeling of van psychische stoornissen, drank- of drugsverslaving van de ouders. „Hier is alleen maar grenzeloze armoede aan de orde. Vroeger zou zo'n gezin door de kerk zijn opge vangen. De gemeente geeft echter geen urgentie- verldaring af tenzij er sprake is van een levensbe dreigende situatie, dus krijgt men geen grotere woning. Het gezin raakt wanhopig, omdat men ook wel inziet dat ze een kind dreigen te verlie zen. Je krijgt vervolgens te maken met de geloof waardigheid van de gezinsvoogd. Dat gezin is on der toezicht gesteld en vestigt alle hoop op ons. Maar wat kan ik voor elkaar krijgen als ik per kind slechts een uur in de maand toegewezen krijg? Ik weet precies wat het gezin nodig heeft, maar kan het niet uitvoeren. Onze geloofwaardigheid komt in het gedrang." De onmacht van Honing is illustratief voor de problemen binnen de gezinsvoogdij. De werk druk is onaanvaardbaar hoog geworden. Sinds een wetswijziging in november 1995 hebben ge zinsvoogden een flink aantal taken van de kinder rechter moeten overnemen, waardoor zij zelf ver antwoordelijk werden voor machtigingen, ver zoekschriften, beschikkingen en wettelijke rap portages over pupillen. Gevolg: de gezinsvoogd zit langer achter de computer en heeft steeds minder rechtstreeks contact met de jongeren. Aan de jongeren of hun ouders die op hulp van de gezinsvoogd wachten is het niettiit te leggen. Hoezo wachtlijst als een kind dagelijks thuis wordt afgeranseld? Waar moeten gezinnen op wachten als een kind thuis de boel terroriseert en hulp geboden is? De bedoeling van de wetgever was om door het overhevelen van taken naar de gezinsvoogd, de rechtspositie van de cliënt te verbeteren en de kwaliteit van de jeugdbescherming te verhogen. Hoe paradoxaal het uit de mond van Honing ook klinkt, zij was het eens met de instelling van een wachtlijst. Nieuwe zaken moeten wachten, pas dan kan de achterstand met de lopende gevallen worden ingelopen. Hoe schrijnend dat ook is voor kinderen die werkelijk hulp nodig hebben. Een uitzondering wordt gemaakt voor noodsituaties, waarin kinderen in levensbedreigende omstan digheden verkeren. In de provincie Utrecht staan sinds een maand vijftien kinderen op de wachtlijst, elke maand ko men er daar gemiddeld vijf bij op een totaal van 1215 pupillen. „Voor de mensen op de wachtlijst wordt dus momenteel helemaal niets gedaan", legt Honing uit. „Het is een ontzettend zwaar di lemma maar we kunnen niet anders. Het is een keuze: of heel veel pupillen aannemen waarvoor je in feite niets kunt doen omdat er geen tijd is, of een beperkte groep nemen waar je wel iets voor kunt betekenen." Voor de wetswijziging verliep het werk van de ge zinsvoogd wat informeler waardoor er meer tijd overbleef voor de pupillen. Honing, die al vijftien jaar in het vak zit: „Als ik vroeger hoorde dat Piet je niet naar school ging dan pakte ik de auto, reed naar Pietje, pakte hem bij kop en kont en leverde hem op school af. Nu signaleer ik dat hij geen on derwijs volgt en maak daar rapport vanqh? van de ouders dat ze Pietje naar school si b omdat hij anders uit huis wordt geplaatstfc door kan het gebeuren dat een kind eerd» huis wordt geplaatst dan wenselijk is. Hie re zeg ik absoluut niet dat kinderen ontered I huis worden geplaatst. En je mag je afvraj r ouders zo moet stutten en steunen dat ee I in huis kan blijven.N Een gezinsvoogd moet sterk in de schoen! staan. Als ergens een crisis uitbreekt krijgP maken met heftige emoties. Steun van cci van vitaal belang, maar zelfs daar is nautfft tijd meer voor. Honing: „Het komt voord nacht niet kunt slapen als je ergens eenli e uit huis hebt moeten halen die ernstig F r< deld. Het zou niet goed zijn dat je werkjf verhard, dat de aanblik van zo'n kind jen P meer doet. Als het zover komt, moet jeer J! pen. Het is erg belangrijk dat je kunt teru op collega's om even lekker uit te janken dan loop je tegen het probleem op dat ie< r het druk heeft en dat er tijd moet worden maakt, waardoor er weer werk blijft liggez wordt je keer op keer geconfronteerd mei werkdruk." De Tweede Kamer debatteerde gisterent Schmitz over de problemen bij de voogdi J lingen. In eerste reactie op het plan vanó secretaris om voor de komende twee jaar 1 geld beschikbaar te stellen, reageert Hou rughoudend: „Het is nog geen structurele sing dus komt het op me over als een doe het bloeden." L UTRECHT. JOS VERLEGH Prins Willem-Alexander sprak met televisiepre sentator Paul Witteman over zijn ouders, zijn imago, het huwelijk en zijn visie op het koning schap.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2