eidsch Dagblad Nieuwe tv-zender vanaf Schiphol aars overtreft op vele rreinen eigen ambities egin herstel ozonlaag nog deze eeuw in zicht iotten ïmen over tonomie Aanhangers Den Bosch blokkeren snelweg A9 Bijna-botsing op Schiphol TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leids prod, (1nnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport As overledene mag op 'favoriete plek' gestrooid Frankrijk steriliseert vrouw met te laag IQ Leidse cineast Timan zoekt narigheid niet op LEZERSSERVTOE Michaelseh blijft overeind en herovert amarillo Lekker struinen op de Leidato Zie aanbieding elders in de krant L"'\'L gaat via kabel 24 uur per dag breedbeeldtelevisie uitzenden I iDA| vajrland krijgt er een televisiezender bij. Vanaf begin 'arn,ïnd jaar gaat TVNL 24 uur per dag uitzenden op dbeeldformaat en met dolby-surround-geluid. De fabrikanten van breedbeeldbuizen, Philips, Sony en ;onic, steunen de nieuwe zender. FRANS VAN DEN BERG ïol Plaza wordt de uitvals- ran de zender. Daar heeft nu al een kantoor en de hap krijgt er een studio waar reekse programma's In worden gemaakt. TVNL is een initiatief van Joop Post uit Driehuis, die eerder betrokken was bij de tv-zender Euro 7. Die ging. mede door een interne machtsstrijd, failliet. Directeur van de nieuwe zender wordt Cees Dorland, eerder directeur bij de Avro. Voor de nieuwe zender zijn vijftien aandeelhou ders gevonden, die vandaag voor het eerst bijeenkomen. In het eerste jaar ligt de omzet op 80 miljoen, met een .verlies van tien miljoen. Na twee jaar moet er winst worden gemaakt. Volgens Post wordt de nieuwe tv-zender via de kabel doorge geven en kost het de kijker geen extra geld. Het signaal van de zender wordt via de satelliet di gitaal gecodeerd doorgestuurd. De kabelmaatschappijen moe ten dit signaal decoderen en doorgeven aan de kijkers. Bij Philips wordt daartoe op dit moment een speciale decoder (met een waarde van 80.000 gülden) ontwikkeld, die de ka belmaatschappijen gratis krij gen. Mensen zonder breedbeeld televisie krijgen aan de boven- en onderkant van het scherm een zwarte balk te zien. ..Zon der de overeenkomst met de in dustrie had ik me daarom nooit gericht op een breedbeeldzen- der", zegt Post. „De productie kosten zijn namelijk ook aan zienlijk hoger. Maar de fabri kanten hopen natuurlijk dat door deze zender meer mensen overstappen op een breed- beeldtoestel", aldus Post. „Op dit moment is tien procent van de verkochte toestellen een breedbeeld-tv, maar de kopers klagen over het gebrek aan breedbeeldprogramma's. De nieuwe zender moet dat door breken." De kabelbedrijven krijgen ook de mogelijkheid reclame voor hun eigen bedrijf uit te zenden. „Met de vijftien grootste bedrij ven. goed voor tachtig procent van de markt, hebben we al ge sproken". aldus Post. „Zij zijn enthousiast. Wanneer we in ja nuari beginnen zijn we naar verwachting in 55 procent van het land te ontvangen. In sep tember moeten we overal op de kabel zitten." chotten houden vandaag eferendum over beperkte empmie voor de ruim vijf 071|n Schotten binnen het jgd Koninkrijk. De kiezers n twee voorstellen voorge- over de herinvoering iet Schotse parlement en ia'iver de bevoegdheid van arlement om belastingen fen. De stembureaus gaan !3 uur Nederlandse tijd nHDe eerste uitslagen wor- He uur later verwacht. Als Jiotten het eerste voorstel t,np, hebben zij in het jaar nS1een eigen parlement dat Vele zaken beslist, maar .[bevoegdheden heeft op tbied van buitenlandse za- ruejefensie en het macro-eco- beleid. Dan komt een aan de fusie van de parle- i van Schotland en Enge- Juit 1707. Mochten de instemmen met het tel voor beperkte fiscale lomie, dan kan dit parle- 'u'inkomstenbelasting hef- '1e maximaal 3 procent af- wat Londen bepaalt, ns de opiniepeilingen jhet voorstel over herin- jg van het parlement een J meerderheid. Het is on- ,/erjof het voorstel over eigen )rc|ngen het haalt. >P2nv Een vrouw zwaait in Edinburgh met de Schotse vlag ter ondersteuning van de beweging voor meer onafhankelijkheid van Engeland. foto reuters ian waldie 'tenverlaging verdubbeld sinds aantreden kabinet I heeft tijdens de huidige itsperiode zijn ambities Ie terreinen overtroffen, bpkracht is onder hef ka- Kok toegenomen, de bur- Dfiteert van een aanzien- stenverlichting en miljar- ildens zijn uitgetrokken euw beleid. tijfers zijn nog vertrouwe- t hebben betrekking op de 1995-1998. Het kabinet ze op Prinsjesdag be- I het aantreden van de coalitie (1994) spraken 