Kwart miljard extra voor scholing van werknemers Laatste strohalm voor Gümüs knakt ALBERT HEIJN Binnenland -*ouw vaker kostwinner ji-advocaat Karman luclt zijn mond dicht As overledene strooien op 'favoriete plek' mag straks OR en vakbond vrezen voor zesduizend banen bij NS MEDELING Randstad houdt hart niet groen 4lPERDAG 11 SEPTEMBER 1997 - 'edailles Angola-militairen afgepakt ^aac» De tien Nederlandse officieren die zich tijdens hun /■vnissie in Angola te buiten zijn gegaan aan wandaden moe- herdenkingsmedaille inleveren. Minister Voorhoeve ^de betrokkenen van de inbeslagname op de hoogte zodra ran zijn reis aan de Antillen is teruggekeerd. Militairen die (hebben genomen aan missies in het buitenland krijgen een inneringsmedaille. Daarmee beloont Defensie de inzet en "litsbetrachting gedurende de uitzendingsperiode. intal zedenzaken 1996 fors gestegen vuk« Het aantal zedenzaken waarbij minderjarigen zijn be lden, is vorig jaar fors gestegen. Het aantal zaken waarbij het r om het verkrachten van iemand jonger dan twaalf jaar van 281 in 1994 tot 383 in 1996. In 254 gevallen leidde het lprengen van de zaak door de politie bij het OM tot een itszaak tegen 137 in 1995. In 1996 kwam het ook tot tien kin- negen meer dan in 1994. Dat blijkt uit het jste nummer van Opportuun, het tijdschrift van het open- ministerie. E-patiënt heeft toch recht op WAO iet(tAAGME-patiënten, mensen die lijden aan chronische ver- irufedheïd, zijn niet als groep uitgesloten van een WAO-uitke- el'. Dit schrijft staatssecretaris De Grave (Sociale Zaken) in ant- :en8:d op Kamervragen van CDA, Groen Links, Socialistische :se|j en D66. Een recente uitspraak van de Centrale Raad van te^ep over een ME-patiënte, die vergeefs een WAO-uitkering heeft 'geen betekenis in algemene zin', aldus De Grave. 4 aherpe pestmaatregelen aangenomen De varkenshouders willen volledig meewerken aan de jgTherpte maatregelen die minister Van Aartsen (landbouw) -K^ren heeft afgekondigd ter bestrijding van de varkenspest, ^pvaarde is wel dat uitbreiding van het fokverbod vier weken enesteld blijft en er voldoende vervoersmogelijkheden blijven, etfieeft de leider van de varkensboeren, W. van den Brink, gis- b Jrond gezegd na afloop van een bijeenkomst over varkespest ^fnhem. Van den Brink reageerde op de brief die Van Aartsen naar de Tweede Kamer stuurde. Daarin kondigt de mi- Ir opschorting van opkoopregeling van varkens aan kl( "Jote ontevredenheid over notaris aiij <aag» Consumenten en ondernemers zijn in het algemeen lender ontevreden over de dienstverlening die zij krijgen van ndjcaten en notarissen. De kosten zijn dikwijls te hoog en de anjjteit is aan de matige kant. Dat blijkt uit een onderzoek dat aitiinisters Wijers van economische zaken en Sorgdrager van Alfle hebben laten doen naar nog bestaande knelpunten in ïufctwerking en regelgeving. De onderzoekers constateren dan erpat de marktwerking in deze sector voor verbetering vatbaar tn, heT komt met speciale babypostzegels De PTT komt met speciale postzegels voor het verstu- >rtekaartjes. Vanaf 7 oktober zijn de zegels te koop. jostzegel met de klassieke afbeelding van de ooievaar die ïaby brengt zit op een velletje van tien zelfklevende zegels. ;Post wil op die manier het sturen van vele kaartjes gèmak- ter maken. De ontwerper is Ron van Roon uit Amsterdam. ten worden steeds vaker |nner terwijl hun mannen litten. In veertien procent 3 huishoudens met twee fesenen heeft alleen de j een betaalde baan. In ^ivas dit nog maar zes pro- De man als huisman rukt iderwijs steeds verder