Noorden kan nk zonder extra ster «KW?TT5«Sr< Werk van Moeder Teresa gaat na haar dood door op Rente-aftrek consumptief krediet geschut Feiten &Meningen Hoe een heilige te worden Commissie wil centraal stimuleringsfoi DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 152 NÈPEÊlAW IS AgSOLW NIÉT m! •rM ET GUMMEN N06» WÊL \|&ÉL M6EP. êfijjt) CW PÊ26 ft /MILJOEN MtAlSQO J fejÊ 7)) —r HI&J2- (jwen— v/WMR. PAN M8W W£ MIÊT pTiEnagtfÉ^jAAiiof PLI6ÊWAKIHE WU&J EN EUtQA^ IWWNSVIEE5 y cé?IIMénsen we fl - 1,,/IWg ratteen -J L A-T1 fn^-aSÈi LêVBV) j Nö6»aJ>^\ „Dienstbaarheid is liefde. Het is meer dan een plicht, het is een zegen", was de levensbeschouwing van Moeder Teresa. Moeder Teresa is dood, maar haar volgelingen laten zich niet uit het veld slaan door haar overlijden. Zuster Jane Chantal, 'bazin' van de Rotterdamse af deling van de orde Missionaries of Charity, Is daarover zeer be slist. „Ze is nu in de hemel. Ze doet nu wat ze hier op aarde niet kon doen. Het is Gods werk. Hij zorgt er voor." In hun pand aan de 's-Graven- dijkwal zijn de zusters beneden dnik bezig om de maaltijd te bereiden die 's middags wordt geserveerd aan een honderdtal daklozen en verslaafden die graag gebruikmaken van de ka tholieke liefdadigheid. Boven hangt een serenere sfeer. Zuster Jane opent de deur naar een zijkamertje dat tijdelijk is inge richt als sanctuarium voor Moeder Teresa:Our dearest mother (RIP)', staat er met krijt op een bordje geschreven. Bloemen omringen het portret van de gestorven kandidaat- heilige. Op de tafel erachter ligt de Bijbel open, aan de muur een groot houten kruisbeeld. „Hier bidden we", zegt de zus ter op gedempte toon. En in derdaad. Om de zoveel tijd ver schijnt een van de andere drie zusters in het bekende witte ge waad met blauwe bies om te knielen voor het kruisbeeld en het portret. Wereldwijd telt de orde vierdui zend zusters. De Rotterdamse afdeling werd opgericht op aan dringen van de toenmalige bis schop van Rotterdam, monseigneur A. Simonis. Hij wees Moeder Teresa erop dat in West-Europa ook veel armoede is. Geestelijke armoede vooral. „Wij werken voor de arme mensen", zegt zuster Jane Chantal. „De mensen zijn niet alleen arm in hun maag, maar nog meer in hun hart. Iemand moet met ze praten, tegen ze glimlachen. Iemand moet hen sterkte in het hart geven. Wij luisteren naar de mensen. Het kost veel tijd iets op te bou wen." Mensen in Nederland, stelt zus ter Jane Chantal, zijn armer dan in India. Nederlanders krijgen minder liefde. Dat komt door de gebroken gezinnen. Door de mannen die hun vrouw en kin deren in de steek laten voor een vriendinnetje. „En", bezweert zuster Jane minzaam lachend, „mensen hebben zich afgekeerd van God. Daarom kunnen ze diep van binnen niet gelukkig zijn. Dagelijks melden zich een dik ke honderd klanten voor het middagmaal in de grote eetzaal. Alcoholisten, drugsverslaafden, zwervers en andere lieden die in onze samenleving het spoor bijster zijn geraakt. Waar halen de zusters het voedsel vandaan? „We zijn afhankelijk van de goddelijke voorzienigheid" antwoordt de opperzuster. Maar een beetje aardse steun blijkt ook welkom. Veel bedrij ven gaan in op verzoeken van zusters om spullen af te staan. „Soms gaan we ook naar de markt en praten met de koop lieden", vervolgt zuster Jane Chantal. „Wat ze niet kunnen verkopen, geven ze aan ons." Voordat de maaltijd begint, wordt door Nederlandse vrijwil ligers uit de Bijbel voorgelezen. De zusters zijn het