Feyenoord is ook niet meer schadevrij -r Ploeg Richard van Kempen wordt gehuld in paars Oranje vernedert ook Bulgarije 'Moeder van alle Europese finales' is reeds zaterdag [och neemt wissel hoog op erste berg zorgt voor chifting van favorieten Sport W IDAG 12 SEPTEMBER 1997 ete voor greep in edele delen _2 De Spaanse voetbalbond heeft speler Pier van Real Za- a hard aangepakt voor diens greep in de edele delen van lm tegenstander in het duel met Real Oviedo. De bond kwam |t een boete van bijna 90.000 gulden en een schorsing van zes (edstrijden. In de wedstrijd tegen Oviedo, op 7 september, [aaide Pier bij een 0-2 achterstand tussen de benen van Pom- >j, die beide doelpunten had gemaakt. Pier kreeg rood, maar |jn ploeggenoten kwamen desondanks terug tot 3-3. gammink naar Alba Berlin lijn Geert Hammink heeft de Spaanse basketbalclub Vittoria Emigres verruild voor de Duitse landskampioen Alba Berlin. De HO meter lange center heeft een contract getekend voor twee jar met een optie van nog een jaar. Hammink (28) was nog laar kort bij Taugres actief. Begin augustus tekende hij in Span- leen verbintenis voor een seizoen. Daarvoor speelde hij bij Or- Jndo Magie en Golden State Warriors in de NBA en bij Panio- is in Griekenland. [ireiikink en Dekker naar GP Erik Breukink en Erik Dekker van de Rabobank zijn de KjgeNederlandse deelnemers aan de Grand Prix des Nations, je prestigieuze tijdrit over 72 kilometer heeft volgende week za- Irdag plaats rond het Meer van Madine in Frankrijk. Breukink ■Nederlands kampioen tijdrijden, terwijl Dekker die titel vorig ir veroverde. De Drent eindigde bovendien in de laatste rit te il de klok in de Ronde van Frankrijk als vijfde. Zij worden alge- Keen beschouwd als de beste tijdrijders van Nederland. pin Wely wint tweede partij •e carlo» Loek van Wely heeft in de trainingsmatch tegen jen Piket de leiding genomen. Hij won gisteren in Monte irlo de tweede partij en leidt nu met 1 1/2-112. De overwin- ^ng van de Brabantse grootmeester kwam niet gemakkelijk tot pnd. Piket was zichtbaar in verwarring door Van Wely's onge- ruikelijke openingszet 1. e2-e4, waar deze meestal met de da- tepion opent. Maar in de Schotse opening die vervolgens op jet bord kwam, bleek Piket de finesses beter te beheersen. Een >er op de 21ste zet leidde voor de Leiderdorper echter tot Ijonverlies. Toen hij in hevige tijdnood opnieuw een fout maak- t, was de strijd besfist. Op de 43ste zet kon Van Wely de felicita- ts van zijn tegenstander in ontvangst nemen. De oefentwee- imp in het prinsendom, mogelijk gemaakt door zakenman en pïaakliefhebber Joop van Oosterom, gaat over acht partijen. Tom ba ontdook belasting' Drievoudig olympisch kampioen Alberto Tomba jt een hoge boete boven het hoofd wegens vermeende be- ingontduiking. De slalomspecialist zou volgens de fiscus in Iperiode van 1989 tot 1995 verzuimd hebben een bedrag van B miljoen gulden te hebben afgedragen. Hij zou de som ver- jhuldigd zijn uit inkomsten van lucratieve sponsorovereen- IImsten. Het jaarinkomen van Tomba wordt geschat op tussen fe 10 en 15 miljoen gulden. Voor het einde van de maand moet e skiër zich voor een onderzoeksrechter verantwoorden. Naast t verplichting de achterstallige belasting alsnog te betalen kan [omba een boete krijgen van het twee- tot zesvoudige van dat j. Er is ook een onderzoek gaande tegen de vader van mba, zijn vroegere manager Paolo Comellini en een ambte- ar van de belastingdienst. V-doelman Georg Koch wil 1 