'Kernenergie moet nieuwe kans krijgen' Alcohol is voor Russen groot gevaar Wetenschap Techniek Roken put voorraad aan vitamine C uit DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 160 REDACTIE SASKIA STOELINCA C Directeur Internationaal Atoom Energie Agentschap: HERMAN DAMVELD Kernenergie dreigt een langza me dood te sterven. „De ten dens is om kernenergie stilzwij gend af te schrijven, om er niet over te willen praten." Hans Blix, algemeen directeur van het Internationale Atoom Energie Agentschap (IAEA), stel de dat op het jaarcongres van het Uranium Instituut te Lon den, bedoeld om kernenergie te promoten. Blix betreurde de te loorgang van kernenergie en pleitte juist voor de bouw van nieuwe kerncentrales. Hoe verklaart Blix de teloor gang? „In het internationale de bat over kernenergie kom je vaak dezelfde redenering tegen: vanwege de bezorgdheid van de bevolking schrijven de politici kernenergie gewoonweg af. De bevolking maakt zich zorgen over de veiligheid van kerncen trales, de opslag van kemafvEil en de verspreiding van atoom bommen via kernenergie." Blix ergert zich mateloos aan politici: „De politici onderzoe ken niet eens of de mening van de bevolking gerechtvaardigd is of niet. Het kan natuurlijk zijn dat regeringen die vlak voor een verkiezing staan, niet erg hap pig zijn om tegen de publieke opinie in te gaan. Tot nu toe hebben politici immers geen stemmen gewonnen door zich vóór kernenergie uit te spreken. Maar ook zonder naderende verkiezingen zijn politici niet bereid de publieke opinie op juistheid te toetsen." Maar hoe komt de bevolking aan een mening? In de jaren vijftig pleitte iedereen (ook poli tici) voor kernenergie, voor door atoomkracht aangedreven vliegtuigen en voertuigen? Wat is er sindsdien veranderd? Blix kan hiervoor geen duidelijke verklaring geven. Hij volstaat met de vermelding dat kern energie een nieuwe kans moet krijgen vanwege het broeikasef fect en de daarmee gepaard gaande klimaatsverandering. Blix: „Op dit moment komt 85 procent van het wereld-energie gebruik op rekening van gas, olie en kolen; zeven procent komt uit waterkracht en zes uit kernenergie; de rest (twee pro cent) is duurzame energie zoals zon en wind. De verbranding van gas, olie en kolen geeft kooldioxide, het belangrijkste broeikasgas. En de uitstoot van broeikasgassen neemt maar toe." Hij voegt eraan toe: „De gemiddelde Japanner gebruikt nu 7.500 en de Chinees 1.000 ki lowattuur stroom per jaar. Als de Chinezen de Japanners gaan evenaren, neemt de hoeveel heid broeikasgas (en de daaraan gerelateerde, verwacht stijging van de zeespiegel) aanzienlijk toe." Meer in het algemeen acht Blix een groeiend gebruik van gas, olie en kolen strijdig met het beginsel van duurzame ontwik keling. Bovendien zijn de voor raden gas en olie beperkt tot enkele tientallen jaren. Dat is Hans Blix, algemeen directeur van het Internationaal Atoomenergie Agentschap. „Kernwapens weg. Het einde van kernwapen-tijdperk maakt het betreden van het kernenergie-tijdperk voor vreedzame doe len een stuk gemakkelijker." foto gpd geen duurzaam gebruik. Kort samengevat betekent duurzame ontwikkeling dat de komende generaties dezelfde mogelijkhe den hebben als de huidige ge neratie. De volgende generaties moeten kunnen beschikken over tenminste dezelfde hoe veelheid hulpbronnen (grond stoffen, energie) als wij. Duur zame ontwikkeling is het offi ciële beleid van vele regeringen, waaronder die van Nederland. „De huidige economische ont wikkeling met wereldwijd steeds meer auto's en vliegrei zen en noem maar op, kan ik wegens uitputting van voorra den energie en het broeikasef fect niet duurzaam noemen. Kernenergie moet en kan een rol spelen in de overgang naar duurzame ontwikkeling", is de visie van Blix. Hij pleit daarom