Politieman: Dood van Steve Biko was ongeluk Frangaise met laag IQ mag geen kinderen krijgen Buitenland Ichen De Paardekastanje-mot heeft het op de Duits Biergar- 1 gemunt. De larve van deze mot vreet de bladeren van de bo- t in de zogeheten biertuinen op. Onder het bladerdak van de estueuze kastanjes plegen veel Duitsers bij mooi weer hun |te drinken. De uiterst schadelijke, vijf millimeter kleine mot *e vkomstig uit Macedonië en heeft inmiddels Zuid-Duitsland 1 P£iikt. De regering van de deelstaat Beieren vrèest voor vol- jaar een explosie. De autoriteiten voelen niets voor chemi- een! bestrijding, omdat dat in strijd is met het natuurlijke karak- n(l'jan de biertuinen. Deskundigen bekijken of biologische soelaas kunnen bieden, v rijgeleide tijdens )snische verkiezingen -4 Kernachtig protest Japan in de ban van onderwereldoorlog Commotie in Israël na uitspraken president NPERDAG 11 SEPTEMBER 1997 155 ^[eerderheid Britten wil Koning William übEN» Een meerderheid van de Britten wil prins William als "^ënde vorst van het Verenigd Koninkrijk. Dat blijkt uit een [niepeiling. Van meer dan duizend ondervraagden gaf 51 pro- it aan te willen dat prins Charles als troonopvolger plaats 00r|ikt voor zijn zoon. Slechts 41 procent prefereerde Charles als ^pjte in lijn voor de opvolging. In 1994 was dit nog 66 procent. Rouwdienst Diana uitgebracht op cd DbiÜi Platenmaatschappij PolyGram brengt volgende week met de 74-minuten durende rouwdienst voor prinses derlina op de markt. De opbrengst gaat naar de onlangs opge- Diana-stichting voor sociaal-maatschappelijk werk. Dat- 2 daWe geldt voor het fied Candle in the Wind dat Elton John op /er iS begrafenis zong en dat ook op cd uitkomt. Om die reden eerjft de Britse regering besloten dat op deze cd geen belasting /at jdt geheven, ert j ']st|aliaan krijgt klap voor stelen beer Di "stiDENEen Italiaanse toerist is gisteren in Londen veroordeeld boete van 320 gulden wegens diefstal van een teddybeer eerbetoon aan prinses Diana bij St. James's Palace was er'nirgelegd. De 20-jarige Fabio Piras wilde het witte beertje, en &iraan een kaart hing met de tekst: 'Diana, we houden van je', 'a^|zijn vriendin geven. Toen de man de rechtbank verliet kreeg =eHen rake klap in het gezien van een woedende Londenaar. 1 teijn Diana! Ze was de koningin van ieders hart. Het is walge- f', verklaarde Gerard Moorhouse zijn daad. tvaïed als eerbetoon voor moeder Theresa g j^NBURGDe Italiaanse zanger Bino Arico heeft ter ere van Teresa een nieuwe tekst geschreven op zijn hit 'Mama de rPe Het lied heet 'Mama Teresa'. Het impresariaat van Arico Jet Duitse Oldenburg zei dat de zanger het lied zelfheeft ge- S)duceerd. De tekst gaat over de naastenliefde die Moeder Te- at j in de praktijk bracht onder de verschoppelingen van Cal- !s s[la. De cd komt in het Engels, Duits en Italiaans op de markt. jnppbrengst gaat naar de Zusters van Naastenliefde in Banga- jvan Moeder Teresa. Zij krijgt zaterdag een staatsbegrafenis. lantlitie spit tuin om op zoek naar meisje De poliüe heeft gisteren in het Belgische dorpje Peru- te:Z, in de buurt van Doornik, graafwerkzaamheden verricht bij a aflionderzoek naar de vermiste Sylvie Carlin. Het onderzoek zal gelujens Justitie echter zo goed als zeker zonder resultaat blijven. iad. iuinen van de ouderlijke woning en die van haar stiefvader den omgespit. De 19-jarige Sylvie Carlin verdween in de- iber 1994; lange tijd werd aan zelfmoord gedacht totdat de c-Dutrouw aan het licht kwam. De moeder van Sylvie vond ings bloedsporen op zolder, maar die blijken niets met de te maken te hebben. ot bedreigt Duitse Biergarten itPLi>butu wordt zaterdag begraven i tijd .slank De zondag overleden Zaïrese ex-dictator Mobutu Sese oerrj wordt zaterdag in de Marokkaanse hoofdstad Rabat begra- anc|,De teraardebestelling heeft plaats op het kerkhof Pax, maar jjoe s niet uitgesloten dat Mobutu zijn laatste