Nederlands niet machtig, vandaar. Dank zij de vele offerandes van gulle burgers en bedrijven sla gen de zusters er dagelijks weer in om de hongerigen een maal tijd voor te schotelen. „Van ge ven worden mensen gelukkig", meent de leidster van de Rot terdamse zusters. „Hoe meer je geeft, hoe gelukkiger je bent." Zelf werd ze geboren in rooms- katholiek gezin in India. Voelt ze zich nooit eenzaam zo ver van huis? „Ik wil over mezelf niet te veel zeggen", klinkt het terughoudend. „Wij zijn in ge bed bij onze families." Zuster Jane heeft Moeder Tere sa één keer ontmoet, in India. Qp de vraag welke indruk de grote weldoenster op haar maakte, wil de zuster liever niet antwoorden. Persoonsverheer lijking is taboe. „Ik weet wat ik voel, dat is ge noeg", zegt ze aanvankelijk. Daarna een wedervraag: „Wat vindt eigenlijk van haar?" Het antwoord 'een geweldige vrouw' kan haar goedkeuring wegdragen. „Ja, dat was ze. Ze had altijd tijd voor iedereen." Waarom zou ze ook meer zeg gen? In de gang van het pand aan 's-Gravendijkwal hangt een foto van Moeder Teresa en Paus Johannes Paulus II die el kaar de hand schudden. Het Engelstalige onderschrift vertelt in een paar woorden de levens beschouwing van Moeder Tere sa: 'Dienstbaarheid is liefde. Het is meer dan een plicht, het is een zegen'. Moeder Teresa is dood, maar haar werk gaat door. ROTTERDAM PETER LOUWERSE Moeder Teresa is bij leven al een heilige ge noemd en na haar overlijden zijn er dan ook vele stemmen opgegaan haar ook officieel hei lig te verklaren. Gezaghebbende kringen zijn het daar op zich wel mee eens, maar de rooms-katholieke kerk maakt het gelovigen niet gemakkelijk om een heilige te worden. Het Vaticaan houdt daarvoor een uitputtende pro cedure aan, die decennia, zo niet eeuwen in beslag neemt. Het proces begint na de dood van een ver klaard katholiek die een heilig leven heeft ge leefd. De bisschop ter plaatse onderzoekt het leven van de kandidaat op bewijs voor heroï sche deugdzaamheid en gehoorzaamheid aan de dictaten van de rooms-katholieke kerk. Als hij tevreden is gesteld, stuurt de bisschop de naam van de kandidaat naar het Vaticaan. Het proces wordt voortgezet in het Vaticaan, waar panels van theologen en kardinalen van de Congregatie voor Heiligen-aangelegenhe- den het leven en werk van de kandidaat bestu deren. Op het volgende niveau kan de paus de kan didaat - als die de instemming heeft van beide panels - eerwaardig verklaren. Dat is een rol model dat voor katholieken nastrevenswaardig is. De volgende stap in het proces is zaligverkla ring. Daarvoor is gewoonlijk bewijs voor een wonder vereist, maar ook het sterven van de kandidaat in de naam van God kan worden ge accepteerd. De kandidaat wordt lokaal vereerd. Uiteindelijk is de kandidaat klaar voor het heiligdom. Daarvoor moet in naam van de kandidaat een ander bewezen wonder hebben plaatsgevonden. De kandidaat kan dan wor den opgenomen in de lijst van heiligen en is officieel heilige. Als heilige wordt hij of zij ver eerd door de hele kerk. ROTTERDAM PETER LOUWERSE Écht onderontwikkeld wil hij Noord-Nederland niet noemen. Ma de drie noordelijke provincies zonder extra steun uit Den Haag e misch gezien een forse achterstand houden op de rest van het I staat volgens Hargert Langman, voorzitter van de commissie ru lijk-economisch perspectief Noord-Nederland, wel vast. Daar heeft de regio recht op, meent de voorma lige minister van economische zaken. Zeker als de motor van onze