voor een rationele houding te genover kernenergie en een ac tieve voorlichting over de voor delen. Het verband dat veel mensen leggen tussen kernenergie en kernwapens wil Blix zo snel mo gelijk de wereld uit hebben: „Kernwapens moeten weg. Het einde van het kernwapen-tijd perk maakt het betreden van het kernenergie-tijdperk voor vreedzame doelen een stuk ge makkelijker." Maar waarom is kernenergie wel duurzaam? De voorraden uranium, de brandstof van de kerncentrales, zijn immers ook beperkt tot een jaar of veertig? „Dat klopt", stelt Blix, „maar ik ga ervan uit dat we behalve ura nium ook het plutonium ge bruiken dat gevormd wordt uit uranium. Dat betekent de grootschalige toepassing in snelle kweekreactoren. Zo kun nen we de uraniumvoorraad vijftig keer beter gebruiken. Ik kom op een voorraad voor tweeduizend jaar. En dat noem ik duurzaam." Is de productie van kernafval, dat duizenden jaren gevaarlijk blijft, in overeenstemming met het uitgangspunt van duurzame ontwikkeling of is kernafval juist een duurzaam probleem? Blix reageert of hij deze vraag voor het eerst hoort: „Dat weet ik niet, maar we zoeken het voor u uit", is zijn spontane re actie. Het bloed van een roker die stopt, bevat na vier dagen al twintig procent meer vitamine C. Bij rokers putten zogeheten radicalen uit de rook de li- chaamsvoorraad vitamine C uit. De voorraad wordt bij rokers minder aangevuld dan bij niet- rokers, omdat rokers doorgaans slechter eten. Mensen met een laag gehalte aan vitamine C lo pen verhoogde gezondheidsrisi co's, bijvoorbeeld voor hart- en vaatziekten. Twee onafhankelij ke wetenschappelijke studies zijn tot deze bevindingen geko men, zo meldt TNO Voeding. Vrije radicalen ontstaan in het lichaam bij allerlei processen waarin zuurstof een rol speelt. Ze hebben soms een nuttige functie, bijvoorbeeld het uit schakelen van binnendringende bacteriën. Bij roken echter kun nen te grote hoeveelheden radi calen ontstaan, wat kan leiden tot beschadiging van lichaams cellen. In de Verenigde Staten is de aanbevolen dagelijkse hoeveel heid vitamine C voor rokers (100 mg) hoger dan voor niet- rokers (60 mg). De Nederlandse Gezondheidsraad laat onder zoeken of zo'n onderscheid wenselijk is. Mensen die veel vitamine C binnenkrijgen, hebben gemid deld vijftig procent minder kans op kanker, vooral op long- en maagkanker. Gemiddelde levensverwachting sinds omwenteling teruggelopen De gezondheidstoestand van steeds meer Russen gaat veel harder achteruit dan werd aan genomen. In enkele jaren tijds blijkt de gemiddelde levensver wachting voor Russische man nen en vrouwen met 7,5 en 4 jaar te zijn teruggelopen. Vol gens een team van deskundigen moet de oorzaak vooral worden gezocht in een stijging van de alcoholconsumptie, zo blijkt uit een artikel in het gezaghebben de Britse medische blad The Lancet. Maar ook de economi sche neergang en de verloede ring van de samenleving eisen hun tol. Bereikten de Russische mannen rond 1990 gemiddeld nog een leeftijd van 65 jaar, nu is dat ge zakt tot (gemiddeld) 57,2 jaar. Vrouwen in de voormalige Sov jet-Unie werden tot ongeveer 1991 nog 75 jaar, maar vanaf 1992 trad een dramatische da ling in naar nu 71 jaar. Bij de mannen is die daling, die in fei te al in 1989 inzette, vanaf 1991 nog dramatischer. Een dergelij ke tendens binnen enkele jaren bracht een groep Engelse en Russische demografen ertoe te zoeken naar dieper gelegen oor zaken. Want dat het in verband staat met de omwentelingen in de voormalige Sovjet-Unie, lijkt buiten kijf. Maar welke factoren spelen daarbij nu precies een rol? „Tot ongeveer 1986 steeg de ge middelde maximumleeftijd van Russische mannen en vrouwen geleidelijk", zegt dr. Dennis Leon, verbonden aan de univer siteit van Londen. „Bij vrouwen bleef het vervolgens