Afwikkeling ongeluk tijdens vakantie duurt meestal jaref 'We mogen lastpakken niet gewoon op de boot zetten) Acht miljoen reisgidsen verdwijnen in prullenbak Binnenland DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 I Een buitenlandse vakantie is leuk. Maar o wee als je een (verkeers)ongeluk krijgt met lichamelijk letsel. Afgezien van de fysieke gevolgen duurt het gemiddeld zes tot ze ven jaar voordat alle papieren zijn afgewikkeld en er eventueel een schadevergoeding is uitbetaald. „In Duits land denken ze dat een whiplash in een paar weken over LEUSDEN INEKE INKLAAR Dossier 9613 uit 1985, daarover heeft Peter van Hees, medewer ker van rechtsbijstandsverzeke- raar ARAG, het langst gedaan. Pas na elf jaar was de zaak afge sloten van de vrouw die was aangereden in voormalig Joego slavië. ,,Dat is extreem", becom mentarieert hij. „Maar het duurt toch al gauw zes, zeven jaar voordat de letselschade claim is afgewikkeld van ie mand die op vakantie iets over komt en die persoon zijn geld heeft ontvangen." Met de 'eerste ellende' direct na thuiskomst van de vakantie gangers worden ARAG-mede werkers doorgaans niet gecon fronteerd. Die komt terecht bij de assurantie-tussenpersonen. Of bij de maatschappij waar de auto-, reis- of ziektekostenver zekering is afgesloten. ARAG's rechtsbijstand begint pas wanneer een persoon letsel heeft opgelopen, waar hij niet meteen of nooit meer van af komt. Het overgrote deel van de letselclaims die de ARAG onder handen heeft, betreft particulie ren. Een whiplash (beschadiging van nek en hoofd die bijna altijd ontstaat door een botsing) is goed voor zeventig procent van de gevallen. Maar medewerker Van Hees heeft ook het dossier behandeld van een Maastrichtenaar die na een ongeluk acht weken in co ma heeft gelegen. Die heeft een hersenbeschadiging, is verlamd en lijdt aan geheugenverlies. De man is blijvend invalide. „Hij had een eigen bedrijf. Dat moest hij verkopen. Dus was er een forse inkomensachteruit gang die moest worden gecom penseerd. Wij claimden ook smartengeld: vergoeding voor pijn en gederfd levensgenot." Als een verzekerde zich bij de ARAG meldt, beginnen de me dewerkers met de tegenpartij aansprakelijk te stellen voor de geleden schade. Dat is niet al tijd even simpel. Want soms be schikt de gedupeerde niet eens over de belangrijke gegevens (naam, adres, getuigen). Ais de schrik erin zit, noteert iemand niet meteen alles. Alleen een kenteken volstaat niet; de auto mobilist hoeft immers niet de eigenaar te zijn. De politie draaft, zeker in het buitenland, alleen op bij een ongeluk dat meteen ernstig oogt. Blikschade is niet vol doende reden om langs te ko men; veel letsel blijkt pas gerui me tijd nadien. Scholman zou willen dat slachtoffers foto's maken waar op de voertuigen, remsporen en de omgeving zijn te zien. „Bijna iedereen die op vakantie is heeft een camera bij zich, maar ik be grijp overigens best dat dit niet het eerste is waar iemand aan denkt." Het is ook lastig, dat de va kantieganger een verklaring moet afleggen in een vreemde taal. In zo n geval is het handig om het Europese schadeformu lier met schetsje in te vullen. Al moet daarbij wel worden aan getekend dat iemand niet meer hierop kan terugkomen als-ie ondertekend heeft. De ervaring leert dat in veel gevallen beide partijen zeggen dat de ander het gedaan heeft. In zo'n geval weet Van Hees ze ker, dat het lang gaat duren. ARAG vraagt dan het proces verbaal op. Dat zou antwoord moeten kunnen geven op de schuldvraag. Maar daarbij kan de maatschappij op de moei lijkheid stuiten dat de verzeker de niet weet welke politiepost het verslag heeft opgemaakt. Soms blijkt overigens, dat de politie toentertijd wel is geko men, maar niets heeft geregi streerd. Het duurt vaak lang voor dit document boven water is. Met enige mazzel is het er binnen een paar maanden. „In België kan het tot drie jaar oplo pen. Daar moeten we ons tot de officieren van justitie wenden, die een enorme wcrkachter- stand hebben." Maar dan blijkt het proces verbaal te vaag en laat de schuldvraag open. Of