1WD en D66 nog af de voor burgers en bedrijven 9 miljard te verlagen. Aan jnde van de rit bedraagt idrag bijna het dubbele: ïiljard. Ook voor zogehe- ieuw beleid' vallen de cij- izienlijk beter uit. Dacht [oorspronkelijk nog aan "ïiljard in de periode 1994- 98. het kabinet heeft er uitein delijk zo'n tien miljard voor vrij gemaakt. Het voornemen om de over heidsuitgaven te beperken pakt ook goed uit. Met 4,2 miljard gulden is het oorspronkelijke streefcijfer overtroffen. Burgers gingen er in koopkracht tussen de 2 en 8 procent op vooruit. Het kabinet is niet louter po sitief over zijn prestaties. Zo vindt het de arbeidsparticipatie in ons land en het inkomen per hoofd van de bevolking te laag. Eerder werd al bekend dat het kabinet volgend jaar 4,3 miljard uittrekt voor lastenverlichting, onder meer voor het verlagen van het tarief van de eerste be lastingschijf en het verlengen van die schijf. Daarnaast gaat de belastingaftrek die werkgevers krijgen als ze iemand tegen maximaal 115 procent van het minimumloon in dienst nemen, omhoog van 2.000 naar zo'n 3.700 gulden. Ook trekt het kabinet de vaste aftrek voor werkenden (het ar beidskostenforfait) op naar 3.108 gulden. Het vaste aftrek percentage stijgt van 10 naar 12 procent. Vooral de lagere inko mensgroepen profiteren van deze maatregel. Sociale minima gaan er vol gend jaar 1 procent op vooruit, werknemers met het minimum loon 2 procent en alleenstaande bejaarden mer alleen AOW zelfs 4 procent. Ook de hogere inko mensgroepen kunnen een lich te koopkrachtstijging tegemoet zien in 1998. Het financieringstekort komt volgend jaar uit op 1,7 procent van het bruto binnenlands pro- dukt. Dat is veel lager dan afge sproken in het regeerakkoord. De regeringsfracties hebben de begroting voor volgend jaar al bestempeld als de mooiste in vele jaren. zoeterwoude» De Leidse kunstenaar Janus Nuiten is hard aan het werk op de boerderij van de familie Kolff aan de Noordbuurtseweg in Zoeterwoude. Nuiten beschildert een silo die vroeger in gebruik was voor de opslag van bierbostel, brouwerij-afval dat als veevoer wordt gebruikt. Het idee om de silo te be schilderen ontstond spontaan toen Nuiten de afgelopen zomer op de boerderij paste. De uitwerking van het idee is al even spontaan, er is geen voorontwerp gemaakt. In de beschildering blijft ook de structuur zichtbaar van het beton van de silo, dat in de loop van de jaren is uitgeslagen door de bierbostel. Ook in de boerderij zijn schilderijen van Nuiten te zien. foto hielco kuipers inte wereldwijde metingen tonen afname CFK's in atmosfeer aan gin van herstel van de ozonlaag e eeuw in zicht. Dat komt name in de atmosfeer van de felheid stoffen die ozon afbreken, pame is gebleken uit recente we- jjde metingen van de concentra- deze stoffen, zoals CFK's. Een g herstel van de ozonlaag is ech- op zijn vroegst halverwege de de eeuw te verwachten. Dat staat in het vandaag gepubli ceerde rapport Ozon en ultraviolette straling 1997 van het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut en het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne en hun Belgische zusterorganisaties. In het rapport staat dat de dikte van de ozonlaag nu nog steeds verder af neemt. ook boven onze streken. Uit waarnemingen in Ukkel, nabij Brussel, blijkt dat de ozonkolom sinds 1980 jaarlijks met gemiddeld ongeveer 0,4 procent is afgenomen. Aan het einde van de twee vorige winters, met name in april, was de ozonlaag volgens de onderzoekers zelfs uitzonderlijk dun. „Waarschijnlijk was dat het gevolg van zowel de afbraak van ozon boven het Noordpoolgebied als van de bijzondere weersituatie in Europa." In het rapport staat ook dat de sterk te van de (schadelijke) ultraviolette straling in Nederland aan duidelijke schommelingen onderhevig is door va riaties in bewolking en de hoeveelheid ozon. Het onderzoek naar de hoeveel heid UV-straling is nog te kort aan de gang om al duidelijke trends te kunnen onderscheiden. Wel zijn er volgens de onderzoekers sterke aanwijzingen dat de UV-straling bij gemiddeld bewolkte omstandigheden de afgelopen vijftien tot twintig jaar met 10 tot 15 procent is toegenomen. De gevolgen van de toename van de Gesprongen riool pas na twee dagen aangepakt leiden ruud sep Meer dan 48 uur nadat de eer ste klacht over een stinkende sloot binnen kwam, is het Hoogheemraadschap van Rijn land gisteren aan de slag gegaan om een gesprongen hoofdriool te repareren. Het riool, de persleiding waardoor