ezorgdheid m overlast ugd Lisse rond gasfabriek |>nieuw gesaneerd eereweg-noord fordt opgeknapt Wie betaalt er mee aan de hartoperatie van Juan? lustige zondag 't Kraaienest Hekken weg uit de natuur Regio Veners ergeren zich aan verbranden afvalhout buitenbouw Clubgebouw is niet meer 1 piv-chep peter v gemeentebestuur van Lisse maakt zich grote zorgen ïna! de overlast die groepen jongeren in het dorp veroor- n jn. Burgemeester Van der Kroft luchtte daarover gis- rblij rand zijn hart na vragen van D66-raadslid Verburg. vsilde weten wat het college gaat doen aan de over- van jeugd in de Clusiusstraat. „Bewoners klagen °e[: n en been. Het wordt volgens hen ook alsmaar erger, rze hebben niet het idee dat de gemeente er iets aan aldus Verburg. zaak is die ook alle aandacht heeft in het overleg met de poli tie. „Maar de hangplekken die er al zijn bieden ook niet altijd soelaas. Zij worden door wisse lende groepen gebruikt. De hangplek bij Altopa is op dit moment zelfs helemaal niet in gebruik. Ook bestaat de kans dat als je de jongeren ergens weghaalt, de overlast elders in het dorp de kop opsteekt, zoals we in het achterliggende week einde hebben ervaren toen de politie op het Vierkant moes- 1 lit ARIË IN 'T VELD h° emeester Van der Kroft e de zorg van Verburg, onderstreepte ook dat de »ente zo'n situatie niet gauw oplost. „Allereerst >n we de medewerking justitie nodig, want als je hangplekken hebt dan kun tinig beginnen. Bovendien en vele jongeren, die over- CI lezorgen, van buiten Lisse •n, We hebben echter en- .plaatsen op het oog die cht een oplossing kunnen in. Ikzelf heb al diverse ke- ;;|p zaterdagmorgen gecon- ves erd dat de situatie ter plek je ht onhoudbaar is en beëin- moet worden", aldus de jmeester. verklaarde verder dat het "Jj ns hem een dringende z De burgemeester liet zeer duidelijk blijken dat de overlast van de jeugd het college grote zorgen baart. „Zoals het er in de Clusiusstraat aan toegaat kan niet worden getolereerd. Daar aan moet een einde komen en er komt ook een einde." t (jf het plan om de Heereweg- J te reconstrueren. Het voorziet in het invoeren eenrichtingverkeer vanaf Polderman tot de Keu- ofdreef. Ook komen er ge- den fietspaden, elpunt vormt nog de uitrit het transportbedrijf van der Putten, dat een aantal rs van Polderman af ligt. neer de auto's van het be ll niet meer noordwaarts de l^eweg op kunnen, denkt het jf wat vaker een tweede te moeten gebruiken aan usiustraat. bewoners en politici at ten koste van de ver- 'eiligheid in het woonerf, Brandweer: 'Het was om geld te doen' ALKEMADE MARIETA KROFT Alkemade heeft het hout dat deze zomer is gebruikt voor de huttenbouw, toch weer laten verbranden. „De brandweer had een flinke oefening no dig". verklaart burgemeester A. Meerburg. Hij zegt dat de gemeente zodoende enkele tienduizenden guldens be spaarde. Net als drie jaar geleden rea geert de tuinderswereld ver ontwaardigd op de huttenver- branding die vorige week op het terrein aan het eind van de Sotaweg plaatshad. Wethou der W. Nugteren zei eerder de ze week al een woedende tuin der aan de telefoon te hebben gehad. „Dit komt op de kwe kers heel raar over", zegt ook voorzitter J. Klein van de Wes telijke Land- en Tuinbouwor ganisatie (WLTO). „De ge meente moet consequent zijn. Als de kwekers iets verbranden staat er gelijk een milieuamb tenaar bij ze op de stoep." Ondercommandant T. van Rhoon van de brandweer in Roelofarendsveen heeft een soortgelijke reactie. „De ge meente zegt dat wij zo een mooie oefening hebben. Als ik heel eerlijk ben, was het de ge meente alleen maar om het geld te doen. Wij staan hier echt niet om te trappelen. We moeten alleen zorgen voor