positie bij PSV zo snel mo- lijk bespreken met voorzitter irry van Raay. De Duitse doel- n werd woensdag door zijn iner Dick Advocaat gepas- erd voor de wedstrijd tegen Graafschap. Ook in de top- r tegen Feyenoord van zon- g en de Champions League- ïlstrijd tegen Dynamo Kiev gende week woensdag staat t Koch maar Ronald Water- s in het doel van de Eindho- laren. Mie partijen zijn weinig me- leelzaam in deze affaire, ch: „Ik kan beter niets zeg- L Maar het is niet fair ge teld. Ik heb vier wedstrijden [en zwakke tegenstanders ge leld. Daarin ben ik nauwe- sop de proef gesteld. Nu ko en de wedstrijden waarin ik i kan bewijzen en dan sta ik laast. Ik heb het gevoel dat ik or mijn eerlijkheid ben ge- aft", aldus Koch. Hij wil zich bij de beslissing van Advo- De van Fortuna Düsseldorf afkomstige doelverdediger koos afgelopen zomer juist op aanra den van de Duitse bondscoach Berti Vogts voor PSV. Want door het spelen van veel topwedstrij den in de Champions League zouden zijn kansen met het Duitse elftal naar het WK te gaan aanmerkelijk groter wor den. Die mogelijkheid ziet Koch nu de mist in gaan. Dick Advocaat wil aan zijn voorlopige keuze voor Water reus weinig woorden vuil ma- kên: „Koch heeft zijn kans ge had. In de vier competitiewed strijden die hij heeft gespeeld, heeft hij mij niet kunnen over tuigen. Waterreus daarentegen maakte op de training een ge dreven indruk. Dat is de belang rijkste reden voor de wissel." Over de andere reden wildje Advocaat zich niet uitlaten. „Die komt nog wel een keer naar buiten." Ook Ronald Wa terreus hulde zich gistermorgen in stilzwijgen. „Ik zeg niets, an ders lijkt het alsof ik als winnaar uit deze strijd gekomen ben. Dat voel ik niet zo." iabert aan de leiding in Vuelta «ADA^ leerste berg heeft gisteren in Ronde van Spanje al voor chudding gezorgd. Het rijtje o| orieten op de eindzege mp al meteen tot vier ineen: ent Jalabert, die de zesde pe van Malaga naar Grana- over 147 kilometer won en eiding in het algemeen klas- lent overnam van de Deen sMichaelsen, titelverdediger Zülle, de Zwitser Laurent faux en de Spanjaard Fer- 'do Escartin. Dit viertal im aan met een voorsprong 'bijna twee minuten op de lere kanshebbers. •et was niet eens de tijdwinst de anderen verontruste, at wel het gemak waarmee kwartet zich op de Alto Mi- at de la Cabra Montés -Jftoakte. De vier deelden een 'tale tik uit. Luttenberger Rabobank opende de aan- °P acht kilometer van de die op 40 kilometer van de J1 lag. Maar de Oostenrijker i snel achterhaald door de f-renners Zarrabeitia en m. Fransman, die in 1995 de de van Spanje won, ging al verder. Opmerkelijk ge was het zijn ploeggenoot chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef rob onderwater. 071 Elfstedentocht lokt nieuwe sponsors naar schaatssport AMSTERDAM GPD De door Henk Angenent gewonnen Elfstedentocht begint ook in commer cieel opzicht zijn vruchten af te wer pen. Energiebedrijf Noord-West, vorig jaar ontstaan uit vijf Noord-Hollandse energiebedrijven, heeft zich als nieuwe sponsor op het marathonschaatsen ge stort. Bij de start van het seizoen, op 18 oktober in Amsterdam, is de voormali ge kanariegele Dasia-ploeg van Ri chard van Kempen in paarse outfit te bewonderen. Opvallendste nieuweling in de volledig Noord-Hollands getinte ploeg is ex-topschaatsster Marieke Stam. De door miljoenen Nederlanders be keken - en hoog gewaardeerde - Elfste dentocht lijkt voor een geweldige sti mulans van het marathonschaatsen te