rustplaats alsnog yersinden in zijn geboortedorp Gbadolite in de Democratische Congo, het vroegere Zaïre. De Marokkaanse autoritei ten daarover in onderhandeling met de regering in Kins- ni, die dit voorjaar Mobutu afzette, t de Rte overgang biedt langer leven drÜENVrouwen die na hun veertigste zwanger kunnen raken, :kt ejen een relatief grote kans honderd jaar te worden. Dat mel- enkbnderzoekers van de Amerikaanse Harvard Medical School d. Sfct Britse wetenschappelijke tijdschrift Nature. Volgens de es zerzoekers duidt een overgang die één tot vijfjaar later en Itsheeft dan bij de gemiddelde vrouw op een vertraagd ver- voceringsproces. Zij bekeken het leven van 132 Amerikaanse llingwen die in 1896 waren geboren. Van hen haalden er 78 de alljd van honderd jaar en 54 overleden op 73-jarige leeftijd, phalerste groep vrouwen bleek vier keer zo vaak na hun veertig- rzoijioeder te zijn geworden dan de tweede groep. i'anValiteit van Rijnwater verbeterd lakb min *s v°lgens Duitse deskundigen aanmerke- ljiojüiverder dan enkele jaren geleden. „We hebben bij de wa- ^anQValiteit een zeer, zeer goed niveau bereikt", zegt A. Schulte- twe^wer-Leidig van de Internationale Commissie voor de Be- Q^ming van de Rijn. De vervuiling met schadelijke stoffen zou z'de helft zijn teruggelopen, terwijl de visstand is verbeterd. jiur^ikele plaatsen is het zelfs mogelijk in de Rijn te zwemmen. RjjöOO mijnwerkers verliezen baan ZijftRESTDeze maand zijn zestigduizend Roemeense mijnwer- met bntslagen, met pensioen gestuurd of overgeplaatst als on- le peel van de regeringspogingen de niet-winstgevende mijnen ïan land te sluiten. De Roemeense regering wil met ingrijpen- - zefervormingen bij onder meer de staatsmijnen de belabberde keijomie weer gezonder maken. Tegen het einde van het jaar nieh nog eens tienduizend mijnwerkers hun baan verliezen. lische-Serviërs geven boycot op iagfP"DPA"Rtr ternationale vredesmacht nië (SFOR) zal gedurende meentelijke verkiezingen u weekeinde geen perso- tresteren die op een ge- •lijst van het VN-tribunaal >men. Dat meldde de ich-Servische televisie tin Pale gisteravond. deze garantie heeft de zefSt'Sc^e v^eu8el ln de :h-Servische politiek gis- loen besluiten mee te in de gemeentelijke ver- ^.Jen die dit weekeinde iden, aldus de zender, lissing tot deelname «4s een verrassing, omdat kalere facties steeds had- •egd de verkiezingen te boycotten. SFOR arres- °p 10 juli een Bosnische t. die door het VN-tribu- Getuige vertelt over laatste dagen van anti-apartheidsactivist Eén van de vijf politiemannen die hebben bekend dat zij twintig jaar geleden anti-apartheidsactivist Steve Biko hebben doodgeslagen, heeft voor de Commissie van Waarheid en Verzoening getuigd dat Biko's dood een on geluk was. De getuige, majoor Harold Snyman, erkende gisteren dat Biko een hele dag geketend aan een hekwerk was gelaten, nadat hij bij zijn politieverhoor hersenletsel had opgelopen. PORT ELIZABETH AP „Het was niet onze bedoeling hem te doden", zei Snyman tij dens zijn verhoor door de com missie. De zitting trok grote aandacht door de bijzondere status die Biko postuum ver wierf als slachtoffer van de strijd tegen apartheid. De commissie is speciaal door de regering in het leven geroepen om de ver zoening tussen de verschillende bevolkingsgroepen in Zuid-Afri- Puber vindt mening ouder heel belangrijk CHICAGO AP Ouders die op het punt staan de strijd met hun pubers op te ge ven opgelet: Volwassenen blij ken gedurende de hele middel- bare-schoolperiode grote in vloed uit te oefenen op hun tie nerkinderen. Doorgaans wordt ervan uitge gaan dat de invloed van ouders na de vroege pubertijd min of meer ophoudt en de meningen van leeftijdgenoten voor kinde ren veel belangrijker wordt. Maar onderzoek onder 12.000 kinderen in de middelbare- schoolleeftijd dat Michael Re- snick, een socioloog van de uni versiteit van Minnesota, in 1995 met