op. ."Ijkt uit de vandaag gepu- »de 'Sociale Atlas van de een onderzoeksrapport ,t Sociaal en Cultureel reau (SCP). ieeste vrouwen kiezen er ir om kostwinner te zijn. eerder toevallig in htuatie", schrijft het SCP. ihoudens waar de vrou- kost verdienen, hebben niet breed. „Over het al- hebben ze niet meer ^r'|§n deeltijdbaan en dient ~m als aanvulling op een van de partner." De j je kostwinners zijn al wat en hebben een gemid- (leidingsniveau. :hts één op de honderd pudens werkt de vrouw Is terwijl de man een deel- heeft. Dat aantal is de J)en zeven jaar hetzelfde Kenmerkend voor de- •ep is dat de partners nog Wig zijn en de vrouw bin- deze huishoudens de opgeleide is. Eén op drie /teen universitaire oplei- jiat M. van Gessel, ex- lan van kroongetuige Ad s(j n, heeft gisteren voor het idams gerechtshof gewei- Is getuige tientallen vra- n de verdediging te be- as irden. Van Gessel beriep dens de tweede dag van kkelaarproces op zijn be- Theim. Gessel wil eventueel wel beantwoorden, maar or eerst de toestemming jn ex-cliënt vragen. Hij el Ueen niet waar Karman voormalige 'chef laden en van de organisatie van keiaar wordt door justi- Vvege zijn belastende ver- n£ en aan het adres van de andelaar op een geheime verborgen gehouden. ajeur'generaal A. Korvinus toe pogingen in het werk en om Karman te bena- met de vraag of hij met ssel wil praten, e weinige wagen waarop "terdamse advocaat wel Groot deel bedrijven laat werknemers niet bijleren DÜSSELDORF ANP Minister Wijers van economische zaken stelt een bedrag van 250 miljoen gulden beschikbaar om het bedrijfsleven te stimuleren meer te doen aan scholing van werkne mers. Volgens de minister is een voortdurende scholing van werknemers noodzakelijk om bij te blijven in de con currentieslag. groter deel van scholingskosten aftrekbaar van de belasting, al dus bronnen bij het ministerie. Wijers was een van de spre kers op de conferentie die in ging op de economische struc tuur van Nederland en Duits land. Het Centraal Planbureau (CPB) publiceerde daarover vo rige week de studie: 'Challen ging Neighbours' (Uitdagende buren). Volgens Wijers moet Neder- De minister deed zijn uitspra ken vanmorgen op een confe rentie in Düsseldorf. Hij hamer de erop dat door voortdurende scholing werknemers hun brede inzetbaarheid vergroten. In Ne derland doet volgens hem slechts 56 procent van de be drijven daaraan. In Denemar ken is dit 87 procent. Met de 250 miljoen gulden wordt een land meer investeren in kennis. Cruciaal voor het concurrentie vermogen, aldus Wijers, is het vermogen om nieuwe produc ten en productieprocessen te ontwikkelen en te gebruiken. Duitsland doet het relatief goed. Volgens Wijers bedragen de to tale Nederlandse investeringen in onderzoek en ontwikkeling (R&D) 2,1 procent van het bruto binnenlands product. In Duits land is dat 2,3 procent. Bovendien neemt in Neder land de overheid een relatief groot deel van deze uitgaven voor haar rekening. Het be drijfsleven is goed voor 'net iets meer dan 50 procent'. In Duits land, de VS, Japan en Groot- Brittannië is dat meer dan 65 procent. Bovendien doet. vol gens Wijers, in Nederland slechts 35 procent van alle be drijven op permanente basis onderzoek. In Duitsland is dit 45 procent. Nederlandse bedrijven ver dienen een veel kleiner deel van hun omzet met vernieuwde producten dan hun buitenland se concurrenten, namelijk 33 procent tegenover 39 procent in Denemarken en 44 procent in Duitsland. Een ander punt van kritiek van Wijers is dat de bijdrage van het bedrijfsleven in Nederland aan universitair