Regio Slootwater stinkt en is roetzwart Rechter geeft bewoner Rijnsburgerweg respijt Digitaal Stadhuis in een nieuw jasje In een oogwenk een heerlijk crème-soepje 13! aarboek over knipkunst, Schoolplaten en hutspot Interieur-lening geiden-Noord wacht nog altijd op antwoord Ideale speelplaats Motor-lening Hifi-lening Hersenletsel ONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 )£f hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 Huizen Op de weilanden I a achter de Lauren- tiuskerk in Voorschoten wil een projectonwikkelaar28 huizen bouwen. Korter werken Het personeel van de zwakzinnigenin richting Hooge Burch in Zwammerdam gaat in ok tober korter werken. oen «aap rietveld eerste historische wandpla- n die in scholen werden opge- igen waren gemaakt door i Leidse tekenaar: Tieleman jto Bruining. Dat schrijft Ruth ul in het Leids Jaarboekje 37, dat vandaag is gepresen- >rd. De geldende opvatting er de platen was tot dusver ?r ze uit Duitsland kwamen en leen de tekst eronder vertaald Het Leidse aandeel in de tot- 011 indkoming van de platen - ials: Jan van Schaffelaar ringt van de toren van Barne- ild, 1482 - bleef niet beperkt n de tekeningen van Bruining. iet e historieplaten voor scholen i huisgezinnen werden ge- aakt naar ontwerp en onder van de Rotterdamse Hendrik Alt- nJann en Leidenaar Johan Heil ik Eichman, leraar aan de hooi van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bruining maakte er zestig. Ze moeten ja ren op tal van scholen gebruikt zijn. denkt Krul. In het Jaarboek van de vereni ging Oud Leiden zijn verder ar tikelen te vinden over onder meer de geschiedenis van het Rapenburg, de boeken van Jan van Hout en de verschillen tus sen de hutspot die nu op 3 ok tober wordt gemaakt, en de hutspot die in 1874 aan de Leid se behoeftigen werd uitgedeeld. Redactrice Ingrid Moerman schreef over de Leidse kunst knipper Willem Eigeman, gebo ren in 1756, die in 1782 zijn eer ste kunstwerkje maakte en daar tot 1830 mee doorging. Zijn col lectie papiersnijkunst, wat vol gens een boek uit 1686 overi gens het Konstig en Vennaake- lijk Tijd Verdrijf Der Holland- sche Jufferen was. bleef tot 1995 in zijn familie. De Lakenhal kocht het eind 1995 op een vei- ling. Leidenaar mag vijf maanden langer in liuis blijven wonen den haag/leiden afke van der toolen A. van Heeringen moet zijn huis aan de Rijnsbur gerweg uit. „Er ligt nu eenmaal een uitspraak van de rechtbank dat het pand moet worden ont ruimd en verkocht. Die uitspraak is onherroepe lijk, en moet worden uitgevoerd", zei de rechter gisteren tijdens een kort geding. Daarin probeer de de bejaarde weduwnaar de veiling van zijn woning te voorkomen. Zijn familieleden, de Lan- cels, willen het pand verkopen om hun deel van de waarde te innen: het maakt deel uit van een erfenis. Wel bepaalde de rechter gisteren dat verkoop en ontruiming moet worden uitgesteld. Volgens het eerdere vonnis had het pand uiterlijk 1 okto ber leeg en verkocht moeten zijn. De rechter was het echter eens met Van Heeringens advocaat dat er bijzondere omstandigheden zijn die uitstel rechtvaardigen. Afgelopen voorjaar, kort na de rechtszitting waarin de familie de ontruiming eis te, stierf Van Heeringens vrouw. „Als de recht bank dat toen had kunnen bevroeden, was er wel een latere datum voor de veiling en de ontrui ming vastgesteld", veronderstelde de rechter. Hij bepaalde, 'rekening houdend met uw rouwpro ces', dat Van Heeringen niet op 1 oktober, maar vijf maanden later, op 1 maart moet zijn ver huisd. Een ander argument van Van I Ieeringens advo caat, D. Pool, legde hij naast zich neer. Pool be toogde dat er nog een tweede procedure loopt, waarin Van Heeringen van de Lancels op zijn beurt verdeling eist van een deel van de erfenis. Het zou daarbij gaan om twee garages en een goodwill-aandeel in Eigen Haard, het makelaars kantoor van zwager J.N. Lancel. „Omdat mijn cliënt daar niet in heeft gedeeld, kon