voldoende materieel. Er komt geen water aan te pas. Wat we wel krijgen zijn scheve ogen uit de bevolking." Onder een wat hij noemt 'een klein pro test' zijn de Veense spuitgas ten toch akkoord gegaan met hun 'oefening'. „Ach ja, je bent toch in dienst van de gemeen te." Burgemeester Meerburg be grijpt niets van de commotie. „Het ging hier om schoon hout. Hout dat tevoren is ge controleerd. Voor de verbran ding hebben wij de brandweer een vergunning verleend. Als kwekers schoon hout willen verbranden, kunnen ze ook een vergunningaanvragen." WLTO-voorzitter Klein be aamt dat kwekers ook mogen verbranden via die weg. „Daar heeft de burgemeester gelijk in. Alleen werkt het in de prak tijk niet zo. Het gaat vaak om relatief kleine hoeveelheden. Een kweker die bomen heeft gesnoeid, wil van dat afval af en gaat niet eerst op een ver gunning zitten wachten." Twee jaar geleden liet Alke made het hout versnipperen. De bevolking kon vervolgens gratis de houtsnippers opha len. Animo was daar echter niet voor, vandaar dat de ge meente vorig jaar het hout liet afvoeren door Groen Recycling uit Rijpwetering. iARIEIN 'T VELD »emeenteraad van Lisse gisteravond ingestemd waar veel kinderen spelen. Wet houder R. Michels (WD) laat die situatie daarom 'nader be kijken': „En we komen daarop in oktober terug." Brede steun leek er te zijn voor de suggestie van PvdA-er G. Mesman om te bekijken of de Heereweg tot Van der Putten tweerichtingver- keer kan worden. .Het ,verzetsmonument moet hierdoor een ander plekje krij gen. Het college wil het enkele meters opschuiven, al sloot de wethouder niet uit dat 'dat er overwogen moet worden of het op een andere plek in het dorp moet worden gezet': „Dat hangt mede af van de uitkomst van het overleg met de instanties die bij de jaarlijkse dodenher denking zijn betrokken. En dat overleg wachten we dus af'. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Dat doen ze allemaal om de hartoperatie van Juan te kun nen betalen; de werknemers van De Zijl Bedrijven (DZB) gaan een uur vrijwillig overwer ken. Personeelsleden van dat bedrijf, van de gemeente en van de Rijksuniversiteit Leiden laten zich tegen betaling rondleiden door de Hortus, en gesponsorde wethouders, professoren en ho ge bestuurders binnen de socia le werkvoorziening gaan choco la inpakken bij DZB. Op die ma nier hoopt men minstens 25.000 gulden binnen te krijgen, in de week van 13 tot en met 20 september, de week dat het 25- jarig jubileum van DZB uitge breid wordt gevierd. Wie is toch die Juan voor wie universiteit, gemeente en De Zijl Bedrijven zich al die inspan ningen gestroosten? Juan, ach ternaam Quintero, was de eer ste politieke vluchteling in Lei den. Hij belandde in Nederland toen hij, zelf een overtuigd soci aal-democraat, Chili noodge dwongen verliet in 1974 met de komst van dictator Pinochet. Quintero was twintig jaar lang gedetacheerd bij de subfaculteit biologie van de universiteit, als medewerker van de sociale werkvoorziening. Twee jaar geleden ging hij met de VUT. En omdat zijn ou de vaderland bleef trekken, trok Juan twee maal per jaar met zijn vrouw voor langere tijd te rug naar Chili. Maar daar kreeg hij een paar maanden geleden een hartaanval. In Chili kan men zich echter niet verzekeren voor dat soort calamiteiten. En het Nederlandse ziekenfonds betaalt geen rekeningen wan neer de verzekerde langer dan drie maanden in het buitenland verblijft. En dat was met Juan het geval. Uiteindelijk kreeg hij toch een viervoudige by-pass. Alleen hebben hij en de familie niet genoeg geld om de operatie te betalen. Ze zitten dus diep in de schulden. Vandaar de acties van De Zijl Bedrijven, gemeente Leiden