onderzoek 'slechts de helft is' van die in Groot-Brittannië en Duitsland. DEN HAAG ANP Nabestaanden kunnen straks as van een' overledene uit strooien op een voor hen dierbare plek. Dat kan overal zijn. op voorwaarde dat de ei genaar van de grond toestem ming geeft. Ook stromend water, zoals een kabbelend beekje, behoort in de toe komst tot de mogelijkheden. Nu kan het alleen in open zee. De door minister Dijkstal van binnenlandse zaken hier toe voorgestelde wijziging van de Wet op de lijkbezorging ging gisteren vrijwel zonder discussie door de Tweede Ka mer. Alleen de principiële te genstanders, de kleine chris telijke fracties, verklaarden zich tegen. De wetswijziging wordt vermoedelijk per 1 ja nuari 1998 van kracht. Dat hangt nog af van de behande ling in de Eerste Kamer. Met de verruiming hono reert het kabinet de wensen uit de samenleving. Die zijn divers, zo is wel gebleken. Sommige mensen willen as uitstrooien op de grasmat van de favoriete voetbalclub van de overledene. Anderen op een lommerrijk plekje in een bos. De nieuwe regels maken het ook mogelijk dat nabe staanden een kleine hoeveel heid as van de overledene met zich mee dragen, bijvoor beeld in een medaillon. Ook verstrooiing in de ruimte mag straks. MÊ Wi ding afgerond. Kinderen komen in deze huishoudens nauwelijks voor. Betaald werk wordt de afgelo pen jaren op een andere manier verdeeld. Het is niet langer van zelfsprekend dat de man de eni ge kostwinner is. In de meeste huishoudens (zestig procent) werkt de man nog wel voltijds, maar heeft zijn vrouw een deel tijdbaan. Veertig procent van deze zogenoemde 'anderhalfverdieners' heeft nog geen kinderen of heeft nog maar net kinderen gekregen. Zodra het eerste kind komt, gaat het werk- en leefpatroon er totaal anders uitzien. De eerste jaren blijft de vrouw in deeltijd werken, maar na verloop van tijd geeft ze haar baan op. Om allebei in deeltijd te gaan wer ken is niet aantrekkelijk; zowel mannen als vrouwen zeggen - dat het te lastig is om de zorg van een kind te combineren met twee banen. Bovendien verdienen vrouwen meestal minder, waardoor de man er niets v.oor voelt om korter te gaan werken. Als aan de huishoudens wordt gewaagd hoe zij het liefst de be taalde arbeid zouden verdelen, zegt een meerderheid van de vrouwen dat ze meer uren wil werken. Mannen geven juist aan dat ze minder willen wer ken, maar dat ze daar van hun baas de kans niet voor krijgen. Zekeriya Gümüs (links) wordt getroost door een buurtbewoner, nadat de rechter gisteren besloot dat hij het land toch moet verlaten. AMSTERDAM ANP-GPD De laatste strohalm waaraan de Turkse familie Gümüs uit Amsterdam zich had vastgeklampt om te mogen blijven, is gisteren met de uitspraak van de rechter geknakt. Vorige week besloot de Tweede Kamer al negatief over het lot van de fa milie. Een gang naar de rechter was de laatste strohalm om alsnog uitstel van executie te krijgen, maar het mocht niet baten. Gümüs' advocaat F. Bruggink eiste dat zijn cliënt in Nederland mocht blijven om de afloop van nog lopende bezwaar- en beroepsprocedures tegen de uitzet ting af te wachten. Maar de rechter ver klaarde alle bezwaarschriften en het be roep ongegrond. De rechtbank oordeel de dat Gümüs voldoet aan de voorwaar den van het 'witte-illegalenbeleid' noch aan de voorwaarden die gelden voor het zelfstandig uitvoeren van een eigen be drijf. Ook kan Gümüs, die twee school gaande kinderen heeft, geen aanspraak maken op het Europees vestigingsver drag of op het Internationaal Verdrag in zake de Rechten van het Kind, aldus