zorgen. Meerdere grote bedrijven meldden zich als sponsor, maar de spoeling is dun. Het handjevol toppers is al verdeeld over een aantal ploegen. Noord-West, dat 2,5 miljoen consu menten in de Randstad van energie voorziet en een omzet van drie miljard gulden heeft, meldde zich kort na de Elfstedentocht bij Rob Dijkman, de ei genaar van Dasia. Directeur Leo van der Poel zag wel iets in sponsoring in een niet omstreden sport als schaat sen. Noord-West is een verbintenis van drie jaar met een optie voor nog eens twee jaar aangegaan met de nieuw op gerichte stichting SSI, Skating Schools International. Ploegleider Van Kem pen: „De doelstelling van de stichting is om schaatsers, en in de toekomst ook wielrenners, te begeleiden en te ondersteunen. We denken daarom ook aan het oprichten van een jeugdmara- thonploeg. Verder gaan we actief aan de slag met stages, trainingskampen en het zoeken naar en scouten van jong talent." Bert Verduin, boegbeeld van de nieuwe mannenploeg, hoopt uiteraard op een goede winter zoals vorig sei zoen. „Ik ben dan wel kampioen ge worden op natuurijs, maar de toppres tatie ontbreekt nog. Ik hoop dat ik in mijn loopbaan nog eens een Elfsteden tocht kan rijden en een nieuwe greep kan doen naar de overwinning. Want ik heb inmiddels wel begrepen dat al leen de Elfstedentocht telt." Van Kempen trok verder als nieuwe A-rijder Eric Feenstra uit Abbekerk aan en behield zijn Amsterdamse 'vechtjassen' Rob van Meggelen en Hans Pieterse. In het vrouwenteam rij den Kathalijne Oudhoff, Sandra de Ronde en Marieke Stam. Als begeleider van de vrouwenploeg fdngeert Erwin van der Griek, levensgezel van Marieke Stam. Mons Verkerk en Maarten Goze- ling vormen de medische staf. Marieke Stam. 33 inmiddels, is de bekendste rijdster in de formatie. De oud-kernploegrijdster, de laatste jaren actief als trainster op de baan in Am sterdam, behoorden enkele jaren bij de nationale en ook internationale top. Al stond ze flink in de schaduw van haar vriendin Yvonne van Gennip. Een zevende plaats in het WK allround en sprint, vierde in het EK allround en na tionaal sprintkampioene waren haar beste prestaties. „Daarna heb ik het rustig afgebouwd en ben trainster geworden in Amster dam. Maar dat is op een desillusie uit gedraaid. De samenwerking met de commissies en het bestuur was niet leuk. Gelukkig is het allemaal verleden tijd. Via via kwam ik in contact met Ri chard van Kempen. Wat eerst een geintje leek. is nu serieus geworden. Ik weet absoluut niet waar ik sta in het peloton, maar ik vind schaatsen nog zo leuk dat ik er weer serieus mee ben be gonnen." Nijdam De nieuw te vormen wielerploeg zal zeker niet eerder dan in 1999 op de weg verschijnen. Wel zijn de voorbe reidingen al in gang gezet. Ex-prof Jellc Nijdam is de beoogde ploegleider. Nijdam: „De besprekingen zijn nog in een pril stadium, ik heb nog geen ver bintenis getekend." Gelijkspel tegen Heerenveen Van de topclubs is na PSV ook Feyenoord niet meer schadevrij in de nationale competitie. SC Heerenveen wankelde gisteravond is de slotfase nadrukkelijk, maar de Friese ploeg - in het veld zonder Friese spelers - weigerde de witte vlag te hijsen. Het meeslepende gevecht eindig de in 0-0. maar kwam simpelweg vernuft te kort om de subtopper de duimschroeven aan te draaien. Van Bronckhorst teisterde na een kwartier uit een vrije trap de lat, waarna Igor Korneev een nog betere mogelijkheid kreeg. De Moskoviet wilde zich zo heerenveen gpd In Heerenveen werd