Sport PSV snakt naar metamorfose Engeland profiteert van misstap Italië an Marwijk debuteert iet punt voor Fortuna Anderlecht ontspringt de dans VV Katwijk geplaatst in Amstel Cup —^ONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 Van der Ende en Jol in CL i£i5TMario van der Ende en Dick Jol zijn door de scheidsrech- terscommissie van de UEFA aangesteld bij wedstrijden in de Champions League. Jol fluit volgende week woensdag Sparta Praag tegen Parma. Twee wekèn later (1 oktober) heeft Van der j Ende de leiding bij Göteborg - Bayern München. Roelof Luinge i fluit dinsdag Vitoria Guimaraes - Lazio. Op 30 september komen Jan Wegereef en Herman van Dijk in actie. Wegereef kreeg Dina- i mo Tbilisi - MPKC Mozyr toegewezen. Van Dijk is bij Famagusta Karlsruhe actief. De Duitser Heynemann fluit het debuut van Feyenoord in de Champions League, woensdag bij Juventus. Twee weken later leidt de Fransman Sars de thuiswedstrijd van de Rotterdammers tegen Kosice. PSV - Dinamo Kiev (17 septem- I ber) staat onder leiding van de Noor Pedersen, twee weken later fluit de Duitser Krug Barcelona - PSV. Cruijff opent Ajax-museum ^mttprdam Johan Cruijff, wie anders, opent volgende maand ihet Ajax-museum. De beste Ajacied aller tijden doet de deujen naar het roemruchte verleden open op 14 oktober. Een dag later gaat het museum voor het publiek open. Het Ajax-museum, ge- jvestigd in de Amsterdam Arena, gaat de geschiedenis bijna hon- jderd jaar terug. Van foto's van het eerste wedstrijdjes rond 1900 ;ot de grootste bekers uit de historie. Cruijff treft er ook enkele van zijn eigen trofeeën - een gouden bal en zijn gouden schoen - John de Wolf wil geld van Hapoel John de Wolf lijkt zijn langste tijd in Israël te hebben De 34-jarige verdediger heeft een conflict met zijn huidi ge club Hapoel Ashkelon over de betalingen. Hij heeft van zijn 130.000 dollarcontract nog geen cent ontvangen en bereidt een rechtszaak voor. De Wolf trainde vanmorgen nog gewoon mee met zijn club, maar zijn gezin komt deze week terug naar Ne- Menzo bij Bordeaux op tweede plan )rdeaux» Doelman Stanley Menzo is nu al uit de gratie bjj de :ranse club Bordeaux. Trainer Guy Stephan heeft de 34-jarige Amsterdammer gepasseerd voor de thuiswedstrijd tegen Le Ha vre (vrijdag). De Franse coach vindt twaalf tegendoelpunten in zes wedstrijden te veel. Stephan geeft voor de eerstvolgende vedstrijd de voorkeur aan de 24-jarige Ulrich Rame. De tweede ioelman van Bordeaux heeft pas twee competitieduels op het loogste niveau afgewerkt. Menzo was woensdag niet bereikbaar voor commentaar. Hij stapte deze zomer van Lierse SK naar Jordeaux over. Met de Belgische club won hij de landstitel. Bor- leaux, dat zaterdag met 4-1 verloor bij Bastia, staat vijfde op de :ranse ranglijst met tien punten. Kanu wil spelen of vertrekken ilaan» Nwankwo Kanu wil snel een eerlijke kans bij Inter Mi- aan. De oud-Ajacied, die zich na een lange revalidatie weer top- t voelt, claimt een basisplaats. „Als er voor mij hier geen plaats 5, ben ik snel weer weg. Naar een club waar ik "aan spelen toe- com", aldus de aanvaller die eind vorig jaar een hartoperatie on derging. „Ik ben bijna terug op mijn oude niveau." De Nigeriaan s door Inter-arts Volpi volledig fit verklaard. Hij moet zich oortaan eens in de drie maanden in het ziekenhuis voor medi- che controle melden. In juli informeerde Barcelona naar de nogelijkheden Kanu over te nemen. Inter wilde de Nigeriaan oen echter niet laten gaan. ITTERDAM ANP rtuna Sittard heeft het eerste van het seizoen behaald, nder leiding van de debute- de trainer Bert van Marwijk Idende Limburgers Sparta in vierde speelronde in Rotter- op 1-1. De