nationale welvaart, de Rand stad, voor de overheid kennelijk onvoldoende toegevoegde waarde genereert om de investe ringen zelf te financieren en daarvoor de aard gasbaten uit het Noorden nodig heeft. Als die regio dan middelen vraagt om de eigen economie te versterken en van Haagse politici te horen krijgt dat het niet steeds de hand moet ophouden, maakt dit op ons een vreemde in druk", aldus de commissievoorzitter. Noord-Nederland laat Langman niet koud. Zijn wieg stond 66 jaar geleden in het Friese Ak- krum. In die provincie mag de gepensioneerd bankier nog graag vertoeven. Hoewel inmiddels woonachtig in Rotterdam, heeft hij er een twee de huis, waar hij in toenemende mate met veel plezier zijn tijd doorbrengt. Daaruit putte hij mede inspiratie om het voorzittersschap te aan vaarden van de commissie die zijn naam is gaan dragen. „Zonder die link had ik het waarschijn lijk niet gedaan." Het werk van de commissie zit er op. Vanoch tend, enkele maanden later dan gepland, over handigde Langman de aanbevelingen aan de meest betrokken bewindslieden en de Commis sarissen van de Koningin, met wie hij de afgelo pen acht maanden veelvuldig heeft gedebat teerd. Vaak tot wederzijds genoegen. Maar soms lie pen de meningen ook uiteen. Bijvoorbeeld over de vermeende voordelen van de aanleg van een tweede nationale luchthaven in het Marker meer, waar Langman persoonlijk zo zijn twijfels bij heeft, en de veelbesproken Zuiderzeeverbin ding, die de reistijd tussen Amsterdam en Gro ningen aanzienlijk kan bekorten. „Je moet daar geen wonderen van verwachten", meent Lang man. „Zelfs al komt er zo'n luchtvrachthaven, dan nog gaat het merendeel van de goederen naar Rotterdam en het Ruhrgebied." De aanleg van de Zuiderzeespoorlijn (Amster-' dam-Lelystad-Leeuwarden-Groningen)heeft volgens Langman nog minder haast. Pas in het langetermijnscenario, tot 2030, komt dit project aan bod. „Noordelijke bestuurders kunnen wel zeggen dat zo'n verbinding noodzakelijk is voor aansluiting met het Duitse achterland en Scan dinavië, maar in de praktijk zijn de goederen stromen naar deze regio's uiterst dun."' Als het aan de commissie ligt, moet hetl den de schaarse middelen vooral gebrul de aansluiting met de Randstad en het^ bied te verbeteren. Bijvoorbeeld via een aan een snelle voltooiing van de Duitset zogenoemde Emslandlinie en een bete^ sluiting van de noordelijke havens. Mai bestaande en toekomstige knelpunten:' mere, Amsterdam en Zwolle moeten wi ontlast. Met deze maatregelen is tot 20| taal 2,45 miljard gulden gemoeid. Dat is nog niets vergeleken bij de stimuf maatregelen voor de economie. Wil def loosheid in de drie noordelijke provinc? komen met die in de rest van Nederlanf tot 2010 alleen al ruim 6 miljard gulden? Iets minder dan de helft daarvan moet| regionale arbeidsbureaus. Veel geld, bef Langman, maar zeker niet weggegooid[ beidsbureaus genieten in het Noorden!1 respect. Met name in Friesland zijn ze| slaagd om veel jonge, langdurige werkla weer aan een baan te helpen. Als je wel daarmee aan uitkeringen bespaart, vallj bedragen mee." j Kansrijke sectoren zijn er voldoende, n* voorzitter. Hij noemt de chemische inty Delfzijl, waarvoor de commissie de aarjj een ethyleenverbinding met Rotterdam de scheepsbouw en dienstverlening. Alt beeld noemt Langman steden als Leeuf en Groningen, beide gezegend met eerjj populatie studenten, die zich volgens li uitstekend lenen voor de vestiging vani callcenters (belcentrales). De