tot 1992 betrekkelijk stabiel om daarna scherp te dalen. Bij de mannen werd de maximumleeftijd van 65 jaar in 1987 bereikt, om dan tot 1991 licht en daarna heel scherp te dalen. Wij waren be nieuwd nèar de oorzaken van die plotselinge verandering. Voor het onderzoek maakte Leon gebruik van sterftecijfers in het Franse Instituut voor De mografie in Parijs en een soort gelijk centrum in Moskou. In beide instituten zijn niet alleen overlijdensdata en verdere per soonlijke gegevens, maar ook de doodsoorzaken bijgehouden. „Juist door de maatschappelijke teloorgang van grote groepen mensen hebben we onze aan dacht aanvankelijk gericht op typische, zeg maar: armoede- kwalen", zegt Leon. „Zoals bij voorbeeld tuberculose, slechte voeding en persoonlijke ver waarlozing. Wij zijn daarbij ge stuit op een enorme toename van doodsoorzaken die recht streeks met alcoholmisbruik verband houden. Zo is het aan tal gevallen van lever-cirrose in Rusland sinds 1985 bijna ver drievoudigd. Het aantal ver keersongelukken en geweldsde licten waarbij alcohol een hoofdrol speelde, toont een soortgelijk patroon. Andere doodsoorzaken, zoals allerlei vormen van kanker, ble ven vrijwel stabiel. Dat is, in het kader van de geconstateerde stijging van alcoholconsumptie, op het eerste gezicht opmerke lijk. Bij alcoholisten zou je im- Door alcohol is de gezondheidstoe stand van veel Rus- sen erg slecht. foto reuter mers toch een veel grotere kans op aandoeningen van het maag-/darmkanaal en het hart- /vaatstelsel mogen verwachten. „Kennelijk is dat proces er één van langere termijn", aldus Leon. Hij en de zijnen vonden verder dat tot ongeveer 1988 de alcoholconsumptie per hoofd van de Russische bevolking daalde. Reclameboodschappen over de gevaren van alcohol en een gericht ontmoedigingsbe leid, döor scherpe prijsverho gingen van sterke drank, van de Russische regering droegen daartoe bij. „Sinds 1989 ontstond een ware hausse van privé-stokerijtjes", zegt Leon. „Tijdens en na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie werden de alcoholrestricties bo vendien versoepelt. In sommige staten daalden de prijzen met meer dan de helft. Dat maakte het voor veel Russen makkelij ker om de ontstane sores van alle dag te verdoven met een paar flinke borrels. „Ik geef toe dat dit soort soci aal-maatschappelijke relaties, ook in dit geval, heel moeilijk exact is bloot te leggen. Er zijn immers zoveel factoren. Maar dat alcohol een veel grotere rol speelt dan gedacht bij sterftecij fers in Rusland, menen wij nu te hebben aangetoond. Het zou goed zijn als dat ook in andere landen eens zou worden onder zocht." u z WÊBÊÈÊÊÊÈÊÊ Z E L 2 9 3 4 2 10 4 8 9 5 7 4 10 5 10 10 2 6 3 9 2 6 6 5 .6 2 2 3 1 2 2 7 4 5 5 4 4 6 2 2 3 4 5 6 7 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld moeten worden in de vakjes met een ge tal kunnen ook op de balk wor den ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? Horizontaai1. Kamertje in een kledingwinkel; 2. panne; 3. leeg loper; 4. praatprogramma; 5. veelzijdig; 6. afkeuring verdie nend; 7. tossen; 8. bezinksel. CRYPTOGRAM zwak bolus-a-r o-u-c-a-a e-scholen kit-ae ma-kan aflopen a-ao gemaakt HEINZ H W TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Het vocht steeg hem snel naar het hoofd. Waarom weet ik niet, want deze licht mousserende drank gold op het eiland Raap voor dorsüessend en verkwikkend. Maar op het mon ster had hij zo'n opwekkende in vloed, dat het zich al spoedig met waggelende tred door de kelder be woog, terwijl het zich voor het eerst in zijn somber leven aan gezang overgaf. Een mooi lied was het natuurlijk niet. De ongeschoolde stem stiet zulke rauwe klanken uit, dat het de luiste raars bang te moede werd - en vooral de professor, die zich als geluiddem per voor het geweld