doelpunten 'amen op naam van Dennis Nooijer en Burke. Met Van Marwijk op de bank g Fortuna Sittard het best start. De opvolger van Pim irbeek, die op eigen verzoek ihnisch directeur werd, liet n selectie een wedstrijd tegen /V 2 spelen om de groep te :n kennen. Op het veld was weinig van te merken dat liner en spelers pas een week menwerken. Het elftal combi- erde goed en probeerde aan vallen. Joewel Sparta de tegenstan- in het eigen stadion vaak de oplegt, waren de Zuid-Lim- ïrgers gevaarlijker. Paauwe in de beginfase de score or Fortuna kunnen openen, aar doelman Jansen blokkeer- zijn schot. De voormalige per van Willem II reageerde attent op een inzet van t. .Drie jaar lang heeft de ploeg een bepaald systeem ge leld", zei Van Marwijk na zijn Juut. „Het doet me dan ook dat het team heeft laten |n dat het ook kan aanvallen. kunnen hier verder aan uwen." Hans van der Zee is al wat bezig bij Sparta. Na het oeizame verloop het afgelo- m seizoen draait de ploeg ook niet naar behoren. Uit de af gelopen drie duels behaalde de formatie slechts één punt. Het doelpunt in de 25ste mi nuut kwam dan ook als een be vrijding. Dennis de Nooijer kop te een voorzet van Arjan van der Laan achter Van Zwam. Het was de derde treffer van de Sparta- aanvaller in vier wedstrijden. Na dit doelpunt nam de ploeg van Van der Zee het initiatief over, al was Fortuna via Gray vlak voor rust dicht bij de gelijkma ker. Hij kopte over. Na de rust begon Fortuna op nieuw feller. Dit leidde niet tot mogelijkheden, maar het bleek wel dat de Limburgers beter bij de 'les waren. Nadat het spel kort was stilgelegd wegens het uitvallen van grensrechter Meenhuis wegens een migrai- ne-aanval, passeerdeBurke doelman Jansen van buiten het strafschopgebied met een kei hard schot. Sparta probeerde door een slotoffensief nog iets terug te doen. Ondanks kansen van Jimmy Simons en Alfons Groenendijk bleef het 1 -1 Drie spelers verlieten voortij dig geblesseerd het veld. Fortu na verloor Paauwe (enkel) en Usta (knie). Bij Sparta viel Ge rard de Nooijer uit met een dij beenkwetsuur. Het is nog on duidelijk hoe lang de drie zijn uitgeschakeld. Sparta: Jansen; Jaliens, Gerard de Nooijer (15. Noorlander), Aandewie) (77,-Simons), Van der Meer; Nieuwen- burg, Groenendijk, Van der Laan; Mourad, Dennis de Nooijer, Renfurm (68. Den Dunnen) Fortuna Sittard: Van Zwam; Lee, Dirkx, Roest, Hermans; Van Bommel, Paauwe (31. Kool), Gray (65. Ham ming), Usta (90. Hofland); Burke, Jef- IfNVB pakt Dolstra hard aan KNVB heeft scheidsrechter Dolstra dubbel gestraft voor fout die hij op 30 augustus is lakte bij Cambuur-Eindho- n. De arbiter is voor één com- ed; titiewedstrijd van het pro- [Wïïia gehaald en niet bij de JA voorgedragen voor een Nl1 roPa-Cupduel volgende Dolstra, in de wedstrijd ^buur-Eindhoven vierde of- tal, stond toe dat de Friezen vier wissels toepasten, wat re glementair niet is toegestaan. Gisteren was Dolstra niet be reikbaarvoor commentaar. De voetbalbond bepaalde verder dat de laatste veertien minuten van het duel op 16 september in Leeuwarden moe ten worden overgespeeld. Eind hoven had daarom bij de KNVB gevraagd. De KNVB heeft Eind hoven toegezegd de kosten voor het overspelen te vergoeden. BRUSSEL «ANP De Europese Voetbalunie UEFA vervolgt Anderlecht niet voor omkoping in de wedstrijd tegen Nottingham Forest, der tien jaar geleden. Volgens de UEFA kunnen er geen discipli naire maatregelen meer wor den ondernomen, omdat de zaak volgens de reglementen is verjaard. Vorige week kwam naar bo ven dat voormalig voorzitter van Anderlecht, Constant Van den Stock, in 1984 via tussen personen de Spaanse scheids rechter Muro ruim 55.000 gul den had „geleend". In ruil daarvoor floot Muro in het voordeel van Anderlecht in de halve finale om de UEFA-cup tegen Nottingham Forest. De Belgische ploeg won deze wed strijd mede dankzij een om streden strafschop met 3-0 en kwam daardoor in de finale. Niet bekend is of de lening is terugbetaald. De arbiter over leed in 1987. De UEFA zegt dat de zaak 'in het belang van de sport' wel in behandeling is genomen, om de waarheid boven te krijgen ter bescherming van het be lang van de sport. „We kunnen de club niet meer straffen, maar als er individuen zijn die de sport in diskrediet hebben gebracht, zijn er nog wel sanc ties mogelijk", aldus UEFA- woordvoerderAhlstrom. Bij Anderlecht jiaalden ze opgelucht adem. „We moeten er niet aan denken wat er met de club zou zijn gebeurd als we twee of drie jaar Europees ge schorst zouden zijn. Dat zou een ramp zijn geweest, voor ons en voor de rest van het Belgische voetbal", aldus manager Robert De Pot. Hoofdsponsor Generale Bank overweegt overigens het con tract met de club in opspraak op te zeggen. Nottingham Forest reageer de teleurgesteld op het bericht van de UEFA. De Engelse club heeft berekend dat de uitscha keling destijds 400.000 pond heeft gekost. Verrekend naar het huidige prijspeil zou dat nu zo'n 4,5 miljoen gulden zijn. Nottingham Forest claimt dat bedrag nu via de rechter bij Anderlecht. Boudewijn Zenden haalt vergeefs uit. Fabian Wilnis komt te laat. Als Dick Advocaat een speld had laten vallen in de kleedkamer van PSV zou die tot ver in de omtrek te horen zijn geweest. De stilte deed de spelers beseffen dat ze zich hadden geblameerd tegen De Graafschap. De ploeg uit Doetin- chem, de laatste jaren met 5-0 en 8-0 in Eindhoven weggevaagd, bleef kinderlijk eenvoudig over eind tegen een onmachtig PSV: 0- 0. Advocaat: „Het leek me niet verstandig direct na afloop iets te zeggen. Dat komt morgen wel." EINDHOVEN GPD PSV, dat eerder al met 3-3 gelijk speelde bij NAC en na vier competitieduels al vier punten heeft ingeleverd, zit in de week van de waarheid. Zondag wacht Feyenoord, woensdag is de ouverture van Champions League tegen Dinamo Kiev, dé test waar Advocaat al maanden naar snakt. In de vorm van gisteravond moet PSV het ergste vrezen. Vijf jaar ge leden, toen PSV namens Nederland het miljoenenbal van Europa opende, kwa men de Brabanders tot één schamel puntje. Wil PSV, daarmee hekkensluiter van de 43 ploegen die ooit deel uitmaak ten van de Champions League, dat ma gere resultaat wegpoetsen, is een me tamorfose noodzakelijk. Vermoedelijk begon Advocaat daarom wel met Ronald Waterreus in het doel. De Limburgse sluitpost dook gister avond op als vervanger van Georg Koch. Na de komst van de Duitser leek Water reus verbannen naar de bank, maar ge brek aan vorm bij Koch deed Advocaat verrassend besluiten voor Waterreus te kiezen. En niet een vermeende hand blessure, zoals die zich dinsdag bij de training had geopenbaard. Advocaat: „Waterreus toont een betere vorm dan Koch. Er was geen sprake van een bles sure. Ik kon niet langer wachten, zeker met het oog op Feyenoord en Dinamo Kiev." De wisseling van de wacht in het doel van PSV komt de rust niet ten goede. Die was gisteravond tegen De Graafschap ook ver te zoeken. PSV zat zo vast als een huis en kon zelfs geen bresje slaan in de onneembare vesting die de gasten voor doelman Ron Olyslager hadden op getrokken. Met een verstevigd verdedi- gingsblok - zo was aanvaller Raymond Victoria de schaduw van Boudewijn Zenden - haalden ze probleemloos de angel uit PSV. De tien spelers van De Graafschap in het eigen zestienmetergebied - alleen spits Dennis Gerritsen doolde eenzaam voorin - gaven PSV geen meter