anderen heeft uitgevoerd wijst op het tegenovergestelde. Dat publiceerden zij in het tijd schrift Journal of the American Medical Association. Naarmate kinderen zich meer bemind voelen door hun ouders en zich lekkerder voelen op school zijn zij minder geneigd tot seks, gebruik van tabak, al cohol en drugs, geweld en zelf moord. Als ouders van hun kin deren verwachten dat zij goede cijfers halen en afzien van seks is dat af te lezen aan het gedrag van die kinderen, ongeacht ver schillen in inkomen, ras of een- of twee-oudergezinnen. „Pubers weten ons er vaak van de overtuigen dat wat wij zeggen niet aan hen is besteed en de fout die wij als volwasse nen maken is ons af te wenden en het te geloven", zei Resnick. Het belangrijkste voor het welzijn en de gezondheid van pubers blijft de zekerheid dat hun ouders om hen geven. Maar ook school is belangrijk. Behalve met de mythe dat ou ders weinig meer over hun kin deren te zeggen hebben, rekent het onderzoek volgens Resnick af met veel hedendaagse ideeën over min of meer technische voorwaarden waaraan een school zou moeten voldoen om succesvol te zijn. School moet kinderen bovenal geborgenheid bieden, een plaats zijn waar kinderen graag vertoeven, met leraren die om hen geven en hen eerlijk behandelen, zei hij. ka te bevorderen en bezit de be voegdheid amnestie te verle nen. Het apartheidsbewind be schouwde Biko destijds als een terrorist, omdat hij streed voor zwart bewustzijn en politieke rechten van zwarten. Zijn dood op 30-jarige leeftijd in septem ber 1977, leidde tot grote inter nationale verontwaardiging en bracht, ook in Zuid-Afrika, de anti-apartheidsbeweging in een stroomversnelling. In Snymans amnestieverzoek wordt aangevoerd dat Biko was gearresteerd met het doel infor matie te verzamelen en een aanklacht tegen hem te formu leren op grond waarvan hij ge vangen kon worden gezet. „Wij wisten van een eerdere gelegen heid waarbij Biko een lid van de politie had aangevallen en zijn tanden eruit had geslagen. Hij was een grote en sterke man", aldus Snyman. Biko viel toen geprobeerd werd hem handboeien om te doen. Daarbij raakte hij met zijn hoofd de muur. „Hij viel op de grond en het was duidelijk dat de klap op zijn hoofd hem dui zelig en gedesoriënteerd had gemaakt Hij kon niet meer goed uit zijn woorden komen. Ik was er niet zeker van dat hij werkelijk gewond was. Ik dacht dat hij misschien probeerde ons te misleiden om aan verder ver hoor te ontkomen." De politie liet Biko ten minste een hele dag in halfbewuste staat aan een hek geketend zit ten, met armen en benen ge spreid. Hij stierf zes dagen late nadat hij achterin een Land Ro ver van Port Elizabeth naar toria was vervoerd, een afstand van 1.200 kilometer. Inmiddels heeft Katiza Ce- bekhulu, die Winnie Madiki- zela-Mandela in verband heeft gebracht met zeker twee moor den op zwarten tijdens het apartheidsbewind, gisteren bij de Waarheidscommissie een amnestieverzoek ingediend voor de misdrijven waaraan hij zich schuldig heeft gemaakt. jungfraujoch» Tien Greenpeace-activisten hebben gisteren een enorm spandoek met de tekst 'Atooms- mog in de Alpen. Stop opwerking' opgehangen aan de top van de Jungfraujoch, één van de bekende bergtoppén in de Zwitserse Alpen. De milieugroep wil hiermee de aandacht vestigen op fallout (radio actieve neerslag) die in de Alpen zou neerkomen, af komstig van de nucleaire opwerkingsfabrieken Le Hague (Frankrijk) en Sellafield (Groot-Brittannië). Daar wordt door kerncentrales gebruikt plutonium geschikt gemaakt voor hergebruik. Zwitserland is één van de landen dat kernafval naar Le Hague en Sellafield stuurt. foto ap Wie Miss wil worden moet naar bed met organisator BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Een terloopse opmerking op bladzijde 115 van een cursus boek voor modellen in de dop heeft de Belgische modewereld op stelten gezet. Na een lange reeks tips over