en universiteit. De inpakkers zijn onder anderen de wethouders Tjeerd van Rij, Jan Laurier, Pex Langenberg en Hans Baaijens, de directieleden Gerard Bovens en Frans van IJlden van DZB, professor en decaan Wiskunde en Natuurwetenschappen Kees Libbenga, directeur-beheerder Aad Vijverberg van Biologie en directeur John Bol van het Insti tuut voor Moleculaire Plantkun de. Er is ook een girorekening opengesteld waar iedereen zijn giften kan storten: 93686, ten name van DZB, Leiden, onder vermelding van 'solidariteitsac- Zakkenroller op heterdaad betrapt Een beveiligingsbeambte heeft gistermiddag een 30-jarige zak kenroller uit Den Bosch en een 16-jarig meisje uit Berkel-En- schoten op heterdaad betrapt op de Turfmarkt in Leiden. Ze hadden het gemunt op de por temonnee van een 55-jarige Haagse. Het duo is aan de poli tie overgedragen. ARIEIN 'T VELD lek van de voormalige gas bek aan de Kanaalstraat in wordt voor de tweede keer ïeerd. De eerste sanering iet namelijk niet aan de escherpte normen. De ge- iteraad stelde gisteravond lenodigde krediet van een 277.000 gulden beschik- ithouder R. Michels (WD) ichtte blij te zijn dat het 'al- al zover komt na lang dis- eren' over de vraag wie opdraaien voor de extra !n. Voor de eerste sanering Lisse vier ton op tafel, er dat er een eindafreke- twam. Dat was in afwach ting van de uitkomsten van het onderzoek ten behoeve van de tweede sanering. Inmiddels is duidelijk dat Lis se voor die eerste sanering nog eens 173.000 gulden op tafel moet leggen, plus een kleine 277.000 duizend gulden voor de tweede sanering. Lisse moet derhalve nog zo'n 4,5 ton aan de provincie overmaken, maar krijgt daarvoor een schone bo dem terug. Het is de bedoeling dat de sa nering, die deze maand begint, eind januari 1998 is afgerond. Gisteravond bleef onduidelijk of de eerder geplande woning bouw doorgaat, of dat er nieu we plannen voor het perceel worden voorbereid. SBURCPAUL VAN DER KOOU de verkoop van het jonge- :entrum 't Kraaienest aan gebruikers, heeft de ge- tnteraad van Rijnsburg gis- ivond bedongen dat het er zondag wat rustiger is dan indere dagen. Of, zoals een genomen CDA-amende- vermeldt: 'Bij de pro- el mmering op zondagen 'dt de Stichting Hofweide :ning met de normen en !tden zoals die lokaal wor- I beleefd. Dit houdt in dat invulling van de zondagen 1 wezenlijk ander karakter F met name is gericht vormende, culturele en in- 5 ne'e activiteiten', oor de gebruikers van het d. verenigd in de Stichting weide, is dat geen pro bleem. „We wilden op zondag toch al wat anders dan op vrij dagavond, wanneer er massa disco's zijn en op zaterdag avond," wanneer we popcon certen houden", meldt woord voerder C. Paauw. „Voor ons bestuur maakt het dus weinig uit. Voor een volgend bestuur misschien wel, wanneer dat grootschaliger dingen wil or ganiseren." Partijen als PvdA en WD zetten vraagtekens bij het amendement. Zo vonden ze het onduidelijk hoe die nor- men en waarden beleeft. Het j amendement haalde het nipt, i met steun van RPF en GPV. I Met de verkoop zette de raad j ook het licht op groen voor I een verbouwing die de over- last rond het pand moet terug- I dringen. Europese kustbeschermers gooien het over een andere boeg NOORDWUK MONICA WESSELINC De duinen in Noordwijk en de Nemunasdelta in Litouwen: een wereld van verschil maar voor de Europese Kustunie EUCC één 'pot nat'. Duinen en delta zijn beide green islands, groene eilanden waar de na tuur moet worden beschermd. Dat beschermen gebeurt niet langer door er een hek omheen te zetten, maar juist door het gebied 'te gebruiken'. Morgen begint in het Noordwijkse Jan Verweycentrum de green-is- /rt/irf-campagneweek 1997. De Europese