ruimte. De hoekschoppenverhouding van 21-0 gaf bovendien het gebrek aan offensieve stootkracht bij de landskampioen aan. De absentie van stormram Peter Möller, die met Denemarken actief was tegen Kroatië in WK-verband, brak PSV op. Vooral Gilles de Bilde ontpopte zich als de verpersoonlijking van PSV's frus traties. De Belg hoopte de nare ervaring van zaterdagavond in de Kuip van zich af te spoelen, maar hij liet zich van zijn slechte kant zien. Bij de Derby der Lage Landen keek hij op een kwartiertje na werkeloos toe, hoewel Oranje vooraf zijn angst voor de aanvaller had uitgespro ken. Die bleek gisteravond in het Phi- lips-stadion nergens op gestoeld. De Belg liep doelloos rond, evenals collega Arnold Bruggink, maar deed toch van zich spreken. Hij torpedeerde na een half uur zonder mededogen Fabian Wilnis. De onsmakelijke charge, nor maal goed voor dieprood, was het gevolg van opgekropte woede. Een minuut eer der weigerde scheidsrechter Hans Reyg- wart te blazen, toen de spits op de rand van het strafschopgebied was aangetikt. De Bilde haalde bij Wilnis onfatsoenlijk zijn gram. Een kaart bleef uit, maar een gele prent was acht minuten later wel zijn deel. Reygwart interpreteerde de Belgische buiteling, na een onschuldig duelletje met Robert Fuchs, als een 'schwalbe'. Met de woede van De Bilde en een deel van zijn ploeggenoten reageerde PSV zijn onvolkomenheden af. Geen kansen, geen ruimte. Een vormcrisis in Eindhoven is het laatste wat Advocaat kan gebruiken. „Wat dit betekent voor de wedstrijd tegen Feyenoord? Dat zul len we zondag zien." Dat PSV ritme en raffinement ontbeert, zal de Hagenaar pijn hebben gedaan. „We waren niet bij machte openingen te vinden." Dat kwam voornamelijk doordat de lands kampioen een te lage balcirculatie han teerde. „We hebben honderd procent inzet getoond. Daarom kan ik dit resul taat wel accepteren. Alleen de vorm ont brak." En juist dat zal Advocaat zorgen ba- PSV: Waterreus; Vampela, Valckx, Stam en Numan; Iwan (86. Degryse), lonk, Cocu en /.en den; Bruggink (65. Clauaio) en De Bilde. De Graafschap: Olyslager; Wilnis, I Iendriks en Redeker; Victoria. Fuchs, Godce, Rsaza en Lin- denbergh; Gerritsen (79. Vaisiinen) en Viscaal (73. Van der Haar). Bulgarije heeft zich gisteravond in Sofia verzekerd van een start bewijs voor het eindtoernooi om de wereldtitel, volgend jaar zomer in Frankrijk. De thuis ploeg versloeg rivaal Rusland met 1-0. Verdediger Ivanov maakte in de 57ste minuut het doelpunt. Hij kopte raak uit een voorzet van Stoitsjkov. Door de krappe zege in de voorlaatste groepswedstrijd stelde Bulgarije de eindzege in poule 5 veilig. De voorsprong op Rusland bedraagt vier pun ten. Op 11 oktober spelen de nummers 1 en 2 nog tegen el kaar in Moskou. Bulgarije is het vierde land uit Europa dat zich officieel heeft geplaatst voor net WK. Eerder kwalificeerden Noorwegen en Roemenië zich al. Frankrijk is als gastland automatisch deel nemer. Denemarken boekte in groep 1 een kostbare zege op concur rent Kroatië: 3-1. De eindstand was al bij de rust bereikt. De ge broeders Brian en Michael Laudrup openden de score in Kopenhagen. Molnar bouwde de score verder uit. Suker (Real Madrid) zorgde vlak voor de rust nog wel voor 3-1, maar dichterbij kon Kroatië niet ko men. Zelfs met tien man bleef Denemarken in het laatste kwartier goed op de been. Mid denvelder Frandsen moest in de 72ste minuut naar de kant na zijn tweede gele kaart. Denemarken is door de knap pe zege drie punten los van Griekenland. Een puntje in de laatste topwedstrijd tegen de Grieken in Athene is voldoende voor kwalificatie. De Denen kunnen zich zelfs nog een klei ne nederlaag veroorloven. Kroa tië