haarverzorging, gezichtscrèmes, bikinilij nen en looptechnieken, wijst auteur Kristl Strubbe er op dat een as pirant miss-België er verstan dig aan doet het bed te delen met de organisator van deze verkiezingen. „Ik ken meisjes die èn Miss België èn Miss Dia mant zijn geworden door met Rik V. naar bed te gaan", laat zij een 'insider' zeggen. De Belgische schoonheid voegt daar aan toe dat zij in 1994 zelf naast 'de Miss Dia mant-titel greep, omdat ze de ze carrièrestap niet wilde zet ten. „In dat jaar won een totaal onopvallend meisje dat de avond tevoren in de suite van V. was gesignaleerd", aldus Strubbe in haar boek. De gevi seerde organisator van Belgi sche miss-verkiezingen stelt de 'onthullingen' in het cursus boek niet op prijs. Hij verlangt dat het boek Cativalkers uit de handel wordt genomen en eist bovendien ruim 100.000 gul den schadevergoeding. Volgens Kristl Strubbe heeft zij niet uit rancune gehandeld of met de opzettelijke bedoe ling een rel in de Belgische modellenwereld te veroorza ken. Want met haar aantijgin gen stelt zij niet alleen impre sario V. in een kwaad daglicht, maar impliciet ook een hele reeks Belgische missen die door V. zijn gekroond. „Het verhaal over V. is maar een de tail, dat ik in het boek heb op genomen omdat ik de realiteit juist wil weergeven", zegt ze. „Ik vind het echt jammer dat van mijn cursusboek nu een schandaalboek wordt ge maakt." Door alle deining is volgens de uitgever de eerste druk van 'Catwalkers' inmid dels vrijwel is uitverkocht. TOKYO .JUDITH STALPERS CORRESPONDENT Sinds eind augustus liggen riva liserende groepen binnen de Ja panse onderwereld met elkaar in de clinch. Alleen al de afgelo pen week deden zich tien schietpartijen voor. Het start sein voor de onderwereldoorlog was de moord op een leider van Japans grootste onderwereld syndicaat, de Yamaguchi-gumi. Leden van een ontevreden sub groep schoten de man in een hotel in Kobe neer, terwijl hij in het restaurant zijn ontbijt ge noot. Daarbij werd ook een on schuldige hotelgast fataal ge troffen. Volgens het hoofd van Japans nationale politie gaat het om een interne machtsstrijd die 'lang kan duren en overal in het land tot uitbarstingen kan lei den'. Het is de felste ruzie van de laatste tien jaar binnen de 'yakuza', zoals de gangsters in het Japans heten. De politie probeert de ge welddadige acties snel de kop in te drukken en heeft tweedui zend agenten in staat van pa raatheid gebracht. Dinsdag en gisteren werden tweehonderd huiszoekingen verricht in Tokyo en Kobe, waarbij vuurwapens, munitie en Japanse zwaarden in beslag werden genomen. Veer tien mensen werden gearres teerd op beschuldiging van ille gaal wapenbezit. Ook zijn poli tiepatrouilles op vliegvelden en treinstations versterkt om te voorkomen dat meer gangsters het land binnen komen. De politie hoopt echter ook te profiteren van de machtsstrijd binnen de yakuza. „We hebben nu de kans de Yamaguchi-gumi uiteen te slaan en te vernieti gen", zegt Koji Takito, hoofd van de nationale politie. Dal zal overigens niet meevallen, om dat de yakuza zijn tentakels in de hele Japanse maatschappij heeft uitgeslagen. Iedere keer weer blijken Japanse politici en leiders uit de zakenwereld met onderwereldfiguren allianties aan te gaan. Bovendien worden de gangsters steeds meer in het buitenland actief. Ze zitten al in Taiwan, Thailand, de Filipijnen, Indonesië, Hawaii, Australië en naar het schijnt ook in Europa. TEL AVIV GPD-AP-AFP De Israëlische president Ezer Weizman heeft gisteren voor opschudding gezorgd door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Madeleine Al bright, op te roepen om Israël en de Palestijnen onder druk te zetten om het vredesproces nieuw leven in te blazen. Vol gens de Israëlische televisie heeft Weizman tegen Albright gezegd dat ze de Israëlische premier Netanyahu en de Pa lestijnse leider Yasser Arafat 'met de koppen tegen