bestrijdt de tegenpartij de toedracht en schakelt een verkeersdeskundi- ge in. „Dan heb je weer een deskundige nodig om die per soon 'uit te schakelen'." Tegelijkertijd loopt de proce dure om te bepalen wat het let sel is. De claim kan pas worden afgewikkeld, als de 'medische „Als ik op de Duitse autobaan remmen achter me hoor piepen, denk ik toch aan al die dossiers", aldus Peter van Hees. eindtoestand' is bereikt. Bij een voor het leed dat hem is aange- whiplash is vaak na twee jaar duidelijk hoe de patiënt ervoor staat. Bij ernstiger letsel, zoals een verlamming, kan dat nog veel en veel langer duren. Al die tijd krijgt het slachtoffer daan, legt Scholman uit. Elk on derzoek is belastend. Lichame lijk, maar ook psychisch. weer aan worden herinnerd. Het is toch bekend wat ik man keer, moet dat nou allemaal?" Die rompslomp is nodig, Vraagt de medisch adviseur want ARAG moet bewijsmateri- weer om een artsenoordeel, dan aal verzamelen voor claims om- de reactie van de slachtoffers trent arbeidsongeschiktheid. voor zijn gevoel geen erkenning Veelal: „Ik wil er niets steeds Bovendien: pas als er geen ver- ARCHIEFFOTO DP A betering meer te constateren is, valt er te overleggen met de te genpartij. Probleem is echter dat het Nederlandse oordeel door de buitenlandse verzekeraar vaak niet wordt erkend. De rugklach ten zouden dan bij voorbeeld zijn veroorzaakt doorif vrouw als hobby par sprong en niet door he:s luk. Vaak moet de gedi| naar het buitenland 05 daar te laten keuren, [jt een forse domper gevei Scholman. „In Nederlfl whiplash redelijk erkai Duitsland denken ze daft in een paar weken over is Franse arts slaat met eeiïf op een knie, rukt wat j< hoofd en constateert j niets meer aan de handk Dan volgt de zoveelste? pil voor de oud-toeristl letsel wordt niet erkenC persoon moet weer worog derzocht, óf de uitkering ring:«nkele duizenden gj terwijl hij in NederlandE tonnen zou hebben geki^ Als zo'n zaak naar tef: heid is afgehandeld, naa» ren, voelen de ARAGV' luchting. „Je sleept zak^ met je mee; je ziet watC met mensen doet. Sou draaien de vernieling ir£ Van Hees een keer gebtP een man, die meldde if1 aansteker vlakbij een If? tank van de auto te sr. moest per se op dat if1 iets gebeuren, anders ste boel (en dus zichzelf) inP' Helemaal onbezorgd niet meer op vakantie, op de Duitse autobaan ij[ achter me hoort piepen' toch aan al die dossienS onlangs in één dag te:Z, den uit Frankrijk. Na afliG de rit dacht ik opgeluje hebben we weer gehad.lu d it Elk jaar 2700 nieuwe zaken in buitenland LEUSDEN GPD Jaarlijks krijgt ARAG, de op één na grootste rechts- bijstandsverzekeraar in Nederland, er 2700 nieuwe schadezaken-buitenland bij. Dat zijn mensen die de maatschappij op grond van hun polis vragen om (juridische) hulp te verle nen bij een conflict, bij voorbeeld over schade en letsel. Ze zijn over de grens het slachtoffer geworden van een ongeval of ver keersongeluk. Een aantal zaken wordt vrij snel opgelost, maar andere duren veel langer. Gemiddeld heeft het Leus- dense bedrijf, onderdeel van de internationale ARAG-groep, elk jaar zo'n 3500 gevallen in behande ling die nog lopen. Het merendeel van de rechtsbijstand betreft de buur- en doorgangslanden Duitsland (37 procent) en België (24 procent). Frank rijk is een goede derde met zeventien procent. Wie tijdens de vakantie iets ernstigs overkomt, wordt vaak eerst geholpen door medewerkers van de ANWB-alarmcentrale in dat land. Die hulpverle ners regelen de opvang ter plekke en zorgen ervoor dat de vakantiegangers naar huis terug kunnen. Als mensen thuis arrive ren, moeten ze meestal eerst even bijkomen. Dan gaan ze bij de huisarts langs. Voor de zekerheid, of omdat ze nog steeds klachten hebben. En ze bellen met hun verzeke raar wat ze precies moeten doen. „Daarna zetten ze zich aan de papierwinkel", schetst ARAG-medewerker Van Hees. „Soms is dat pas weken, maanden na het ongeluk, zeker als iemand lang in een ziekenhuis heeft moeten liggen." „Als iemand 'rondom' verzekerd is en all risk voor de auto heeft", aldus zijn collega