kustbescher- mers gooien het, na jaren van wetenschappelijk onderzoek en grote professionele natuur projecten, over een andere iüoeg: de bevolking wordt weer bij de bescherming van de na tuur betrokken. „Kijk eens naar de duinen in Noordwijk. De verscheidenheid in planten is ooit ontstaan door menselijk ingrijpen. Zij weidden er hun vee. verbouwden aardappels en plantten bomen. De men sen moeten nu ook weer wor den betrokken bij het behoud van de natuur", zegt A. Salman van de EUCC European Union for Coastal Conservation. De Europese kustorganisatie probeert overal in Europa kust gebieden, delta's en riviermon dingen te beschermen tegen grootschalige ingrepen. Niet door een verboden-toegangs bord erbij te plaatsen maar door verantwoord toerisme en kleinschalige landbouw te be vorderen. Eilanden De natuurgebieden, worden weliswaar aangeduid als groe ne 'eilanden', maar er is toch grote samenhang tussen de verschillende gebieden. De trekvogels die voor de Noord wijkse kust komen, fourageren in de Oder-delta in Polen of de Nemunasdelta in Litouwen. „We willen hier en daar ge bieden scheppen waar de na tuur zijn gang kan gaan. In Oost-Europa helpen we boeren met opzetten van kleinschalige boerenbedrijven in verwaar loosde graslanden. In Neder land, proberen we eco-toeris- me te bevorderen." Het green /'s/amfc-project moet in Neder land ook bijdragen aan be wustwording. „We willen men sen laten beseffen hoe belang rijk het is een mooi gebied te hebben en te houden." De green islandweek begint morgen in het Jan Verweijcen- trum aan de Weteringkade in Noordwijk met de voorronde van een jeugdquiz over trekvo gels. Kinderen van 11 tot 14 jaar kunnen zich om twee uur aanmelden, een half uur later begint de quiz. In het centrum is een green island-tentoonste- ling te zien en de videopresen tatie 'Onze rotgans in Siberië'. De hele week door zijn er acti viteiten in verschillende kust- centra. HOE U DEZE OERSTERKE VRIJETIJDSWAGEN OMBOUWT TOT REPRESENTATIEVE ZAKENAUTO (KOPPEL DE TRAILER AF, DOE EEN STROPDAS OM, KLAAR) Gisteren zat ik nog onder do moddor en nu sta Ik weer reprosentatiet voor het verkeerslicht." Zo combincerl de veelzijdige Land Rover Discovery het aangename met het nuttige. En de Discovery Is nu nóg veelzijdiger mot de nieuwe Land Rover Discovery Skyline. Naast de herkenbare hoge zit en do vertrouwde specificaties zitten er extra op do Skyline: Automatische versnellingsbak Oubbele airbag Airconditioning Speciale alumi nium velgen (5x) Metallic lak Wortelnotenhouten interieur Achter opstap Vloermatten. De Land Rover Discovery Skyline Tdi is verkrijgbaar vanat 88.900,- en de V8i vanat 87.900,- sassenheim Het bouwrijp maken van de grond voor de nieuwe woonwijk Mennepark in Sassenheim, waar 176 huizen moeten verrijzen, is begonnen. Gisteren ging op het voormalige sportcomplex aan de Menneweg het oude clubgebouw van voetbalvereniging Ter Leede - inmiddels verhuisd naar het Roode Molencomplex - tegen de vlakte. Daarbij kwam ook asbest vrij. Opruimingsspecialisten zullen zich over het kankerverwekkende goedje ontfermen. Volgens gemeentewoordvoerder Wim Kosters gaat het niet om grote hoeveelheden. foto hielco kuiper NIMARC B.V., LIJNBAANSTRAAT 4, 2222 AR KATWIJK, TELEFOON 071 - 4090922. valkenburg» In Valkenburg was gisteravond een levende stoelendans, een evenement waarbij om de beurt mannen als vrouwen als stoel die den. De 'dans' werd muzikaal begeleid door de Valkenburgse Harmonie. Bij de dames bleek uiteindelijk Yvonne Glasbergen de beste stoelen danster. Vincent van der Krogt sleepte de eerste prijs bij de heren weg. foto dickhogewon

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13