mag alleen nog hopen op de tweede plaats. Italië verspeelde in groep 2 een belangrijk punt tegen Geor gië. In Tbilisi bleef de ploeg van bondscoach Maldini steken op 0-0. De thuiswedstrijd tegen het uitgeschakelde Georgië won Ita lië al moeizaam met 1-0. Het duel in Tbilisi was het aankijken niet waard. Italië kreeg in de laatste minuut de beste kans. De Engelsman Paul Scholas wint het luchtduel van de Moldaviër Ion Tistimitstanu. De harde schuiver van Inzaghi stopte doelman Togonidze be kwaam. Bij Georgië vielen de broers Archil (NAC) en Shota (Ajax) Arveladze op. Engeland profiteerde van de misstap van Italië. De ploeg van bondscoach Glenn Hoddle won met 4-0 van Moldavië.,De tref fers kwamen op naam van Wright (twee), Scholes en Gascoigne. Op Wembley werd vooraf een minuut stilte gehou den ter nagedachtenis van de overleden prinses Diana. Enge land nam een punt afstand van Italië. In de onderlinge topper in Rome (11 oktober) hebben de Britten aan een gelijkspel voldoende voor kwalificatie. In groep 4 nam Oostenrijk de koppositie over van Schotland, dat niet in actie kwam. De nieu we leider won met 1-0 van Wit- Rusland. Pfeifenberger scoorde kort na de rust met een kopbal van dichtbij. Daardoor nam Oostenrijk een voorsprong van twee punten op de Schotten. Op 11 oktober valt de beslissing over de eerste plaats in de wed strijden Oostenrijk - Wit-Rus- land en Schotland - Letland. Zweden behield een minieme kwalificatiekans door een late zege op Letland. Jonsson scoor de drie minuten voor tijd. In groep 8 ging Roemenië stug door met winnen. De beste ploeg van de kwalificatiestrijd zegevierde in Boekarest met 4-0 gewonnen over IJsland. Hagi (twee), Petrescu en Galea maak ten de doelpunten. Hagi is met 31 treffers in 107 interlands top scorer aller tijden in Roemenië. In dezelfde groep won Ierland met 2-1 van Litouwen. Tony Cascarino scoorde twee keer. De tweede plaats moeten de Ie ren nog verdedigen thuis tegen Roemenië. Duitsland had in groep 9 ruim een uur moeite met Arme nië. Daarna liep de thuisploeg alsnog gemakkelijk weg: 4-0. Ju bilaris Klinsmann brak de ban in Dortmund. Hij opende in de zeventigste minuut de score in zijn honderdste interland. De Duitse aanvoerder nam even eens de tweede treffer voor zijn rekening. Hassler en Kirsten scoorden eveneens. Katwijk is geplaatst voor de (weede ronde van de Amstel Cup. De Katwijkse amateur club eindigde als eerste in de poule en krijgt daarom een beschermde status. De hoofdklasser ontloopt daar door in elk geval topclubs als Ajax, Feyenoord en PSV. De loting heeft zaterdagmiddag plaats in Feyenoords Home of History. Uit de dertien poules plaatsten zich 26 clubs voor de tweede ronde van de Am stel Cup. Met het vrijgestelde Ajax, Feyenoord, PSV, Roda JC, FC Twente en Vitesse telt het bekertoernooi nu nog 32 deelnemers, waaronder de amateurclubs Katwijk en AFC'34. Bij de loting gaan de der tien nummers één van de voorronde-groepen in één bokaal (A), de dertien num mers twee in bokaal B. Ver volgens worden drie num mers één 'gedegradeerd' naar bokaal B, waardoor het totaal van B op 16 komt. Door de toevoeging van de zes vrijge stelde topclubs komt ook het totaal van bokaal A op zes tien. Vervolgens worden de clubs in A en B aan elkaar ge koppeld. Door loting wordt bepaald welke club thuis speelt. De nummers één van de poules: Heerenveen, Hera cles, NAC, Groningen, Fortu na, ADO Den Haag, Katwijk, Telstar, Willem II, RKC, Em- men, Helmond Sport en AZ. De nummers twee: Cam- buur, De Graafschap, TOP Oss, Veendam, PSV 2, Excel sior, Dordrecht, Volendam, Eindhoven, FC Den Bosch, NEC, MW en AFC'34.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23