Scholman, „blijft er weinig materiële schade over. Een eigen ri- sicootje van een paar hon derd gulden dat wij zou den kunnen verhalen." Doorgaans is de vergoe ding van de kosten voor medische hulp, vervoer, telefoon, verblijf en blik schade geen punt. Dat krijgt de toerist wel terug via de diverse polissen. „Het is ook niet de bedoe ling dat wij de simpele ge vallen krijgen", licht Scholman toe. „Wij gaan voor de persoonlijke scha- depolissen." Terschelling heeft 'geleendeagenten hard nodig TERSCHELLING HANS LEBER Friese burgemeesters willen hun agenten in de zofner niet afstaan aan de waddeneilanden. Ze hebben de mensen zelf hard nodig. Maar de acht agenten op Terschelling kunnen niet zon der hulp van collega's. Met de toeristen groeit het bevolkings aantal in de zomer van 5000 naar 50.000. De nachtdienst van hoofd agent Aldert van der Schaaf op Terschelling is om acht uur 's avonds amper begonnen als hij de' slakkengang van zijn een mans-surveillance verwisselt voor een hogere snelheid. De meldkamer in Leeuwarden geeft 'een aanrijding bij Forme- rum aan Zee' door. Aldert van der Schaaf is zes weken lang gedetacheerd op Terschelling. Hij doet het al ja ren omdat-ie de afwisseling prettig vindt. „De mensen zijn hier anders dan in Leeuwarden waar ik werk. Daar heb ik te maken met junks, hier is ieder een op vakantie. De sfeer is ge moedelijker, leuker." Zowel Van der Schaaf als de meeste andere gedetacheerden in de drukke tijd ongeveer zes mancom bineren hun werk met een va kantie op het eiland. De aanrijding is de tweede 'recherche-zaak' die hij deze week met collega Reinald Bijle- veld aanpakt. Eerder deze week is een 18-jarige jongen uit Apel doorn mishandeld door een groep 'gabbers'. Hij werd imhet uitgaansdorp Midsland om niets van zijn fiets getrokken. Zelfs toen de Apeldoorner ('als een soort Jezus') weerloos met zijn rug op de fiets lag, schopte een van zijn belagers hem tegen het hoofd. De jongen heeft enkele dagen met een hersenkneuzing in het ziekenhuis doorgebracht. Hij komt er misschien goed vanaf. Mogelijk houdt hij levenslang problemen met zijn motoriek. Bijleveld en Van der Schaaf hebben succes met hun onder zoek. Er is een hoofdverdachte aangehouden in Bussum, een tweede verdachte begint uit de verhoren naar boven te komen. In de regel gaan de zes poli tiemensen van de nachtploeg om half elf de straat op. Pas tus sen één en twee, als de kroegen sluiten, wordt het echt druk. In specteur Rob Heeger, pas drie maanden als groepschef op het eiland, heeft voor de nachtelijke uren koppels gevormd van ge- detacheerden met vaste krach ten. Zelf rijdt hij met een agent uit Drachten, Bijleveld gaat op nieuw met Van der Schaaf op pad. De derde eilander-agent, de bebaarde reus Jan Postma, brengt met een collega uit Dok- kum de nacht door. Postma werkt al achttien jaar op het eiland van 30 bij 2,5 kilo meter. Hij is beter bekend on der de bijnaam 'Jan Po', een er fenis uit de tijd dat ze op een klein bureau in Franeker met vier Jannen waren. Bijleveld werkt sinds acht jaar op het ei land. Ze hoeven beiden voorlo pig niets anders. „Het is een kleine gemeenschap waar ie dereen iedereen kent. Maar als we privé een biertje drinken, is er niemand die ons aan de kop zeurt. Werk is werk, dat schei den de eilanders en dat is pret tig. En we pakken iedereen even hard aan. Alleen voor lichtere dingetjes ben je misschien wel eens soepeler tegen eilanders." Buiten trekt eenszware mist samen als de drie surveillance auto's op pad gaan. In de verte loeit een misthoorn ritmisch en onheilspellend. Op duizenden jongeren in cafés en discothe ken na, zit iedereen rustig thuis. Het eiland kan qua criminaliteit 'vredig' worden genoemd. Ge wapende overvallen kennen ze op Terschelling niet. Heeger: „Afkloppen natuurlijk. Maar een dader kan ook geen kant op. Hij moet altijd met de boot weg en daar staan wij dan." Het politiewerk betreft vooral de openbare orde rond het uit gaansleven. Heeger: „We draai en in de zomer inëer nachtdien sten dan elders in het land. Dat is ook de reden dat die bijstand van