hij ook geen bod uitbrengen op dit huis." De rechter vond die zaak hier niet aan de orde. De verkoop van het huis gaat dus gewoon door, al wordt een veiling nu vermeden. Het zal op ver zoek van de rechter door een makelaar gebeuren. Niet door Eigen Haard, maar door een door beide partijen geaccepteerd kantoor. Hiermee is een einde gekomen aan een lang gevecht om het pand Rijnsburgerweg 79. Van Heeringen heeft er sinds zijn huwelijk in 1951 ge woond. en bleef er met zijn vrouw wonen toen haar ouders tien jaar later stierven. Pas drie jaar geleden kwamen de andere erfgenamen met hun eis, die dus dit voorjaar werd toegewezen. Van Heeringen reageerde gelaten, maar is blij dat hij wat respijt heeft gekregen. Zijn advocaat had wel verwacht dat er niet meer inzat dan een uitstel van executie. „Maar het is in deze omstan digheden te gek voor woorden dat daar een rech ter aan te pas moest komen", oordeelde hij staat als een huis. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden L Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 'kien onderschat nazorg wijkdag - oen aad rietveld ■Jensen uit Leiden-Noord die sp de wijkdag op 7 juni vragen Helden aan raadsleden wachten 'bg steeds op antwoord. In juli tegen ze een briefje dat er he- jas wat vertraging was opgetre- :n en dat de antwoorden be- n september verwacht moch- n worden. Maar ook dat, geeft lorlichter Erik Hulsker toe, is et gelukt. De tientallen vra- instellers moeten nog weken lachten. Lik ga natuurlijk nooit meer far een wijkdag", zegt -Wim i Noort, een van de vragen- [ellers op 7 juni. Buurtbewo- :s konden die dag bij raadsle- n aan tafel schuiven om hun igen aan de gemeente te stel- „En daarbij werd aannge- J dat je hoe dan ook ant woord zou krijgen. Dat ga je er toch van uitr dat dat ook een beetje snel gebeurt?" De gemeente heeft de nazorg van de wijkdag, zegt Hulsker, een beetje onderschat. „De vra gen worden gesteld aan raadsle den, maar ambtenaren moeten ze beantwoorden. En misschien is de zomer niet zo'n gelukkige tijd om vragen op hun bureau te deponeren." Daarbij was er ook nog een wisseling van de wacht die voor vertraging zorgde. Hulsker kreeg pas in de zomer de coör dinatie van de wijkdag toebe deeld. En toen werd hij ook nog ziek. Maar afdoende zijn die ex cuses niet, geeft Hulker toe. „Een van de bedoelingen van die wijkdagen is juist dat men den snel antwoord krijgen." 3 leiden Een speelplaats precies zoals de kin deren die wensen. Met bijvoorbeeld een schommel en een wip, zoals ze die graag wil len. Wethouder Jan Laurier (wijkbeheer) ver richtte gistermiddag de officiële opening van de speelplaats in de Bartokstraat die zoveel mogelijk naar de voorkeuren van de kinderen in de buurt is ingericht. De afgelopen maanden maakte de jeugd samen met de afdeling wijkbeheer van de ge meente en de Leidse Welzijnsorganisatie een plan voor de herinrichting van de speelplek die danig verouderd was. foto hielco kuipers leiden* ruud sep voor meer vermogen. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden In het Stadsbouwhuis leggen schilders de laatste hand aan de ingrijpende verbouwing en op het stadhuis gaat binnenkort de beuk erin. Alleen in de derde grote vestiging van het stadhuis is de verbouwing al helemaal achter de rug. Een verbouwing zonder stof en herrie en zonder klagende ambtenaren. Het Digi taal Stadhuis van Leiden is sinds gisteren in een geheel nieuw jasje gestoken. Het vernieuwde Digitaal Stad huis op Internet is mooier vormgegeven dan zijn voorgan ger en heeft betere wegwijzers. Daarnaast bevat het handige verwijzingen naar allerlei in stanties. Zo wordt een onderne mer die in het Digitaal Stadhuis informatie zoekt, er al snel op gewezen dat hij ook op de Inter netsite van de Kamer van Koophandel nuttige informatie kan vinden. Helemaal nieuw in het Digi taal Stadhuis is een soort spea kers corner, op een speciale dis cussiepagina kan iedereen zijn mening