het Warmondse afval water naar de zuivering in Lei- den-Noord wordt algevoerd, is het afgelopen weekeinde ge sprongen. Maandag meldde een bewoonster van de Edelkarper bij de Milieuklachtentelefoon dat de sloot achter haar huis was veranderd in een open riool. Maar pas toen medewer kers van de waterzuivering er gisterochtend achter kwamen dat het riool uit Warmond droog stond, kwam het hoog heemraadschap in actie. Woordvoerder K. Meijer van het hoogheemraadschap wijt het trage optreden aan de vaag heid van de klachteh. „Wij kre gen te horen dat er slib op het land lag. De klaagster dacht dat er gier was geloosd. Later kre gen we een melding dat het om een kolkenzuiger ging die hier illegaal had geloosd. Het was voor ons geen aanleiding om actie te ondernemen. Er was geen sprake van vervuild opper vlaktewater, er lag alleen slib op het land. Het was geen klacht waarvan je zegt: daar moeten we direct iemand op afsturen." Die inschatting bleek achteraf verkeerd. Al het rioolwater van Warmond stroomde vanaf zon dag door een lekke persleiding de sloot langs het spoor in. De sloot is via een duiker verbon den met het water achter de Karpers. Door het lek verander de de sloot in een open riool. HET WOORD IS AAN Jutta Heine Ik houd erg veel van man nen; daarom zal ik nooit trouwen. 117180 107180 «719° 50% 30% 10% 30% 30% 50% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 19 Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad14 Regio9,11,12,13 RTV/programma's21 Schrijvende lezers10 Sport23,25,27 Strips20 Uitgaan Kortingsbon voor Generation Zap! in het LVC in Leiden, een staalkaart voor heden daagse jongeren cultuur. ALKMAAR GPD Enkele tientallen voetbalsup porters van Den Bosch hehben gisteravond laat, na de wed strijd van hun club tegen AZ, grote moeilijkheden veroor zaakt op de A9 tussen Alkmaar en Badhoevedorp. De politie sloot de afritten van de snelweg tussen Akersloot en I laarlem af, om te voorkomen dat de hooli gans zouden terugkeren naar Alkmaar. Eerder lokte de aan hang al vechtpartijtjes uit in Alkmaar. Na afloop van de door AZ met 3-1 gewonnen wedstrijd reden de Brabantse voetbalvandalen stapvoets over de volle breedte van de A9 naar het zuiden. Ter hoogte van Motel Akersloot blokkeerden zij enige tijd de weg door uit te stappen. De po litie sloot daarop de rotonde Kooimeer voor het overige ver keer af, zodat andere wegge bruikers niet betrokken konden raken bij eventuele vechtpartij en. Ook "werden de afritten in zuidelijke richting afgezet, waardoor de supporters slechts één kant uit konden. Dat deden zij stapvoets. Een ME-eenheid bleef op enige afstand achter de supporters rijden. schiphol» bill meyer Op Schiphol zijn dinsdag twee vliegtuigen bijna met elkaar in botsing gekomen op de Buiten- veldertbaan. Het betrof een MD-11 van Martinair, die de landing had ingezet op de Bui ten veldertbaan, en een Fokker 100 van Air UK die op hetzelfde moment van de baan wilde op stijgen. Beide vliegtuigen moes ten op het laatste moment, op last van de verkeersleiding, hun landing en start afbreken. Volgens woordvoerder G. Knook van de Luchtverkeers beveiliging (LVB) vertrok het Air UK-toestel te laat. Waardoor dat kwam is nog onduidelijk. De Buitenveldertbaan werd op dat moment zowel voor starts als landingen gebruikt. Volgens Knook was er geen sprake van een gevaarlijke situ atie. Getuigen van het incident schrokken wel. De Fokker 100 moest een noodstop op de baan maken, terwijl de MD-11 van Martinair de landing onderbrak en een doorstart maakte. Het vliegtuig landde enkele minuten later, na een rondje vliegen, vei lig op Schiphol. Het Air UK- vliegtuig vertrok later op de middag met vertraging. Ja, ik wil een abonnement op het I.eidsch Dagblad. EN» l Postcode: - •Tel: (I.v in. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J l Per maand Per kwartaal Ooutomatlsch (f. 92.05) l i automatisch If 31,95) Oacceptgiro (f. 93.05) UV-straling, met name huidkanker,- zijn pas over een jaar of vijftig zicht baar. zo staat in het rapport. Pas in 2050 zal de maxirpale toename van het aantal gevallen per jaar optreden. Voor Nederland is die maximale toename ongeveer 1.500 gevallen. De toename van huidkanker de afgelopen tientallen jaren heeft vooral te maken met zonva kanties en niet met het dunner worden van de ozonlaag, aldus de onderzoe kers. I Nr. bank/girc - Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. telop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1