de rechtbank. De staat voerde aan dat aan een ille gaal verblijf in principe geen rechten kunnen worden ontleend en dat alleen op grond van zeer schrijnende individu ele omstandigheden verblijf wordt toe gestaan. De rechter oordeelde dat er in de kwestie-Gümüs geen sprake was van schrijnende feiten. De president vond het niet aannemelijk gemaakt dat terug keer naar Turkije schadelijk zou zijn voor de kinderen. Mevrouw Gümüs reageerde bitter: „Wij dachten dat in Nederland de rech ten van het kind golden, maar vandaag hebben we gezien dat die hier niet gel den. We zijn gesteld op de Nederlandse FOTO ANP MARCEL ANTONISSE mensen, maar de Nederlandse politiek deugt niet." Gümüs voegde eraan toe dat de familie zich altijd wel gesteund wist door de Amsterdamse gemeentepo litiek. Hij zei te willen kijken of het mo gelijk is de zaak aanhangig te maken bij het Europese hof. Zijn advocaat denkt dat dat moeilijk wordt. Wanneer het gezin vertrekt, is nog niet duidelijk. „Ik heb m'n winkel nog niet verkocht. Ik hoop nog enige tijd te krij gen om dit af te handelen." Het gezin zegt nog niet te weten waar het in Tur kije gaat wonen. DEN HAAG GPD kon in gaan, bleek dat Van Gessel van mei 1996 tot mei 1997 de raadsman van Karman is geweest. De data zijn van be lang omdat Karman voor die tijd zonder advocaat zijn kroon getuige-deal sloot met het openbaar ministerie (OM). In ruil voor zijn verklaringen zou het OM een celstraf die de rech ter zou opleggen in de strafzaak tegen Karman, niet uitvoeren. De medeverdachte van De Hakkelaar is gisteren teruggeko men op de verklaring die hij maandag ten overstaan van het gerechtshof in Amsterdam heeft afgélegd. Volgens de man is de verklaring verkeerd opgevat, voornamelijk door de pers. Maandag gaf hij toe dat hij menige bespreking met de Hak kelaar en zijn partners heeft bij gewoond. Van een actieve deel name was echter geen sprake. Met hasjhandel heeft hij im mers nooit iets van doen gehad, zo benadrukte hij. Tot dan toe had hij in de strafzaak voorna melijk zijn mond gehouden. spoorwegnet meer concurrentie mogelijk moet worden. De spoorwegmaatschappij wil hier op vooruitlopen door haar be drijf te splitsen in bv's, die be staan uit een gezamenlijk doch terbedrijf van het stads- en streekvervoer en de spoorwegen in de regio's. NSR heeft eerst nog een minderheidsbelang in deze bv's maar stapt waar schijnlijk na twee jaar uit de bv's. Een woordvoerder van NS- Reizigers zegt de aannames van de ondernemingsraad en de vakbond over de forse inkrim ping van het personeel niet te kunnen plaatsen. Volgens hem gaat NSR juist uitbreiden. De brandbrief van de onderne mingsraad kwalificeert hij als een 'politiek pamflet'. De ondernemingsraad van NS- Reizigers (NSR) en de vakbond FSV vrezen een verlies van zes duizend banen bij het NS-on- derdeel voor passagiersvervoer. Die staan op de tocht als aange kondigde plannen om marktge richter te werken ook daadwer kelijk worden uitgevoerd. Dit zou betekenen dat er van de 11.000 banen bij NS-Reizigers minder dan de helft overblijft. Ze verwoorden hun angst in een brandbrief aan de Tweede Ka mer na eerder in de week al haar verontrusting te hebben uitgesproken. Oorzaak van dit banenverlies is onder meer een geheel nieu we werkwijze die NSR wil door voeren, nu de Tweede Kamer binnenkort besluit dat op het Wegens overweldigende vraag naar de producten uit onze 1-2-3-actie (3 halen, 2 betalen), zijn wij genoodzaakt om voor bepaalde produkten een maximum aantal aan te houden per klant, zodat een ieder van deze actie kan