collega's hier zo belangrijk is. Nachtdiensten zijn een aan slag op je sterkte. Op een druk ke avond als deze hebben we zes man nodig. Maar bij het minste op geringste, ziekte of een aanhouding, zijn we nog maar met zijn vieren of als het een beetje tegenzit met zijn tweeën." De Terschellinger politie heeft de extra agenten hard nodig bij de aanpak van overlast, dron kenschap, ruzies en kampvuren en de controle van de horeca. Heeger is bezorgd over de re cente kritiek van de Friese bur gemeesters. Die willen de agen ten niet langer aan de wadden- Groepschef Rob Heeger: „Door het aanpakken van kleine overtredingen, voorkomen we grotere narigheid." FOTO ANNE ZORGDRAGER eilanden afstaan. Ze hebben ze zelf nodig. Bovendien daalt de animo onder agenten om naar het eiland te komen. De decla ratie van de kosten is minder gemakkelijk dan vroeger. Voor de toekomst dreigt voor Ter schelling een personeelstekort in de zomer. Mocht het een keer volledig uit de hand lopen op het eiland, dan staan de agenten er alleen voor. Als iedereen uit bed is ge beld. staan er hooguit twaalf agenten. Assistentie moet van de vaste wal komen en is dus ei genlijk niet voorhanden. Hee- ger: „Maar we kunnen een hoop met de mensen die we heb ben." En vergeet de eilanders niet, vult Jan Po aan: „Als het ejr op aan komt helpen die je mee, weet ik uit ervaring." De deuren van de Midslandse discotheek Actania, 'Hakketa- nia' volgens gabbers, zwaaien om één uur in de ochtend open. Een uur eerder dan de rest van de bedrijven. In korte tijd staan ongeveer duizend bezwete jon geren voor de deur. Heeger en drie collega's lopen er tussen door. Corrigeren hier en daar een schreeuwer die indruk op zijn omgeving wil maken. De strategie van de eilander politie is gebaseerd op aanwezigheid. Er zijn tijden geweest dat de po litie zich niet in de hoofdstraat van Midsland liet zien. Direct na sluitingstijd veegden bere den politie en agenten met hon den de straat schoon. Dat gaat al meer dan vijftien jaar anders. Het is 's nachts rus tiger geworden. Heeger: „De fi losofie is dat het aanpakken van kleine overtredingen, grotere narigheid voorkomt. Voor plas sen in het openbaar krijgt ie mand hier een boete van zestig gulden. We voeren lik-op-stuk beleid: direct betalen, want an ders kan je de dagvaarding voor. de politierechter mee naar huis nemen." De fabel dat notoire lastpakken op de boot wöfden gezet, laat de politie graag voortbestaan. „Laat ze het maar denken. In werkelijkheid mogen we dat helemaal niet." Al te rigide wil Heeger overi gens niet zijn. „Van de enkeling die we te pakken nemen, gaat een preventieve werking uit. Die is zestig gulden vakantie geld kwijt en kijkt verder wel uit. Anderen horen er van en wor den ook voorzichtiger." Naast de 'opvoedende' bon wordt het stichtelijke woordje toegepast. En soms is de jeugd de politie met een goede grap te vroeg af, zoals de jongen die in de buurt van een disco even een boom opzoekt om de blaas te lenigen. Hij wordt betrapt door Heeger, maar voor die iets kan zeggen, krijgt de jongen hem in de ga ten: „Ja, goedenavond, ik dacht nog zo: Ik pak maar geen mo nument." Om twee uur stromen ook de uitgaanscentra van Midsland en West-Terschelling leeg. Op nieuw mengen de agenten zich daar tussen het publiek. Om half drie zijn de kroegenstraten uitgestorven. De aanwezigheid van agenten hebben allé plan nen om even te 'rellen' ontmoe- digd. De rest van de nacht surveil leert de politie in de buurt van campings. Op het strand en bij de 'vijver van Hee' wordt ge zocht naar (verboden) kampvu ren. Als tegen vijven in de och tend het licht terugkeert, is de nachtploeg weer op het bureau. Aan de kantinetafel wordt ge sproken over het 'rampjaar' 1974. Agenten op Terschelling weten dat destijds twee moor den het eiland opschrikten. Sindsdien is zoiets niet meer gebeurd, De 19-jarige Dora Nij- zing uit het Stiens, dochter van een politieman, werd op het strand op brute wijze vermoord. Zij wilde niet voldoen aan de seksuele verlangens van haar vriendje. Een maand later werd de achtjarige Basje