voorzitter heeft niet de illusie dat hef alle aanbevelingen snel en integraal uiti Met name de oprichting van een centrr fonds voor versterking van de economf structuur, ligt politiek gevoelig, weet hif totale kosten van alle voorstellen - 10 it gulden - de overheid misschien voor pf plaatst, acht Langman echter onvermijr „Wil het Noorden de achterstand ooit ib dan valt daar niet aan te ontkomen." ROTTERDAM JAN SMIT Er moet één stimuleringsfonds komen voor Noord-Nederland dat alle bestaande investe ringsregelingen overkoepelt. Dit centrale fonds, waarvan de leiding in handen komt van provin ciale, departementale en onafhankelijke des kundigen, moet ook in de toekomst kunnen re kenen op financiële steun uit Den Haag. Dit is één van de aanbevelingen uit het vanoch tend gepresenteerde rapport van de commissie ruimtelijk-economisch perspectief Noord-Ne derland (de commissie-Langman). De commisie, begin dit jaar door de regering in gesteld, omschrijft de ontwikkelingsmogelijldie- den van de drie noordelijke provincies als kans rijk, maar signaleert tevens een groot aantal knelpunten zoals de geïsoleerde ligging en de hoge werkloosheid, die bijna de helft hoger is dan gemiddeld in Nederland. Om de achterstand op de rest van het land in te halen, moet het noorden tot 2010 ongeveer 43 duizend arbeidsplaatsen extra creëren. Verder pleit zij voor concentratie van kansrijke econo mische clusters in zes kerngebieden. Ook moet het noorden betere aansluiting krij gen met het Duitse achterland en de R Daartoe stelt de commissie onder andi dat Nederland financieel bijdraagt aar le voltooiing van de Duitse A31, de Em tussen Noord-Duitsland en het Ruhrge Verder verdient de regio een betere aai op belangrijke internationale transpon zoals de Al, de Duitse Al en A31 en he belang bij het oplossen van bestaande ten rond Almere en Amsterdam. Langman en de zijnen pleiten daarnaa .l versnelde aanleg van de Hanzespoorlij stad-Zwolle) en - op langere termijn - ting op de Betuweroute en een rechtsü1! railverbinding met de Randstad (de zo de Zuiderzeefijn). De aanleg van een ti tionale luchthaven in het Markermeer commissie eveneens een impuls voon !l wikkeling van de noordelijke economi^ plannen is voor de periode 2000-2010 bedrag gemoéid van ruim 10 miljard DEN HAAG ANP WIM STEVENHAGEN BELASTING BELICHT Commissie presenteert ruimtelijk-economische perspecti DENNIS WEBER docent belastingrecht aan de UvA Enkele weken na prinsjesdag komt het kabinet met het zogenoemde belasting plan voor de 21ste eeuw: plannen voor een grote wetswijziging van de belasting wetten die na de eeuwwisseling moet plaatsvinden. Langzaam maar zeker lekken er steeds meer berichten over deze plannen uit naar de media. Het laatste nieuws is dat het kabinet af wil van de belastingaftrek van rente op persoonlijke leningen die gebruikt worden voor de aankoop van bijvoorbeeld auto's, caravans en boten. De aftrek van hypotheekrente bij de aan schaf van een eigen woning is (nog) niet in gevaar, melden goed ingelichte bron nen. In Nederland worden veel spullen op de 'pof gekocht. Terwijl men eigenlijk nog niet genoeg geld heeft voor de aanschaf van bijvoorbeeld een auto, koopt men de gloednieuwe bolide toch maar. Gevolg is dat men een lening moet afsluiten en derhalve rente moet betalen. Deze rente is echter aftrekbaar, zodat de Nederland se schatkist aan de aanschaf meebetaald. De meeste mensen in Nederland vinden deze rente-aftrek heel normaal. Als