bevond, had er hinder van. ,,Praw!" prevelde hij. ,,Een halfsterke knaap, zonder beelding! Hoe schrik kelijk! Trek mij troch gevallig uit der venster!" Verder kwam hij niet, want de raap- brand had zich zozeer van de razer meester gemaakt, dat hij zich aan scherts te buiten ging en de geleerde een speels klapje gaf, zodat deze met een ploppend geluid uit de sponning schoot. Over het hoofd van zijn gastheer heen schoot hij met een dreun op het gazon, doch zonder zich tijd te gunnen om een weinig te bekomen, sprong hij overeind en repte zich naar zijn auto die bij de ingang stond. „Ga toch niet weg!" riep heer Ollie, die hem volgde. „Blijf toch! Ik heb wetenschappelijke hulp nodig!" De professor luisterde echter niet. Hij sprong met verwilderde oogopslag in zijn voertuig en DOOR JAN VISSER Voor het eerst in bijna drie maanden tijd is de tempera tuur plaatselijk tot beneden de 5 graden gedaald. In h. oosten van het land rapporteerde de vliegbasis Twentf 4,5 graden. Bij ons werd het niet zo koud. In de loop van de nacht kwam er namelijk sluierbewolking binnei drijven waardoor het nachtelijk warmteverlies werd ge temperd. Op Schiphol bedroeg de laagste temperatuui 8,5 en in Bloemendaal 8,7 graden. De invloed van de warme Noordzee was overigens gering daar de wind nii vanuit zee waaide. De nachtelijke afkoeling werd vandaag overdag gecom penseerd door nazomerse temperaturen. Morgen echti wordt uit een geheel ander vaatje getapt. Reeds de ko mende nacht kan een storing buien veroorzaken en oo overdag, wanneer een koufront over ons land trekt, moeten we met enkele buien rekening houden. De win waait uit het zuidwesten en is matig van sterkte. Lang; de kust wordt een vrij krachtige tot krachtige wind ver wacht. De temperaturen kunnen voor het koufront uit nog op maximaal 18-19 graden uitkomen. Tijdens het weekeinde is het koeler. Het kwik blijft da' bij een graad of 17 steken. Verder vallen er opnieuw e kele buien en staat er een stevige wind ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. Na het weekeinde r men wind en buiigheid af. Deze gunstige weersontwik keling hebben we te danken aan een hogedrukgebied dat zich van de oceaan naar West-Europa verplaatst. lucht in het hogedrukcentrum is aanvankelijk nogal koel, hetgeen zich vooral 's nachts vertaalt in lage tem peraturen. Tevens kunnen gemakkelijk mistbanken on staan. Het wolkendek werd gisteren pas tijdens de middag dunner, maar toen de lage bewolking tijdens de mid daguren grotendeels verdween zaten er veel hoge wol kensluiers aan het zwerk. Daarin waren optische ver schijnselen zichtbaar waaronder kleurige bijzonnen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vrij veel bewolking en vooral langs de zuidwest kust regen. In het binnen land vandaag soms ook wat zon. Maxima 12 tot 15 graden langs de west kust. In de buurt van Oslo bijzon 18 graden. Zweden: Vandaag op de meeste plaatsen af en toe zon, la ter vanuit het westen op nieuw bewolkt, morgen gevolgd door regen. Mid- dagtemperatuur uiteenlo pend van 12 graden in het noorden tot circa 18 in het zuiden. Denemarken: Vandaag naast wolkenvel den en een bui,.vooral in het zuiden ook wat zon. Morgen toenemende wes tenwind. Later meer be wolking, gevolgd regen. Maxima van daag met zon circa.20 graden, morgen ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland eerst kans opmisti verder perioden met zon en droog. In Ierland, Schotland, en.lat.erjn^vyaLes^ toenemende bewolking gevolgd door re gen. Morgen ook in Engeland perioden met regen. Bovendien steekt er een ste vige (noord)westenwind op. Maxima tus sen 15 en 20 graden, morgen overal la ger. België en Luxemburg: Vandaag eerst kans op mist. Verder flin ke zonnige perioden. Later van het wes ten uit toenemende bewolking en vooral morgen enkele buien. Toenemende wes tenwind. Middagtemperatuur vandaag ruim 20 graden, morgen rond 18. