eidsch Dagblad PRAXISi OPEN! 5 19 21 Brazilië zal Bouterse niet pakken SS®® Politie stomverbaasd over gijzelingszaak Chinese communisten bijeen Willem-Alexander wil nog lang niet trouwen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DAG 12 SEPTEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland i Cultuur en Kunst Nederland wil veel minder geld naar Brussel sluizen Militairen houden wake bij lichaam Moeder Teresa Kunstwerk Herman Brood inzet lagere cd-prijzen Sport Feyenoord is ook niet meer schadevrij Regering geeft oud-legerleider slechts 'negatief" reisadvies Heineken ziet winst groeien met 10 procent amsterdam anp wijl in de I.eidse Schouw- j g nog louter bouwvakkers j Ie planken staan, in het ziekhuis Ml 23 de cirkel - I g nog concerteert en in het de verbouwingstekenin- opfladderen in de tocht, i iken wij alweer aan uitgaan, wij gelukkig niet alleen, k de artiesten. Zij hebben er I in, zoals blijkt uit de Uitbij- I die morgen bij deze krant chijnt. Uitbijlage die een over- it geeft van wat u zoal kunt I vachten in het nieuwe sei- I n. En dat is veel. heel veel. greep: acteurThom Hoff- II, die een beetje moe is van lieese-smile, laat zien dat iok als fotograaf niet op Ut is gevonden. Stripheld I (je trekt een spoor door het Ise Rijksmuseum voor Vol- kunde. Jasperina de Jong II 'ter verbreding van haar lêre' terug naar de woelige n dertig en brengt liederen Kurt Weill en tijdgenoten gehore. Adèle Bloemendaal I net een uitdagende come- k Leiden wakker schudden, list Coen Bais laat zijn pu- k niet inslapen, al moet dat •liek bij het concert wel de moeide ledematen strek- Carry Tefsen laat zien dat liet alleen met de plumeau r vrouwtje staat maar dat I ok een dijk van een wijf is volksstuk "De Jantjes'. En hut not least) cabaretier I mis Kivit zal met zijn pro- iima over de hoerenloper van de laatste taboes in erland slechten. jéntie: Verplaats i sia ningen voor )ei Schiphol iol» bill meyer Brazilië is niet van plan Desi Bouterse aan te houden. Brazilië vindt de commotie over de vermeende drugs praktijken van de Surinaamse leider zwaar overdreven en onderhoudt onverminderd meer dan vriendschappelijke contacten met Bouterse. Het land heeft Bouterse wel ge vraagd voorlopig niet op Braziliaans grondgebied te ko men, totdat de zaak 'is overgewaaid'. paramaribo» peter de knect correspondent Dat blijkt uit verklaringen van zowel Surinaamse als Brazi liaanse diplomaten en politici. Daarmee komt de uitspraak dat Brazilië bereid is op verzoek van Nederland Bouterse aan te hou den als hij zich in het land be geeft. in een uiterst dubieus daglicht te staan. De meeste zegslieden in Para maribo willen absoluut ano niem blijven: de ex-ambassa deur van Suriname in Brazilië 'Dat die lijfwachten daarin trapten >ond de Unie is. in te- elling tot bijvoorbeeld de voorstander van de verde- breiding van Schiphol op^ ïidige plek met twee extra* en landingsbanen. De vraagt in een brief aan mi- Jorritsma om een derge- :enario door te laten reke- Het probleem van de ge- jverlast wil de vakbond sen door het verplaatsen woningen, desnoods van luurten of dorpen, vakbond, die enkele dui- en leden heeft die vverk- zijn op Schiphol, meent Ie huidige voorstellen om Dei van Schiphol aan ban- te leggen een bedreiging enen voor de werkgele ed van duizenden inen- Unie meent dat de nu Jorritsma gestelde en Schiphol zelf aangescherp- grenzen aan de luchtvaart ide zijn, dat men in de ko- e jaren er telkens tegen- al lopen. De Unie betitelt >eleid van de minister in rief „als het aanleggen van verbanden die onvoldoen den blijken om de proble- ifdoende aan te pakken". 16: Vertragingen voor inden passagiers oegstgeest maarten keulemans In Oegstgeest heerst ongeloof, maar toch ook een beetje be wondering voor de 29-jarige Deense oplichtster die afgelo pen dinsdag in een hotel op de grens van Rijnsburg en Oegst geest werd aangehouden. De vrouw bleek erin geslaagd vier eveneens Deense lijfwachten, die ze via een uitzendbureau had ingehuurd, zo ver te krijgen dat ze haar en haar 2-jarige ba by mee op reis namen door Eu ropa. De mannen betaalden daarbij alle rekeningen en wer den zo duizenden guldens ar mer. De Deense had de mannen wijsgemaakt dat ze miljonair was en een kasteel in Frankrijk had. Ook zou ze lid zijn van een criminele organisatie en wor den achtervolgd door andere criminelen. „We staan er ver steld van dat die mannen erin zijn getrapt", zegt een woord voerster van de politie. „Maar toch is het zo gegaan. We