geven over een actueel onderwerp. Op die moment kan worden gereageerd op een stel ling over het evenementenbe- leid: Leiden bruist, maar nog lang niet genoeg. De gemeente heeft plannen om haar evenbeeld op Internet keer. Als het systeem verder is in de toekomst verder uit te uitgewerkt, moet het mogelijk breiden. Zo kunnen gebruikers worden om thuis van achter de op dit moment wel allerlei in- pc een uittreksel uit het bevol- formatie opvragen, maar is er kingsregister op te vragen en nog nauwelijks tweerichtingver- zelf thuis uit te printen. Leiden wordt nog mooi met al die leidse vlagg auw Mike! Het is werkelijk ar fantaastisch. Deze keu- nmachine heeft mijn leven anderd. En al die extra's en die prijs. Het is echt niet te oven!!' Iedereen kent het te- 'l 'isieprogramma 'Amazing j scoveries'. Op de Leidato, een .8 ekka voor koop-tv liefhebbers, iet allemaal live mee te ma- Plenty-mlx, een geweldige ikenmachine. Hij kan sappen ten, vlees malen, groenten |den en ga zo maar door. andwerker Nicole Priem geeft hele dag demonstraties met 'keukenwonder': „Kijk da- es en heren, in een handom- aai maak ik van dit stukje ui. ei en een aardappeltje een erheerlijke groentensoep. Een etje koffiemelk erbij, en je bt een geweldig crème-soep- En hij is zóó makkelijk af- oelbaar." it grote ogen staart het pu- ek haar aan. Ze dringen om soep te mogen proeven. De tnd loopt goed, de Plenty-mLx irdt veel verkocht. „We zijn 1 familiebedrijfvertelt ftn, „mijn ouders doen dit al jaar. We staan het hele jaar °top beurzen. Hiervoor heb- „Wilt u een kopje soep proeven?" Nicole Priem geeft de hele dag door demonstraties met het 'keukenwon der* de Plenty-mix. foto henkbouwman ben we in Groningen gestaan, dat is weer heel ander volk. Daar staan ze heel stil naar je te luisteren totdat je klaar bent. Hier in Leiden stellen mensen gewoon vragen tijdens de de monstratie, dat maakt het een stuk gezelliger." Over het vak is ze heel luchtig. „Het is een handigheidje, ieder een kan het leren. Ik vind het in ieder geval leuk om te doen. misschien dat ik de zaak van m'n ouders nog eens over neem." Ze gaat door met de de monstratie. nu komt het mixen van sapjes. Voor de verandering doet ze een worteltje bij het fruit. „Dan wordt de kleur mooier." Ze kent het programma Ama zing Discoveries wel maar ze kijkt er liever niet naar. ,'.Dat is zo onrealistisch, het publiek dat daar zit is ingehuurd. Die men sen zijn dus altijd enthousiast, van mij mag er ook wel wat sceptisch publiek tussen zitten. En weet je wat ik ook zo stom vind? De mensen op de tribune Kijkers en kopers „Ik wilde hem eigenlijk niet kopen, maar na de demon stratie heb ik het toch ge daan." De 21-jarige Joris uit Aalsmeer staat met een 'Bier tapper' in zijn handen. Spe ciaal voor de Leidato is hij samen met een groep vrien den naar Leiden gekomen. „Of ik dit bierpompje echt nodig heb? Ach, ik heb er in ieder geval geen spijt van." Zijn vrienden moeten la chen. „Bier is voor Joris een primaire levensbehoefte", grapt een van hen. Er lopen maar weinig jon geren rond op de Leidato. Toch hebben ze een leuke middag gehad. „We hebben poffertjes gegeten en een beetje rondgelopen." De biertapper koste 69 gulden. „Ja, ik heb hem toch wel echt nodig hoor. denk ik", zegt Jo- staan altijd al gelijk met hun geld te wapperen, dat is toch te gek voor woorden?' Dagelijkse rubriek over de huishoudbeurs Leidato die nog tot en met 14 september duurt. mila van de wall van ons klinkt als muziek in uw oren. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 Vervolg van voorpagina De sloot achter het huis Rudi en Heieen Heideweg stinkt als een riool en is roetzwart. Kleine vissen drijven tussen de waterplanten. „Tot zondagochtend was het water hier helemaal helder", vertelt de heer des huizes. „Er zwom men van die hele grote karpers en hele wolken van die kleine beestjes." In de loop van de dag werd het water melkwit. „Het stonk toen nog niet, maar we dachten: er is hier iets aan de hand. Nog later begon de sloot even verderop zwart te worden en begon het te stinken." leiden* ruud sep VVV niet failliet In een bericht over Leiden Pro motie is afgelopen zaterdag ten onrechte gesuggereerd dat de Leidse VW failliet zou zijn ge gaan. Het béricht in deze krant ging over het feit dat Leiden Promotie, dat met de VW over een fusie overlegt, alleen te be reiken is via een 'betaal-tele- foonnummer', hetgeen 55 cent per minuut kost. Na de opmerking dat de VW wel gratis informatie geeft, wordt Promotie-directeur Tjeerd Scheffer aangehaald, die zou hebben gezegd: „Dat klopt, maar de VW is natuurlijk niet voor niks failliet gegaan." Schef fer heeft echter slechts ver klaard dat het „niet zo goed" is gegaan met de VW. Van een faillissement is absoluut geen sprake en dat heeft hij ook niet willen suggereren. Een gebroken rib, een schedel breuk en mogelijk hersenletsel. Dit heeft een 69-jarige man gis teren opgelopen toen hij een fietspad op de Vondellaan wilde oversteken. De voetganger liep over een voetgangersoversteek plaats .toen hij geraakt werd door een 16-jarige bromfietser. De bejaarde man viel met zijn hoofd op straat. Op maandagochtend was de hele sloot veranderd in een open riool. Even verderop in het dijkje langs de Spoorsloot was een gat ontstaan en onderaan de dijk was een berg slib verre zen. Meteen om half negen 's morgens belde Heieen de Milieuklachtentelefoon. „Ik kreeg een meneer aan de tele foon die me vertelde dat hij de klacht door zou geven. Ze zou den me terugbellen om te ver tellen hoe het was afgelopen. Toen dat niet gebeurde heb ik zelf 's middags om vier uur nog een keer gebeld. Ik kreeg te ho ren dat niet duidelijk was of het probleem bij het riool of bij het hoogheemraadschap zat." Op dinsdag was de stank al leen maar toegenomen. De vis sen kwamen boven drijven ter wijl de palingen naar boven kwamen om lucht te happen. Omdat er van geen enkele kant actie werd ondernomen, be sloot mevrouw Heideweg aan het eind van de middag nog maar weer eens te bellen. Zij kreeg te horen dat de klacht ver moedelijk was doorgegeven aan wijkteam noord van de afdeling milieu en beheer. „Over de vriendelijkheid aan de telefoon hebben we absoluut geen klachten", vat Rudi Heide weg samen. „Maar als het aan komt op het bijhouden van een logboek, de afhandeling van klachten, de interne communi catie - daar klopt geen spat van." De medewerker van de Milieuklachtentelefoon die Hel- dewegs klacht behandelde, is het daar niet mee eens. „Van een gebarsten rioolpersleiding is mij niets bekend. Ik heb één klacht gehad over een stinkende sloot die zou zijn ontstaan door slib in de sloot. Ik heb de klacht 's middags doorgegeven aan de klachtencoördinator van het hoogheemraadschap. Wat wij doen is de intermediair spelen: kijken wie er verantwoordelijk is en de klacht daaraan doorge ven." Volgens Kees Meijer van het hoogheemraadschap is er wei nig mis gegaan. „De klachten waren gewoon heel vaag. Toen we er woensdagochtend op de waterzuivering achter kwamen dat er echt iets aan de hand was, is er meteen een calamitei tenteam aan de slag gegaan. Gisteravond om kwart over elf was het riool alweer gerepa reerd. Het vervuilde water uit de sloot pompen we op. Dat gaat het gemeenteriool in en wordt alsnog gezuiverd. De verwach ting is dat de hele zaak op zater dag weer schoon is." VERENIGING OUD LEIDEN Opgericht 5-november 1902 HET LEIDS JAARBOEKJE 1997 is verschenen. Leden van de Vereniging Oud Leiden ontvangen het voor 3 oktober in de bus. Bent u nog geen lid en geïnteresseerd in het historisch karakter van Leiden en omgeving, meldt u zich dan door overmaking van 34 gulden op gironummer 175228. U kunt dan tevens deelnemen aan lezingen, excursies en andere activiteitepEn u ontvangt zes maal per jaar het mededelingenblad van de Vereniging Oud Leiden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9