men in de ons omringende landen kijkt, ziet men echter dat Nederland een uitzonde ringspositie inneemt. De meeste landen denken er niet over om de rente aftrek baar van de belasting te maken. In 1996 is met toestemming van het par- mee aan de goederen die wordr kocht door personen die niet kr wachten totdat ze genoeg geld voor de aanschaf. Het is zeer d 1 dit wel rechtvaardig is. Deze rechtvaardigheid neemt! af, als men bedenkt dat degeni - woon sparen voor bijvoorbeek en het gespaarde bedrag op de ten, over de rente die zij ontval dit spaargeld inkomstenbelasti ten betalen (nadat de rentevrij benut). Zij worden dus eigenlij maal 'gestraft': ten eerste moe belasting betalen, en daamaas ze ook nog meebetalen aan de trek van degene die niet kunni ten met de aanschaf. r Daarnaast biedt de aftrek ruim lerlei handige rente-aftrektruc Q berichten volgt dat juist hieroi net af wil van de belastingaftre L plannen doorgaan kan het bek rQ sel voor de 21 ste eeuw voor ve i tingbetalers ingrijpende conse i, hebben. Echter: als de bereken kloppen, gaat iedereen in Ned< door de plannen in de volgend per saldo minder belasting bet met al pakken de gevolgen vari deringen voor de meeste belasflQ Iers voordelig uit. L lement dan ook beslist om vanaf 1 januari van dit jaar de rente-aftrek in Nederland fors terug te brengen. In vier jaar tijd wordt de aftrek af gebouwd tot een aftrek van maximaal 5.000 gulden (10.000 gulden voor gehuw den) per jaar in 1999. Dat betekent dat voor gehuwden belastingbetalers die minder dan zo'n 90.000 gulden le nen, er niets verandert. Dit omdat de rente meestal wel onder de 10.000 gulden per jaar blijft. Mogen we de plannen gelo ven, dan wil het kabinet na 1999 volledig af van de ren te-aftrek op consumptief krediet. Nie mand kan dan meer zijn rente op per soonlijke leningen aftrekken. Veel men sen zijn echter op dit moment al langlo pende leningen aangegaan, waar zij niet meer onderuit kunnen komen. Daarom gaat er voor deze belastingbetalers een overgangsregeling gelden, zodat ze hun rente toch nog kunnen aftrekken. Het valt te verwachten dat de plannen van de overheid op groot verzet van be paalde belangengroeperingen stuiten. Met name in de autobranche, de wit- en bruingoedsector en bij postorderbedrij ven kan de afschaffing van de aftrek een bedreiging voor de werkgele genheid vormen. Ook de verstrekkers van per soonlijke leningen (banken, etc.) zullen niet blij met af schaffing van de aftrek zijn. Eind 1995 waren er totaal 3,5 miljoen persoonlijke leningen afgesloten, voor een bedrag van ruim 22 miljard gulden. Fiscaaltechnisch is de aftrek van rente op persoonlijke le ningen niet goed te verdedi gen. Wie bijvoorbeeld een wasmachine met een lening koopt, stelt zijn consumptie eigenlijk in de tijd vooruit. Met andere woorden: in plaats van keurig te sparen voor de wasmachine, koopt men hem nu al, kennelijk omdat men niet kan wach ten totdat er genoeg geld beschikbaar is. Op zich is niets tegen het lenen van geld voor een wasmachine, boot of auto in te brengen. Iedereen die zich in de schul den wil steken om een bepaald (luxe- )goed aan te schaffen, moet dat in begin sel zelf weten. Wat echter minder vanzelfsprekend is, is dat de rente op deze schulden dan ook van de belasting aftrekbaar is. Door deze aftrek vloeien er namelijk minder gul dens in de schatkist. Hierdoor betaalt ei genlijk de gehele Nederlandse bevolking

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2