heb ben hier te maken met een zeer geslepen vrouw. Ze zei bijvoor beeld dat ze werd achtervolgd door een zwarte auto. En als er dan toevallig een zwarte auto aankwam, zei ze: 'Zie je wel, daar zijn ze'." De zaak kwam maandag- Auto Marestad uw Peugeot dealer Openingslijden: maandag t/m vrijdag van 8.00 - 18.00 uur zaterdag van 8.30 - 17.00 uur aterdag magazijn en werkplaats geopend van 9.00 - 13.00 uur vrijdag koopavond tot 21.00 ui H Auto Marestad PEUGEOT Wemsbaan 9 (Autoboulevard), 2352 BZ Leiderdorp Tel.: 071-5411110 Coca-Cola light weer vertrouwd van smaak. Met man en macht hebben we de afgelopen dagen in de winkels alle flessen Coca-Cola light vervangen. Het produkt voldeed niet aan onze hoge kwaliteitseisen. Aanleiding waren meldingen van consumenten over een smaakafwijking. De nieuwe flessen Coca-Cola light die één dezer dagen weer verkrijgbaar zullen zijn. hebben de smaak en kwaliteit die u van ons gewend bent. U herkent de nieuwe productie aan de houdbaarheidscode op de dop. APR98. Excuses voor het ongemak. Nederland B V. laat echter expliciet weten dat de verhoudingen tussen Bouter se en Brazilië op geen enkele manier zijn vertroebeld. „Ik heb daar uiterst betrouwbare infor matie over. maar mag er verder niet over uitweiden", aldus Naarendprp. De ambassadeur van Brazilië in Suriname. Jorge Saltarelli, wil niet officieel ingaan op de affai re. Wel geeft hij aan dat Bouter se meer dan welkom is op de Braziliaanse ambassade en dat er warme contacten zijn. Afge lopen week was Bouterse welis waar niet op de receptie van de ambassadeur, maar dat had vol gens Saltarelli slechts te maken met de politieke crisis in Suri name. „Bouterse heeft me nog gebeld om me te feliciteren met de 175ste onafhankelijkheids dag van ons land", aldus de am bassadeur. Saltarelli sprak op de receptie waar zowel de Suri naamse president Wijdenbosch als de ambassadeur in hun speeches verklaarden 'de strijd tegen de drugs gezamenlijk aan te zullen pakken'. De relatie tussen Bouterse en Brazilië blijkt dus alleen uiterlijk aangetast door het aanhou dingsbevel tegen de ex-legerlei- der. Brazilië wil dolgraag per manent deel uitgaan maken van de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties. Mede om die kans niet te verspelen heeft Brazilië publiekelijk verklaard Bouterse te zullen arresteren als hij in het land wordt gesignaleerd. De ministers Van Micrlo (bui tenlandse zaken) en Sorgdrager (justitie) kwamen enkele weken geleden in de Tweede Kamer in grote moeilijkheden. Ze zouden eerder dit jaar de kans hebben gemist om Bouterse in Brazilië te laten aanhouden. avond aan het licht toen de vrouw één van de lijfwachten toestemming gaf om even naar zijn echtgenote in Denemarken te bellen. Het merkwaardige ge zelschap verbleef toen al een week in het Bastion Hotel aan de Rijnzichtweg. „Hij kwam in eens op zijn knieën naar mijn kantoortje kruipen", vertelt een medewerkster van het hotel. „'Alstublieft bel de politie, bel de politie, ik ben gegijzeld', smeekte hij." De oplichtster had hem voorgehouden dat hij bin nen drie minuten terug moest zijn. omdat er anders 'iets vre selijks' met zijn collega-lijf- wachten zou gebeuren. Pas na langdurige ondervraging op het bureau drong het tot de politie door wat er aan de hand was. „De verklaringen die ze hebben afgelegd beslaan vele vellen. We hebben hier te maken met een heel bijzonder gebeuren." Ook bij het hotel heerst ver bazing. ...Alleen al het feit dat die vier heren bodyguards wa ren. Eén van hen was wel een stevig mannetje, maar die ande ren hadden het postuur van mister Bean. Zelf was ze een 'gebouwtje' van één meter vijf tig breed. Ik moet het haar mee geven: ze had het wel mooi voor elkaar", aldus een personeelslid. Heineken komt weer terug op een winstgroei met dubbele cij fers. De bierbrouwer verwacht dit jaar een toename van ruim 10 procent, al bleef de groei in het eerste half jaar met 9,8 pro cent nog net onder die lat. In de eerste zes maanden verdiende de brouwer 326 miljoen gulden. Vorig jaar joeg Heineken be leggers nog de stuipen op het lijf. Het concern maakte bekend dat de winst minder uitbundig zou gaan stijgen, terwijl de ver diensten in 1996 zelfs teruglie pen. De koers van de bierbrou wer bleef sindsdien ver achter. Beleggers lijken nu weer en thousiast: het aandeel Heineken steeg vanmorgen in een tlauwe markt met 14,50 gulden op tot 331.50 gulden. De bierbrouwer noemt zelf een reeks van factoren voor de winstgroei dit jaar met dubbele