Ellmer uit Midsland tijdens de \i( piek vermoord. Een paij] een psychiatrische klij Enkhuizen was met een,( vakantie op het eiland. sier van deze man werdjj cent weer gelicht nad< ders in Nederland opnii kind lastig viel. Dit M) een volwassene op tijc Basjes graf in Midsland nog altijd verse bloenf1 familie heeft het eilandv- Geen van de huidige werkte toen op Ters11 toch kennen zij allen11.! schiedenissen. aJ Het is een rustige nl»1 weest, concludeert de ploeg achter een flesje;*! zal de komende tijd' worden. Jan Po drijB cola'tje. Hij vertrekt \je laatste ronde langs enfaoi pings en het strand. Sit hij een lege bierfles z»r hij uit. „We bukken ttsi een cent, en zeker votfri cent." De Terschellingvv ten organiseren van aijjc geld dat zij zo ophalfci jaar een 'aardig verzorg je- De vele tientallen 1 stelletjes die eerder lan^< gen stonden, hebben 1 ten opgezocht. Vlakbr: rencamping Appelhof.r raties lang hét vakanOT jeugd, staan nog twei naast hun fiets te o\^ „Zullen we wel of 21 niet", leest Jan Po hurj ten. Dan valt zijn oogc roemdste TerschellinjQ Willem Barentsz blij huum gehuldigd. ZijÊR beeld is versierd metpr uit het omliggende pëe een volleerd tuinman «tl Po ze terug waar ze&n komen. „Storen de keioi zich er morgen ook niefi Ook de laatste sul keert terug naar het bté- is zes uur in de ochta twee uur pas begint fa van andere collega's. Tl is er een piketdienst.!' worden dan eventuk] 'Leeuwarden' uit huil beid. Gezinnen rnetl nemen weldra weer l|J de ,dag. De bewoner: nacht, duizenden jonjL men pas vanmiddagp Uit L, NIEUWVEEN HENK VAN ESS Nederlandse reisbureaus en touroperators smijten elk jaar acht miljoen reisgidsen weg. een berg oud papier met een gewicht van vijf miljoen kilo. Het gaat niet om de gratis folders die klanten thuis zélf weggooien, maar om brochures die door de reisbranche in een te hoge oplage zijn gedrukt en daarom ongele zen op de balie blijven liggen. Brancheorganisatie ANVR doet nooit mede delingen over de omvang van de jaarlijkse stroom overtollige folders. De cijfers zijn af komstig van TWI in Nieuwveen, het grootste distributiecentrum voor reisgidsen in Neder land. Het bedrijf kwam achter de omvang van de verspilling bij de voorbereiding van een nieuw voorraadsysteem. Jaarlijks verliezen touroperators 16 miljoen gulden op drukwerk waarvoor geen belang stelling bestaat bij klanten. Gemiddeld wordt ruim twintig procent van de veertig miljoen gidsen door de reisbranche zelf weggegooid. Een duur ritueel: de Europagids van Vrij Uit kost alleen al vijf gulden per exemplaar en glossy kleurenfolders voor reizen naar het Verre Oosten kosten tot dertig gulden per brochure. Volgens directeur R. Bakker van TWI kan de nieuwe methode, waarvoor octrooi is ver leend. de zinloze papierberg met de helft ver kleinen. Daarmee wordt de verspilling beperkt tot acht miljoen gulden per jaar. aldus Bakker. Invoering van het systeem bij alle 1400 ANVR- bureaus kost jaarlijks 1.9 miljoen. De bespa ring voor de reisbranche bedraagt ruim zes miljoen gulden per jaar. Het bedrijf experi menteert tot eind augustus met het nieuwe voorraadsysteem bij tien reisbureaus in onder meer Oosterhout, Mijdrecht, Nieuwegein en Uithoorn. Baliemedewerkers houden tot nu toe zelfbij welke gidsen goed lopen en gooien de slecht lopende brochures na verloop van tijd weg. Ook bij de distributiecentra blijven folders lig gen. Bij de tien reisbureaus is nu op 110 brochures een barcode geplakt. Met een lees pen wordt elke folder geregistreerd. Daardoor wordt precies bekend welke folder op de balie blijft liggen. De ongelezen folders gaan naar reisbureaus die juist een gebrek hebben aau deze brochures. Bij de ANVR bestond het idee om zeC^ barcode-systeem te experimenteren!^ leden van de brancheorganisatie wöL dit voorjaar niet eens over de financf de proef (ruim 400.000 gulden). Daaj TWI sinds drie weken op eigen kost4 slag gegaan. Opmerkelijk is dat de Al nenkort wel een campagne begint o|! terug te krijgen die nu nog door klai den weggegooid.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6