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in de ochtend hier en daar mist. Elders perioden met zon, later van het westen uit toenemende bewolking en vooral morgen kans op een bui. Mid dagtemperatuur veelal tussen de 20 tot 25 graden. Portugal: Zonnig. Morgen in het noorden meer wolken en kleine kans op een bui. Mid dagtemperatuur veelal tussen 25 en 30 graden. Madeira: Naast zon, vooral morgen wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Spanje: Zonnig en heel lokaal een onweersbui. Morgen in het noorden meer wolken en mogelijk wat regen. Middagtemperatu- ren van 22 graden langs de Golf van Bis kaje tot bijna 35 in het midden van Spanje. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Morgen aan de noordzijde en op de westelijke eilan den ook wolkenvelden. Waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 30 gra-, den, morgen een fractie lager. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Mid dagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 30 graden. Tunesië: Vrij zonnig, maar ook kans op een regen- of onweersbui Middagtempertuur vlak aan zee tegen de 30 graden, morgen mogelijk erboven Zuid-Frankrijk: Vandaag droog en veel zon. In de och tend lokaal mist. Morgen van het westen uit toenemende bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, aan de westkust iets minder warm Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig met morgen een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 30 graden. Italië: Vrij zonnig. In het zuiden, morgen ook elders, kans op een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 28 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig, maar morgen kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur bijna 30 graden. Malta: Naast zon ook kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, maar op het vasteland en de Ionische eilanden eerst ook kans op een (onweers) bui. Op de Egeïsche Zee soms een stevige noordelijke wind. Middag temperatuur 25 tot 30 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Op de Dardanellen soms ook wolken. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Eerst plaatselijk mist. Verder flinke zon nige perioden. Morgen van het westen uit toenemende bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur van 20 in het noorden tot 26 in het zuiden Zwitserland: Perioden met zon,, maar in de vroege ochtend ook kans op mist van morgen in de bergen er westen toenemende kans of of onweersbui. N 25 graden. Oostenrijk: flink wat zon, in de vroege a op mist. Vanaf morgen in de nemende kans op een reg weersbui. Middagtemperatu 23 graden, morgen in het zui ten hoger. Polen: Wolkenvelden en vooral noorden buien. Morgen wa ook kans op een enkele bui, lopend tot ruim 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag overwegend droog met zon. Morgen in Tsjech' wolking en toenemende Temperatuur vandaag in Slo 20 graden, elders c Hongarije: Droog. Vandaag in het ooste wolkenvelden, verder flinke rioden. Maxima oplopend t graden. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1 Zon- en maanstanden Zon op 07.10 Zon or Maan op 17.20 Maani Waterstand» IJmuiden Hoog 12.03 24.00 11. Laag 07.36 19.45 07. Weerrapporten 11 september Deelen Eelde Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca half bew. half bew. licht bew half bew. half bew half bew half tew licht bew. on bew Split Stockholm Warschau Wenen Zürich onbew. Bangkok half bew. Buenos Aires onbew Casablanca zwaar bew Johannesburg regen Los Angeles onbew. New Orleans licht bew. New York zwaar bew Tel Aviv half bew. Tokyo onbew. Toronto regen Vancouver half bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20