cijfers: prijsverhogingen, een betere mix met meer dure bier soorten. gunstige wisselkoersen en lagere prijzen voor grond stoffen en verpakkingsmateri aal. Heineken dankt het winst herstel niet aan grotere afzet van bier: die nam slechts met 3 procent toe. Heineken verwacht dat het beeld ovei heel 1997 gunstiger is, omdat in augustus door het warme zomerweer veel bier is verkocht. Bij een dalende consumptie meent I leineken dat zijn fnarkt- aandeel in Nederland (ruim 50 procent) gelijk is gebleven, evenals het aandeel in Frankrijk en Griekenland. In Spanje en Hongarije moest de Nederland se brouwer terrein prijsgeven. HET WOORD IS AAN Mario do Carmo Pererra De staat die niet in zijn jeugd investeert, verbeurt zijn toekomst. Buien ens: wind 9716° *718° ,0720° 50% 20% 10% 30% 50% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad16 Regio11,13,15,17 RTV/programma's9 Sport21,22,23 Strips8 Uitgaan14 Kortingsbon voor het lezers- menu dat wordt opgediend in Mangerie De Jonge Koe- kop in Leiden. hilversum gpd-anp Kroonprins Willem-Alexander zal trouwen met de vrouw van zijn hart. Zelfs als het parlement geen toestemming geeft voor dit huwelijk, zal hij zijn eigen keuze doorzetten. In zo'n geval kan hij geen koning worden. „Een huwelijk is zo belangrijk, daar kan ik niet onder druk over beslissen." Willem-Alexander (30) zei dat gisteren in een interview met Paul Witteman in een extra uit zending van Nova. Prinses Mar griet zei een paar jaar geleden precies het omgekeerde: als het parlement haar huwelijk met mr. Piëter van Vollenhoven niet had goedgekeurd, dan was zij niet met hem getrouwd. Tijdens het gesprek kwam 'Het Huwelijk' regelmatig ter sprake, maar de kroonprins sprak met geen woord over zijn relatie met Emily Bremers. Alexander, die later wel koning Willem IV genoemd wil worden, liet duidelijv weten dat hij geen vrijgezel wil zijn. „Binnen een huwelijk kun je een solide thuisfront creëren, dat de func tie van staatshoofd makkelijker kan maken. De troonopvolger zei verder dat hij geen spijt heeft van zijn uitbundige gedrag tijdens de Olympische Spelen in Atlanta, dat hij vindt dat er weer echte sportdocenten op de scholen moeten koinen en dat hij graag jaagt op de Kroondomeinen en dat wil blijven doen. Hij noem de zijn moeder 'zijn belangrijk ste adviseur' en zijn vader 'een wijze man'. peking» Corruptie is de grootste bedreiging voor het voortbestaan van de communistische partij in China. „Als de corruptie niet wordt aangepakt, verliest de partij de steun van het volk", aldus de Chinese partij leider Jiang Zemin. Hij noemde vanmorgen bij de opening van het vijftiende congres van de partij in Pe king de strijd tegen omkoping en andere oneerlijke praktijken binnen de overheid 'van levensbelang voor de partij'. Pagina 5: Chinese communisten pakken corruptie aan. foto reuters bobby yip KLM onderuit amsterdam anp 1 Iet aandeel KLM is vanmorgen op de Amsterdamse effecten beurs flink onderuit gegaan. De koers daalde met 4.30 gulden tot 68,40 gulden. De ingrijpende maatregelen die de luchthaven Schiphol heeft aangekondigd ter beperking van het vliegver keer. kost KLM naar eigen zeg-' gen miljoenen. zaterdag en zondag Open Monumentendagen Gratis toegang! beide dagen. 13. 14 en 15 uur: 'Over mijn Lijk' Spektakel in het Anatomisch Theater Museum liocrhuuve, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 Schotland krijgt eigen parlement londen hans geleunse correspondent Schotland krijgt na 290 jaar on der Engels bestuur weer een ei gen parlement. Met grote meer derheid spraken de Schotse kie zers zich gisteren in een refe rendum uit voor zelfbestuur, met een eigen volksvertegen woordiging die (beperkte) be voegdheden tot belastingheffing krUgt De volksuitspraak, die nog door het Britse parlement met een speciale wet moet worden bevestigd, luidde de grootste Britse constitutionele verande ring in sinds de afscheiding van Ierland in 1922. De uitslag was niet verrassend. Drie van de vier grote partijen in Schotland voerden gezamenlijk campagne voor zelfbestuur, alleen de Con servatieven waren fel tegen. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidscli Dagblad. FEESTELIJK ZIJN NIEUWSTE VESTIGING IN LEIDERDORP OP WOENSDAG 17 SEPTEMBER LET OP UW BRIEVENBUS LEIDERDORP, ZIJLBAAN 32 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O-iutomariscli (f. 42,(IS) automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (r. !)3,05j X Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1