elkaar' moet slaan om de zes maanden oude crisis op te lossen. Toen Weizman werd ge vraagd of het verhaal klopte, zei hij enkel dat hij Albright had herinnerd aan de cruciale rol die de Amerikaanse president naai in Den Haag werd gezocht. Een ander kwam bij de poging hem aan te houden om het le ven. De Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) die de verkiezingen begeleid is niet onder indruk van de boycot waarmee de par tij van de Bosnische Kroaten heeft gedreigd. De Democrati sche Kroatische Gemeenschap (HDZ) heeft gisteravond in Mostar een betoging van 10.000 aanhangers gehouden om het dreigement kracht bij te zetten. De internationale gemeenschap overweegt strafmaatregelen te nemen als de boycot doorgaat. Frankrijk heeft al gedreigd ge meentes die de verkiezingen boycotten uit te sluiten van hulp. De Verenigde Staten en de Europese Unie hebben in een gezamenlijke verklaring de boy cot veroordeeld. Deskundigen bevestigen onthulling: Vrouwen worden zonder dat ze het weten gesteriliseerd PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Zweden schokte de wereld toen vorige maand bekend werd dat er tot twintig jaar geleden gedwongen sterilisaties hadden plaatsgevonden van 'asocialen' en 'zigeuners'. Maar dinsdag onthulde het Franse weekblad Charlie Hebdo dat anno 1997 in Frankrijk nog altijd men sen buiten hun medeweten onvrucht baar worden gemaakt. Slachtoffers: geestelijk gehandicapten. Virginie is 42 jaar. Ze is goedlachs en opgewekt, maar staat officieel te boek als 'licht geestelijk gehandicapt'. Haar handicap, stelden de autoriteiten ooit vast, is dat haar IQ beneden de 80 ligt. Deze Parisienne was één van de ge tuigen die dinsdag werd opgevoerd door Charlie Hebdo in een artikel waar van de juistheid intussen door experts is bevestigd. Virginie zegt in het inter view: „Ik wilde een kind hebben maar de artsen zeiden dat dat onmogelijk was als gevolg van een heupoperatie die ik had ondergaan. Maar dat was slechts een voorwendsel. Ze bonden mijn eilei ders af zonder me vooraf te waarschu wen, gedurende een operatie die zoge naamd aan mijn heupen was. Mijn moeder vertelde me het toen ik uit de narcose ontwaakte. Ik huilde. Nooit heb ik het durven vertellen aan de jongen met wie ik toen omging: hij was zo dol op kinderen." Staat het geval van Virginie op zich? Alle experts erkennen dat in Frankrijk op grote schacil gedwongen sterilisaties hebben plaatsgevonden en dat die nog altijd plaatsvinden. Het enige waarover zij nog van mening verschillen, zijn de cijfers. Charlie Hebdo schat dat er tussen 12.000 en 17.000 geestelijk gehandicap ten rondlopen die onder dwang zijn ge steriliseerd. Van hen zouden er vijfdui zend zijn zoals Virginie, vrouwen wier enige misdaad is dat ze een laag IQ hebben. Geestelijk gehandicapten worden meestal op school 'eruit gehaald', aldus het weekblad. Te slechte cijfers geven het schoolhoofd de bevoegdheid om het kind te verwijzen naar de departe mentale onderwijscommissie, die zich dan als een terriër in het slachtoffertje vastbijt. De commissie onderwerpt het kind aan een reeks van onderzoeken, ten einde het te kunnen rubriceren. Een IQ van minder dan 80 kan reden zijn het slachtoffer als 'gehandicapt' te classifi ceren, gedragsproblemen leiden tot het brandmerk 'moeilijk opvoedbaar'. Die laatste classificatie kan een kind zijn hele leven blijven hinderen, aldus Charlie Hebdo. In het geval van een jongen is hij tot slavernij veroordeeld. Als hij trouwt en een baan vindt, kan hij niet over zijn salaris beschikken. Dat sa laris gaat naar de staat, dat hem in ruil driehonderd francs per week geeft. Wil hij roken, dan moet hij minder eten. Is het kind een meisje, dan is het lot erger. Of ze nu het bordje 'debiel' dan wel 'moeilijk opvoedbaar' omgehangen krijgt, de kans is zeer aanzienlijk dat ze wordt gesteriliseerd, zelfs anno '97. Volgens Nicole Diederich, een expert bij