profiteren. Voor specifieke informatie: vraag het in uw eigen Albert Heijn winkel. Aantal huishoudens groeit twee keer zo snel als bevolking HAARLEM RIEN POLDERMAN Of de regering tussen nu en het jaar 2020 maar even ruimte wil vinden voor nog ruim een mil joen nieuwe huizen. Bij voorkeur in de Rand stad. Deze opgave ligt besloten in het begin de ze week gepubliceerde rapport over de bevol kingsgroei van het Nederlands Interdisciplinair Demografisch Instituut. Dat zal moeilijk te combineren zijn met het beperken van stads uitbreidingen en het streven om open ruimte te behouden, waarvoor minister De Boer vanoch tend weer pleitte. Zij deed dat op het congres Nederland 2030 in Scheveningen. Volgens de voorspellingen van de demogra fen raakt Nederland de komende jaren nog dichter bevolkt dan het nu al is. Nu zijn er bin nen de krappe grenzen van de 'stad' Nederland ruim 15,5 miljoen inwoners. Over een jaar of dertig zullen dat er 17,2 zijn. Het aantal huis houdens zal echter ïneer dan twee keer zo snel groeien: met ruim twintig procent. Nu zijn er 6.J3 mijoen huishoudens, in het jaar 2020 zullen het er 7,9 miljoen zijn. Die huishoudens moeten ook wonen. En aangezien de bevolkingsgroei zich vooral zal voordoen in de Randstad ontstaat de behoefte aan huizen speciaal daar. Een opmerkelijk ge geven is ook, dat juist het aantal een-persoons huishoudens sterk toeneemt. Daarvoor zijn al lerlei oorzaken aan te wijzen: jongeren gaan eerder zelfstandig wonen, het aantal echtschei dingen neemt toe en de befaamde vergrijzing van de bevolking betekent ook meer weduwen en weduwnaars. Mooi zou zijn om de groei van het aantal huishoudens volledig op te vangen met de bouw van kleine woningen. De een-persoons huishoudens nemen immers bijna de gehele groei van het aantal huishoudens voor hun re kening. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet. Een oudere, die alleen is komen te staan zal zijn of haar grote huis vol herinneringen (en lo- geerruimte) niet graag verruilen voor een kleine flat die slechter is en duurder. Alleenstaande jongeren kiezen voor de gezelligheid van een oude stad en liever niet een eenzaam hokje in de zoveelste uitbreiding van Nieuw-Vennep. Behalve de opgave om nog ruim een miljoen nieuwe huizen weg te zetten, althans daar ruimte voor te vinden, heeft de overheid de niet geringe klus om een grote schuifoperatie te for ceren. I Iet is namelijk sterk de vraag of de veel geprezen 'markt' in staat zal zijn te bewerkstel ligen dat iedereen in het meest geschikte huis terecht komt. Ook binnen de stad zal er fors ge bouwd moeten worden, de stadsvernieuwing is een permanent proces, en er moeten regelin gen worden ontworpen die het oudere alleen- wonenden aantrekkelijk maken om toch hun vertrouwde goedkope huis te verlaten. In de Randstad blijft het tot ver na de eeuw wisseling dringen. Naast de massa woningen die er nog bij moeten, manifesteert zich de be hoefte aan bedrijfsterreinen, parkeerterreinen, wegen, rails, startbanen. Blijkens het rapport doet zich dergelijk gedrang ook voor in het Ruhrgebied, in en om Londen en bij Stock holm. Maar daar is er buiten die drukte-gebie- den nog ruimte om naar toe uit te wijken. Die ruimte is er in Nederland veel minder, zelfs niet in Drente, aldus het demografen-rapport. Nederland maakt het zich bovendien extra moeilijk. Leo van Wissen, één van de opstellers van het rapport wijst erop, dat de gegevens in gaan tegen het kabinetsbeleid om de economi sche activiteit in de Randstad te concentreren. Minister De Boer krijgt het nog erg moeilijk