wel duide lijk dat Feyenoord het overzicht van Van Gastel miste. Wie spe lers als Graff, Van Gobbel, Cruz en met name Boateng zag stun telen, kon slechts constateren dat de Rotterdamse ploeg het tegen PSV en Juventus lood zwaar zal krijgen. Het pleit niet voor Feyenoord dat het een subtopper-in-op- bouw niet op een nederlaag kon trakteren. De thuisclub had het alleen in de begin- en eindfase moeilijk. In eerste instantie deugde het tactische plan van trainer Foppe de Haan niet he lemaal, maar toen de omzettin gen in woord en gebaar aan twee Roemenen, een Nigeriaan en een Belg waren doorgege ven, werd Feyenoord zonder veel problemen bedwongen. In de slotfase kwam Heerenveen weer in de problemen, omdat Feyenoord over de betere con ditie beschikte. De thuisclub werd even overlopen, maar doelman Hans Vonk was nog fris genoeg om inzetten van Pi- cun en Cruz uit zijn doel te ran selen. De twee verliespunten calcu leerde Arie Haan wellicht in, maar het spel van-zijn ploeg moet hem toch zorgen baren. Feyenoord kreeg wel kansen, graag onderscheiden tegen zijn oude club, maar knalde tegen Vonk op. Het was typerend voor het spel van Komeev, die in Rotterdam moeite heeft met zijn rol als invaller. Hij begon gisteravond wel in de basis, maar kon het ongelijk van zijn trainer niet bewijzen. Na afloop wilde Haan zijn pupil echter niet te hard kritiseren. De trainer was trouwens toch opvallend mild na de povere verrichtingen van het elftal dat zondag (PSV) en woensdag (Ju ventus) voor twee enorme klus sen staat. „Als ploeg hebben we best goed gespeeld", aldus Haan. „Zeker het publiek zal hebben genoten, maar voor ons ontbrak het sausje. Maar zo spelen tegen de nummer drie is niet zo gek." De Rotterdamse hand bleek aldus snel gevuld. Het moet Haan zorgen baren dat zijn ploeg puur speelt op kracht en voornamelijk gokt op een mis ser van de tegenstander. Haan moet gisteren geschrokken zijn van het gebrek aan scherpte bij Heerenveen-spits Ruud van Nistelrooy (rechts) passeert Feyenoorder Patricio Graff. zijn Argentijnse spits Julio Cruz. De man van vijftien miljoen kwam er nauwelijks aan te pas tegen Tieme Klompe, door Heerenveen weggeplukt bij amateur-derdeklasser Roden. En waar Boateng zich als rechtshalf als een vis op het droge voelde, had Heerenveen Emmanuel Ebiede lopen. De 19-jarige Nigeriaan kreeg de af gelopen tijd heel wat voor zijn kiezen (twee maanden Belgi sche cel op verdenking van aan randing en zijn vader overle den), maar slaagde er tegen Feyenoord opnieuw in zijn niet geringe kwaliteiten te etaleren. Foppe de Haan kon tevreden zijn over zijn team, al was de pijp na tachtig minuten hele maal leeg. „Toen kwamen we in de problemen, maar voor de rest ben ik hartstikke content", aldus De Haan, die er opnieuw in lijkt geslaagd om een leuk, aanvallend ingestelde ploeg sa men te stellen. De 0-0 werd overigens afgedwongen zonder de inbreng van liefst acht spe lers, waarbij Jeffey Talan en Alex Pastoor. De Friese trainer kon gister avond in zijn vuistje lachen. Feyenoord, de miljoenenploeg, werd makkelijk van de winst af gehouden. En dat door spelers die slechts een schijntje hebben gekost. Eentje, Ali el Khattabi, werd zelfs uit Rotterdam (bij Sparta) weggeplukt. El Khattabi, clubtopscorer, bezorgde - sa men met Van Nistelrooy en Sa- mardzic - Feyenoord handen vol werk. De Marokkaan had halverwege de tweede helft de winnende goal op zijn schoen, maar raakte slechts de vuisten van doelman Dudek. Een zege voor