INSERN (een semi-staatsinstelling die onderzoek doet op het gebied van de gezondheid), worden de meeste slachtoffers 'heel jong' gesteriliseerd. Opdracht tot de sterilisatie wordt gege ven door de departementale commis sies of door de ouders: de betrokkenen hebben niets in te brengen. Sterker, zegt Diederich, de meisjes weten vaak niet eens dat ze de ingreep ondergaan. „De artsen maken hen bijvoorbeeld wijs dat ze moeten worden geopereerd aan de blindedarm", zegt Diederich. „Ik ken een vrouw van dertig jaar die onder die omstandigheden is gesteriliseerd; ze woont nu met een man en ze wil heel graag kinderen hebben." Merkwaardigerwijs is sterlisatie in Frankrijk onder de meeste omstandig heden streng verboden. De wet staat de ingreep alleen toe op medische indica tie en alleen als de betrokkene toestem ming verleent. Maar veel gynaecologen houden er volgens Charlie Hebdo heel andere regels op na. „Wij opereren op verzoek van psychiaters of van institu ten. Het is niet aan ons om daarover een oordeel te vellen", zei het hoofd van een afdeling gynaecologie tegen het weekblad. „Honderden andere zieken huizen doen exact hetzelfde." De grote vraag blijft hoe wijdverbreid de praktijk is. Alleen in de regio-Bor deaux is ooit een onderzoek gedaan. Van 260 'lichte debielen' daar was, al dus de instellingen waar dezen waren ondergebracht, tussen de dertig en zes tig procent gesteriliseerd. Volgens on derzoekster Diederich, die twintig van deze 'lichte debielen' ondervraagd heeft, was een kwart van hen vooraf niet om toestemming gevraagd. Uitgaande van deze summiere gege vens kwam Charlie Hebdo op het cijfer van 12.000 17.000 slachtoffers. „Het is onmogelijk om uit een kleinschalig on derzoek dergelijke conclusies te trek ken", verklaart Nicole Diederich, „maar enkele duizenden zijn het er zeker." Voor Virginie doet dat cijfer er niet toe. „Tegenwoordig woon ik samen met een andere man", zegt ze in het interview. „Als we ouders zien lopen met hun kin deren, doet ons dat altijd pijn." Jimmy Carter speelde bij hel sa menbrengen van Egypte en Is raël in 1978 (Camp David Ak koorden). Weizman was des tijds minister van defensie en oefende toen druk uit op pre mier Menechem Begin om de Sinai aan Egypte terug te geven in ruil voor vrede. Albright zal vandaag alle zei len bij moeten zetten om het vertrouwen te winnen van de Palestijnse president Yasser Arafat. Na haar optreden van gisteren in Israël reageerden vertegenwoordigers van de Pa lestijnse Autoriteit verbitterd. Ze noemden de commentaren van de Amerikaanse minister 'be vooroordeeld' en kondigden aan dat ze haar vandaag zullen vertellen 'dat de Autoriteit niets te maken heeft met de terreur acties van de laatste maanden. Friedman: EU niet klaar voor EMU BONN-BRUSSEL Rtr-GPD Europa is nog niet klaar voor een monetaire unie. Als het de Economische en Monetaire Unie (EMU) volgens schema doorzet, riskeert het ernstige economische schade en grote politieke problemen. Dit schrijft de vermaarde econoom en No belprijswinnaar Milton Fried man in het Duitse weekblad Die Zeit. Friedman wijst erop dat Euro pa uit verschillende landen be staat, waarvan de inwoners ver schillende talen spreken, onder scheidende gewoonten hebben en trouwer zijn aan hun eigen land dan aan de gemeenschap pelijke markt of de 'Europese idee'. Het streven om per 1 ja nuari 1999 de EMU van start te laten gaan, is veeleer ingegeven door politieke dan door econo mische motieven. Voorzitter Santer van de Eu ropese Commissie heeft giste ren juist gezegd dat de invoe ring van de Europese eenheids munt euro - het middel om tot een Economische en Monetaire Unie te komen - niet kan wor den uitgesteld tot na 1 januari 1999. In het Verdrag van Maas tricht hebben alle EU-landen afgesproken per 1 januari 1999 de euro in te voeren en dat moet zo blijven, aldus Santer.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7