in haar streven om de open ruimte in Nederland te sparen. Vooral het openhouden van het Groene Hart van de Randstad zal bij ongewij zigd beleid een 'zeer zware, zo niet te zware op gave' worden, vreest Van Wissen. „In het verleden hadden we het spreidings- beleid. Misschien moeten we daar toch weer naar terug, maar dan zonder de fouten van het verleden te herhalen. Dan moeten we ook werkgelegenheid verplaatsen naar buiten. In elk geval ontkomen we niet aan het maken van duidelijke keuzen", aldus Van Wissen. Wtllicht toch huursubsidie bij plotseling inkomensverlies DEN HAAG ANP Staatssecretaris Tommei (volks huisvesting) zoekt uit of de zo geheten vangnetconstructie in de huursubsidie kan worden versterkt om zo meer mensen die plotseling in inkomen ach teruit gaan te helpen. Dat heeft hij de Kamer deze week toege zegd onder druk van PvdA, CDA en de kleinere fracties. Tommei benadrukt dat zijn toezegging niet ook automa tisch inhoudt dat zo'n vangnet er ook komt. Het onderzoek moet voor 1 november zijn af gerond, de eventueel benodigde wetswijziging wordt dan ook meteen voorbereid zodat die kan ingaan in het volgende huursubsidiejaar (vanaf 1 juli 1998). Voor de mensen die het huidige subsidiejaar in de pro blemen komen, kijktde be windsman of een noodoplos sing mogelijk is. Per 1 juli is de huursubsidi eregeling zo veranderd dat niet het verwachte inkomen, maar het vorig jaar genoten inkomen bepalend is voor het al dan niet toekennen van huursubsidie. Daardoor kan iemand die wordt ontslagen onder het bestaans minimum terecht komen om dat hij pas het jaar daarop in aanmerking komt voor huur subsidie. Volkshuisvesting heeft een vangnet, maar niet voor mensen die boven het mini mum blijven. Zij kunnen alleen nog terecht bij de bijzondere bijstand van de afzonderlijke gemeenten die ook kijken naar eigen vermogen en draagkracht. Miljoeneneis van vereniging tegen piramidespelen LEEUWARDEN ANP De vereniging tegen piramide spelen eist vijf miljoen gulden van de organisatie van het pira midespel Team/No Limits. Zij verzocht gisteren bij het ge rechtshof in Leeuwarden in ho ger beroep van een kort geding namens meer dan duizend ge dupeerden het inleggeld van vijfduizend gulden terug. De organisatie van het pira midespel zou onrechtmatig ge handeld hebben door de Col portagewet te overtreden. Eer der bepaalde de rechter in Gro ningen dat het piramidespel nieuwe deelnemers meer be denktijd moest geven, maar Team/No Limits hoefde het in leggeld niet terug te betalen. Beide partijen gingen tegen dit vonnis in hoger beroep. De vereniging blijft erbij dat Team/No Limits onrechtmatig heeft gehandeld. „Op sekte achtige bijeenkomsten worden nieuwe leden geworven. Op zwepende muziek en juichende mensen brengen hen in de ban van het spel, waardoor zij niet meer in staat zijn weloverwogen een beslissing te nemen", aldus advocaat mr. I. de Jong van Lier van de vereniging. Team/No Limits bestrijdt dil. De organisatie stelt dat nieuwe deelnemers alle tijd krijgen over hun besluit na te denken. Ach teraf het inleggeld terugvragen gaat voor de organisatoren ech ter een stap te ver. „Of je bij dit spel winst of verlies maakt, hangt af van je eigen inzet. Ie mand die er zelf niets voor doet, kan dan vervolgens niet bij de organisatie aankloppen om het inleggeld terug te vragen", zegt De Jong van Team/No Limits. Aan welke regels het pirami despel zich moet houden en of de gedupeerden hun inleggeld terugkrijgen, maakt het ge rechtshof op 8 oktober bekend.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3