Heerenveen zou te veel van het goede zijn geweest, want ondanks het ma gere optreden in de overigens boeiende botsing, kreeg Feye noord een paar goede kansen. Cruz lijkt echter nu al de erfenis van Kindvall op zijn schouders FOTO GPD mee te torsen. Hij raakte liefst twee keer de lat, waarvan een maal het houtwerk boven zijn eigen doelman. Dat was ken merkend voor de onrust in de defensie van Feyenoord. Dat belooft weinig goeds voor de twee krakers die nu wachten. Heerenveen - Feyenoord 0-0. Scheids rechter: Van der linde. Toeschouwers: 13.500. Gele kaart: Han veen). Cruz, Van Bron» noord) Heerenveen: Vonk; Dar vreden), Klompe, Hansi (82. Radomski); Ebiede, vici, De Visser: lil Khai telrooy, Samardzic. Feyenoord: Dudek; Vai ser, Picun, Graff: Boateng (82. Schuite man). Sanchez. Van Bronckhorst. Kor nejev; Cru/ co VOi (Feye tabbi, Var obbel. Fr. Zülle die de achtervolging inzet te. De Zwitser, die volgend sei zoen voor Festina rijdt, kreeg zijn toekomstige ploegmaat en landgenoot Dufaux mee. Escar tin was de laatste die aansloot. Op de achtergrond verloren Olano, Rominger, Tonkov en Chiappucci tijd. Zij maakten, onder aanvoering van de TV- M'ers Ivanov en Hamburger, die op bijna twee minuten als vijfde en zesde over de meet kwamen, tevergeefs jacht op het viertal dat elkaar aan kop had gevonden, In de 'sprint' plavei de Zülle de weg voor de 17de etappezege van Jalabert in de Ronde van Spanje. De Nederlanders staan na de eerste etappe met een berg - van een bergetappe was eigen lijk niet eens sprake, die komen later pas - al op ruime achter stand. Patrick Jonker is, zoals verwacht, de beste. Hij kwam binnen op 3.30 en staat in het algemeen klassement op de 52ste plaats op 3.56 van Jala bert. De andere Nederlanders verloren meer dan 12 minuten. Onder hen was Nelissen, die in het begin van de etappe mee was met een vluchtgroepje, maar ver terugviel. En boven dien nog tegen het asfalt kwak te. Zonder schade overigens. Bas van de Goor redt, lig gend op de grond, een smash van de Bulgaren. FOTO ANP eindhoven gpd „Woensdag gehaktdag, donderdag investe ringsdag", schertste bondscoach Toon Ger- brands, doelend op het meespelen Robert van Es en Misha Latuhihin in de laatste EK- poulewedstrijd van de Nederlandse ploeg. Toch was het gisteren óók gehaktdag in Eindhoven want voor de vijfde keer op rij walsten de Oranje volleyballers over de te genstander heen. De Bulgaren, dé grootste tegenvaller van het toernooi, waren net als de Finnen, Oekraïners, Tsjechen en Fransen niet bij machte Nederland ook maar één setje af te snoepen: 3-0 (15-3,15-9,15-10). Het feit dat Gerbrands Van Es in de basis liet beginnen duidt erop dat hij mogelijk problemen verwacht in de passing, die voor negentig procent in handen ligt van Rein- der Nummerdor. Hij wilde Van Es, de stand-in voor Nummerdor, wat speeltijd geven en wedstrijdritme laten opdoen. Van Es kweet zich bekwaam van die taak. „Ik zag dit als een kans, als een mogelijkheid te laten zien dat ik het niveau aan kan. Het is niet zo dat ik nu hoop dat ik in het weekein de ook speel, want als Reinder goed speelt worden we waarschijnlijk Europees kam pioen. Met die gedachte kan ik ook heel goed leven." Eén wapen houdt Gerbrands vooralsnog bewust in het arsenaal. Het had voor de hand gelegen pm ook Olof van der Meulen te testen in het potje tegen de Bulgaren, waarin voor Nederland niets meer op het spel stond. „Iedereen weet precies wat Olof kan, maar niemand weet precies wat hij op dit moment kan", sprak de bondscoach op samenzweerderige toon. Gerbrands voelde er kortom niets voor de als altijd filmende concurrentie wijzer te maken dan nodig. Van der Meulen is het geheime wapen. „En ik begin met Schuil, dat is duidelijk." Gerbrands en aanvoerder Blangé keken gisteren nog niet verder dan de halve fina les, morgen tegen Italië. „Veel mensen zul len het misschien jammer vinden dat Ne derland niet tegen Italië in de finale staat maar om Europees kampioen te worden zullen we ze toch moeten verslaan", stelde Blangé. „En het wordt beslist geen drieset ter. Wedstrijden tegen de Italianen zijn al tijd zwaar." De vierde halve finalist werd verrassend Frankrijk, de ploeg die het Nederland als enige, zij het maar één set, lastig wist te ma ken. De Fransen versloegen in een hartver warmende vijfsetter Oekraïne en wisten zich met hun vreugde geen raad. Gerbrands sluit niet uit dat Frankrijk de verrassende fi nalist zal zijn. „De ploeg speelt eenzelfde soort volleybal als Joegoslavië, dat het er nog lastig genoeg mee zal hebben." Raad- en rekenspelletje in Den Bosch den bosch anp Een raad- en rekenspelletje in Den Bosch. Wie van de drie? Wie zou het zaterdag in de halve eindstrijd van het EK volleybal moeten opnemen te gen Nederland? Liever gezegd, wie zou daartoe worden ver oordeeld? In elk geval niet Rusland. De 'geheime' tip van de Nederlandse bondscoach Toon Gerbrands was bij het EK volleybal allesbehalve top. Titelverdediger Italië profi teerde gisteren in de laatste en belangrijkste groepswedstrijd koeltjes maar zeker niet mee slepend groots van de Russi sche chaos: 3-0. Dat leverde een plaats op in de halve finale en zes onrustige uren. Om de Italianen groepswin naar te maken moest Duits land immers een set pakken tegen Joegoslavië, dat zeer ge motiveerd was het gastland nog even te ontlopen. Dat luk te dan ook niet, net niet. De Duitsers hadden tal van kan sen in de tweede set, maar wa ren te vaak niet gehaaid ge noeg en een enkele keer niet gelukkig genoeg. Basis Vandaar dat de 'moeder van alle Europese volleybalfinales' nu al op zaterdag is in Eindho ven. Italië raakte na Atlanta bijna een complete olympi sche basis kwijt, inclusief de Argentijnse coach Velasco. Diens Braziliaanse opvolger Bebeto hield een weliswaar een uitgebreide en getalen teerde selectie over, maar heeft de route naar hernieuwd succes nog niet gevonden. Zelf sprak hij van een zooitje. Serveren en blokkeren, ze ker tegen de voorspelbare Rus sische aanval, is nog steeds van hoog niveau. Maar er is geen balans. Het is on-Itali- aans rommelig, met de dege lijkheid in hel midden, met in cidentele uitschieters aan de buitenkant, een John McEn- roe-ace van Sartoretii of een ogenschijnlijk lukrake klap van Pasinato. Giani Grootste probleem is het ge schuif met sterspeler en all- rounder Andrea Giani. De ploeggenoot van Bas van de Goor bij Modena speelt het liefst als middenman, evenals Van de Goor. Maar daar staan Gardini en Gravina al. In de nationale ploeg heeft Bebeto hem het hardst nodig als libe ro, als de Italiaanse Richard Schuil of Olof van der Meulen. Want Pasinato hoort er ei genlijk niet. Die is geen puin ruimer /bloksloper in hart en nieren. Giani kan dat beter, maar hij moest door de kwets uur van Rosalba aan de slag als passer-loper, als Guido Görtzen. En die taak past het minst bij de inschikkelijke Na- politaan, die functie maakt hem onzeker.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21